Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Coöperatie® JLVX1JIUV1I XU/lllA* STATEN-GENERAAL. Tweede Hamer, De afdeelingen hebben den 4 gekozen tot rapporteurs voor het wetsontwerp tot uitvoering van de grond wettelijke bepalingen betrekkelijk den staat van oorlog en belegde heeron Huber, Rooseboom De Beaufort Schimmelpenninck v. d. Oye en v. d. Schrieek; voor dat houdende onteigening a. voor verbetering van den Ouden IJselb voor de vergrooting van de algemeene begraaf plaats te Zwolle en voor den verkoop van heide enz. onder Oosterhout, de heeren v. d. Borch v. d. Velde, Zijlker, Engelberts en Brantsen en over die houdende overeenkomst met Haarlem tot ruiling van gebouwen en tot bekrachtiging van eene heffing in Eriesland, de heeren BoreelOppedijk Zijlker v. Löben Seis en Lambrechts. Den 28 is te Maarleasi in den ouderdom van 80 jaren overleden mej. M. E. Immer, weduwe van den heer W. Hos in leven vroedvrouw die gedurende den tijd barer verloskundige practijk hulp verleende aan 12461 kraamvrouwen te Haarlem, en aan 2558 kraamvrouwen, wonende in Haarlems omstreken. Den 4 is in den ouderdom van 91 jaren te W®r- ■iirr overleden de heer H. Stantoud-notaris en oud lid der prov. staten. H. M. de Koningin-Regentes heeft op verzoek van het hoofdbestuurde Holl. Maatschappij van landbouw onder H. D. bescherming genomen. De Ginnekensche Tram wegmaatschappij keert over het afgeloopen boekjaar een dividend van 71ji pet. uit. De gemeenteraad van Wormerveer heeft besloten voor hetzelfde bedrag als Zaandam, zijnde 3/7, in het 1/3 gedeelte bij te dragen voor het maken eener schutsluis te Zaandam. - In de den 3 gehouden vergadering van den ge meenteraad te Sijpe, waarin de heeren Zijp en Kaan afwezig waren werd voor kennisgeviug aangenomen de brief van hot Comité der op 9 Januari j.l. te Alkmaar gehouden vergadering, houdende verzoek om instemming te betuigen met het toen vastgestelde adres aan de Tweede Kamerin zake do wetsontwerpen op de grondbelasting en tot herziening van do algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen op grond o.a., dat de raad reeds een zelfstandig adres had ingediend. Tot vroedvrouw aan de St. Maartensbrug werd benoemd mej. A. W. Jansen, te Helder. Met de benoemde waren door b. en w. op de aanbevelingslijst geplaatst de dames G. PijperMolenaar te Hierden on C. A. Petrivan Heuvel te Callantsoog. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie, ter vervanging van den heer K. A. Kaan die deze gemeente gaat ver laten, word gekozen de heer J. de Moornadat verwor pen was met 6 tegen 3 stemmen een voorstel van don heer Nobel, om eene aanbeveling van de schoolcommissie te vragen, hetgeen men echter onnoodig achtte, op grond, dat de benoeming geheel, zonder inmenging van anderen, aan den raad behoort. Naar aanleiding van een adres van den heer P. Stadt, hoofd der school te Schagerbrugwaarin hij wijst op de ondoelmatige inrichting zijner woning, die te weinig kamers bevaten verzoektom minstens één slaapkamer aan te bouwen, werd besloten, op voorstel van den heer van Beusekom om den staat der woning te doen onder zoeken en eene begrooting van kosten voor den aanbouw te doen maken. Bij de bespreking verklaarde zich do voorzitter voor de inwilliging van het verzoek, daar de inrichting werkelijk ondoelmatig is en deelde hij mede, dat hij aanbouw aan de zuidoostzijde het wenschelijkst achtte waarvan do kosten door don opzichter J. Bos waren begroot op 750. De heeren Schuit en Biersteker ver