Binnenland. 335e Staatsloterij. Allerlei. 5e klasse, 13e lijst, 3 Februari. No 840 15000; Ns. 4198 en 8219 1000; No. 8108 400; Nos. 12179, 13357, 14159, 15483, 18705 en 20510..200; Nos. 4339, 6425, 7521, 11266, 11329, 11767, 12247. 12692, 14447, 14925, 16015, 17905 en 19852 100. a.6 opstandelingen in het stadshuis, waarin zij zich reeds gevestigd hadden, te omsingelen, zoodat zij zich moesten overgeven. De bevolking nam geen deel aan het oproer, zoodat de staat van beleg niet afgekondigd werd. SPAHTJE. Bij gelegenheid van den vorjaardag van den jeugdigen Koning op den 23 is de heer Sagasta be noemd tot ridder der Orde van het Gulden Vlies. Bij de verkiezingen voor de Kamer op den 1 behielden de conservatieven do overhand. Te Madrid werden ge kozen 6 conservatieven en 2 liberalen. Emilio Castelar, republikein, werd to Huesca gekozen. SKRVIE. Het radicale ministerie Gruitch is afge treden. De minister van binnen 1. zaken Djaja wilde eene nog meer vijandige staatkunde jegens Oostenrijk volgen dan de radicalen wenschten, en dit gaf aanleiding dat het geheele ministerie ontslag vroeg, VEREEKHaDE STATES. De Senaat heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het aantal leden van het nieuwe Huis van Afgevaardigden op 356 wordt bepaald. BRA1IL1E. Volgens een der meest geziene bladen van de republiek heeft de nieuw opgetreden regeering, die een eind wenschte te maken aan het wanbeheer van Keizer Pedro en zijne ministers op vreemde wijze met 's lands geldmiddelen en bezittingen omgesprongen. Voor drie maanden richtte de broeder van den minis ter voor landbouw een bank op onder den naam Itali aan sch-Braziliaansche bank", met het doel om de land verhuizing van italianen naar Brazilië te bevorderen. Onmiddellijk stond de minister aan deze bank 100,000 bunders grond af in de nabijheid van St. Paulo voor 600,000. Eenige weken later verkocht de Bank diezelfde gronden voor f 4,500,000. Het land wordtthansin perceelen verdeeld en in gereedheid gebracht om de landverhuizers te ontvangen. Ten einde hun verhuizing aannemelijk te maken gaf de regeering zoogenaamde landverhuizers contracten uit. De vrienden van den minister ontvangen deze contracten en verkoopen ze met hooge winsten aan buitenlandsche agenten. De uitgaven voor het leger zijn zeer hoog. De minister van financiëndr. Barbosaverdedigde deze buitenge wone uitgaven met de verklaringdat het niet meer dan billijk was dat het leger voor de bewezen diensten werd beloondwant zonder bulp van het leger zou de omwenteling niet geslaagd zijn. De ministers die een jaar aan de regeering zijn ge weest maar nu wegens hun wanbeheer moesten aftreden, zijn allen rijk en ook hun bloedverwanten deelden in de winst. Bijzonder werd de familie van president Da Fonseca bevoordeeld. Een neef van hem ontving aan verschillende geschenken eene waarde van 80.000. De minister van financiën moest dan ook verklaren, dat de begrooting een tekort aanwees van 80,000,000. Later vermeerde dat tekort tot 100,000,000, waar om het eongres weigerde de besluiten der regeering goed te keuren. Het ministerie moest toen vallenmaar maarschalk Da Fonseca bleef. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. (Vervolg.) Den 30 kwam in behandeling het wetsontwerp tot wijziging der kiestabel (splitsing der groote districten.) De heer Mackay, die met genoegen de indiening gezien had van dit ontwerpdat eene fout herstellen en eene onbillijkheid wegnemen zal, verdedigde het ontwerp. De heeren Rutgers van Rozenburg en Roëll bestreden deze wet breedvoerig. Eerstgenoemde beschouw de deze voordracht bepaald in strijd met de grondwet en achtte haar ook onaannemelijk om de verhouding tns- schen Amsterdam en Nieuwer-Amstel. Laatstgenoemde achtte het ontwerp in strijd met goede beginselen van wetgevingomdat het wijziging bracht in een stelsel dat slechts door organieke herziening der wetgeving kan worden veranderd en in strijd was met den eisch van het oogenblik kiesrechtregeling, in het regeerings- programma toegezegd. Deze gedeeltelijke regeling zou eene definitieve regeling van het kiesrecht verschniven. De heer V e e g e n s bestreed vooral het gevoelen van den heer Roëll. Hij wilde deze voordracht aannemen, mits behoorlijk gezorgd worde tegen knoeierijen. De minister van binnen 1. zaken verdedigde het ontwerp, waarvan het doel was, de minderheden