Aardappelziekte. Advertentiën. Openbare Werkooping OPEN BARE VERKOOP IN0T ABB. SlOOS, Publieke Verkooping Openbare Verkooping, P. Bï. ISuy vis do., KAPITALE BOERENPLAATS, Ingenieurs en Machine-Fabrikanten Koog aan de Zaan. bouwiug en inrichting van het nieuwe gebouw in ge vestigd zou kunnen blijven. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des Konings medegedeeld dat in de alphabetische naamlijst der dorpen gehnchten buurt schappen en waterschappen ditmaal eene menigte namen worden gemistwelke voorkomen in de lijst bij de vorige volkstelling uitgegeven en daarentegen een aanzienlijk aantal namen die in de lijst van 1879 niet worden ver meld doch thans in de opgaven worden aangetroffen met verzoek de lijst nog eens met zorg te doen nagaan en de noodige veranderingen aan te brengen. Het ontwerp-adres in zake de jachtwet van mr. H. Ph. de Kanter is te Iilmmcn door 140 belanghebbenden onderteekend. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft op het verzoek van het departement Edam, om een onderzoek in te stellen naar den toestand van het departement en zijne instellingen om in zijne eer gehandhaafd te worden tegenover smadelijke uitdruk kingen gebezigd door den heer J. F. Tenthoff te Hoorn, geantwoord dat het, alhoewel betreurende, dat het de partement in zijne eer is aangetastmet het oog op de zelfstandigheid der departementen hunne verdediging niet op zich kan nemen en zulks te minder, daar do gunstige toestand van het departement en de goede werking zijner instellingen genoegzaam blijkt uit den staatdaarvan opgenomen in den almanak voor dit jaar. Het hoofdbestuur der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij heeft een bedrag van 395 ter beschikking gesteld van de bemanning der reddingsboot en reddingsvlot dier Maatschappij te Helder, die den 14 Januari de schipbreukelingen van het gestrande stoom schip Elstow hebben gered. Aan ieder roeier is daaruit 15 en aan de beide schippers 25 uitgereikt. Bij kon. besluit van den 10 is bepaald, dat krach tens art. 125 der wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad no. 72) betrekkelijk de nationale militie, de mili ciens-verlofgangers der lichting van 1886behoorende tot het 2 3 en 6 regiment infanterie, onder de wapens worden geroepen om in den wapenhandel te worden geoefendvoor de hierna vermelde tijdvakken die van het 2 en 6 regt. infanterie, van 6 tot 18 April die van het 1 bataljon van het 3 regt. infanterie, van 9 tot 21 Maart die van het 2 8 en 4 bataljon van het 3 regiment infanterie van 6 tot 18 Aprilen die van het 5 bataljon van bet 3 regt. infanterie, van 20 April tot 2 Mei. De minister van oorlogdit besluit ter kenuis van de landmacht brengende heeft daarbij bepaald dat de verlofgangers gevestigd in gemeenten vanwaar zij niet in één dag hun garnizoen kunnen bereikenniettemin zich eerst op den dagvoor de opkomst bepaald op marsch behoeven te begeven en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij hun korps zullen moeten aankomen. Bij kon. besluit van den 3 is aan den heer mr. P. S. Noyon gewezen vice-president van het gerechts hof te Amsterdamoen pensioen van f 3000 's jaars verleend. De stoombootdienst Landsmeer en de lip keert over 1890 het eerste boekjaar, geen dividend uit. De eerste koffieveilingen der Nederl. Handelmaat schappij zijn bepaald op 3 Maart7 April en 13 Mei. De afdeeling Hoorn en omstreken der Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft besloten aan het ge meentebestuur van Hoorn de oprichting van een land- bouwcursus te vragen. De Rente Cassa te Amsterdam keert over 1890 10.64 pet. dividend uit: de Bataafsche Hypotheekbank 4 pet. Te Stadskanaal zijn 30 arbeiders van den heer Thöne door typhus aangetast, waarschijnlijk ten gevolge van het gebruik van slecht drinkwater; één hunner overleed. De krijgsraad te Leeuwarden heeft den huzaar uit Deventer,die op den 1 Januari des avonds teVaassen zijnen vader