No. 33. JJrie en IMegentigste Jaargang, 1891 WOENSDAG 18 MAART. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Hen manifest van de Liberale Unie. FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. Novelle van P. F. BRUNINGS. ALklHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 23. Zaterdag, den llden April a.s.. zal te Amsterdam een algemeene vergadering worden gehouden van de Liberale Uniewaarin de afgevaardigden zullen bijeenkomen van alle kiesvereenigingen hier te lande die zich bij de Unie hebben aangesloten om een manifest vast te stel len aan de kiezers met het oog op de aanstaande ver kiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Van dat manifest hoeft het Bestuur der Unie reeds een ontwerp opgemaakt en aan de besturen der kiesvereeni gingen die tot de Unie behooren gezonden en de dag bladen zijn natuurlijk niet in gebreke gebleven dit ont werp openbaar te maken. Dat de Liberale Unie tegen de aanstaande verkiezingen een woord tot do kiezers wil richtenzullen allen toe juichen die van een liberale staatkunde heil verwachten voor het land en daarom willen ijveren voor de ver kiezing van een liberale meerderheid in de Tweede Kamer. Een ernstige opwekking tot vervulling van hun burger plicht aan de liberale kiezers is nog altijd niet overbodig; thans vooral nietnu niet alleen de erkende en bekende tegenpartijen zich gereed maken om onder oude en nieuwe lenzen tegen de liberale partij op te treden maar ook de zoogenaamde radicalen die men iu hare voorhoede had mogen verwachten zich tegen haar keeron en aan allen die verbetering en hervorming in staatsbestuur en wetgeving voorstaan geen beteren raad meenen te kun nen geven dan zich af te scheiden van de liberale partij die haren tijd heeft gehad en niet meer in staat is iets van oenige beteekenis tot stand te brengen. Zoo kon bij velen het vertrouwen geschokt worden dat noodig is om bij de verkiezingen door inspanning van alle krachten en medewerking van alle geestverwanten de overwinning te behalen en het is de plicht der Unie dat geschokt vertrouwen zoo mogelijk te herstellen. Dat in haar ma nifest aan de kiezers een herinnering aan de beginselen der partij, een aanwijzing van de richting waarin zij haar invloed moet gebruiken een opsomming van de belang rijkste hervormingen die zij moet trachten te bewerken, niet mogen ontbreken is ééne van die zaken, waarover naar onze meeniug nauwelijks verschillend kan worden gedacht. Wij prijzen het daarom ook in het Bestuur dei- Liberale Unie dat het de wenschelijkheid van zulk een woord tot de kiezers heeft ingezien. Waar echter wel verschillend over kan worden gedacht is de vraag of 17) o- Gelukkig voor Baak, dat hij geen zwaarwichtigen ar beid had te verrichten. Hij kon onder het werk zijn gedachten den vrijen loop laten en als een gewoon mensch zijn sigaar rooken. Hij dacht aan Louisezijn afgod. Zoo'n prozaïscho man een ingenieur, die zich altijd in de toegepaste wiskunde verdieptehoe kon hij zoo omzwerven in het rijk der phantasie Of is liefde geen phantasie Is het werkelijkheid Ja, werke lijkheid maar alles behalve wiskunde. Baak was een lichtbaak in de wetenschapmaar een vuurbaak in de liefde. Voor Baak was er maar één vrouw in het Heelalvoor wie hij oogen en een hart had en dat was Louise. De jongen was radeloos verliefden het was schoon in hem dat hij zijn hartstocht en zijn smart bedwong, omdat hij zijn liefde voor hopeloos hield. Zijn patroon was tegen den avond vertrokken. Hij zat in het bureautoen het donker werdontstak hij de lamphij nam een boek en ging zitten lezen. Het was omstreeks acht uren en hij berekende den tijd om naar bed te gaan. Hij had als naar gewoonte in »de