Twee Boerenplaatsen Boelhuis te Wimmenum, Notaris DUEEB Boelhuis No. 29* Drie en BTegentigste Jaargang, 1891. 4 Z ONBAG 8 MA ABT. TWEEDE BLAD. Buitenland. Binnenland. Advertentie!]. Publieke Verkoopmg. Openbare Werkooping te Huiswaardgeint6. Koedijk, publiek te verkoopen: 2 Paarden gelijktands*|§|f merries, 2 Paarden, oud 31a jaar, ruin, 7 Kalf koeien, 11 Geldekoeien 7 Ilerfstkalvers, Rijtuigen, Tuigen, Boeren- en BouwgereedschappenMeubelenenz. Boeren- en Bouwgereedschap, Meubelen, Huisraad en pl. ni. 5000 kilo's HOOI. VLMAARSCH Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Ad vertcntiën Per regel O,IS. G-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23. DUITSCHEiAUfD. Vorst Georg Victor van Waldeck en Pyrmont, 60 jaren oud, vader van de Koningin-Re gentes der Nederlandenzal hertrouwen met prinses Louise van Sleeswijk-Holsteijn-Glücksburg, 32 jaren oud, dochter van een broeder van den Koning van Denemarken. EMAS-EOTIIARIVREV. De Landdag heeft den 4 op voorstel van eone commissie het volgende adres aan den Keizer vastgesteld Naar aanleiding der dezer dagen in het buitenland voorgevallen gebeurtenissen is verscherping der maatregelen betreffende den pasdwang gelast. De vertegenwoordigers van Elzas-Lotharingen geven den Keizer de verzekering, dat zij elke inmenging van bui ten af allerkrachtdadigst afwijzen en dat geene beroering uit den vreemde ooit in staat ishunne gevoelens te wijzigen. Vertrouwende op de welwillendheid des Keizers verzoeken zij om opheffing of althans verzachting van den pasdwang." De voorzitter van genoemde commissie heeft door tusschenkomst van den stedehouder aan den Keizer gevraagd, of dit adres hem door eene commissie persoonlijk ter hand mocht worden gesteld. EVGEEAIVD. Den 3 is de van den laatsten moord in Whitechapel verdachte Sadler op Vrije voeten gesteld, daar na het nauwkeurigst onderzoek geene bewijzen van zijne schuld gevonden waren. Minister Salisbury heeft aan het hem door de kamer van koophandel te Londen aangeboden feestmaal eene redevoering gehouden waarin hij wees op den grooten vooruitgangdien de handel gemaakt heeft en tevens zinspeelde op de herleving van het beschermende stelsel in Frankrijk en de Vereenigde Staten van Amerika. Wat de geschillen tusschen werkgevers en werklieden betreft, verklaarde hij, dat de regeering onzijdig blijven, maar zorgen moestdat de vrijheid geëerbiedigd werd. De werkstaking der werklieden in do hoogovens te Glasgow, die 21 weken geduurd heeftis geëindigd. De werklieden hebben zich met de loonsverlaging veroenigd. Lagerhuis. Den 2 vroeg de heer Labouchère, of de regeering de souvereiniteit van Egypte op Soedan erkende en welke de grens was van het grondgebied waarover Egypte gezag wenscht. Ook vroeg hijof de regeering voornemens was het egyptische leger te versterken. Mi nister Fergusson antwoordde dat de regeering niet de verantwoordelijkheid kon aanvaarden van de bepaling tot hoever het gezag van Egypte in die streken gaat. Zij was niet voornemens het leger te vermeerderen wel verbond zij zich tot bescherming van Egypte en de havens der Roode Zee. Den 3 werd na verwerping van een voorstel van den afgevaardigde Colomb het eerste hoofdstuk der marine- begrooting aangenomenbepalende de sterkte van de bemanning der vloot op 71000 man. De afgevaardigde Stansfeld (liberaal) lichtte den 4 het door hem ingedionde voorstel