vermoordde, tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Bij kon. besluit van den 14 is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinon te Zutphen de heer L. N. Hoijl thans te Furmerend. Den 19 zijn de laatste balen katoen uit het ge strande engelsche stoomschip Elstow gelost. In het geheel zijn daaruit 4521 balen katoen en 35 vaten tabak ge borgen en te Helder aangebracht. Den 19 zijn te Utrecht voor de nuttige handwer ken geslaagd de dames N. de Boer, Of. Egraond en M. P. van Wijk te Hoogwoud te 's-Gravenhage is dien dag voor fraaie handwerken geslaagd mej. D. W. Hey- blom te Hoorn. Den 19 is door het provinciaal bestuur van Noord holland bij enkele inschrijving aanbesteed het beplanten van een gedeelte Rijksweg in de gemeenten Heiloo Llmmen en Casttrlcuin. Laagste inschrijver de heer Jac. Smits te Naarden voor j 824. De heer de Jonge van Zwijnsbergen nabij Hel voort heeft den 19 Januari, even 12 uur, in de nabijheid van het kasteel Zwijnsbergen eene niet groote maar oude wolvin geschoten, welk beest ter beschikking van den directeur van Artis te Amsterdam is gesteld. Deze liet het beest afhalen en deelde den schenker bij de dankbetuiging mededat de wolvin zal worden geplaatst in het mu seum van inlaudsche dieren, waarvoor het eene groote aan winst is, vermits het de éénige is, die er in voorkomt. Den 14 is ie Zwolle een proef om een varken en den 17 om vijf kalveren die door middel van verbran ding vernietigd moesten worden, in de retorten der gas fabriek te verbranden zeer goed geslaagd. De kosten zijn veel minder, terwijl zekerheid bestaat, dat het vee met meer opgegravou kan worden. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 16 aan de afdeeling Haarlem van de Noordhollandsche Vereeni- giug »Het Witte Kruis" oen stuk grond aan den Kou- denhom verhuurd voor den tijd van 30 jaren, ten einde daarop eene volks-douchebadiurichting le stichten. Een deel van de zoogenaamde haven van het Spaarne zal daarvoor gedempt moeten worden en zoo de afdeeling die kosten aan de gemoente vergoedt, zal de huurprijs 1 per jaar zijn, anders 40 per jaar. De regeering heeft zich den 18 in de Eerste Kamer bereid verklaard, het denkbeeld van den heer Verheijen «om eene Oranje-orde te stellen, in plaats van de Nassau- °rde, in overweging te nemen bij het plan tot het in stellen eener nieuwe ridderorde. Den 18 des nachts is te Hilversum overleden de bewame kunstschilder Cornelis Springer. Den 18 des avonds is uit de woning van den con- dncteur bij de Staatsspoorwegen v. d. Pol te Bokstel terwijl de bewoners afwezig waren, eene som van f1500 ontvreemd. De stoomboot »de twee Provinciën", varende tus- schen Winschoten en Sneek, eigendom van den kapitein Woudstra van Sneek is den 18, terwijl hij eene lading meelbrandewijn en andere goederen van Winschoten naar Sneek vervoerde, even ten noordoosten van Grouw, in het zoogenaamde Biggemeer gezonken, Dadat zij met veel moeite door het vele drijvende ijs was gegaan. De kapitein had het vaartuig op de rietpolle laten loopen zoodat het voor de scheepvaart niet gevaarlijk zit. De bemanning werd door eenigo boeren uit den omtrek met hunne bootjes van het vaartuig gehaald. Den 19 is op den spoorweg tusschen Zandvoort en Overveen eeu 74jarig ingezeten van Haarlem gevonden, die sedert don 18 vermist was: waarschijnlijk is hij door den laatsten trein overreden. Bij kon. besluit van den 20 is met ingang van 1 Maart aan den heer W. Bruijn Jz.burgemeester van Weesp en W eesperkarspel, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Weesp. Den 20 zijn te 's-Gravenhage voor de nuttige hand werken geslaagd de dames W. C. Lichtenberg, A. Meijer en L. Pannekoek te Haarlem. Een onzer lezers schrijft ons het volgende Zoo als men weet wordt de gevreesde aardappelziekte, die in weinig weken de hoop van den landman den bodem inslaatveroorzaakt door een levendhoezeer uiterst klein organisme. Dit te dooden