No. 23* Drie en Megentigste Jaargang 1891. Z 0 N I) A R 22 FEBRUARI. TWEEDE BLAD. H 13 EÏJK F'IÜWcHE BRIEVEN. Buitenland. Binnenland. yoor de bewoners van wijk B op 23, 24 en 25 Februari; van wijk C op 26 Februari, 23 en 4 Maartvan des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur. AlAillAARSCIIIÏ <01 HAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs por 3 maanden voor Alkmaar f 0,8®franco door het goheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer Prijs der gewone Advertentiën Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. LXXVIII. Jeanne! - Slechts weinigen mijner lezers zullen weten wie Jeanne is, of liever wie zij was, want Jeanne, de kleine Jeannette, is thans eene groote dame. Sinds een paar uur, dat is tegen 6 uur hedenavond, is zij gehuwd, en wel met een der zoons van Alphouse Daudet. Jeanne Hugohuwend met Daudetdat maakt eene schooue vereeniging van twee groote namen op het gebied der letterkunde, toch zou ik bij dit feit niet stilstaan ware het niet dat de grootpapade voor zes jaren geleden overleden Victor Hugo, zijne aardige kleindochter door geheel Frankrijk had geliefd gemaakt. Victor Hugo die zoozeer de kunst vorstond vreeselijke drama's en boeiende romans te schrijven die zoowel in proza als poëzie door geen enkelen tijdgenoot werd overtroffenbezat bovendien in hooge mate de kunst om een goed grootvader te zijnen heeft ons in teedere verzen zijne kleine Jeanne doen lief krijgen. Van af hare geboorte toen zij nog in de luren lag daarna spelend in het gras of met de pop slapend etend, lief of stout, zorgend of brekend, wij weten ge heel juist hoe hare kindsheid omvloog, en hot spijt mij, niet zelf dichter te zijü, dan zou ik hier gaarne de ver taling dier aardige verzen doen volgen. Voor alle ouden van dagen is Jeanne het kleinkind zooals alle groot ouders dat wenschen kunnen, vandaar dat de jonge bruid heden avond zeker kan zijn, dat haar toekomstig geluk velen ter harte gaat. Nu zij gehuwd is, gaat vanzelf de poëzie er af, eene gehuwde dame toch kan men zich niet meer zoo kinderlijk voorstellen. Houdt dus dit huwelijk veler gedachten bezig, ook andere feiten nemen de aandacht in beslag. Niet altijd zijn die gebeurtenissen van aangenamen aardzoo is er nu weder een bankier aan het loopen, en spreekt men van een passief van 20 millioen. Steeds vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat één man zoovele dupes kan maken. Deze bankier toch liet reeds voor eenige jaren geleden prospectussen drukkenwaarbij hij 300 francs per maand beloofde aan ieder die oen aandeel nam van 50 francs in eene door hem op te richten maatschappij. Zulke overdrevene beloften moesten toch den lichtge- loovigen de oogen openen. Het leger der dupes is echter steeds zeer groot, monschen die u op uw eerlijk gezicht nog geen kwartje zullen leenen, vertrouwen dikwijls hun geheele fortuin aan zulke grove speculanten. Op de vierde bladzijde der dagbladen komen advertentiën voor in den geest van: 5000 francs en meer gewonnen met 50 francs in vijf dagen aan*"de beurs. Kapitaal gewaarborgd en ver dubbeld in geval van niet slagen. In dien trant staan gewoonlijk vijf 5 zes advertentiën onder elkander, de eene belooft honderdmaal het kapitaal, de andere 200°/0 winst, eene derde een vast maandelijkseb inkomen hoe grooter dieven des te schooner beloften. En vooral die toezegging, het verdubbelen van het ka pitaal zoo do speculatie niet gelukt, wel dat is ook waar, gelukt de operatie nietdan krijgt de onnoozele geld gever zijne gestorte waarden terug maar bij 5 francs per maand Wie dus 100 francs gestort heeft, moet ge durende twintig maanden iederen