toewaarin het noodig wordt verklaard de wetten betreffende de verkiezingen te wijzigen en te vereenvoudigen en vooral te bepalen, dat niemand in meerdere districten mag stemmen. De afgevaardigde Howarth (conservatief) bestreed dit voorstel en stelde voorhet te verwerpen. Volgens hem was geen enkele wijziging in het tegenwoordige stelsel noodigtenzij Groot-Brittannië en Ierland naar even redigheid van hun bevolking vertegenwoordigd waren De heer Gladstone hield eene uitvoerige rede, waarin hij zich verklaarde tegen het bestaande stelsel waarbij aan de kiezers veroorloofd wordt in verschillende dis tricten te stemmen. De heer Chamberlain bestreed ook het bestaande stel sel, maar verklaarde toch, dat hij het voorstel-Stansfeld niet kon ondersteunenomdat daardoor de zaak niet werd opgelost. Ten slotte werd Stansfelds voorstel verworpen met 241 tegen 189 stemmen. Het amendement-Howarth werd tot onbepaalden tijd uitgesteld. Den 5 verklaarde de regeering geen bericht ontvaugen te hebben omtrent nieuwe onlusten op Creta. De aldaar op christenen gepleegde moorden worden op rekening van de gendarmes gesteld. De heer Storeij stelde als motie voor, dat het Huis zich zou verdagen, als protest tegen de gewelddadigheden der politie bij de werkstaking te Silkworth. Na bestrijding dezer motie door den heer Matthews werd zij verworpen. Na de verklaring van den minister van oorlog Stanhope dat do regeering niet voornemens was Soedan te vero veren werd den 6 het eerste hoofdstuk der begrooting van oorlog aangenomen. Van 22 tot en met 28 Februari zijn te Amster dam 12 kinderen aangegeven als overleden aan mazelen. Den 23 Februari is na afloop der loting voor nationale militie van do jongens uit Nieuwerkerk en Oosterland, te Zierikzee gehouden, door een jongen uit Nieuwerkerk een jongen uit Oosterland zoodanig met een koehoorn tegen het hoofd geslagen dat hij een paar dagen later aan de gevolgen overleed. Het Nutsdepartement te Zwolle heeft den 27 be sloten tot het oprichten esner bewaarschool voor kinderen van den meergegoeden standwaarvoor de voorloopige commissie een geschikt huis met grooten tuin uit de hand gekocht had voor 10.000. Met de verbouwings- en oprichtingskosten zal de school 14.000 15.000 kosten. Een bedrag van 10.000 aan rentelooze voor schotten was reeds verkregen terwijl de departements spaarbank het ontbrekende als eerste hypotheek tegen eene matige rente zal verstrekken. De gemeenteraad van Maastricht heeft den 28 be sloten tot den bouw van een derden gashouder van 4000 kub. el inbond wegens het toenemend gasverbruik; de kosten zijn begroot op 48000. Den 28 is te Beilen de door het Drentsche Land- bouwgenootschap te Aurich in Oost Friesland aange kochte driejarige zwarte Oldenburger Stamboekhengst in het openbaar voor 2700 aan twee heeren te Beilen verkocht. Den 28 des avonds is te 's-Gravenhage aangehouden de vermoedelijke dader van de inbraak, ten vorigon jare gepleegd op de villa Erica aan den Scheveningschen weg, bewoond door den burgemeester van Amsterdam en fa milie; hij word in het bezit gevonden van verschillende toen gestolen boekwerken. Den 1 hebben te Rotterdam eenige wanordelijk heden plaats gehad, toen eene compagnie schutters op het Beursgebouw bijeengekomen was ter overbrenging van het regimentsvaandel van de woning van den afgetreden kolonel-commandant naar de woning van den