Toonkunstuitvoerin§£, Stadsberichten. Amsterdamsche Brieven. derwijzeressen daarin geen bezwaar, hefcde vraagje bezwaar hoe eventueele opvolgsters daarover de te zien. denken. Sonnaville verklaart hierin wel degelijk [)e heer de Langedie een persoonlij k onderzoek heeft ingesteld, gelooftdat het zingen op de speelplaats bepaald hinderlijk zal zijn. Bij zijn onderzook is hem verder gebleken, dat het zingen in de armenschool, toen deze indertijd was gevestigd in de Ridderstraat bepaald hinderlijk was voor de daaraan grenzende openbare school voor meisjes, aan het hoofd waarvan toen mej. Westerman Holstein stond. De heer Kraakman verklaart tegen het voorstel te zullen stemmen in verband met de mogelijkhoid, dat een door hem in te dienen amendement op bet voorstel in zake het straks aan de orde komonde voorstel tot het oprichten eener klasse voor oude talen aangenomen wordt. Het voorstel, om hot perceel van Mej C. van do Geer te verhuren voor bewaarschool wordt verworpen met 11 tegen 2 stemmen van de heeren Janssen en Stoel. .li 21. Voorstel om het raadsbesluit van 6 Augustus 11. n8 36waarbij opgeheven werd de betrekking van eerste onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes, waar aan eene jaarwedde van 1200 verbonden was, in ver band waarmede Mej. C. S Koning eervol ontslagen weid, te herzien en aan te vallen als gevolg van de afwijzende beschikking van don minister van binnenlandsche zaken op het namens Mej. Koning gedane verzoek ooi wacht geld volgens art. 38 der wetop grond dat die betrek king niet opgeheven was omdat het door de wet gevor derde aantal onderwijzeressen was overschreden met eene bepaling, waaruit de door den minister gewenschte be doeling alsnog blijkt. Het gewijzigde besluit vastgesteld. 22. Nader rapport op het verzoek van J. P. Schou ten. Uit een ingesteld onderzoek is geblekendat de gemeente geene eigendommen meer bezit in de richting van de straat, gelegen tusschen de door dezen verzoeker aan den Goestereiuge! gebouwde woningen. Burg. en weth. hebben overigens geen bezwaar den koopprijs in ééns af op 75 te stellen doch kunnen zich niet ver eenigen met de voorgestelde voorwaardedat die weg steeds zij en blijve een openbare weg ten algemeenen nutte en gebruike Aanneming dier bepaling zou ten gevolge hebbendat de verantwoordelijkheid voor de instand houding bruikbaarheid vrijheid en veiligheid van dien weg in verband met art. 179 letter h der gemeentewet, voor een deel op burg. en weth. overging en dat zeer spoedig door belanghebbenden aangedrongen zou worden op het- overnemen van dien weg in eigendom en onder hond bij de gemeentevooralwanneer die weg niet meer in ééne hand is. De heer Kraakman stelt voorachter de door hem voorgestelde voorwaarde nog te laten volgenwaarvan de instandhouding en de bruikbaarheid niet ten laste der gemeente komen. Tevens acht hij in verband met dit servituut den koopprijs te hoog en stelt voor dien op 40 te bepalen. Eerstgenoemde bijvoeging wordt met algemeene stemmen aangenomen doch laatstgenoemd voorstel verworpen. Tegen een koopprijs van 75 ver klaarden zich de heeren de Lange de Sonnaville, C. W. BruinvisKraakman en Vonk. Acht leden waren voor 75. Met algemeene stemmen werd daarna het voorstel aangenomen 23. Het rapport der in de besloten vergadering van 27 November 1889 benoemde commissie in zake het tableau van het Waaggebouw. Met algemeene stemmen wordt zonder beraadslaging haar voorstel, om niet «over te gaan tot de herplaatsing >van het reeds ten deele verkleurde en vernietigde «tableau over te gaan, onder voorbehoud van alle rechten «tegen den aannemer en aan burg. en weth. op te dragen «een voorstel te doen om op andere wijze het in den «Waaggevel opengevallen vak in te vullen" aangenomen. Punt 24, (discussie Tableau Waaggebouw) volgt in de courant van a/s. zondag. 