Kroon" gegeten en, trouw aan zijn consigne, had hij zijn post betrokken, teneinde tegen elf uren de ronde te doen van de voordeur naar de achterdeurin de keuken door het geheele onderhuisom zich te overtuigen dat sloten en grendels behoorlijk verzekerd waren. Hij zat te lezente rooken en nu en dan zich te vervelen. Een paar tikjes op de deur deden hem opzien. .Binnen" ant woordde hij op het getiken Betjede tweede meid, een coquet schepseltje met levendige oogen en mooie tanden een gezonden blos op de wangen en een glim lachje op de lippenkwam binnen met een blaadje in de handdat ze voor Baak neerzette Op het blaadje stonden een kop theeeen melkkannetjeeen suiker potje en een lepeldoosje. Baak nam een deftige houding aanals iemand die op receptie ishij schepte suiker uit het kristallen suikerpotjeschonk melk uit het kris- het Bestuur bij het ontwerpen van het manifest zich op het juiste standpunt heeft geplaatst en niet te veel in bijzonderheden is getreden omtrent punten waarover het haar niet onbekend kan zijn, dat in de liberale partij verschillend wordt geoordeeld. Het ontwerp van het Bestuur der Liberale Unie moet in de verschillende kiesvereenigingen die tot haar zijn toegetreden worden besproken en beoordeeldhet kan er worden goedgekeurd of afgekeurd, gewijzigd of onge wijzigd voorwaardelijk of onvoorwaardelijk worden aan genomen of verworpen en de afgevaardigden die dooi de kiesvereenigingen benoemd zullen worden om haar in de algemeene vergadering der Unie te vertegenwoor digen zullen daar hare tolken zijn en uit haren naam spreken en stemmen. Er zal een meerderheid en een minderheid zijn in de kiesvereenigingen, een meerderheid en een minderheid in de algemeene vergadering der Unie en bij meerderheid van stemmen zalgelijk in elke ge regelde vergadering een besluit worden genomen, waar aan de minderheid zich zal behooren te onderwerpen. Zal dat de geestdriftde eendracht, de algemeene mede werking bij de verkiezingen bevorderen Wij meenen het sterk te moeten betwijfelen. Maar, hooren wij ons toeroepen de Liberale Unie of liever de liberale partij uit wier naam zij spreekt, kan zich toch niet tot eenige afgezaagde algemeenheden en enkele groote woorden bepalen die zóó rekbaar zijn of in zóó verschillenden zin kunnen worden opgevatdat er eigenlijk niets mee gezegd wordt en men er later, naar^ omstandigheden onder kan doen verstaan wat men verkiest. De liberale partij moet weten wat zij wilen dat duidelijk aan de natie verkondigendat wekt ver trouwen ook de kiezers verlangen datzij moeten weten wat zij van de verschillende staatkundige partijen hebben te wachten. Geen dubbelzinnigheden meer! Laat ons klaren wijn schenken Uitmuntendlaat men zeggen wat de partij wil en wenschtmaar dat zal men nooit kunnen doen, wanneer men te veel in bijzonderheden treedtdan moet zich altijd verschil van gevoelen openbaren zoolang de leden eener staatkundige partij nog iets anders zijn dan een troep soldaten die aan het bevel van een enkele gehoor zamen. Omtrent hoofdpunten, omtrent de richting waarin men zich beweegt, omtrent de beginselen waardoormen geleid wordtkan en behoort men het in een staatkun dige partij eens te zijn; wanneer het de uitwerking dei- denkbeelden betreft, wanneer men in bijzonderheden treedt en gaat regelen wat de partij wenschthoudt de eenstemmigheid altijd en overal op maar dient de min derheid zich naar de meerderheid te schikken. Onmogelijk is het daarom bij kiezers en kiesvereenigingen eenstem migheid te onderstellen of te verlangen omtrent een manifestwaarin ten aanzien van noodzakelijke of wen- tallen melkkannetje, en zei toen deftig .Dank-je, Betje." Betje nam haar blaadje weer op, en zei op haar