keer oen rijksdaalder gaan halen, in dien tusschentijd speelt de speculant mooi weer van het opgestreken geld, en heeft al den tijd over de grenzen te gaan zoo de zaak te erg misloopt. Ook de carnaval heeft een beetje leven aangebracht, doch is het bijna niet der moeite waard den parijschen carnaval te bespreken. Voor iemand die zoo iets nooit gezien heeft, kan het nog aardig zijn, doch de Parijzenaar weet wel dat zijn carnaval dood is. Toch is dit misschien slechts een schijndood, want tegen het volgende jaar be looft men ons een prachtigen optocht van den «boeuf gras" of «vetten os" met wagens, cavalcades, prachtige costuums enz. enz Wij hebben dus alle kans dat het feest dan weder zijn vroegeren luister terug krijgt. Reeds schrijven wij Februari, toch kunnen wij van Januari niet afscheid nemen zonder een enkel woord te wijden aan zoovele groote mannen, die ons in die eerste maand door den dood ontvielen. Het is buitengewoon zooveel sterfgevallen er plaats hadden in Januari onder bekende en verdienstelijke personen. Nog vóór het jaar recht begonnen was konden wij achter elkander aan stippen Emile Richardpresident van den parijschen gemeenteraad Octave Feuillet, de beroemde schrijver en lid der «Académie Frarnjaise" admiraal Aube oud-mi uister van marine. En zoo gaat iederen dag de lijst voort, het is eene opvolging van sterfgevallen. Zon der die allen op te sommenwijzen wij slechts op Alphonse Pegrat, vice-president van den Senaat Ni colas de Leuchtenberg, russisch generaal en groothertog baron Hausmann oud-prefect van het Seino-depar- tement onder het tweede Keizerrijk, en aan wien Parijs eene dankbare herinnering schuldig is, want baron Hauss- mann heeft de stad. bijzonder verfraaid door het aanleggen van prachtige boulevards en broede avenues waardoor Parijs niet alleen fraaier, doch ook gezonder en veiliger is geworden Ik sla verscheidene namen over om de serie niet te lang te doen worden, stip echter nog aan Aimé Millet, verdienstelijk beeldhouwer, de maker van het beeld van Apollo hetwelk boven op den dom der groote opera staat, en van vele andere bijzonder schooue beelden, als Ariane, Vercingétorin, Cassandra enz. enz Vervolgens is het Leo Delibes, de componist van zoo vele bekoorlijke balletten en opéra's-comiques, als -Jean de Nivelle, Lakmé, Coppélia, Sylvia enz. enz. En alsof het nog niet voldoende was, stierf op 31 Januari de beroemde schilder Meissonnier. De dood van Meissonnier is een bijzonder groot verlies voor de fransche kunst hij was een buitengewoon werkzaam man, en zijne schil- derijeu zijn ware meesterstukken. Ook voor hem was het begin uiterst moeilijk met schilderen teekenen en het illustreeren van tijdschriften moest hij den kost ver dienen weinig dacht men toen, dat zijne doeken tot 300 duizend francs zouden verkocht worden. Meissonnier leverde nooit eene schilderij af, of hij moest zelf vol komen tevreden zijn over zijn werkdikwijls begon hij het doek opnieuwdoch kwam hij er dan mede voor den dag, dan was het ook goud waard, en kon hij onge looflijk hooge prijzen vragen. Als rnensch scheen hij niet van de gemakkelijksten, en had daardoor vele vijanden; aan hem is het te wijten of te danken dat wij thans ieder jaar twee schildersalons hebben, alle ontevredenen hebben hom gevolgd naar den salon op het Champ de Marswaar verleden jaar zijne schilderij «October 1806" een buitengewoon succes had. Zijno voornaamste werken zijn «Friedland Solferino 1814 Maar schalk Neij enz. Nog één doode en dan sluiten wij de serie. Eyraud, de moordenaar van Gouffé, de medeplichtige van Gabrielle Bompardheeft verleden week zijn misdrijf met zijn hoofd