Stedelijk Museum te Alkmaar. Stadsbericliten. (jemeentelijke Huishouding. Alkmaar—Hoorn. Sinds 1 Januari hebben te Geldermalsen 137 post treinen de aansluiting gemist. In 1890 werd in de Nutsspaarbank te Enkhul- asen ingebracht 91.458.80| en opgevraagd 67.913.19. Aan 854 deelhebbers is verschuldigd f210.683.90j, zijnde f 30 939.66 meer dan het vorige jaar. Het kapitaal dei- bank was op 31 December f230.242.93 groot, waaronder eene som van f 17.435.73| als reservefonds. Te Monnikendam zijn in 1890 geb. 66 overl. 57 geh. 19. De bevolking klom van 2741 tot 2744. Op de voordracht voor onderwijzer te Aartswoud zijn geplaatst de heeren C. Tatesonderwijzer te Zand - voortT. Kruiten idem te Wieringerwaard en D. Clay, idem te Zwaag. Alle liberale kiesvereenigingen in het hoofdkies district Zuidhorn hebben tot candidaat voor lid der Tweede Kamer gekozen den heer G. Zijlma, landbouwer te Westpolder. Benoemd tot onderwijzer te Volendam, gemeente Edam J. H. te Kiefte te den Hamno. 1 van de voordrachtwaarop A. Smitonderwijzer te Heiloo, no. 2 stond; te Sint Maarten T. Kruiten te Wierin gerwaard. Het hoofd der school te Oosterdijkgemeente Andijk, de heer T. Klant, gedurende 40 jaren onder wijzer, heeft eervol ontslag uit die betrekking aange vraagd met aanspraak op pensioen. De raad der gemeente St Pankras heeft den 5 besloten, den heer L. W. G. Roeterink eervol te ontslaan als onderwijzer aan de openbare school, op grond dat het volgens de wet vereischte aantal onderwijzers is overschreden. In het vorige jaar werd een zelfde besluit door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd. Te Leiden is den 6 op 32jarigen leeftijd overleden de heer mr. J. van Buttingha Wichers, secretaris van den Nederl. Schaatsenrijdersbond en schrijver van een werk over het schaatsenrijden. Den 6 is te Haarlem beroepen tot predikant bij de ned. herv. gemeente ds. C. Hattink Izn. te Apeldoorn. Den 6 is de vraag, of tienden door verjaring ver kregen kunnen wordendoor den Hoogen Raad der Nederlanden toestemmend beantwoord. Den 6 is het Volksbadhuis .te Koog aan de Zaan geopend het bad kost 6 centen. Des Zondags, 's morgens van 7 tot 9 uur, worden aan onvermogenden kosteloos baden verstrekt. Bij kon. besluit van den 6 zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heeren G A. Deibei, gen. majoor der artillerieM. Willemstjjn, kol.-intendanthoofdintendant der mil. administratie F. Pompe van Meerdervoort, luit. kol. van den generalen staf; W. C. Nieuwenhuijzen, majoor der infanterie en J. Haga, off. van gezondheid der eerste klasse, allen van het leger in Ned. In die. Den 6 is te Amsterdam namens de bouwmaat schappij Warmoesgracht aanbesteed het sloopen van per- ceelen aan de Warmoesgracht en het daar ter plaatse bouwen van een gebouw ten dienste van de Vereeniging voor den koffiehandel. Laagste inschrijver de heer P. A. Warners voor 60845. Den 6, des avonds kwartier over achten, is een felle brand uitgebroken in het koffiehuis van het drijvende badhuis op den Buiten-Amstel te Amsterdamhoewel het gebouw door het ijs moeielijk te bereiken was, slaagde de brandweer er in van het spoedig aan alle zijden in brand staande gebouw de omheining der zwemplaats en de kleedkamertjes te behouden. Den 7 zou eene groote verbouwing opgeleverd worden. Na 5 uren was niemand in het gebouw geweest. Het gebouw was slechts gedeel telijk verzekerd en de aannemer in het geheel niet. De eerste pogingwelke den 6 te Meppel beproefd werd, om de stoomvaart aldaar heropend te krijgen is mislukt: het ijs was