No. 2t>. Urie en UTegentigste Jaargang, 1891. ZONDAG 1 MAART. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. Binnenland. Novelle van P. F. BRUNINGS. ïi wkti\wim iii: comvi. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en "aterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,OG. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O.IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23. t-AiA. jmcatau DCTTSCHüAlUfD. In do zitting van hoe Genees kundig Genootschap van den 25 verklaarde prof. Liebreichlangs welken wog hij tot aanwending van do Cantaridiu-zure-kali gekomen was [Cantaride Spaansehe vlieg] Hij zeide verder, met betrekking tot de werking van het geneesmiddel, dat het, naar hij meende, eene verhoogde sereuse trausfusie te voorschijn riep waarbij de slecht voorziene cellen gevoed of de bacteriën vernietigd werden. Bij prooven op menschen door mid del van onderhuidsche inspuiting had hij meestal slechts 2 decimilligratn aangewendde uiterste hoeveelheid was 6 decimilligram. Dr. Heimann gaf verslag van do gunstigste uitkomsten bij 27 met Leibreichs middel behandelde ziektenhij stelde aan de vergadering eene zieke voor, die aanvan kelijk bijna de stem kwijt was doch thans helder sprak en zong. Prof. Prankel gaf bericht van 15 gevallen. Beide geneesheeren zeiden nogdat alle zieken ge durende de kuur hunne gewone bezigheden niet behoeven te staken maar aan sommigen zelfs het tabakrooken wordt vergund. In de zitting van den gemeenteraad van Berlijn van den 26 verklaarde prof. Virchow bij de beraadslaging over het voorstel tot oprichting van verblijfplaatsen voor tering lijders, dat het den 25 openbaar gemaakte geneesmiddel van prof. Liebreich zich zoo deugdzaam heeft getoond, dat er voor het oogenblik niet aan te twijfelen valt of het is voor het genezen van koeltering even werkzaam als het middel van dr. Koch, en wellicht nog iets meer. De Keizer zal in het voorjaar de Rijnprovincie en Westfalen bezoeken. Te Keulen worden groote toebereid selen gemaakt voor zijne ontvangst. Volgens de op 1 December 1890 in het koninkrijk Pruisen gehouden volkstelling bedroeg de bevolking 29.957.302 zielen zijnde 1.638.832 of 5.79 pet. meer dan bij de laatste in 1885 gehouden volkstelling. De Köln. Zeitung is in een heftig gesteld artikel op gekomen tegen de wijze, waarop Keizer Wilhelm's eerste poging ter verzoening door de fransche heethoofden be antwoord is. Hulde brengende aan des Keizers edele bedoelingen laat het zich in heftige bewoordingen uit tegen «het volk, dat zich verheft op zijne ridderlijkheid, maar toch elementen bezitwelke door hun schandelijk gedrag de heilige gevoelens ontwijden en bezoedelen welke de duitsche Keizer zelfs bij zijne tegenstanders acht." Het slot van dat artikel luidde als volgt «Elk duitscher" «in wien slechts een vonkje gevoel voor de waardigheid van het duitsche volk gloort, ge voelt zich in den persoon van zijn keizer doodelijk belee- digd. Het duitsche volk mag verwachten, dat de fransche Ik had den volgenden middag mijne maatregelen ge nomen. Ik zag den jonker het hek binnen komen, 't Was het uur, dat ik gewoonlijk in de Kroon ging doorbrengen om de courant te lezen, toen de jonge Parelman in zijn mon-cher's kostuum, een bloempje in zijn knoopsgat, en het tooverstafje in de hand, zijn intocht bij me deed. Hij was nog bezig zijn bevalligste complimenten voor de dames te maken, toen ik binnen kwam. Mijn vrouw en Louise keken verwonderd op. Ze dachten dat ik uit was, en de jonker keek ook