HERIJK No. 17* Drie en Ttfegentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 8 FEBRUARI. TWEEDE BLAD. Buitenland. Binnenland. 335e Staatsloterij. Adyertentien. Openbare Verkoop, Huisraad en Inboedel, Notaris M. GOUYERNE, Het WEILAND Openbare Verkooping yoor apothekers-, goud- en zilversnüds- gewicht en verdere gewichtenhestemd voor fijnere wegingen, op 910, 11 en 12 kehruarivan des voormiddags 9 tot des namiddags 3 unr. »Het is voor ons meer waarddat de engelschen Zanzibar, dan dat wij Vitu bezitten." Daarom moet ik tegen dit verwijt protesteeren." 5e klasse, 16e lijst, 6 Februari. No. 13719 1000 en Premie 30,000 Ns. 1991, 4352, 7376, 1Ï397, 15082 en 19261 ƒ1000; Ns. 12475, 15796,17167 en 19161 f400; Ns 4247 en 7426 200; Ns. 3298, 6816, 9172, 11724, 12156, 13367, 13689,13773, 16314, 16931, 16952, 18399 en 19139 100. Het HUIS met GETIMMERTEN en GROND, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone A<l vcrtentlën Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 83. DUITSCHEANB. In den gemeenteraad van Berlijn is medegedeeld dat de proeven met houtplaveisel on gunstig uitgevallen waren en men in het vervolg alleen asphalt zou gebruiken. Rijksdag. Bij de behandeling van de begrooting voor buitenlandsehe zaken kwam den 5 ook het krediet ter sprake, door de regeering aangevraagd ten behoeve van de dnitsche bezittingen op Afrika's Oostkust. De heer von Mirbach betoogde, dat Helgoland onvol doende was om te kunnen opwegen tegen den afstagd van Vitu en Zanzibar aan Engeland. De rijkskanselier von Caprivi antwoordde dattoen hij zijn ambt aanvaardde het dnitsche gebied in staat van oorlog verkeerde. Later bepaalde de Keizerdat Vitu moest worden opgegeven, terwijl de kuststreek met het koloniale leger onder onmiddellijk beheer van de rijksregeering zou gesteld worden. »Ons streven zeide hij »is het gebied, dat wij bezitten van de kust af te ontginnen. Er worden nog pogingen aangewend om den handel van Zanzibar te verplaatsen. Betreffende den slavenhandel moeten de bewo ners der kust met groote voorzichtigheid worden behan deld. De heer von Soden, die derwaarts is gezonden, is wel niet als optimist teruggekomen maar toch is hij van meening, dat van de kolonie wel wat te maken is. »Onze fout bij onze koloniale staatkunde is geweest dat wij te veel hebben genomen. Dat Vitu een land is, geschikt voor landbouw, is onwaar. Reeds vóór de slui ting van het verdrag met Engeland werd Vitu slechts beschouwd als een landdat alleen voor een ruil kon dienen. Ook was beweerddat prins Bismarckindien hij aan de regeering ware gebleven, nooit in den afstand van dit land zou hebben bewilligd. Ik zon mijn plicht verzuimd hebben, indien ik niet eerst in dit opzicht het oordeel van mijn voorganger had ingewonnen. Prins Bismarck schreef in het najaar van 1889 Toen de kanselier het verdrag besprak, dat de duitseh- oost-afrikaansche maatschappij met den sultan van Zan zibar heeft geslotenzeide hij »Het bloed kookte mij toen ik in elk artikel vijf malen de vlag van den sultan vermeld zag. Zoowel majoor Wissman als Emin-Pacha kunnen in Oost-Afrika een nuttigen werkkring vinden, maar beiden moeten zich schikken naar den civielen gouverneur von Soden. Ik hoop daarom, dat het dnitsche volk zal behouden wat het heefi en dit gebied verder zal ontginnen." De heer Richter verklaarde in te stemmen met het verdrag met Engeland, maar was overigens niet voldaan met de perken, door den rijkskanselier voor de koloniale staatkunde gesteld, zoodat hij niet voor het krediet kon stemmen. Von Caprivi verklaarde, dat de tijd nog niet gekomen was om hetgeen tusschen Wissmann en Emin-Pacha voor gevallen was te bespreken. Aan majoor Wissmann heeft Duitsch-Afrika veel te danken, en daarom betreurde hij het zeer, dat de houding van den rijkscommissaris zoo ongunstig werd beoordeeld. De sociaal-democraat Vollmar verklaarde zich tegen het kredieten de heer von Kasdorff bestreed de rede van den heer Richter. Daarna werd de zitting verdaagd tot den 6. De heer Windthorst betuigde toen zijne ingenomenheid over het verdrag, met Engeland betreffende Oost-Afrika gesloten, en uitte den wensch dat majoor von Wiss mann en Emin-pacha bereid zouden zijn zich te schik ken naar de nieuwe regeling van