No. 29. Urie en HTegentigste Jaargang, 1891. ZONI) AC, 8 MAART. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland. FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. Ingezonden Stukken. Coöperatie. Stadsberichten. Novelle van P. F. BRUNINGrS. ALKMAARSCHE COURAJVT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Den 2 is het maken van een nieuw straatje in het paardenpad van de in do banne St. Maarten gelegen grintwegen ter gezamenlijke lengte van 8343 el, aan genomen door Jd. Dekker te Eenigenburg voor 8755. Den 3 is hot bouwen van vier heerenhuizen in één blok aan de Vondelstraat te Amsterdam gegund aan den laagsten inschrijver, den heer H. Paardenkooper te 's-Gravenhage, voor 73400. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot burge meester van Zuidseharwoude de heer J. R. Kist. Den 6 is te Deutinchem eene boerderij vernield waarbij 5 stuks vee in de vlammen omkwamen. Den 5 is in tegenwoordigheid van den Rijksopziener, belast met het toezicht op den stoombootveerdienst Enk- liuizenStavoren, een verkenningstocht gehouden met de veerboot «Friesland", ten einde te onderzoeken of de heropening van den regelmatigen dienst zon kunnen geschieden. Behalve een ijsberg, die zich in zee vertoonde, was overal ruim water. Te Stavoren gekomen, bleek de haven zoodanig versperd door ijs dat de boot niet dan met niterste moeite en na meer dan een half uur tob- bensde aanlegplaats kon bereiken. De terugtocht naar zee was niet minder bezwaarlijk en kostte niet minder tijd. Door de Z. W. winden is de haven vol met zware ijsschollen die tot op den bodem reiken. Van eene her vatting van den veerdienst kan onder deze omstandig heden geen sprake zijn. De boot bekwam aanmerkelijke schade aan hare wielen. Bedankt voor het beroep naar de ned. geref. kerk te Broek op Uangendijk door J. H. F. Gangel te Aalten. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Hontenisse in de plaats van den heer mr. Walter, benoemd kantonrechter te Nijmegen, is bepaald op 31 Maart, herstemming, zoo noodig, op 14- April. De Koningin-Regentes heeft de leden van de Tweede Kamer in twee gedeelten aan een maaitijd ten hove genoodigu de eerste helftbestaande uit de oudste 50 leden met den griffier en den commies-griffier op don 9 en de overigen op den 11. De heer Domela Nieuwen- hnis heeft voor de uitnoodiging bedankt. Den 7 ziju aan een maaltijd genoodigd de ministers, de commissaris des konings en de leden van Ged. Staten van Zuidhol land met den griffier en burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage. De gemeenteraad van Aieuwe Nfïedorp heeft besloten toe te treden tot het lidmaatschap der West- Friesche Kanaalvereeniging met eene jaarlijksche toelage van 5 en eene toelage in eens van 25. Het Bestuur der Liberale Unie heeft de afgevaar digden reeds bijeengeroepen tegen 11 April a. s. te half elf in Eensgezindheid te Amsterdam, waarin o. a. 14) o— »Ik hou niet van die zwijgers viel mijn vrouw ze nuwachtig in. «Stille wateren hebben diepe gronden." «Ja, ja," lachte ik, «stille wateren hebben diepe gron den. Baak is zoo'n stil, diep water. Maar ik hou niet van ondiepe watersdie altijd veel beweging maken als de wind er over heen strijkt en die niet te bevisschen of te bevaren zijn. Beste vrouwwe meenen het bei den goed met ons kind ieder op zijn maniermaar we moeten het toch met elkaar eens wordenvind-je niet «Ja-welals gij het maar met mij eens wordtzei de goede vrouwsteeds denkende aan een millionairen baron, die haar met den zoetklinkenden naam van «mama" zou toespreken. «Wel zeker worden we het met elkaar eens," lachte ik goedmoedig. «Ik heb een plannetje gemaakt," ver volgde ik terwijl ik een sigaar uit mijn koker haalde. «Zijn hier geen lucifers As-je-blieft niet rooken in mijn slaapkamer!" klonk het eensklaps vrij ongeduldig. Het was zomer en warmde beiden ramen onzer slaapkamer stonden wijd openen de rook van mijn sigaar had dus een vrijen uitgang. Ik rookte altijd als het me lustte het heele huis door, maar heel schap pelijk zonder dat mijn vrouw er zich ooit over had beklaagd. Ik' zag eerst vreemd op; toen tastte ik in mijn vestzak en vond daar een klein lucifersdoosje. Ik stak mijn sigaar aan ging bij het open raam zitten, en zei op mijn beurt«Hier zal het niet hinderen, Catean. Laat me nu maar rooken en luister. Baak behandeld zal worden een ontwerp-manifest aan de kiezers, dat eerst in de aangesloten kiesvereenigingen zal worden ter tafel gebracht en dat wij in een volgend nummer zullen mededeelen. De aangiften voor de dinsdag, den 10, te