Oude Postzegels. ambtenaren niet door ondragelijke diensten te drijven in de armen der sociaal-democratie. Daarbij richtte hij een aanval op de leden der Eerste Kamer, die het volk be jegenen willen als de slaven op de plantages. Onder dergelijke omstandigheden was het geen wonderdat onder de postbeambten 4000 sociaal-democraten waren die met de heeren van de Eerste Kamer wel eens zonden kunnen afrekenen in welk geval het hun zou gaan als indertijd de adel in Frankrijk. De heer van der Borch achtte het billijk, dat voor de briefkaarten geen hooger port dan van 2'L cent in rekening werd gebracht en wenschte den te zwaren dienst voor de postboden, die soms 12 uren per dag moeten loopen, te verminderen. De heer Oppedijk herinnerende aan het feit, dat vóór 40 jaren de postwet werd gemaakt, betuigde zijne ingenomenheid met het toen ingevoerde en nu nog steeds gehandhaafde juiste beginsel van Staatsmonopolie voor de posterijen. Ten aanzien van de voorstellen omtrent de kleine pers was hij niet voldaan. Gaarne de schriftelijke verklaring van den minister aannemende, dat de wet vrijgevig zou worden toegepast, zag hij echter die strekking niet in de bepa lingen omtrent de postwissels. Hij wenschte meer vrij gevigheid in het maken van aanteekeningen op den kant der postwissels. De heer Oremers wenschte geregeld te zien do bevoegdheid van het postpersoneel tegenover het publiek en achtte verbetering van de positie der brievengaarders noodig. Voorts waren meer dere waarborgen noodig voor de identiteit van personen, die aangeteekende brieven afhalen en voor de veiligheid van het vervoer van brieven, die in de bussen gestoken worden. De heer Borgesius, die er op wees, hoe eene 40jarige ervaring de kroon gezet had op de waarde en de goede inrichting van het Staatsmonopolie, hoopte dat de minister zou toonen meer op de belangen van het publiek te letten, dau op d a d e 1 ij k voordeel voor de schatkist, die ten slotte toch baat vindt bij het ver meerderd verkeer. Daarentegen moest de Kamer zich hoeden voor ingrijpende wijzigingen welke de taak der administratie zouden bemoeielijken. Hij kwam tenslotte op tegen de wijze waarop de heer Okma zich over de Eerste Kamer had uitgelaten en waarom hij door den Voor zitter wel tot de orde had mogen worden geroepen. De Voorzitter erkende de juistheid dezer laatste opmerking. De eigenaardige intonatie van den heer Okma was alleen aanleiding geweestdat hij hem niet verstaan en niet tot de orde geroepen had. De heer Van Asch van Wijck wenschte, dat nog meer gedaan werd ter bevordering van de Zondagsrust. Men zou het verkeer kunnen inkrimpen door de heffing van een dubbel Zondagsport, althans voor monsters en drukwerken, prijscouranten en dergelijke. De heer Van Kerkwijk, hoewel zeer gesteld op Zondagsrustbestreed dat laatste denkbeeld omdat het in de praktijk tot groote ongelegenheden aanleiding kan geven. Het zou b.v. voor de anti-revolutionairen een groot gemis zijn, als zij De Standaard niet in tijds kregen, om haar, na de kerk op Zondag te hebben bijgewoond, te lezen, hetgeen vooral den minderen man zou hinderen. Van zijn kant wenschte hij, dat men aan de hulpkan toren meer dan tot dusver verkrijgbaar zou stellen post- bewijzen, gezegelde enveloppen enz. De heer M a c k a y verklaarde niet ingenomen te zijn met het dubbel Zondagsportwel zou hij de gelegenheid willen opengesteld zien om op Zondag brieven af te halen van het postkantoor. De minister van waterstaat betuigde zijn dank voor de welwillende beoordeeling van dit ontwerp. Het hoofdpunt in do bespreking was de Zondagsrust. Tot dusver was geen grooter dienstbeperking mogelijk mis schien kan men er