tot haar recht te doen komen. Om tot een goed kiesstelsel te kunnen gerakenwas voorafgaande regeling van de districten-indeeling noodig en hij verklaarde, dat de houding der regeering tegenover dit ontwerp bewees, dat zij geene pressie heeft willen uitoefenen met staatkundige bedoe lingen. De heer V i r u 1 y achtte deze wet met prof. Buys eene partijwet in den slechtsten zin des woords en was overtuigd, dat deze voordracht bijbedoelingen had. De heer van der Feltz was van hetzelfde ge voelen en stelde ten slotte voor, de heden van de regeering ingekomen wijzigingsvoorstellen naar de afdeelingen te verzenden. Dit voorstel zal den 3 Februari behandeld worden. Den heer B o r e e 1 werd verlof verleend om den minister van waterstaat op een nader te bepalen dag te interpelleeren over de stremming van het verkeer in het Noordzeekanaal bij Yelsen. Deze interpellatie zal plaats hebben den 3 Februari na de interpellatie-Schepel. Op voorstel van den voorzitter is besloten het wets ontwerp op het faillietrecht en de surséance van beta ling in handen eener commissie van voorbereiding te stellen. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren Smidt, Travaglino, Heemskerk, Hartogh en Bevers. Van den 20 tot den 26 is te Hoera aan 2383 personen brood en koffie verstrekt. Bij besluit van Ged. Staten van Noordholland van den 21 is verklaarddat Lodewijk Vis, ontslagen onder wijzer eener openbare lagere school te Zaandam, de be voegdheid tot het geven van lager onderwijs heeft ver loren. Door het spuien te IJnmMea was de overtocht aan het pont veer te Velsen in de vorige week zeer bemoeielijkt. Op een verzoekden 29 per telegraaf tot hooger autoriteit gerichtis vergunning verleend dat voetgangers en handkarren over de spoorbrug mo gen gaan. Op de rivier voor Dordrecht is den 29 een ijs- schuitje terugkomende van een tocht naar Hardings veld in een wak geraakt bij de monding van het kanaal van Steenenhoek waarbij de vier personen die zich in dat schuitje bevondente water raakteneen hunner de stuurman W. Krul, verdronk. Bij kon. besluit van den 29 is aan den heer jhr. C H. A. van der Wijck, vice-president van den Raad van Nederl. Indie met ingang van 4 April a.s., op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe door hem aan den lande bewezen diensten. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den 29 de- gevangenisstraf, waartoe G. Ammerlaan door de arr. rechtbank aldaar veroordeeld was wegens poging tot moord door middel van vergiftiging gepleegd op zijne echtgeuoote, verminderd van 15 tot 10 jaren. Den 29 zijn in den gemeenteraad van Zaandam de plannen ingekomen voor den sluisbouw in den Dam, opgemaakt door de daarvoor benoemde deskundigen. Aan het plan B, waarvan de kosten geraamd zijn op 245.000 en met inbegrip van de onteigening op 300.000, geven burg. en weth. de voorkeur. De kosten zouden zij willen verdoelen over het Rijk, de provincie en de belangheb bende zaanlandsche gemeenten ieder voor 1 's, zoodat bij de tot standkoming dezer verdeeling het aandeel van Zaan dam zou bedragen 5/7 in 1 3, min f 5000, door Zaandijk aangeboden. Bij kon. besluit van den 31 is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer T. J. A. van Zijll de Jong, luit.-generaal, commandant van het leger en hoofd van het departement van oorlog in Nederl. Indië. Den 30, des morgeus te 10 uren, is de nieuw be noemde burgemeester van lVïeuwer-Aiiii»tel in eene door 5 van de 15 leden bijgewoonde raadsvergadering geïn stalleerd, terwijl de secretaris bericht had, dat hij met hoofdpijn te bed lag en, als het kon, tegen den middag beter was. Uit de door den waarne menden voorzitter den wethouder Schroder, gehouden toespraak bleek, dat van Ged. Staten een brief ontvangen was ten geleide van een nieuw plan van den min. van binnenl zaken tot wijziging der grenzen tussehen Amsterdam en Nieuwer- Amstel. Do burgemeester verklaarde altijd tegen inlij ving van een deel der gemeente bij Amsterdam te zijn geweest en nog te zijn. Den 30, 's nachts ongeveer half een, gaf te Nijmegen een kanonschot het teeken, dat het ijs op de Waal voor de stad los ging. Het tweede schot werd zeer spoedig daarna gelost en te ongeveer 1 uur het derde schot ten teekendat het ijs en daarmede ook het gevaar wegdreef. Het water liep snel op en kwam in de huizen aan de Waalkade doch viel in den morgen