Schagen, woensdag, den 11. te Uitgeest en donderdag, den 12, te Halfweg te houden keuringen van hengsten ter toekenning van de provinciale subsidiën en aanhoudiugs premiën zijn zeer belangrijk. Voor Schagen zijn aange geven 28, voor Uitgeest 7 en voor Halfweg 43 hengsten. fflELTATUW'i BRIEVEN. De Nieuwe Noord-Hollander van 5 Maart 1891, die des tijds het artikel der Maasbode over den invloed van Mnltatuli's werken overnam, om tegen het lezen er van te waarschuwen vestigt tot mijne groote verwonde- ring de aandacht op een schrijven van Mnltatnli's zooneen protest tegen de uitgaven der brieven van zijnen vader. Hoe is het mogelijk! Doch daargelaten, dat de Nieuive Noord-Hollander vergat, wat hij destijds schreef, mag de opmerking niet achterwege blijven dat hij on recht pleegt tegenover de weduwe van Multatuli. Waar om haar gebrek aan gevoel toe te schrijven Waarom haar de «misschien" verdediging toegeschreven Als ze zegtal wat is moet wezen, spreekt ze waarheid. Gaarne zon ik zien dat de Nieuwe Noord-Hollander iets wat is ongedaan maakt. IJ. Onder het opschrift «Het Vrije Woord" werden in de meeste plaatselijke bladen alhier eenige regelen opge nomen, die zeker ook in de Alkmaarsche Courant van donderdag, den 5, zouden geplaatst zijn, indien de redac tie van dit blad zich niet gedrongen gevoeld had op zoo juiste wijze die regelen te beantwoorden onder het opschrift «Coöperatie." Ik breng hier in herinneringdat de Coöperatieve Vereeniging niet de. eerste vereeniging is, die zich het geldelijk belang harer leden aantrekt. Reeds eenige jaren geleden werd hier eene afdeeling «Eigen Hulp" gevormd, die zoo gaarne een winkel zou hebben opgericht doch bij gebreke hiervan eenige winkeliers in den arm nam. Nu nog gaan die winkeliers voorttegen verminderden prijs aan de loden van E. H. hunne waren te leveren. Kunnen die winkeliers dit gevoegelijk doenwaarom leveren zij dan niet aan allen tegen dien prijs en in de eerste plaats aan de minder bedeelden dan de leden van E. H. Over hot algemeen ziju de leden dezer vereeni ging geen minder bedeelden; de leden der Coöperatieve Vereeniging wel. Het doel der Coöperatieve Vereeniging is het bevor deren van de stoffelijke belangen harer leden. Deze leden zijnbehoudens enkele uitzonderingenwerk lieden, die gaarne zelf in hunne behoeften voorzien, en liever niet genieten van bedeeling enz. Zijn zij in staat op betere wijze in hunne behoeften te voorzien door Ik kon niet uitspreken. Catean ging heen en trok de deur met een harden slag achter zich dicht. Daar zat ik 1 Mijn sigaar brandde slecht. Ik streek weer een lucifer aan en nu stond mijn sigaar in vollen gloed. Of ze me goed smaakte Neen. De drom mel hale de vrouwenals ze eens iets in het hoofd heb ben 1 Een baronnenkroon en een millioen 1 Dat is ook te kras. Daar zijn weinig vrouwenhoofden tegen bestand. Ik zag mijn vrouw en dochter gearmd door den tuin wandelen zoo eensgezind zoo vertrouwelijk zoo innig als ik hot ooit had gezien. Daar stond ik alleen en verlaten 1 Ik ging mismoedig naar benedenden tuin door naar de achterdeurdie over-dag open stond en op het voetpad uitkwam. Zie daar stond ik eensklaps tegenover een heer. We keken elkaar een oogenblik heel verbaasd aan. Maar de haan is altijd meester op zijn erf. Ik was het eerst van mijn verrassing bekomen en beleefd mijn hoed afnemende, vroeg ik U is zeker de bloemist, dien mijn vrouw verwacht?" «Ah, pardon, mille fois pardon 1" «Mijnheer Parelman 1 Neem het me niet kwalijk dat ik n niet herkende. Ik ben erg bijziende. Ge hebt n zeker vergist, zooals ik mij ook vergiste. Ik hield u voor den bloemistwiens tuindeur hier naast is en die ook altijd in het grijs gekleed is zooals n. Go hebt zeker mijn deur voor die van mijn buurman aangezien." «Juist, juistmijnheer", antwoordde de jonker gevat. «Ik wilde hij nw buurman een paar bouquetjes laten arrangeereu om ze de dames aan te bieden. Maar, ik heb me inderdaad vergistin de deur Ah, hiernaast Jawel nn ken ik die deur, maar er zijn hier zooveel tuindeuren langs dit pad en ze gelijken alle op elkaar, vindt u niet «Zeker, mijnheer Parelman; en het is heel natuurlijk, dat go u vergist, vooral wegeus uwbijziendheid." Ik was heel ontstemd, zelfs inwendig boos geweest, en er zat me nog wel iets heel dwars in het gemoed, maar toch was dit toevallig treffen met den jonker me zoo welkom, dat ik een vlaag van vroolijkheid niet kon onderdrukken. coöperatiedan verdient ditdunkt mij aanbeveling en medewerking. En mochten er nu leden zijn of komendie van liefdadigheid genotendan