No. 15. Drie en Megentigste daar gang» 1891. WOENSDAG CORRESPONDENTEN. Officieel Gedeelte. Hationale Militie. Buitenland. FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. 4 FEBRUARI. Voor zooyer de afrekening niet reeds heeft plaats gehad, worden lieeren corres pondenten yan ons blad beleefd ver zocht, ten spoedigste hunne NOTA'S over 1890 in te zenden aan DE UITGEVERS. Novelle vim P. F. BRÜNINöS. 'j| A l.ktl tVItSCIir, COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers D,06. Prijs der gewone Advertcntlën: Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Burgemeester en W ethouders van A 1 k- m a a r brengen ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in 1890 alhier voor de militie in geschrevenen zal gescbiedeu op V r ij d a g 20 Febru ari aanstaande ten raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen om zich op dien dag, des voormiddags te 10 uren, aldaar to bevinden, om te loten en opgave te doen van do redeneu van vrijstelling, die zij ter zake van de militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broed er d i en s t of op grond van te zijn eenige wettige zoon, moeten zij de opgaven, benoodigd voor het opmaken der stukken ten spoe digste ter gemeente-secretarie doen en bovendien op Dinsdag, 3 Maart, 's namiddags te 6 uren, op het raadhuis verschijnen, vergezeld van twee te goeder naam staande ingezetenen, die het getuigenis kunnen afleggen en het bewijs onderteekenen. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maceaine Pont. 2 Febr. 1891. De Secretaris, Nohoui van der Veen. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR heeft ter secretarie dier gemeente gedurende 30 dagen ter inzage van de belanghebbenden nedergelegd een e opgave van uitkomsten bedoeld in de art. 15 23 en 43 der wet van 26 Mei 187U (Staatsblad No 82) waarvan ter voldoening aan art. 15. 2e lid van gemelde wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 3 Febr. 1891. A. MACLAINE PONT. BELUIK. Aan de onlangs opgeroepen miliciens van twee lichtingen was voorloopig verlof verleend met uitzondering van die van het garnizoen van Brussel. Dientengevolge openbaarde zich onder dezen ontevreden heid. Zij werden op geheimzinnige wijze tegen den 1 des 2) Telefoonnummer: S3. Parelman was altijd een goed kameraad geweesten daar hij de spreuk tot waarheid wilde makendat de winnende hand mild is, schonk hij, in den zwijmel van zijn geluk aan al zijn vrienden een vorstelijk cadeau daags vóór zijn vertrek naar de plaats waar zijn bruid woonde, en acht dagen vóór zijn huwelijk. De kring zijner vrienden was toen niet groot; want hij was, evenals ik, een arme drommel, en als zoodanig kan men gewoonlijk met zijn gezamenlijke vrienden wel op een tonnetje dansen. We waren met ons zessen op zijn kamer rondom een dampende punchkom gezeten we rookton zijn laatste sigaren op, en ze waren uitstekend. Ze had den reeds den geur van het millioen we dronken zijn punchdie werkelijk ook reeds een millioenen-smaak had zijn eenvoudige kamer scheen me ook al herscha pen in het nederig verblijf van een millionair, voor wien de eenvoud een buitengewone aantrekkelijkheid heeft zijn los huisjasje dat ik vroeger nog kaler had gevonden dan het mijne dat vrij kaal was scheen me een cachet van voornaamheid te bezitten dat ik er nooit aan had gekend zelfs niet toen bet nog niet kaal was en mijn vriend Parelman zelf scheen me een man van gewicht, of liever «jeen man met een grootscho toekomst vóór zich, geëvenredigd aan zijn millioen. Parelman verkeerde dien avond den laatsten avond of nachtvan zijn vrijgezellen-leven onder zijn vrienden in een buiten gewonen gemoeds-toestanddit zal iedereen natunrljjk vindenhij verklaarde het zelfmaar voor onszijn arme vrienden was het alleen merkbaar aan een zekere goedertierendheid, gepaard aan grootheid en hoogheid, die het niet beneden zich acht met mindere menschen op een gemeenzamen voet te pralen te rookente drinkon namiddags opgeroepen tot eene vergadering op de Place du Luxembourg aldaar, maar de militaire overheden waren gewaarschuwd en toen de soldaten in grooten getale op het genoemde plein aankwamenvertoonden zich de gendarmes. Bij het zien van een kapitein namen de soldaten de vluchtvier hunner werden in hechtenis genomen. Naar men zegtwerden de troepen in do twee kazernes geconsigneerd. Volgens de Nation waren de koldaten in den avond weder bijeengekomen, maar door de politie uiteengedreven. Er hadden verder geene andere wanordelijkheden plaats gehad en in de overige wijken bleef het volkomen rustig. De minister heeft naar aanleiding van deze gebeurtenis het reeds geteekende besluit tot