is ten allen tijde het streven geweest van hem, die zich liefst op streng weten schappelijk gebied blijft bewegen. Maar door welk middel Van alle die zijn voorgeslagen en beproefd schijnt er slechts een te wezen, dat werkelijk van gun- stigen invloed was. Het is de besprenkeling van de aardappelplant met de zoogenaamde bordeauxsche papeen mengsel van kalkmelk en oplossing van kopervitriool in water. De proeven zijn meest in het buitenland genomen maar toch ook reeds hier en daar in Nederland; overal, waar het middel tijdig en doelmatig is aangewend zijn de uitkomsten zeer bevredigend geweest, eene gemiddelde meerdere opbrengst van ongeveer 5000 ned. ponden per bunder is er mede verkregen. Een ieder kan zich de pap zelf bereidenmaar de meesten zullen echter waarschijnlijk liever het middel geheel gereed wenschen te koopenzij vinden daartoe de gelegenheid bij de heeren G. J. Krol en Co. te Zwolle en misschien ook bij andere kooplieden in meststoffen. De bordeauxsche pap is een vloeistofzij moet met het begin van Juli voor do eerste maal, en in den loop van Augustus nog eens zoo gelijkmatig mogelijk over het loof van de aardappelplanten worden uitgesprenkeld. Zonder geschikt toestel is dit een bezwaarlijk werk en men heeft daarom werktuigen bedacht, die dit werk verrichten. Deze werktuigen dragen don naam van pulverisateurs (sprenkelaars)zij kosten 22,50. Is men in het bezit van zulk een sprenkelaar, dan kost de geheele bewerking niet meer dan f 15 tot f 20 per bunder. Tegen over eene meerdere opbrengst van 5000 ned. ponden aardappelen per bunder zijn deze kosten dus onge twijfeld wèl besteed. Is een arbeider in het bezit van zulk werktuig en biedt hij den landbouwer zijne dien sten aan, dan worden de kosten nog geringer. Een vat bordeauxsche papwelks inhoud vol doende is voor de dubbele bovengenoemde behandeling van een bunder kost 14. Men neemt van den inhoud ieder maal een emmer volen verdunt dit in een kuip met 51/2 emmer watermet de zoo verkregen vloei stof vult men den sprenkelaar en spuit het over het aardapelloof. Het is van groot belang om met de behan deling niet te wachten tot de ziekte zich reeds vertoond heeft. Aan allendie de proef willen nemen kunnen wij niet genoeg aanraden zich tijdig een sprenkelaar te be stellen de toestellen worden uit Frankrijk ontbo den en met de levering en het vervoer gaat eeni- gen tijd verloren. Wanneer men den toestel tijdig ont biedt kan men zich vooruit door eene beproeving met water of eene andere vloeistof met de behandeling ver trouwd maken. »Wel man, wat nu? Waarom legt gij den mest rondom den stam van den boom in plaats van hem over het land zoo te verspreiden dat hij door den regen terstond gevoerd wordt tot de haarworteltjes die hem moeten opnemen en gevonden worden op een afstand van den stamgelijk aan den omvang der kroon van den boom?1' »»Waarom zal ik het anders doen dan ik geleerd heb van mijn vader, die het van zijn vader had? Het ging altijd goed. Met die nieuwe flinten kan de boer zich niet ophouden."" Zal het met den sprenkelaar gaan als met het mesten van dien dommen boer? Wij vreezen er wel voor, maar wanhopen nog niet want dan was het niet noodig geweest, het werktuig hier te vermelden. Misschien toont een meer doorzicht dan do andere, en dan is er weder een streepje op de domheid veroverd. Den boer, die de mest verspilt door hem te brengen waar hij geen nut kan doen voorspellen wij, dat hij kleiner vruchten (appelen en peren), zal hebben dan de ander, die met oordeel werktdat zijne vruchten vroeg zullen afvallen, wormstekig worden en zich niet tot tegen den zomer laten bewaren gelijk dit met goed verzorgd ooft mogelijk is. Veiling van vaste «oederen. 19 Febr. Door den Notaris A. VONK. Huis, Oudegracht, A 1612 .01.12. Str. G. Baas 1900,— Afslag 26 Febr. 1891, 'savonds 6 uur, in »de Vergulde Valk". Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. Winkelhuis Heiligland, B 2254, .84. Str. C. Slegtkamp 1995, Afslag als boven. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Winkelhuis»de Kleine Waag", Fnidsen B 342a -.—.36. J. J. H. Weijmer 3600,— 2. Huis SpanjaardstraatB 2894 .43. Str. J. Muijs 815, 3. Pakhuis aldaar B 2895 .01.44. Str. dezelfde 805, 4. Dito, aldaar, B 2897 —.01.44. Str. dezelfde 905, 5. Huismanswoning, Kanaaldijk, C 723 ged., .05.82. Str. R. J. Buma 1710, 6. Bouwterrein, aldaar, C 723 ged. .01.20. Str. R. Houter 164, 7. Dito aldaar .01. Str. dezelfde 157, 8. Dito aldaar, .80. Str. dezelfde 133, 9. Dito aldaar, .01.68. Str. dezelfde 240, 10. Dito, Kennemerstraatweg, F 890, .02.18. Str. R. J. Buma 664,90 Afslag als boven. te ALKMAAR, in het koffiehuis van den heer C. Kramer aan het Waagplein, bij opbod, op Maandag 9 Maart, bij afslag, op Maandag IC Maart 1891, telkens des vóórmiddags te 11 uren, ten overstaan van den Notaris J. VAN LEEUWEN, van: De zeer gunstig bekende genaamd, »Lamoor", gelegen nabij hot Noordholland sche kanaalaan den Kanaaldijk te AKERSLOO T bestaande uit Mtilsinanswoning en verschillende per- ceelen uitmuntend Wel- en Bouwland, samen groot 25 HA., 57 A.. 30 cA. Een perceel Welland, gelegen in den Oosterzijpolder te HEILOO, groot 3 HA., 76 A.; Het Welland, genaamd »Oe Vermaat", te VELSEN, groot 1 HA, 8 A., 60 cA. En oen sterk en goed onderhouden Woonhuis met Schuur, Erf en Tuin, aan den Kanaaldijk nabij het Schouw te AKERSLOOT, thans bewoond door twee gezinnen. De drie eerste perceelen behooren tot de nalatenschap van wijlen den Heer J. Pz. KAPTEIN Jr.; het laatste perceel behoort aan den Heer J. DE BOER. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris VAN LEEUWEN, aan de Bril- lensteeg te ALKMAAR. te E6MOVD AASI ïEE in het badhotel »Zeezicht", op Donderdag 12 Maart 1891 voor middags 10 uur van 1. Het Krfpachtsrecht voor onbepaalden tijdvan een stuk grond, te EGMOND AAN ZEE, met 2 daarop staande Iluizcn, onder één dak, groot 1 roe, 50 ellen; in 2 perceelen. 2. Vier huizen onder één dak, met Krf aldaar, groot 67 ellen, in 2 perceelen. 3. Twee hulzen onder één dak, met Erven aldaar aan het strand en zeer gunstig voor het inrichten tot Café, groot 94 ellen i n 2 perceelen. Eigendom van den heer Jb. KOEMAN c. s. Breeder bij billetten en nadere inlichtingen ten kan tore van Notaris GOUWE, a/d Koorstraat te ALKMAAR. Notaris te WINKEL, zal op Donderdag 12 Maart 1891 des middags 12 uur, in na te meldeu herberg, publiek verkoopen: De herberg met vergunning, genaamd: »do Vlijt", met In- en Boorrijdsfal en Krf, staande en gelegen op d e L o e t, te SOU AGE d kadaster sectie E No. 435 groot 9 aren 32 centiaren waarvan 59 cen tiaren toebehooreu aan P. KNIJNSBERG. Toebohoorende aan K. DE HAAN, te Sc hagen. van Huizen, Erven, Bouw-, «ras-en Rietland, te ZUIDSCHARWOUDE op Woensdag 2& Fe bruari 1891des avonds uurin de herberg tde Roode Leeuw" aldaar, ten overstaan van den Notaris DUKER. Zie de biljetten! te Uitgeest, in de herberg »do halve Maan", op Woensdag 4 Maart 1891, des voormiddags 11 ure, ten overstaan van Notaris B. WIELAND LOS, van Een hecht en sterk HU18staando te Uitgeest, aan den Middelweg in de kom der gemeente alsmede het recht van opstal voor 6 's jaars, tot 1 Augus tus 1926 op eenig Erf, aldaar, waarop dit Huis staat, kadaster sectie B, Nr 812, groot 1 are 80 centi aren, en behoorende aan ARIE en AL1DA VOLBREGT. Nadere inlichting geeft voornoemde Notaris te Uitgeest. De voordeelen van ons afwerken van drijfwerk naar Stalen Standaard maten zijn Het nauwkeurig op elkaar passen van al het geleverde drijfwerk ook hetgeen later besteld wordt. Mogelijkheid van verplaatsen der Riemschijven Kop pelbussen enz., zonder uitboren of verbusseu. Kostenbesparing en voorkoming van tijdverlies en ver gissingen bij het aanbrengen en verwisselen van Riem schijven, Stelringen enz. enz. Zekerheid van nauwkeurige afwerking.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 7