Telegrafische Berichten. Ingezonden Stukken. Stadsberiehten. die er nog bestaat. Hij behandelt daarna uitvoerig de Tnime uitbreiding van het kiesrecht, waartegen hij verzet minder wenschelijk achtook lettende op hetgeen in Belgie gebeurt. Hij wacht de uitspraak van de stembus af, doch, hoe die uitspraak ook zij, voor dit ministerie zijn de dagen zeker goteld. Dit ministerie noemde zich een kabinet van het christelijk bewustzijn", maar die aanduiding is niet door de Staten-Generaal te beoordeelen. Hij zou op het grafschrift van dit ministerie willen schrijven hier rust tevreden het ministerie der staatkundige onbewustheid. De heer Melvill van Lijnden wees er op, hoe de liberale partij in hare welwillendheid met roeden gee- selde. Hij haalde als bewijs van werkzaamheid van het ministerie de wetten aan door hem ingediend of tot stand gebracht en hoe verdienstelijk het ministerie zich gemaakt heeft door de gewijzigde onderwijswetwelke oplossing de liberale partij jaren lang te vergeefs ge tracht heeft tot stand te brengen. Dit ministerie kan best de vergelijking met andere ministeriën doorstaan. Ten slotte keurde hij zeer af de verklaring van den heer de Brnijn ten aanzien van de legerwet, als strijdig met de grondwettelijke roeping dei- Eerste Kamer en als onvaderlandslievend. De heer van Boijen, klagende over de vertraagdo hohandeling der begrooting, zou ook vóór alle begroo tingen stemmen, omdat afstemming slechts tot vertraging ■aanleiding zou geven, hij geene grieven van algemeenen aard tegen dit kabinet heeft en tamelijk gerust is op de vrees voor clericalisme, na de aftreding van den heer Keuchenius. Nadat hij verder toegelicht had de ver anderde houding der partijen na de afdoening der school wet verklaarde hij zich tegen de legerwet, om de hooge oorlogsuitgaven, niet om het ondergeschikt beginsel van plaatsvervanging. De heer Wertheim vroeg inlichtingen omtrent de •diplomatieke en consulaire verhouding in Luxemburg. De minister van koloniën merkte in zijn antwoord aan de verschillende sprekers o.a. op, dat het het waar was, dat de neutraliteit der openbare school bij de wet van 1889 behouden was, maar er was nog iets anders verkregen, namelijk de eisch van rechtvaar digheid voor het bijzonder ouderwijs. Dit is het wezen lijk liberale beginsel, als zoodanig ook door een groot deel der liberale partij erkend. In zoover althans heeft het ministerie zeker 's lauds belang behartigd. De band, die de leden dor meerderheid aan elkander bindt, is nu echter niet verbroken; het beginsel, waarop de schoolwet rust, houdt ook voortaan de meerderheid samen het is de erkenning van een Hoogeren wil, het verschil tnsschen de souvereiniteit Gods en de volks-souvereiniteit. Wat kiesrechthervorming betrof, zou deze kans van slagen heb ben te dien aanzien, bij de ook onder de liberale partij be staande verdeeldheid Ten slotte antwoordde hij den heer de Bruijn, dat de legerwet ingediend was naar de opvatting der regeering in 's lands belang. Wellicht kan overleg met de Tweede Kamer nog wijzigingon in het ontwerp ten gevolge hebben. De minister van financiën deed den heer van de Putte opmerkendat werkelijk thans eene. spoorweg- leening goedkooper zou kunnen gesloten worden dan in het najaar. Voor de gevolgen van de late vaststelling der begrooting kon het ministerie geen verwijt treffen. De regeering kan den dienst niet laten stilstaan. Nood breekt wet. De minister van binnen 1. zaken verdedigde de onpartijdigheid der gedane benoemingen. In de verklaring van den heer van de Putte zag hij de erkenning van de juistheid zijner beginselen en van de billijkheid in hunne toepassing zoodat de vrees voor clericalisme niet was bewaarheid. Het kiesrecht moet worden uitgebreid, maar terecht zeide de heer van de Putte dat men niet naar het onmogelijke moest streven. De minister v. buiten 1. zaken zeide, dat de regeering verwachtte, dat Luxemburg eene eigen diplo matische en consulaire organisatie in het leven zou roepen zoodat onze diensten dan niet meer uoodig zou den zijn. De minister van waterstaat verklaardedat het wetsontwerp betrekkelijk de hervorming van den Raad van Toezicht op spoorwegdiensten reeds bij den Raad van State was. Hij verwachtte dat verscheidene maatregelen welke in voorbereiding zijn zullen doen ziendat de spoorweg-overeenkomsten goede vruchten zullen dragen. Nadat de heeren van Gennep en deBruyn nog kort geantwoord hadden, werd de algemeene beraad slaging gesloten. Den 18 werden met algemeene stemmen aangenomen ■de hoofdstukken II Hooge CollegesIII Buitenl. zaken en IV Justitie van de Staatsbegrooting voor 1891. De beraadslaging over hoofdstuk V Binnenlandsche Zaken ving aan. Verder werden eenige wetsontwerpen van minder beteekenis aangenomen; ook dat tot vaststelling van het inkomen der Kroon. Staatsbegrooting voor 1891. 