No. 28. Xlrie en ÏIT egentigste Jaargang. 1891. y i! IJ D A G 6 MAAKT. Officieel Gedeelte. Smederij. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. Novelle van P. F. BRUNINGS. f u ALMIAAItSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,O©. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van 8 dezer ingewilligd hebben het verzoek van J. Asjes Ez., van beroep wagenmaker alhier, om vergunning tot het oprichten van eene smederij in het achtergedeelte van zijn perceel aan de n.z. van het Heiligland, wijk C, No. 25. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Ma.clainb Pont. ■5 Maart 1891. De Secretaris Nuhoüt van der Veen. XXXV. Het is nu al bijna twaalf jaren geledon dat op de Keizersgracht tegenover de Westermarkt een inrichting werd geopend, waarnaar de burgerklasse der hoofdstad, die niet kosteloos in een der gasthuizen kon worden opgenomen, al lang reikhalzend had uitgezien. Wij hebben hierbij het SBiirgeniekenhuis op het oog dat op het initiatief van de heeren dr. A. W. C. Berns en dr. J. Bos is gesticht. Zij waren hetdie destijds het noodzakelijke van een dergelijke inrichting in een helder daglicht stelden en wisten te bewerken dat eene commissie werd gevormddie zich de verwezenlijking hunner plannen ten doel stelde. Daarin hadden de heeren mr. P. A. Brugmans H. Luden, F. J. W. H. Schmitz, mr. J. A. Sillem en A. C. Wertheim zitting, aan wie het mocht gelukken om het benoodigde kapitaal ruim schoots bijeen te krijgen. Den 10 Maart 1879 werd da inrichting geopend en de vole patiëntenal dadelijk opgenomenwaren wel het beste bewijsdat deze in een bestaande behoefte voorzag. Ook nn nog staat het Burgerziekenhuis zeer goed aangeschreven zoodat men dan ook geregeld ruimte te kort komt om aan alle aan vragen tot opname te voldoen. Trouwens het gebouw kan slechts veertig patiënten bevatten al een heel klein getal voor een wereldstad als Amsterdam. De verple- giugskostenmet inbegrip van voedselgenees- en heel kundige hulp, benevens medicijnen bedragen öf 1,50 of 2,50 per dag al naar gelang van de min of meer hooge eischen der zieken. Om voor verliezen gevrijwaard te blijven heeft men zich verplicht gezien tot de bepa ling dat het verpleeggeld bij de opneming veertien dagen wordt vooruitbetaald en elke week aangevuld het overschot krijgt men dan bij het verlaten van de inrichting terug. Verder schrijft het reglement voor dat uitgaven veroorzaakt door het vervoer naar of uit de inrichting, het verstrekken van breukbanden en andere instrumenten of buitengewone zaken die niet door den geneësbeer voorgeschreven maar wel geoorloofd zijn in rekening worden gebracht. Ook moeten de zieken min stens twee behoorlijk gemerkte verschooningen met zich meenemen voor welker verwisseling door hen of hnnne 13) o- Baak werd steeds onrustiger. Hij ging voor het open raam zittenkeek strak naar buiten en luisterde. Ik ben anders heel scherp van gehoor, maar ik was zoo diep in gepeins verzonken dat ik niets hoorde. Toen ik nu den jongen ingenieur met inspanning zag luisteren, scherpte ik ook mijn gehoor, en toen vernam ik uit de verte een welluidend gezang «Schjn, lieve zon, Spring, frissche bron; Ge wekt ons tot lust De zomerwind knst De geurige blaadjes En snist door de paadjes Van den groenenden hof En toen neuriede het verder. Wat er op hof moest rijmen, wist ik niet. Lof, stof, dof... Die goede Baak, zou hij ook het rijmwoord in »slof" hebbon gezocht Dan was het een zelfverwijt helaasniet onver diend. Zoo'n flinke jongen hoe kan hij toch zoo onbe holpen zijn Ik ging weer aan het cijferen en dacht aan niets anders meer dan aan ons werk. Toen werd ik opgeschri kt door een getrommel op het raam naast mijn schrijftafel. Ik keek op en daar stond Louise die me toeknikte. Ik was verbaasd. Ik wist op mijn woord niet dat ik zoo'n mooie dochter had. Het was de lieve zon en de frissche bron die ze bezongen had, in persoon. Ik schoof het raam boog op en ging in de vensterbank zitten. 