verrast. Geen van de drie scheen me aangenaam verrast. «Brengt ge mij goede tijding mijnheer Van Parel man?" vroeg ik terstond. «Ah, mijnheer, pèrdon mille foist perdon!" zei de jonker met een droeve uitdrukking op zijn gelaat. «De oudo heer is een weinig geïndisponeerd. Ah't Spijt me ontzettend, kölossêl. Maar de zêk is zoo goed èls in orde, zou ik denken. Wilt u 't mêr aan mij overlêten «Zeer goed mijnheer Van Parelmantot morgen dan, niet-waar?" «Zeker mijnheer tot morgen." Den volgenden dag kwam de jonker terug en voor dat hij kwamhad er een klein tooneeltje in onzen huiselijken kring plaats. Ik had niets gezegd maar toen de tijd daar was, waarop de jonker verwacht werd, zei ik tot mijn vrouw en Louise, die beiden in keurig toilet op bezoek wachtten Laat me eens met den jonker alleen, want we hebben over onteigeuingszaken te spreken." Mijn vrouw zette groote oogen op en Louise sloeg de hare neder. Mijn vrouw meende, dat haar tegenwoordigheid volstrekt regeering en het fransche volk voldoening geven en deze schandvlek op Fraukrijk's eer uitwisscheu, door op krach tige wijze de ellendelingen tot de orde te roepen, die wij duitschers beschouwen als het uitschot der maatschappij, een element, dat in Duitschland niet vertegenwoordigd is, maar dat, indien het zijn onrein hoofd mocht opste ken, onmiddellijk door de donderende stem van het open baar geweten zou worden verpletterd." Dit heftige artikel vindt zijn oorsprong in het protest van den heer Deronlède en zijne vrienden togen het bezoek van Keizerin Prederik aan het slot in Versailles, waar in 1871 Keizer Wilhelm tot Keizer van het her- eenigde Duitschland uitgeroepen word. 13Izan-I.otharingen. Den 25 gaf de stedehouder, prins Hohenlohe, een feestmaal. Bij die gelegenheid hield hij eene toespraakwaarin hij zijne blijdschap betuigde over het vertrouwen en de loyale gezindheid der bevol king van Elzas en Lotharingen. Ook wees hij er op dat hot vertrouwen op de goede bedoelingen der westelijke naburen was vermeerderd. Aan weerskanten bestaat dus de hoopdat het Rijksland tot gewone toestanden zal terugkeeron. De rijkskanselier VonCaprivi heeft inmiddels den stedehouder berichtdat voorloopig afgezien wordt van elke verzachting in de practische handhaving van den bestaanden pasdwang, en geen verdere uitbreiding gegeven wordt aan de op grond der pasverordening toegestane vergemakkelijking van het verkeer betreffende de fransche gren sge meenten. FRANKRIJK. Keizerin Prederik is den 27 des och tends om 10 uur van het Noorderstation te Parijs ver trokken, zonder dat er iets gebeurde. Een paar honderd nieuwsgierigen waren tegenwoordig. Keizerin Prederik en prinses Margaretha werden tij dens haar verblijf aldaar bij het uitgaan steeds gevolgd door tal van verslaggevers der dagbladen in rijtuigen; de duitsche gezant wendde zich daarom tot den prefect van politie, ter verkrijging, dat deze vervolging gestaakt werd. Dit hielp wel iets doch niet voldoende. BRAZILIË. Maarschalk Da Fonseca is met 129 stemmen tot president en generaal Ploriano Teixoto met 97 stemmen tot onder-president der republiek gekozen. De nieuwe president heeft den 26 don eed op de grond wet afgelegd en daarna eene wapenschouwing over het garnizoen gehouden. Den 26 hield het departement Bergen dor maat schappij tot nut van het algemeen eene vergaderin», die door leden en genoodigden zeer druk bezocht was.