No. 31. Urie en UTegentigste Jaargang 1891. V11 IJ D A O Officieel Gedeelte. Zeemilitie. 1uinwater lei ding". Buitenland. FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. 18 MAART. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennisdat van af ZATERDAG 14 Maart 1891 geen duin water aan de brandkranen meer verkrijg baar zal zijn. Novelle van P. F. BRUNINGS. COURAJVT. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer 33. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis dat ter gemeente-secretarie in den loop dezer maand aanvraag kan worden gedaan door lotelingen van deze gemeente, lichting 1891, om bij de z e e m i 1 i t i e te worden ingelijfd. De voordeelen aan dezen dienst verbonden zijn vermeld in de daartoe aangeplakte openbare kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 10 Maart 1891. De Secretaris, Nuhotjt van des Veen. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 10 Maart 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BELCUH. Den 10 des middags hield de centrale sectie der Kamerbelast mot het onderzoek van het voorstel tot grondwetsherzieningde onlangs uitgestelde bijeenkomst. De miuister-president Beernaert deed daarin toen de beloofde mededeelingen betreffende de plannen der regeering. Hij erkende de noodzakelijkheid van die herziening. Het aantal der tegenwoordige kiezers, 150.000, was te gering voor eeue bevolking van 6.000.000 Niet temin was het uoodig, dat eerst eene overeenkomst werd getroffen tusscben de partijen over do toekomstige rege ling van het kiesrecht. De regoering verklaarde zich tegen de iuvoering van het algemeen stemrecht omdat het land nog niet voldoende voorbereid is voor een zoo grooten overgang. Zij geeft de voorkeur aan het ver- leonen van kiesrecht aan de hoofden van gezinnen. Daardoor zou het aantal kiezers vermeerderd worden tot 600.000, zijnde de helft van het aantal burgers, dat bij de invoering van het algemeen stemrecht het kiesrecht zon verkrijgen. Eene dergelijke hervorming zou dan te goeder trouw zonder te letten op partijbelangen ten uitvoer moeten gebracht worden. De minister verklaarde zich tevens bereid het kiesrecht, behalve aan huisbewo ners, ook te verleenen aan burgers, die eene bepaalde som in de belasting betalen en aan allen, die op grond van een verworven diploma zonder twijfel aanspraak hebben op het kiesrecht. Dezelfde kiezers zouden het kiesrecht uitoefenen zoo voor de Kamerals voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden. Deze uitbreiding van het kiesrecht zou tevens gepaard gaan met eene evenredige vertegenwoordiging van de partijen. De Senaat moest blijven de vertegenwoordiging der- belangen, zoodat voor de verkiesbaarheid tot lid van den Senaat een zekere census noodig is, behoudens voor hen, die door ambt of bekwaamheden op eene plaats in dat college aanspraak kunnen maken. Daar het wellicht moei lijk zou zijn tusschen de partijen eene schikking hierover te treffen zou men den Senaat kunnen laten kiezen dooi de Provinciale Staten, gelijk in Nederland, of door ge trapte verkiezingen. Volgens de grondwet moest voor do herziening over eenstemming worden getroffen met den Koning. Deze zou gaarne zien dat hem het recht werd verleend om do kiezers te raadplegen over een beginsel eene kwestie welke nog niet aan het oordeel der Kamer was onder - worpen of over een wetsontwerp, dat nog geen wet was geworden. Evenwel zou dit slechts eene voorlichting zijn, maar geeu eigonlijk referendum. Tevens wenschte hij door de grondwet bepaald te zien dat do toestemming des Konings noodig is voor het sluiten van huwelijken van leden van het Koninklijk Huis. Ten slotte zon hij gaarne in de grondwet eene bepaling opgenomen zien, waarbij de toekomstige inlijving van den Congo-Staat bij België wordt vastgesteld. De heer Frère Orban de leider der liberale partij verklaarde zich tegen de meening der regeering, dat eerst eene overeenkomst tusschen de partijen noodig is. Even wel wilde hij zijne wenschen niet namens de linkerzijde formuleeren omdat onder de liberalen in dit opzicht geene eenstemmigheid heerscht. De heer Janson, de leider der radicalen verklaarde, het in dit opzicht eens te zijn met den heer Frère-Orban. De verklaringen van den heer Beernaert beantwoorden in hoofdzaak aan de verwachting maar de voorstellen van don koniug komen geheel onverwacht. Te oordeelen echter naar de wederzijdsche verhoudingen tusschen de leiders der verschillende partijen is het te vreezen dat geen overeenstemming zal worden verkregen, zoodat de met zooveel moeite