2Zoo, Louisje heb-jij daar zoo aardig gezongen van de zon en de bron en den hof en de slof vroeg ikj betrekkingen zoo dikwijls en zoo spoedig als noodig is, moet worden gezorgd. Voorts moeten zij nog twee sponsen zeepkam en pantoffels medebrengen. Alleen lijders aan in- of uitwendige gebroken kunnen opgeno men worden terwijl krankzinnigenkraamvrouwen kinderen boneden 12 jaar alsmede lijders aan besmet telijke ziekten niet toegelaten kunnen worden. Ook is door eenige welden kenden een fonds bijeengebracht, waardoor het mogelijk is om ook enkele patiënten kosteloos op te nemen. Van de oprichting af heeft dr. Berns, met zijne vrouw als directrice aan het hoofd van het Burgerziekenhuis gestaan. Met innig leedwezen werd dit edel echtpaar steeds vervuld wanneer de beperkte ruimte heu ver plichtte lijders af te wijzenaan wie zij zoo gaarne hun trouwe zorgen hadden gewijd. Bovendien zijn vele kamers van het gebouw op de Keizersgracht te klein om aan do strenge hedendaagsche eischen der gezondheidsleer te beantwoorden. Zoo rijpte langzamerhand het plan om een nieuw ziekenhuis te doen verrijzen, waar de patiënten nog beter onderkomen zouden vinden en men ook de lijders aan besmettelijke ziekten niet ongeholpen behoefde weg te zendon. Nadat eenigen tijd naar een geschikt terrein werd uitgezien bevatten in 1889 de dagbladen het verblijdend bericht, dat de vereeniging »Het Bur- gerziekenhnis" er in geslaagd wasgronden aan de Liuuaeus-straat aan te koopen. Kort daarna begaf dr. Berns zich op reis naar het bui tenland om de nieuwste verbeteringen op hygiënisch gebied te bestudeeren en daarvan voor de Amsterdamsche inrich ting gebruik te maken. De bouw van het zieken hui* werd aan den bekenden architect A. L. van Gendt opgedragen en den 11 Juui werd de eerste steen door de vijfjarige Woltera van Rees gelegd. Met inspanning van alle krachten werd het werk voortgezet zoodat het nu hijna geheel voltooid is. Aan de beschrijving van oen technicus ontleenen wij, dat het uitwendige met grooten eenvoud is opgetrokken terwijl door een sober aanbrengen van min of meer decoratieve bouwdeelen zondei de rust te storen een welgeslaagde vulling is verkregen van de broede dammen tusschen de rijen ven sters. Ook de topgevels en de balkons deelen in dien eenvoud. De stemmige kleur van hot baksteen en de zandsteenen banden, die de muren doorsnijden en overal op de juiste plaatsen aangebracht zijn is volkomen in harmonie met het karakter van het geheel. Omtrent de inrichting van het nieuwe ziekenhuis is het ons gelukteenige vertrouwbare inlichtingen in te winnendie zeker met belangstelling door onze lezers zullen vernomen worden. Met het hoofdgebouw begin nende, merken wij in de eerste plaats een breede vestibule op met portierskamers wachtkamers eu een ruim ver trek voor de directie. Bovendien bevat het hoofdgebouw de kamers der le en 2e klasse patiëntenwaarboven zich de vertrekken voor de verpleegstors bevinden. In die vestibule is eeu electrisehe klok opgesteldwelke in verbinding staat met alle andere uurwerken welke