No. 25. llrie en Negentigste JTaargang. 1891. V R IJ 1) A G 27 FEBRUARI. Officieel Gedeelte. Nationale Militie. Buitenland. FEUILLETON. MIJN YRIEND PARELMAN. Binnenland. Ar i a "V vi 3 Novelle van P. F. BRUNINGS. UklimsCllli CIHKtM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,©G. HM Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. sppa-ws*: De onderstaande personen die bij de inschrijving of loting als vrijstelling hebben opgegeven eenige zoon of broeder dienst, doch verzuimd hebben de be- noodigde inlichtingen ter gemeente-secretarie te verstrek ken worden in hun belang aangemaand dit alsnog te doen als No. 7 Zonneveld, 51 Witsen. EIVGELABHD. De stoomboot Ipswich, dienstdoende tusschen Antwerpen en Harwich, is den 20 in botsing gekomen met de engelsche bark Queen koers zettende van Londen naar Rotterdam. Laatstgenoemde werd in tweeën gesneden en zonk onmiddellijk. Zeven man van de bemanning kwamen om doordat de boot, waarin zij zich reeds gered hadden, mede zonk als gevolg van den slechten staat, waarin zij verkeerde. Vier man werden gered. De Daily Nows bevatte den 24 een heftig artikel waarin dat blad zich verklaarde tegen het voortduren der bezetting van Egypte als in strijd met de be loften indertijd afgelegd door minister Salisbury en den oud-minister Gladstone. Den 24 des ochtends waren in de nabijheid der dokken biljetten aangeplakt, waarin de werklieden, die met het inladen van de vracht in de schepen belast zijn en wier aantal 3000 bedraagtwerden aangespoord zich bij de werkstakers te voegen. Lagerhuis. Den 24 verlangde de heer Labonehère, radicaal, dat de engelsche troepen, welke het bezettings korps in Egypte uitmaken, met 3500 manschappen ver minderd werden. Men had steeds beweerddat de bezetting van Egypte slechts tijdelijk zou wezen, maar het scheen, dat de engelsche troepen in Egypte zouden blijven. Minister Fergusson verklaarde, dat de bezetting van Tokar, de onlangs veroverde plaats in Soedan, inderdaad strekken zou tot verdediging van Suakim. De bezetting dezer plaats zou er toe bijbrengen handel en nijverheid in Soedan te doen terugkeeren. Wat de bezetting betrof, de regeering had voldoende bewijzen geleverd dat zij niet voornemens was Egypte bezet te houden. De engelsche troepen zouden Egypte verlaten, zoodra de onafhanke lijkheid en een goed bestuur van het land verzekerd waren. De heer Morley, liberaal, zeide, dat de regeering ernstig moest overwegen of zij geen tijdstip kon bepa len, waarop Egypte ontruimd zou worden. Minister Stanhope bevestigde de door minister Fergusson afge- 10) o- Baak's oogen glinsterden toen hij 't paar nakeek; hij nam zijn glas op en dronk het langzaam met een somber gelaat tot den bodem ledig. Het was Baak's eigen schulddat een ander met Louise ging strijken. Waarom was hij zoo schuchter Ik was inwendig verstoord op hem. Mijn vrouw's ge laat straalde van geluk. Ik zou de vriendelijke menschendie dit eenvoudig verhaal wel gelieven te lezen zeker vervelen, als ik in een nauwkeurige beschrijving verviel van hetgeen er verder op het feest van Semper Crescendo voorviel. Alleen blijft me, tot goed begrip van hetgeen er later voorviel, het navolgende te vertellen over. Jonker Parelman maakte dien avond nagenoeg uitsluitend werk van Louise. Mijn vrouw verklaarde me, in het middernachtelijk unr, toen we onbeluisterd in ons slaapvertrek waren, dat ze gezien had, hoe alle mama's, op het feest tegenwoordig, van spijt dreigden te barsten. Misschien konden er nog wel zulke ontploffingen onder die mama's plaats hebben, en ik kan niet nalaten, ronduit te verklaren, dat me dit diep leed zou doen. We waren hier pas en tijdelijk gevestigd, waar om moesten we de menschen aan zelf-ontploffiug bloot stellen Mijn vrouwanders zoo goedhartig dat ze geen vlieg in een stroopkannetje kan zien liggen, zonder deernis met het snoepertje te gevoelen, scheen echter dat barsten van afgunstige mama's heel verkwikkelijk te vinden. De lezer zal daaruit wellicht de gevolgtrek king afleiden, dat ze zelf ook niet vrij was van een weinig afgunst, en hoewel ik als echtgenoot partij moet trekken voor mijn wederhelft, geloof ik dit zwak van het goede mensch niet geheel met den mantel der liefde te mogen bedekken. Ze was vrouw, maar boven de vrouw staat de moeder, en moeders zijn de verhevenste en onrechtvaar digste aller schepselen. Baak, die brave, knappe jongen had tweemaal met Louise gedanst. Ik had het paar scherp in het oog ge legde verklaringen, waarna het voorstel Labouchèro mot 124 tegen 52 stemmen