m No. 20. Urie en Megentigste Jaargang. 1891. ZONDAU EERSTE BLAD. Dit tip miner bestaat uit 2 bladen Buitenland. FEUILLETON. MIJN VBEND PABELMAN. 15 FEBBUABI. Binnenland. k Novelle van P. F. BRUNIMS. ALkllAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers O,©O. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers IlERMs. COS- TER ZOON. BEI.-.GIE. De miliciens der twee opgeroepen lich tingen die te Brussel in garnizoen lagen zijn met verlof voor eene maand huiswaarts gezonden. EST® EIjAIVSJ. Het door den lord-mayor van Lon den en vele voorname personen onderteekende verzoek schrift aan den Keizer van .Rusland om verzachting van de maatregelen tegen de israëlieten is door den Keizer ongeopend aan zijnen gezant te Londen terug gezonden, die het stuk door tusschenkomst van den minister van buitonlandsche zaken aan den lord-mayor deed toekomen. De engelsche bladen zijn over deze handelwijze van den Keizer hoogst verontwaardigd vooral omdattoen er sprake wasdat eene commissie hot verzoekschrift te Petersburg zou brengen, aan den lord-mayor ondershands te kennen was gegeven, dat het den Keizer aangenamer zou zijn, indien hem het verzoekschrift werd toegezonden. Sommige bladen deelen daarbij berichten uit Rusland mede, die geheel bevestigen, dat de israëlieten in dat rijk tegenwoordig zeer veel te verduren hebben. Den 12 staakten ongeveer 2000 dokwerkers den ar beid wegens bet bun gegeven verbod om de insigniën der werkliedenvereeniging, waartoe zij behooren, te dragen. Bij de verkiezing van een lid voor het Lagerhuis te Northampton, in plaats van Bradlaugh. werd gekozen de liberale candidaat Manfield met 5436 stemmen. De conservatieve candidaat. Germaine verkreeg 3723 stem men. Bij de vorige verkiezing bekwam Bradlaugh 4353 en zijn conservatieve tegenstander 3656 stemmen. In Whitechapel te Londen is den 13 weer een moord gepleegd van denzelfden aard als de bekende moorden van Jack the Ripper. Het slachtoffer is eene vrouw van 25 jaren. Het lijk, dat nog warm was, werd gevonden met een wonde in de keel op dezelfde wijze als bij de vorige moorden het geval wasdoch was overigens niet verminkt. Vermoedelijk werd de moordenaar bij zijn arbeid gestoord. In de kleeren van het slachtoffer gewikkeld werd een vrouwenhoed gevonden hetgeen men beschouwt als het bewijs dat de moordenaar in vrouwenkleeren gekleed was. De moord werd in een nauw, duister straatje gepleegd en was blijkbaar met over leg beraamd. In Whitechapel heerschte dientengevolge groote opgewondenheid. Kort vóór het plegen van de misdaad, heeft men de vrouw zien spreken met eenige mannen die wat bun uiterlijk betreftbeschreven worden als stokers van een of ander vreemd schip. Daarom is een onderzoek inge steld op de schepenin de Theems liggende. In de buurt heeft niemand tijdens den moord rumoer of hulp geroep gehoord. fijagerhuis. Den 13 is bij derde lezing de tiendenwet met 250 tegen 161 stemmen aangenomen. 6) o— Verlinden tikte ,met den wijsvinger tegen zijn pet en hernam «Ja, alles lak. En, mijnheer, n kunt hot, ge- looven of nietmaar ik kan u verzekeren dat het voor een man van zaken maar moeielijk is om de menschen niet te bedriegen, zal ik maar zeggen. Waarom geef ik mijn gasten geen Liebig in plaats van vleeschnat Omdat ik de menschen niet bedriegen wil. Waarom laat ik geen pudding maken van broodkorsten die van de tafel wor den geveegd Omdat het vies zou zijn. Waarom laat ik de bedlakens van mijn logé's met permissie niet ongewasschen mangelen om ze op het bed van een nieuwen