No. 17. Drie en HTegentigste Jaargang, 1891. ZONDAG EERSTE BLAD. 8 FEBRUARI. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland. Staatsloterij. Stadsbericliten. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALKMAAR, Woensdag 11 'Fe bruari 1891des namiddags 123U nre. ALKIAARSCHE COUR A AT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer S3. Plaatsgebrek noodzaakt ons liet Feuilleton achterwege te laten. Te behandelen punten: Rapport van burg. en weth. op het in de laatste vergadering ingekomen verzoek van het Bestuur der Westfriescbe kanaal-vereeniging. Rapport der speciale commissiebenoemd voor het ontwerpen der voorwaardente verbinden aan de nit de gemeentekas toegekende subsidie van j 40000 voor den lokaal-spoorweg Alkmaar-Hoorn. Rapport der speciale commissie op het verzoek van bet Bestuur der Vereeniging tot oprichting en in standhouding eener Algemeene Bewaarschool en hot daarop door burg. en weth. uitgebrachte rapport. Van de vorige vergadering. Brief, inhoudende de bezwaren van den Raad van Administratie der Maatschappij tot exploitatie van water- eidingen in Nederland tegen het raadsbesluit van 22 October 1.1. tot vaststelling van het neringtarief met de door den heer Kraakman ingediende amendementen. Namens den Voorzitter van den Raad De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Was het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkom sten met de maatschappij Nederland en de Rotterdamsche Lloyd den 5 bestreden door de beeren Cremer en Levyssohn Norman, die de voorgestelde verhoo ging veel te bezwarend vonden terwijl geen voldoende voordeelen daar tegenover stonden den 6 voegden zich bij die bestrijders nog de heeren Geertsemadie wel subsidie wilde geven maar niet op deze voorwaarden, en A. van Dedem die de noodzakelijkheid van een we- kelijksche maildienst voor Nederland evenmin als voor de andere mogendheden inzag. Den 5 werd het ontwerp verdedigd door den heer Guyot en den minister van waterstaat en den 6 bovendien door de heeren Schim- melpenninck en Keuchenins en den minister van koloniën. Het wetsontwerp werd verworpen met 40 tegen 38 stemmen van de heeren van Gijn, W. K. van Dedem Smeenge Gleichman Goekoop, Borgesius, Hartogh, van Delden Bool van der Kaay Sandersde Ram, Roo seboom Viruly Zylker, Royaards Heldt, Nieuweu- hnis, SeyffardtG. van Dedem SchepelNorman van Nunen Meijior, Zaaijer, Veegens, van Kerkwijk Geert sema Hintzen van Vlijmen Mees Zijp, Cremer, Gil- demeester, Land A. van Dedem, Rutgers en v. Houten. Vervolgens werd behandeld het wetsontwerp 1. tot aan vulling en verhooging van hoofdstuk I der Staats- begrooting voor 1890. (f 15,616,43 voor de Koningin- Weduwe van 24 Nov. tot 31 Dec.) Aangenomen. 2e. De regeling van het inkomen der Kroon, Bij art. 1 vroeg de heer Nieuwenhuis herope- niug der beraadslagingdaar hij niet gehoord had het aan de orde stellen. Hij wenscht het ontwerp nlot zon der protest te laten voorbijgaan. Hij hoopt den goeden toon aan te slaan uit vrees anders door den heer Bor gesius afgestraft te worden, die zich daardoor misschien beminnelijk maakt bij de toongevers, maar belachelijk bij het grootste deel des volks. Het is zeker ongewoon van vorsten als knabbelaars aan de staatsruif te hooren gewagen. Een inkomen moet er zijn anders zou do liefhebberij er spoedig afgaan. De Voorzitter: »ik verzoek den spreker binnen de perken der Grondwet te blijven. De heer Nieuwenhuis behandelde twee vragen le of de tijdsomstandigheden een zoo hoog inkomen wet tigden; 2e of 't noodig is het