verworpen werd. FRA.lV24Rfl.JM.. Te Parijs is een boulangist de advocaat Prunières, tot lid van den gemeenteraad gekozen, De vijfjarige volkstelling is op 12 April bepaald. Manier. Bij de behandeling van een wetsontwerp tot uitbreiding van de bevoegdheid der kantonrechters is een amendement van den heer Bouge, om de kanton rechters bij algemeen stemrecht te doen verkiezen voor vier jaren en iedereen verkiesbaar te verklaren die verkiesbaar is voor den gewestelijken raad, verworpen met 335 tegen 118 stemmen. De voorsteller zag in dat voorstel het beste middel ter verzekering van de onaf hankelijkheid en onpartijdigheid van den kantonrechter. ITALIË. Een vertegenwoordiger van Reuter heeft een onderhond gehad met den nieuwen minister-president Di Rudini. Deze gaf de verzekering, dat de voorname taak van het nieuwe kabinet zou zijn de handhaving der goede betrekkingen tusschen Engeland en Italië welke beide mogendheden door geene enkele moeilijkheid worden verdeeld. De staatkunde van Iialie zal die van vrede en verzoening zijn. Het kabinet zal trachten elk misverstand met Frankrijk uit den weg te ruimen. Wat het binnenland aangaat, zal eene bezadigde staatkunde worden gevolgd. Het kabinet wenscht vóór alles herstel van het evenwicht tusschen de Staatsontvangsten en uitgaven door middel van bezuinigingen niet door nieuwe belastingen. AOORWEOEA. Het conservatieve ministerie Stang heeft den 23 zijn ontslag ingediend wegens de aanneming eener van liberale zijde gestelde motie op de regeerings- voordracht betreffende de regeling der diplomatieke betrekkingen met het buitenland, welke men niet langer opgedragen wenschte te zien aan de consuls, die tevens Zweden's belangen waarnemen. Bij den op den 22 te Christiania gehouden wedstrijd op schaatsen is de baan van 1609 el door Hagen in' 2 min. 57?/s sec. afgelegd en door Cormick in 3 min. 42/5 sec.de baan van 4827 el door Hagen in 9 min. 15 sec! en door Cormick in 9 min. 38 sec. Hagen is dus volgens telegram uit Christiania Champion of the World en ver wierf de groote gouden medalje benevens den prijs van 500 kronen. OOSTEARIJM-flflOARARIJE. De Kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp op de consulaire rechtsmacht met 188 tegen 102 stemmen aangenomen. IPAAJE. De heropening der Cortez is bepaald op 2 Maart. houden, terwijl mijn vrouw zich van Parelman junior had meester gemaakt en op een wijze met hem coquet- teerde, die me nu werkelijk jaloersch zou hebben gemaakt, ware ik niet overtuigd geweest, dat ze het niet voor eigen rekening, maar in commissie deed. Helaas de verschijnselen, die ik had waargenomen waren ontmoedigend. Toen Louise met Baak door de zaal wandeldescheen ze afgetrokken haar oog zwierf als zoekend rond of was strak voor zich op den grond gevestigd; Baak sprak nu en dan een woord en zij gaf blijkbaar een onbeduidend antwoord. Wat hij zei moest dus ook onbeduidend zijn geweest. Terwijl ze met den jonker de zaal rondgingwas alles levenbeweging en opgewektheid bij haar, zoowel als bij hem. Ik moet de waarheid hulde doende jonker en Louise waren een paar dat de aandacht moest trekkenze schenen bij elkaar te passener was iets gedistingeerds en los in die dubbele verschijning. En toen Louise aan Baak's arm ging, scheen ze de gedwongenheid en verlegenheid van haar cavalier gedeeltelijk te hebben overgenomen. Ik herkende baar niet meer. Hoe kwam Baak toch aan die stijve, schuwe houding? Een jongen, anders zoo flink en kordaat zoo natuurlijk en onbevangen We wandelden onder een prachtigen maneschijn terug, en de jonker had van mijn vrouw vergunning gekregen ons te vergezellen. Die vergunning had Baak van mij ook kunnen verkrijgen, maar de domme jongen vroeg ze niet. Hij boog zoo stijf mogelijk voor mijn vrouw, die zijn buiging met een vorstelijk genadig hoofdknikje beant woordde toen boog hij diep voor Louise die zich juist door Parelman junior in een doek liet wikkelen. Louise boog met neergeslagen oogen, en de arme jongen keerde zich haastig om en liep me bijna omver, zoo verward was hij. Ik drukte hem hartelijk de haud en zei heel hard en hartelijk »Tot morgen, Baak, tot morgen, kerel Ik klopte hem nog eens op den schouder, en Baak ging heen met een gebroken hartzooals me later ter oore is gekomen. Dat mijn jonge ingenieur dien nacht geen oog sloot is voor mij een even stellige waarheid, als dat hij den vol genden morgen met een betrokken golaat en vermoeide oogen voor me verscheen om met me te arbeiden. SERVIE. Het ministerie Gruitch is afgetreden on vervangen