nog zoo sterk, dat van de stoomboot Paul Krnger een paar schroefbladen braken. Te Amsterdam zijn in de week van den 1 tot en met den 7 vijftien kinderen aangegeven als overleden aan mazelen. Bij kon. besluit van den 7 zijn benoemd in het Rijks-krankzinnigengesticht te MedemblIK voor den tijd van een jaar tot huismeester W. Mensing te Bo- venkarspel en tot huismeesteres zijne echtgeuoote T. van der Deure. Den 7 is te Zandvoort voor het eerst van dit jaar zeevisch ter afslag aangebracht. Den 7 is te Rotterdam te water gelaten het voor rekening der Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij gebouwde stoomschip Didam lang 328 breed 40 voetmet een laadvermogen van 2200 ton. Den 7 is onder Ommelanderwijk eene boerderij met den inboedel en 2 runderen afgebrand tengevolge van het omloopen eener brandende lantaarn door eene in den stal losgebroken koe. Ds. Schuller tot Peursum te Amsterdam heeft den 8 zijn 20jai-ige ambtsbediening herdacht. Den 8 heeft het ijs in de Zuiderzee zich in beweging gesteld. Bij het opbreken van het ijs op de Wadden hebben verscheidene vischaken schade bekomentwee aken zijn de Noordzee ingedreven en hoogst waarschijnlijk daar gezonken, terwijl een aak te Terschelling gestrand is. De Ned. Bank heeft den 9 haar rentevoet voor disconteeringen en beleeningen op nieuw met J pet. ver laagd. Den 9 is de dienst op de spoorwegliju Zevenaar KleefKeulenvóór twee maanden door de vorst g staakthervat. Tot grootkruis in de Orde van de Eikenkroon zijn benoemd de minister van justitie jhr. Ruijs van Beerenbroek de minister von koloniën baron Mackay, en de opper-ceremoniemeester van wijlen Z. M. den Ko ning baron du Tour van Bellinchave. Een particulier bericht, den 9 over Demerary uit Suriname ontvangen, bevestigt hpt bericht van het Va derlanddat het tusschen gouverneur Lohman en den procureur-generaal Kalff tot eene botsing is gekomen. De bevolking van Amsterdam die in 1622 op 105.000 in 1662 op 200.000, in 1795 op 221.000 ge schat werd bedroeg bij de eerste volkstelling in 1829 202.364, bij de vierde in 1859 241.348, bij de zesde in 1879 317.011 en bij de zevende in 1889 408.061. De heer mr. H. Ph. de Kanter te Haarlem zet eene adresbeweging op touw tegen de jachtwet. In het door hom in overleg met de heeren J. H. Krelage, P B. J. Ferf en mr. D. P. D. Fabius opgestelde adres, dat hjj in het geheele land door eensdenkenden getoekend wil zienwordt o. a. vermeld, dat tegenwoordig ruim 6000 overtredingen dier wet per jaar geconstateerd wor den tegen 1300 in 1854. Het verzoek aan de Tweede Kamer "strekt om »door eene uitspraak bij de regeering aan te dringen op zoodanige wijziging van de wet op de jacht en visscherijen, dat de kunstmatige bescherming van den wildstand en daarmede van het jachtvermaak een einde neme en het in art. 641 B. W. uitgesproken beginsel eindelijk tot zijn recht kome", terwijl tevens ten dringendste aanbevolen wordtom ter inkrimping van de schade door den land- en tuinbouw van heerlijke jachtrechten te lijden, de af koopbaarstelling daarvan te vergemakkelijken. Eenige jaren geleden was men te Rijp verplicht, wegens vertrek van verscheidene welgestelde ingezetenen, ieders aandeel in den hoofdelijken omslag te verhoogen. Hetzij het beheer der gemeente-geldmiddelen zuiniger is of de behoeften niet zoo groot zijn, dit is zeker, dat voor den dienst 1891 minder noodig is en het aandeel van ieder in den omslag met ruim 16°/, is verminderd. Dezer dagen is het van ouds bekende logement de Eendracht" te Rijp door den