betaald. Slechts één ding is jammer nu men toch bezig was, hadde men Gabrielle hetzelfde lot kun nen geven, zij verdiende het stellig even hard. Parijs, 12 Feb. 1891. J. M. T. liKLCJUE. Het gerucht, dat de regeeriug voorne mens zou zijn een wetsvoorstel in te dienen, om pogingen tot het uitlokken eener algemeene werkstaking straf baar te verklaren, wordt zonder eenig voorbehoud tegenge sproken. De besmettelijke longziekte onder het rundvee blijft zich uitbreiden. In December kwamen op 42 stallen 129 gevallen voorwaarvan in Luxemburg 43, Limburg 27 en Luik 18. BIJTTSClf LAAD. President Carnot heeft den be kenden duitschen natuurkundige professor Helmholtz, het grootkruis van het Legioen van Eer geschonken. De bladen laten zich zeer gunstig uit over de goede ontvangst, welke aan keizerin Frederik te Parijs te beurt is gevallen. De hofprediker Dryander heeft op eene tot hem ge richte vraag, of hot waar was, dat onlangs bij den doop van 's Keizers jongsten zoon voor die plechtigheid water uit den Jordaan gebruikt was ten antwoord ge geven dat de doop vaa prinsen uit het koninklijk pruissiche Huis altijd met water uit den Jordaan geschiedt, waarvan een voorraad in de koninklijke apotheek be waard wordt. Het overgebleven water is na afloop van den doop dan ook weder zorgvuldig bewaard en naar die apotheek terug gebracht. Den 18 deelde prof. Frankel in de zitting van het geneeskundig genootschap mededat hij in zes gevallen het nieuwe middel van prof. Liebreich tegen keeltering aangewend en daarvan verrassende uitkomsten verkregen had, zonder opwekking van koorts en plaatselijke ont steking. Rijksdag. Bij de behandeling van het wetsontwerp omtrent de Zondagsrust is o. a. bepaalddat winkel bedienden op Zon- en feestdagen niet meer dan 5 uren aan het werk mogen gehouden worden. Een amende ment der sociaal-democratische afgevaardigden, om dien tijd op drie uren te bepalen, werd verworpen, nadat hun opgemerkt wasdat zij vroeger zeiven een wets ontwerp ingediend hadden om dien tijd op 5 uren vast te stellen. FRITISEA. Do commissie uit het Huis van afge vaardigden die benoemd was voor het onderzoek van het wetsontwerp op de successiebelasting, heeft met 17 tegen 6 stemmen verworpen het voorstel der regeering, om ook van de successie in de rechte lijn belasting te heffen. EAÖEIj AAB. De minister van binnenlandsche zaken heeft een wetsvoorstel ingediend om jongens beneden de 16 jaren die zich aan ergerlijke baldadigheid schul dig maken met de gard te laten afstraffen. Vier middelen om een straatjongen te straffon worden voor gesteld 1° Hij kan veroordeeld worden tot 12 18 slagen met de gard. Dit moet geschieden liefst in bijzijn van den vader en van den gouverneur dor stedelijke ge vangenis. 2° De vader van den baldadigen straatjongen kan veroordeeld worden tot eene boete van 12. 3° De vader kan veroordeeld worden tot betaling van f 60 voor schadeloosstelling aan hem of haar, die door den straatjongen beleedigd of benadeeld is. 4° Den vader kan gelast worden borg te stellen voor het toekomstig goed gedrag van zijnen zoon. De regeoring acht toediening van slagen met de gard, gelijk op de kostscholen zelfs te Eton en Harrow, nog gewoonte is veel beter en heilzamer straf voor jongens dan opsluiting in cellen of andere gevangenisstraf. Ten gevolge van den dichten mist zijn twee treinen van den Metropolitan spoorweg te Londen in botsing gekomen, waardoor geeno ernstige ongelukkeu veroor zaakt zijn. Slechts vier reizigers bekwamen lichte ver wondingen en het verkeer was een uur gestremd. Te Londen is aan een bediende van de Bank van Schotland die iu de National Provincial Bank eenige zaken