door een ministerie Pasic. Pasic was tot heden voorzitter der Scbup^schina. Eene poging van eeu der leden van de Schuptschina om de republiek uit te roepen, mislukte. De radicale partij waartoe dit lid behoorde, schrapte zijn uaam zelfs van de ledenlijst. r BRAZILIË. Het congres heeft de laatste artikelen der aan zijne beraadslagingen onderworpen grondwet goedgekeurd. Den 25 werd zij afgekondigd. VEREEMGDE STATES!. Den 21 is te Brooklijn brand ontstaan in den kelder van een huis van vijf verdiepingen zijnde een door 32 gezinnen bewoond volkslogement. Niettegenstaande de brandweer de ont vluchting uit het brandende huis vergemakkelijkte door het plaatsen van brandladders tegen do ramen, zijn nog Z63 personen bij dien brand omgekomen. ZITID-AFRIHA. Eenige boeren, die uit den Oranje- Vrijstaat naar de Transvaal zouden trekken vonden het water in de Vaalrivier bij Engelbreeht's veer door zware regens buitengewoon hoog. Het water stroomde zelfs over de touwen waar langs de veerpont werd voortgetrokken. De veerman weigerde aanvankelijk hen over te zetten, maar voldeed eindelijk aan het verlangen der boeren toen deze daarop bleven aandringen. Twee wagens en 27 boeren waren op de pont, toen van deze in het midden dor rivier de bovenste kabel brak. De pont, die nog aan de onderste kabel verbonden bleef moest wel kantelen. Alle boeren vielen in het water en het gelukte slechts aan twee hunner den oever te bereiken. De vrouwen en kinderen zagen dit tooneel van den oever aan. STATEN-GENERAAL. Eerste Manier. Grondbelasting. Het afdeelingsverslag is verschonen over het wetsont werp tot vaststelling van het bedrag der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen. Vele leden, dit ontwerp in nauw verband brengende met dat betreffende de plaatselijke belastingen zouden hun oordeel over dit ontwerp af hankelijk maken van het lotdat aan dat ontwerp zou te beurt vallen tenzij de regeering door een of ander middel de stemming over ieder der ontwerpen onafhankelijk van elkander zou maken. Verscheidene leden betoogden dat de herschatting van de ongebouwde eigendommen heeft moeten plaats hebben op inmiddels verouderde grondslagen van opbrengst VI. Den volgenden middag kwam op mijn woord de jonge Parelman ons een bezoek brengen en ik kon merken dat hij voor mijn vrouw en dochter niet onverwacht kwam. Eidacht ik, dat schijnt ernst te moeten wor- den._ Het jongmensch bracht een bouquet mee dien hij Louise met veel zwier aanbood en ik had het verdriet, te zien dat zij bloosde en glimlachte toen ze hem aannam. Adieu, Baak! dacht ik bij me-zelf. Ik zei tot den bezoekerdat ik aan mijn werk moest, en verzocht hem het mij niet kwalijk te nemen als ik heenging. Het scheen me toe dat het hem integendeel veel plezier deed, en de dames schenen er ook volstrekt niet rouwig om. Toen ik in de opeu lucht was zuchtte ik en schudde ik zeer bedenkelijk het hoofd. Ik overpeinsde den toestand en ik kwam tot het besluitdat Baak zoo goed als van de baan en jonker Parelman zoo goed als er op was. Als men voor een feit meent te staan is hetdunkt me, het verstandigst, zich wijsgeorig in het geval te schikken. Als Louise den jonker verkoos boven Baak dan kon ik er zoowat niets aan doen. De liefde laat zich niet dwingen en ik hield te veel van mijn kinderen in het algemeen en van Louise in het bijzonder, om hen het hart te willen breken. Baak was zulk een soliede jongen dat is waarhij had een knap uiterlijk, al was hij geen Adonis en geen saletjonker dat is ook waar; hjj had een niet onaardig fortuin te wachtenal kon hij op geen stukken na zoo rijk worden als Parelman junior, dat is even waar; hij had een goed hoofd hij bezat lust en ijver en had uitmuntende studiën ge maakt dat was ook weer waar; in het kortBaak bezat alle mogelijke eigenschappen en hoedanigheden r die de oudelui van een meisje dat geen bruidschat- meebrengt in een schoonzoon maar kunnen verlangen. Maar als Baak zich nu van de baan liet knikkeren, zie,, wat kon ik wat konden wij, wat kon iemand ter wereld, wat zelfs de Koning er aan doen En nu de jonkerwat had hij eigenlijk tegen, wat had hij vóór zich Hij had tegen zich wat wij mannen van eenvoudige manieren en drukke zaken tegen de zoo genaamde jeunesse dorée hebben tegen de jongelui, die-. niets anders doen als het geld hunner oudelui in weelde verterenaan niets anders denken dan zich het leven o aangenaam mogelijk te maken. Hij had tegen zich wat do meeste van die jongelui tegen zich hebben; hm

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1