Hollands Noorderkwartier. gevende periode. Het beleid der tegenwoordige meerderheid heeft alom teleurstelling gebaard. Bedriegen niet alle teekenen, dan wendt het land zich af van partijen die getoond hebben zijne behoeften niet te begrijpenveel miuder die te kunnen bevredigen dan verlangt het niets anders dan zijn vertrouwen te hergeven aan eene waarlijk liberale staatkunde. En voorzeker zal de natie bereid zijn dat te doen wanneer deze staatkunde blijk geeft van hare ernstige begeerte om zich te wijden aan het tot stand brengen van de hervormingendie het belang van het nederlandsche volk eischt. Welke die hervormingen zijn, wat dus het wachtwoord moet wezen bij do aanstaande verkiezingen, ons schijnt het niet twijfelachtig. De kiesbevoegdheid voor do Tweede Kamer der Staten-G-eneraal worde door onbekrompen toepassing van het voorschrift der grondwet uitgebreid ook tot den kring der werkliedendie reeds te lang daarvan ver stoken bleef. De wetgever ga aanstonds zooverals eene eerlijke uitlegging der grondwet hem veroorlooft. Onder vaststelling van de noodige waarborgen tegen mis bruik geve hij het kiesrecht aan alle meerderjarige mannelijke nedeiianders die, bij eene eigenhandig ge schreven aanvrage aan het plaatselijk bestuur hunner inwoninghun verlangen te kennen geven om op de kiezerslijst te worden geplaatstof op eene andere door de wet voor te schrijven wijze toouen te kunnen lezen en schrijven en belang te stellen in de openbare zaau. Behalve de bedoelden en de overige in de grond wet aan gewezenen, blijven daarbij echter uitgesloten zij, van wie blijktdat zij niet in staat zijn zelf in hun onder houd en in dat van hun gezin te voorzien. Persoonlijke invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming worde voorgeschreven. Hervorming van het samenstel onzer belas tingen worde met alle kracht tor hand genomen. iSliet langer worde gedraald met de invoering eener progres sieve directe belastingdie een einde maakt aan het onduldbaar privilege dat het roerend vermogen thans geniet, in verband daarmede moet de patentbelasting hetzij opgeheven hetzij vervormd worden de accijnzen op eerste levensbehoeften moeten vervallende druk der mutatierechten moet worden verlicht. Zoo noodig worde de successiebelasting uitgebreid echter zoodanig dat voorzoover zij in de rechte lijn wordt geheven, de kleine vermogens in geen geval zwaarder worden belast. In het algemeen worde gewaakt tegen te zware belasting van den kleinen middelstand en rekening gehouden met de belangen van den landbouwdien gewichtigen tak van onze volkswelvaart. Met deze hervormingen moeten maatregelen gepaard gaan, om de gemeenten iu hare tinaneieële moeilijkheden te gemoet te komen. Wordt awe en onze wensch vervuld dan zalals straks do stembus wordt geopendhet aanhangig ont werp tot regeling van «len krijgsdienst, iu hoofd beginselen ongewijzigddank zij de medewerking van de meerderheid der liberalen, reeds tot wet zijn verheven. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn dan neme op het liberale program eene voorname plaats in eene legerinricbtingin hoofdzaak overeenkomende met het stelseliu het ontwerp-Bergansius neergelegd, eene leger inrichting die gegrond is op hot beginsel van den per soonlijken dienstplichten welke getuigt, dat Nederland vast besloten is, zijne onafhankelijkheid en zijne neutra liteit tot het uiterste te verdedigen. Met betrekking tot het arbeidersvraagstuk hebbeu wij iu hoofdzaak slechts te herhalen wat daaromtrent in ons programma van lc87 werd gezegd. Onze wenschen te dezen luiden dat maatregelen worden verordend ter bevordering van veiligheid en gezondheid iu fabrieken en werkplaatsen dat aan iederen arbeider een wekehjksche rustdag worde gewaarborgd dat de verzekering van den werkman tegen ongelukken worde geregeld en aan voorzioningen bij ziekte ouder dom en overlijden krachtig de hand geslagen worde dat het vakonderwpsmet name het ambachts-, ia- brieks- en landbouwonderwijsvan overheidswege op afdoende wijze worde gesteund dat het arbeidscontract bij de wet worde geregeld en de naleving daarvan beter worde verzekerd door eene ook buitendien hoog noodige vereenvoudiging van ons procesrecht dat tot vertegenwoordiging der arbeidersbelangen ad- viseorende arbeidskamers worden georganiseerd. Eu bovenal worde leerplicht ingevoerdwaaraan thans na beëindiging van don schoolstrijd, geen beletsel