T expositiedat de vervaardiger van dit fraaie dook, onze kunstschilder Cornells Springer, zoo spoedig voorgoed het penseel zou moeten neerleggen. Op 73jarigen leeftijd is de man heengegaan die in de kunstenaarswereld zulk een eigenaardige plaats heeft ingenomen. Bijna geen enkel oud, teekenachtig geveltje in Nederland, of Sprin ger heeft het op doek gebrachtde meest pittoreske buurten onzer steden heeft hij vereeuwigd. Geholpen door vlijtige studie wist hij zich bovendien geheel in de eigenaardigheden van vroegere eenwen in te denken en menig tafereeltje uit den tijd der schilderachtigste huizen en kleederdrachten hebben wij aan zijne phantasie te danken. De meeste bekendheid van zijne amsterdam- sche stadsgezichten genieten het karakteristieke Make laarskantoor op den Voorburgwal en de Bocht van de Heerengracht, die ons het bloeiende verleden voor oogen tooveren. Eigenaardig is hetdat ook Springer zooals zoovele kunstenaars een selfmade man is. Als jong maatje werd hij bij een huisschilder in de leer gedaan om ramen en deuren te verven, maar gelukkig bleef zijn aangeboren talent niet onopgemerkt en verzuimde men nietdit te ontwikkelen. Aan onzen grijzen schilder Karsten komt de eer toe, dat hij Springer bewaard heeft voor een werkkringdie weinig geschikt is om een sluimerend genie krachtig te doen ontwaken. Vergaderingen vau allerlei aard zijn tegenwoordig te Amsterdam aan de orde van den dag. Met het oog op de naderende verkiezingen voor de Tweede Kamer is de eene politieke lezing nauwelijks gehoudenof de andere wordt alweer geannonceerd. De socialisten en radicalen weren zich geducht en Fortnyn en mr. Treub moeten zeker al heel weinig andere bezigheden hebben dat zij bijna avond aan avond vergaderingen kunnen bezoeken. Heel veel nieuws hoort men op dergelijke bijeenkomsten nietzoo men althans geregeld de Kamer debatten volgt. De liberalen komen met verwijten aan het adres der tegenwoordige regeering en de anti-liberalen ontzeggen hun daartoe het ï'echtomdat de liberalen toen zij aan het bewind waren, ook niet veel uitvoerden. Dat de Kamer bij de Juni-verkiezingen een geheel andere samenstelling zal krijgen, houden politici van naam voor zeer waarschijnlijk. Moge het dan blijken dat de libe ralen kunnen beantwoorden aan de verwachtingen die hunne voorstanders koesteren en dat niet allerlei onder linge oneenigheid hen er van terughoudt om de groote vraagstukken van den dag tot eene goede oplossing te brengen. Daar men van al die lezingen in de voornaamste cou ranten verslagen vindt, durven wij niet op belangstelling te hopen wanneer wij den korten inhond der verschil lende redevoeringen mededeelden. Daarentegen hebben wij ook een voordracht bijgowoond_ van den heer J. G. Schot, O. I. ambtenaar met verlof, in de afdeelmg Am- sterdam van Patrimonium, bij welke gelegenheid zoo weinig reporters tegenwoordig waren, dat velen nog met zullen3 gelezen hebben wat genoemde heer gepasseerden dinsdagavond heeft gesproken over sons koloniaal bezit en do sociale quaestio." Daar zijne denkbeelden in rui meren kring verspreiding verdienen zullen wij daarbij enkele oogenblikken stilstaan. Spreker begon met een klacht, dat er in Nederland zulk een gemis aan belang stelling in Indie heerschte, hoewol onze Koloniën ons toch zulk een groot direct en indirect voordeel aanbrach ten. Dat deze koloniën daarvoor in het moederland oenoeg waardeering vinden kon spreker evenmin getui- -ï PIrvl 1 anrlnra rliA voor zijn reae, maar gehouden pleidooi zeker niet velen zon overgehaald hebben om naar Sumatra te trekken. Trouwens, de christelijke werklieden wilde hij ook liefst niet missen; waren vage