Buitenland. Binnenland. Telegrafische Berichten. 336e Staats-Loterij. Stadsbericliten. Paaschtentoonstelling'. No. 3122 20,000; No. 11051 2,000; No. 10197 1,500; No. 19289 1,000; Ns. 4056, 4738 en 12967 400; No. 11531 200; Nos. 7071, 9358, 15562 en 20615 100. le klasse 2e lijst17 Maart. No. 19130 1,500 Ns. 765716368 en 20345 1000 No. 7242 f 400 Ns. 8453 en 19226 200 Ns. 12253 en 14198 100. lrjke Nederlanders die bij eene eigenhandig geschreven aanvrage aan het plaatselijk bestnur hunner inwoning, hun verlangen te kennen geven om op de kiezerslijst te worden geplaatstof op eene andere door de wet voor te schrijven wijze toonen te kunnen lezen en schrijven en belang te stellen in de openbare zaak. Behalve de be deelden en de overige in de Grondwet aangewezenen blijven daarbij echter uitgesloten zij van wie blijkt, dat zij niet in staat zjjn zelf in hun onderhoud en in dat van hun gezin te voorzien. Persoonlijke invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming worde voorge schreven." Ziedaar een volledig voorschrift omtrent de regeling van het kiesrechtwaarin precies wordt uitgedrukt hoever men zal moeten gaan. Dat moet volgens het manifest het wachtwoord" wezen bij de aanstaande verkiezingen. Aan het slot lezen wij: »De Liberale Unie vertrouwtdat deze denkbeelden bij de aanstaande ver kiezingen door de liberalen eenparig zullen worden ge huldigd." Als dat vertrouwen niet zal worden beschaamd, zulleu er toch nog velen vóór den tweeden Dinsdag van de maand Juni bekeerd moeten worden. Maar als het aantal bekeeringen nu mocht tegenvallen en dit punt van het manifest met meerderheid van stemmen moet wordeu vastgesteldzullen dan alle overige kiezers daarmee moeten instemmen En zal dan dit besluit voor de libe rale partij bindend zijn Maar laat ons dit gedeelte van het manifest in bij zonderheden nagaan. ITALIË. De Koning heeft den 14 op zijnen 47 verjaardag, toen wegens de ziekte van zijnen zwager, prins Napoleon Bonaparte, alle feestelijkheden achterwege bleven, aan de stad Turyn een bedrag van 80000 ge schonken tot oprichting van een ziekenhuis voor besmet telijke ziekten. De toestand van prins Napoleon is na eene tijdelijke verbetering weer verergerd. Koning Humbert heeft met den oudsten zoon des prinsen, prins Victor, een onder houd van een uur gehad. Tnsschen vador en zoon heeft nog geene verzoening plaats gehad. 2BWEBEN. De Rijksdag heeft in gemeenschappelijke zitting der beide kamers besloten tot handhaving der bestaande invoerrechten op graan meel, levensmiddelen en rundvee. VEREENIHDE STATEN. Den 14 des ochtends te 6 uren is te Syracuse in den Staat Nieuw-York een brand uitgebroken, welke, aangewakkerd door den sterken windzich snel uitbreidde. Dertien blokken huizen waaronder vele hotels fabrieken en kantoren, zijn ver nield. De schade wordt geraamd op 5,000,000. Do regeering van Canada heeft besloten aan den ame- rikaanschen minister van buitenlandsche zaken Blaine mede te deelen, dat zij voornemens is eene commissie te zenden naar Washington, ten einde de onderhandelingen te openen over het sluiten vau een handelsverdrag. De italiaansche gezant te Nieuw-York betuigde zijue afkeuring aan den min. van buitenl. zaken Blaine over het te Nienw-Orleans gebearde (eenige italianen die zich in hechtenis bevonden wegens verdenking van schuldig te zijn aan den dood van den politie-bevelhebber Hen nessey zijn daar vermoord) en diende een protest in over de werkeloosheid der plaatselijke overheid. De minister gaf zijn afschuw over deze moorden te kennen en verzekerde den gezantdat hij terstond de bevelen van President Harrison zou vragen en deze ter kennis van de italiaansche regeering zou brengen. De gouverneur van den Staat van Louisiana werd dadelijk door den president per telegraaf met de ingediende bezwaren bekend gemaakt, daar het verdrag tnsschen de Vereenigde Staten eD Italië, eene bevriende mogendheid, aan de italiaansche burgers, die zich in de Vereenigde Staten hebben gevestigd de meest volledige beschorming en veiligheid voor hun leven I en hunne bezittingen waarborgt. President Harrison betreurde het daarom zeer, dat de burgers van New-Orleans hun wantrouwen hadden betuigd in de onpartijdigheid der rechters en eene zaak welke door de rechters moest worden behandeld overgebracht hadden naar hetdoor hartstocht verblinde, oordeel der menigte. Hij sprak de hoop uit, dat de gouverneur hem zou helpen de verplichtingen te vervullenwelke de regeering op zich had genomen jegens de italiaansche burgers, die nu in gevaar verkeerenten gevolge van de heerschende opgewondenheid. Hiervoor was noodig dat bloedvergieten en geweld werden voorkomen en dat allen, die zich daaraan schuldig hadden gemaakt, terstond voor den rechter werden gebracht. 