Telegrafische Berichten. Stadsberichten. 5e klasse, 15e lijst, 5 Februari. Nr. 9756 2000; Ns. 1907 4642 en 14091 ƒ1000; Ns 1175, 5382, 7003, 8035 en 16857 400; Ns. 1521, 17063 en 17755 200; Ns. 887, 1605, 3830, 7800, 7151, 7547,8372, 9527, 9979, 10237, 12755, 12770, 13175, 15395, 15944, 16827, 18272, 20437 en 20811 J 100. Vergadering Yan den Raad der gemeente Alkmaar, op Woensdag 28 Januari 1891. ring benoemde onderwijzer J. van der Hage den 2 zijne betrekking heeft aanvaard. Het primitief kohier der hon denbelasting voor 1891 werd vastgesteld tot een bedrag van 390. Aan de vroedvrouw G. Zijp te St. Maartens brug werd op haar verzoek een eervol ontslag verleend tegen 15 Maart a.s. Op voorstel van den heer van Beusekom werd bij acclamatie besloten den heer Stam te 't Zand te verzoeken voor de gestorven boornen langs de stortgronden aldaarandere te planteningevolge de voorwaarden van vergunning. Een verzoekschrift van de heeren Kaan Waller en Breebaartom adhaesie te schenken aan het onlangs in eene vergadering te Alk maar vastgestelde adres aan de Tweede Kamer, houdende bezwaren tegen de ingediende wetsontwerpen op de grond belasting en gemeente-belastingenwerd aangehouden tot eene volgende vergadering. De raad ging daarna over in eene zitting met gesloten deuren ter behandeling van eene reclame tegen den aanslag in den hoofdelij- ken omslag. De bevolking der gemeente Zijpc bestond op 1 Januari 1890 uit: 2282 m. en 2205 vr., totaal 4487. De vermeerdering door geboorte was 80 m. en 64 vr., totaal 144, door vestiging 131 m. en 127 vr., totaal 258, te zamen 211 m. en 191 vr., totaal 402. De verminde ring was door overlijden 40 m. en 48 vr totaal 88, door vertrek 170 m. en 167 vr., totaal 337 te zamen 210 m. en 215 vr., totaal 425. De bevolking verminderde alzoo met 24 vr. en vermeerderde met 1 m., totaal 23 en bestond op 1 Januari 1891 uit 2283 m. en 2181 vr., totaal 4464, naar de onderscheidene godsdienstige ge zindheden verdeeld als volgt3139 ned. herv., 1 waalsch herv., 9 evang. iuth., 2 herst. luth., 180 doopsg., 22 christ. geref., 1055 r. kath., 1 oud-roomsche en 55 tot geene gezindheid behoorende. Het getal huwelijken be droeg22 tusschen jongm. en jonged., 1 tusscheu jongm. en wed., 1 tusschen weduwn. en jonged 2 tusschen weduwn. en wed. en 1 tusschen weduwn. en gescheiden vrouw, te zamen 27. De bevolking der gemeente Callanlsoeg bestond op 1 Januari 1890 uit 350 m. en 325 vr., totaal 675. In 1890 zijn geboren15 m. en 6 vr., totaal 21en ingekomen 36 m. en 34 vr., totaal 70, te zamen 51 m. en 40 vr., totaal 91. Overleden zijn: 9 m. en 7 vr., totaal 16 en vertrokken: 36 m. en 34 vr., totaal 70, te zamen 45 m. en 41 vr., totaal 86 zoodat de be volking dus vermeerderde met 6 en verminderde met 1 vr. en alzoo op 1 Januari 1891 bestond uit 356 m.en 324 vr., totaal 680, naar de onderscheidene godsdienstige gezind heden verdeeld als volgt 595 ned. herv., 2 waalsch herv., 6 doopsg., 1 remonstr. en 76 r. kath. In den loop des jaars zijn 8 huwelijken gesloten, allen tusschen jongmans en jongedochters. Bij kon. besluit van den 22* is geschorst tot 1 April as. het besluit van den raad der ge meente Koevorden van 27 December 1890 waarbij de heer H. Hamberg benoemd is tot gemeente-ontvanger, daar het wenschelijk is, om, hangende het onderzoek naar de wettigheid van dat besluithet in werking treden daarvan te voorkomen. Van den 25 tot en met den 31 zijn te Amster dam acht kinderen aangegeven als te zijn overleden aan mazelen. Den 28 is de heer mr. H. Smeenge te Hoogeveen, lid der Tweede Kamer, gekozen tot lid van het