voorbereide herziening misschien nog zal mislukken. DEVKDARKUltr. Tusschen de regeering en de liberale oppositie in het Folkething is overeenstemming verkregen over het vestigen eener vrijhaven te Kopen hagen. De havenrechten zullen afgeschaft en do accijns op petroleum en suiker verminderd worden. DUITSCHIiAWD. Den 7 is te Baden-Baden het Sanatorium gedeeltelijk door brand vernield. De lijders konden gemakkelijk gered worden daar de brand op eene der bovenverdiepingen ontstond. De afgevaardigde von Koscielski rapporteur over de begrooting van marine in den Rijksdag heeft van den Keizer met eene eigenhandige dankbetuiging een schil derstuk ten geschenke ontvangen, zijnde oene copie van eene door den nederlandschen schilder Lieve Yerschuer in 1684 voltooide schilderij, zijnde 11/2 el hoogen2'/2 el 16) o_ Baak vond die schikking heel goed, maar hij begreep niet wat ze in de gegeven omstandigheden te beduiden had. »Dat zal ik je vertellen, o nuchtere, ongeniale ingenieur!" zei ik, »in uw betrekking van plaatsvervanger des meesters van het erf, als Cerberus met een aantal koppen vol tanden om te bijten, ligt op n de physieke en moreele verplichting, om alle wachthonds-gaven, die een enkel mensch in zich kau vereenigen, zooveel mogelijk ten toon te spreiden en hier niemand toe te laten, die er niet wezen mag. Begrepen Heel goed mijnheer. Ik zal zorg dragen, dat er geen dieven en dolle honden op uw erf komen; maar ik kan niet beletten, dat hier menschen komen, die door de leden van het gezin worden toegelaten.' >Neen dat kunt ge niet beletten, mijn waarde Baak, maar ge kunt u toch op verschillende wijzen van nw plicht als plaatsvervangend hootd des gezins kwijten iMijnheer", viel Baak me snel in de rede, »ik verkies niet voor spion te spelen. Het is genoeg, dat ik hier den geheelen dag op het kantoor moet zitten om dood eenvoudig mijn oogen dicht to doen voor alles wat buiten mijn gezichtskring ligt." Ha-ha-ha!" lachte ik. >Wat windt ge u op, brave jongen 1 Zou ik u tot spion gebruiken terwijl ik weetdat ik op den ganschen aardbodem geen slechter verklikker kan vinden dan n? Dat ge scherp kunt zien, weet ik maar ge hebt geen droppel detective-bloed in de adoren. Neen jongen maar als plaatsvervan ger van don heer des huizes hebt ge andere, lofwaardiger plichten te vervullen. Ge verbeeldt n in het bezit te zijn van eene knappe vrouw en eene niet onaardige dochter; dus begint ge uw dag met te zorgen dat ze beiden een friseh ruikertje op de ontbijttafel vinden dan neemt ge de gelegenheid van mooi weer waar om de dames tegen den middag op een rijtoertje te noodigenge peinst verder nacht en dag op allerlei aardige verrassingen waarmee ge de verveling van knappe, levenslustige vrou wen verdrijven kunt ge denkt in uw hoedanigheid van mijn plaatsvervanger ditmaal zoo weinig mogelijk aan uw werk en houdt alleeu de loopende correspondentie bij. Do zaken laat je rusten maar je wordt dichterals je dat mogelijk is en ik zon je beleedigen als ik voor het oogenblik geen grooten dichterlijken aanleg in je meende te bespeuren. Ik zal mijn program morgen nader omschrijvenlaat ons nu maar weer aan den arbeid gaan." Mijnheer," zei Baak met een bewogen stem maar toch opgeruimd >ga gerust op reis. Uw erf zal on geschonden blijven eu ik zal u altijd wat er ook moge gebeuren dankbaar blijven voor het in mij gesteld vertrouwen. Go wilt geen verklikker van mij maken omdat ge er mij niet toe in staat gelooftmaar ik zal u helpen om een mogelijk gevaar af te weren. De boe kanier, hier op do kust, is oen echte roover, ik weet het, en ik weet meer dan gij maar vrees niets ik zal u en de uwen met een nauwgezet geweten dienen." »Ik weet het, Baak. Nu gaan we werken, en morgen, vóór mijn vertrek spreken wo nader." Het was opmerkelijk en het vervulde me met inwen dige vrees, dat vrouw en dochter, toen ik haar mijn vertrek voor deu volgenden dag mededeelde niet alleen geen leedwezen lieten blijkenmaar zelfs na de eerste uitroepen van O en Ah een heel vergenoegd gezicht zetten. »Ge zult natuurlijk niet alleen willen blijven liet ik op mijn mededeeling volgen »maar wel een man in huis willen hebbenvoor uw eigen gerustheid en de mijne." »Natuurlijkzei mijn vrouw met haar gewone ge vatheid»ik neem Bertus den zoon van onzen tuinman, 's nachts in huis hij kan in het kamertje beneden, naast de keukenslapen." breed, voorstellende de vloot van den Grooten Keurvorst op open zee, kenbaar aan de van de schepen wapperende vlag, een roode adelaar op wit veld Het oorspronkelijk stuk hangt in het