moest regelen, eene portefeuille ontstolen, inhou dende 132.000. Van de dieven die dadelijk ontsnap ten is niets anders bekend dan dat zij gekleed waren in lichte overjassen en vilten hoeden droegen. Hun spoor is nog niet gevonden. Ten gevolge van den dichten mist zijn twee treinen van den Metropolitan spoorweg te Londen in botsing gekomenwaardoor geene ernstige ongelukken veroor zaakt zijn. Slechte vier reizigers bekwamen lichte ver wondingen en het verkeer was een uur gestremd. Rloogerhuis. Den 17 werd door de regeering tegen gesproken de bewering dat Engeland den afstand van een gedeelte van Newfoundland aan Frankrijk had voor gesteld. De briefwisseling, over Newfoundland gevoerd, zou spoedig overgelegd worden. Het voorstel van lord Deuman om ook aan vrouwen stemrecht te verleenen, is met algemeene stemmen ver worpen, na bestrijding door minister Salisbury, op grond dat het Hoogerhuis de hervorming van het Lagerhuis niet kon ondernemen. Over het beginsel zelf liet hij zich niet uit. Lagerhuis. Den 16 heeft de heer Morloy voorge steld te verklaren, dat de regeering bij de rechterlijke vervolging naar aanleiding der laatste voorvallen in Tipperary tegen de wet gehandeld heeft. De heer Glad stone verdedigde deze motie. De heer Smith laakte in zijn antwoord de aanvallen van oud-ministers op de be stuurders van Ierland. De motie van deu heer Morley werd ten slotte verworpen met 320 tegen 245 stemmen. FRilAIKRIJK. Keizerin Frederik, do moeder van den duitschen Keizer, die naar Engeland voor eenigen tijd vertrektbrengt op reis daarheen te Parijs eenige dagen door. De trein, waarmede zij den 18 om half zeven moest aankomen kwam eerst na middernacht aan het Noorderstation aan, alwaar zij door eene talrijke menigte opgewacht werd die haar eerbiedig groette. Zij is ver gezeld door hare jongste dochter prinses Margaretha. Te Parijs denkt men aan hot bouwen van een schouw burg voor het passiespel iu den trant van de voorstel lingen te Ober-Ammergau. Bij het openen van de door den uit Parijs verdwenen ban kier Macé of Berneau achtergelaten brandkasten zijn werke lijk de door hem aan de politie opgegeven waarden tot een bedrag van 750.000 gevonden waarvan een derde in gereed geld en bankbiljetten. Onder de schuldbeken tenissen werd er een van 6000 gevonden, welke gelden voorgeschoten waren ter toepassing van een stelsel om aan de roulette te winnen. HAamer. De heer Léon Say stelde voor, verandering te brongen in de wijze van benoeming van de 83 leden der begrootingscominissie. Hij achtte het wenschelijk aan de benoeming dezer commissie eene algemeene be raadslaging over de begrooting te laten voorafgaan. Na dat de minister van financiën en de minister-president dit denkbeeld bestreden hadden, werd het voorstel ver worpen met 307 tegen 215 stemmen. Eerstgenoemde vroeg o. a., waarom hij, indien hij deze wijze van werken zooveel beter vindt dan de tegenwoordige, haar niet voor gesteld had, toen hij minister was. VERRËAIUUE STATEA. Het stoomschip Havel, dat den 18 van Nieuw-York naar Bremen vertrok, is met een italiaansch barkschip in aanvaring gekomen dat vol water liep en vijf minuten na de aanvaring zonk. De opvarenden werden gered. EGYPTE. De rekening der inkomsten en uitgaven over 1890 biedt een overschot van f 7.188.000 aan dit jaar is het voordeeligste, dat tot nu toe aan ontvang sten bekend is. 2e Dianier. Als oen schets van deu tegenwoordigen politieken. toestand in ons vaderland van de verhouding tusschen de verschillende partijen en van haar eigen grondslagen,, plaatsen wij de volgende redevoering door Mr. W. van.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5