No. 24. ÏMrie en Hi egentigsie Jaargang. 1891. WOENSDAG Officieel Gedeelte. Nationale Militie. Nationale Militie. BUITEN DE GRENZEN^ FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. 25 FEBRUARI. Novelle van P. F. BRUNIMS. MAARSCHË COliRAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Militieraad in dit district zijn eerste zitting, bestemd tot het ouderzoeken der redenen van vrijstel ling van lotelingen dezer gemeente, zal houden ten raadhuize der gemeente i9©©R.Vop Maandag O Maart e.k., des voormiddags 11 1 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 24 Februari 1891. De Secretaris Nühout van der Veen. De onderstaande personen die bij de inschrijving of loting als vrijstelling hebben opgegeven eenige zoon of broeder dienst, doch verzuimd hebben de be- noodigde inlichtingen ter gemeente-secretarie te verstrek ken worden in hun belang aangemaand dit alsnog te doen als No. 7 Zonneveld, 17 Gerling, 21 Schotsman, 51 Witsen, 82 Ploeger, 116 Sieuwerts, 123 Bussen. Geen belangrijke gebeurtenissen hebben in de geschie denis van Europa het einde van het vorige of het begin van het tegenwoordige jaar gekenmerkt. De verhoudin gen tusschen de verschillende staatkundige partijen in de onderscheidene staten zeiven ondergiugen evenmin noemenswaardige wijziging als de betrekkingen dier staten onderling. Of zal misschien de aftreding van den Italiaanschen Minister-President Crispi eenigen invloed hebben op het bondgenootschap met Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, en Italië meer tot Frankrijk doen naderen Onzos inziens bestaat er voor zoodanige meening geen grond. De val van het Ministerie-Crispi stond met de buitenlandscbe politiek in geen verband. Italië heeft behoefte aan be zuiniging aan vermindering van lasten en het Mini sterie was in gebreke gebleven aan die behoefte te vol doen. Het nieuwe Kabinet heeft reeds zijn ernstigen wil getoond om de zware lasten des volks te verlichten door te bezuinigen op de uitgaven voor leger en vloot en de koloniale ondernemingen in Afrika. Ten aanzien van Frankrijk is er alleen in zooverre iets veranderddat de min of meer hooghartige en uittartende houding van den Minister Crispi daar te lande zekere verbittering tegen Italië had opgewektdie door zijn aftreding en de vriendschappelijke!' houding van zijn opvolger di Rudini ongetwijfeld is verminderd. De heer Crispi stond pal tegenover Frankrijk wat de handelsbetrekkingen betreften deinsde voor een tarievenoorlog niet terug op dit punt zal het tegenwoordig Ministerie handelbaarder Aria -v Prijs «Ier gewone Advertenticn: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer S3. 9) Mijn vrouw is zoo volmaakt als een vrouw kan zijn maar ze heeft een klein zwak en welke vrouw heeft dit niet Als haar een antwoord niet bevaltheeft ze altijd een woordje gereed dat als eeD scherp pijltje treft. Is bijvoorbeeld het eten aangebrandomdat de keukenmeid op een ongelegen uur werd uitgezonden en ik me de opmerking veroorloof, dat de groente een .zonderlingen smaak' heeft, antwoordt de slimme vrouw terstond alsof ze het lesje reeds in haar hoofd had Wat is je kamer weer voi tabaksrook het heele huis is er door verpest. Dat vele rooken kan niet gezond zijn. Het bederft tenminste den smaak en den reuk. Iir vind niets bijzonders aan die groente. Ze smaakt als altijd." We weten dat het twisten over den smaak een onbe gonnen werk is en ik zet het den bestetegen zulke bewijsgronden in te gaan. Als de man overtuigd wordt, dat aangebrande spinazie haar bijsmaak ontleend aan