4 Uit de antwoorden der ministers op de kamerverslageu blijkt o. a. ten aanzien van de jachtwet, dat de minister van justitie reeds blijk gegeven heeft dat hij zooveel mogelijk te gemoet wil komen aan de belangen van land- en tuinbouw, waar deze door de bepalingen dier wet mochten worden geschaad. Bij hot departement van financiën is eene gedeeltelijke herziening der patentwet in bewerkingalgeheele herziening is volgens don minister minder urgent. Een kou. besluit is in behandeling ter invoering van eenvou diger formulieren voor attestatiën de vita, ver moedelijk reeds in gebruik te nemen bij de eerstvolgende pensioensbetaling. Afschaffing dor Staatsloterij blijft de mi nister wenschelijk achten en moet geleidelijk voorbereid worden. Bij do algemeene herziening dor reizigerstarie ven op de spoorwegen zal ook geregeld worden de kwes- tie der vrachtberekeniug op stopplaatsen. De kwestie wordt van zelf opgelost bij invoering van een zónetarief. De minister van waterstaat belooft te zullen nagaan waar, zonder al te groote bezwaren, de postbestel ling des Zondags in de plattelands gemeenten tusschen JU/2 en 12 uur kan worden vervangen door bestelling op een ander uur. Van den 8 tot en met den 14 zijn te Amsterdam '-9 kinleren aangegeven als overleden aan mazelen. Bij kon. besluit van den 14 is aan den heer S. Brons Boldingh op zijn verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als notaris te Terschelling. Bij kon. besluit van den 14 is benoemd bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot eersten luitenant, de tweede luitenant P. A. M. Haekstroh. Den 14 des avonds kregen twee studenten uit Delft aan het station aldaar onaangenaamheden met don hoofd conducteur van den treintengevolge waarvan zij te 's-Gravenhage met dezen naar den chef wilden gaan. Waarschijnlijk heeft de machinist, hoewel hij het ontkent, iets tegen hen gezegd, want plotseling sprong een hunner op den machinist toe en gaf hem een slag met zijn wandelstok. Deze, een groote, sterke man, algemeen be kend als een lobbesnam het eerst zoo hoog niet op doch toen hij een tweeden slag ontvingontstak hij in woedevloog op hem af en gaf hem een zoo duchtig pak slaag, dat het bloed hem uit mond, neus en ooren sprong. Den anderen student, die zijn vriend te hulp wilde komen, werd door den stoker een pak slaag toegediend. Ds. A. v. d. Sluis te lonkhuizen heeft voor het beroep naar de christ. geref. gemeente te Sneek bodankt. Pastoor Thissen, hoofdredacteur van de Limburger Koerierheeft in het jongste nommer van dat blad de volgende stelling aangekondigd: ®Geen Nederlander heeft het recht aan Limburg kwa lijk te nemen, dat het naar een ander vaderland uitziet, zoolang het Nederlandseh gezantschap, bij den Pauselijken Stoel niet is hersteld." Tot onderwijzer te Aartswoud is benoemd de heer S. Boot onderwijzer te Hem. Tot lid van den gemeenteraad te Kgmond aan lee is gekozen de heer C. de Groot Tot hoofd der openbare lagere school te Schoorl- dam gemeente Warmenliuizenis benoemd de heer P. Veen to Groet. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren K. van 't Veer, van Oudkarspel en H. T. van Urk te Brumraen aan den heer Jaspers, het tegenwoordig hoofd dier school is met ingang van 1 April e.k. eervol ontslag verleend. Den 28 Febr. a.s. des middags te 2 uur zalin het lokaal der Maatschappij v. d. Werkenden stand te Amsterdamdoor de Vereeniging van Gymnastiek- Onderwijzers in de provincie Noordholland eene open bare algemeene vergadering gehouden worden die ge wijd zal zijn aan eene belangrijke bespreking betreffende het nieuwe leervak de vrije- en ordeoefeningen op de lagere school en eene aanschouwelijke voorstelling en toelichting der leerstof, voor leerlingen van 9 12 jaar door eene klasse, meisjes en jongens. Zij is toegankelijk voor alle onderwijzeressen en onderwijzers in de provincie Noordholland, die liefst zoo spoedig mogelijk zich daarvoor opgeven aan het adres van den heer J. H. Luiting Ferdinand Bolstraat 11 te Amsterdam. De tooneelvereeniging »Erica" te