Binnenland. met de samenstelling van een nieuw kabinetdie aan deze opdracht voldeed, nadat hij met de twee leiders der voornaamste liberale groepen, Nicotera en Saracco, tot overeenstemming was gekomen. Wat de buitenlandsche staatkunde betreft, staat handhaving van het drievoudig verbond op den voorgrond. Verder zal het nieuwe mi nisterie door bezuinigingen op leger en vloot en door het voorloopig onuitgevoerd laten van de plannen tot uitbreiding der openbare werken in het tekort op de begrooting voor 1892 voorzien. Het ministerie is aldus samengesteld Markies du Ru- dinibuitenlandsche en binnenlandsche zaken Nicotera, minister der schatkistColombo financiën Pelloux oorlog Ferrari justitie Brana, openbare werken, post en telegraafChininilandbouw en Villari onderwijs. De Kamer zal vermoedelijk tegen den 14 worden bij eengeroepen. Het ministerie zal dan zijn program mede- deelen. RUSIiAlïD, Den 6 is aartshertog Frans Ferdi nand van Oostenrijk met een hoftrein te Petersburg aangekomen en met groote hartelijkheid door den Keizer ontvangen die evenals zijn gast door het publiek leven dig werd toegejuicht. Aan het station had eene eerewacht post gevatwelke bij de aankomst van den aartshertog het oostenrijksche volkslied speelde. In een artikel over den staatkundigen toestand zegt het blad de Nieuwe Tijd: »De val van den italiaanschen minister-president, Crispi, het ontslag van graaf Waldersee als chef van den generalen staf van het duitsche leger en het bezoek van den oosteurijkschen aartshertog Frans Ferdinand te Petersburg zijn de beste waarborgen dat de europeesche vrede nog lang zal worden gehandhaafd." BULGARIJEl Reschid-beijde turksche gezant te Sofia, heeft zich den 5, ingevolge de uit Konstantinopel ont vangen bevelen, bij den Vorst op audiëntie begeven. Volgens die bevelen moet hij zijne houding regelen naar die van den oostenrijkschen vertegenwoordiger. YKREEKIOIIE STATESf. Den 4 zijn te Jeans- ville bij White Haven, in Pennsylvanie 17 mijn werkers verdronken door het onverwachts onderloopen eener mijn. Den 8 heeft een hevige sneeuwstorm in eenige plaatsen de geleidingen voor electrisch licht vernield. De stad Albany was daardoor geheel van licht verstoken. KUID-AFR1KA. G eneraal Joubert is te Pretoria aangekomen en met veel geestdrift welkom geheeten. Eerste Kamer. STATEN-GENERAAL. Staatsbegroottng voor 1891. De algemeene beschouwingen van staatkundigen en financieelen aard bij de behandeling van de Staatsbe- grooting in de afdeelingen gevoerd betroffen zoowel het ministerie in zijn geheel en zijne leden afzonderlijk als de onderlinge verhouding der partijen in verband met den staatkundigen toestand. Vele leden wenschten het bestaan dezer regeering niet te vernietigen nu de kiezers weldra geroepen worden uitspraak te doen en waarschijnlijk nog vóór de verkie zingen een beteekenisvol wetsontwerp zou worden be handeld. Eenige leden wilden hunne goedkeurende stem niet als bewijs van vertrouwen in het beleid der betrokken ministers beschouwd zien. Onderscheidene leden constateerden echterdat het Kabinet gedurende zijn bijkans driejarig bestaan te kort geschoten is in de volbrenging zijner taak met name ten opzichte van belasting- en kiesrechthervorming. De betere toestand, bij de verkiezingen voorgespiegeld, werd niet verwezenlijkt. Men kwam ook op tegen het verwijt, dat de Eerste Kamer de oorzaak was van de onvruchtbaarheid van zie-jeen het is ook wel heel goedmaar toch nog al eens lastig; want als ik een nieuwe japon brood- noodig heb moet ik soms nog drie maanden wachten voordat