25. Voorstel der commissie voor het ontwerpen der voorwaarden, te verbinden aan de subsidie van 40000, voor den lokaal-spoorweg Alkmaar Hoorn verleend om den termijn vau 1 Februarigesteld bij raadsbesluit vau 2 September 1890 no. 12, te verlengen tot 1 Mei a s. Het in de laatste raadsvergadering onder dagteekening van 19 November medegedeelde schrijven van de com missie aan de heeren C. Bosman en mr. A. P. de Langeis door die heeren beantwoord bij brief van 28 December Dat schrijven maakt nog steeds een punt van overweging uitzoodat het nemen eener beslissing vóór 2 Februari niet mogelijk is. De heer Kraakman voegt hieraan toe dat het niet de bedoeling is tot den uitersten termijn te wachten, maar dat de commissie zoo spoedig mogelijk rapport zal uit brengen. De Voorzitter wenschtvoordat de heer Kraak man verdor gaat, nog mede te deelen dat heden middag een brief ingekomen is vau de heeren Bosmau en de Lange, die voorgelezen zal worden. Bij dien brief maken zij den raad opmerkzaam op het feitdat zoolang zij de voorwaarden niet bennen, die de raad zal willen ver binden aan de toegezegde subsidie het hun onmogelijk is eeuigen maatregel te nemen of eenige overeenkomst te sluiten ten einde de tot staudkoming van dit werk te verzekeren. Mitsdien brengen verdere uitstellen de ouderneming in gevaar Zij hebben aan de raadscom missie medegedeeld waarin zij zonden kunnen bewilligen Zij verzoeken mitsdien eerbiedig, maar dringend, dat het den raad behage te besluiten of hij al dan niet genegen is, op de door hen naar aanleiding van de door hen met de raadscommissie gevoerde correspondentie aangegevene voorwaardenhet besluit tót het geven der subsidie ge stand te doen. De heer Kraakman vervolgt daarop, dat de commissie het voorstel tot verlenging van den termijn volkomen eenstemmig gedaan heeft en dat het bepaalde voornemen is de zaak met allen mogelijken spoed te behandelen. Haar kan niet verweton worden, dat zij de zaak opge houden heeft Zij moest eerst het besluit der Staten van Noordhoiland in November afwachten en zoodra dit ge vallen was. heeft zij zich van hare taak gekweten, zoodat zij reeds den 19 November aan de heeren Bosman en de Lange een schrijven kon richten ten geleide van de door haar ontworpen voorwaarden Dat schrijven is eerst onder dagteekening van 28 December, dus 40 dagen later, door die heeren beantwoord. Daarna zijn eerst in deze maand omtrent de gewijzigde richting, waaromtrent vol slagen onzekerheid bestond (een eerst door ben opgegeven naam van een water, de Zoom. kon zelfs op de kaart niet gevonden worden) de nader gevraagde inlichtingen bekomenzoodat de commissie altijd volkomen diligent is geweest. Verder wenscht hij namens de commissie in de vergadering met gesloten deuren eenige nadere mededeelingen te doen welke niet vatbaar zijn voor openbaarheid. De heer Boelmans ter Spill, die geen lid van den raad was, toen de subsidie gegeven werd en evenmin deel van den raad uitmaakte, toen de verdere besluiten genomen stelt zich op het standpunt, dat eene subsidie van 40000 gegeven is, geheel buiten beschouwing latende de daartoe geleid hebbende motieven en de vraag, of deze som of een ander bedrag had moeten worden verleend. En de zaak uit dat oogpunt beschouwende, ziet hij, dat er herhaaldelijk uitstel gevraagd en verleend wordt. En nu wil hij wel uitstel verleenen, des noods langer als noodig is, maar hij wil daaraan een termijn, bij voorbeeld van veertien dagen, verbinden, binnen welken de_ commissie rapport moet uitbrengen en de raad eene beslissing moet nemen. Hij wil voorkomen, dat men de zaak zelve in gevaar brengt, zooals uit den heden ingekomen brief blijkt, door steeds uit te stellen en de zaak slepende te houden De Voorzitter merkt op dat hij bereid is den raad bijeen te roepen, mits en zoodra het rapport ingediend is De heer C. W. Bruinvis geeft in overweging eerst eene vergadering met gesloten deuren te houden, ten einde de mededeelingon van den heer Kraakman te kunnen hooren Daartoe wordt besloten, waarna op voorstel van den Voorzitter besloten wordt, eerst de overige aan de orde gestelde punten te behaudelen. 26. Het schrijven der Maatschappij tot exploitable van waterleidingen in Nederland, houdende bedenkingen tecen het op 22 October vastgestelde neringtarief voor de duinwaterleiding In verband met vier door den heer Kraakman aange kondigde amendementen aangehouden tot na de zitting met gesloten deuren. 27. Het rapport van burg en weth. op het voorstel van de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs tot het in leven roepen eener inrichting, alwaar ge- egeuheid bestaat onderwijs te ontvangen in de vakken, welker beoefening voor bet afleggen van het toelatings examen tot de Hoogeschool noodzakelijk is. Nadat de Voorzitter verklaard had dat hij bij nadere overweging wel eenig bezwaar zag in de onder Nr 1 gestelde voorwaarde dat de subsidie verleend zal wor den voor zes jaren en alleen vernieuwd zal worden zoo de inrichting door een voldoend aantal leerlingen zal worden bezochtgaf de heer Krmknicm te kennen dat hij, minder bezwaar ziende in des voorzitters vree9, geheel met het denkbeeld van burg. en weth kon in stemmen, dat zeer zeker het meest practische was Al leen wilde hij een paar punten in het midden brengen waardoor de mogelijkheid van te slagen misschien nog beter bereikt kan worden. Het verkrijgen van geschikte lokalen is voor iemand die zich hier vestigtwellicht overwegend bezwaar hij zou daarom de verzekering willen geven, Jat de gemeente voor lokalen zal zorgen (zij heeft zeer zeker hier of daar wel lokalen beschikbaar) en in verband daarmede de jaarweddedoor burg. en weth voorgedragen op 2200 a 2500willen vast stellen op 2200. Het tweede punt is het minerval dat burg. en weth in alle gevallen op 40 willen be palen Hij zou liever bepalen voor de eerste klasse waarin alleen latijn zal worden onderwezen (8 uren), J 30 en voor de volgende klasse, waarin latijn en grieksch zal worden onderwezen (voor iedere taal 6 uur) 50. Die twee wijzigingen geeft hij in overweging. De heer Boelmans ter Spill heeft aan het slot van het rapport der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs gelezen dat die commissie gaarne bereid zou zijn omtrent de eventueele regeling van het voorbereidend hooger onderwijs nader van haar gevoelen te doen blijken Zou het nu niet wonschelijk zijn, alvorens een besluit te nomen, aan die commissie de vraag te richtenof zij zich met het door burg. en weth. gedane voorstel kan vereenigen? Hem komt zulks in ieder geval ge wenscht voor. De Voorzitter heeft daartegen geen enkel bezwaar en stelt voor daartoe te besluiten en daarbij tovens haar oordeel intewinnen omtrent de door den heer Kraakman gedane voorstellen. Met algemeene stemmen dienovereenkomstig besloten. 