het bestuur der ko loniën. De rijkskanselier von Caprivi verklaarde, dat de re geering voornemens was de bepalingen der Congoakte ook te doen toepassen in die streken, waar deze tot dusverre nog niet van kracht waren verklaard. De heer von Helldorff meende, dat de Rijksdag ver plicht was de middelen toe te staan, noodig tot voort zetting van de koloniale staatkunde. De heer von Cuny keurde de houding af, door de regeering ten opzichte van de gebeurtenissen in de re publiek Chili aangenomen. De rijkskanselier verklaarde, dat het aantal duitsche oorlogsschepenin andere werelddeelen gestationeerd, onvoldoende is, om overal te rechter tijd de belangen der duitschers te kunnen beschermen. Wat betreft de expeditie van den heer Peters, kon men der regeering geen verwijt daarvan maken, want reeds door Prins Bis marck was de verklaring afgelegd, dat de rijksregeering niets met deEe expeditie te maken had. Ten slotte werd het aangevraagde crediet voor Oost- Afrika goedgekeurd. Verzending naar de' commissie werd onnoodig geacht, zoodat de Rijksdag terstond tot de tweede lezing zal overgaan. FRANKRIJK. Kamer. Den 3 is bij de behandeling van het door den Senaat aangenomen wetsontwerp tot regeling van den arbeid van kinderen, minderjarige meisjes en vrouwen in fabrieken en werkplaatsen een levendige strijd ge voerd over de vraag of al dan niet de Zondag als we- kelijksche rustdag zou worden voorgeschreven. Zij werd ten slotte met '284 tegen 188 stemmen ontkennend be antwoord. Den 2 was bij art. 3, het maximum van den arbeid voor bovenbedoelde personen (behoudens rusttijd van ten minste één uur) bepalende op 10 uur vruch teloos voorgesteld om »8 uur" te bepalen. Een amendement, strekkende om meerderjarige vrouwen vrij te laten te arbeiden zooveel zij wildenwerd met 419 tegen 76 stemmen verworpen en artikel 3 onveranderd goedgekeurd. Mede werd met 408 tegen 86 stemmen een amendement verworpen op art. 4, strekkende om op het verbod van nachtelijken arbeid voor kinderen en vrouwen geene uit zondering toe te laten. GRIBHENIi ANDVan veertig mannen, die de sneeuw moesten opruimen, om eenige ingesneeuwde dor pen te bevrijden, zijn vijftien dood gevroren. De overigen verkeerden in een zeer treurigen staat. ITAME. Alle combinatiën tot het vormen van een nieuw ministerie zijn mislukt. Ontbinding der Kamer schijnt het eenige middel tot oplossing der crisis. De typhus-epidemie te Florence is geëindigd. Van 1 December tot 23 Januari kwamen 1342 gevallen voor waarvan 174 met doodelijken afloop. OOSTENRIJK— HOVOARIJE. Te Weenen is eene werkstaking uitgebroken onder de schoenmakers. Ongeveer 10000 in de schoenfabrieken werkzame werk lieden staakten den arbeid. SPANJE. De nienwe Kamer zal bestaan uit 290 conservatieven en 156 leden der oppositie. Het lijk van den heer dr. F. J. Dupontden 2 te Rotterdam overleden, is den 5 naar Gotha overgouraeht' om in den lijkoveu aldaar te worden verbrand. Te Groningen ts den 3 des avonds brand ontstaan in eene kamer in het Gerhardus-gasthuisbewoond door eene 75jarige weduwe die in beschonken toestand de op tafel brandende petroleumlamp omverwierp, waar door zij onmiddellijk in vlam stond. Aan de daarbij bekomen brandwonden is zij eenige oogenblikken latei- overleden. Den 4 werd uit Hengeloo verzonden de duizendste stoomketelvervaardigd in de fabriek van Gebr. Stork Co. De ketel was met vlaggen getooid. Uit Monnikendam wordt van den 5 gemeld dat de gemeenschap met het eiland Marken nog steeds te voet of op schaatsen over het ijs onderhonden wordt. Dien dag had op de Gouwzee vóór de haven van het eiland Marken nog eene hardrijderij van jongens tusschen 12 en 16 jaren plaats. De souffleur van het tooneelgezelschap van den heer Alexander Faassenis te Middelburg aangehouden verdacht van diefstal van vier horloges in den schouw burg, alwaar het gezelschap den avond te voren eene voor stelling had gegeven. Bij een onderzoek op het politie bureau werden de vier horloges bij hem in den zak gevonden. Bij Tiel is een stoomzandzuiger liggende in den ingang van het inundatie-kanaaldoor het kruiende ijs gezonken. Een groot ijzeren schip onder Tiel, dat op de kade word geworpen is den volgenden dag door het wassende water weder vlot geworden. De Eerste