No. 30. Urie en £u egentigste Jaargang, 1891. WOENSDAG 11 MAART. Officieel Gedeelte. Kiezerslijsten. Kiezerslijsten. FEUILLETON. MIJN 'VRIEND PARELMAN. H E E II E Novelle van P. F. BRUNIMS. voor de bewoners van wijk F op 11 Maart, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uurvoor de bewoners van HEI LOG op 13 Maartvan des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur. alkmaarsche couraat. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. v: Telefoonnummer 33. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Burgemeester en Wethouders van A L k - Maar brengen bg deze ter algemeene kennis dat de lijsten der kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad op heden vastgesteld ten raadhuize aan geplakt en gedurende 14 dagen, des morgens van 9 tot 's namiddags 2 uren, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing nodergelegd zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen gedurende dien tijd, onder over legging der noodige bewijsstukken op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingediend. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 10 Maart 1891. De Secretaris, Nuhout van bes Veen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen naar aanleiding van het 2e lid van art. 35 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37) bij deze ter algemeene kennis dat bij de herziening der Sijsten, aan wijzende de personen die bevoegd zijn tot het kiezen van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Geueraal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad de namen der volgende personen wegens het verliezen van een df meer der gevorderde vereischten of uithoofde van over lijden daarop zijn geschrapt als A. Wegens het verliezen van een of meer der gevorderde vereischten. Leonardos van den Aardweg, Frederik Pieter Adolf, Joseph Antonie Aghina, Theodoras Josepiius Amersbeek, Surebertus Beijer, Elias'George Riskanter, Honricus Bloem, Hendrik Blumink, Jacobus Hon- dricus de Boer, Lambortus de Boer, Jan Bolland Frederik Leendert van BommelGeldolf Adriaan BossertSimon Bonwons Pieter Brouwer, Koruelis Antonie Dane, Jan Dekker Jr., Andreas Jacobus Dirk zen Jan Dorregeest, Arnoldus Hubertns Drie sen Adrian as Einwaehter, Johannes Elleman, Cor nells Emont Hendrik Email, Franciscus Anthonius Franse Jacob Gerrit van Garderen Jan Anthonie de Geus, George Frederik Glotze Comelis de Goede, Pieter van da Graaf, Henri Louis de Grave, Jacob Groenland Gerard us van Groos Aron de Haas Jan Hart, Pieter Hartland Kz, Gerardus Martians Honkoop, Dirk Johannes de Jong, Theodoras van der Klei, Pieter Klinkert, Jacob Klomp. Martinus Knuist, Jacob Corneiis Koomen, Meijert Koster, David Kreu nen, Pieter Knijk, Johannes Landsman, Johannes.Lau- wers, Willem Cnno Lenderink, Reinier Gerardus van derLiet,CornelisvanMaarleveld, Gerrit Hendrik Meij- roos, Mr. Johannes Andreas Middelhoff, Simon'01 j, Willem Frederik van OldeDborgh, Jan Oudejans, Evert Pot, Johannes Pauw, Johannes de Raat Az, Gerrit 15) o— De jonker was een weinig verward hij wilde me zijn hand toesteken, maar mijn bijziendheid belette me, die be weging op het juiste oogenblik op te merken, 't Speet me echter niet; ik smaakte Z'lfs een soort van inwendig genoe gen. Ik had den jonker met dezelfde munt betaald, waar mee in der tijd zijn papa me in de Witte had betaald, toen bij met monsieur le comte De Bouriquette stond te praten. Toen ik later thnis kwam, bemerkte ik heel goed, dat