later nog toe komen. Tegen het denk beeld van dubbel port had hij bezwaar. Het publiek zou er stellig door ontriefd kunnen worden. Daarentegen zou er wel gelegenheid kunnen gegeven worden de brieven Zondags af te halen. De uitbreiding der gelegenheid om aan de hulpkantoren postbewijzen en enveloppen te krij gen is tot dusver niet strikt noodig gebleken. Ten plat ten lande worden zij niet veel gevraagd. Misschien kan echter eenige uitbreiding later mogelijk worden. De bevoegdheden der postambtenaren tegenover het publiek kunnen bij kon. besluit of bij ministerieele be sluit geregeld worden voor zoover nog noodig. Vermindering van het aantal postboden zou voor het platteland minder geriefelijk zijn dan uitbreiding van hulpkantoren. De belooningen der mindere ambtenaren zijn voor het oogenblik voldoende geregeld. Voor de afgifte van aan geteekende brieven en dergelijke moet do verantwoor delijkheid van de ambtenaren voldoende zijn. Ten slotte verklaarde hij, ten aanzien der voorgestelde wijzigingen, dat hij verder ingrijpende veranderingen niet zou kun nen toelaton. De heer Van Asch van Wijck bleef zijn denk beeld handhavendat door den heer Heemskerk werd ondersteund. In het algemeen was deze het niet eens met den minister, dat er geene verdere Zondagsboperking mogelijk zou zijn. In verschillende opzichten kan men nog wel verder gaan, door eene splitsing te maken tusschen categorieën van brieven en stukken die Zondags al dan niet bezorgd moeten worden. De minister bleef bezwaren maken tegen dubbel portvooral omdat het dikwerf onzeker is wat al of niet op Zondag moet besteld worden. De algemeene beraadslaging werd gesloten. Art. 1 bevattende de omschrijving wat in deze wet verstaan wordt onder brieven, gedrukte stukken, nieuws bladen, bijvoegsels, monsters, stukken enz. en verstaande onder nieuwsbladen de zoodanige, die ten minste eenmaal per week verschijnen, kwam in behandeling. De heer Mackay lichtte het amendement van de commissie van rapporteurs toe, strekkende om onder nieuwsbladen ook te begrijpen bladen of couranten die ten minste eenmaal 's maands verschijnen ten einde de vakbladenals landbouwbladen en dergelij ke, onder het genot van het lagere dagblad-port te brengen. De heer Smid t stelde een amendement voor, om het onderscheid tusschen couranten en ge, rukte stukken te doen vervallendat door de commissie van rappor teurs eenstemmig ontraden werd. Ook de minister van waterstaat verklaarde zich daartegen het was thans te diep ingrijpend in de gevolgen. Aanneming daarvan zou aan den Staat 2 ton meer kosten. Het amendement der rapporteurs hoewel van minder ingrijpenden aard, kon hij ook niet overnemen. De commissie van rap porteurs trok haar amendement indat van den heer Smidt werd verworpen met 64 tegen 11 stemmen van de heeren Smidt Gildemeester Smeenge, Veegens, Sanders Viruly HeldtLevyssohn Norman Schepel Zijlker en van Houten waarna art. 1 aangenomen werd met 66 tegen 7 stemmen van de heeren Smidt Hartogh, Veegens, Heldt, Schepel, Zijlker en van Houten. De beraadslaging over art. 2 ving aan om den 17 voortgezet te worden. Geneeskundig Staatstoezicht. Het ontwerp tot wijziging der wet op het G e- neeskundig Staatstoezicht ontmoette in de afdeelingen geene bedenkingdaar de totstandkoming daarvan zal kunnen leiden tot eene meer doelmatige indeeling van het Rijk in dienstkringen en tot vereenvou- diging van den dienst en vermindering van kosten. Sommige leden in eene afdeeling zouden echter gaarne gezien hebbendat ook op andere punten wijzigingen in die wet waren gebracht. Gevraagd werd, welke stand plaatsen aan de titularissen in de beide nieuwe inspec ties zullen worden