Hondenbelasting. HERIJK No. 14* Drie en Negentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 1 FEBRUARI. TWEEDE BLAD. Amsterdamsche Erie ven. Buitenland. voor teil verkoop bestemde MATEN en GEWICHTEN op 34 en 5 Februari, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur. Met 1 Februari 1891 worden de HONDEN, niet voorzien Yan den penning voor 1891 die op den openbaren weg gevonden worden, overeenkomstig de voorschriften der ver ordening ter beschikking van de politie gesteldzullende tevens tegen liendie nalatig gebleven zijn in liet aangeven hun ner honden voor die belasting, proces-verbaal opgemaakt worden. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,®0franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O.Ott. Prijs der gewone A«lvertentlë« Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. Telefoonnummer S3. (S L O T.) De oude geest onzer voorvaderen zoo vaak terugge- wenscht, schijnt werkelijk op een deel der amsterdamsche handelaren neergedaald te zijn. Den naam van kloek" verdient toch zeker ten volle het gedrag van het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel om do al zoo lang bestaande beursquaestiedie onze vroede mannen tot hiertoe niet schenen te kunnen oplossenzelf ter hand te nemen en tot een goed einde te brengen. Inder daad is bet zeer noodig dat onze geldmannen een beter lokaal voor huune zaken krijgen want zooals het met het tegenwoordige Beursgebouwgesteld is, wordt hun bedrijf levensgevaarlijk gemaakt door den gruwelijkon tocht. Terwijl de bouwmeester van het Paleis op den Dam verzuimd heeft, daaraan een hoofdingang te geven, zoodat men dit gebouw niet onaardig »het huis zonder deur" pleegt te noemen is de Beurs niet veel meer dan »een deur zonder huis" eu waarlijkons nederlandsch klimaat is te guur om alle zaken aan de deur af te doen. Jaren lang hebben dan ook de Beursbezoekers al ge offerd aau de stedeljke schatkist, omdat hun was voor gespiegelddat zij zich door die belasting een nieuw onderkomen zouden verwerven. Het laat zich daarom goed begrijpen dat B. en W, eenigo gewetenswroeging gevoeldentoen zij vernamendat men hun talmen eindelijk moe geworden was. Dadeljk hebben zij toen de hand aan het werk geslagen en binnen enkele dagen werd door hen een voordracht betreffende het stichten van een nieuwe Beurs ter secretarie neergelegd. Daarin leggen B. on W. het resultaat neder van de hun in Februari 1888 opgedragen onderzoekingen der verschil lende Beurs-plannen. Verder geven zij daarin verslag van eene bijeenkomst ten stadhuizewaarbij behalve eenige leden van het Bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandelook representanten van den goederen en graanhandel met de gecommitteerden van de Kamer van Koophandel tegenwoordig waren. Natuurlijk kwam ook hier de in de laatste dagen herhaaldelijk opgeworpen vraag ter sprakeof de afscheiding van den effecten handel voor de andere takken van handel nadeelig zou zijnhetgeen met verwonderljke eenstemmigheid bevestigend werd beantwoord. Waar de effectenhando den bestaanden toestand onhoudbaar achtte, moest das gezocht worden naar eene oplossing, waardoor zulk eene afscheiding voorkomen werd Tor bereiking van dat doel waren de vertegenwoordigers van de verschillende takken van don handel zelfs bereid om over verscheidene be zwaren heen te stappen die indertjd tegen de stichting van een beurs op het Damrak werden geopperd. B. en W. stellen dan ook aan den gemeenteraad voor om te verklaren en te besluiten 1°. dat een terrein buiten de omgeving van den Dam of het Damrak voor den beurs- bonw minder geschikt is te achten en dat eveneens geen terrein in aanmerking kan komen, door onteigening te verkrijgen; 2°. dat