terugzending naar hunne haardsteden der onder de wapenen geroepen miliciens terug genomen. DUITSCiïI.AiVD. Dr. Windthorst is den 28, des avonds, toen hij uit eene vergadering der commissie voor de onderwijswet kwam, van eene trap van 14 treden gevallen hij bekwam geene kwetsuren van beteekenis doch het gezicht was erg geschaafd en het neusbeen gekneusd door de bril, waarvan de glazen echter niet gebroken waren. De sociaal-democratische partij heeft den 28 in eene druk bezochte vergadering te Berlijn besloten, de partij- genooten uit to uoodigen niet op 1 Mei, maar op den daarop volgenden Zondag de Mei-betooging te houden. Het wetsontwerp tot inlijving van Helgoland bij den pruisischen staat is door het Huis van afgevaardigden bij eerste en tweede lezing aangenomen. Tengevolge van eene ernstige verkoudheid der Keizerin is de op den 2 vastgestelde cour tot den 7 uitgesteld. IdXUKLAiVDVan de Bermuda's worden ongere geldheden van ernstigen aard gemeld bij het regiment Leicester, welks manschappen ontevreden zouden zijn omdat zij naar Halifax moesten verstrekken Zoo dit oproer niet tot een formeelen opstand was overgegaan was dit alleen te danken aan het bataljon grenadiers dat voor eenigen tijd wegens verzet uit Londen werd gebannen. De grenadiers moesten met gevelde bajonet tegen hunne krijgsmakkers oprukken. Het bekende radicale lid van het Lagerhuis Bradlaugh is te Londen overleden. Een paar dagen vóór zijnen dood heeft het Lagerhuis het besluit van 22 Juni 1880, dat hij niet zou worden toegelaten tot het afleggen van den eed of van eene in de plaats tredende verklaring, welk besluit onveranderd behouden was gebleven en hem steeds griefde, teniet gedaan. Hij heeft vóór zijn overlijden van dat besluit geen kennis gedragen. Generaal Booth heeft de doorhem gevraagde 1.200.000, om met zijne sociale hervormingsplannon te beginnen bijeen gekregen. Den 30 hield hij eene openbare bijeen komst bij wijze van dankzegging. IERLÜND. In het verslag over den handelstoestand te Dublin, den 27 in de door 1200 leden bijgewoonde vergadering der kamer van koophandel uitgebracht en zelfs te soupeeren zooals we later deden. Hij ver eerde in zijn vorstelijke grootmoedigheid, onzen gemeen- schappelijken vriend Albert een sigaren-standerd Zijn aanstaande vrouw was tegen het rooken en hij wilde liefst maar geen rookgereedschap in het huishouden brengen later zou hij het er wel invoeren. Aan vriend Willem gaf hij een bierglas met tinnen dekselwant verzekerde hijzijn aanstaande vrouw vond het bier- drinken een heel onfatsoenlijke gewoonte hij zelf begon dit ook al te vinden bier werd meer en meer eon volks - drank. Vriend Cornelis kreeg een stel omlijste platen dieik beken het eerlijk in een dames-salon niet juist op haar plaats zouden geweest zijn. Dirk ont ving een revolvertjewant de aanstaande mevrouw Parelman was doodelijk bang voor schietwapens Zoo verklaarde onze brave aanstaande millionair de gronden zijner grootmoedigheidwelke iedereen moet eerbiedigen in een mandie zijn fortuin aan zijn vrouw te danken heeft. Ik, Piet Kareis, schoot er als vijfde nog over. »Wat zal ik van mijn vriend als gedachtenis krijgen dacht ik belangstellend. »Hier, amice, hebt ge den sleutel", zoo sprak hij tot mijterwijl hij me een vierhoekig pakje overhandigde waarmee ik eigenlijk het hart mijner aanstaande vrouw heb ontsloten. Hij kan u wellicht ook dienen om er het hart eener vrouw mee te openen." Ik ontvouwde het papier dat van buiten witmaar aan den binnenkant beschreven was en vond een vijf tigtal photograhiën, die me herinnerden aan een voetreis die wo samen in de Rijnstreken hadden gedaan, en wier bezit ik mijn vriend die toch altijd nog rijker was, tenminste meer geld uitgaf dan ikwel eens had benijd. De herinnering aan die verrukkelijke streken was mij werkelijk dierbaar. Ik was blij mot mijn geschenk, -al voegde Parelman er met zijn zonderlinge grootmoe digheid aan toedat hij met zijn aanstaande vrouw waarschijnlijk al die plaatsen hoewel niet te voet zou gaan bezoeken on dan wel mooiere photographiën van zijn reis zou meebrengen. Ik vouwde het pakket weer netjes in zijn voegenen wordt aangetoond, dat de standvastige handhaving dei- wet zeer bevorderlijk was geweest aan de onbelemmerde uitoefening van handel en bedrijf. De staatkundige op winding, welke gedurende verscheidene jaren zoo storend gewerkt heeft op het nakomen van verplichtingen en het rustig uitoefenen van rechten, had nagenoeg opgehouden. Zij sprak daarom hare overtuiging uit, dat elke beweging, die leiden moest tot verbreking of verwakking der ver- eeniging met Groot-Britannie, ten sterkste moest worden