hoofd bestuur van de schippersvereeniging Schuttevaer, in plaats van wijlen den heer W. H. de Jong, terwijl de heeren H. O. de Jong en J. Varekamp tot leden herkozen werden. Volgens do in de Staatscourant van den 30 mede gedeelde staten betreffende de Nederlandsche koopvaar dijvloot, telde zij op 31 Dec. 1890 618 schepen, metende 723,660,97 kub. el of 253,336,55 tonnen tegen 610 schepen, metende 699,173,60 kub. el of 244,795,69 ton nen op 31 Dec. 1889. In 1890 zijn voor de eerste maal Nederlandsche zee brieven uitgereikt aan 61 schepenmetende 92.540.43 kub. el of 32.563 94 tonnen tegen 52 schepen, metende 59,338,71 kub. el of 20,899,35 tonnen in 1889. In 1890 zijn geslooptverongeluktbuitenslands ver kocht of op andere wijze uit de vaart geraakt 53 schepen, tegen 51 in 1889. Bij kon. besluit van den 3 lis benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw do heer T. J. A. van Zij 11 de Jong, luit.-generaal, commandant van het leger en hoofd van het departement van oorlog in Neder- landsch Indië. Eene firma te Haarlem gaf den 31 een bank biljet van 200 aan een harer bedienden ter verwisseling, die aan die opdracht niet voldeed, maar het geld op oen paar guldens na in slecht gezelschap verteerde. Hij is door de politie aangehouden en naar de gevangenis over gebracht. De Nuts-spaarbank te Medemblik had op 31 December 1890 een credit van 35316,04}van welk bedrag 28000 geplaatst is op hypotheek, terwijl het debet 27992,07 bedroeg. De Koningin ontving den 2 den minister van water staat die verslag doed van den toestand der rivieren. Den 2 is bij het station Wye een remmer van den Staatsspoorweg door een trein overreden en gedood. Bij kon. besluit van den 2 is de notaris J. A. H. Clercx te Weert op zijn verzoek ontslagen. Den 3, 's nachts om half drie, is te Middelburg een hevige brand uitgebroken in een perceel aan de Grave- straat nabij de Groote Marktwelke men oerst,_ te 7 uren des morgens meester was. Het huiswaarin de brand ontstond zijnde eene zaak in vetwaren, is met één pakhuis aan de eene en een vischwinkel aan de andere zijde geheel afgebrand, terwijl eene naast de brandende perceelen gelegen woning en vier aan de over zijde der straat staande perceelen zeer geleden hebben. Een militair is bij het blusschen van een dak gevallen en ernstig gewónd geraakt. De persoonbij wie de brand ontstondwas om half twee thuis gekomen en later weder uitgegaan bij het openbreken zijner deur werden verscheidene lucifers op den grond gevonden. Hij is in hechtenis genomen, alsmede twee mede-plich- tigen. Den 3 is in het hoofdkiesdistrict Amerongen tot lid der provinciale Staten van Utrecht gekozen de heer jhr. mr. L. H. J, M. van Asch van Wijck anti-rev., met 818 van de 1438 stemmen; de heer mr. G. C. D. E. baron van Hardenbroek lib, bekwam 591 stemmen. In de hoofdplaats der gemeente 't Bildt waren de bedeelden sedert eenigen tijd ontevreden over de bejegening van de zijde der armvoogden ondervonden. Deze gisting werd gaande gehouden door sociaal-demo craten en kwam eindelijk tot eene uitbarsting. Eenige vrouwen drongen de woning van een armvoogd met geweld binnen en eischten op hoogen toon meer bedeeling. De brigade maréchausséesedert de werkstaking nog altijd aldaar gestationeerd, doch in verschillende dorpen gedetacheerdwerd dadelijk ontbodenherstelde de rust en patrouilleert na dien tijd door het dorp. De burge meester verbood, om verdere ongeregeldheden te voor komen, samenscholingen. Bij de te Egmond aan ®ee gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad waren 48 kiezers opgekomen. Er zal eene herstemming