y ii ij i> a g No. 19. Urie en Megentigste Jaargang, 1891. 13 FEBRUARI. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Officieel Gedeelte. Stoombooten. Binnenland. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALKMAAR, op Woensdag 11 Februari 1891. uMiwitscm: courant Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,Ö6. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel «MS. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeeue kennis, dat het voortaan, in het belang der openbare veiligheid verboden zal zijn met stoombooten te stoomen in het water van de Kui- persbrug (zijnde de brug bij de Appelsteeg) naar hot Waagplein, terwijl met halve kracht gestoomd zal moeten worden in het Luttik Oudorp, van het Noord-Hollandsch Kanaal tot genoemde Kuipersbrng. Verder zal het verboden zijn aldaar en in het water aan de Bierkade, voor zoover het gemeente-eigendom is, aan den wal gemeerd liggende te malen, bij overtreding waarvan de vergunning, om aan den wal te leggen, voor den overtreder onmiddellijk zal worden ingetrokken, zijnde zoowol aan den havenmeester als aan den com missaris van politie opgedragen hierop streng toe te zien. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 10 Feb/;'1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. In 1890 zijn te Texel uitgevoerd 19969 lammeren 3228 schapen 96 kalveren 843 koeieu 3 vette ossen 10 stieren eu 309 balen wol. Tot onderwijzeres aan school No. 2 te Huisduinen werd benoemd Mej. M. Duval. Te Gronigen is door het bestuur der Harmonie aanbesteed het bouwen ecner concertzaal. Van 7 in schrijvers was de heer K. J. Kalt te Heerenveen voor 73786 de laagste. De naamlooze vennootschap Onderlinge Schroef- stoombootdienst Oustzaan keert over 1890 5 pet. divi dend uit. De ontvangsten waren 15788.91 en de uit gaven 8718.06. Vervoerd werden 98421 personen, 29821 emmers melk, 1841 koeien en voor 2443.97,; aan verschillende vrachtgoederen. Het reservefonds be draagt 14800. Ook te Iiutjewinkel zal eene kaasfabriek worden opgericht een terrein werd reeds aaugekocht. Door de werking van het ijs werd aan de dijk werken van den polder Waard en Groet nog al eenige schade toegebracht. Eenige kistdammen zijn ge heel van den plaatsvan de havenhoofden zijn een aantal zware keien, met het ijs, alsof het veertjes waren, uitgelicht. In de haven te Kolhorn zijn de honten schoeiingen met het rijzen van het ijsgeheel uitgelicht; ook de scheepssteigers zijn zoo in de hoogte gezet, dat zij on bruikbaar zijn. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft met iijgang van den 15 benoemd tot. leeraar aan de hoogere trargerschool en burgeravondschool den heer A. H. San ders phil. doet. te Groningenin plaats van den heer dr. A. J. Swartop verzoek eervol ontslagen. Wijlen de heer S. Braaksmain de vorige week te Delder overledenheeft o. a. vermaakt aan het algemeen weeshuis f 3000aan de hervormde gemeente f 2000 aan de algemeene armen f 2000 aan de Ver- eeniging Trijfosa f 1000 aan Tabitha f 1000 eu aan de hervormde diakonie f 500. Den 8 gaf de vereeniging »Onze vriendenkring" van Denningbroek voor eene volle zaal eene uitvoe ring in het lokaal »de Eendracht" te Wognum die zoo zeer in den smaak viel, dat op veler verzoek de vereeniging den 9 nogmaals aldaar optrad. De vergaderingen der Landbouwcommissie zijn den 9 hervat onder leiding van den heer Sickesz, daartoe uit Meran overgekomen. Een lid der firma K. en S.commissionairs in effecten te Haarlem, genaamd S, is den 10 te Am sterdam dood gevondenblijkbaar tengevolge van ver