tegenwoordigen eigenaar H. Peek verkocht aan den heer S. Kramer in de Beemster. Bet aantal plaatsen aan de Kon. Militaire Academie voor het indische leger bedraagt dit jaar vermoedelijk, infanterie 18, artillerie 6, cavalerie 6 en genie 5. In Zuid-Eierland en te den Burg op Texel zijn cursussen opgericht ter bekwaming voor het verlicht examen in de gymnastiekde eerste onder leiding van den heer T. Engelhoofd der school te Eierlandde de tweede onder die van den heer C. Schaap, onderwijzer den Burg. Verschillende onderwijzersalsmede twee hoofden van scholen, wonen de oefeningen geregeld bij. Den 8 gaf de rederijkerskamer „O. V." te West- graftdijk eene openbare vergadering met het treurspel Schuld en Boete" van H. J. Schimmel en het Klucht spel „Barbier-Brugwachter" van W. Mets Tz. Door do wijze waarop velen hunne rollen vervuldenhad het publiek een zeer aangenamen avond, die door een druk bezocht bal werd gevolgd. De Minister Havelaar", de postboot van Enk- hnlzen op li kheeft den 9 de spoorhaven openge broken en bereikte na een uur werkens het Krabbersgat, dat gedeeltelijk open is. Aan het einde van dit vaar water stuitte men echter op zulk zwaar ijs dat de po gingen om verder te gaan moesten worden opgegeven en "de boot nu weder in de spoorhaven terug is. De kapitein rapporteert, dat, zoover het oog reikt, er bergen zitten. De dooi beteekent dan ook nog weinig. Na den 6 te Schagen vergeefsche pogingen te hebben aangewend, gelukte het den 1 te öudkarspel twee vrouwelijken heilssoldaten, om een lokaal in gebruik te krijgen, waar zij den aanwezigen hunne leer konden verkondigen. Zoo is dan ook de Langedijk door het Heilsleger aangevallen." Den 10 had daar reeds eene tweede opwekking" plaats. Onder onze binnenlandsche berichten in dit num mer zullen onze lezers eene mededeeling aantreffen, be treffende hetgeen door den heer mr. Ph. de Kanter is gedaan in zake de beweging tot afschaffing der mid- deneeuwsche jachtwet. Voor zoover ons bekend is, werden te dezer stede nog geene pogingen aangewend, om een adres in dien geest aan de Tweede Kamer te zenden. Zeer wenschelijk is het echter, dat de bewe ging tot het doen verdwijnen van deze zotte en onrecht vaardige wet, zooveel mogelijk eene algemeene zij. Hoezeer wij ook niet direct belanghebbenden zijn, ligt het toch ook o. i. op den weg van die ingezetenen onzer gemeente, die belang stellen in de openbare zaak, om zich aan te slui ten bij eene beweging, die een groot deel onzer nijvere landslieden, voornamelijk in het oostelijk deel van ons land, zal moeten ontheffen van den druk eener wet, die het zeer kortstondige genoegen van enkelen bevor dert ten koste van de beurs van zeer velen, die het bovendien nog het slechtst kunnen missen. Daarom zouden wij gaarne zien, dat een paar belang stellenden zich deze zaak eens aantrokken en den stoot ren om ook uit Alkmaar eene stem te doen opgaan, het koor van hen, die zoo spoedig mogelijk de af schaffing der jachtwet wenschen en bepleiten. Aan ons bureau is het concept-adres, zooals de heer de Ranter dat als desgewenscht te volgen model geeft, gaarne ter beschikking voor hen, die zich voor deze zaak eenige moeite willen getroosten en de leiding er van op zich nemen. Men wachte echter niet te langde een late het niet op den ander aankomen. De Commissie van Toezicht op het Stedelijk Museum te Alkmaar, daartoe gemachtigd door Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, brengt ter kennis van de in gezetenen dat aanvankelijk bij wijze van proefvoor het jaar 1891, tegen