No. 18. Drie en UTegentigste Jaargang. 1891. V R IJ D A Gr 80 JANUARI. Officieel Gredeelte. Mationale Militie. Binnenland. 885e Staatsloterij. Vergadering' van den Raad A L K M A A R, i! BI 5e klasse, 10e lijst, 28 Januari, Nr. 7374 1500; Ns. 8028, 11904, 15554 en 19409 1000; Ns. 16860, 20882 en 20894 J 400; Ns. 359, 965, 6593,7647 en 17009 200; Ns. 2014, 2928, 5050, 6649, 9653, 11943, 12759, 13508 en 16331 100. 5e klasse, 11e lijst, 29 Jannari. Nr. 7422 100,000; Nr. 4734 1000; Ns- 3446, 6621, 7791, 16209, 17547, 18074 en 18646 400; Ns. 951,1546, 12188 en 20667 200"; Ns. 295, 2317,2391, 2572, 2783, 3551, 5730, 6176", 6987, 9167, 13360, 13934, 14266, 14787,17662, 19656, 20563 en 20759 J 100. No. 1. der gemeente op WOENSDAG, 28 JANUARI 1891. ilkmaarsche courant. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,§0franco door bet geheele rijk I, De 3 nummers O.OG. IA V Prijs der gewone Advertentiën. Per regel S 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer 23. Zij die inlichtingen kunnen geven omtrent de tegen woordige verblijfplaats van onderstaande personen ge boren in 1872, worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden, als Gorrit Schuur, Cornells Mariuus van der Schalk, Ge- rardus Smits, Lourens Corvor, Cornelis Volkers, August Letschert Pieter Hahn, Dammes Martiuus Gijsbertus Botterop, Maarten Ruiter, Rudolf Johannes Darings, Natan Abraham Cohen A.N.zn. Theods. Johs. Berns Dropmann. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer Den 28 zijn de algemeene staatkundige beschouwin gen voortgezet. De heer van der Kaaij besprak de bevoegdheid des burgemeesters bij het hondeu van openbare vergaderingen en toonde daarna aan dat de eigenlijke reden voor de werkeloosheid der regeering is dat er wel eene meerderheid bestaatmaar eene uit twee heterogene bestanddeeien samengesteld. Er is geen wederkeerig vertrouwen tusschen de beide partijen De leuze was alleen om die zaken te behandelen waar over men het eens kon ziju maar aangezien men het niet eens is over eenig hoofdpuntgebeurde or niets. De katholieken zijn geene staatspartij en de auti-revolu- tionairon hebben wel een program van actie maar ondanks dat program hoeft men daarvoor geene een heid kunnen verkrijgen of bewaren. De liberale partij heeft daarentegen het voordeel van staatkundige begin sel-eenheid. De heer Zijp hoopte, dat het wetsontwerp betreffende de plaatselijke belastingen nimmer aangeno men werd. Betere verdeeling van lasten en zuinig be heer waren beloofdmaar er kwam niets van. Van dezen minister was niets te verwachten. De mutatierech ten bleven behouden, het roerend vermogen bleef vrij en de den landbouw zoo drukkende zoutbelasting bleef. De natie zal dezen minister oordeelen en aan de stembus de partij steunen die haar recht wil verschaffen. De heer Gloichman besprak de loijale houding der liberale partij tegenover dit ministoriekwam op tegen de ais verontschuldiging voor de werkeloosheid der regeering aangevoerdo geheime of openlijke tegenwerking van de ambtenaren en herinnerde aan hetgeen tijdens zijn ministerschap tot stand gekomen en voorbereid was. Hij wil niet één kenmerk maar verschillende kenmer ken van geschiktheid voor kiesrecht en bestreed het denkbeeld van den heer Kerdijk om door algemeen stem recht den leerplicht te verkrijgen. Tegenover de stelling; wantrouwen in het volk is het ongeluk geweest van meer dan eene partij stelt hijvleierij van het volk is het ongeluk geweest van menige partij. (Wordt vervolgd.) Onder vele blijken van waardeering herdacht de heer C. Kroon Mz.burgemeester van Aoordscharwoude en Oudcarspel den 27 den dag, waarop hij vóór 25 jaar aan het hoofd van laatstgenoemde gemeente optrad. In den loop van den dag door de ledeu van deu raad en den secretaris aau zijne woning geluk gewenscht, werd hij door den oudsten wethouderden heer C. Eecen Pz op hartelijke wijze toegesproken, onder aan bieding van een kenrig geschenk in zilver. Reeds in den voormiddag was bij het algemeen armbestuur van den jubilaris eene aanzienlijke geldsom ingekomen, met ver zoek daaraan naar eigen keuze eene bestemming te willen geven, waardoor dit de welkome gelegenheid had, dien dag eene feestgave aan de armen der gemeente te bereiden. Van de meeste woningen wapperde de vader- landsche driekleur. Bij kon. besluit van den 28 zijn benoemd tot rid der in de orde van den Nederl. Leeuw de generaal ma joors J. C. C. den Beer Poortngael, commandant der stelling van Amsterdamtevens bevelhebber in de 1 militaire afd. en W. K. L. van Helden, inspecteur der cavalorie