giftiging. De kamer van koophandel en fabrieken te 's-Graven- hage heeft den 10 met 5 tegen 4 stemmen besloten, eene nationale beweging uit te lokken voor de heffing van invoerrechten op de bewerkte brandstoffen als maatregel van wederkeerigheid. Bij de op den 10 in bet hoofdkiesdistrict Dordrecht gehouden verkiezing van een lid der prov. staten van Zuidholland zijn uitgebracht 1347 stemmen, waarvan 29 van onwaarde waren. Gekozen is de heer mr. A. C. Crena de Jonglib.met 813 stemmen de heer mr. J. M. Rensantirev. bekwam 305 stemmen. De gemeenteraad van Helder heeft den 10 gun stig beschikt op het verzoek van den heer J. Pot te Alkmaar, om eene telefonische geleiding aldaar te mogen leggen en voorloopig van een der politiebureaux gebruik te mogen maken als centraal-telefoonstation. Als eene bijzonderheid meldt men, dat de zwanen- houder J. Smit, van Spanbroek, in het bezit is van een zwaan, die een vrij groote kuif op den kop heeft. Beroepen naar Twisk ds. J. W. Bisschop Boele te Ooster- en Wester- Blokker. De Volkspartij in het district Bergum heeft tot candidaat voor lid der Tweede Kamer gesteld den heer G. L. van der Zwaag te Kortezwaag. Voor het verbouwen van het hotel »De twee steden" aan het Buitenhof te 's-Gravenhage was laagste inschrijver de heer C. J. B. van Damma te Amsterdam voor 45895. De bevolking der gemeente Sckoorl bestond op 1 Januari 1890 uit 695 m. en 684 vr., totaal 1379. De vermeerdering door geboorte was: -1 m. en 16 vr totaal 37 door vestiging 44 m. en 35 vr.totaal 79 te zamen 65 m en 51 vr., totaal 116 De verminderiug was: door overlijden 18 m. en 10 vr., totaal 28; door vertrek 64 m. en 53 vr., totaal 117 te zamen 82 m. en 63 vr.totaal 145, zoodat de bevolking verminderde met 17 m. en 12 vr totaal 29 en alzoo op 1 Januari 1891 bestond uit 678 m. en 672 vr., totaal 1350. Het getal voltrokken huwelijken bedroog 8. - Den 10 is de vischkotter »IJmuiden, no. 8", van Zandvoort, door mist en duisternis nit den koers ge raakt nabij Kamperduin op het strand geloopen. De bemanning, bestaande uit 3 personen, is behouden aan wal gekomen. Op 31 December 1890 werden de scholen dei- gemeente Sehoorl bezocht door 211 leerlingen, t. w. de school te Schoorl door 107 die te Groet door 104 terwijl 7die in de onmiddelijke nabijheid der scholen te Schoorldam en Krabbendam woonachtig zijn, laatstge noemde scholen bezochten. Van de kinderen, geboren in de jaren 1884 tot en met 1879, hadden twee, geboren in 1879 in den loop dezes jaars de school verlaten. Den 9 is te Santpoort een hevige brand uitge broken in het door den geneesheer La Lau bewoonde huis, terwijl hij afwezig was. De brandkast en eenige kleinigheden werden gered. De brand is ontstaan op eene slaapkamer, waar geen kachel stond en geen vuur aanwezig was. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 10 het winstaandeel van den directeur der gasfabriek op f 1500 bepaald en de bespeling van den franschen schouw burg voor het seizoen 1891/2 met beschikking over magazijnen decoratiën partituren enz. opgedragen aan den heer Jos. Mertens te Brussel. Bij de firma Bar Co. te Amsterdam is verschenen de 7e jaargang van het Destantenboek, bevattende de uitgelote seriën van 55 premieleeningen, benevens staatsbegrootingen voor 1889, 1890 en 1891. Het wordt kosteloos verstrekt aan de geabonneerden op de bij die firma verschijnende financieele bladen. No. 2 Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig alle 15 leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. 