aangewezen en of, wanneer de voor gaande indeeling tot stand komtde geneeskundige raden in Zeeland Noordbrabant en Limburg niet moe ten worden ontbonden. Sommige drongen aan op eene bepalingdat bij ontstentenis van den inspecteur, de adjunct-inspecteur als voorzitter optreed van den genees kundigen raad. Verbouwing van het departement van binnenlandsche zaken. Bij suppletoire begrooting voor 1891 is door den mi nister van waterstaat een krediet van 500Ö0 aange vraagd als eerste termijn der verbouwing voor dat departement.welke met inbegrip van de wijziging van eenige aangrenzende lokalen in het departement van waterstaat volgens raming ongeveer 360,000 zal kos ten. Het plan is opgemaakt in overleg met den minister van binnenl. zakendie in aansluiting daarmede zijn voorstel heeft gedaan tot aankoop van" eene tijdelijke woning voor zijn departement, en zal in alle opzichten aan de eischen van den dienst voldoen. Wordt in dit jaar met de verbouwing aangevangen dan kan in den loop van 1893 het nieuwe gebouw voltooid zijn en zal het thans in de Ridderzaal geborgen archief daarheen worden overgebrachtwaarna tot de herstelling dezer zaal, die als historisch monument zulk eene groote waarde heeft, kan worden overgegaan. Het plan loopt in geenen deele op de verdere herstelling van het Binnenhof vooruit waaromtrent de vertegenwoordiging in elk geval te harer tijd haar oordeel zal kunnen uitspreken. De toestand der fundeering van het bostaande gebouw van binnenl. zaken maakt geheele afbraak noo- digterwijl het sous-terrein van het nieuwe gebouw, bestemd tot archief berging zoodanig zal zijn ingericht, dat opstijging van vocht geheel wordt voorkomen. De som van J 360.000 wordt dan ook iu verband daarmede niet te hoog geacht. Er is zekerheid betracht zonder te schaden aan hechtheid en uiterlijk aanzien. De gevels worden opgetrokken geheel overeenkomstig diereeds uitkomende aan Binnenhof en Vijverberg. Bij kon. besluit van den 6 is ingetrokken dat van 2 November 1889 (Staatsblad no. 167), houdende ver bod van uitvoer uit de gemeente Goes van varkens en van vleeschmest en afval dier dieren op grond dat sedert December 1889 geen geval van trichinen-ziekte onder de varkens aldaar was waargenomen en die ziekte dus blijkt geweken te zijn. Bij kon. besluit van den 10 zijn met ingang van den 8, voor drie jaren benoemd in den raad van tucht voor de koopvaardijtot lid de heer P. A. de Boer te Hilversum en tot plaatsvervangend lid de heer M. C. Braat te Amsterdam, beiden oud-gezagvoerder ter koopvaardij. Bij kon. besluit van den 13 is aan den heer C. Boldingh Gz. op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Hoorn. Den 12 was de heer van Kempen Valk te Rotterdam voor 63849 laagste inschrijver voor het stichten van een verpleeggebouw en werklokaal voor hulpbehoevende blinden op een terrein aan de van der Duijnstraat aldaar. Den 12 is de nieuwe Aula (gehoorzaal) van de Uni versiteit te Amsterdameen geschenk van den heer R. Lehman aldaar, plechtig ingewijd door prof. Matthes, voorzitter der Aula-commissie en aan den Academischen Senaatdoor don burgemeester daartoe gemachtigd overgedragen. Prof. Asser bood een prachtig gebeeld houwd spreekgestoelte met lustres ten geschenke aan uit de opbrengst der gelden van een gehouden avondcursus. Den 13 is te Utrecht voor de nuttige handwerken o. a. geslaagd Mej. A. Spaander van Purmerland. Het leveren van 202 wagons Westfaalsche vlamkolen voor het gesticht Meerenberg is den 13 bij openb. aanbe steding gegund aan den heer K. T. Oaron te Oegstgeest voor 90,90 per wagon van 10.000 P. franco station Zandpoort, tegen 103,50 ten vorigen jare. Door P. de Waard van het