plaats vinden tusschen den heer C. de Grootagent consulair de France et d' Italië en den heer G. E. A. van Hall directeur der Prins Hendrik Stichting. Het maximum-bedrag der postwissels tusschen Nederland en West-Indie is verhoogd van 150 tot ƒ200. L. Dekker te Zaandam is benoemd tot Onderwijzer aan school No. 6 te Haarlemmermeer. De gouvernementscommandant te Helder heeft besloten tot het laten loopen van patrouillestot ver sterking der politie, aangezien des avonds bij het gebouw van het Leger des Heils aanhoudend ongeregeldheden plaats hebben. Tot voorzitter der commissie uit de Tweede Kamer tot voorbereiding van de behandeling der wet op het faillietrecht is benoemd de heer mr. H. J. Smidt. Bedankt voor het beroep naar Zandvoort door ds. E. César Segers te Leiden. In 1890 werden op de kaasmarkt te Hoorn w wogen 11756 stapels kaas, wegende 3.408.153 P. tegen 11397 stapels, wegende 3.224.213 P. in 1889. De heer ds. H. A. Lndwig, te Heerliugowaard, heeft bedankt voor het beroep naar de ned. herv. gem. van Spanbroek en Opmeer en dat naar Zuidschar- woude aangenomen. In 1890 zijn op de veemarkt te Haarlem aan gevoerd 450 koeien 16 stieren 6 pinken 35 gras-, 6 vette en 1739 nucht. kalveren1815 schapen2014 lammeren 47 biggen en 377 paarden. Werkt het Onderling Begrafenisfonds te Ursem, volgens hot laatste jaarverslag, zeer goedkoop en uitste kendhet Onderling Begrafenisfonds te Heerhug© waard dat op dezelfde wijze werktheeft sedert de oprichting, 1 Aug. 1890 nog geene contributie van de leden, geëischt, daar nog geene uitkeering wegens over lijden behoefde plaats te hebben. 's GRAVENHAGE 5 Fobruari. Tweede Kamer. Art. I der Steden wet is aangenomen met 45 tegen 36 stemmen, nadat de 15 Februari was bepaald als termijn voor de woning, in de kiezerslijsten vast te stellen. De regeering heeft ingetrokken art. IV, waarbij gelegenheid werd gegeven, om 's ochtends vroeg of 's avonds laat te stemmen. De Stedenwet is aangenomen met 52 tegen 38 stemmen. Het debat over de indische mailcontracten is aangenomen. De heer Cremer bestreed ze uitvoerig. I TA AT N li O Ti: 11 IJ. Wij vestigen in het bijzonder de aandacht onzer lezers op het besluitom aan de ingezetenen op goed- koopere wijze de gelegenheid te verschaffen het stede lijk museum te bezichtigen. Tot heden was de toe gang tot het museum, ook voor ingezetenen, alleen mogelijk tegen betaling van vijf en twintig centen per persoon en per keer, een bedrag, dat hoog genoeg is voor een enkel bezoek en in ieder geval veel te hoog om het dikwerf te herhalen. Het gevolg is dan ook, dat zeer vele gegoede ingezetenen het museum nimmer bezichtigd hebben en dat enkelen daartoe eerst overgaanwanneer zij logés hebbenwien zij de merkwaardigheden der stad willen laten zien. Is dit verschijnsel op zich zelf reeds betreurenswaard zeer zeker wordt daardoor ook niet in de hand gewerkthetgeen bij de oprichting van het museum op den voorgrond heeft gestaan namelijk den lust op te wekken tot het verzamelen en bijeen brengen van voorwerpen waarvan het behoud voor de geschiedenis van ons land ter beoordeeling en kenschet sing van den tegenwoordigen in den latereu tijd, wensche lijk kan worden geacht. Wij juichen dezen maatregel waardoor het bezoek zoo gemakkelijk gemaakt wordt, zeer toe en hopendat de proefneming zoo goed moge slagen dat do commissie van toezicht daarin aanleiding kan vinden om den maatregel te bestendigen. De kos- telooze bezichtigingsdagen en de dubbeltjesdagen blijven onveranderd behouden. De dienst der Alkmaar Packet is weder 0 opend. Na een moeielijken tocht door