den sigarendamp dien hjj heett ingeademd moot hij er in berusten. Ik had nu een wenk gekregen, dat mijn waarnemings vermogen tengevolge van het gebruik der vier glazen onsehnldigen rijnwijn uit des kasteleinskelder, minder goed was dan een vrouw dit van een verstandig man mag verwachten. Een twintigjarige huwelijks-ondervin ding heeft me diplomatischon tact geschonken en ik begreep terstondhoe ik het moest aanleggen om me in de oogen mijner dierbare wedorhelft te rehabiliteeren. .Het is jammer," zei ik met hypocritische weemoedig heid in mijne stem, »dat die jonge Parelman zich wat hoe zal ik het noemen wat hoog en blasé voordoet. zijn en or bestaat meer kans dat een handelstraktaat tusschen beide staten gesloten zal worden. Die nog mocht meenen dat in een republiek de vrij heid voor allenook voor de minderhedenhet best gewaarborgd is en alle meeuiugen zich daar onbelemmerd kunnen uiten moet zich opnieuw teleurgesteld hebben gezieu door hetgeen onlangs te Parijs met het tooneelstuk van Sardou .Tbermidor" is voorgevallen. Dit stuk, waarin het Fransche schrikbewind van het laatst der vorige eeuw en Robespierre nu eenmaal niet verheerlijkt wer den, had de verontwaardiging der vurigste republikeinen en dei radicalen opgewekt, en daarom verbood de Re- geeriug de verdere opvoeriugen bij wijze van maatregel in het belang der openbare orde eu afgezien vau alle andere overwegingen." Afgezien van alle andere over wegingen werd deze zaak in de fransche Kamer niet be schouwd door den heer Clemenceau die het verbod toejuichte als een plichtmatige handeling der Regeering tegen de aristocraten" en de handlangers der Pruisen". De meerderheid in de Kamer wilde blijkbaar den maat regel der Regeering niet afkeureu toch onthield zij zich gelukkig althans ook van een goedkeuring en maakte een eind aan de beraadslaging door eenvoudig over te gaan tot de orde vau den dag. Vrijheid heerscht in een democratische republiekmaar het is een zeer onaangenaam en gevaarlijk werk, er iets te zeggen of te doen, dat aan de toongevende menigte en hare aanvoerders mishaagt do Regeering mag en wil geen partij kiezen; zij begrijpt dat het haar plicht is onzijdig te blijven maar de verontwaardiging van het in zijn dierbaarste overtuigingen zoo pijnlijk gekwetste volk klinkt zóó luidt, dat zij eindigt met in het belang der openbare orde de ergernis wekkende handeling te verbieden Een zuivere tegenstelling met het verbod der opvoering van tTherinidor" is, althans in veler oogen, de weg ruiming van het standbeeld van Marat uit één der parken van Parijs. Reeds in 1885 was het door den gemeente raad opgerichtdoch zonder de vereisehte vergunning van den prefectthans, na vijf jaren is het eensklaps verdwenen en vervangen door de voorstelling van een gevecht tusschen eeu leeaw en een slang, waaraan geon enkeie partij zich behoeft te ergeren, terwijl ieder des verkiezende in den .edelen" leeuw het beeld kan zien zijner eigene partij worstelende met de kruipende en verachtelijke slang. Dat echter de radicalen op hunne beurt verontwaardigd zijn over deze wegvoering van Robespierre's bekenden tijdgenoot uit de Stad des Lichts en er een genoegdoening in zien aan de gematigde repu blikeinen en de niet- republikeinen in Frankrijk die het verbod dor opvoering van .Thermidor" hebben afge keurd ligt in den aard der zaak maar tegen zulk een verdenking heeft de Regeering zich weten te verdedigen de geheele zaak is buiten haar toedoen en zelfs buiten haar weten geschied ook de prefect wist niet dat het beeld er stond en