eiland Harken is den 13 drijvende gevonden het lijk van den man die ongeveer balf November van het beurtschip van Blokzijl over boord sloeg en verdronk bij het lijk werd ge vonden 400 bankpapier, 100 goudgeld en ongeveer 10 kleiner geld. De Staatscommissie voor den landbouw heeft den 14 haar rapport over het belastingwezen, iu verband met den landbouw, aan den minister van waterstaat ingediend. Oen 14 is te Hillegom aanbesteed het bouwen eener r. k. parochiale jongensschool met onderwijzers- woning. Het werk werd gegund aan den laagsten in schrijver, den heer C. Alkemade te Noordwijk voor ƒ13667. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 14 met op één na algemeene stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van dr. V. Bruinsma c. s. om het gebruik van het beurs- en waaggebouw met aangelegen terrein op 3 Mei a. s. voor het houden eener bijeenkomst, tot het maken van propaganda ten behoeve van een normalen arbeidsdag. Oe leden van den Raad van State zijn den 16 bij H. M. de Koningin ten maaltijd geweest. De kamers van koophandel te Groningen Utrecht en Leeuwarden hebben geweigerd doel te nemen aan de bijeenkomstwelke de kamer te 's-Gravenhage wil houden ter bekoming van bescherming. De mazelen-epidemie te Amsterdam is geweken. Hot banbestuur van Winkel heeft aan de West- friesche kanaalvereeniging eene toelage in eens van ƒ20 verleend terwijl alle bestuursleden lid der vereeniging zijn geworden. Kort na Paschen zal de Eerste Kamer de stedenwet behandelen. De Maatschappij voor Gemeente-crediet te Am sterdam heeft in 1890 22 leeningen met gemeenten en 5 met waterschappen gesloten tot een gezamenlijk bedrag van 938,570, waaronder conversies begrepen zijn. De 7 serie 3 pet. schuldbekentenissen werd geplaatst. De winst- en verliesrekening wees een batig slot van 93396 aan, waarvan, na aftrek van 4 pet. over 200,000 gestort kapitaal A en 760,000 serie B, J 38,400 be schikbaar bleef 54996 waarvan 52800 verdeeld is. Daarvan krijgen de aandeelhouders 70 pet., makende per aandeel van 1000 serie A 29 en van B 61. Voor lid der Provinciale Staten van Groningen moet in het district Winschoten herstemd worden tus schen de heeren P. Dojes te Meeden lib., die 391 en Jvan Cingelte Nieuw-Scheemdaradicaaldie 335 van de 1332 geldige stemmen bekwam. Een andere candidaat bekwam 304 en nog een 184 stemmen. Uit het verslag omtrent den oogst in Noordholland over 1890 blijktdat het aantal bunders bouwland slechts eene oppervlakte beslaat van ongeveer 38000, tegen 152000 grasland waarvan ongeveer 30000 hooiland zijn. De bouwlanden zijn in de laatste jaren gemiddeld bezet voor ongeveer 4300 met tarwe 3400 met rogge 2900 met gerstwaarvan gewoonlijk ruim de helft zomergerst is 7000 met haver, 2200 met boonen, 1900 met erwten, 4700 met aardappelen, 1800 met karwij- zaad, 1100 met roode klaver en 1000 met kunstweiden. Verder treft men nog aanongeveer 500 bunders boek weit 400 met vlas 800 met suikerbieten300 met winterkoolzaad 400 met kanariezaad 120 met blauw maanzaad, 800 met mosterdzaad (meest bruin) en 1200 met kool- en wortelgewassen. In 24 gemeenten was de hoedanigheid der aardappelen, welke ter nauwernood eene gemiddelde opbrengst gaven bepaald slecht. Te Scher nierhorii hebben de suikerbieten veel nadeel van de ratten ondervonden. De verschillende zaden gaven voldoende opbrengsten, alleen het karwijzaad ging het middelmatige niet te boven. De hooioogst viel tegen; het vroeg gewonnen hooi kwam goed binnen; al gemeen werd over hooibroei geklaagd. Te Haarlemmermeer, waar ongeveer 10000 bunders bouwland gevonden worden, dus ruim 25 pet. van het geheele aantal in de provincie en 6500 bunders