aanzienlijk. Den 1 dreven kolossale ijsschollenwaarvan sommige eenige ellen boven den waterspiegel uitstaken en waarop meermalen boomen of struisen aanwezig waren, de Waal af. De stroom voerde ze zoo snel afdat een voetgan ger ze op den wal niet kon bijhouden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 30 besloten, dat het dagelijksch bestuur met de verschillende commissiën uit den handel zal overwegen, of door ont eigening een terrein te verkrijgen is, waarop een beurs kan worden gebouwd, die aan alle eischen en wenschen voldoetdaarbij tevens als zijn gevoelen uitsprekende dat hij alleen zoodanige plannen zal goedkeuren, waarbij rente en aflossing van het daaraan ten kostte te leggen kapitaal kunnen worden bestreden uit de opbrengst der beursbelasting en uit de baten, welke uit verhuring van kantoorlokalen, verpachting van buffetten als anderszins zullen voortvloeien. Den 30 is door het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Assen tegen do vrouw uit Rhoden, die hare dochter met rattekruid vergiftigd heeftlevens lange gevangenisstraf geëischt. Uitspraak over 14 dagen. Volgens de in de Staatscourant van den 30 mede gedeelde staten betreflende de nederlandsche koopvaar dijvloot telde zij op 31 December 1890 618 schepen metende 723,660,97 kub. el of 253,336,55 tonnen, tegen 610 schepen, metende 699,173,60 kub. el of 244,795,09 tonnen op 31 Dec. 1889. In 1890 zijn voor de eerste maal nederlandsche zee brieven uitgereikt aan 61 schepen, metende 92,540,43 kub. el ef 32,563,94 tonnentegen 52 schepen metende 59,338,17 of 20,899,35 tonnen in 1889. In 1890 zijn gesloopt, verongeluktbuitenslands ver kocht of op andere wijze uit de vaaat geraakt 53 sche pen, tegen 51 in 1889. Den 30 is te 's-Gravenhage, in den ouderdom van 82 jaren overleden de heer mr. J. L. G. Gregory, oud-commissaris des Konings in Drente. Den 31, 's nachts half twee, verkondigden twee kanonschoten, dat de rivier voor Gorinc'nem los was. Den 1 des nachts zijn bij den zwaren mist, aan den overweg bij het station te Breda twee goederentreinen tegen elkander ingeloopenwaardoor eenige wagens ver nield of zwaar beschadigd werden. Twee conducteurs bekwamen slechts lechte verwonding. Ds. A. van der Sluijs te Enkhuizen is beroepen bij de christ. geref. gemeente te Sneek. Wie zich een juist denkbeeld wil vormen van eenen weg uit »den goedenouden tijd," behoeft zich slechts naar het station Noordscharwoude te begeven en van daar te wandelen naar den Jjangendijk. Het is een ware modderpoeldie grindwegHoe wagens te marte len hebben om door die pappige kleverige brij heen te komen, laat zich wel denkenMet drie paarden bespan den konden verleden week de landbouwers hunne wagens met hooi en dan nog slechts half vol geladen naar het station brengen. Gelukkig heeft men aan dien toe stand een einde gemaakt door het openbreken van de vaart naar de spoorbaanwaardoor het vervoor der landbouwproducten heel wat minder zal kosten. Werd onlangs berichtdat een onderwijzer in Limburg privaatles gaf voor 3 centen per uur, om daar mede aan te duiden hoeveel er waren en hoe weinig zij verdienden in Noordholland schijnen er wat minder zonder betrekking te zijn. Ten minste voor de vacante betrekking van onderwijzer te Aartswoud (salaris f 500) hebben zich slechts acht sollicitanten aangemeld. Een paar jaar geledonmoeten' 30 a 40 geweest zijüV É'efi goed teeken in de onderwijzerswereld derhalve. De afdeeling Rijp der Noordhoïlandsche vereeni- ging >Het Witte Kruis" zal den 5 bij eukele inschrij ving aanbesteden het verplaatsen dér bestaande bad inrichting *n het bouwen van een nieuw badhuis op een daarvoor reeds aangekocht terrein. Bij kon. besluit van den-31 is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de- heer T. J. A. van Zijll de Jong luit -generaal, commandant van het leger en hoofd van het departement van oorlog in Neder- landsch Indië. Den 1 zijn te Amsterdam drie jongens door het ijs in het IJ nabij; de Houthaven gezakt, waarvan een verdronken is. Te Atjeh is de luitenant D. gevangen genomen en naar Batavia overgebracht onder verdenking' van onge- oorloofden handel met Atjehers. Het kapitaal voor het te Hoorn op té richten standbeeld van J. Pz. (L'oen is volteekend. Ds. A. E. van Deinse te Heemskerk heeft be dankt voor het beroep naar zijne vorige gemeente Naaldwijk. Het kohier van