betaling van Een gulden per gezin familie- kaarten ter bezichtiging van liet Museum be schikbaar gesteld worden op vertoon waarvan de leden van een te Alkmaar woonachtig gezin daaronder be grepen de tijdelijke logés en de kinderen boven 12 jaren deze laatsten natuurlijk altijd onder geleide het Museum zullen kunnen bezoeken op Maandag en Vrijdag van iedere week tusschen één en drie uren des namiddags. Die kaarten dooi de commissie op aanvrage aan de hoofden der gezinnen af te geven, zullen op naam staan, moeten bij het bezoek telkens vertoond en mogen in geen geval aan anderen afgegeven worden. Ingezetenen, die voor het jaar 1891 van deze gelegen heid gebruik willen maken tot het bezichtigen van het Museum richten hunne aanvraag om eene familiekaart tot een der leden van de commissie van toezicht vóór 1 Maart 1891 na dien tijd worden dergelijke kaarten niet Bij den uitgever J. H de Bussy is verschenen Le problème monétaire et sa solution par G. M. Boisse- vain dat den eersten prijs verwierf bij het «Concours bimétallique", ter gelegenheid van het Muntcongres te Parijs door Sir H. Meysey-Thompson Bart uitge schreven. Het Techntkum Mittwefda (Koninkrijk Saksen) telt in het loopende 24ste schooljaar 945 leerlingen, die de afdeeling voor machine-ingenieurs en elektrotechnici bezoeken. Men vindt er onder vertegenwoordigd Duitsch- land, Oostenrijk-Hongarije, Rusland, Zwitserland, Groot- Brittannië, Denemarken, Nederland, Italië, Rumenie, Zweden en Noorwegen, Bulgarije, Servie, Spanje enz., uit Azie vooral Java, Sumatra, uit Afrika Oranje Vrijstaat, verder Zuid-Amerika en Australië. De ouders der leer lingen zijn voor het meerendeel fabrikanten, ingenieurs, brouwers, kooplieden, staats- en gemeente-ambtenaren. Het volgende zomerhalfjaar begint 13 April. Voor het voorbereidend onderwijsdat gratis verstrekt wordt kunnen steeds leerlingen worden aangenomen van half Februari tot einde Maart. Programma's en jaarverslag worden door de directie van het Technikum Mittweida op aanvrage franco en gratis toegezonden. meer afgegeven. Alkmaar, Februari 1891. De Commissie voornoemd, C. W. BRUINVISVoorzitter. A. KLüSENER. J. MAS DORP. J. NUHOUT VAN DER VEEN, Secretaris. Met het oog op eene voorgenomen invoering van nachtdienst bij hare centraal-telefoonbureelen in de voornaamste steden, heeft de duitsche telegraaf maat schappij aan onze regeer ing inlichtingen gevraagd waar hier te lande op de centraal-bureelen nachtdienst wordt gehouden. Op een desbetreffend door de hoofddirectie der Posterijen ook aan den heer J. Pot, alhier, gericht schrijven is gemeld dat te den Helder het interichten centraalbureau gevestigd in een der politiepostenin overleg met de politie aldaar dadelijk dag- èn nachtdienst krijgt, te Wormerveer de nachtdienst zal volgen, zoodra dit bureau intercommunaal mot andere plaatsen is ver bonden, dat ook te Alkmaar wel beproefd is, nachtdienst te verkrijgendoor de inrichting van het bureau van politie als centraalbureau, waarover de gemeente, evenals over twee andere aansluitingen aan gemeentegebouwen vrijelijk zou kunnen beschikken dat dit echter niet is mogen gelukken. Den 15 herdenkt de heer JF. EI. Riiseheblatt, deken en pastoor der St. Laurentius-parochie zijn 3 71 ja rig priesterschap van die 37 j jaar bracht hij 21 jaren te Alkmaar door. Dienzelfden dag herdenken de kapelaans dier parochie de heeren Boers en Moltr hun 12£ jarig priesterschap. De schaalcollecte door de leden der Spijscom- missie den 10 alhier langs de huizen gehouden heeft 473.07 