Rijp gaf den 18 in het lokaal van den heer Peek aldaar eene buiten gewone voorstelling voor contribueerende leden en hunne dames. Opgevoerd werdDertig jaren of het leven van een dobbelaar", tooneebpel in zes tafereelen, naar het fransch van Victor Ducange en Dinauy door M. J. Gillisen. Om de uitgebreidheid van het stuk werd geen nastukje gegeven. De verschillende rollen werden goed vertolkt en het opgekomen publiek genoot, hetwelk bleek uit de daverende toejuichingen. Tot lid der provinciale staten van Overijsel is in het hootdkiesdistrict Oldenzaal gekozen de heer J. M. baron van Voorst tot Voorst met 740 van de 748 stemmen. Te 's-Gravenhage zijn voor nuttige handwerken o.a. geslaagd de dames A. B. Manssen te Zaandam en M. J. Schaap te Krommenie. Te Arnhem zijn valsche bankbilletten van J 100 uitgegeven goed nagemaakt en van de echte niet ge makkelijk te onderscheiden. Onder de nagemaakte is er één aangetroffen, gemerkt BL 1935 (get.) Mees en Quack. Aan de ommezijde staat echter, in plaats van Staatsblad, Staatsblab. Den 19 is vóór den aanvang der openbare verga dering van de Eerste Kamer de Stedenwet in de afdee- lingen onderzocht. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 18 benoemd tot onderwijzeressen aldaar de dames P. Metman te Wormerveer en J. J. de Koek te Amsterdam; tot onderwijzer de heer J. A. J. Paulen te Amsterdam; tot onderwijzer in de gymnastiek aan de beide burger scholen voor jongens de heer W. Visser te Elburg. Den 17 zijn de werkzaamheden aan de brug te Velsen aangevangen. De Assendelver zeedijk heeft 1882 opgebracht tegen J 2123 in 1890. Den 18 zijn op korten afstand van het Hollandsche Spoorwegstation te 's-Gravenhage de locomotief en de tender van een goederentrein uit Amsterdam ontspoord. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Den 17 werden te Rotterdam 2690 geldige stem men uitgebracht voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in plaats van wijlen den heer Verniers van der Loeff. Gekozen is met 1765 stemmen de heer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeeklib.; de heer mr. J. A. van Gilse (lib) bekwam 293 stemmen en de heer J. M. Voorhoeve anti-rev., 606 stemmen. De r. k. kies- vereeniging had tot onthouding besloten. Den 18 's nachts om 4 uur is de postkar van Rot terdam naar 's-Gravenhage nabij Ouwerschie door den mist in hot water geraakt de postiljon Willem de Wolff, en hot paard zijn verdronken. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het district Zuidhorn verkreeg de heer Feringa, can- didaat der Volkspartij;, nog 220 stemmen. Te Beverwijk is eene afdeeling van het Nederl. Werkliedenverbond Patrimonium opgericht, aanvaukelijk met 30 leden. Bij beschikking van de ministers van waterstaat en van marine van den 2 is eene commissie benoemd bestaande uit de heeren C. L. de Jong, kapitein Init. ter zee, H. C. Haacke en J. H. Meijer, oud-gezagvoerders ter koopvaardij om een onderzoek in te stollen naar de practische waarde eener vanwege den Board of Trade in Engeland ontworpen nieuwe bewerking van het Inter nationaal Seinboek ten dienste van alle natiën. Dezer dagen geraakte de landbouwer P. in de deemster met zijne vrouw een rijtoertje zullende maken, door het schrikken van het paard voor eenige eenden die van onder de brug, die over het erf leidde, heen vlogen, over de leuning dier brug in het water, zoodat het rijtuig geheel voor over stond. Ge lukkig dat hij, die het paard had ingespannen, door het intrappen der ruiten zijne fami'ie een veiligen uitweg baande. Door directeuren der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid is eene commissie be noem tot overweging of bij ontginningen van woeste gronden en heidenstaats- of particuliere bemoeiing wenschelijk is. Deze commissie is samengesteld uit de heeren mr. W. H. do Beaufort, R. Dinger, prof. N. G. Pierson, mr. J. H. Schober en G. E. II. Tutein Nolthe- nius. Directeuren hebben bij de departementen der Maatschappij in behandeling gebracht een voorstel van het departement Utrecht tot overweging van de bezwaren, die de bestaande tolheffingen, zoo te land als te water, aankleven, in verband met het wetsontwerp tot regeling van heffingen voor het gebruik van wegen, vaarten enz., welk onderhoud door den staat bekostigd wordt. Voorts hebben directeuren de departementen uitgenoodigd tot overweging van voorstellen van de departementen Utrecht en Groningen, om bij de volksvertegenwoordiging een adres in te dienen tot niet-aaneming van het wetsont werp tot herzieniug der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen en rapport uit te brengen betreffende het ingediende wetsontwerp tot regeling der brievenposterij. 