grasland, was zoowel in opbrengst als hoedanigheid zeer goed de tarwe, rogge, gerst, haver, boonen, erwten, winterkoolzaad, vlas, klaver, de knol- en wortelvoedergewassen en hooi en weide vrij goed waren de suikerbieten en het kanariezaadterwijl de aardappelen en het karwijzaad niet meer dan middelmatige uitkomsten gaven. De kolonie Bethel voor lijders aan vallende ziekte (epi lepsie) bij Bielefeld in Duitschland verpleegt tegenwoordig ver boven duizend dezer zieken zonder onderscheid van geloofsbelijdenis en landaard. Niet slechts is de ziekte zelvewaarmede deze kranken bezocht zijn, van treu- rigen aardook op hun gemoedsleven drukt een zware last, al ware hot reeds alleen hierdoor, dat niemand hen in dienst wil nemen wegens hunne ziekte en zij overal gemeden en uitgestooten worden. Natuurlijk is ook de geschiktheid tot den arbeid bij de meeste lijders aan epilepsie tengevolge der ziekte zeer sterk verminderd, maar de behoefte om te arbeiden blijft bij hen krachtig en levendig. Daarom zijn er dan ook in deze kolonie ver schillende werkplaatsen van tamelijk grooten omvang, voor schrijnwerkers, slotenmakers, schoenmakers, schilders, boekbinders enz., alsmede eene kweekerij in het leven geroepen zoodat allen zieken naar hunne verschillende bekwaamheid eene passende bezigheid verschaft kan wor den. Bovendien wordt een groot deel dezer zieken, zoowel mannen als vrouwenmet akkerbouw beziggehouden. Niettegenstaande deze veelsoortige gelegenheden tot arbeid, bleven er nog steeds vele zieken over voor wie eene passende bezigheid niet bestond, b.v. onderwijzers, koop lieden enz. Ook deze zieken hebben nu geschikte bezig heid gevonden door de inrichting eener postzegelverza meling. Vele vrienden, vooral in het buitenland en in de koloniën kooplieden ambtenaren en zendelingen hebben ons gebruikte postzegels, zoowel oude als nieuwe gezonden. Deze postzegels worden door de kranken ge sorteerd en gereed gemaakt tot verkoop aan postzegel verzamelaars. Niet slechts vinden de zieken op deze wijze de hun zoo noodige en voor hunnen gemoedstoe stand zoo heilzame bezigheid, maar tevens hebben zij bij dezen arbeid het bevredigend bewustzijn, aldus tenminste gedeeltelijk hun onderhoud zelf te verdienen. Wij smeoken allen, wion het welzijn hunner medemenschen ter harte gaat, ons hierin de helpende hand te reiken. Helpen gaat in dit geval zoo gemakkelijk. Wij vragen slechts vriendelijk, de postzegels der inkomende brieven, brief kaarten en drukwerken voor onze zieken te bewaren en als men een zeker aantal verzameld heeftdie aan ons op te zenden als drukwerk of als monster zonder waarde, met den naam van den afzender erbij. Natuurlijk zijn ook alle postzegels enz. van ouderen datum ten zeerste welkom. Couverts met daarop gedrukt postzegel en briefkaarten worden liefst in hun geheel ontvangen; als men echter de zegels wil uitknippen dan doet men goed rondom in het vierkant een rand van 1 tj1 duim breedte te laten. Ook verzoeken wij diegenen, welke zelf postzegels verzamelen, zich door ons eene kleine hoeveel heid te laten zenden; 150 stuks verschillende postzegels van bijna alle werelddeelen (uitgezonderd Nederland) waaronder ook betere, verzenden wij tot den lagen prijs van 1. Tegen toezending van een dubbele briefkaart verzenden wij aan ieder onzen catalogus. Voor aanvragen per brief verzoeken wij beleefdzoo mogelijk enveloppen met daarop gedrukten postzegel te willen gebruiken. Ook voor de kleinste gave zij reeds bij voorbaat dank gezegd door het bestuur der kolonie Bethel" bij Bielefeld Fr. vod Bodelschwingh, Pred. Stoomdr. Herms. Coster ZoonAlkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 6