opgebracht. Den 7 stoomde de Reserve van den heer L. M. de Fouw alhier naar de vlotbrug te Koogerpolder en brak van daar tot aan Westgraftdijk door het vaste ijs in het Noordhollandsch kanaaldoch moest toen hare pogingen opgeven en terugkeeren. Den 8 's morgens be proefde het de Zijpe van de heeren Gebr. Zur Mühlen, doch na 9 keeren heen en terug te hebben gestoomd waarbij men ongeveer 100 ellen vorderde gaf men de pogingen op en werd de boot aan wal gelegd. Na een uur toevens werd de terugreis hernomenzoodat het verkeor vooralsnog gestremd is. Het ijs is 10 tot 13 duim dik. Met groote belangstelling vernam ik uit uw nummer van 11. zondag, dat reeds zoo spoedig is voldaan aan het verlangen van den heer mr. H. Boel mans ter Spill on de commissiebelast met het ontwerpen van voor waarden, te verbinden aan de door de gemeente Alkmaar te verleenen subsidie van 40000 voor deze zaak, met lofielijken spoed gezorgd heeft, dat haar rapport te dier zake reeds woensdag in den raad kan worden behandeld. Wat zijn echter de voorwaarden, die de commissie voor stelt Wijken zij af van die, welke in uw blad van den 12 December bekend gemaakt zijn Ik vind het jammer, dat men ze niet heeft gepubliceerd. Er bestaat toch voor deze zaak groote, algemeene belangstelling Waar het bekend isdat aan den eenen kant dien der commissie bovenbedoeld staat de meening dat Alkmaar's belang eenige h. i. de onderneming wei nig knellende voorwaarden eischt; aan den anderen kant echter de concessionarissen zeer beslist beweren dat die voorwaarden niot zoo onschuldig, niet zoo weinig bemoeielijkend zijn voor de onderneming als de commissie meent en de geheole zaak er door op het spel wordt gezetheeft onder die omstandigheden het publiek niet het recht, de gelegenheid te vorderen zijne meening te zeggen, alvorens misschien de raad een onherroepelijk besluit neemt? M. i. schuwt men in deze te veel het licht, ten minste van de zijde van het gemeentebestuur. Enfin, daar aan is nu niet meer te veranderen de commissie heeft het waarschijnlijk zoo gewild. Zij zal dan echter ook de volle verantwoordelijkheid dragen voor den uitslag van de stemming in de gemeenteraadszitting van woensdag a.s. In geen geval zal zij zich, wanneer zij het al wilde, daaraan kunnen onttrekken door de eenvoudige opmerking, dat niet zij, maar de geheele raad de ver antwoordelijkheid draagt. Alleen de heeren mr. J. P. Kraakman B. Preijer, A. Goede Dz., H. J. Bruinvis en C. W. Bruinvis zullen in deze quaestie aan de ge meente verantwoording schuldig zijn. Hun taak is het geweest en in alle opzichten hebben zij daartoe de ge legenheid gehad, grondig te onderzoekeu en uit te maken in hoeverre de belangen dezer gemeente vorderen, dat door het volhardend vasthouden aan schijnbaar on schuldige. maar naar de bewering der concessionarissen voor de geheele onderneming vernietigende voorwaarden, eene zaak in de waagschaal worde gesteld, welker tot stand komen dit noude men toch vóór alles in het oog Alkmaar's belang gebiedend vordert. Hoezeer ook overtuigd dat de commissie die verant woordelijkheid hoe zwaar die dan ook m. i. moge zijn bereid is tegenover de ingezetenen te dragen en zij al hare krachten inspant, om den goeden weg te vinden te midden der in hare oogen naar mijne be scheiden meening echtor geheel ten onrechte bestaande moeielijkhedeu, veroorloof ik mij niettemin, bescheiden maar met hoogen ernsthaar te herinneren aan de bekende fabel van den man en den beerdie vriend

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3