de gemeente bereid is een bedrag be schikbaar te stellen dat met het oog op de opbrengst der beursbelasting enz de som van 21 millioen gulden niet overschrijdt en 3°. B. eu W. uit te noodigon zoo spoedig mogeljk in overleg met de Kamer van Koop handel en na de vertegenwoordigers der verschillende takken van handel te hebben gehoord, de noodige voor stellen te doen om van gemeentewege een voldoend beurs gebouw te stichten op het thans aangeplempte of, zoo noodigverder aan te plempen deel van het Damrak Zooals men denken kan, wordt de eerstvolgende gemeen teraadszitting nu met spanning te gemoet gezien, hoewel er nauweljks aan te twijfelen valt, of het voorstel van B. en W. zal worden aangenomen. Nu wjj ons gemeentebestuur ter sprake hebben ge bracht, laten wij dit niet terstond weder los. Werkelijk heeft het den schijn, dat ook dit zich de wijze wenken ties heeren Muller ter harte heeft genomen de be handeling van de schouwburg-voordracht doet althans het beste hopen. Zooals namelijk reeds in deze courant werd bericht is onlangs het voorstel-Wigman in zake den voorgenomen schouwburgb®uw op hetLeidsche- pleiu in discussie gebracht. B. en W hebben zich van den beginne af aan voor een herbouw op dezelfde plaats verklaard, hetgeen eenigszins te verwonderen valt. omdat de nabijheid van de suikerfabriek «de Granaatappel" voortdurend brandgevaar oplevert. De heer Wigman was bovendien van meeningdat het nieuwe gebouw zeer groot behoorde te worden en een zaal zou bevatten, die bij de groote muziekuitvoeringen hier ter stede de hon derden bezoekers zou kunnen opnomen waartoe geen enkele andere concertzaal in de stad in staat is. Dat tweeledige doel, hoe verleidelijk ook, schijnt ons echter moeilijk uitvoerbaar want een groote ruimte geschikt voor de toonkunst, moet per se voor het tooneel niet aan de verwachtingen beantwoorden. De stemmen der acteurs zouden dan maar al te licht verloren gaan of zulks eisehen aan de longen stelleu, dat het hart niet meer kon meespreken. Maar om nu op die raadsvergadering terug te komen, ouder gewoonte kwamen sommigen ook nu weer aan met het voorstel om de zaak nog eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. De heer Pijnappel vond het Weteringplautsoen zeer geschikt voor den nieuwen schouwburg en de heer Muysken was van gevoelen, dat de museum-terreinen zich daartoe zeer goed leenden. Werkelijk kwam men daar weer op het glibberige pad vau uitstellen en nog eens uitstellen. De heeren Anker smit en van Nierop schenen er niet tegen op te zien om in de stad der quaesties" ook nog weer een schouwburg- quaestie in het aanzijn te roepen en wat het merkwaar digst was, de heeren Gerritsen en Heineken, die zich altijd zoo beroemen op hun streven, om spijkers met koppen te slaan, mengden hun stem in dezen sirenenzang. Doch het mocht aan hen allen niet gelukken, het goede voornemen van vele raadsleden om 1891 een recht vruchtbaar jaar te maken voor da gemeentelijke huishouding, aanstonds weer te laten varen. Alle voorgestelde moties werden verworpen en de meerderheid vereonigde zich met het prasadvies van B. en W. De onaangename geschiedenis met den brandweer- commandant kwam in die zitting ook weer ter sprake. De daarop betrekking hebbende stukken waren onder geheimhouding aan de leden van don raad medegedeeld, hetgeen natuurlijk debat onmogelijk maakte. Daar sommigen dit echter wensehelijk achtten, werd tot de opname dier stukken in het Gemeenteblad besloten waaraan al spoedig gevolg is gegeven Als Amsterdamsch chroniqueur heb ik mij natuurlijk met de lezing daarvan onledig gehoudenhet moet erkend worden dat de heer van Moock daarin niets verzuimd heeft om zijn gedrag in een gunstig daglicht