ik contanten heb. Crediet is toch altijd gemak kelijk in een huishouden, dat op een vast inkomen moet teren. Maar Parelman wil er niets van weten. Uw man is in dat opzicht heel anders geloof ik. En dat is goed ookals je het maar met elkaar eens zijt. Ik ben het met Parelman ook eenszooals we het altijd eens zijn dat prompte betaling boven alles gaatmaar crediet is toch een groot gemak als men geen contanten heeft En dan ging het goede mensch voort, haar lieve vriendin •op de meest uitvoerige wijze te doen gevoelen, dat haar eigen manier van huishouden ver de voorkeur verdiende boven die der vriendindie ongelukkigerwijze maar al te veel neiging had om zich aan het heulmiddel erediet te verslaven. Bij de kinderen Parelman vertoonde zich al heel spoe dig dezelfde aanleg als bij de ouders. Vriendjes en vrien dinnetjes maken onder de voorname kinderen toeschie telijk zijn voor iedereen van wie ze iets goeds konden verwachtenrekening houden met de fortuinen van anderen het zat er in gezaaid en gegroeid. De meisjes droomden al vroeg van een rijk huwelijk, de jongens van schitterende carrières en schatrijke vrouwen. De plotselinge dood van Parelman scheen aan al die schoone verwachtingen den bodem in te slaan; maar tot groote verbazing van velen bleef de weduwe met haar zes nog onverzorgde kinderen op vrij goeden voet leven. Ver mogen was er niet maar er waren vermogende vrienden, die, dankbaar voor den wierook door de Parelmannen jaren hun toegezwaaid, de arme weduwe krachtdadig bijstonden De meisjes deden goede huwelijken, en de jongens wer den bezorgd. Mijn vriend de millionair kwam eindelijk op het notaris-kantoor to Klapdorp, en hij zou notaris zijn geworden, ware hij niet door do genade zijner vrouw tot millionair bevorderd. Dit was een groot geluk voor hem en vooral voor Nederland, dat hij met eenige wetten hielp begiftigen, wier afschaffing het ondankbare vaderland weer reikhalzend tegemoet ziet. Mijn vriend de millionair heette Lambertus. Op zijn •vijf-en-twintigste jaar had hij nog iets van het dichter- dit wetgevende tijdvak en wees er op, dat verschil m1 richting met het Kabinet samenwerking ten aanzien van' belangrijke maatregelen niet behoefde uit te sluiten. Bij een onderzoek van de uitkomsten op wetgevend gebied ten aanzien van verschillende departementen had men vooral bezwaar tegen den minister van financiën wegens zijn gebrek aan bezuiniging op de uitgaven het niet nakomen der in de openingsrede van 1 Mei toege zegde maatregelen en het aaH elkander koppelen van de door hem wenschelijk gekeurde wijzigingen in de belas tingwetten. Men betreurde de weifelende houding van den minister van marine en het achterwege houden van de regeling der administratieve rechtspraak door den werkzamen minister van justitiemaar waardeerde de wilskracht en werkzaamheid van'den minister van water staat en betuigde leedwezen over de verplaatsing van minister Mackay naar het departement van koloniën en wel vooreerst omdat het vooruitzichtdat hij de onderwijswet zou uitvoerenniet weinig bedroeg tot hare aanneming en ten anderen, omdat hij op koloniaal gebied zich minder thuis moest gevoelen. Omtrent zijnen opvolger was men niet gerust ten aan zien van de onderwijswetbepaaldelijk ten opzichte van zijne uitlegging nopens de vrijstelling van de schoolgeld heffing maar ook ten opzichte van zijne houding in zake het recht van vereeniging en vergadering en de benoeming van het hoofd der gemeente Nieuwer-Amstel. Lof werd gebracht aan den minister van oorlogeen man uit één stukin een conservatief ministerie