vrouw en dochter alles behalve vriendelijk gestemd waren, en toen ik nu heel diep over de zaak ging nadenken begreep ik, dat de jonker verder gevorderd was dan ik aanvankelijk dacht, en dat, al had ik hem vandaag buiten de deur ge- honden, ik niet voor goed van hem af was. Mijn vrouw, zoowel als Louise, scheen verblind in dat jongmensch, en ik begon me ernstig bezorgd te maken. Ik dacht er over, Louise naar huis terug te zenden, maar bij nadere over weging vond ik het veiliger, haar bij me te houden. Er verliepen een paar dagen, en ik zag den jonker in geen velden of wegen. Ei, was hij uit het veld geslagen? Maar ik was achterdochtig geworden en ik bespiedde de houdingen gedragingen mijner vrouw en dochter. Daarbij viel het mij in het oog, dat zij er beiden vrij opgeruimd uit zagen, volstrekt niet als vrouwen die gedwarsboomd worden. Ik werd blijkbaar misleid, en dat smartte mij diep. Nog nooit hadden mijn vrouw en Louise iets geheim vopr me gehouden, maar nu die ongelukkige hoogmoed aan de eene en die dwaze genegenheid en lichtgeloovigheid aan de andere zijde in het spel kwamen, vonden ze, helaas, goed, tegon me samen te spannen. De smart maakte weldra plaats voor Eduard Richardson Klaas Ruiter, Andreas Stepha- nus SchoolingsFrans Schut, Simon Schuurman, Jan Smit Cz., Wouter SmitCorneiis Spaan, Jacob Stekelbos, Gerardus Johannes Stokman Bernardus Stokman Cornells Taanman, Johannes Dirk Tander, Corneiis Michiel Tonneman Jan Tijm Hendrik Veen Johannes Vermeulen Mr. Michiel Jan Egbert Viruly VerbruggoMr. Johan Gregorius Vogel Mattheus Wallast, Simon Wever, Mr. Gerard Wtte- waall, Arij Wjrt, Jacob de Zeeuw (alleen voor den Raad B. Wegens overlijden, Herman Johannes Ansingh Sr,, Martinus Bodisco, Jan Comelis Boom, Jan BruntinkKlaas Dekker Lz Corneiis Duin Nicolaas Geels Johan Corneiis van GijzenWillem Helling, Hendrik Hilbrand Johaunes Hoff, Albert Kenter Rz., Teuuis Koru, Nico laas Augustinus van der Meer Jacob Post Frans Antonie Tauber Wolf Eliazar Vet. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 10 Maart 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Hoe spoedig oude wonden door onvoorzichtige hande lingen weer opengereten kunnen worden is ons dezer dagen weder gebleken uit -het mislukken van het bezoek der Keizerin-weduwe van Duitschland aan Parijs en van de po-ging om de Fransche schilders voor de tentoon stelling te Berlijn te winnen. Een en ander geschiedde blijkbaar met de beste bedoelingen; de Fransche gezant aan het Duksche hof werd reeds geruimen tijd met beleefdheden overladen en de ontvangst der Fransche geneesheeren op het -congres te Berlijn was zoo hoffelijk en hartelijk mogelijk. Zelfs zond de üuitsche Keizer aan de Parijsche kunstacademie een brief van rouwbeklag bij den dood van den schilder Meissonier. Het bezoeken van Parijs door Keizerin Frederik moest de kroon op het werk zetten en bet voornemen van eenige Fransche schilders, om hunne schilderijen naar de tentoonstelling te Berlijn te zenden, door hun kunstbroeders doen volgen. Eensklaps zijn echter de zaken veranderd. Met den dichter Déron- lède aan het hoofdhebben Boulangistenradicalen en Bouapartisten al die beleefdheden met ruwheid vau de hand gewezen en het deelnemen aan de Berliju- sche tentoonstelling veroordeeld als een verraad aan het gramschap en ik besloot, zoo spoedig mogelijk den vij and slas ie leveren en het kostte wat het wilde, voor goed op de vlucht te drijven. Maar hoe werd do gemeen