56UIW-AER1K-A. Onder voorwendsel van overtre ding der verordening, voor de haven van Beira gesteld, hebben de portugeesche overheden aldaar de wapenen, de voor zes maanden strekkende levensmiddelen en twee sloe pen in beslag genomen, toebehoorende aan een engelsch gezelschap, dat op eene jachtpartij uit was en zich van Durban naar Mashona begaf. Tw6e der engelschen kwamen te Durban terug en verklaarden mishandeld te zijn. Men liet hen zonder eten en drinken gedurende 24 uren. De overige leden van het gezelschap waren te Beira in nooddruft achtergebleven. KUID-AIHERIKA. De beurs en de banken te Buenos-Ayres zjjn weer geopend. De staat van beleg is opgeheven. De verkiezingen werden rustig voortgezet. De leening is gesloten. Er werd voor 41,000,000 dollars ingeschreven. Bij Poso Almonte is een beslissende slag geleverd tns schen de troepen van president Balmaceda en die van het Congres in Chili, waarbij eerstgenoemde geheel verslagen zijn. Kolonel Kobles, de bevelhebber van de regeerings- tróepen viel met 1200 manschappen den 6 de congres troepen die 2500 man telden aan. Op het beslissende oogenblik werd de kolonel bedrogen door een krijgslist van een officier der congrestroepen, die de parlementaire vlag heesch. Dit gaf aanleiding tot het aanknoopen van besprekingen maar de troepen van het congres openden plotseling weer het vuur, waardoor een groote slachting werd aangericht onder de regeeringstroepen, die twee derde van hun aantal aan dooden en gewonden verloren. De congres-troepen yermoordden de gewonde officieren. Hun verlies bedroeg 400 manmet inbegrip van de gewonden. President Balmaceda erkent, dat de provincie Tarapaca in de macht der congres-troopen is. Naar men ons met zekerheid uit Schagen mede deelt zal de heer Emil Balk ten tweeden male in het lokaal Cérès aldaar optreden. Nu zal het publiek stellig beter opkomen, verwacht onze berichtgever. Het prov. kerkbestuur van Noordholland heeft aan den heer dr. G. Paris, predikant te Buiksloot, op zijn verzoek wegens ongesteldheid emeritaat verleend met ingang van 1 April a.s. Te Maastricht genieten 10 pet. van de kinderen tusschen 6 en 12 jaren geen onderwijs. Het christelijk nationaal zendingsfeest wordt den 1 Juli gehouden aan de Steeg op het landgoed Mid- dachten van graaf Bentinck. Het vergunningsrecht bracht in 1890 te Arnhem, waar nog 271 gelegenheden tot verkoop van sterken drank in het klein bestaan tegen 347 bij de invoering der drankwet, ongeveer 27000 op. Hot bestuur der commissie vóór eenigen tijd uit vertegenwoordigers van katholieke vereonigingen en dagbladen te Amsterdam gevormdmet het doel aan wijlen dr. Jos. Alberdingk Thijm eene dankbare blijvende hulde te brengen, in den vorm van een gedenksteen in het sterfhuis aan de Pijpenmarktheeft thans in een schrijven aan alle katholieke vereenigingen in den lande eene bijdrage van hoogstens tien galden daarvoor ver zocht. Ook giften van particuliere personen zullen wel kom zijn. Bijdragen worden ontvangen door den heer Jan P. M. Sterk, Singel 434, te Amsterdam. Gedurende 1890 zijn uit Harderwijk naar Oost- Indië uitgezonden 1405 manterwijl de raming 1800 was, naar Suriname 37 en naar Cmmjao 28 man. Jonkvr. Clara Maria van Sminia, onlangs te Oenkerk overleden, heeft aan het friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde vermaakt hare kostbare verza meling friesche gouden en zilveren munten en penningen. Met 15 April komt bij de Holl. Spoorwegmaat schappij een nieuw tarief voor abonnement van reizigers in werking, thans ook voor de tweede en derde klasse. In de vorige week werd te Rijp eene vergadering gehouden van de aldaar bestaande vereeniging »Floralia." De rekening van den penningmeester sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 156.041/2. De