zich in het gebouw bevinden zoodat in alle gedeelten «Japapa zei Louise en keek eens even door het raam naar Baakmet een glimlachje op haar roode lippen dat nu juist zoo heel vleiend voor den jongen ingenieur niet was. Ik volgde onwillekeurig de richting van haar blik en ik zag dat Baak haar aankeek en zoo bleek werd als het papier op zijn teekenplank. Er was oen glazen deur in de kamer die open stond ik zette mijn ouden stroohoed op, stapte de deur uiten ging met Louise den tuin in. Wat is er, papa vroeg mijn dochter me nieuws gierig aankijkende. «Lieve meid, ik vrees dat je vandaag of morgen een zelfmoord op je geweten krijgt," antwoordde ik met den noodigen ernst. »0 zei Louise en keek strak voor zich op het pad. Ze begreep me terstond. «Jahernam ik, «Baak meent het heel ernstig." «Heeft hij u dit gezegd, papa?" vroeg Louise, altijd voor zich kijkende. «Neen, kind, hij is te te beschroomd om er mee voor den dag te komen." »Ik vind zoo'n beschroomde man heel dwaas en kinderachtig," zei Louise. Dat was een heel verstandig antwoord voor een meisje. Maar Louiso scheen zich toch te vergissen in het karak ter van mijn ingenieur. «Luister eens, Louisje," zei ik, mijn arm vertrouwelijk op dien van mijn kind leggende«ik wil alleen uw ge luk en daarom zal ik nooit uw hart geweld aandoen. Ge moet uw genegenheid volgenmaar ik mag en moet n raad geven dit is mijn plicht. Ge hebt twee vrijers Lonise twee mannen willen uw hart winnen maar alvorens ge het voor goed weg geeftwil ik u waar schuwen. De een zal u het hart, als hij het gewonnen heeftbreken de ander zal het als een kostbaren schat aannemen en tot zijn laatsten snik voor zich trach ten te behouden. Deze is een jdel wezen, dat alleen zijn eigenliefde bevredigd wil zien gene een ernstig man die wil leven om de vrouw die hij lief heeftgelukkig te makeu. der inrichting dezelfde tijd wordt aangewezen. Bij den poitier is het centraal—bureau der telephonen waarvan er op elk der kamers één aanwezig is. Overal is elec- trisch licht aangebrachtja zelfs op de privaten. Met het oog op brandgevaardat in een ziekenhuis nog zorgvuldiger te vermijden is dan ergens anders is het vorder streng verboden om petroleum kaarsen vuur of lucifers in^ het gebouw binnen te smokkelen. Voor de eigenlijke ziekenzalen is een afzonderlijk deel van het gebouw bestemd eu daar vindt men een zeer groot aantal volkomen gelijke kamers, ieder voor zes patiënten. Langs kolossale liften kunnen de zieken terwijl zij in hun ledikant blijven liggen, naar boven of naar heneden gebracht worden. Ingeval van operaties worden de ledi kanten na het lift-transport op de rails geplaatst die dooi overdekte gangen naar het operatie-gebouw leiden zoodat ernstige zieken nooit verplicht zijn, hun bod te verlaten trappen te klimmen enz. Van uit het ketelhuis dat in inrichting en grootte dat van menige kleine fabriek overtreft geschiedt de centraal-verwar- ming. Ook zijn daar de machines opgesteld om het electrisehe licht op te wekken. Verder wordt daar stoom bereid voor het koken het wasschen het wringen, het mangelen enz., dat alles machinaal geschiedt. Op de droogzolders zou menige huismoeder de handen van ver rukking ineenslaan. Daar wordt het goed machinaal gewasschen onmiddellijk daarop gewrongen en geman geld eu in weinige minuten heeft de machine een vuil stuk ondergoed hervormd in een keurig net opgevouwen en onbeiispeljk helder kleodingstuk. Huisvrouwen zouden zeker ook met veel belangstelling de stoomovens voor het koken