schap onderhouden Kwam de jonker in mijn afwezig heid of rd er heimelijk gecorrespondeerd? Baak word steeds stiller en somberder. Het scheen me, dat hij oo-ter denzelfden indruk verkeerde als ik. Op zekeren morgen kon ik de verzoeking niet langer weer stand bierleu ik had behoefte met iemand te spreken ..op wiens bescheidenheid ik vertrouwen kon. «Baak," «ei ik, hom een sigaar aanbiedende, «leg je ■fceekenpen eetts neer en laat ons praten." Het was .alsof er eensklaps een zonnestraaltje over BaakV dui-tere trekken vloog. .«Jongen ztn ik, «ik had wel gewenscht, dal ik mijn dochter niet hier had gebracht." Ja, mjuneef", zei Baak, »'t is jammer." «Je bejiijpt dus mijne bedoeling, hé? Het onge lukkigste, Baak, is dat mijn vrouw en dochter mijn zienswijze niet deelen." Baak - gelaat vertoonde weder een weerschijntje van een zonnestraal, en hij antwoordde; «Ik dacht eerst, mijnheer, dat gij ook hum Hoe zal ik zeggen Dat tk ook zoo gek was, te gelooven dat die kwast aan e<m huwelijk met mijn dochter denkt? Neen, man, zoo 4waas is je chef niet. Het spijt me, Baak, dat di /„ikou zulk een loop hebben genomen; alles had zoo heel anders kunnen zijn als als Ja, zie-je, dat zal ik je maar niet zeggen misschien kun-je het wel raden Baak boog diep op zijn teekeuplank voorover, als speurde hij naar een microscopisch insect. Ik zag dat zijn wangen en voorhoofd vuurrood werden »Ja, dat is ook jammer, Baak zeer jammer." Ik zweeg en keek, steeds rookende, het raam nit. Na een poos hief Baak het hoofd op; zijn kleur was een wei nig opgetrokken maar ze was nog merkbaar. «Mijnheer," zei hij met een ietwat schorre stem, »ik geloof niet dat ik had kunnen beletten water is gebeurd." vaderland en een heulen met de overwinnaars van 1870 en 71. Zij hebben de herinneringen aan die ongelukkige jaren bij de Franschen wakker geroepen en ofschoon de Keizerin Parijs heeft verlaten zonder eenige onbeleefd heid of onaangename bejegening ondervonden te hebben, heeft toch blijkbaar de openbare meening zich meer en meer verzet tegen een beautwoording van de Dnitsche vriendschapsbewijzen en tegen de deelneming aan de tentoonstelling in de Dnitsche hoofdstad. Die uitslag is ongetwijfeld te betreuren, maar bij eenig nadenken behoeft men er zich tocb niet over te verwon deren veel minder zich te sterk aan het gedrag der Franschen te ergeren. Men heeft van de zijde der Duitschers van het bezoek der Keizerin-weduwe aan de Fransche hoofdstad te veel ophef gemaakten daaraan evenals aan de deelneming der Fransche schilders aan de Berlijnsche tentoonstelling te groote beteekenis gehecht. Sommige Duitsche dagbladen spraken ervan als het toe steken van de broederhand als een historisch feit dat de volken van Europa met vreugde begroetten als een soort van vredefeest waarvan de heilzame gevolgen zich spoedig zouden doen gevoelen. Dat ging te ver. Door die taal in denzelfdeu geest te beantwoorden of wel door er op te zwijgen zou het Fransche volk den schijn op zich laden van de toegestoken broederhand aan te nemen en, al bet gebeurde vergetende, met Duitschland een verhond van vrode en vriendschap te willen sluiten. Inderdaad dat was te veel gevergd het Fransche volk kan o- er de jaren 1870 en 71, kan over Elzas en Lotharingen zwijgin de meerderheid althans is tegenwoordig verstandig genoeg om zich van wraakkreten van verwijten en uitdagende taal te onthouden maar zij kan er niet toe komen aan Frankrijks ongeluk herinnerd te worden en den overwin naar, die twee provinciën aan het land ontnam te be jegenen alsof er niets gebeurd, of wel alsof alles vergeven, en vergeten ware. 