beurt, met haar zachtst, vriendelijkst stemmetje »Ik zal met- eanens terugkomen meheer." .Goed, Betje, heel goed," zei Baak, en toen Betje weer heendribbeldebedacht hij zich en hij riep haar terug. Hij ging naar zijn schrijftafeltrok een lade open eu haalde er een pak photographiön uit te voorschijn, afbeeldingen, die hij op zijn reis door Zwitserland, Tyrol en Italië had verzamelden met zijn aanteekeningen en ophelderingen toegelicht. .Mijn complimenten aan de dames, zei hij het meisje den bundel overreikonde, »en dit dient om haar den tijd wat te korten nu mijnheer er niet is. Ik zal verder voor alles zorgen Betje voor de sluiting en het lichtde dames kun nen gerust gaan slapen." Betje ging heen kwam na verloop van een kwartier met haar blaadje terug om .meheers leeg koppie" te halen en bracht de compli menten van de damesdie meheer vriendelijk lieten bedanken. Baak dronk een tweede kop thee en vervolgde zijn lectuur, die hem maar niet kon boeien. Het was den ganschen dag drukkend geweest en er broeide onweer. Omstreeks negen uren hoorde hij het rommelen van den donderde ramen stonden open hij stak het hoofd naar buiten en zag dat de lucht zwart was als inkt. Het was nog benauwend zoelmaar de gordijnen begonnen zich te bewegenals een monster dat zich opblaasttoch kwam er geen zuchtje verfrisschende lucht binnen. Baak wischte zich het voorhoofd af, schoof het raam nog verder open en zette zich op de vensterbank neder. Het weerlichtte aanhoudenden in de verte bromde de donder met onheilspellend horten en stooten, als vielen er zware kogels op een zoldervloer. Nog kwam er geen droppel regen en de jonge ingenieur, die stalen zenuwen hadscheen toch ook iets te gevoelen van dien electrischen stroom in zijne aderen, wanneer het onweer vóór zijne losbarsting menschon en dieren doortintelt. Was het misschien omdat hij dacht aan de vrouwen onder zijne hoedediezooals hij wistbang waren voor on weer, dat hij zich-zelf op een zekere onrust, een gejaagd heid betrapte die hij vroeger nooit had gekend Zorgvol keek hij omhoog naar de zwarte lucht, die steeds sneller het vurig licht weerkaatsteer hij luisterde opmerkzaam naar de steeds luider dreunende donderslagen. Het Werd boos weer, dit was zeker; en kwam eenige vlucht schelijke hervormingen punten worden opgenomeD, waar van de beslissing omtrent de hoofdzaak niet afhankelijk behoort te zijn en waarin schier een volledige regeling van het onderwerp wordt voorgeschreven. Kiezers en kiesvereenigingen zijn niet geroepen zulk een regeling vast te stellen en omtrent die punten uitspraak te doen. In dit opzicht nu zondigt naar onze overtuiging het ontwerp van het manifest aan de kiezers door het Be stuur der Liberale Unie vastgesteld inzonderheid waar het de hervorming bespreekt die het in het kiesrecht zou willen tot stand brengen. Om de klip der niets zeg gende algemeenheden te ontgaan is het op een andere, niet minder gevaarlijke klip verzeild geraakt. Om duide lijk te maken wat wij bedoelen, nemen wij tot. voorbeeld hetgeen in het ontwerp voorkomt omtrent de regeling van den krijgsdienst, waarbij het Bestuur der Unie in het goede spoor is gebleven. Voor het geval dat de legerwet niet vóór de verkiezingen mocht tot stand komen, wenscht het op het liberale program te plaatsen .een legerin- richting in hoofdzaak overeenkomende met het stelsel in het ontwerp-Bergansius neergelegd een legerinrichting die gegrond is op het beginsel van den persoonlijken dienstplicht en welke getuigt dat Nederland vast besloten is zijne onafhankelijkheid en zijne neutraliteit tot het uiterste te verdedigen." Hier verklaart de liberale partij zich alleen voor het beginsel van persoonlijken dienst plicht