een progressist. Van andere zijde sloot men niet hét oog voor het goede dat het Kabinet in zich sluit. Men wees-op de moeielijk- heid van bezuiniging bij klimmende staatsbehoeftenop de wetten tot herziening van de gemeentewet en de legerwetop de onmogelijkheid om van dit ministerie eene belasting op het roerend vermogen te- verwachten. Een andere groep herinnerdedak onder dit Kabinet de schoolstrijd is beëindigd zonder sehade voor het lager onderwijs. Deze leden deelden niet in de meeste grieven tegen den minister van financiën uitgebrachtal hadden zij een krachtiger bezuinigingspolitiek van hem verwacht. Het door den minister van justitie op het terrein dei- sociale wetgeving verrichtte verdiende waardeering, maar aan de regeering werd haar niets-doen verweten op het gebied van verlichting vau den druk, waaronder de land bouw gebukt gaat. Het koloniaal beleid was veilig in handen van minister Mackayook al is hij; geene kolo niale specialiteit. Men kon van deze zijde geen bewijs van moed zien in de indiening door den minister van oorlog eener wet, die lijnrecht indruischt tegen de overtuiging van een aanzienlijk aantal medeburgers en waardoor hij handelde in strijd met de richting van dat kabinet. Bij de daarop gevolgde bespreking van d» onderlinge verhouding der partijen in verband met den staatkun digen toestandwaren de meeste leden het eensdat de diepste oorzaak van de onvruchtbaarheid: in. de wetgeving en van den ongezonden staatkundigen, dampkring ligt in de onzuivere partijverhouding in de Tweede Kamer gevolg van de gebrekkige regeling van het kiesrecht en van het bestaan eener meerderheid, samengesteld uit twee heterogene bestanddeelen in oorsprong aard en einddoel verschillendtwee clericale fractiessaam ge bonden door afkeer van het liberalisme, in welke negatie geen regeeringsbeginsel ligt. Sedert de oplossing der onderwijsquaestie het eenige punt van overeenstemming, ziet men het onbindingsproces in beide fracties in vollen gang. Eene andere, ware, natuurlijke meerderheid wordt daarvoor dringend noodig. Eene nieuwe vorming van staatkundige partijen wordt vooral noodig geoordeeld ter vervulling van de gewichtige taak eener billijke belas tingregeling. De leus, clericaal of anti-elericaal, behoort te wijken voor de alles beheerschende, vraag: vóór of tegen fiscale en sociale wetgaving en hervorming. Ook verwachtten deze leden eene partijformatie en., vertegenwoordiging met een working majority van hervorming en uitbreiding vau het kiesrecht. Volgens een anden gevoelen, is. het z. g. monsterv.ejv lijk gevoel overgahoudendat bij een jongen soms at heel vroeg ontwaakt en bij sommige oude jongens to op hun zestigste jaar voortleeft. Maar bij Lambertus begon dat gevoel door aanhoudende wrijving met de geldschijven die hij in zijn verbeelding omwoelde,, sterk af te slijten. Somtijdsals hij zijn laatste söhjjf had omgezet in allernoodzakelijkste levensbehoeften,, zooals sigaren en glaasjes grogwerd hij meer dichterlijken dan schreef hij heel merkwaardige fragmenten, die beur telings een romantische»,. idyllischen of hamoristischen geest ademden. Dan gaf hij zijn hart lucht en op den bodem zijner geestes-roerselen vond men altijd een onbe grensd verlangen naar een vlucht in hooge aardsche sferen. Werken Om zijn dagelijksch brood was voor Lambertus een slaven-arbeideen kwelling waarvan hij zich zoo spoedig mogelijk hoopte te ontslaan, 't Was hem ook al vroeg ingeprentdat een knappe jongen zoo als hij inderdaad was naar lichaam en geest zijn for tuin kan vinden door protectie en