2. Brief van Ged. Staten, ten geleide van het goed gekeurde raadsbesluit van 28 Januari 11, tot wijziging van het raadsbesluit van 6 Augustus 1890, betreffende de onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes mej C. S. Koningnaar aanleiding van de door den minister van binnenl. zaken tegen dat besluit aangevoerde bedenkingen. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Brief van burg. en weth. ten geleide van een rapport van den directeur der gemeente-reiniging, waar uit blijkt, dat den 24 Januari 1.1., des avonds omstreeks half zes, het lemoen van een geladen vuilniswagen van de gemeente-reiniging, door bet schrikken van het paard van het bij den heer G. Bossert Rz. aan de Mient ontstoken gas licht, door de linker glasruit gegaan is, tengevolge waarvan de ruit verbrijzeld werd en verscheidene daarachter uitgestalde gouden en zilveren voorwerpen vernield of beschadigd zijn. De heer Bossert heeft bij een overgelegd adres vergoeding gevraagd van de schade door dit on geval aan die gonden en zilveren voorwerpen toege bracht, door hem begroot op j 277 zijnde hij volgens zijne verklaring voor de gebroken ruit verzekerd. De door den commissaris van politie opgemaakte lijst van de vernielde of beschadigde voorwerpen, welke overgelegd wordt, sluit met de door den heer Bossert gedane opgaven. Daar de eerste vraag is of de gemeente ten deze tot schadevergoeding verplicht is, stellen zij onder overlegging van genoemde stukken voor eene rechtsgeleerde com missie van drie leden te benoemendie omtrent dat punt van bericht en raad dient en omtrent dat verzoek in verband daarmede zoodanig voorstel indientals zij vermeent te behooren. Gesteld in handen eener rechtsgeleerde commissie waartoe benoemd worden de heeren Vonk met 15 Kraakman en Boelmans ter Spill ieder met 14 stemmen. De hecren C. W. Bruinvis en Stoel bekwamen ieder 1 stem. 4. Brief van J. P. Schouten, waarbij bij genoegen neemt met de voorwaarden, waaronder de gemeenteraad hem den in eigendom gevraagden grond aan den Geester singel beeft afgestaan. 5. Brief van den heer mr. J. Verdam, daarbij aan nemende de benoeming tot lid der commissie van toe zicht op het lager onderwijs. Nos. 4 en 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Adres van den heer J. Pot ten geleide van een door hem ontvangen schrijven van den hoofddirecteur der afdeeling Posterijen te 's-Gravenhage naar aanlei ding van een verzoek van de duitsche telegraafadmini- stratie om inlichtingen omtrent nachtdienst bij de cen traal telephoon bureelen hier te lande en van het con cept antwoord, dat hij daarop vermeent te moeten geven, tenzij de raad meent alsnog die maatregelen te kunnen eu moeten nemen die er toe kunnen leiden dat ver binding verkregen worde tusschen de gemeente-politie eventueel brandmeesters en de tegenwoordige of latere abonné's op het telefoonnet alhier met daarmede gepaard gaanden nachtdienst op het centraal-bureau van genoemd telefoonnetzich bereid verklarende alsnog naar zijne krachten daartoe mede te willen werken. De Voorzitter stelde voor, dit adres te verzenden naar burg. en weth. om bericht en raad. De heer Kraakman zou dit adres ter griffie willen neder- leggen. De heer Vonk is van hetzelfde gevoelen, daar niets gevraagd wordt. De heer Boelmans ter Spill, die tegen dit voorstel gean bezwaar heeft, maakt alleen van deze gelegenheid gebruik om te vragen, welk gevolg de op 10 December 1.1. door den Voorzitter gedane toe- zegging gehad heeftdat burg. en weth. overwegen zou den de door den heer Kraakman gedane vraag om het politiebureau en het wachthuis