zonder in verdere bijzonderheden te treden en wenscht zij voorts een legerinrichting die het Neder- landsche volk in staat zal stellen zijne onafhankelijkheid en neutraliteit tot het uiterste te verdedigen alzoo geen soort van politiewacht aan de grenzenmisschien vol doende om te doen blijken van verzet en te voorkomen dat men zou kunnen beweren dat wij den vijand zonder slag of stoot binnen laten maar een legermacht geschikt om ons ernstig met alle krachten .tot het uiterste" te verdedigen. Hoe sterk dat leger zal moeten wezen of het alle weer baremannen zal eischenof met een kleiner getal zal kunnen volstaan of de oefening van alle man schappen in de gelederen zal moeten geschieden of men wenscht betrekkelijk kleine jaarlijksche lichtingen met la,ngen dienstplichtof grooter lichtingen met korter dienstplichtdat alles laat het manifest wijselijk in het midden. Hoe geheel anders luidt het manifest ten aanzien van het kiesrecht Men oordeele >De kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal worde door onbekrompen toepassing van het voorschrift der Grondwet uitgebreid ook tot den kring der werkliedendie reeds te lang daarvan verstoken bleef. De wetgever ga aanstonds zoover als eene eerlijke uitlegging der Grondwet hem veroorlooft. Onder vast stelling van de noodige waarborgen tegen misbruik geve hij het kiesrecht aan alle meerderjarige manno- in de sombere donderwolken en toen vielen er droppels op het venster-kozijndik en zwaar als lood. Een ver blindend licht doorliep het uitspansel en werd eenige seconden later door een zwaren donderslag opgevolgd, die zijne echo's een halve minuut lang door de ruimte deed daveren. .Dit is het voorspelprevelde de ingenieurdie nog met het rechterbeen over het linker gekruist in de raam opening bleef zitten. Ja het was het voorspel. Eensklaps werd de atmosfeer bewogen als door een verwoeden geestdie met reuzen- wieken door de lucht voer en het geboomte deed zwaaien en suizen. De bladeren stoven door de lucht en de tak ken kraakten hagel en regen kletterden naar beneden, en toen kwam er oen verblindend bliksemlicht, gevolgd door een ratelenden donderslag, die het huis deed schudden. Er werd luid en driftig op de deur geklopt, en op zijn .binnen" vertoonde zich Betje, ditmaal zonder glim lach en zonder blosen ze zei met angstig gejaagde stem.Mijnheer, de dames zijn zoo bang voor het weer; zou mijnheer zoo vriendelijk willen zijn boven ter komen .Ja, ik kom, zei Baak; hij sloot het raam en ging naar boven onder weg denkende dat onweer toch een groote weldaad voor het menschdom is. Het zuivert de luchten hij koesterde zelfs den wensch, dat het onweer niet zoo heel spoedig mocht aftrekken, zooveel te zuiver der werd de atmosfeer. De dames waren vreeselijk ontstelden mevrouw kreeg het op de zenuwen. Dit was eigenlijk de oorzaak waarom Louise meer ontsteld was dan ze anders zou zijn geweest. Juist op het oogenblik dat de jonge inge nieur bij de dames de kamer binnen trad schoot een blimsemstraal naar beneden, die het gele lamplicht scheen uit te doven en alles in de kamer in blauwachtigen gloed zette. Een slag als op een reusachtige metalen plaat en een oorverdoovend geknetter volgden terstond op het licht; toen ratelde en bulderde het door de lucht en stroomde de regen, vermengd met dikke hagelsteenen, naar benedenmot een geweld als moest de wereld ver gaan. De ingenieur stond onbeweeglijk, terwijl de vrouw des huizes sidderend in elkaar gedoken in een hoek der ouderwetsche canapé zat en de handen voor de- oogen hield om het lichtdat haar had verblind, niet meer te zien. Louise stond bij haar met een glas water in de hand. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1