bonden en socialisten te bewegen naar onze Oost te ver huizen dan zou hij er zich daarentegen hartelijk in verheugen. Met allen eerbied voor den Voorzitter van Patrimonium zweefde ons toch de vraag op de lippen of die wensch ook christelijk was. Zooals reeds in deze courant gemeld werdis de Bcurs-quaestle nu toch opgelost. Royaal hebben de vroede mannen zich gehouden dat moet gezegd worden menig belastingschuldige zal zelfs vinden van al te royaal. Het is maar geen kleinigheidje: 51 tonnen cmuds voor een gebouw dat het grootste gedeelte van den dag ongebruikt staat. In 1871 bedroeg Amster dam's schuldenlast 23 millioen in 1881 44 millioen en in 1891 zal deze tot 64 millioen stijgen. En niettemin komt men nog geld te kort voor allerlei nuttige en.noo- dige uitgaven zooals scholen gasthuizen verhooging van salarissen asphalteeren enz. In den Parkschouwburg heb ik dezer dagen gepro fiteerd van eene buitengewone voorstelling tegen vermin derde prijzen, bij welke gelegenheid Mignon van Ambr.. Thomas door dé HolIaaHlsche ®pera werd gegeven. Met veel genoegen heb ik daarbij, kennis gemaakt met mej. Sewing, die de coquette Philine voortreffelijk weer gaf. Zij is een leerlinge van het Conservatoire alhier, lat zij verlaten heeft voordat haar eigenlijke studietijd ton einde was. Zoo oordeelen hare leermeesters althans, maar het publiek neemt met dankbaarheid het vele schoone aan dat zij biedt. Dezelfde opmerking die ik al meermalen maakte heb ik dien avond herhaald het klinkt toch vreemd, een hollandschen tekst te hooreu zingen. Trouwensde ongenoemde vertaler heeft zich niet altijd even gelukkig van zijn overigens, zeer moei lijke taak gekweten gelijk uit de onderstaande citaten mag blijken Liefdesmart 1 nw vuur brandt zoo fel Neen ik heb 't niet mogen vernemen uit zijn mond Dat woord dat het hark mij verscheurt. Denkt gij, dat hem uw wanhoop treft in deez' stond of Zij gevoeld' dat zij mind' Den redder van haar leven. Haar liefd' en trouw hem te geven Ah ah dwaze geschied'nis Vergeten wij 't gezwind. 1' BKIiVlll. In de centrale sectie der Kamer, welke bezig is met de beraadslaging over het voorstel der heeren Janson en Bnls betreffende de noodzakelijkheid van grondwetsher ziening gaan de olericalen voort hun toestemming in het herzien van de grondwet athankelijk te stollen van de voorwaarde, dat tusschen de partijen eenstemmigheid worde verkregen over de toekomstige regeling van het kiesrecht. Evenwel besloten de leden dor afdeeling eenstemmig om de regeering uit te noodigen bare plan nen mede" te deelen. Dit zal geschiedenzoodra de nieuwe minister van binnenlandsche zaken opgetreden is. De radicalen en socialisten hadden den 1 bijeenkom sten belegd ia 35 steden en dorpen ten einde het al- 5 fdie zelfs 1 gemeen stemrecht aan te bevelen en de taktiok der gen want de exploitatie-zucht dei Hollanders d zeil. rechterzijde te bestrijden want het maken van een af- het Christendom aan zich dienstbaar heelt gemaakt heeft reeuw J J regeling van het kiesrecht, voor allerlei goeds den kop ingedruktterwij rnidde en spraak betienenae a ge g van onze heer Schot in de eerste plaats de emigratie bijzonder met het oog op deze laatste vraag belegd. Holland overtollige arbeiderselement naar 1 bneenkomsten waren overal talrijk bezocht. om Indie en Nederland tegelijkertijd een weldaad te be wijzen ongebruikt zijn gebleven. Tot deze laatste re kende de bet in Oost-Indische bezittingen. In Indie liggen nog vele streken braak die slechts op de komst der land verhuizers wachten om rijke vruchten voort te brengen. Vooral Sumatra heeft vele landerijen, die zich uitstekend voor het verbouwen van