° Als spreker trad op de heer Ebmeijer van Zaandam, voor ve len te Bergen reeds een goed bekende. De verwachting werd ook thans weder niet teleurgesteld. Èn de keuze èn de vertolking der voorgedragen stukken viel te roe men. Bij monde van den voorzitter betuigde de verga dering dan ook haren welgemeenden dank, niet alleen voor zooveel schoons, maar ook voor zooveel bereidwilligheid niet overbodig was. Blijkbaar vertrouwde zij het spel niet; maar na veel tegenstribbelen en nadat ik beloofd had dat er niets onaangenaams tusschen mij en den jonker zou voorvallen, ging ze met Louise heen. De jonker kwam binnen en vond mij alleen. We zullen hem nu gewone taal laten spreken; de lezer kan zich nu de zijne denken, zooals hij ze gewoonlijk sprak. «Wel, mijnheer Van Parelman," zei ik opstaande en hem met de vereischte cordialiteit de hand toestekende, «nu brengt gij mij zeker goede tijding?" «Ah, pardon, mijnheer, mille fois pardon 1" zei de jonker. «Ik heb nog geen gelegenheid gehad, met den ouden heer de zaak te bespreken. U begrijpt, ik moet het geschikte oogenblik weten te kiezen, anders zou ik licht alles kunnen bederven. Ik zette een heel ernstig gezicht en keek den jonker strak aan. Aanvankelijk doorstond hij mijnen onderzoeken den blik vrij goed, maar toen ik bleef zwijgen en hem met onbeweeglijk strakken blik bleef aankijken, scheen hij zich toch onbehaaglijk te gevoelen, want hjj kleurde een weinig, haalde zijn geborduurd geparfumeerd zakdoekje uit den zak en bracht dit onder den neus, terwijl zijn oog afdwaalde. «Mag ik u een vraqg doen, mijnheer Van Parelman zei ik steeds met denzelfden inquisiteurs-ernst. «Natuurlijk, mijnheer, moogt u mij een vraag doen. Ah, zooveel u wilt maar", liet hij er glimlachend en zijn knevel opkrullend op volgen, «ik moet u prevenieeren, dat ik me bijvoorbeeld op technisch en administratief terrein, waarop u zich voornamelijk beweegt, niet te best thuis gevoel." «De vraag is allereenvoudigst, mijnheer Van Parelman, en go kunt er, zonder u te bedenken, met ja of neen op antwoorden: Weet mijnheer uw vador dat gij ons de eer uwer dagelijksche bezoeken aandoet?" De jonker behoefde niet te antwoorden zijn kleur gaf het antwoord. Toch zei hij iets anders dan men van een waar heidlievend man kon verwachten «Maar, mijnheer", ant woordde hij lachend, «ik had me op allerlei vragen kunnen voorbereiden, behalve op deze. Maar ik wil n daarom toch het antwoord niet schuldig blijven. Mijn oude lui, mijnheer, en toewijding van den kant des heeren Ebmeijer, die ook thans weder als vorige jaren op geheel belangelooze wijze is opgetreden. Bij kon. besluit van den 24 is met 1 Maart op geheven het passantenhuis te Zevenaar. Aan het vergelijkend examen, schriftelijk gedeelte, tot benoeming van vijf hoofden aan openbare scholen te Amsterdam, namen den 25 van de 271 sollicitanten 238 deel. In den nacht van den 25 zijn te Pernis drie huizen tot den grond afgebrand. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 26 het vonnis der arr. rechtbank te Utrecht waarbij no taris B. te Maarsen veroordeeld werd tot een jaar ge vangenisstraf, bevestigd. Den 26 zijn te Utrecht voor nuttige handwerken o. a. geslaagd de dames D. R. Heijting, V. L. C. Winc- kel A. A. E Gronert en G. Witsenburg allen te Haarlem. Den 26 word te Kolliorn de vergadering van «Nut en gezellig verkeer" opgeluisterd door de kinder zangschool. De kleinen vergastten de aanwezige leden en genoodigden o. a. op een allerliefst tooneelstukje. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij keert over 1890, na afschrijving van ongeveer 70,000, 'een dividend van 8 pet. uit, tegen 73/4 pet. over 1889. De minister van binnenlandsche zaken heeft ge weigerd goed te keuren de door den gemeenteraad van Maastricht buiten de voordracht om gedane benoeming van den heer Pattison tot leeraar bij het gymnasium aldaar. De Zuiderzee is, zoover het oog reikt, tusschen Kolhorn en Anna Paulowna weder met ijs bezet. Alles is ruim geweest. Van af Wielingen is men tot Kolhorn gevaren, zonder ijs te ontmoeten. Ook in don polder lAnard en ©roet ziet men reeds menige kievit. Zelfs bij een gewonen winteris het vroog te noemen. De commissie der Tweede Kamer tot voorbereiding van de behandeling der legerwet heeft den 26 en 27 vergaderd. Den 4 Maart zullen de afdeelingen der Tweede Kamer de wetsontwerpen onderzoeken betrekkelijk do uitvoering van art. 187 der grondwet, de verlenging van den militiedienst en de wijziging der geneeskun dige wet. Den 26 des avonds wilden eenige meisjes te Kam pereiland het ijs van het Noorderdiep oversteken, waarbij twee harer er door zakten een daarvan 17 jaren oud, werd levenloos opgehaald. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 26 de leveriug van 18 generator-ovens en een retortvloer om de gasfabriek meer gas te laten voortbrengen voor 114.800 opgedragen aan de fabriek van den heer A. Klönne te Dortmund. Beroepen bij do ned. herv. gemeente te Zandvoort ds. L. Smit te Nienw-Vennep. Tot onderwijzer aan de openb. school te Xwaag is benoemd W. .Jager, thans onderwijzer te Nijmegen. laten mij zoo vrij mogelijk in mijne bewegingen, en als zij niet weten, dat ik op het oogenblik de eer heb me in uw woning te bevinden dan is dit omdat ze mij niet gevraagd hebben waar ik heen ging." «Uit uw antwoord maak ik op mijnheer Van Parelman, dat mijnheer uw vader niet weet, dat ge dagelijks bezoeken bij zijn voormaligen vriend aflegt, is mijne gevolgtrekking juist of niet «Ah, mijnheer riep de jonker,«wees verzekerd dat mijn oude heer er niet alleen volkomen genoegen mee neemtdat ik bezoeken breng bij fatsoenlijke en gedistin geerde families, maar dat hem dit zelfs hoogst aangenaam is." Ik begrijp dat, mijnheer Van Parelman; maar zoudt ge mij wel het genoegen willen doen, mijnheer uw vader mede te deelen, dat ge ons dagelijks de eer van uw bezoek aandoeten hem tevens te verzoeken of we hem over de onteigeningszaak mogen komen spreken Wilt gij dat doen, mijnheer Van Parelman Ah, mijnheer, met genoegen", zei de jonker. Maar ik zag heel duidelijk, dat hij het genoegen, waarop ik hem vergastte, bitter klein vond. Ik stond op en belde. Neem het mij niet kwalijk, mijn heel Van Parelman zei ik, «dat ik me aan mijn bezig heden begeef. Go zult wellicht de dames nog een poosje gezelschap willen houden. Morgen mijnheer, zou ik gaarne een bepaald antwoord hebben." De dames kwamen binnen en ik nam afscheid van den jonker, die terstond zijn hof aan mijn vrouw begon te maken. Later vernam ik, dat hij allercharmantst was ge weest, en ik merkte aan mijne vrouw en dochter heel dui delijk, dat ze in het stellige geloof verkeerden, dat ik alle reden had om over mijn onderhoud met den charmanten jonker tevreden te zijn. Ik liet haar in dien waan, en wachtte weer den dag van morgen af. Do jonker verscheen niet. Aan tafel ontmoette ik twee betrokken gezichtendat van mijn vrouw wees op onweer dat van Louise op zwaren mist of regen. Het is een vaste regel, dien ik na het broddeljaar van mijn huwelijk heb aangenomen, om voor alles wat naar een huiselijk onweer gelijkt mijn blinden te sluiten als de

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1