28. Is overgegaan tot het benoemen van een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, in plaats van den heer mr. F F. Karseboom. Op de aanbeveling zijn geplaatst de hoeren mr J Ver dam en H. H. Momma. Benoemd de heer Verdam met 11 stemmen; de heer Momma bekwam 2 stemmen 29. Gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren na heropening waarvan 30. de Voorzitter voorstelt, het door de commissie voor het ontwerpen der voorwaardente verbinden aan de subsidie voor den lokaalspoorweg Alkmaar Hoorn voorgestelde uitstel tot 1 Mei aantenemenonder bij voeging dat zijovereenkomstig haren weusch en hare bedoeling, zich beijveren zal haar rapport zoo spoedig mogelijk intedienen opdat door den raad eene beslissing kan worden genomen. Met algemeene stemmen wordt dat voorstel aangenomen. 31. Dient de heer Kraakman zijne amendementen in naar aanleiding van de bezwaren ingebracht tegen het raadsbesluit van 22 October betreffende het neringtarief voor de duinwaterleiding, waarna op voorstel van den Voorzitter de behandeling dezer zaak tot eene volgende vergadering aangehouden wordt. 32. Daar geen der leden bij de gewone rondvraag iets in het midden had te brengen, sluit de Voorzitter de vergadering- strekt aan het lokaal Harmonie, op den dag der uitvoering, van 12 tot 2 uur. Men verzoekt ons er uit drukkelijk de aandacht op te vestigen dat dezen avond alleen worden toegelaten zijdie tot den werkmans stand behooren. Voor meer gegoeden is deze uitvoering niet bestemd. Den 26 herdacht O. de Vries den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij den heer P Kluitman alhier in dienst trad, die hem te dier gelegenheid o. a een zil veren horloge ten geschenke gaf. Daartoe uitgenoodigd door het R. K. L e e s g e- z e 1 s c h a p zal Zondag 1 Februariin het lokaal Harmonie, de heer prof. dr. H. J. A. M. Schaep- man lid der Tweede Kamer, eene staatkundige lezing houden, die voor een ieder tegen betaling toegankelijk is. Den 28 zijn burgemeester en wethouders gemach tigd, om te doen vervaardigen en aanbrengen eeD nieuw tableau voor het Waaggebouw en is hun daarvoor een crediet verleend van J 2250. p, van Westerop, een jong, ongehuwd werkman aan de Alkmaarsche Stoom meelfabriek alhier, kwam in den vroegen morgen van den 29 met de machine In zoo danige aanrakingdat hij gegrepen werd en mede gevoerd. Hij was onmiddelijk dood Den 28 viel aan het eind van het Luttikoudorp zuidzijde ter plaatse waar de JNieuwedieper boot aan legt een groot gat in de straat, waardoor het water vrjj instroomde. Spoedig heeft men het echter weder aangeplempt. Onze verslaggever schrijft ons TJw noot onder het protest vau den heer P. C Koer man brengt uwen verslaggever in eene móèlCXjhc pudtiê, want het is geen aangenaam werkom over een ver-, slag te debatteeren Vooral als niemand minder dan de directeur zijne apodictische verklaring aflegt dat hij «uiterst tevreden" is, ergo de uitvoering onover troffen wordt verklaard - temij de heer K. met weinig «uiterst tevreden" zij, wat echter niet van ZEd. te denken is. Nn de directeur als een Jupiter uit zijn Olympus nederdaalt, om den eeuvoudigen leek in den tempel voor zijn vermetel woord te straffen wordt de strijd ongelijk: wie zich tegen de goden verzet, gestraftdus tegen hen vechten doe ik ik De rederijkerskamer Bllderdijk heeft welwillend de uitnoodiging aangenomen van de Commissie tot de volksvoordrachten, uitgaande van de Maatschap- p ij tot nut van het algemoen, om «Vriend Frits", het bekende tooneelspel van Erckmann-Chatrian voor de gewone bezoekers harer winteravonden op te voeren. Tot bestrijding der noodzakelijke kosten zal zooals ook vorige jaren geschieddeeen toegangsprijs worden geheven van tien cents. Kaarten worden ver wordt niet en retireer echter onder de navolgende opmerkingen 1°. dat ik het aan nw publiek verschuldigd ben, zoowel op bet vele goed.s, als op het minder goede te wijzen, zooals 5én getrouw verslaggever betaamt 2 aat ik slechts een [Hat1 gronden aanhaalde voor