klaarden den aanbouw onnoodig te achten, terwijl anderen nog wenschten zich nader op de hoogte te stellen. Nadat ten slotte was goedgekeurd een ontwerpbesluit tot het doen eener uitgave van 100 (toelage aan den eervol ontslagen ouderwijzer P. Schermer) uit den post van onvoorziene uitgaven der begrootiug van 1891, werd de vergadering gesloten om over te gaan in geheime zitting, ter behandeling van het kohier van den hoofde- lijken omslag. Te Callantsoog is tot regent der algemeene armen benoemd de heer G. Rademaker. In don nacht van den 28 op don 1 is het aan de sleepbooten Hercules, Simsom, Amsterdam en Adsistent gelukt, het in den nacht van den 12 op den 13 Januari 1.1. op den Razenden Bol gestrande engelsche stoomschip «Elstow" in diep water te brengen en behouden te Melder binnen te sleepen. Nabij het station Arcnliorn werd den 3 's avonds een ingezeten van St'oorin, N, door den tiein overreden en gedood. Hoewol de weg was afgesloten heeft hij naar men vermoedt, toch gewaagd met zijn hondenwagen onder den afsluitboom door te rijden. Tot gemeente-ontvanger te Spanbroek is benoemd de heer P. Stam aldaar. Het is voortaan aan de postambtenaren verboden om postzegels door het publiek in gewone of aange- teekende brieven als pasmunt tot overmaking van kleine bedragen ontvangen, tegen geld in te wisselenden brievengaarders is bovendien herinnerd aan hunne voorschriften, die hun de verplichting opleggen, uitsluitend bij het Hoofdkantoor zich van postzegels enz. te voorzien. In de jongst gehouden raadszitting te Slijp is o. a. het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op 4000 en hebben de mederegenten van het gemeene wees- en armenhuis aldaar kennis gegeven, dat zij hunne benoeming aannemen. Volgens het Vaderland heeft de minister van marine de overeenkomsten met de kon fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam voor den bouw van het ramschip «Reinier Ciaeszen" en het pantseraektoren- schip j> Wilhelmina der Nederlanden" opgezegd. Voor hoofd der school te Andijk (oosterschool) zijn uit 53 sollicitanten voorgedragen U. G. Dekker te Ilpendam, K. Kelder te Oosthuizon, P. Kooijman Rz. te AndijkR. Kooiman Kz. te de Tempel gemeente Reeuwijk, J. Teer te Uitgeest en Jn. Visser te Amsterdam. Door de afdeeliug >I:rscin en omstreken" der Hollandsche Maatschappij van landbouw is tot afgevaar digde naar de in Maart, te houden vergadering van Hollands Noorderkwartier benoemd de heer J. Wonder; tot zijn plaatsvervanger de heer S. Brak. aan den laagsten inschrijver den heer JKalt te Heeren veen, voor 67400. Te Andijk zijn in 1890 geb. 84, overl. 44, geh. 22. De bevolking klom van 2555 tot 2561. Te Tegelen in Limburg is een man die leem uit groef, in de groeve gestort en dood daaruit gehaald. Te Amsterdam heerscht onder de militairen weer vrij hevig de influenza. J. S., onderwijzer te Oostliuisten, 23 jaren oud wegens het plegen van ontuchtige handelingen met vrouwelijke leerlingen gesteld ter beschikking van den officier van justitie te Haarlem. H. M. de Regentes heeft namens de Komngin aan de Maatschappij van Weldadigheid eene gift van 500 geschonken. Wijlen de heer mr. W. Franken N.Gz., in leven kantonrechter te Nijmegenheeft aan het departement Nijmegen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 5000 vermaakt. Het noordelijk evangelisch zendingsfeest wordt dit jaar den 22 Juli in het stadsbosch te Assen gehouden. H. M. de Regentes heeft namens de Koningin aan de kon. Militaire Kapel van de