Groninger Tramwaymaatschappij keert over 1890 5.86 pet. dividend uit. Portugal heeft het handelsverdrag met Nederland opgezegd. De gemeenteraad van Sneek heeft met algemeene stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van den ker- keraad der ned. geref. gemeente (doleerende) tot afschaf fing der kermis. Op de 3) pet. geldleening der gemeente Zwolle groot f 53000 was ingeschreven voor f 106600 de in schrijvingen van 97 pet. en daarboven werden toege wezen. In een zijtak van de Berkel te Zutpheu is het lijk gevonden van den sedert 2 jaren vermisten notaris J., van Gorssel. Te Groningen is in hechtenis genomen de adsistent der posterijen J. J. M.verdacht van zich schuldig te hebben gemaakt aan het uitgeven van reeds gebruikte postzegels, waarvan hij het stempel uitwischte. Verder zal hij zich hebben te verantwoorden wegens het ver duisteren en ten eigen bate aanwenden van gelden, aan den Staat toebehoorende. De verdachte was werkzaam bij de afdeeling postpakketten als zoodanig ontving hij van het publiek de adreskaarten en het geld voor de frankeering. In plaats van nieuwe postzegels plakte hij dan reeds gebruikte op die kaarten stempelde ze zelf af en verzond ze daarna. Om steeds in het bezit te zijn van niet te erg bestempelde postzegels, verzond hij alle stukken waarvan hij wistdat ze na gebruikt te zijn aan het postkantoor, terug kwamen slechts dan wanneer hij in de gelegenheid was geweestde postzegels zeer weinig en dan nog in een hoek te stempelen. Sedert maanden moet hij dit gedaan hebbeD. —"Het feitdat in Nederland jaarlijks meer dan één vierde gedeelte der overledenen in het eerste levens jaar bezwijkt, heeft de ambtenaren voor het geneeskundig staatstoezicht doen besluiten tot een onderzoek naar de kindersterfte in Nederland, in verband met de voe ding. Daarom hebben alle geneeskundigen dezer dagen een schrijven ontvangen, om verschillende vragen op de kindervoeding betrekking hebbende, te beantwoorden. Velling van vaste Goederen. 5 Febr. Door den Notaris H. J. DE LANGE. Rentenierswoning met Tuin en Erf, Kennemerstraatweg, F 827, —.03,37. Str. H. Over f 5000,— Afslag 12 Febr. 1891te 6 uur, in »de Ooijevaar", te Alkmaar. i contant, in de BEEMSTER op Maandag9 Februari 1891 's morgens 9 uur ten huize van mej. de Wed. P. KRAMER Sz., a. d. Wormerweg, nabij den Hobrederweg, van 7 Kalfkoeien, 4 Kalfvaarzen, 4 Geldekoeien, 1 Hok- keling1 Hokkelingstier1 Paard (10 jaar oud), 40 Overhouders, 11 Oonschapen, ongeveer 19 Koehooi 5 Kippen met 1 Haan, 1 Glazenwagen op veeren, 1 Kar op veeren 1 Bakwagen op veeren, 2 Boerenwagens met toebehooren1 Boerenwagen1 driewielde Kar met Gierbak, 1 Hooischudder, 1 Hooihark, 1 Ar, 1 IJstrog, 1 Draaikarn, 1 Kaaspers, 1 Koesleep, eenige Tuigen diverse Boerengereedschappen en eenig wol antiek MAHONIEHOUTEN KABINET. Inlichtingen geven Notarissen LAU in de Rijp en VAN VEERSEN te Nieuwendam. Op de boerenplaats is geen gelegenheid tot uitspanning. te Alkmaar zal verkoopen op Dinsdagden 10 Fe bruari 1891 des voormiddags ten 11 ure, in de herberg van den heer Jan Liefting, te EGMONDBINNEN genaamd »de G o e w e i d e", in den Sammerpolder gemeente Egmondbinnen kadaster sectie B Nr. 38 groot 1.17.20 en Nr. 68, groot 1.81.80 en nabij het Schelpstet, te Egmondbinnen, kadaster sectie C Nr. 384, groot 70 centiaren. Behoorende aan don heer D. VAN DEN BERG. teWarmenhuizen, in de kolf baan van den heer C. de Geus, op Woensdag, 11 Februari 1891 voor middags 10 uur van 1. Een stuk Bouwland, te Warmenhuizen sectie A Nr. 238, groot 34 roeden 40 ellen. 2. Een stuk Bouwland, aldaar, sectie B Nr. 361, groot 16 roeden 60 ellen. 3. Een stuk Bouwland en Water, aldaar, sectie C No. 102, groot 1 bunder 86 roeden 80 ellenia 4 perceelen. 4. Een stuk Bouwland en Water, aldaar, sectie C Nr 103, groot 2 bunders 21 roeden 50 ellen in 3 perceelen. 5. Een stuk Bouwland en Water, aldaar, sectie C Nr. 105 groot 1 bunder 32 roeden 60 ellen in 2 perceelen. 6. Een perceel Welland, te Oudkarspelsectie B Nr. 3, groot 2 bunders 59 roeden 50 ellen. Eerst afzonderlijk en dan in combinatiën. Eigendom van den heer W. KROON. Breeder bij biljetten en nadere inlichtingen ten kan tore van Notaris GOUWEte Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5