aftredende bestuursleden, de heeren G. van Duijl G.W.zn J Vis ser Fz., uit de Rijp en P. J. Potgieser uit Graft werden allen herkozen. Verder werd besloten dit jaar weder eene tentoonstelling te houden en in verband daarmede aan de leden een stel van 4 planten uit te reiken, n.l. één fuchsiaéén geranium één begonia semper florens en één dwerg aster. De kiezerslijsten te Ersem voor leden van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten tellen 126, die ter verkiezing van leden van den gemeenteraad 124 aamen. Met, het oog op de Juni-verkiezingen gaan in de verschillende dorpen van Texel adresen rond aan den gemeenteraad met verzoek het aantal stembussen te ver meerderen. Than3 wordt bij gelegenheid van verkiezingen slechts ééne stembus voor het geheele eiland geplaatst en wel te den Burg. Tal van kiezers zijn daardoor genoodzaakt een afstand van tweeanderen zelfs van drie uur gaans af te leggen. Met het oog hierop zou het volgens adressanten wenschelijk zijn te Oudeschild, Oosterend, de Cocksdorp en den Hoorn den kiezers ge legenheid te geven hunne stem uit te brengen. Voor een Volksregenbad te Dordrecht is door burg. en weth. een terrein aan het Bagijnhof, groot 87 viork. el, tegen 1 cent per vierk. el, afgestaan. Den 12 des namiddags is te Edam eene groote naast het Heeren-Logement staande stal onwerwachts in elkaar gevallende knechtdie eene koe in dien stal melkte,wist in tijds weg te komen. Bij kon. besluit van den 14 is aan den hoofdcon troleur van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken, den A. van der Voort te Amster dam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, behoudens aanspraak op pensioen en gelijk tijdig benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Den 15 des namiddags te half vijf zijn te Veendam twee tramwagens der Eerste Groninger Tramwegmaat schappij ontspoord en in het Oosterdiep geraakt; zes reizigers werden met moeite gered, doch ééne juffrouw werd reeds levenloos uit het water opgehaald. De con ducteurs en eenige reizigers waren nog bij tijds van de tram gesprongen. De gemeenteraad van Groningen heeft met 15 te gen 13 stemmen besloten tot den bouw eener derde be waarschool voor on- en minvermogenden, waarvan de kosten op ongeveer 19000 geraamd waren, nadat eene motieverworpen waswaarbij als het gevoelen uit gesproken werddat men niet begreep wat de gemeente zou kunnen bewegen zich met het bewaren van kinderen te belasten. De kiesvereeniging Burgerplicht te Helder heeft den 15 met eenparige stemmen den tegenwoordigen af gevaardigde voor het district Helderden heer S. T. Landweder candidaat voor de Tweede Kamer gesteld I en mede met algemeeue stemmen de volgende motie aangenomen »De vergadering der Nationale kiesvereeniging Bur gerplicht te Helder, den heer S. T. Land opnieuw en met eenparige stemmen candidaat stellende voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten-Generaalhoudt zich overtuigd, dat hij 's lands belang, dat van het dis trict en inzonderheid dat van de marine en het zeewe zen, zal big ven behartigen met denzelfden moed en met dezelfde trouwhartigheid en zaakkennisals in het af- loopende zittingstijdvak door hem zijn betoond erkent dat hij door zijn krachtig optreden, in woord en ge schrift, de belangen van het personeel der marine óók die van de mindere schepelingen, heeft bevorderd ter goeder trouw en zich plaatsende op den breeden grond slag van bevordering der weerbaarheid en van het zede lijk en lichamelijk behoud van dat personeel; betreurt dat de Minister van Marine reden heeft gevonden om den verdienstelijken zeeofficier, den dapperen verdediger vhn Vaderland en Troon, voor bevordering voorbij te gaanen hoopt en vertrouwt dat de Regeering op haar besluit zal terugkomenzoodra de omstandigheden dit zullen veroorloven". Ds J. L. Bommezijn te Helder heeft het beroep naar de herv. gemeente te Sneek aangenomen. Met 14 tegen 12 stemmen js door manslidmaten der ned. herv. gemeente te Warmenhulasen voor het eerstvolgend lOtal jaren een kiescollege gekozen. De heer ds. A. F. Eilerts de Haan te Bennlng- brock c. a. heeft bedankt voor het beroep naar Eext (Drente). De heer W. Immink van Hoogwoud heeft met gunstig gevolg zijn doctoraal examen in de geneeskunde aan de universiteit