het voor het meerendeel 25 duim dikke ijs, met twee booten achter elkanderis den 4 de vaart langs het Groot Noordhol- landsch Kanaalhet Koogerpolder-Kanaaltjede Mar kervaart en de Zaan naar de hoofdstad hersteld. Uit Westgraftdijk bericht men ons, dat het ijs in de Alk maarder Meer iederen dag nog talrijke visschers met beladen sleden draagt. Door de rederijkerskamer Bilderdijk werd den 4, voor eene geheel gevulde zaal, tot groote tevredenheid der toeschouwers, uit de herhaalde warme toejuichingen blijkende, de tooneeluitvoering voor den werkmansstand herhaald, die zij den avond te voren voor hare leden had gegeven. De commissie van de volksvoordrachten, uitgaande van het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van het algemeen, had daartoe op ge noemde Kamer weder niet te vergeefs het beroep gedaan. Sinds Januari verschijnt bij de uitgevers Zwaan en Zonen alhier een nieuw blad het Noordhollandscl» Volksblad, dat tweemaal 's weeks wordt uitgegeven. Wij herinneren belangstellenden aan de heden, den 6 des middags te 12 uurin het hotel de Toelast alhier te houden vergadering van de afdeeling Noord holland van het Nederlandse!» Paardenstamboek. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft in hare vergadering van den 4 met alge- meene stemmen in beginsel besloten, hare vergaderingen, die tot nu toe niet in het openbaar werden gehouden, te maken tot openbare vergaderingen. Ten einde daartoe te kunnen overgaan zal het huishoudelijk re glement der Kamer worden herzien en vervolgens, over eenkomstig het voorschrift van het betrekkelijk koninklijk besluitter goedkeuring worden aangeboden aan den gemeenteraad. Bij art. 345 van het wetboek van strafrecht wordt, in geval van aanneming van het akkoord, gestraft met eene gevangenisstraf van ten hoogste een jaar de schuld- eischer, die tot een aangeboden gerechtelijk akkoord toetreedt ten gevolge van eene overeenkomst hetzij met den schuldenaar hetzij met een derde waarbij hij bij zondere voordeelen heeft bedongen. In de zitting der arrondissements-rechtbank alhier van den 3 werd de zaak behandeld van een ingezetene van den Helder, wien zulk een daad ten laste was gelegd. De eisoh was 14 dagen. Uitspraak op den 10. Den 5 kwam hier weder aan de marktschuit,^ van schipper de Waardvan Dirkshorn de eerste die de beurtvaart met deze gemeente heropende. (SLOT.) Tableau Waaggebouw. 24. Rapport der commissie, benoemd naar aanleiding der beschouwingen van den gemeente-architect betreffende de vervanging van het afgevallen tableau van den waaggevel. Overeenkomstig het gevoelen van dien ambtenaar, wenscht de commissie weder eene decoratieve vulling van het ledige vlak en wel naar de opvatting van het vorige tableaubehoudens eenige verbeterende wijzigin gen. Ten aanzien der wijze van uitvoering is de com missie verdeeld3 leden zijn voor die in geëmailleerd lavagelijk thans aan 's Rijks Museum te Amsterdam tafereelen worden geplaatst, door den heer F. Gillet te Parijs de 3 andere loden voor die in tegelwerk door den heer J. van Hulst te Harlingen. Het laatste is merkelijk goedkooper dan het eersteterwijl overigens de kosten van plaatsing, steigerwerk en uithakking en toebereiding van het muurvlak gelijk blijven. De voor standers van geëmailleerd lava wijzen er opdat het werk van Gillet kunstrijker en kleurrijker is dan dat van v. Hulsten dat men voor een prachtgevel als van het waaggebouw het schoonste moet verwerven wat mo gelijk isterwijl bovendien de dikte der 4 of 5 lava platen het gevaar van afvallen voorkomt. Do voorstan ders van het tegelwerk voeren aan