grenadiers en jagers eene jaarlijksche toelage van 1000 verleend. Aan het regement grenadiers en jagers zijn de uniformen ten geschenke gegeven, welke wijlen Koning Willem III als officier in de verschillende rangen van dat korps gedragen heeftzij zullen in het museum van het korps geplaatst worden. Bij vonnis van den Raad van Tucht is kapitein G. Bakker, commandant aan het stoomschip Obdam der Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, van alle schuld vrijgesproken van de aanvaring op 27 Juli 1890 met de fransche visc.hsloep Christophe Colomb bij de Newfoundlandsche banken. Den 17 Juni a.s. viert de -Hersteld Evangelisch Luthersche gemeente haar honderdjarig bestaan. Het geschil tusschen den Staat der Nederlanden en de Nederl. Bank over de vraag, of het over de door de Bank uit te keeren dividenden verschuldigde patentrecht bij de balans moest worden afgetrokken van de algemeene winstdan wel gebracht moest worden uitsluitend ten laste van het Bankaandeel in de winstenis door scheidslieden in laatstgenoemden zin, dus ten voordeele van den Staat, beslist. De Staat krijgt door die beslissing een voordeel van ruim 30000. De Visscherij-Maatschappij Helder te Helder keert een dividend van 6 pet. uit. Het schriftelijk examen voor adelborst zal gehouden worden op 22 en 23 Mei, iu plaats van op 14 en 15 Mei. Den 2 zijn met algemeene stemmen tot commissaris der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij benoemd de heeren J. Boissevaindirecteur der Stoomvaartmaat schappij Nederland en jhr. P. Hartsendirecteur der Nederl. Handelmaatschappij. Den 2 des nachts ongeveer half twaalf is te Roo- zendaal in het middengedeelte der kandijfabriek Java bij brand ontdektdie door den feilen wind en branden van den suiker zoo hevig toenam geheele fabriek is afgebrand niettegen staande de krachtige pogingen dor brandweer; alleen de boeken werden gered. Vijftien belendende woningen bleven behouden. Te Breda en Steenbergen was de brand zeer goed te zien. De schade wordt begroot op meer dan 100.000. Den 2 des avonds is het licht aan de Zuiderzee haven te Hdain, dat sedert November 1890 niet gebrand had, weer voor het eerst ontstoken. Den 2 weigerde zekere Kiers, af komstig uit Vledder, die veroordeeld was tot 15 maanden gevangenisstraf en tot betaling van 1500 schadevergoeding wegens het stuk slaan vau iemands arm, de gevangenis te Groningen verlaten, toen hem medegedeeld werd, dat de tijd zijner gevangenschap voorbij was vóórdat hem schadevergoe ding verleend werd voor de langdurige gevangenschap volgens hem onschuldig ondergaan. Met geweld moest hij uit de gevangenis verwijderd en moesten zijne pa pieren hem in de zakken geduwd worden. Met 1 April a. s. worden in gebruik gesteld de nieuwe formulieren voor de attestatiën de vita. Volgens den au gekozen vorm kan de burgemeester óf zelf de betrokken personen voor zich doen verschijnen öf één öf meer ambtenaren machtigen zijne plaats in te nemen. De burgemeester teekent alleen de verklaring, dat de pensioentrekkende in de gemeente verblijftwat uit de registers is op te maken. Den 3 is tot lid der kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem gekozen de heer A. de Clercq (lib.) met 140 van de 251 stemmen. Op den heer A. J. Ja cobs (cler.) waren 109 stemmen uitgebracht. Den 3 des nachts is te 's-Gravenhage in den ou derdom van 75 jaren overleden do heer S. van Deventer oud lid van den Raad van Indië. In de zitting der Tweede Kamer van den 3 zqn de nieuw gekozen leden