te Amsterdam afgelegd. Den 15 gaf de heer J. Balder te Hoogwoud met zijne leerlingen, in de zaal van de wed. G. Groot, aldaar, eene opeubare zanguitvoering voor eene goed bezette zaal. Van de 17 nummers vielen vooral de 3 laatste zeer in den smaak. Met den dank aan den heer J. J. v. Wijk aan den heer Balder stemde het publiek dan ook gereedelijk in. De zangvereeniging te Warmeiiliuiien onder directie van den heer P. Benjaminse gaf den 15 eene goedgeslaagde uitvoering, afgewisseld door komische ka merstukjes en voordrachten. Ook gaven de dames M. Blom en T. Dil blijken harer vaardigheid op de pianino, een en ander tot genoegen van het gezelschap, in de kolfbaan van den heer C. de Geus vereenigd. Te Rol hor ii worden voor de ansjovisvischerij vele toebereidselen gemaakt. Ook wordt daar nog eene tweede zouterij opgericht. Aan de ®uiderfcee-kust werden de laatste weken nog al eenige rotganzen gevangen echter lang niet zooveel als in minder strenge winters. De ganzen zijn vetter en hebben blijkbaar met de vorst eene goede wijk gehad. Zij worden dan ook tegen hooge prijzen verkocht. Ook te Holliorn zijn van vele ingezetenen niet alleen de eet-, maar ook de plant-aardappelen, hoe goed ook ingekuild, bevroren. De hooge prijs der aardappelen zal wel tengevolge hebben dat er nu meer erwten en boonen zullen worden gebouwd. Tijdens de strenge koude van dezen winter werd bij den heer Jb. Swaan te Bergen een roodborstje ge voederd. Het beestje is daardoor zoo mak geworden dat het aan vertrekken niet meer denkthet vliegt uit en in, zet zich op den rug eener koe of fluit zijn wijsje op den rand der kaastobbe. Den 16 is te Utrecht voor nuttige handwerken geslaagd mej. O. A. Veen te Hoorn. Het aantal kiezers te Bergen bedraagt thans 172 A T J E H. Blijkens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indiè' zijn in Groot-Atjeh twee bentings nabij Kandang (liggende ten zuiden van Lampeneroet) ge nomen waarbij do kapitien der infanterie H. van Wicheren en vier mindere militairen sneuvelden en tien minderen gewond werden. 's GRAVENHAGE 17 Maart. Tweede Hamer. P O S T W E T. Bij de postwet is het vervoer van brieven boven 1 tot 2 kilogram van het staatsmonopolie uitgesloten. In art. 3 is een stad sport aangenomen van 3 cent beneden 15 en 5 cent van 15 tot 200 gram. Het gewone b r i e f- p o r t is 5 ets. tot 15 10 ets. van 15 tot 200, 15 ets. van 200 tot 500 gram en verder 5 ets. meer voor elke 500 gr. Het port voor drukworken is onveranderd aange nomen op 1 cent per 25 gram tot 100 gram en verdere schaal tot 15 cents per 1000 gram. Verworpen werd een amendement van den heer Mees, om een extra port voor Nieuwjaarskaartjes te heffen. Ie klasse le lijst16 Maart. Grooter belangstelling van de zijde der veehouders als ditmaal voor de op vrijdag, den 20, op het Doelen- veld te houden Paaschtentoonstelling wordt betoond, werd tot heden zelden ondervonden. Niet minder toch dan 189 inzendingen zijn aangegeven. En gaat men de namen der fokkers en vetweiders na die dit jaar op deze tentoonstelling hun veestapel zullen doen vertegen woordigen dan krijgt men de overtuiging dat de keur van Noordhollands landlieden aan dezen wedstrijd zullen deelnemen. Opvallend is het voorzeker en dat stemme mogelijke tegenstanders van de subsidie aan den lokaal spoorweg tot nadenken dat onder de inzending wei nig of niets voorkomt uit de omstreken van Hoorn niet omdat het vee uit die welvarende en hoogst vruchtbare landerijen de concurrentie niet kan volhou den tegen de goede fok-exemplaren uit Wieringerwaard, Beemster enz., maar eenvoudig en alleen wij spreken uit telkens opgedane ervaring omdat de landman de gelegenheid mistzijn vee hierheen te zenden, tenzij hij zich óf belangrijke kosten getroosten wil óf zijn vee blootstellen aan de nadeelen veerbonden aan een lang durig drijftransport. Wij herhalen daaromwat een inzender in een onzer vorige nummers met overtuiging uitsprak men bedenke, dat de lijn Alkmaar-Hoorn, in het belang onzer gemeente ook, moet tot stand komen en voor 40,000 gulden eene onderneming van bijna een millioen guldens niet te duur gekocht is voor Alkmaar,ook zonder wellicht belemme rende voorwaarden waarvan het tot stand komen

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2