onderhoud van de huishou ding in het Noordeinde meer te doen kosten dan thans het geval is. Wat de eerste betreft, wees hij op de bestrij ding vau het ontwerp in de Arnh. Ct., welke bestrijding is gedoofd nadat de N. Rott. Ct. en het Handelsblad zich vereenigd hadden met het ontwerp. Het Handels blad, anders niet afkeerig van marchandeerenheeft zelfs aangeraden het ontwerp aan te nemen zonder mar chandeeren. Met aanhalingen uit verschillende bladen betoogt hij dat de luister der kroon te duur betaald is voor den luister der natie. Het inkomen der kroon is te duur, vooral als men let op het feit, dat de Koningin- Regentes nog 175,000 ontvangt, dat in dezelfde kas vloeit, en op de stijging van de inkomsten dor Kroondomeinen. Hij wil de 6 ton terugbrengen tot ƒ275,000, wat ze fei telijk wastoen de Koning nog leefde. Hij wenscht dat vast te stellen tot aan de meerderjarigheid der Koningin. De minister van koloniën doet uitkomen, dat met dit ontwerp dezelfde som zal worden aangewezen als vroeger. Zijn de inkomsten uit de kroondomeinen ge stegen, ze kunnen weer dalen. Ofschoon de financieele toestand lang zoo ongunstig niet is als in 1848 bepaalt de regeering zich er toe hetzelfde bedrag voor te stellen. Het inkomen der Koningin-weduwe is geheel onafhankelijk van dat der Koningin welk laatste voor den geheelen duur harer regeeriug moet worden vastgesteld. De 175,000 voor de Koningin-regentes worden niet afzonderlijk uit gegeven, maar afgetrokken van de 6 ton. De heer Nieuw enhuis moet na laatstbedoelde in lichting eene wijziging van zijn amendement voorstellen. Na sluiting der beraadslaging werd het amendement- Nieuwenhuis, om gedurende de minderjarigheid der Ko ningin haar inkomen op 41 ton vast to stellen, niet on dersteund. Het ontwerp werd aangenomen met algemeene stem men, behalve een, die van den heer Nieuwenhuis. Ten slotte is de Kamer gescheiden na aanleiding van verscheidene wetsontwerpen van minder beteekenis. De gemeenteraad van St Pankras besloot eeuo bijdrage in eens ad f 10 aan de W estfriesche kanaal - vereeniging te verleenen. De bevolking der gemeente St. Pankras bedroeg op 1 Januari 1890 (volkstelling) 270 m. en 246 vr., to taal 525 personen. In den loop van dat jaar vermeerder de die met 10 m. en 9 vr. door geboorte en met 9 m. en 10 vr. door vestiging, terwijl er 4 m. en 6 vr. stier ven en 25 m en 19 vr. uit de gemeente vertrokken. De bevolking verminderde dus met 10 m. en 6. v. en was op 31 December van dat jaar 269 m. en 240 v., totaal 509 personen. Een adres van adhaesie aan dat van do beeren BreebaartKaan en Waller c. s. in zake de aanhangige belasting ontwerpen zal door den gemeenteraad van St. Pankras der Tweede Kamer worden toegezonden. De onderwijzers spaarbank te Amsterdam heeft over het afgeloopen jaar 1890 eene rente uitgekeerd van 3.25 per mille 's maands of 3.9 pet. 's jaars. Aan de Gouw gem. Hoogwoud is onder den naam Eensgezindheid" eene rederijkerskamer opgericht, aanvankelijk met 12 leden. Den 3 heeft de gemeenteraad van Dordrecht be sloten van de inschrijvingen op de uitgeschreven geld- leening van 125,000, ten bedrage van 386,500 tot koersen van 96 tot 9930/lü0 pet., aan te nemen die van 98 pet. tot een bedrag van 100,000 en de inschrijving op de overige f 25,000 nog deze week open te stellen, mede tot den koers van 98 pet. De gemeenteraad van Dordrecht heeft den 3 be sloten tot: 1° het bouwen van eenen nieuwen gashouder met bijbehoorende werken op eene nader te bepalen plaats, waarvan de kosten geraamd waren op 120,000; 2° bet vooralsnog