's GRAVENHAGE 19 Februari. F.erste Kanier. De begrooting van binnenlandsche zaken werd aan- genomon de minister weigerde bepaald een voorstel op de lijkverbranding toe te laten. De heer van Gennep protesteerde daartegen en meende dat de minister aan den leiband liep der katholieken wier Hoofdcrematie beschouwde als een uitvloeisel der vrijmetselaren. De heer de Bruyn vond dit eene ongepaste uitlating. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant. Geachte Heer Redacteur Ziedaar dan eens een gemeenteraad, die het belang der gemeente toont te begrijpen en in de beurs durft tasten, wanneer er in dat belang iets gedaan moet wor den Welk een beschamend voorbeeld voor zoovele andere gemeenteraden, die het aan schoone woorden niet laten ontbreken, maar nalaten de daad bij het woord te voe gen Vroede mannen zijn het, die niet alleen gevoelen waaraan een gemeente behoefte heeft, maar ook bereid zijn een offer te brengen, wanneer het er op aankomt door een blijvend werk haar in staat te stellen haar welvaart voor tal van jaren te verhoogen 1 Deze en meer dergelijke uitroepen van bewondering en geestdrift ontsnapten mij mijnheer de redacteur 1 toen ik in de Ileldersche en Nieuwedieper Gourant van Zondag 15 Februari 11. het volgende bericht las Alkmaar. De Gemeenteraad heeft besloten, om, onder verschillende voorwaardeneene subsidie van 140.000 toe te staan voor den aanleg van een locaal- spoorweg AlkmaarHoorn. Maar kort duurde mijn opgewondenheid. Een lezer van de Alkmaarsche Courant in deze gemeente wist mij te vertellen, dat de raad van Alkmaar in plaats van 140.000slechts 40.000 voor den aanleg van den spoorweg heeft toegestaan, en dan nog onder voorwaar den, waarvan men nog niet weet of de ondernemers ze wel zullen kunnen aannemen. Is dit werkelijk zoo Als ik mij herinnerhoevele jaren ik in Alkmaar over dien spoorweg heb hooron spreken als over het eenige afdoende middel om aan de scheiding tusschen westelijk en oostelijk Noordholland een einde te maken, dan kan ik het bijna niet gelooven. Wees daarom zoo goed, mijn heer de redacteur mij in te lichten en te doen weten, of de H. en N.D. Ct. goed is ingelicht, dan wel of wij hier met een drukfout ofmisschien mot een aar digheid fe doen hebben. Uw dw. Dienaar, H., 16 Februari 1891. X. Wij hebben tot ons leedwezen den schrijver moeten berichten, dat de H. en N.ü. Ct. minder juist was in gelicht. De Redactie. Aansluiting Muinwaterleiding. Een ingezetene dezer gemeente aansluiting hebbende aan de duinwaterleiding en nu reeds evenals zoovelen met hem verscheidene weken zonder waterverbaast er zich over, dat de maatschappij met stoïcijnsche kalmte doorgaatom letterlijk niets ten gerieve harer afnemers te doen. Elders worden toch met succes oatdooijings- maatregelen genomen. Zal nu de maatschappij ook maar zonder blikken of blozen, op 1 April a.s. de kwitantiën over het volle bedrag van het eerste kwartaal doen aanbieden Met het oog op de welwillendheid van don heer controleur der maatschappij alhier mag men toch verwachten datzij het ook ter elfder ure alsnog al het mogelijke worden aangewend om den geabonneerden, die watersnood lijden te helpen. A. Aangenaam is het ons te kunnen berichtendat bij den Raad van Administratie der Mij. tot Expl. van Waterleidingen in Nederland te Amsterdam, plannen in overweging zijn om aan de grieven van de geabonneerden der A^ikinnarsche Waterleiding, die door deu buitengewoon strengen vorst gedurende langeren tijd van watertoevoer verstoken waren, te gemoet te ko nen. Binnen korten tijd hopen wij hieromtrent meer te kunnen melden. De bestuursvergadering der Wed. Toonkunste- naarsvereeniging heeft den 8 beslotenhare 16 jaarlijksche vergadering ie honden te Alkmaar op Zatei- da<r 23 Mei. Den 22 des avonds zal eene muziekuitvoe- rimr plaats hebben van werken van J. J. H. Verhuist, C. °H. Coster, J. G. H. Mann, W. de Haan, B. Swears en eenige der door die vereeniging bekroonde liederen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 17 Febr. Matthijs Cornells, Z. van Jan Brasser en .lansje Wintersteijn. CatharinaD. van Maarten Schenke en Elisabeth Smit.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3