dén hoofdelijken omslag dér ge meente Wormerveer voor 1891 is opgemaakt naar een vermoedelijk belastbaar inkomen voor 915.000! De gouverneinents-koffieoogst op Java voor dit jaar wordt thans geraamd op 359.648 pikols. De heer C. Gerritsma. te Het Meer heeft de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen in rechten aangesproken tot schadevergoeding. Hij verzond eene be zending boter naar Rotterdam, om van daar naar Londen verscheept te worden, welke boter 13 dagen tussehen Leeuwarden en Rotterdam onder weg bleef. Door den langen duur der reis werd de hoedanigheid der boter minder en daar de prijzen der boter aan de markt te- Londen in dien tijd gedaald waren, zoo heeft hij schade- geleden, welke hij door de maatschappij vergoed wenscht te zien. Aan de ouders en voogden van cadetten aan de- Militaire Academie te Breda, die na 1 September 1890 met eene eenigszins ernstige ziekte in de ziekeninrich- ting dier Academie zijn opgenomen geweestzijn dezer dagen door de bij kon. besluit'van 5 Januari benoemde commissie van inspectie eenige vragen ter beantwoording toegezonden. Uit den begeleidenden brief blijkt, dat die vragen zijn gesteld naar aanleiding van het door het lid der Tweede Kamer mr. G J. Goekoop den 20 December in het midden gebrachte. Die vragen luiden 1. Wanneer is door n het eerste bericht van een ge neesheer der Academie omtrent de ziekte van uw zoon ontvangen 2. Wat was de korte inhoud van dat bericht 3. Heeft de verpleging van uw zoon in de ziekenin- richting der Academie n in eenig opzicht reden tot klagen, gegeven? Zoo ja, in welk opzicht? 4 Kan door li overigens iets worden medegedeeld, dat. bevorderlijk kan zijn aan een doeltreffend onderzoek omtrent de door den heer mr G. J Goekoop gemaakte opmerkingen, welke door dezen werden gesplitst in op merkingen, welke door dezen werden gesplitst in opmer kingen over de gezondheidsbelangen het zoogenaamde baren en de ziekenverpleging der cadetten. Den 15 hopen de volgende geestelijken nit het bisdom van Haarlem hun 12 J,jarig priesterschap te berdenken W. O. Boers kapelaan te AlkmaarL. O, Heemskerk, kapelaan te Heiloo; V. J. J. Leesberg, ka pelaan te Hoorn; B P. Mohr, kapelaan te Alkmaar en F. W. v. d. Pigge, kapelaan te Purmerend. De heer Mol te Wesiwond heeft aan de katho lieke kerk aldaar eene dotatie vermaakt ran omstreeks 50.000, bestaande uit eene boerenwoning en 20 buur ders best weiland, vrij van alle onkosten. Den 1 hield de heer ds. H. de Boer, van Alkmaar, te ©raft eene lezing over >Eene reis naar Londen". Zijne hoorders aangenaam> bezighoudendeoogstte hij ten slotte den dank der vergadering. De heer J. Fitema, sedert 12 jaren stationschef te Uitgeest, herdacht den 2, onder vele blijken van be langstelling, den dag, waarop hij vóór 25 jaren, bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij in dienst trad. Op het perron prijkte eene fraaie eereboog, die 'aavonds met een toepasselijk transparant verlicht was. Namens vele ingezetenen, die zijne welwillendheid op prijs stellen, werd hem een prachtig schrijfbureau aangeboden, terwijl het fanfarecorps hem 's avonds eene ovatie bracht. Van de Maatschappij ontving de jubilaris als aandenken een paar fauteuils met tafeltje, terwijl nog vel© andere ge schenken getuigenis aflegden van de sympathiedie de heer Fitema zich heeft weten te verwerven. Tot penningmeester van de banne Hoog- en Aartswoud is benoemd de heer J. Glas Pz., te Hoog- wonderweere. De door het bestuur van den polder Wlerlnger- waard opgemaakte voordracht ter benoeming van een dijkgraaf bestaat nit de heeren J L. T. Groneman V. Bakker Jzbeiden aldaar en .7. M. Koelman te Schagen. Uit een ingezonden stnkje, in de Leeuwarder courant van den 2 van dr. Kooperberg te Leeuwarden, blijkt, dat er nog al wat ongelukken op het ys plaats heb ben en het schaatsenrijden niet zoo onschuldig isals menigeen denkt. Gedurende dezen winter van 28 No vember 90 tot 20 Januari 91 heeft genoemde genees kundige de volgende gevallen, tengevolge van het ijsver, maak, behandeld: 12 arm- en handbreuken, 4 breuken van het been 1 ribbenbreuk 3 verwondingen van het oog 4 van den neus en 5 van den mond en de lippen, 47 kneuzingen van verschillenden aardaan borstkas knieën enkels teenen schoudersellebogen handen vingers enz. te zamen 84. j

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2