logé te leggen Omdat het ongepermitteerd is zal ik maar zeggen. Waarom breng ik niet eiken dag een kwartje bougies in rekening voor een eindje verbrande kaars dat geen cent waarde heeft Omdat het schurkerij zou zijn mijnheer. Waarom, geachte heer, breng ik geen kwartje service op de rekening? Omdat ik weet. dat de bedienden, al houden ze onder elkaar aan- teekening van het service-geld en krijgen ze hun behoor lijke portie, zal ik maar zeggen, toch de logé's opwachten en naloopen om fooien. De eerlijke handelde eer lijke industrie, het eerlijk bedrijf, weg er mee Geen fatsoenlijke broodwinning meer,.maar wel fatsoenlijke afzetterij, elkaar bet geld uit den zak kloppen zal ik maar zeggen daar komt het op aan." Ik glimlachte en knikte den wijsgeerigen logement houder toe. «Jawelmijnheer Verlinden we leven in een tijd van fatsoenlijke zakkenrollerij maar ik kom hier met het menschlievend doelom de menschen het geld ia en niet uit den zak te jagen. Zeg mij eens. mijn- Telefoonnummer 33. lerlansl. De heer Parnell heeft een brief ge schreven aan den ierschen afgevaardigde O'Brien, waarin hij verzekert het te betreuren dat het hem niet mo gelijk is de nationale belangen voldoende gewaarborgd te achten om zonder gevaar afstand te doen van de verantwoordelijke positie waarin het vertrouwen van het iersche volk hem plaatste. Hij onttrekt zich daar om aan verdere onderhandelingen. De iersche afgevaardigden O'Brien en Dillon vaar digden inmiddels een manifest uitwaarin zij hun leed wezen betuigen dat de overeenstemming van alle leden der nationalistische partij welke door de groote meer derheid van het volk en de afgevaardigden zoo zeer werd gewensebtniet tot stand is gekomen ten gevolge van scherpe en verbitterde persoonlijke oneenigheid tusschen de afgevaardigden betreffende kwesties van vórm. Zij willen geen deel nemen aan den strijd en vertrekken naar Engeland ten einde de gevangenisstrafwaartoe zij ten vorigen jare veroordeeld zijn, te ondergaan. Den 12 des namiddags van Boulogne to Folkestone komende, werden zij dadelijk in hechtenis genomen. FRAAfütlJK. De minister van biunenl. zaken hoeft aan alle prefecten opgedragen toe te zien dat russische, deenscho, belgische, zweedsche en nederlandsche handelsreizigers de bedrijfsbelasting welke zij verplicht zijn te betalen, niet ontduiken. Een bankier. Victor Berneau genaamd, die zijne zaken dreef onder den naam van Macé omdat hij zelf voor eenige jaren met de justitie in aanraking was geweest, is verdwenen. De door hem opgerichte bank keerde 10 pet. rente per maand uit. Na zijn vertrek is de bank failliet verklaard in de brandkasten was nog eene waarde van ongeveer 500.000 aanwezig. Tal van per sonen vertrouwden hunne spaarpenningen aan deze bank toe. SPAA JE. Op een feestmaalwaar de heer Salmo- ron de leider der republikeinsche partij tegenwoordig was heeft deze eene rede ten gunste der republiek ge houden. Hij geloofde, dat de werking van het algemeon stemrecht in Spanje de overwinning der republiek zal ten gevolge hebbenniet door revolutiemaar door evolutie. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft den 9 besloten de voorjaai'sveemarkt voortaan te honden op den derden Donderdag in April en do najaarsveemarkt op Donderdag voor den tweeden Maandag in November. Voor het bouwen eener kerk aan de Jacob Cats- straat te Rotterdam voor rekening van de ned. herv. gemeente was den 12 de heer C. Boef aldaar voor 75555 de laagste inschrijver. Den 12 is hot aan de stoomboot «Minister Have- laar", varende tusschen Kampen en Enkhuizen, over Urk, geluktdat eiland na een tocht van 2J uur zoo dicht te naderen, dat men met don wal gemeenschap had. Met heer Verlindenhoe hoog schat gij het stuk laag masthout met de kleine hoef er naast, bij den straatweg, links van het oude tolhuis «Vijftieu-dnizend gulden, mijnheer," antwoordde Ver linden, zonder zich een oogenblik te bedenken. «Dat is ving en rond geschat," zei ik lachend. «Het heele stuk bij elkaar kan bij veiling de helft niet op brengen." «Dat is waarmijnheer maar het is de vraag wie het hebbeu moet en wil. Vooreen spoorweg-maatschappij, die er met haar weg doorheen moetis het heel wat meer waard dan voor een armen boer, die zijn dagelijksch brood uit den grond moet halen. De maatschappijen werken met gelden de arbeiders met hun handen. En wat het geval is zal ik maar zeggen mijnheer een maatschappij werkt met het geld van anderen en de arbeider werkt, met zijn eigeD handen en laat er zijn zweet en bloed bij. Een maatschappij, mijnheer, is een bloed zuiger die niet veel loslaat als men ze geen zout op de staart strooit." «Hoe bedoelt gij mijnheer Verlinden vroeg ik. «Welmijnheerde maatschappijen zijn er voor zich zelf, en niet voor anderen. Ze houden alles voor zich en geven zoo weinig mogelijk. Ze laten het publiek en haar aandeelhouders fluiten en de directeuren en administra teurs leven van het geld van anderen." «Ja, dat is waar," zei ik, zonder me boos te maken; «maar mijnheer Verlinden, we kunnen tegonwoordig niet buiten maatschappijen en we behoeven ons in Nederland toch niet zoo erg te beklagen over onze maatschappijen. Ik stem toedat ze niet opgericht worden met een zuiver menschlievend doelmaar we zijn toch wakker genoeg om ons geld al of niet in een onderneming te steken en wie geld heeftmoet dit voor zich-zelf maar weten. Ik dien een maatschappijmijnheer Verlinden die een goede onderneming op het oog heeften ik zal niemand gouden bergen beloven maar als ik geld had, zou ik hot er gaarne in brengen. Maar zeg me nn eens, mijnbeer Verlinden, wat het stuk hei waard is, tegen over den tol, waar de handwijzer staat naar Bosch-en-Dal. honderd zes personen, meest visschers, die hunne schuiten gingen opzoeken keerde zij te Enkhnizen terug. Den 12 is door burg. en weth. van Zaandam namens de gascommissie een voorstel ingediend tot uit breiding en verbetering der gasfabriek, die in minder goeden toestand verkeert dan men zich in 1889 had voor gesteld. De kosten zijn geraamd op 91.058.40 welke men door een geldleening wenscht te dekken. De arr. rechtbank te Assen heeft den 13 de weduwe Hellinga uit Roden die hare dochter heeft vergiftigd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In hot hoofdkiesdistrict Zuidhorn is den 13 in plaats van den heer Cremers tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer G. Zijlma (lib)landbouwer te West polder, met 1252 stemmen; de heer A. Brummelkamp Jr. (a.r.) bekwam 891 stemmen. Bij kon. besluit van den 13 is de generaal majoor J. J. G. den Beer Poortugaelcommandant der stelling van Amsterdam tevens bevelhebber in de eerste mili taire afdeeling, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen gesteld op 3253 s'jaars. In de Staatscourant van den 13 is opgenomen bet rapport der commissie, door de afdeeling Opmeer en om streken der Holl. Maatschappij van landbouw benoemd tot het nemen eener proef ter vergelijking van de voedings waarde van lijnkoeken en sesamkoeken voor melkvee. Het voederen met lijnkoeken acht zij