nieuwen commandant, en de politie, die bericht ontvangen had, dat de samenkomst ongeveer een uur later zou plaats hebben, afwezig was. Bij het ruim baan maken verzette de menigte zich tegen de politie, die ten slotte genood zaakt was van de sabel gebruik te maken om zich te verdedigen. Eenige belhamels werden naar het politie bureau gebracht. Bij de overbrenging van het vaandel werd de orde niet gestoord. Te Groningen is eene bakkerijte Hendrik-Ido- Ambacht eene schuurwaarin verschillende eigenaars hunne producten geborgen hadden, geheel afgebrand. De arr. rechtbank te Dordrecht heeft den 18jarigen jongeling, Johannes E., die bij ongeluk met een geweer zijnen broeder zoodanig verwonddedat hij aan de ge volgen overleed, vrijgesproken. Tegen hem was 2 dagen hechtenis geëischt. De heer mr. A. M. B. Hanlo, officier van justitie te Maastricht, is door don Keizer van Duitschland be noemd tot ridder van de 3 klasso der orde van den Rooden Adelaar van Pruisen. Koningin Wilhelmina is door de Koningin-Regentes van Spanje begiftigd met de Orde van Maria-Louisa (voor vrouwen), den 19 Maart 1792 gesticht door Maria- Louisa, gemalin van Karei IV. De onthulling van het monument voor de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau te Heumeu is vastge steld op 14 Aprilden dagwaarop de slag op de Mookerheide heett plaats gehad. In den Raad van ministers is vastgesteld dat de verzoekschriften, tot nog toe »aan den Koning" gericht, in het vervolg gericht moeten worden »aan de Koningin" of aan »de Koningin-weduwe, Regentes". De heeren H. van Kuijck c. s, te Amsterdam hebben van den minister van binnenlandsche zaken na mens H. M. de Koningin-Regentes op hun adres in zake de verplichte sluiting der schouwburgentijdens den rouw over den Koningten antwoord ontvangendat H. M. geene termen gevonden heeftom de gevraagde schadeloosstelling te verleenen. Die heeren zullen zich thans tot de Tweede Kamer wenden. Te 's-Hertogenbosch is in het huis van den Com missaris des Konings ingebroken. Uit eene in zijn par ticulier kabinet aanwezige secretaire, welke opengebroken was, is eene vrij aanzienlijke som aan bankbiljetten ont vreemd; ook werd een jachtgeweer mede genomen, terwijl de dieven in de eetzaal zich te goed gedaan hebben aan wijn, taart en kaas. De Vereeniging van nederlandsche scherpschutters zal dit jaar van Zaterdag 27 Juni tot en met Woensdag 1 Juli te lïoorn een grooten nationalen schietwedstrijd houdentot deelneming waarvan worden uitgenoodigd marine en legerdienstdoende en rustende schutterijen de vereenigingen gevormd uit de schutterij, de afdeelingen van den Bond van oud-onderofficieren, enz. Het aantal schijven wordt van 22 op 33 gebracht, en wel op 150 el 12, op 225 el 8, op 300 el 7, op 25 pas 1, op 12 el 4 en op 30 el 1 voor Rijksgeweer en Ganpillat-patronen. Voor dit jaar zijn zeer vrijgevige bepalingen gemaakt voor de korps wedstrijden daar elk bataljon schutterij elke schutterij, minder dan een bataljon sterk zijnde, elke scherpschutters-vereeniging of korps en elke afdeeling de bevoegdheid heeft met meer dan één detachement uit te komen, schoon zij slechts voor één prijs in aanmerking kan komen. Do korps wedstrijden in het individueel juist- heidsscbot zullen op 225 el en die in het salvovuur op 300 el worden gehouden. Men verwacht, dat de nieuwe regeling van den wedstrijd voel zal bijdragen