vertrek, waar de Keizer de regeerings- zaken behandelt. De Keizer heeft door deze daad willen toonen, zeer veel belang te stellen in de voltooiing van de vloot volgens een vóór 3 jaren overgelegd plan. Prins Bismarck is in het 19 kiesdistrict van Hannover door de nationaal-liberale partij candidaat gesteld voor lid van den Rijksdag. De minister van eeredienst von Gossler verzocht aan den Keizer ontslag welk verzoek reeds ingewilligd is. Kijksdag. Don 9 is het voorstel von Manteuffel, om de krediet-aanvraag voor twee pantserschepen terug te zenden naar de begrootingseommissie, aangenomen, nadat den 7 één lid te weinig ter vergadering was om een besluit te nemen. Het gevraagde krediet voor een derde pantser schip werd door de meerderheid geweigerd. Het overige gedeelte van de marine-begrooting werd ongewijzigd zonder beraadslaging aangenomen. EMtlKIiAlVO. Een hevige sneeuwstorm den 9 des avonds aangevangen heeft op verscheidene plaatsen niet alleen de telegrafische gemeenschap verbroken, maar ook het verkeervooral te Londenzeer belemmerd. Rijtuigen moesten den dienst staken en voetgangers konden met moeite tegen don feilen kouden wind en de sneeuw inkomen. In de voorsteden van Londen woeien verschil lende daken eu schoorsteenen af. Een lokaaltrein sneeuw de in bij Beacon-Hill eu twee px-edikauten die per rij tuig huiswaarts keerden sneeuwden met dat rijtuig bij Elvex-land in. De laatste trein, die te Londen moest aan komen, sneeuwde in bij Sandgate en kou, hoewel men da delijk aan het work ging, eerst den 10 des morgens om 9 uur bevrijd werden. De reizigers hadden zonder eten en drinken te kunnen bekomen, den geheelen nacht in den trein moeten doorbrengen. De" stoomboot van Dover naar Galais, die den 9 des avonds had moeten aankomen, kwam eerst den 10 's morgens om 9 uur te Calais aan. Onder de reizigers was de hertogin van Edinburg. Bijna alle kolen waren bij aankomst verstookt geworden. Had de kapitein des nachts te twee uur, toen de storm op zijn hevigst was niet besloten de ankers uit te werpen en den dag af te wachten dan was zij waarschijnlijk op strand gedreven. Bjj Hastings is do bemanning van een paar visschersbooten, ten getale van 10 man, omge komen. Drie kustwachters die de bemanning van een in nood vorkeerend vaartuig wildeu redden, kwamen mede om. Ierland. Parnell is den 7 des avonds bij zijne aan komst te Newry met groote opgewondenheid ontvangen In optocht met fakkels werd hij naar zijn hotel gebracht. FK.IIKRIJH, De gouverneur van Algiers heeft aan minister Constans zijn ontslag verzocht. Kamer. Den 9 antwoordde minister Constans aan hen, die inlichtingen vroegen over het verbieden van het wedden bij de wedrennen dat hij te ï'ade was gegaan »Ah zoo" was mijn antwoord. «Ik heb er reeds voor gezorgd, dat ge een bewaker hebt. Ik heb liefst geen menschen in mijn huis die ik niet ken." »Eu wie is die bewaker vroeg mijn vrouw. sDat is Baak, die, op mijn verzoek, ons wel den dienst wil bewijzen 's nachts naast het kantoor te slapen. We hebben beddegoed en is er niet genoeg, dan huur ik het iu het logement." Dat zal niet gebouren zei mijn vrouw beslist, maar hoogst zenuwachtig. »Ik zon dat hoogst ongepast vinden." Louise, ga naar uw kamer," zei ik kortaf, en Louise ging- Toen we alleen waren hernam ik»Cateau, ik moet op reis en ik gamaar ge zult me op uw woord be loven niemand te ontvangen, die gedurende mijne af wezigheid hier niet komen mag »Je wilt me een spion opdringen 1" riep mijn vrouw eensklaps zenuwachtig. Stel u gernstzei ik bedaard en ik was bedaard omdat ik vast besloten had me geen haarbreed van mijn voornemen te laten afbrengen »ge krijgt geen spion in uw huismaar wel een eerlijkbraaf man dion ik vertrouw. En ik zal u meer zeggen hij zal hier komen, omdat ik het wil »0 mijn hemel!" riep mijn vroawde handen ten hemel heffendezooals Cassandra, toen ze Troje's onder gang voorspelde. Wat znllen de menschen daarvan zeggen »Dat moeten de menschen maar weten," zei ik gelaten. »Maar ik zal me er niet aan storen. Baak is een neutraal persoon. Ge vraagt niet: wat zal de wereld er van zeggen, als ze mynheer den jonker van Parelman wiens roep in zake liefdes-avonturen niet bijzonder stichtelijk is door de tuindenr bij ons binnen ziet sluipen maar ge zijt wel bang voor de wereld als ik een bedaard en bezadigd man tot wachter in mijn huis neem, met wien men u en Louise nooit in het publiek ziet, behalve dien enkelen keer op het feest van Semper »Wat zegt ge daar van niet stichtelijk in lief-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1