bezichtigen, die in het zoogenoemde huisboud- gebouw achter het operatie-gebouw te vinden zijn. Nog verdient vermeldingdat een aantal steenen barakken die uitsluitend voor besmettelijke ziekten bestemd zijn geheel geïsoleerd staat. In een afzonderlijk gebouw is een desinfeotie-oven geplaatst, die op de Veiligheids- tentoonstelling is geëxposeerd. In de aanstaande Meimaand hoopt men het gebouw in gebruik te kunnen nemen. Als alles behoorlijk is gere geld zullen dr. en mevrouw Berns zich geheel terug trekken en zich naar het buitenland begeven. Als ge neesheer-directeur zal dan optreden dr. Stephanals directrice mevrouw Koene en als chirurg dr. Schelfgaarde. Zooals men zelf reeds zal hebben opgemerktheeft men bij de inlichting van hot nieuwe Burgerziekenhuis niets onbeproefd gelaten om dit in volkomen overeen stemming te brengen met de waardigheid van de hoofd stad des Rijks. In onzen vorigen brief hebben wij reeds medegedeeld, op welke wjze men een deel der daarvoor benoodigde gelden tracht bijeen te krijgen. Niets zal ons aangenamer zjn dan wanneer wj over eenigen t jd kunnen meldendat de verloting der schilderijen ten behoeve van de nieuwe inrichting tot heil der ljdende mensch— heid de gunstigste financiëele resultaten heeft opgeleverd. Weinig vermoedden wj, toen wj' op de tentoonstelling dier schilderjen met bewondering stilstonden voor de afbeelding van het antieke marktplein der Voedings- «Ik kan er niet veel moer van zeggen mjn kind maar het is mjn innige overtuigingdat ik in den jonker Parelman uw vjaud, in Baak uw oprechten vriend zie. Nu moet ge zelf maar weten te kiezen. Alleen moet ik u nog zeggen, dat ik niet wil, dat de jonge Parelman hier ontvangen wordtzoolang zjn vader onkundig blijft van bezoeken die hij hier aflegt. Ge weet dat ik niet trotsch ben Louise maar ik heb toch een soort van hoogmoed, die me beletvoorname jongelui te ontvangen die het voor hun ouders niet willen weten, dat ze mj met hun bezoeken vereeren." Ik merkte dat Louise erg zenuwachtig werdhaar arm waarop de mjne rustte beefdeze sloeg de oogen neer en ze had een kleur als bloed. Ze zweeg en een poosje gingen we zwjgend naast elkaar voort. «Heeft. hij zich verklaard vroeg ik eensklaps stil staande en Louise strak aanziende. Ze boog het hoofd en antwoordde niet. «Ik vraag niets meer," hernam ik, maar ik zal wach ten tot mijn dochter het dienstig oordeelt, me haar ver trouwen te schenken." Ik ging haastig heen om mjn vrouw op te zoeken. Ze was bezig een allerliefst stroohoedje op te maken. Tot lof mjner Cateau moet ik zeggendat zo in de kunst van hoeden «opmaken" en japonnen «garneeren" een aanmerkelijke hoogte heeft bereikt. Ik wil hopen dat ze na mjn dood met die edele kunst den kost voor zich en haar kroost niet behoeft te verdienen, maar wel licht moet zj dit wèlen dan vertrouw ik van mjn goedgunstige lezeressen dat ze mjn arme weduwe met hare klandizie zullen willen vereereu. Ik durf het geëerde publiek met vertrouwen een prompte en civiele bediening verzekeren. Gaat deze réclame niet achteloos voorbj dames en heeren I De tjden zjn hard voor weduwen en. weezen zonder effecten of indische pensioenen. Cateau beschouwde met innig welbehagen het stroohoedje,. dat voor Louise was bestemd eu door de kunstvaardige hand der moeder smaakvol met veldbloempjes was gesierd. Ik kwam heel onverwacht en een weinig haastig binnen. «Wat is er?" vroeg ze verschrikt, als iemand die geem heel zuiver geweten heeft.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1