een rijk huwelijk. »Ik zal me niet afbeulen, als het niet noodig is," was Lam bertus' leustoen ik hem leerde kennen en dit was een zeer praetische leus. Lambertus logeerde in zijn vacantie-tijd bij een rijke familie te Amsterdam. De hemel weet hoe hij aan die familie was gekomen; waarschijnlijk had hij ze bij erfenis van zijn ouders overgenomen. Bij de familie ontmoette hij mejuffrouw Titia -Goudberg. Titia was noch mooi, noch geestig, noch lief, noch poëtisch, maar rijk. Lam bertus verliefde terstond op Titiaen Titia wederkeerig op Lambertus. Een enkele soirée was genoeg om Lam bertus te overtuigen, dat Titia zijn vrouw moest worden, en dezelfde soirée was voor Titia voldoende om haar den ganschen nacht van den knappen en geestigen Lam bertus Parelman te doen droomen. Gelukkige zielen Dat Lambertus de beminnelijke Titia ten huwelijk vroeg, sprak van zelf; dat zij hem het ja-woord gafeven natuurlijk. Papa Goudberg verzette zich aanvankelijk tegen het huwelijk zijner dochter met een »kalen meneer," die nog geen betrekking had, maar mama was op de hand der dochter en het engagement ging er door. Lambertus had beloofd dat hij minister zou worden en hij hield zijn woord. Wordt vervolgd i bond eene zeer natuurlijke vereenigingmits opgevat als- :een verbond op beperkte schaal en zou de fractie der katholieken, door de legerwet afgescheiden van de rechter^ zijdemet de liberalèn niet eene in zich zelf niet ver deelde partij kunnen vormen. Deze leden wenschten eene a-a k e 1 ij k e behandeling van ieder onderwerp en den eisch van samenwerking van dezelfde personen bij alle onderwerpen te laten varen. Maar andere aehtten de-overbodigheid van partijvor ming en partijverband een onbereikbaar ideaal. Twcedé Kamer. Bij. de behandeling van de wijziging der Kies w e t op den 5 is door de regeering ingetrokken de voorge stelde bijvoeging in art. 41, dat in gemeenten, waar dit door den Koning, Gedeputeerde Staten gehoordnoodig geacht werd ook des avonds van 7 tot 9 uur gelegen heid zou worden gegeven tot het inleveren der stem briefjes. Tegen het door den heer van Houten aangegeven denkbeeld, om te bepalen dat op den Zondag de stemmingen zullen plaats hebben kwam de heer van Kerkwijk zoo krachtig op met het oog op de velen in den lande, die door hunne godsdienstige overtuiging dan belet zouden worden aan de verkiezingen deel te nemen, dat de heer van Yelzen van het woord afzag. De heeren va nAsch van W-ij cjk en R o 11 deden zich kennen als voorstanders eener bepaling, om de inlevering der stembriefjes des morgens -te acht uren te doen aan vangen. Toen vóór de eindstemming de heer ©omela Nie u- wenhiia zijne over het wetsontwerp-uit te brengen stem. toelichttewerd hij door den Voorzitter uitgenoodigd zich van andere uitdrukkingen te bedienentoen hij zeidedat het behoud der meervoudige kiesdistricten een der gemeenste streken geweest isdie er ooit be- gaan is. Hij achtte deze wet het herstel eener opzettelijk' begane druklont, welke de strekking had aan de liberale - partij de kans te verschaffen de baas-te- blijven, ook bij de nieuwe grondwet. De stukken over de Congo-zaak werden dien dag- onder geheimhouding overgelegd, Den 6- werden na afdoening der- wetten van eenig- minder aanbelang verscheidene rapporten op adressen- uitgebracht, bij de behandeling, waarvan o.a. de volgende. besluiten, werden genomen. Een adres van de firma vaa.Hemert mt Paramaribo over handelingen van den gouverneur van Suriname werd naar den minister van koloniën, om inlichtingen, verzonden. Omtrent een adres waarbij, verzocht werd de huis- musch te doen vervullen uit de lijst der vogelsdie beschermd worden, gaf de commissie als haar ge voelen te kennen dat de' vogfilenwet herziening behoefde.