koren leenen en »met arbeid zaamheid en godsvrucht kon men daar veel goeds tot stand brengen." Eigenaardig was het slotwoord van den voorzitter die den heer Schot wel zeer dankbaar was dat do Kamer ontbonden wordt, achtten zij ongrondwet tig. Eenige der bijeenkomsten, o. a. te Brusselwaren »Wat kalm, vrouwlief; een kleinigheid;een enkele vraag heb ik te doen: Wanneer heeft de jonge Parelman Louise gevraagd Mijn vrouw lei eerst met bevende hand het mooie zomerhoedje neer; toen nam ze het snel weer open terwijl ze het bekeek antwoordde ze met ietwat onze kere stem »Als hij haar bepaald had gevraagd, zondt gij het toch het eerst moeten wetenniet-waar Maar dat hij haar vragen zalis zoo zeker als De bijeenkomsten waren overal talrijk bezocht. Te Antwerpen waar tie sociaal-democraat Anseele en Paul Janson als sprekers optraden, waren 3000 personen aan wezig, die Auseele luide toejuichten, toen hij eene alge meens werkstaking aanbevalvoor bet geval de her ziening der grondwet werd gewijzigd. De radicale partij is voornemens tegen Pasohen eeno monster-bijeenkomst te houden. Men houdt de beweging ten gnnste van de herziening voor zeer krachtig. De nieuw benoemde minister van binnenlandsche zaken De Burlet was burgemeester van Nijvel: hij gaat door voor een tegenstander van den persoonlijken dienstplicht en wordt gerekend te behooren tot de voorstanders van beschermende rechten. vriTiilH lii%' D. De commissie, belast met hot onderzoek van het wetsontwerp op de brandewijnbelas ting, heeft het invoerrecht voor brandewijn in vaten op 125, voor brandewijn in flesschen op 180 mark bepaald. De Nordd. Zeitnng zegt, in strijd met verschillende geruchten en gissingen over het doel van do reis van kei zerin Frederik naar Parijs, te kunnen verzekeren dat uitmuntend korps officieren en willen ook een goed korps onder-officieren bezitten." Den 28 werd de behandeling voortgezet. De heer Windthorst lichtte zijn voorstel toe, om de onder-officie ren na twaalfjarigen dienst eene dienstpremie van 1000 mark toe te staan, eindigende met er- op aan te dringen, dat men het voorstel met de grootst mogelijke meerder heid zou aannemen, opdat men overal weten mocht, dat de duitschers vastberaden en trouw zich om den Keizer schaarden en onder alle omstandigheden bereid zonden zijn hem tegen een ieder te verdedigen. De heer Richter bestreed den eisoh van premiën in het algemeen en in het bijzonder het voorstel van den heer Windthorst, dat z. i. dezelfde gebreken had als de andere voorstellen, zonder de voordeelen van deze. De rijkskanselier von Caprivi zeide in den loop van zijn antwoord,, dat de heer Richter het der regeering kon overlaten hare waardigheid zelve- te verdedigen. De vrijzinnigen-, wilden de regeering ondersteunen, ver volgde hij, maar namen bijna voortdurend: eene negatieve houding aan, immers sedert 186& hadden zij de meeste wetsontwerpen verwerpen. Op hunnen steun kon geene enkele regeering, staat maken. Wij deen alles om een goed geweten te behouden, zeide hjj, maar wij willen ook in geval van nood, hetwelk God verhoede, eene krachtige hand bezitten^ Ten slotte werd het voorstel der regeering tot het verleenen van dienstpremiën aan onder-officieren bij hun ontslag in stijgende schaal van het vijfde tot het twaalfde dienstjaar verworpen evenzoo een amendement der na- tionaal-liberalen ea conservatieven om de premiën te be perken van het negende tot het twaalfde dienstjaar en het voorstel van den heer Windthorst aangenomen om eerst na twaalfjarigen diensttijd eene premie van 1000 mark aan onderofficieren te verleenen. De heer Richter verklaarde dat hij gehoopt had dat de toon der regeering