Zijima en van Karnebeekna onderzoek hunner geloofsbrieven, toegelaten en beëedigd Tegen den 5 werd aan de orde gesteld het wetsontwerp betreffende den suiker-accijns, de wijziging der personeele belasting (paarden) en de postwet. Den 3 zijn te Utrecht voor de nuttige handwerken o. a. geslaagd de dames A. E. Scheffelaar Klots saldo over 1889 geeft 1582.14. Uitgegeven werd Het batig saldo over'1890 bedraagt dus 1384.14. Vermoedelijk door een bedelaar, werd in de Mtarn- meer een paar laarsjes ontvreemd die op de regenbak voor de woning van 8. waren te drogen gezet. Onbillijke verdeeling van lasten te RIJP. Wij ontvaDgen over dit onderwerp een uitvoerig schrijven, dat wij meenen in korte woorden te mogen weergeven. Vóór eenige jaren werd door den raad van genoemde gemeente besloten tot de heffing van aanleg- geldon van vaartuigen. Do inzender stelt zich nu de vraag of het billijk is die belastinguit den aard der zaak gedragen wordende door mingegoede ingezetenen en niet-ingezetenente behouden nu öf de ontvangsten uit andere bronnen zóóveel hooger öf de uitgaven zóó veel minder zijn dat de hoofdelijke omslag met Ifi zegge zestien percent kan worden verminderd. De inzender meentdat deze in zijne oogen grove onbillijk heid ten spoedigste dient te worden weggenomen. '7 GRAVEN HAG E 5 Maart. Tweede Hamer. Het Kamerlid Walther heeft ontslag genomen. Aange nomen is de wijziging in het handolstractaat met Enge land en met 68 tegen 7 stemmen de verklaring met Duitschland, betreffende de bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes. De behandeling van hot ont- werp-suikeraccijns is aangevangen en sterk bestreden door de heeren Norman en van Nunen. de stoven het hevig dat de te Westwoud H. Koorn te SïovenkarspelJ. C Korver te Hoorn. Tegen 7 April a. s. kunnen weder pupillen op de Pupillenschool te Niouwersluis geplaatst worden. Aan vrage om plaatsing moet op ongezegeld papier vóór 23 Maart bij het departement van oorlog ontvangen zijn Vereischten van toelating zijn: leeftijd van 12 of 13 jaren lengte op leeftijd van 12 jaren minstens 1.4 el op leeftijd van 13 jaren minstens 1.43 el; gezond lichaams gestel zonder gebreken zoodat het te voorzien is dat de knaap voor den militairen dienst geschikt zal zijn De Staatscourant vau den 3 bevat de verdere toelichtingen Den 1 hield het liefhebberij-tooneelgezelschap »D O. V." te Mriekuiasen eene openbare vergadering waarbij ten tooneele werd gevoerd het blijspel «Janus Tulp" en het kluchtspel »Het Roosje van 8t. Flour." Een flink publiek woonde deze tamelijk goed geslaagde proeven van welsprekendheid bij. Uit het verslag over het boekjaar 1890 van het begrafenisfonds te Oostgraftdijk eu omstreken blijkt, dat werd ontvangen aan contributie 344.19 aan in Bij kon. besluit van den 4 is benoemd tot president der arr. recIUkank alhier de heer mr. Th. A. Mannes, thans rechter in dat college. De groote aantrekkelijkheid, die Renter's werken ook voor ons neaerlandsche publiek bezittenhad ons den 4 een talrijker publiek doen verwachten bij de voordracht, die de heer Hniil SSalk, uit Mecklenburg, in het lokaal Harmonie hield van eenige typische gedeel ten uit den rijken letterkundigen voorraad, die deze platduit- sche dichter heeft nagelaten. Wij hoorden voor het eerst eene dergelijke voordracht en dan is het voorzeker niet gemakkelijk, den vertolker te volgen in alle fijne scha keeringen. De nauwkeurigeafgeronde uitspraak de voortreffelijke actie echter droegen er ontzaggelijk veel toe