aanhouden eener beslissing omtrent de electrische verlichting en het nagaan van de berekening der kosten3° het maken eener berekening omtrent het stichten eener geheel nieuwe of het uitbreiden der oude gasfabriek. Den 4 des avonds is den nieuw benoemden burge meester van Kleuwer Amstel eene serenade gebracht door de zorgen eener commissie van 28 leden, behoorende tot verschillende staatkundige richtingen. De liberale kiesvereeniging Vooruitgang te Rotter dam heeft den 5 met 64 stemmen voor lid der Tweede Kamer kandidaat gesteld den heer van Karnebeek, ond mi nister van buitenlandsche zaken, tegen 61 stemmen op den heer mr. J. A. van Gilse te Rotterdam, die van wege de afdeeling Rotterdam van den Zuidholl. bond voor algemeen kiesrecht candidaat gesteld. In 1890 zijn te Barsingerltorn geb. 58, overl. 41, geh. 23: de bevolking daalde van 2319 tot 2294. In 1890 zijn te Haringkarspel geb. 65, overl. 31de bevolking klom van 2058 tot 2092. Benoemd tot onderwijzer te Kesteren M. Haas te Bo venkarspel. Bij den burgemeester van Amsterdam zijn drie giften van 2000 ingekomen ten behoeve van het ge nootschap Liefdadigheid naar Vermogen. Te Brielle hebben zich onderscheidene gevallen van diphteritis voorgedaan, meest met doodelijken afloop. De bewaarschool is gesloten. De vaart tusschen Beverwijk en Amsterdam is heropend. Volgens een telegram aan het Vaderland uit Para maribo is er een openlijk conflect uitgebroken tusschen den gouverneur en Mr. Kalffdie wederzijds hun be klag bij den minister van koloniën zullen indienen. Het Centraal bestuur van den Ned. R.-K. volks bond beeft zich met een adres tot de Koningin-Regentes gewend, waarin bet, dankbaar wijzende op do tot stand gekomen arbeidswet en op het voornemen der regeering, om ook de verzekering van werklieden tegen onge lukken ter hand te nemen zich tot de Koningin richt met de bede om de bescherming bij de wet ook te wil len uitstrekken tot volwassen mannelijke arbeiders. Immers, uit de reeds verschenen verslagen der thans in gang zijnde Enquête blijkt, dat het geene overdrijving is te zeggen, dat ook dezen onder menig opzicht bloot staan aan handelingen die hen schade, doen aan lichaam en geest en dus tot nadeel strekken voor huisgezin en maat schappij. De commissie van het Museum van Kunst- n ij v e r h e i d te Haarlem heeft besloten, in de lo kalen van het Museum aan de hier te lande gevestigde industrieelen gelegenheid te gevende producten van kunstnijverheid op de verschillende werkplaatsen ver vaardigd, gratis tentoon te stellen. Daar genoemd Museum in het afgeloopen jaar door 14321 personen werd be zocht, is dit voorzeker oeno goede maatregel om het pu bliek met de in Nederland vervaardigde kunstnijver- heidsvoorwerpen bekend te maken. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den conservator van het Museum, den heer E. von Saher. Voor het oogenblik zijn in het trapportaal tentoongesteld verschillende voorwerpen der Koninklijke Deventer tapijtenfabriek. Eenige groote ta pijten en verschillende stalen van allerlei teekening en kleur zijn langs de muren opgehangen, terwijl de verzameling wordt aangevuld door eene menigte teeke- ningen en tapijtpatronen, die op genoemde fabriek wor den uitgevoerd. Het geheel geeft een overzicht van wat deze merkwaardige fabriek kan tot stand brengen, welke onder de bekwame leiding van haren ijverigen directeur, den heer Kroonenberg, thans in zoo bloeien- den toestand verkeert. In de rotonde van het Museum zijn tevens de werken der leerlingen van de aan het Museum