heeft evenmin geweten dat het is weggehaaldde directeur van Openbare Werken heeft op eigen gezag gehandeld. Toch is er vijf jaren gele- Ik geloof inderdaaddat hij een aardig jongmensch is. Zeer gedistingeerd. Hum .Schenk me nog een glaasje wijn in," zei mijn vrouw, »en drink ook nog een glas, ventje." Ik handelde ingevolge de bevolen mijner vrouw en toen was de flesch ledig. De flesschen zijn tegenwoor dig erg klein. »Ik heb zelden zoo'n gedistingeerd jongmensch gezien," zei mijn vrouw op eon toon en met een gezicht, die een jaloerschen italiaan of Spanjaard de hand aan den dolk zonden hebben doen slaan. Als kalm hollander nam ik de zaak heel flegmatisch op. Ik wist ookdat niet de vrouw, maar de moeder een goed oog op het jongmensch in quaestie had. .Ja ja bijzonder gedistingeerd bevestigde ik en ik meende hetwant de jonker distingeerde zich van alle andere jongelui hier vereenigd door zijn kostuum dat eigenlijk niet anders was een werkpakje van onbe- rispelijken snit in een halfdonker grondkleurtje. De jon ker distingeerde zich verder door een lagen halsboord die al de bekoorlijkheden van zijn balskuil deed uitko men een rosé dasjelangewijde handboorden met knoopen die den omvang van een theeschoteltje hadden een kapsel, midden op den schedel geseheiden en met een paar allerinnemendste dotjes op het voorhoofd ge plakt zooals vroeger de dames droegenen parel grijze handschoentjes, waarmoe hij scheen geboren te zijn, en die den groei zijner bandjes hadden beletzoo strak zaten ze. Ook moet ik nog melding maken van's jonkers fantastische schoentjes, of .bottines." Ze waren gedeel telijk van fijn laken om den teeren voet van dit deli- kaat jongmensch niet te kwetsen en ik beken dat ze verwonderlijk klein waren. Niets verhoogt de distinctie meer dan eeu kleine voet en eeu kleine hand. Het is de adelbrief der natuur voor menschen die bestemd zijn om te rijden waar een ander te voet moet gaan om niets te doen en andereu te laten arbeiden. De jonge Parel man had zijn voeten en handen zoo klein gemaaktals iemand die de eersten alleen tot dansen en de laatsten tot handdrukjes gebruiken wilmet mogelijkheid doen den over den aankoop en de plaatsing van dit beeld in deu gemeenteraad van Parijs menig hartig woordje gesproken. Terwijl de scheuring in do Iersche partij zich besten digt en Parnell in plaats van af te treden of zich althans tij lelijk terug te trekken zich uitrust tot den strijd om het meesterschap tegen de afvalligen onder zijne eenmaal zoo getrouwe volgelingen en daaronder bijna de geheele geestelijkheid in Ierland, hebben in het Lagerhuis van het Vereenigd Koninkrijk een paar merk waardige stemmingen plaats gehad. Sinds de politieke gelijkheid aldaar voor alle kerkelijke gezindheden is ingevoerdkannen alle openbare ambten door Room sehen en Ouroomschen bekleed worden, en zitten Katho lieken en Protestanten naast elkander in de regeering. Een Roomsch-Katholiek heeft onlangs de gewichtige be trekking van Onder-Koning van Indië vervuLd en de tegenwoordige Engelscho Minister van Binnenlandsche Zaken behoort tot hetzelfde Kerkgenootschap. Slechts tot twee betrekkingen zijn de Katholieken niet benoem baar tot lord-kanselierwegens de vroegerethans feitelijk niet moer bestaande verhouding van dezen ambtenaar tot de Koningin als hoofd der Engelscbe staatskerk, en tot lord-luitenant van Ierland blijkbaar om politieke redenen. Gladstone verraste het Lagerhuis eensklaps met het voorstel om ook die beide uitzonde ringen te laten vervallen; mot een meerderheid van 33 stemmen