bij, om aan dit voor den toehoorder nu en dan wel eens pijnlijk gevoel tegemoet te komen. Men kwam daardoor hoe langer hoe meer op zijn dreef, men geraakte langzamerhand meer vertrouwd met de voor hollandsche ren ook al is daaraan de gewone duitschp taal niet vreemd zonderling klinkende uitspraak en zinbouw. Aan het eiude van den avond was men zelfs schier ge neigd te gelooveu, dat men er zich reeds geheel iu thuis gevoelde. Dat dankte men zonder twijfel aan do groote talenten van den heer Balk. In een ongeteekend schrijven dat bij ons in huis is nedergelegdzonder aanduiding van herkomst en dus eigenlijk den weg naar de snippermand verdiende komt een tegenstander van coöperatie een raad geven, dien wij streng afkeuren. Hij geeft n.l. in overweging, om bij verwezenlijking der plannen van de Coöperatieve ver- eeniging alhier, wier statuten onlangs koninklijk werden goedgekeurd te trachten zich op de hoogte te stellen van de namen der leden, die daarvan oventueel zullen gebruik maken. Die wetenschap wil hij dan aangewend zien om de genen onder de ledon, die des winters geen werk hebben eu dientengevolge misschien afhankelijk worden van de openbare liefdadigheid, met name bekend te maken en hun op geenerlei wijze in hunne behoeften tegemoet te komen. Wij gelooven in de eerste plaats niet, dat van een der gelijk wapen door eenig woldenkend mensch gebruik zal worden gemaakt, al ware dat echter het geval, men zou o. i. daarmede het tegendeel uitwerken van hetgeen men wilde bereiken. Wij houden ons overtuigd, dat de op die wijze als het ware geboycotte huisgezinnen steun te over zouden vindon bij hot. groote publiek. Hoe men over coöperatie ook moge denkon, al erkent men gaarne, dat zij voor vele neringdoenden een zware slag kan zijn, op de wijze, als onze onbekende brief schrijver aangeeft, bestrijdt men niet met kans op goeden uitslag eene zaak, die toch ook deze goede zijde heeft, dat zij den velen met minder fortuiu bedeelden een middel is om den strijd om het bestaan beter vol te houden. Coöperatie ziet men tegenwoordig voor allerlei zaken aangeprezen; in vele bedrijven wordt zij ook in onze omgeving met voordeel toegepast men zie op de kaas- fabrieken tegenover zulk eene wassende beweging mag een middel, als hier wordt aangegeven, gerust een lapmiddel worden genoemd, dat ten overvloede nog onzedelijk ook zou zijn. Wij herhalen voor velen is coöperatie een doodelijke nekslag voor hun bedrijf en dat doet ook ons niet geheel onverdeeld instemmen met do toepassing van dit zoo allerwege geloofde middel, op ieder gebied. Toch zal de neringdoende zich op den duur aan den strijd met dezen hunnen vijand niet kunnen onttrekken. Ook al komt er van de plannen der opgerichte vereeniging weinig of niets binnen kortoren of langoren tijd zul len zij toch dezen vijand tegenover zich vinden en om overwinnaar te blijven iu dien moeielijkeu en ongelijken strijd, zullen alle krachten moeten worden ingespannen en zulleu zij coöperatie tegenover coöperatie moeten stel len, d. w. z. der concurrentie hot hoofd bieden, door zich met vakgenooten te vereenigen en door krachtige aaneen sluiting te verkrijgen, wat zij alleen niet vermogen. Gaarne geven wij in ons blad de gelegenheid, om deze belangrijke zaak nader te behandelen. ARRONDIS SEMENTS RECHTBANK. Zitting van 3 Maart 1891. P. d. V., Alkmaar, verduistering, 6 maanden gov. Tevens werden 2 bedelaars tot verschillende straffen vei oordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3