te stellen. Aan aanvallen op den Burgemeester ontbreekt het in dat verslag niet en deze zijn zoo handig ingekleed, dat menigeen daardoor eenigen twijfel aan het beleid van onzen Burgemeester bij zich zal voelen opkomen. Of dat billijk is, valt natuurlijk niet te beslissen, maar zooveel is zeker en het bewuste Gemeenteblad levert daarvoor wel het krach tigste bewijs dat de heer van Moock niet de kunst ver staat om zijn eigen inzichten op te offeren aan die zijner superieuren. Wat hij, de commandant van Amsterdam' hooggeprezen brandweer, verkondigtis een axioma dat is de eenige en de algeheele waarheid. Dat Van Tienhoven zoo iets niet dulden kan is alleszins begrij pelijk, ja, dat is meer: dat is zijn recht. De dood van onzen genialon Verhuist heeft bijna alle muziekdirecteuren in de hoofdstad tot een daad van piëteit bewogen, door eenige nummers van het programma af te staan aan den kunstenaarmet wien om de woorden van mr. J. N. van Hall te gebruiken oen hoofdstuk van ons muziekleven is afgesloten. Aan de directie van het Paleis voor Volksvlijt komt de eer toe, dat zij een geheelen avond aan den beroemden componist heeft gewijd, waarmee zij honderden kunstvrienden aan zich verplicht heeftwant ondanks hot gure weer waren deze in grooten getale opgekomen. En zij allen zullen do zaal van het Paleis zeker niet verlaten hebben zon der diep te beseffen wat Nederland verloren heelt door het heengaan van Verhulst. Stout van conceptie zijn zijne orkestwerken, en aan schoone klankeffecten laat hij het daarin niet ontbreken. Maar nog meer roem heeft de begaafde kunstenaar zich verworven door zijne kleine liederen die een plaats verdienen onder de meesterwer ken van onze nationale toonkunst. Al had Verhulst niets meer gocomponeerd dan het «Gij schitterende kleuren van Nederlands vlag", dan reeds zou zijn naam aan de vergetelheid ontrukt zijn geworden hoe veel te meer is dat het gevalnn hij ons een serie liederen die op het kinderleven betrekking hebben, heeft nagelaten en daarnaast een reeks van koorwerken, waaruit zijn groote geest niet minder duidelijk spreekt. In het Grand Thé&tre in de Amstelstraat heb ik in de algeloopen week het spel van August Jnnkermann genoten. Ja, genoten dat geeft mijn indruk volkomen weer van de voorstelling vau «Ein StiSusschen aus Fritz Reuter's Garten". Of men Junkermann hoort in het tref fende «Grossmuttinghei is dod" dan wel in het ver makelijke «De blinde Schousterjuug", steeds dwingt zijn kunst ons eerbied af. En dan die heerlijke creatie van »Mllller Voss ut Gielow" de moeielijke strijd van den molenaar tusschen de begeerte om zich te verrijken met de bezittingen van den gehaten franschman of om zijn kinderen een eerlijken naam achter te laten, werd meester lijk weergegeven Het scherm daalt, eenige oogenblikken heeft men pauze en dan wordt de laatste afdeeling op gevoerd betaande uit de klacht: Jochen Pliselwat büst du vörn Esel. Mijn hemelhoe is het mogelijk dat die oolijke Jochen dezelfde persoou isdie ons in «Muller Voss" tranen in do oogen heeft doen wellen en in «Hanne Niite's Abschied" zoo treffend den dominé voorsteltbij wien de lente de herinneringen aan zijn studententijd weder wakker schudt Waarlijk, het talent van Junkormann verdiende meer waardeering zijn op treden moest voldoende zijn om honderden hunne schreden naar de Amstelstraat te doen richtenterwijl het daar nu ongezellig leeg is. Zoo van iemand dm geldt het zeker van den Wurtembergschen tooneelspelerLes ab~ sents ont tort StEIiöIE. Sedert den vroegen ochtend van den 29 verdrong zich te Brussel eene groote menigte in de stra ten, waar de lijkstoet van Prins Boudewijn zou voorbij gaan Het aantal vreemdelingen wordt geschat