verbonden teekenschool tentoongesteld. In de maand Januari 11. werd het Museum door 517 personen bezocht. Blijkens het verslag van deEuschedesche ,,Telephoon- Maatschappij" over 1890, bedroeg het aantal geabon- neerden einde December 150, van wie aan contributie f 4290.ontvangen werd. Er werden op het centraal- bureau 88130 onderlinge verbindingen gegeven. Aan de aandeelhouders kon slechts een dividend worden uitge keerd van 2o/j, wat vooral veroorzaakt werd door den sneeuwstorm iu het begin van dat jaarwaar van groote herstellingskosten aan verbroken verbindin gen het gevolg waren. Bij de den 5 te Bijp gehouden aanbesteding voor het bouwen eener badinrichting, vanwege de afdee- liug Rijp der Noordhollandsche vereeniging »het Witte Kruis", zijn de heeren Leguit en Sluis aldaar, voor de som van 2705,aannemers geworden. Den 7 brandde te Anna Paulowna de boe renwoning van Simon Koning geheel af. Het vee werd gered. De oorzaak moet in eenen vuilen schoorsteen worden gezocht. Alles was verzekerd. 5e klasse, 17e lijst, 7 Februari. No. 8566 3,000; No. 18859 200 No. 2043/100 In de vergadering van de afdeeling Noordholland van bet KTederlandseh Paardenstamboek den 6 in het hotel de Toelast alhier gehouden, onder voor zitterschap van den heer J. Breebaart Kz., waren 20 leden tegenwoordig. Na goedkeuring der notulen van de voorgaande vergadering door den secretaris den hoer W. Teengs voorgelezen deelde de voorzitter mede dat met goedvinden van den minister van waterstaat, handel en nijverheid de rijkssubsidie van 1250 verdeeld was in twee premiön van 600, waardoor 50 beschikbaar bleef voor kosten van publiciteitdat op de oproeping slechts twee hengsten waren aangeboden, aan een waar van dien van den heer van den Berg, te Haarlem eene premie werd toegekend; dat de tweede premie dus nog beschikbaar blijft; dat de afdeeling 201 leden telde; dat in het geheel binnen den kring der afdeeling in het Stamboek waren ingeschreven 16 hengsten en 83 mer- riën en dat door de met premiën bekroonde hengsten in het afgeloopen jaar 456 merriën waren gedekt, waarvan door »Horsa", van de Hengsteuvereeniging Alkmaar en omstreken o. a. 110. Door den voorzitter werd daarop, bij afwezigheid van de beide afgevaardigden ter algemeene vergaderingde heeren Ferf en van Merlen, verslag uitgebracht van het alstoen verhandelde. Een daar genomen besluit gaf o.a. aan het afdeelingsbestuur aanleiding tot het voorstel om voortaan de in te schrijven paarden met een brandmerk te voorzien evenzeer als de tweejarige veulens. De moeielijkheid om aan de maatregel verplichtende terug werkende kracht te geven werd ondervangen door de bepaling, dat alleen de met een brandmerk voorziene dieren voor het toekennen eener premie in aanmerking zonden komen. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening van 1890 werden bij acclamatie benoemd de heeren L. Visser en Delcourt; tot afgevaardigden ter eerstvol gende algemeene vergadering de heeren S. de Jongh y Jb. Zijp Hz. en H. Waijboer Az., terwijl Amsterdam aangewezen werd als de plaats waar die gehouden zal. worden. Zonder wijziging werd daarop de begrooting voor 1891 goedgekeurd tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van. 5787.14j. De daarop voorkomende post van ƒ5000, door- de provincie Noord holland, jaarlijks, gedurende drie jaren, beschikbaar gesteld voor het uitloven en toekennen vau aanhoudings-premiën, zal dit jaar verdeeld worden, wat- de hengsten aangaat, als volgt :6a/ 250 voor oudere.»

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1