zich na .prins Bismarck's aftreden zou verbeterd hebbben. Tot aijno teleurstelling had hij echter ondervonden dat dezp verwachting niet was ver wezenlijkt. JE I>Mi-I<OTH.4Rll*MilK Eene offfciëele aan schrijving is verschenen, waarbij met ingang van 3 Maart te 8 uren de pasdwang opnieuw met de oorspronkelijke gestrengheid zal worden gehandhaafd. In het bijzonder zullen alle geriefelijkheden, met betrekking tot het spoor wegverkeer van doorgaaude reizigers opgeheven worden. YttANIiKIJK. Prins Jeröme Napoleongehuwd met prinses Clotiid»- vau Savoyedochter van koning Victor Emanuel van Italië, is te Rome-ernstig ongesteld. De koning van Italië- bezocht hem. Het blijkt thans, dat al de schilders, die te kennen hadden gegeven, dat zij deel wilden nemen aan de tentoonstelling te" Berlijn, op allerlei wijzen bedreigd zijn geworden zoo zij daartoe mochten overgaan. De minister van binnenl. zaken heeft na, de ver- werping van het wetsontwerp om de uit het wedden bij. de wedrennen verkregen baten te aanvaarden terstond een besluit uitgevaardigdwaarbij met ingang van 8 Maart do vergunning tot het honden van weddenschap pen bij wedrennen ingetrokken is. Dit besluit is onmid dellijk ter kennis gebracht van alle maatschappijen voor wedrennen. Kamer, Een voorstel van den radicalen afgevaar digde graaf de Douville-Maillefeu om de regcering nit te noodigen te beletten het spelen in Frankrijk en te beproeven dit tegen te gaan in Monaco, dat, onder Frank- rijks bescherming staat, werd ingetrokken, na de ver klaring des ministers, dat het vorstendom Monaco geheel zelfstaudig is en de fransche regeering geene roeping gevoelde diplomatieke onderhandelingen aan te knoopen over de aldaar gevestigde speelbank, Mijn vrouw scheen te zoeken naar iets wat voor mij re-s ajq0en W0gens persoonlijke aangelegenheden is een buitengewone zekerheid moest opleveren maar ze ondernomen en dat om die reden de duitsche gezant te scheerr het niet te kunnen vinden. »Zoo zeker," zeide ik, »als die kunstbloempjes op Louise's hoedje echt zijn. Luister, vrouwlief, ge gelooft heel slim te handelen in de hoop van me voor een onver wacht schitterend feit te plaatsen maar uw vrouwe lijke diplomatie zal u ditmaal in den steek laten geloof me Parijs en do fransche gezant te Berlijn eerst op het laatste oogenblik kennis ontvingen van die reis. Datzelfde blad doet uitkomen, dat, hoewel de duitsche bladen hunne meening op verschillende wijze hebben nit gedrukttoch in de geheele perk oenstemmigheid heerschte bij de beoordeeling van het bezoek van Keizerin Frederik te Parijs en van het daarbij voorgevallene. Ieder heeft Ja-ja," viel mijn vrouw me driftig in de rede»ik L Q vadei.iandgiievend9 gevoelens op zijne 1 li_~i- U ™"U4- 4^ nnrfrtor1 Itï A mnnnt möf rlion I -i weet alles wat ge hebt te zeggen. Ge dweept met dien mijnheer Baakdie misschien erg knap is dat kan ik niet beoordeelen maar die in ieder geval tot hedeii niets anders heeft laten blijken, dan dat hij Louise op zijn best durft aanzien. Ik hou niet van die loensch- heid. Had hij plan om haar te vragen dan heeft het hem aan de gelegenheid niet ontbroken en als hij hij de hand was geweesthad de zaak reeds haar beslag gehad. Maar hij heeft er geen plan op gehad zeg ik u en hij heeft er nog geen plan op. Zou die mijnheer soms willen, dat zij hèm ten huwelijk vroeg? Wel nu nog mooier!" En de goede vrouw lachte zoo zenuwachtig, dat ik een stormpje aan den echtelijken horizon meende te zien opdagen. Het was dus zaakheel kalm te blijven. »Neen," antwoordde ik gelaten, »dat wil hij niet. Ik weet weldat hij niet zoo vrijmoedig is als zekere jongelui, die gelooven dat ze