op 1U0.000. Alle huizon waren van rouwfloers voorzien evenals de straatlantaarns, die daarbij aangestoken waren. Kanon schoten weerklonken De klokken luidden. Te half elf verliet de stoet het paleis van den graaf van Vlaanderen. De lijkkistdoor onder-officieren gedragen werd te voet door den Koning gevolgd Z. M. had aan zijne rech- torzijdo prins Hendrik van Pruisen, aan zijne linkerzijde den graaf van Vlaanderen en prins Albertallen zeer aangedaan. Daarop volgden de vreemde prinsen De stoet trok langzaam door twee rijen opgestelde soldaten, waarachter zich eene groote menigte bewoog. De muziek korpsen speelden treurmarscbeu, tot de stoet de deuren der kathedraal was genaderd. De aartsbisschop van Mecheleu leidde daar den dienst. To 12 uren 20 minuten werd de kist op de katafalk geplaatst. Toen de stoet de kerk verliet en zich op nieuw in be weging stelde, namen de Koning, de graaf van Vlaanderen en alle prinsen met hun gevolg in rijtuigen plaats. To tien minuten voor tweeën kwam de stoet aan de kerk van Laeken aau. De kardinaal aartsbisschop van Mechelen sprak de absolutie uit. De Koning, de graaf van Vlaanderen prins Albert en de vreemde prinsen volgden de kist in de crypt, waarmede de begrafenis plechtigheid oindigde Te half drie keerde de Vorsten met hun gevolg in rijtuigen naar het paleis te Brussel terug. ESfOELAAD. De werkstaking der spoorwegbe ambten bij de North British Railway is geëindigd. De werklieden zonden den 31 den arbeid hervatton. FR.AAJHlKI.IH. De parlementaire commissie voor het reglementeeren van den arbeid heeft eene statistiek openbaar gemaakt van de bij haar ingekomen antwoor den op de door haar persoonlijk aan de werklieden in het departement der Seine gestelde vragen. Van 22262 ingekomen antwoorden hebben 21394 eene meening ken baar gemaakt. 5419 verklaarden zich voor een arbeids dag van acht uren zonder en 1513 met overwerk; 1247 voor een arbeidsdag van 9 uren, 7010 voor een 10 aren 166 voor een van 11 uren 263 voor een van twaalf'uren en meer 9776 werklieden waren tegen elke reglementeering van den arbeid. Sinincr. Den 29 bracht de heer Reinach ter sprake het door de regeering uitgevaardigde verbod om Sardou's tooneelstuk Thermidor op te voeren, omdat Robespierre en hot schrikbewind daarin gehekeld worden. Op verzoek van de regeering werd de beraadslaging gesloten met het aannemen eener motie met 315 logen 192 stemmen, waarbij tot de eenvoudige orde van den dag overge gaan werd. Een verzoek van den minister-president, om de behandeling uit te stellen, was met 294 tegen 234 stemmen geweigerd. Bij de beraadslaging bleek, dat de regeering de opvoering verboden had niet zoo zeer om den inhoud als om de gevolgen der opvoering. ITALIË. De minister van financiën heeft den 28 zjjne begrooting voor het dienstjaar 1892 93 toegelicht. Het tekort zal niet meer dan 43 miljoen bedragen. Om dit te dekken is de regeering voornemens, voortaan de buitengewone uitgaven tot 85 miljoen te beperken. Hij noemde als oorzaak van het mindere opbrengstvermogen van het land: de slechte oogsten, hot afbreken van het handelsverdrag met Frankrijk en het amerikaansehe be schermende stelsel. Zijne rede vond veel bijval en de Kamer verwees het ontwerp naar de begrootingscommissie. Te Rome zijn door het omvallen van een kloostermuur zeven personen omgekomen. VEREENIODE STATEST. De rechtbank van eersten aanleg te Nieuw-York, geroepen om uitspraak te doen over de wettigheid der tariefwet M'Kinley in verband met eene ingestelde vordering heeft hare be slissing verdaagd. De «Attorney General" heeft a,ls zijne meening te kennen gegeven dat het oppergerechtshof onbevoegd is

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5