tot eene vlijtige en algemeene deelneming aan de huishoudelijke schietoefeningen. In de maand December werd bij de Rijkspost spaarbank ingelegd 888,290,351/i en terugbetaald f 824,900,99, zoodat op het einde des jaars het gezamen lijk tegoed 21,250,500,65 bedroeg. Aan rente is over 1890 aan het einde van het jaar op de rekeningen der verschillende inleggers bijgeschreven 473,529,16 en op geheel afbetaalde boekjes nog uitgekeerd 20.005,19. In de loop dier maand werden 3313 nieuwe boekjes afgegeven, 1395 geheel afbetaald zoodat aan het einde nog 281.870 in omloop waren. gevestigd te ZUIDSCHARWOUDE is voornemens, om na bekomene rechterlijke machtigingvoor zoover die vereischt wordtop Dinsdag ÏO Maart 1891bij inzetting en op Dinsdag 17 Maart 1891, bij afslag, op beide dagen aan te vangen des v.m. ÏO uur in de herberg s>het bonte paard"te Noordscharwoude ten oosten van den Waarddijk onder OUDKARSPEL, benevens eenige Bouwvakkers aldaar waaronder velo perceelen zoogenaamd O u d 1 a n dvoorts onder de ge meente HARENKARSPEL, bet poldertje genaamd HET MOSSEBOSCH, in de Schaap skuilmeer; een Woonhuis en Erf, benevens eenige perceelen Wei-, Bouw- en Rietland, in hot Waarland, ter grootte te zamen van ruim 22 hectaren. Beboorende aan de erven JANTJE PATERwed. P. BEKKER en anderen. Breeder bij biljetten omschreven. De Notaris DUKER gevestigd te Zuidscharwoude is voornemens om, na bekomene rechterlijke machtiging, op Maandag 16 Maart 1891 des avonds 6 uur in de herberg i>de Burgte Noordscharwoude publiek te verkoopen Hot Woonhuis met Erf en Voorerf te Noord scharwoude thans door de wed. IJsbrand Kaan bewoond benevens een akker Bouwland groot ruim 57 aren gelegen aldaar, tusschen de Schouten-en Molen- slooten. Breeder bij biljetten omschreven. te ALKMAAR in het café »de Nachtegaal", op Donderdag, 19 Maart 1891 bij opbod, en op Donderdag, 26 Maart 1891, bij afslagtelkens 's avonds 6 uur, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HENDRIK JAN DE LANGE van 1.Twee Woonhuizen, Schuur, Erven on Bouw terreinen, te Alkmaar, op Scharloo groot 6 aren, 16 centiaren te veilen in 5 perceelen behoorende aan den heer J. B n s c h en te aanvaarden 1 Mei 1891. 2. Een Muis, ingericht tot Broodbakkerij, en Erf, aan de Yeerestraat, te Alkmaar, groot 1 are 19 centiaren, te aanvaarden 1 Mei 1891. 3. Keven van rioleering voorziene Woonhuizen, op Ropjeskuilgroot 6 aren, 11 centiaren, beboorende aan de heeren C. Koopman en J. M u ij s; verhuurd a 1,30 per week en te aanvaarden 1 Mei 1891. 4. vier perceelen Bouwterrein aan de Suaar- manslaan groot 5 aren 32 centiaren dadelijk te aan vaarden. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van DE LANGE DE MORAAZ, te Alkmaar, en van den heer J. MUIJS, makelaar aldaar, wat perceel 1 en 3 betreft. ten huize van den heer L. BRIEFJES, op Woens dag, 1 April 1891 's morgens 9 uur, van: Er is gelegenheid tot stalling bij Ruit e r, aan de Zes Wielenniet op de Plaats. Notaris H. J. DE LANGE. ten sterf huize van don heer D. HOUTKOOPER, op Woensdag, 8 April 1891, 's morgens 9 uur, om kontant geld, van 20 Kalf koeien2 Geldekoeien, 1 Stier, 3 Hokkelingen 1 Blesmerriepaard (gelijktands), ysg|£l bruin Merriepaard (12 jaar) Kapwagen Tilbury Boerenwagens, Driewielde KarrenGierbak Op de Plaats kan niet gestald worden. H. J. DE LANGENotaris.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5