dat het betwijfeld kan worden of de kleuren van Gillet onveranderd zullen blijvenen dat door goede aanhechting het afvallen der tegels wel verhoed kan worden waar beide wijzen van uitvoering ruimte van twijfel laten voor het onveranderd behoudmeenen zij aan de minst kostbare de voorkeur te moeten geven. De commissie moet alzoo aan den gemeenteraad de keuze overlaten. Maar wien ook de uit voering wordt toevertrouwd wil zij ouder door den raad te stellen voorwaarden, verplichten tot het geven van waarborg tegen afvallen kleursverandering en af schilfering. Verder stelt zij voor, het maken van het benoodigd nieuw carton op te dragen aan den heer F. A. Gips te Bergen op Zoom die zich uit aanmer king zijner vroegere relatie tegen eene billijk geachte vergoeding daarvoor hoeft aangeboden. De in het rapport geraamde kosten-cijfers hebben, ten gevolge van nagekomen opgaven nog eenige wijziging ondergaan. Het tableau met carton plaatsingsteiger- werk enz. zal dien ten gevolge kosten bij uitvoering in geëmailleerd lava 2250 en bij die in tegels 1325. De heer H. J. Bruinvis, die aanvankelijk het werk van Gillet wel fraaier gevonden hadmaar niet overtuigd was geweest van de meerdere duurzaamheid en daarom gestemd had voor de tegels van van Hulst als veel goedkoo per is, na kennis te hebben genomen van de verder ver kregen inlichtingen, van gevoelen veranderd en zal nu vóór het werk van Gillet stemmen. De heer C. W. Bruinvis zegt het volgende: Ik heb de meeste achting voor den ijver en de volhardingwaar mede de heer van Hulst zijne industrie tracht uit te breiden en tot grooter volkomenheid op te voeren maar ik zou zijn overigens verdienstelijk fabrikaat te veel eer bewijzen, indien ik het in één adem noemde met het kunstwerk van Gillethet tekort doen als ik het daarmeë in vergelijking wilde brengen Zoo ongelijk soortige zaken laten kortweg geene vergelijking toe. Voor elk ander stedelijk bouwwerk, maar dan toch uitsluitend binnenshuis, zou ik de aanwending van v. Hnlst's kunst- nijverheidsproduct toejuichen. Maar onze waag heeft den prachtigsten gevel onzer stad een der prachtigste 's van ons vaderlanddie de bewondering opwekt van alle kenners. De bekende Henri Havard zegt er vandat onzo waag eene der merkwaardigste bouwge wrochten van het geheele land isen de in de holland- sche renaissance-bouw zoo ervaren Georg Galland noemt den gevel hetslechts door een enkel raadhuis geëven aard, belangrijkste bouwwerk uit den tijd van Noêrlands opbloei, een waarlijk ideaal geheel vormende. Waar het nu zulk een gebouw betreft, dat blijkens het daaraan in de laatste jaren ten koste gelegdeook door dezen raad op hoogen prijs gesteld wordtmag niet de vraag rijzen: wat is het goedkoopste? maar slechts deze: wat is het schoonste, wat is het meest overeenkomstig de waarde van het gebouw Tegenover die vraag zwijgt elke karigheid en kan dunkt mij het antwoord niet twijfelachtig zijnhet werk van Gillet. Twijfelt men aan de duurzaamheid ervan, ik ben te dien aanzien niet zoo zwaartillendmaar zou willen vragenbij welken menschelijken arbeid is men van onveranderde duur zaamheid verzekerd Waar mannon als dr. Cnypers en jhr. de Stoers ons voorgaan in hot aanwenden van het werk van Gillet, mogen wij, raadsleden van Alkmaar, ons verantwoord achtenook ten aanzien van het_ gel delijk bedrag, als wij voor Alkmaars praalgebouw kiezen wat zij voor de eereplaats aan 's Rijks Mnseum kozen. Zoo houden wij de eer onzer stad hoog. Laat ons onze waag sieren met het kunstenaars werk van Gillet, waarvan

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3