bestreden door iedereen wien de materiëele welvaart van hot, koninkrijk ter harte ging. Dit verslag werd onder toejuichingen met algemeeno stemmen goedgekeurd. FAINHKIJR Het verbod van de regeering, om Sardou's Thermidor op te voeren, heeft voor het Thé&tre Francais aanzienlijko geldelijke schade ten gevolge gehad. Voor die opvoering waren buitengewone uitgaven gedaan en allo plaatsen waren reeds voor 17 voorstellingen ge nomen, waarvoor in het geheel ongoveer 80000 ont vangen was. De val van den italiaauschen minister Crispi wordt door de bladen met groote ingenomenheid medegedeeld. In dien val hoopt men de voorbode te zien van Italie's afscheiding van het drievoudig verbond en het herstel der oude vriendschap tusschen Italië en Frankrijk. ITAXIE. Den 29 stelde de gewezen onder-minister Fortis in de Kamer voor, een door de regeering inge diend wetsontwerp t,ot inkrimping van het aantal pre fecturen en onder-prefecturen te verdagen, terwijl de heeren Bonghi en Nicotera op de intrekking daarvan zelfs aandrongen. De minister-president Crispi dreigde echter dat hij zijnen plicht zou weten te doen zoo de Kamer het ontwerp niet onverwijld in behandeling nam. Het voorstel van den heer Fortis werd daarop verwor pen met 198 tegen 112 stemmen. Den 31 werd na eene langdurige oustuimige beraad slaging het voorstel der regcering, om in behandeling te nemen hare ontwerpen tot voorloopige verhooging van de invoerrechten en de vormeerdering der alcohol-belas ting verworpen met 186 togen 123 stemmen. De heer Crispi was zeer heftig opgetreden tegen do vorige con servatieve rogeeringen, die niet alleen op financieel, maar ook op staatkundig gebied, wegens hare afhankelijkheid van Frankrijk, de zaken in de war gebracht hadden. De con servatieven die vóór hadden willen stemmen stemden dientengevolge tegen of verlieten de zaal Na afloop der zitting bood de heer Crispi den Koning het ontslag van het ministerie aan De Koning nam geene beslissing, maar verklaarde zich te zullen beraden. I'ftllTUCrAL Te Oporto is onder leiding van den advocaat Voigas een militair oproer uitgebroken. Een deel van het 9 en 18 regiment infanterie kwam in opstand, doch de aan de regeering getrouw gebleven troepen wisten nam het verheugd mee naar mijn kamer nadat we tot 's nachts drie uren vroolijk bij elkaar waren geweest. Wo waren zelfs iets meer dan vroolijk en ik her inner me nog heel goed dat Alberttoen we langs een grooten omweg naar huis keerdenzijn bronzen sigaren-standers op do straatsteenen liet vallen, niet zoo zeer om het bewijs te leveren dat ons fabriekbrons tegen een valproef niet bestand iswant het kunststuk brak als glas dan wel om te constateeren dat hij niet recht meer wistdat hij iets iD do hand hield. Ik herinner me ook, dat dienzelfden nacht Willem tegen een steenen paal aanliep. We woonden in een provincie stadje, waar onze zorgvolle voorvaderen aan de ingangen hunner steegjes heel wijselijk twee steonen palen, of oude kanonnen hadden neergezetom een voertuig dat er toch niet door kon, te beletten don toegang geweld aan te doen. Willem stiet zijn glas tegen dien ongelukkigen paal in stukken maar tot zijn eer moet ik verklaren dat hij de scherven zorgvuldig bij elkaar zochten tot ons aller eer mag ik er bijvoegen, dat we hem in dien vromen arbeid vriendschappelijk ter zijde stonden en allen onze handen aan de scherpe kanten en punten ver wondden. Zoo bezegelden we onze vriendschap in dien gedenkwaardigen nacht met ons bloed. We stopten die vriendschaps-scherven in Willems zak, en nog heden ten dage kan de brave kerel de litteekens iu zijn rechterhand vertoonen die getuigen van den vriendschapsband die ons toen omsloten hield. Verder herinner ik me nog, zoo duidelijk alsof het gis teren gebeurde, dat Cornelis, met zijn schilderijen onder den arm struikelde over een steen. Het was niet zijn schuld, maar wel die van den straat-legger, die juist dien steen zóó had gelegd, dat men er over moest strujkelen. Hij viel voorover, met het natuurlijk gevolg, dat de glazen der schilderijen, die do aanstaande mevrouw Parelman niet onder haar kuische oogen mocht hobben, in gruizels vielen. We waren zoo volmaakt nuchter, dat we er nu niet aan dachten, de scherven bij elkaar, te zoeken, al glinsterden ze ons in het maanlicht tegen, en we troostten Cornelis met de wijze opmerking dat zoo'n glas niet meer aan elkaar te lijmen viel en ook bijna niets kostte. Cornelis nam dien troost ook wijsgeerig aan. Het eenige waarover bij zich bezorgd maakte, was de borst van die Sultane, die, meende hij een »deuk" had gekregen en dat was J Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1