meer in den weg staat. De administratieve rechtspraak worde zoo ge regeld, dat de burger gevrijwaard is tegen willekeurige wetstoepassing door de overheid. De nooden en behoeften binnen eigen grenzen mogen Nederland niet doen vergeten de dringende plichten die het heelt te vervullen als koloniale mogendheid. Ook lndië biedt een ruim veld van werkzaamheid voor eeue vooruitstrevende staatkunde. Zoo worde een gedeelte der bestuurstaak in lndië van het centraal gezag overgebracht naar de deelen. Er worde gestreefd naar gestadige vermindóring van dén drnk, op de iniaudscho bevolking golegd door beeron- en culttmr- diènsten. Mot vasten tred worde op den ingeslagen weg voortgegaan en worden maatregelen genomen, opdat ook de laatstovergeblevene der gouvernementscultures aan de vrije industrie worde overgegeven. Ten aanzien van het opium vraagstuk trachte men door eene afdoende fegeling het misbruik te keeren. De „Liberale Unie" vertrouwtdat deze denkbeelden bij de aanstaande verkiezingen door de liberalen eenparig 'zullen worden gehuldigd. Namens de „Liberale Unie" HET BESTUUR: (Voïgéii de bandteekeningen.) i. i. ïd "£»i; i n de inning der bruggelden op de IJselbrug thans ver- pacht voor 3350 per jaar, niet meer te verpachten en te zijner tijd te besluiten over het al of niet behouden dier belasting. Bij twee kon. besluiten van 25 Februari is tot 1 Mei geschorst het besluit van burg. en weth. a. van Hoogeveen, d.d. 24 Juli 1890, waarbij aan J. Kip Azn. vergunning is verleend tot oprichting van eene scheeps timmerwerf voor den bouw van ijzeren schepen; b. van Groningen d.d. 14 Juli 1890, waarbij zijn gewijzigd de voorwaarden eener aan E. Noack verleende vergunning tot het oprichten eener stoommachine. Hoe weinig geregeld tegenwoordig nog het goede renvervoer bij de Hollandsche Spoorwegmaatschappij plaats heeftbewijze het volgende Een vaandel moest dezer dagen vau Amsterdam naar Schagen gezonden worden. Het kwam eerst echter te 's Hagetoen te Rotterdamdaarna te den Helder en eindelijk op de plaats zijner bestemming. Evenzoo ging het met eenige werktuigen, die van Schagen naar Beverwjjk werden verzonden. Deze deden eerst Amsterdam aan toen Rot terdam en eindelijk toch ook Beverwijk. Mochten de pas sagiers ook maar zulke extra reisjes maken, zoo eindigt onze berichtgever zijne verzuchting. Bij kon. besluit van den 6 zijn benoemd bij het wapen der genie, tot kolonel, de luit.-kolonel K. Eland, directeur van de lie afdeeling der Krijgsschoolbij deu Staf van het wapen, tot kolonel, command, in het 2 genie-commandement, de luit .-kolonel A. J.Voorduin, van dien Staf, hoofd der Vo afd. van het dep. v. Oorlog, uit welke betrekking hij in verband daarmede eervol wordt ontheven tot luit.-kolonelde majoor F. M. van Panthaleon baron Van Eek, van dien staf, en is aange wezen tot hoofd van genoemde Ve afdeeling, de luit.-ko lonel van Panthaleon baron Van Eek voornoemd. Den 7 is op de rivier de Waal onder Rossmn ter hoogte van »de Schans" eeue volgeladen schuit gezon ken waarbij één der opvarenden verdronk en een ander met de grootste moeite gered word. De laatste stoomtram van Edam naar Amster dam is den 8 dicht bij Amsterdam ontspoord, zonder ongelukken te veroorzaken. Uit Weenen wordt bericht, dat het syndicaat voor de Holl. Witte Kruisloten ontbonden isde niet geplaatste 21676 stnks zijn verdeeld. De minister van binnenl. zaken heeft zich bereid verklaard het daarheen te leidondat aan de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkundeten behoeve van een door haar aan te stel'en tuinbouwleeraar over het jaar 1891 een subsidie worde verleend vau 2000, onder voorwaardedat de keuze van den aan te stel len leoraar aan de goedkeuring van den minister worde on derworpen en dezen jaarlijks een verslag worde toegezon den van hetgeen door dien leeraar is verricht. Den 8 des nachts is de sigarenmakerij van Jvan den Berg te Kaarden uitgebrand. Den 9 des ochtends is te Zaandam in de stoom- wasscherij en bleekerij van de firma Latenstein en van de Stadt de machinist Zeulevoet bij het smeron van de in vollen gang zijnde machine, beklemd geraakt tusschen den stang en het kamrad, zoodat hij oogenblikkelijk dood was. Bij kon. besluit van don 7 is aan den heer A. van Dissel op verzoek eervol ontslag verleend als 2 luitenant bij de dienstdoende schutterij te Helder, onder gehou denheid zijne op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij te volbrengen. Den 9 des avonds vertrok de Tielscho veerpont van de Wamelsehe zijde zonder veerkuecht, daar deze door deu hevigen wind bij het afvaren te water ge raakte. Hij redde zich eveuwel. De pont gierde weg met twee reizigers, een metselaar en den Rijksveldwach ter uit Wameldoch bleef midden op de rivier liggen daar de reizigers, bij de volslagen duisternis, niet wisten hoe zij de gierkettingen moesten verzetten. Binnen weinige oogeublikken sloeg de pont vol water en toen de veerknechtdie eerst met veel moeite naar Tiel ge bracht was eindelijk met twee andere mannen de pont opgespoord had was zij reeds in de diepte verdwenen. De metselaar bad zich in een mast gereddoch de Rijksveldwachter was verdronken. Deze laat eene vrouw met acht kinderen na. De gemeenteraad van Rdani heeft den 9 met alge- ineene stemmen besloten, niet te steunen het adres van de heereu Kaan c.s. betrefieude het wetsontwerp tot her ziening der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen. Vermoedelijk misleid door de dikke sneeuwlaag die den 10 des ochtends do sloot bij het station der Holl. Spoorweg-maatschappij aan den Parallelweg te 's-Gravenhage bedekte, is de juffrouw uit het feoffio-toutje op het stationsplein aldaar te water geraakt en ver dronken. Den 10 is te Raalte aanbesteed het bouwen eener r. k. kerk met torencathechiseerkamernoodkerk schuur en het herstellen der pastorie. Laagste inschrijver de heer J. Dijkstra te öolsward voor 132.300. Den 11 heeft te Amsterdam door het uitschie ten van een ketting een in de houthaven werkzame man een balk tegen het hoofd gekregen met hej; gevolg dat hij dadelijk dood bleef. Tot helpster bij het onderwijs in de nuttige hand werken aau de openbare lagere school te Ouitorp is benoemd mejuffrouw A. Winder. De raad der gemeente Hensbroek heeft besloten zich te wetiden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ten einde te doen blijken van zijne instemming met liet adres, bij dat college ingediend door do hoeren Kaan c. s. in zake de aanhangige belastingwetten. De geërfden van de Maalschap Gardereu ouder Bar- neveld, gróót ongeveer 5000 bunders; hebben met groote mèerderhéid van stemmen een plan tot verdeeling dier Maalschap goedgekeurd. De geineeuteraad van Monnikendam heeft beslo ten tot het vernieuwen van de Zeepziedersbrug en van verschillende schoeiingen en tot het sluiten eener geld- leening van 5000, tot eene rente van ten hoogste 4 pet;., met jaarlijksche aflossing van minstens f 250 ter dek- kiug van die uitgaaf. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft een per soon die in dronkenschap zijn hondje tegen een landhek dood geslagen had veroordeeld tot 14 dagen gevange nisstraf. H. D. Avink zijnvolgens testamentaire beschikking van wijlen haar echtgenoot, vroeger geneoshoer te krom menie in 1881 overleden, eenige legaten ten deel gevallen aan verschillende aldaar bestaande instellingen, alsaan de diaconie der ned. hervormde gemeente de halve eigendom in eon stuk weiland, in het geheel groot ongeveer 3 bundersbenevens 1000 het Algemeen Weeshuis, de halve eigendom in een stuk weiland, in het geheel groot ongeveer 2 banders en f 1000; het Fonds voor behoeftige kraamvrouwen de halve eigendom in een stuk weiland in het geheel groot ongeveer 2 banders de Vereenigiug tot Werkverschaffing 1000 de diaconie der doopsgezinde gemeente en het r. k. armbestuur 200, en verder aan de gemeente Kromme nie 1000, met bepaling dat deze som moet dienen tot het maken eener regenbak ten algemeenen nutte. Aan deze legaten is geen vrijdom van successierechten ver bonden alleen zijn eenige bepalingen gemaakt omtrent de verhuur aau de tegenwoordige gebruikers der landerijen. De arr. rechtbank te Groningen heeft J. J. M. adsistent aan het postkantoor aldaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens verduistering van gelden. Bij de den 10 te Scltagen gehouden hengsten- keuriug voor het Aederlandsch Paardenstamboek werden aangeboden 10 tweejarige hengstenwaarvan 2 goed- en 8 afgekeurd werden. Voor mededinging naar de provincialo snbsidiën van f 250toetekeuuen aan driejarige of oudere hengsten waren van de 6 aangebodene vijf opgekomen. Ter mededinging naar de aanhoudiugspremiën a 150 voor tweejarige hengsten, waren 11 stuks aangeboden. Ter verkrijging van de aauhoudingspremiën a 100 van eenjarige hengsten, waren 12 stuks