No. 32. Urie en Megentigste Jaargang. 1891. Z0 N DAG 15 MAAKT. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. Binnenland. Ned. Paardenstamboek. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALKMAAR, op Woensdag, 18 Maart 1891des namiddags 123/4 nre. Novelle van P. F. BRUNINGS. NUH0ÜT VAN DER VEEN. ALMAARSCIIE t ill RAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ®,®6. Telefoonnummer 33. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. G-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers IlBRMs. COS- TER ZOON. Punten van behandeling Verzoek van mej. N. Venema om eervol ontslag als helpster in de vrouwelijke handwerken aan de openbare school voor onvermogendeu tegen 1 April. Verzoek van de heer S. do Lange PAz., om eervol ontslag als lid van het burgerlijk armbestuur tegen 15 April a.s. Van G e d. Staten. Brief, houdende mededeeling van het bij hen bestaande bezwaar tot goedkeuring van het raadsbosluit tot afstand van grond aan den Geestersingel aan J. P. Schouten. Van de vaste commissie van financiën. Rapport op de rekening der bad- en zweminrichting, dienst 1890. Rapport op het verzoek om 300 subsidie voor de Paaschtentoonstelling. Rapport op het verzoek van W. H. Arkes om uit betaling der toegezegde subsidie van 600 voor den tramomnibusdienst AlkmaarHoorn over 9 maanden. Rapport op het vorzoek om 300 subsidie por jaar voor den tramomnibusdienst AlkmaarBergonEgmond aan Zee Rapport op het verzoek van de heeren A. J. Kaan e.s., om te steunen huu adres aan de Tweede Kamer, in zake de gemeente- belastingen. Van burg. en weth. Ontwerp-besluit tot onbewoonbaarverklaring van het perceel van H. Lijubach aan de Oudegracht wijk D no. '258. Rapport op het adres van de afdeeling Schermeer der Holl Maatschappij van landbouw betrekkelijk de boter markt en de gemeente-verlichting van den Omval naar de Priesche draaibrug. Voorstel tot, het verleenen van vergunning aan den heer Leo M. de Fouw tot het maken van een steiger aan de Bierkade. Voorstel tot het herstellen van het hekwerk om het terrein der gemeente-reiniging. Verzoek in beginsel een besluit te nemen omtrent de verzekering van werklieden bij gemeente-werken tegen ongelukken. Rapport der speciale commissie omtrent het voorstel van burg. en weth. tot uitbreiding en hervorming dei- gemeen te-politio. Voorstel van burg. en weth. tot het in het leven roe pen eener inrichting voor hooger onderwijs, met het rap port der commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs omtrent dat voorstel en de daarop door den heer mr. J. P. Kraakman ingediende amendementen. Plan tot hervorming der burgeravondschool, in verband 16) o— Kort en goedik hield volik heb me zelf nooit meer bewonderd dan toen. Hoe ik het heb volgehou den vraag me dit nietwant ik zou een verward verhaal moeten geven van allerlei kwellingeu die me werden aangedaan en het natuurlijke uitvloeisel waren van geprikkelde vrouwelijke zenuwtjes. Ik had het on geluk aan tafel te zeggendat de boontjes niet goed waren «afgehaald", en het bewijs voor deze culinaire stelling lag in een lange rist van draden op den rand van mijn bord. Mijn vrouw bestreed die stelling door het eenvoudig antwoorddat dit de schuld van de boontjes was, en dat zij, noch de keukenmeid, de boontjes hadden» ge maakt." Daar viel niets tegen te zeggen. Toen meende ik de opmerking te mogen maken dat het ribstuk mager en draderig was, en de bewijzen der draderigheid lagen op mijn bord uitgestald. Daarop zei mijn vrouw, dat de slachter dienzelfden morgen nog had verklaard, nooit in zijn leven een klant te hobben gehad zoo lastig als de ondergeteekende. Het was toevallig voor het eerst, dat ik een aanmerking maakte op het gebied van ge braad maar ik meende het te moeten doen om het onweer van de overzij door een kleine demonstratie van mijn kant te neutraliseeren. Te vergeefs Ik dronk verslagen lauw bierhoe het kwam weet ik niet maar het geleek wel spoeling. Mijn vrouw en Louise hielden niet van bier; maar er werd steeds voor gezorgd dat ik aan tafel een frisschen dronk had. Nu niet. Ik hou veel van vruchten en onze tuin had frambozen en bessen in overvloedmaar dezen middag waren ze er toevallig niet. Kortomik werd geplaagd. met een nader schrijven der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Benoeming van eene helpster bij het onderwijs in de vrouw, handwerken aan de openbare school voor onver mogendeu Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, K EN N ISGE V ING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier voor de belasting op het Personeel, No. 7 voor een half jaar, gelijk kohier No. 8, voljaars, en het kohier van het Patentrecht over het 3e kwartaal, dienstjaar 1890/1, op 11 Maart 1891 dooi den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den Ont vanger der Rijks directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering zijn overgegeven Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, den 14 Maart 1891. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. De uitslag der deze week gehouden premie-keu ringen van hengsten in Noordholland is geweest als volgt: 10 Maart, te Schagen. Drie jarige of o u d e r e. 1. Caesar, van P. Boekei; 2. Carno, van J. Breebaart Kzn.; 3. Norman II, van G. H. Geerligs 4. Horsa, van de Hengstenvereeniging voor Alkmaar e. o.5. Nelson, van J. Breebaart Kzn. Premiën toegekend aan Ns. 1 en 2. Tweejarige: 1. Prins, van J. Breebaart Kzn. 2. hengst van C. J. Schenk 3. Tromp, van J. Bree baart Kz. Premiën toegekend aan len2.Eenjarige hengsten. 1. Het hengstveulen van A. J. T. Geertsema; 2. Id. J. Breebaart en Co.; 3. Id. A. D. Kaan 4. G. H. Geerligs 5. Id. C. J. Scheuk 6. Id. J. Breebaart Kz. Premiën toegekend aan 1, 2 en 3. De verder aangeboden hengsten en jonge paarden werden niet aanbevolen. 11 Maartte Uitgeest. Driejarige of ouder. I. Lucas, van G. Speijers, te Nieuwendam 2. Friso te Beemster 3. Windhond, van K. del 1 en 2 kregen premiën. De verder paarden en hengsten werden niet van H. Haas Court, te Yelsen aangeboden jarige aanbevolen. 12 Maart, te Dalfweg. Driejarige of o u d e r. 1. Horatius, van de Nederl. Vereeniging tot bevordering van de Paardenteelt 2. Prins Willem I, Associatie IJpolders; 3. Hercules, van M. van Verkuyl Azn. 4. Yo el Tabor, van D. Breebaart Kzn.; 5 L'Union van D. Louise zag er stil en betrokken uit en scheen om de vruchten evenmin te denken als om de draden van de boontjes en het rundvleesch. Het goede kind zou haar vader ook niet plagen dit wist ik welen ze be wees dit toen ik vroeg: «Krijgen we geen vruchten?" Want ze stond eensklaps op, alsof ze uit een droom ont waakte, en zei: »Wel zeker, vader, er zijn vruchten." Toen zei mijn vrouw kortaf: «Blijf zitten, Louise; er zijn geen vruchten." »Ik zal ze zelf gaan plukken, moeder," zei Louise en ze ging naar de deur. «Onnoodig," zei mijn vrouw kortaf; »en ik verlang nietdat ge nu tuinmans-werk doet. We hebben van morgen geen tijd gehad. Bertus komt van-avonden dan krijgen we vruchten in overvloed." Ik ging naar mijn kamer. Het verzet van mijn vrouw smartte me diepmaar geen man ter wereld was ooit zoo vast besloteu, zijn streng vast te houden als ik op dat oogenblik. Als die goede Gateau de slimheid zoo ver had gedreven, me boontjes zonder draden, rundvleesch van eerste qualiteit, frisch bier en smakelijke vruchten voor te zetten; als ze me, wat boven alles smakelijk is, een vriendelijk gelaat had getoond, dan was ik haar zeker innig dankbaar geweest, maar dan had ze OOK bewezen een veel minder goede vrouw te zijn dan ze inderdaad is. Dan had ze gehuicheld, en dit deed ze nu niet. Ze toonde zich zooals ze was en dit waar deer ik in elke vrouw. Ze bewees, dat ik haar schaak had gezet. Ik maakte den volgenden dag de noodige beschikkin gen zorgde dat Baak behoorlijk nacht-logies naast ons bureau kreeggaf hem eenige instructiën en aan bevelingen nam afscheid van mijn vrouw en dochter en toog vrij welgemoed op reis. Ik bleef drie volle dagen uit. In dat korte tijdsbestek was er nog al iets voorge vallen dat wel verdient in een afzonderlijk hoofdstuk misschien wel in twee hoofdstukken te worden vermeld. Wat ik dus nu ga verhalen, teeken ik niet uit mijn eigen ervaringen op. Ik heb het alleen maar van hooren 6. Capital, van de wed. Enthoven; 7. Abd- van L. van Wijk; 8. Matador, van J. van Versluijs el-Kader Zijverden 9. Concurrent, van van Vuuren 10. Edzard II, van A. A. van den Berg; 11. Nico, van A. C. Ackerman 12. Bonum II, van van Vuuren 13. Tancred, van jhr. von Fisenne 14. Robertvan A. A. van den Berg 15. Dictator van J. van Zijverden. Premiën verkregen 1 en 3, de laatste doordat Nr. 2 alleen voor het rangnummer mededong, niet voor de premie. Tweejarige. 