is het blijkbaar nnmijns inziens, hun streven, te trachten door eigen krachten te bestaanen minder of in het geheel niet van liefdadigheid afhankelijk te wezen. Hiertoe kan geen ander middel dan coöperatie hen brengen. Voor zooverre mij echter bekend zijn er onder de leden der coöpera tieve Vereeniging geen bedeelden. Iutusschen volgt hieruitdat de werkman en zijn gezin, die doet wat hij kan om in zijne behoeften te voorzien, dus ook van coöperatie gebruik maakt zoo hij steun behoeftdubbel verdient geholpen te worden. K. H. J. Tegen zekeren P. W., winkelbediende is door de politie alhier procesverbaal opgemaakt ter zake van ver duistering van ongeveer ƒ1500, ten nadeele van zijne vroegere patroons de firma J. C. T. Na uit hun dienst te zijn ontslagen had hij de wijk genomen naar Am sterdam alwaar hijop last van den commissaris van politie te dezer stedeis aangehouden en gevankelijk naar hier overgebracht. In den morgen van den 4 heeft een onbekende van een onbewaakt oogenblik gebruik gemaakt om van de uitstalling van den manufacturier L aan de Hekelstraat alhier, een lap blauw eu wit gestreepte stof weg te nemen. De politie bij wie hiervan aan gifte is gedaan verzoekt opsporing van den onbekende, alsmede van de vermiste lap, die vermoedelijk verkocht is. Den 5 is aan den heer mr. T. A. §anne§ nieuw benoemd president der arrondissements rechtbank alhier op last van den burgemeester, eene serenade gebracht door het muziekcorps der d d. schutterij. Wijlen mejuffrouw wed. J. Taanman heeft aan het Diaconiehuis der ned. kerv. gemeente alhier, 50 vermaakt. Aan de Burgerij van Alkmaar Eene der nuttigste instellingen binnen deze gemeente wordt met geheelen ondergang bedreigd, namelijk HM AlKEMEEJfE HEWAAR8C9IOOL. Wat die school voor den burgerman isbehoeft hier niet in het breede aangetoond, het feit dat die niettegenstaande de zeer gebrekkige inrichting, door om streeks driehonderd kindereu bezocht wordt, pleit genoeg zaam voor zich zelve. Gedurende meer dan 21 jaren mocht het aan de alge- meene commissie voor de bewaarschool gelukken, met groote moeite die inrichting in stand te houden. Doch nn die school te klein geworden is en bovendien niet langer voldoet aan de eischen, door de wet met het oog op de gezondheidsleer bepaald, schieten hare krach ten te kort. Om die reden wendde zij zich tot den gemeenteraad. Zoo gaarne had zij gezien dat bij deze gelegenheid de bewaarschool zoude verdwijnen, om plaats te maken Ik trok de tuindeur met een harden slag achter me in het slot en we stonden op bet voetpad. Toen keek ik de deur aan en ik zei«Gij hebt gelijk, mijnheer van Parelman die tuindeurtjes gelijken op verrassende wijze op elkaar.. Met den besten bril kan men zich nog vergissen, dit merk ik aan u. Ik zal mijn deur vuurrood laten verven en ten overvloede er nog met zwarte of blauwe letters op laten childeren «hier liggen voetangels en klemmen. Wacht u voor schietgeweer!" Het is wel wat onderwetsch, maar ik vind het toch altijd beter, de menschen die bij vergissiug op eens anders terrein komen, te waarschuwen. De eigenaars en pachters van jachtterreinen vinden het beter, den vreem den jager niet te waarschuwen door den ouderwetschen paal: «Privatieve jacht," maar ze laten den onwille- kenrigen overtreder liever hun jachtopziener vijf gulden in de hand stoppen wat ze fatsoenlijk «transigeeren" noemen maar ik ben nn zoo fatsoenlijk niet. Ik be taal mijn dienstbaren zelf en vind geen kunstjes nit om het door ongelukkige slachtoffers hunner onwetendheid te laten doen." Ik had toevallig vernomen, dat Parelman van die kracht was. «Mijnheer," zei de jonker stilstaande en een weinig bleek «moet ik dit als een insinuatie als een heleediging beschouwen Hoe bedoelt ge mijnheer van Parelman vroeg ik met een onnoozel gezicht. Ik gevoelde me toen een groot diplomaat. «Ik bedoelmijnheer, dat wij ook geen jacht-terrein afpalen omdat de wet dit niet voorschrijften dat we tegen stroopers natuurlijk zooals ons recht is, de re pressieve maatregel bezigen die de wet ons aan de hand geeft." «Ah, jawel," zei ik, altijd evon onnoozel, «dat geeft do wet aan de hand. Maar neem 't mij niet kwalijk, mijn heer van Parelman, als ik onwillekeurig uw gevoeligheid heb gekwetst. Ik wist niet dat men ongewaarschuwd op nw terrein beboet of op contributie kan gestold worden. Nu liet ik er lachend op volgen «gij znlt het in een onderwetsch man toch zeker zoo barbaarsch niet vinden,, dat hij de indringers waarschuwt voor schietgeweeral

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1