aangemeld. De uitslag dor keuringen wordt later bekend gemaakt. Den 10 trad de heer Emil Balk in het lokaal »Cérès" te Schagen voor een twintigtal hoorders als Reuter-vertolker op met eenige der schoonste en geestig ste stukken van dien schrijver. Wat waar kan zijn voor de bewoners van Overijsel, Drenthe enz., is o. i. niet waar voor ons, Noordhollauders: het Meckleuburgsch wordt hier stellig niet zoo spoedig verstaan als daar. Het is voor ons wel noodzakelijk Reuter te kennen als men ten volle genieten wil van de meosterlijke voordracht des hoeren Balk. Toch sleept de spreker een ieder mee on zijn lach is aanstekelijk. Niet anders dan met den groot sten lof kan men van dezen Reutei'-vertolker spreken. Het is een genot hem te hoorenmen waardeert er Reu ter te meer om. Den 10 zou te Rijp in de zaal van den heer A. de Goede het Grand Théatre Varié," onder directie van den heer John Zumsteg, optreden. Wegens gebrek aan belangstelling kon de voorstelling niet plaats hebben en moest het gezelschap onverrichter zake vertrekken. Het werken aan de badiurichtiug te Rijp moest dezer dagen geslaakt worden, omdat het bestuur van het Waterschap niet kon goedkeuren dat genoemd gebouw zóó ver in de Beemsterringsloot geplaatst wordt. Den 12 geraakte te Schagen (Lagedijk) do kar en het paard van den heer J. Zeeman van Callants- oog te water met het gevolgdat het paard er dood werd uitgehaald. Bij de stemming voor hoofdingeland van den pol der lleerhugowaard ziju uitgebracht 38 stemmen. Herkozen is de heer G. Heider met allo stommen ter wijl gekozen is de heer S. Akkerman met 22 tegen 16 stemmen op hot aftredend bestuurslid, deu heer J. Swaag. De verpachting van het vischwater iu den polder lleerhugowaard heeft opgebracht 10,—, tegen J 108.50 in het vorige jaar. Den 11 is mej. C. Cöllen te St. Pankras benoemd tot onderwijzeres te Amsterdam. In de voorjaarsvergadering to houden op Woensdag 25 Maart 1891, des voormiddags 10 ure, bij G. J. Hoekstra te Twisk zullen de navolgende puuten wor den behandeld: mededeeliugon vau verschillenden aard; ingekomen stukkeu; jaarverslag der Vereenigiug rapport van de flnaucieelo commissie betreffende do rekouing en verantwoording over het dienstjaar 1890 verslag van het laudhuishoudkuudig congres, uit te brengen door den heer J. Zijp Kz.; verslag omtrent de proef met Bluut's voederpers uit te brengen door deu heer P. Stapel Sz.; mededeelingen omtrent de aangelegde proefvelden dooi den heer C. J. van Lookeren Campagne; benoeming van een afgevaardigde voor het laiidhuishondknndig congres benoeming van een afgevaardigde voor do vergaderingen van de Verecniging »hol Nederlandsch Paardun-stauiboek"; benoeming van eene commissie tot wetsherziening, waar voor het bestuur voordraagt de heereu jhr. mr. P. van ForeestN. Loder en J. L. T. Gronemanbenoeming van drie leden van hot bestuur iu plaats van de heeren jhr. mr. P. van Foreest, K. Breobaart Jr. on J. Zijp Hz.: benoemiug van een voorzitterbepaling van de plaats waar de algemeene vergadering in Novomber 1891 zal gehouden worden waarvoor het bestuur Purmerend voordraagtvoorstel van dsn heer C. do Goede Hz,, om op de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van landbouw te Alkmaar, vauwege de Vereeniging twee prijzen uit te loven voor de grootste eu beste vorzamo- meling veebehoorende tot dezelfde familie uit ééue boerderij de afstamming te bewijzen door extracten van inschrijving in een der stamboeken voorstellen van het bestuur: a. proefneming met de iaëntiug tegen vlek ziekte der varkensiu te leiden door deu heer M. J. Hengeveld Gz.; b. om andermaal 700,beschikbaar te stellen voor het aauleggen vau proefvelden, in te leiden door den heer N. Loder; c. om adhaesie te be tuigen aan een adres van de Hollandsche Maatschappij van landbouw aau deu minister van biuueulandsche zakenomtrent maatregelen bij het uitbreken dor be smettelijke' varkensziektein te leideu door den keer K. Koster Hz.; cl. om too te treden tot het lidmaatschap der Kamer vau Koophandel te Londen in te leideu door den heer jhr. mr. P van Foreest bespreking vau het in te dienen adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal i betreffende de belasting-voorstellen in te leidon door den heer J Bro. haait Kz,; vaststelling der begrootiug van het dienstjaar 189 b; bespreking van ver dere werkzaamheden. -1

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3