belast, met het algemeen toezicht over het wa pen der kon. marecbansséealsmede de gepens. generaal majoor A. M. Mazel, laatstelijk commandant der veld artillerie. Ten derden male in dezen barren winter werd te Westgraftdijk eene uitdeeling aan do armen aldaar gehouden De eerste maal was het van bijdragen van particulieren daarna vanwege de diaconie der ned herv. gemeente en nu vanwege het »Zeevarend fonds" te dier plaatse. Is voor Velen de ingevallen dooi een gewenseht verschijnsel, te Westgraftdijk waar juist, nu er be hoefte aan turf ontstond en met het vervoeren nit de veenderij aldaar voor menigeen een stuiver te ver dienen viel hadden sommigen liever den toestand zien bestendigddan met ijs te zittenwaar men door noch over kan. De afdeeling Noordholland van do Vereeniging »het Aederlandsch Kundveestamboek" hield den 26 te Amsterdam hare negende algemeene vergadering. Be voorzitter, de heer Jn Zijp Hzu., opende de ver gadering met het verlies te herdenkendat het land geleden had door den dood van den Koning, een verlies, dat vooral de landbouw en veefokkerij treft, daar Z. M. niet alleen veel voor die bronnen van bestaan deed maar ook den voor den bloei dier vakken noodigen vrede gedurende zijn geheele regeering wist te handhaven. Hij hoopte dat de Regeering en Kamers zuuden medewer ken om landbouw en veeteelt van den druk van ver schillende belastingen te ontheffen en wees vervolgens op het vele dat nog te doen is om de veeteelt in Noord holland te bevorderen. Na goedkeuring dor rekening over 1890 en na uitreiking der door de afd. bij de ten toonstelling te Hoorn beschikbaar gestelde geldprijzen aan de bekroonden werden tot ledeu van het bestunr ter vervanging van drie aftredende en niet herkiesbare bestuurders gekozen de beeren J. Oost woud Wijdenes C. de Goede Hzn en H. Vijn Hzn. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Groningen werden gekozen de beeren L. VisserJ. Koopman K. Koster Hzn., J. Zijp Hzn., J. J. Willinge en G Wonder. Verder werd besloten de volgende algemeene verga dering der aldeeling te Amstordam te houden De heer H Scbrooder lichtte vervolgens namens het bestuur het voorstel toe om 100 beschikbaar te stellen voor eeu landbouwcorrespondentdie gedurende het loopende jaar in de meest bokendo en gelezen binnen- en buitenlandsche vakbladen do aandacht zal vestigen op de hoedanigheden van het Noordhollandsch rundvee. Dit voorstel werd aangenomen. De benoeming van dien correspondent werd aan het bestuur overgelaten. De voorzitter lichtte eon bestuursvoorstel toe, om om streeks 10 aanhoudingspremiëu van 25 uit te reiken voor l jarige stieren, die bij de voorjaarsKeuring vau 1891 in het stamboek worden ingeschreven welke premie ter beschikking wordt gesteld vau de inspecteursdie wor den bijgestaan door twee deskundigen. Ook dit voorstel werd aangenomen, evenals dat door den heer P. Schuur man toegelicht om aan de prijzen uit te loven door de Holl. Maatsch. van Landbouwop de te Alkmaar te houden tentoonstellingtoe te voegen aan den eersten prijs voor stieren, geboren in 1890, ƒ30; aan den tweeden prijs f 20 aan den eersten prijs voor melk- vaarzen geboren iu 1889, 30, aan den tweeden prijs, 20. De bekroonde dieren moeten zijn ingeschreven in het Ned. Rundveestamboek en volbloed afstammelingen zijn van stamboek vee, door deugdelijke bewijzen te staven. De begrooting voor het volgende jaar, sluitende met een batig saldo van 281.64, werd goedgekeurd. De heer C. de Goede Hzn. besprak bij de rondvraag het berichtdat te Vlissingen voor Antwerpen bestemd amerikaansch vee wordt gelostwat bij met het oog op gevaar voor besmetting gevaarlijk acht, waarom hij optreden bij de regeeriug wenschelijk acht. De heer Bultman verklaardedat de hoofdbesturen deze zaak onderzoeken, en naar bevinding bandelen zouden Ver der deelde hij mededat de regeering geene termen vond, voor ingevoerde slachtpaarden quarantaine voor te schrijven. De vergadering werd daarna gesloten. Op de jaarlijksche vergadering der leden van het onderling ziekenfonds te Hoogwoud is tot bestuurslid en voorzitter herkozen de heer A. Koorn Dz Het leden tal bedraagt thans 43, hot aantal begunstigers 22 In den loop van 1890 is het batig saldo van 79.17 op 178 42 gekomen. Aan ongestelde leden kon tijdens den dunr hunner ziekte 3 's weeks worden uitgekeerd. Het fonds is den mingegoeden ongetwijfeld ten zegen. - Onze berichtgever schrijft ons In no. 7, (vrijdag, 16 Januari j. 1.) van uw blad komt het bericht voordat de 73jarige Teunis Druif van Hoogwoud den 12 een tocht op schaatsen naar Marken heeft ondernomen. Dit bericht nu is mij gebleken geheel onwaar te zijn Te Hoogwoud toch is wel eeu T. Druif, die Tjade heet maar die is geen 73 jaar en heeft geen tocht naar Marken ondernomen. Deze Tjade Druif heeft een zoon Teunis doch deze is geboren 29 Aug. 1880 en heeft evenmin Marken bezocht. Nu is aan de Gouwe, gem. Hoogw., nog een C. Druif en ook deze is niet naar Marken geweest. Verdere Druif s zijn in Hoogwoud niet bekend. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig met kennisgeving wegens afwezigheid de heer T. L. Koorn en de heer B. Preijer. De Voorzitter opent de vergadering waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede a. den afloop der op 16 December gehouden openbare aanbesteding van gemeentewerken voor 1891 met deu uitslag, dat het eindcijfer 2027.49 beneden de raming is b. op 18 December in het openbaar verkocht zijn eenige boomen en hakhout voor 448.30 c. op 27 Januari verpacht zijn drie perceelen boschgrond, ter bepoting met aardappelen, voor j 16.25 en het grasgewas gedurende 1891 in den hout en de plant soenen voor 320 d. op 27 JaDuari voor het onderhoud der brandspuiten ge durende driejaren, ingaande 15 Februari a s., het laagst ingeschreven was door A. B Elfriuk voor f 140. per jaar, aau wien dat onderhoud niet gegund is. De gunning heeft plaats gehad aan de firma Koster en van Batenburg voor 235 per jaar e. voor eenige dagen burg. en weth. maatregelen genomen hebben om de gevallen sneeuw op te ruimenzooals in vroegere jaren meermalen plaats had welke maat regelen eene buitengewone uitgave hebben veroorzaakt van/325 50, tot de vereffening waarvan zij thans mach tiging verzoeken. De onder letters a, b, c en d gedane mededeelingen voor kennisgeviug aangenomen, wordende de bij letter e gevraagde machtiging verleend Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Ged. Staten. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit, waarbij de jaarwedde van mej. J. A. Wijnhoflfals onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes ver hoogd is van 800 tot 11)00. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit tot voldoening van 30 uit de onvoorziene uitgaven voor schadeloosstelling aan Jan Vlug, vis- scher en jager te Noordscharwoude. 5. Brief ten geleide van het goedgekeurde suppletoire kohier der plaats, dir. belasting, dienst 1890. 6. Brief, houdende een bezwaar tegeu den vorm der vastgesteldo le suppletoire gemoente-begrooting voor 1890 waarvan de strekking overigens geene bedenking ondervond. De Voorzitter deelt mededat burg. en weth. aan Ged Staten uiteengezet hadden, waarom de gemeenteraad dezen vorm gekozen had en hoe op andere wijze aan hun verlangen reeds voldaan was in antwoord waarop ontvangen is 7 een brief ten geleide van die goedgekeurde supple toire begrooting, daar de gegeven inlichtingen over het bezwaar hadden doen heenstappen, onder nitnoodiging om bij de overbrenging van het restant der voor brand schade ontvangen som ad 6377,07) op een anderen dienst dat bedrag onder een afzonderlijken post op te nemen en niet onder dien voor onvoorziene uitgaven. 8. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot bet tijdelijk opnemen van geld in 1891. 9. Brief ten goloide van de voor 1891 goedgekeurde verordening tot heffing van wik- en weeglooneu. Nos. 3 tot en met 9 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 10. Brief ten geleide van het op 23 December opge maakte proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Brief van de kamer van koophandel in zake den lokaalspoorweg AlkmaarHoorn, luidende Met belangstelling heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken hier ter stede de geschiedenis gevolgd van do jongste plannen eener spoorwegverbinding tusschen Alkmaar en Hoorn. Maakten die plannen in de Kamer oeu punt van on derzoek en beraadslaging uit in hare vergadering van 18 Mei 1887wij vonden aanleiding in het door den Raad destijds aan ons gevraagd advies om uitdrukkelijk het groot belang der ontworpen spoorlijn voor de ge meente Alkmaar in het licht te stellen en den Raad in overwoging te geven aan de onderneming den geldelijken steun der gemeente te verleenen. Wij meenden daarbij den wenk te moeten geven dat het naar het oordeel der Kamer aanbeveling verdiende dien fïnantieelen steun niet te verleenen, gelijk die was gevraagd, in den vorm van subsidie, maar in dien eener deelname de wijze van deelname overlatende aan den Raad. De Raad heeft zich destijds slechts gedeeltelijk met ons advies kunnen vereenigen.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1