mijne minder gunstige kritiek over het orkest, orn b6t publiek niet te vervelen met al de grove en kleine fouten op te sommen wij zijn er om op te bouwen en niet om af te breken 35. dat ik tot mijn leedwezen de repetitie niet heb bij gewoond doch dat mij van meer dan een bevoegde zijde werd verklaard, dat het koor toen met piano begeleiding uitnemend gezongen had, wat mij sterkt in mijne opinie, dat de font bij het orkest schuilde dat ik het koor der Alkmaarsche Afdeeling steeds onder de allerbesten in den lande heb gehouden en dat nog doe en daarvan uitsluitend alle eer geef aan den heer K., die wel is waar mijne loftuiting niet noodig heeft zijne reputatie is hem voldoende 5°. dat het de zesde keer was, dat ik oene uitvoering van de «Elias" bijwoonde, waarvan ik in drie deel vau het koor. uitmaakte en dus wel eenigszios op de hoogte van het stuk kan geacht worden te zijn. Eu teu slotte dit: ik ben overtuigd dat, als ik als verslaggever geschreven had dat de uitvoering onover troffen was geweest en het publiek zijne niterste tevre denheid door zijn donderend applaus had te kennen gegeven enz. enz., de heer K. de eerste zou geweest zijn om zich te bedroeven over de weinige ontwikkeling van zijn publiek, evenals hij ook de eerste zou zijn om zich over den verslaggever te verontwaardigen, die alles even mooi noemt, omdat er geen woordje minder fraai's mag gezegd worden. Van narte hoop ik, dat de toonkunstnitvneringon zóó worden, dat de verslaggever slechts één roep liebboover hare onovertieffelijkhoid. XXXIII. Sinds eenige weken doet zich in onze goede stad onder hen, die bij den haudol in den uitg breidsten zin des woords betrokken zijn, oeue agitatie gevoelen, die de hoop geeft, dat de waarschuwende woorden des heeren P. N. Maller, waar van wij iu onzen Nieuwjaarsbrief melding hebben gemaakt, in vruchtbare aarde zijn gevallen Een feit is het al thans dat de Amsterdamsche Kamer van Koophandel in langen tijd niet zulk een belangrijke vergadering heelt gehouden als hare eerste iu don nieuwen tijdkring. In die bijeenkomst schroomde do Voorzitter niet, de band in eigen boezem te steken on te erkennen dat het dicht vriezen van het Sloordzeekanaal, waardoor aan den handel zulk eene onberekenbare schade is berokkend grootendeels een gevolg is geweest van oen noodlottig laisser aller, dat zijne verontschuldiging vindt in de zachte winters van de laatste jaren. Als bijtijds de handen aan het werk waren geslagen, dan zon Amster dam den geheelen winter voor de scheepvaart te bereiken zijn geweest en zonden er goon duizenden en tienduizen den voor den haudel verloren zijn gegaan. Is de les alzoo hard geweestmet des te meor grond mag ver wacht worden dat zij tor harte zal worden genomen. Inderdaaddat mag wel vooraan op hot programma staan van allen, die hot goed meenen met de hoofdstad eene gemakkelijke en ten allen tijde bruikbare verbinding met de Noordzee. Is deze echter wel te verkrijgen met behulp van een waterweg? De ondervinding van de laatste jaren doet ons er toe overhellen om deze vraag iu ontkeunenden zin te beantwoorden. Immers, onophoudelijk hebben de couranten aanvaringen moeten berichten de bescha digingen van de brug bij Velsen eu van de vloeddeuren der sluis te Umniden zijn nog van zoo jongen datum, dat zij nog in veler herinnering moeten zijn achter gebleven en het vooruitzicht bestaat, dat bij belangrijke reparation aan de schutsluizen het scheepvaartverkeer eenigen tijd zal moeten geschorst worden. Wij geveu grif toe dat geen der hiorvoreu genoemde rampon nog een ernstige stoornis beeft geoefend op de navigatie op

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3