'Wij kannen dit volkomen begrijpen. Duitschland had Frankrijk moeten naderen zonder mooie woorden, ernstig- en waardigmet eorbiedigo beleefdheidmaal' er had geen woord gesproken moeten worden over de nederlagen van voor twintig jaren noch over de blijvende gevolgen; alles wat er aan berinneren kan had zorgvuldig vermedon moeten worden. Ook die Franschen die er aan wan hopen het verloren grondgebied ooit terug te krijgen e~ er toe gekomen zijn in den bestaanden toestand te bemsten, znllen zich er voor wachten dit openlijk te erkennen en hunne heimelijke gedachten uit te spreken. Duitschland althans moet nooit kunnen gelooven dat Frankrijk van Elzas en Lotharingen afstand doet, afziet van de hoop om die provinciën terug te brijgen. Het is al wel dat er niet meer gebeurd is toen f)é- roulède en zijn medestanders de bittere herinneringen hadden wakker geroepen maar de Fransche schilders konden toch daarna niet volharden bij hun voornemen om hunne schilderijen naar Berlijn te zenden. Had de Keizerin aan Parijs een kort bezoek gebracht van ten hoogste een paar dagen misschien was het beter afge- loopen bezoeken van gelijken aard hadden herhaald knnnen worden en Parijs had er allengs aan kunnen «Zoo, jongen, geloof-je dat niet? Weet-je wat ook jammer is, Baak?" «Neen mijnheer." Dat er meuschen zijn, zooals gij bijvoorbeeld, die vrij wat figuur in de wereld konden maken als ze wat meer hoe zal ik het noemen? wat meer zelfgevoel wat meer zelfvertrouwen hadden Zulke meuschen blijven ver achter bij anderen; ze doen ziclt-zelf nadeelBaak." «■Mijnheer," zoi Baak, »ik begrijp uw bedoeling maar mijnheer zon me er geen verwijt uit maken als mijn heer evengoed overtuigd was als ik dat me in dit geval zelfgovoel en zelfvertrouwen niets zouden gebaat hebbeD." «Zoo-zoo! Ben-je daarvan overtuigd, Baak? Hoe ben-je aan die overtuiging gekomen jongen «Mijnheer ...mijnheer," zei Baak aarzelend en be nauwd,— «ik meen duidelijk te hebben opgemerkt, dat Diejuffer Louise hier kreeg Baak weer een kleur als bloed «altijd iets tegen me heeft gehad «Ik begrjp niet, Baak viel ik hem een weinig driftig in de rede, «hoe je tot zulk een malle gevolgtrekking bent gekomen. Wat drommel nu we toch de zaak bepraten, laat ons openhartig zjn! Als een jongen verliefd is op een meisje, moet hj zjn beste beentje voorzetten en trachten in haar smaak te vallen, in plaats van zich te verbeelden dat ze hem niet lijden mag en dan schuw op een afstand te bijven. Toen ik verliefd werd op mjn vrouw, die, ik durf het gerust zeggen er drommels goed uitzag, want Louise geijkt sprekend op haar, eu die vrjers genoeg kon kr jgen was ik zoo gek niet om het onder stoelen of banken te steken Ik danste met haar, en ik zorgde wel dat ik de meeste dansen van haar kreeg; ik gaf baar roos jes en bonqüetjes en ik vertelde haar allerlei malligheden, die de meisjes graag hoorenen ik deed zelfs mallighe den voor haar, die geen vestandig, maar alleen een verliefd menscb in het hootd kan kr jgen. Eu mjn vrouw vond dat heel aardig en ze was er zelfs trotsch opdat haar aan bidder halsbrekende toeren waagde om haar hand te kunnén kussenenzoovoorts met dat gevolg, amice, dat toen ik meende een ernstigen aanval op haar hartje te kunnen wagen ze kordaat ja zeizonder zich te beden-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1