der nachtwachts telefo nisch te verbinden. De Voorzitter antwoordt, dat daaromtrent nog geene beslissing genomen is en ook niet genomen kan worden, zoolang goen besluit gevallen is ten aanzien van het aanhangigo voorstel tot uitbrei ding van de politie. Die beslissing staat toch in verband met de voor de politie te gebruiken lokaliteit. De heer Boelmans ter Spill herinnert zich niet, dat bij het voorstel tot uitbreiding van de politie die lokaliteit een punt van bespreking heeft uitgemaakt waarop de Voorzitter hervat, dat de beperkte ruimte^ in het tegenwoordige politie-'bureau zeer zeker te klein zou zijn voor het aantal agenten dat volgens dat voorstel zou aangesteld worden. Verandering van lokaal zou natuurlijk dadelijk wijziging van de telefonische verbinding ten gevolge hebben. En nu het rapport der commissie voor de uitbreiding der politie, naar hem medegedeeld werd, spoedig, te wachten is, meent bij dat de daarover te nemen beslissing wel afgewacht kan worden. Nadat do heer C. W. Bruinvis nog opge merkt had dat het wel de bedoeling van den heer Pot kan zijnhet centraal-bureau in het politie-bureau te brengenen de heer Kraakman gezegd haddat aan burg. en weth. de zaak verder wel kon worden overgelaten, wordt het adres ter secretarie nedergelegd. 7. Rapport van burg. en weth. op het verzoek van het bestuur der West-Priesche-Kanaalvereeniging, geves tigd te Schagen, om de vereeniging te steunen, hetzij door eene bijdrage in eens hetzij door lid van haar te worden tegen eene jaarlijksche contributie. Zij zien niet in, na kennis te hebben genomen van de statuten dier ver eeniging, dat het belang der gemeente Alkmaar bij het doel dier vereeniging zoo groot isdat de gemeente haar moet steunen, waarom zij voorstellen, aan de ontvangen nitnoodiging geen gevolg te geven en het bestuur met dat besluit in kennis te stellen. Met algemeene stemmen aangenomen, nadat de heer C o u ij n als zijn gevoelen te kennen gegeven had dat deze Vereeniging wel eenigen steun van de zijde van Alkmaar verdiende met het oog op het wenschelijke dat eene verbetering in de slechte verbinding te water met Schagen tot stand kwam, betzij binnen door, betzij buiten om. De gemeenteraad van Enkhuizen had be sloten 25 in eens en eene jaarlijksche bijdrage van 5 te geven en dat voorbeeld zon hij willen volgenal behoefde de som der bijdrage niet zoo groot te zijn. ALUHAAK IIOOR1V. 8. Rapport der commissie, den 2 September 1890 be noemd tot het ontwerpen der voorwaarden, te verbinden aan de subsidie uit de gemeentekas van 40.000 voor den lokaal-spoorweg Alkmaar-Hoorn. Zij deelde in de verga dering van 10 December 1890 mede, welke voorwaarden zij onder dagteekening van 19 November 1890 in ont werp aan de heeren C. Bosman en Mr. A. P. de Lange toegezonden had onder nitnoodiging zoo zij tegen en kele dier voorwaarden wellicht bezwaren mochten hebben, deze aan haar mede te deelen, opdat zij ze zon kunnen over wegen vóór de vaststelling en indiening van haar rapport aan den raad. Zij voegde daar toon bij, dat zij op dien dag nog geen antwoord ontvangen had. Dat antwoord gedagteekend 28 December 1890, kwam 30 December in baar bezit. Na rijpe overweging biedt zij onder overlegging van zoo even genoemd antwoord, een ge wijzigd ontwerp-besluit ter vaststelling aantot toe lichting waarvan zij de volgende modedeelingen doet. Ad. 1. Op den voorgrond staat, dat bij de oorspron kelijke aanvrage om geldelijken steun van de gemeente voor den aaule" van een lokaalsnri

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1