werd dit voorstel verworpen; geenerlei beginsel werd er tegen aangevoerd; alleen politieke redenen gaven den doorslag. Gladstone aldus redeneerde de Regee ring deed dergelijke voorstellen alleen wanneer hij in de oppositie was; wanneer hij zelf aan de Regeering was scheen hij er niet aan te denken; zijn tegenwoordig voor stel was niets anders dan een deel van zijn bekende Iersche politiek, maar de Regeering moest de aanneming ontraden als ontijdig, omdat de katholieken zeiven niet toonden er prijs op te stellen, en er in den tegenwoor- digen stand van zaken moeielijkhedèn en gevaren nit zouden kunnen voortvloeien. Een ander niet minder merkwaardig voorstel werd met een meerderheid van 47 stemmen aangenomen trouwens het was reeds de 20ste maal dat het gedaan werd maar als het Lagerhuis er zich mede had ver eenigd, werd het door het Hoogerhuis verworpen. Het be trof de opheffing van het verbod van het huwelijk tnsschen een weduwnaar en de zuster zijner ovorlodene vrouw. Als geschiedkundige merkwaardigheden werd herinnerd, dat zoodanig huwelijk in Engeland geoorloofd was geweest van 1603 tot 1835, toen het door de wet werd verbo den, en dat het in Schotland sedert den tijd der Her vorming tot 1887 was verboden op strafie des doods, ofschoon de doodstraf op dit misdrijf sedert lang niet meer werd toegepast, maar door verbanning voor vele jaren of langdurige dwangarbeid was vervangen. kan. De distinctie was zoo hoog mogelijk nabij de vol maaktheid opgevoerd en beschaamde iedereen die zich verbeeldde in zijn stemming zwart pak een heel fatsoen lijk figuur te maken. Ik zag hoo de meisjes den jonker nakekenhoe de moeders de hoofden bij elkaar staken toen Lonise aan 's jonkers arm door de zaal ging en later in zijn armen op de maat van een wals voortzweefdeik moet be kennen ving en luchtig, en wat men tegenwoordig noemt .gracieus." Te Berkum bestond nog een stemmige manier van dansen de paren huppelden in vrij geregelde rijen ietwat zwaar achter elkander voortnu en dan botste een paar tegen een ander paaren dan keek men elkaar verbaasd en toch heel goedig aande eene cavalier zei tot den anderen .pardon", en dan sukkelden ze weer met hun dames voorttot het orkest zweeg of een opstop ping de dansers weer tot staan dwong. De jonker Parel man vloog met Louise te middeu van al die slepende zware dansers voort als een wervelwinden ik moet eerlijk erkennen dat het contrast tusscheu deze snelheid en die traagheid in zijn voordeel besliste. Louise's voet jes, die ook klein zijn, schenen me gevleugeld, en ze zette ze keurig netjes neer op de puntjes en baar hou ding en figuurtje waren zoo bevalligdat ik een gevoel van vadertrots niet kon onderdrukken. Toen al de paren,, vermoeid van hun zwaren arbeid hijgend bleven staan of op een stoel neerzonken danste de jonker met Loniset nog onvermoeid en luchtig voortalsof er niets was gebeurden toen de muziek met een krachtige finale eindigde, zei ik onwillekeurig .bravo" Mijn vrouw hoorde dien uitroepen toen ik haar aankeek glinsterde haar oog en glimlachte ze mij zoo gelukkig toe dat ik mijn bruid van voor twintig jaren vóór me meendo te zien. Ik wilde me terstond nog een glas wijn inschenken. Zoo doen de mannen als ze onder den invloed van hoogmoed en muziek en dans zijn maar de flesch was ledig en ik geloof dat er een wee moedige trek op mijn gelaat te voorschijn kwam die echter terstond verdween, toen mijn vrouw haastig zei v. .Daar komen ze! Ventje, bestel toch een flesch champagne

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1