1. Aurich I, van D. Versluijs; 2. de hengst van Woudenberg; 3. id. van M Akkerman; 4. Nelson, van P. S. Zijlmans5. de hengst van C Kooij; 6. id. van L. van der Werf7. id. A. J. G. Timmer mans 8. id. van P. v d. Stadt. De premiën verkregen Ns. 1, 2, 3 en 4. Eenjarige. 1. Hengstveulen van L. van Wijk Jzn.; 2. id. van M. Verkuyl Az.; 3. jd. van J. van Zijverden 4. id. van A J. G. Timmermans; 5. id. v. C. Kooy. De premiën verkregen 1, 2 en 3. De overige zijn niet aanbevolen. De commissie vau beoordoeliug bestond uit de heeren D. Schoen, PurmereDd, C. Oudijk, Waddinxveen en Rij- kenberg, paardenarts 2e kl., Haarlem, de laatste daartoe door den Commissaris des Konings in deze provincie aangewezen. Tegelijkertijd bestond op genoemde plaatsen gelegenheid tot keuring van hengsten ter opname in het Stamboek en werden 13 stuks daarvoor aangewezen. Op de kiezerslijst te Oterleek komen 91 namen voor. Bij kon. besluit van den 11 is aan den heer O. Dz. Rezelman op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den polder WIeringerwaard en in zijne plaats benoemd de heer J. L. T. Groneman. 's Rijks middelen hebben gedurende Februari 8.117.079 opgebracht tegen 7.542.499 in Februari 1890 en gedurende de eerste twee maanden 15,003,309 tegen 14,538,452 in gelijk tijdvak van 1890. Het2/12 der raming bedraagt 19,091,179. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Bovencarspel (salaris 550) bedraagt 14. De heer J. Kleefstrahoofd der school te Ven- Huizen, heeft tegen 1 Juli a s. eervol ontslag gevraagd. De spaarbank te Beemster, opgericht den 15 Fe bruari 1843 door het departement Beemster der Maat schappij tot nut van het algemeen, heeft in het afgeloo- pen jaar van de inleggers ontvangen 29779.78'/2, en aan hen uitbetaald 24.698.52. Het kapitaal, aan do inleggers verschuldigd, bedroeg op 31 December 1890 222.148.81, terwijl de bezittingen der Bank eene waarde vertegenwoordigen van 214.235.091/2. Den 12 had te Rijp bij A. de Goede eene bijeen komst plaats van boeren uit die gemeente met het doel de oprichting eener kaasfabriek aldaar te bespreken. Nog een of twee vergaderingen zullen er gehouden, worden, alvorens men het over verschillende zaken eens hoopt te worden. zeggen; maar ik kan voor de waarheid er van instaan. De lezer kan er zeker van zijn dat alles zoo gebeurd is, als hij de eer zal hebben het te lezen. Er wordt nu ook niet meer van »mijn vrouw" en »mijn dochter" gesprokenik schrijf voor het oogenblik historieen geen mémoires. Dus het woord is aan de historie. VIII Baak had den toestand overzien en nu hij voor het feit stonddat hij een verantwoordelijkheid droeg had hij met zijn bij uitstek practi3chen zin zich in de om standigheden geschikt. »Een spion wil ik niet zijn dacht hij; »een verklikker evenmin; een verrader ook nieteen bangmaker ook al nietmaar ik moet toch van die vier species een deegje maken waaruit ik een nieuwbakken Baak kneed. De dames zullen dat baksel afschuwelijk vinden maar ze behoeven er niet van ie gebruiken Het is al wel als ze het niet op straat laten werpen." Hij overwoog alles rijpelijk, wat hij met zijn chef had besproken en wat deze hem op het gemoed had gedrukt, en hij begreep heel goed hoe de zaken stonden. Louise s papa had hem de gelegenheid gegeven om met den jon ker in het strijdperk te treden. De oude heer wist, dat hij Louise in stilte aanbad; ja, hij aanbad h,.ar, de arme drommelhet was in hot oogvallend en de beide vrouwen wisten het ook veel beter dan ieder ander en de oude heer vond het goed. Dit maakte Baak ge lukkig. De jonker was de gunsteling van mama en de dochterJa die millioenen en die baronnen-titel 1 Zou ze hem werkelijk liefhebben, dien jongen kwast Als hij daaraan dachtkwam er toch een gevoel van beleedigden trots in hem op. Hij was nederigBaak, hij gevoelde zich de mindere van den jonker en toch ver boven hem verheven. Hij gevoelde zich zijn mindere in het bijzijn van Louise maar hij wist genoeg van den mon-eher, om uit de hoogte op hem neer te zien. Hij dacht met een innig gevoel van liefde en dankbaarheid aan zijn chef, die hem een schoone kans wilde geven om op den vijand het veroverde terrein te herwinnen en hem zelfs de middelen had aangewezen, hoe dit heldenfeit te verrichten.Wordt. v*rvnlnd

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1