- en dat zij in ieder ;geval eene meer bepaalde formulé- wensehte, waarom zij voorstelde over bet adres inlichtingen te vragen aan den minister van justitie. De heer v a n Alp hem, de herziening der wet-in het midden willende laten, stelde voorhet adres een-, voudig ter griffie neder te leggen. De -heer v. d. V e 1 d e n daarentegen achtte het noodig,. dat de Kamer de aandacht, van den minister van justitie op hot adres vestigde. Des heer S m i d t merkteop, dat de zaak in elk geval bij den minister van waterstaat behoorde en- hek adres dan ook naar dien minister moest worde», ven zonden. De heer Smeeng®, rapp. der commissie wijzigde het, voorstel der commissie in dien zin. De heer Koncherias meende, dat m ca,.niet, te veel werk van de regeering moest vragendie iaën reeds van werkloosheid - beschuldigde. Het voorstel van dè, commissie werd aa n g s» o>uï e n mot 86 tegen 28 stemmenwaardoor het voorsteï van \Mphm, verviel. Daarna werd rapport uitgebracht over het adres van een milicien die aieh beklaagde over onrechtmatige en onbehoorlijke bejegening van zijne superieuren. De commissie stelde voor het adres ter gjnffii® neder te leggen. De heer van. Nun en achtte een nader onderzoek dringend noodig, in hoevar hier de superieuren naar de wettelijke bepalingen gestraft hadden. Dat onderzoek zal ook kunnen, strekken om het zoo noodige heldere, licht te doen opgaan over het kazerneleven. Hij stelde, daarom voor, het adres te zenden aan dea minister voor oorlog met varzoek om inlichtingen. De heer Sn.een.ge, rapporteur der commissie, vorklaar- de gaarne slip mogeïijjke licht over het kazerne leven v.er- speid te willen zien, groot voorstander,-als hij is van dn af schaffing der, plaatsvervanging, maar in,dit geval is er geene aanleiding om, inlichtingen te vragen. Men zal dit kunnen doen bij de behandeling van de legarwet. De commissie bleef va» oordeeldat deze verzoeker zich had moeten wenden tot den minister van oorlog. Eerst later kon dan blijken, in hoever voor de Kamer reden bestond: tot tus- schenkomst. Wat het beroep, op het reglement op de krijgstucht betreft, het gaat niet op, omdat dit regle ment zoo slecht is. Op die® grond kan men dus niet van onrechtmatig opgelegde straf spreken. De heer Harte sloot aieh aan bij het voorstel van den heer v. Nunen, omdat verzoeker beweertdat hem de weg is afgesneden-om, recht te verkrijgen. Dit punt is hoogst ernstig daargelaten de juistheid der opgaven yan den verzoeker. Overeenkomstig het voorstel der commissie werd met 83 tegen 31 stemmen besloten tot eenvoudige nederleg- ging ter griffie. Aangenomen het beroep naar de doopsgezinde ge meente te Barslngerhorn door den heer ds. Zonder van te IJtens prov. Friesland. Te Barsingerhorn worden ook de buitenwegen met boomen beplant. Eenige arbeiders zonder verdiensten, die zich tot den burgemeester hadden gewend ziju aan het spitten der gaten gesteld en kannen het hoogst noo- dige dus weder verdienen. Den 7 nam de Commissaris des Konings de sluis en den havenmond te Kolhorn in oogenschonw. Op do sluis en het polderhuis van den polder Waard en Groet wapperde de vlag. Hoewel de Zuiderzee, voorzoover men dit van daaruit zien kan, ruim is, blijft het ijs in de haven te Kol horn nog zoo sterk, dat men daarop kan schaatsen rijden. De kustlichten worden daarom dan ook nog niet ontstoken.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2