tot de koningen der aarde behoorenmaar ik weet niet minder zekerdat hij een brave eerlijke jongen is wien ik mijn volste vertrouwen durf schenken Wordt vervolgd. wijze uit te drnkken maar geeft in deze eenstemmigheid een zekeren waarborgdat, indien eenmaal de rechten van het duitsche volk mochten gekreukt worden alle duitschers van de Alpen tot de zee, zich zouden aan eensluiten om het vaderland te verdedigen. De Staatscourant verklaartdat de Staats-mijn- directie ook in het vervolg de eischen der mijnwerkers van een werktijd van acht uur en de verhooging van het minimam van loon zal afwijzen. De Keizer woonde den 3 den door den Staats-secretaris von Bötticher gegeven maaltijd bij. Rijksdag. Den 27 bij de beraadslaging over de begrooting van oorlog heeft de rijkskanselier het voorstel betreffende het verleenen van premion aan de onder officieren verdedigd. Hij zeidedat de toestand der onder-officieren verbetering behoefde. In 1848 was de toestand anders dan thans de manschappen waren nog niet door socialistische denkbeelden bevangen. Voor krachtige bestrijding der sociaal-democraten had men behoefte aan andore onder-officieren dan tegen den bui- 1TALIE. Den 28 is een engelschman bij het spel te Monaco zoo gelukkig geweest van veertien maal achter elkander den hoogsten inzet te winnen, samen ongeveer 84000 uitmakende zoodat de j>croupier" den kassier moest opzoeken om te kunnen betalen. Het publiek was zeer opgewonden over dit buitengewone geluk van den speler. p. Den 2 hield de Kamer eone zeer woelige zitting. De heer Zanardelli viel het ministerie heftig aan ofschoon hij verklaarde te zullen stemmen voor het voorstel van den minister-president di Rudini, strekkende om den heer Biancheri tot voorzitter der Kamer te herkiezen. Laatst genoemde werd toen met algemeene stemmen als voor zitter herkozen. Minister Luzzatti bood de regeerings- voorstellen aan welke het invoeren van bezuinigingen ten doel hadden en verklaarde, dat het evenwicht tnsscheu ontvangsten en uitgaven verzekerd was. Eene som van 38 millioen is bezuinigd, waarvan 9 op de begrooting van oorlog en 12 op die van marinehij gaf de ver zekering dat deze bezuinigingen geschieden konden zonder dat de openbare dienst daaronder leed. Den 2 heeft Paus Leo zijn 81 verjaardag gevierd. Kardinaal Lavalette bood bem namens de kardinalen een adres van gelukwenscbing aan dat door den Paus be antwoord werd. OOSTEIVRI.ÏIi-BfiOTCGARIJE. De plattelands gemeenten van Neder-Oostenrijk hebben 6 anti-semieten en een katholiek voor den Rijksdag gekozen. Voor één zetel moet herstemd worden. ÜPA1VJE. De Cortez zijn geopend met eene troonredewaarin amnestie wegens staatkundige ver grijpen aangekondigd en verder verklaard wordt, dat de betrekkingen met andere mogendheden van vriendschappelijken aard zijn dat de onderhandelingen met Frankrijk over Guinea op bevredigende wijze worden voorgezeten aan de aau Marokko gestelde eischen vol daan was. Voorts wordt medegedeeld dat de regeering de handelsverdragen heeft opgezegd omdat het noodig is de handelsbetrekkingen met vreemde mogendheden op nieuwe grondslagen te vestigen. Aangekondigd wor den hervormingen in het strafwetboek en verbetering der verdedigingswerken. Met betrekking tot den toestand der geldmiddelen wordt gezegd dat het noodig is het tekort te dekken door vermindering der uitgaven. Het bedrag der vlottende schuld eischt de consolideering binnen een niet ver verwijderd tijdstip. De regeering overweegt thans de sociale vraagstukken. Ook wordt een wetsontwerp aangekondigd waarbij het militair onderwijs verplichtend wordt gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2