voordeeliger. Mej. C. Cöllen te St. Pankras komt voor op de voordracht voor onderwijzeres aan de eerste tusscbenschool te Maarlen. Op do voordracht voor onderwijzeres te Groot- schermer zijn geplaatst de dames Stoel te Haarlem, Bakker te Hoorn en Dunnewold te Alkmaar. Ter aanvulling en wijziging van een desbetreffend bericht in ons vorig nummer, meldt men ons uit Schoorl Den 11, des nachts ongeveer 1 ure, strandde bezuiden Kamperduin, door dikte van mist en miswijzing van het kompas, de vischbottor »de Vrouw Grietje" (IJ mniden 8) te huis behoorende te IJmuiden. De opvarenden Elias en Jacob Schuijten van IJmuiden en Pieter Sloot van Egmond aan Zee kwamen behouden aan wal. De botter is wrak en totaal verloren. Het Rijper fanfare-corps gaf aldaar, met medewerking van de heeren P. N. M. Lafeber uit die gemeente (bugel) en D. Crefeld van Alkmaar, (viool), den 13 een concent in het lokaal van den heer H. Peek. Het was voor de aanwezigen een genotvolle avond die met een gezelligen dans werd besloten. Den 8 sprak ds. J. Bakker Cz., predikant bij de luth. gemeente te R'.jP- zijne afscheidsrede uit, om den 15 te »len Melder bevestigd te worden en zijne in trede te honden. De Alkmaar-Packet heeft nu ook haren dienst van RijP naar Wormerveer hervat, ovenals de beurtschipper op Alkmaar en Amsterdam vandaar weder is gaan varen. Te West-Graftdijk waar ook velen door den strengen winter tot werkeloosheid gedoemd zijn ver dienen sommigen een extraatje door «visch te hakken." «Mijnheer bedoelt het kleine stuk hei met schothout er achter en de heele strook slechten grond, die langs Bosch-en-Dal loopt «Ja-welantwoordde ik lachend want ik merkte dat Verlinden wel wist wat de maatschappij wilde ont eigenen «dat heele eind tot aan den weg naar Bal tem." «Dat behoort alles onder Bosch-en-Dal, en krijgt de- maatschappij niet onder de halve ton." «Het is geen twaalf-duizend waard," zei ik kalm, want ik had het den vorigen dag opgenomenen ik was vrij zeker van mijn zaak. Dat zal mijnheer de baron van Parelman tot Bosch- en-Dal u wel anders vertellen," zei Verlinden droogjes. Ik sprong opmaar ging terstond weer zitten. «Boron van Parelman tot Bosch-en-Dal I" herhaalde ik en toon schoot ik eensklaps in een schaterlach. Ik dacht dat Verlinden gek was geworden. «Baron Sinds- wanneer Sinds wanneer bestaat er een baron van dien naam Sinds wanneer is mijnheer do baron van Parel man in het bezit van deze baronie «Leest mijnheer dan geen couranten vroeg Verlinden,, me verwonderd aanziende. «Wel, sinds een jaar, mijn heer liet hij er terstond op volgen. «Mijnheer de baron van Parelman heeft weer een millioen geërfd; hij doet tegenwoordig anders niets als erven en nu is hij ook in den adeldom zal ik maar zeggen opgenomen. Met geld mijnheer krijgt men alles gedaan. En nn zou ik wel eens willen zien. dat de maatschappij den slechten grond van den baron onteigende zouder dat het haar een schat van geld kostte. Maar zie, mijnheer, daar komt do jonge baron aan. Het is een voornaam heer. student te Leiden en hij verteert een halve ton 's jaars" Het laatste zei Verlinden op gedempten toon als wilde hij me waarschuwen den jongen baron vooral niet te- familiaar toe te spreken. Toen stond hij op nam eer biedig zijn pet afen wachtte de komst van den kleinen vorst af, die zijn richting nam naar de bank, welke Verlinden pas bad verlaten. De jonge baron kon naar mijn gissing twee- of drie- en-twintig jaren tolleu als ik zijn ouders leeftijd in aan-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1