Be Patenten, No. 34. Drie en IIIegentigste Jaargang 1891 V II IJ I) A Gr 20 MAAR T. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Raadsvergadering. aangevraagd in de maanden NovemberDe cember en Januari j.l. en eerige van bui tengemeenten kunnen ter secretarie worden afgehaald van af 20 Maart tot 4 April. ALKMAARSCHE COIRWT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,00. Prijs der gewone Adverfentlën Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Ufo. 3. Woensdag 18 maart 1891. Voorzitter de Burgemeestor A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 15 leden. De Voorzitter opent de vergadering waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat: a. voor een bedrag van 31,30 aan snoeisel, afgevallen of afgehakt als gevolg van den ijzelverkocht is b. in handen der vaste commissie van financiëD om bericht en raad gesteld is een bezwaarschrift tegen den aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienst 1890, op het suppletoir kohier, van W. Kuit; c. de Raad vau Administratie der Maatschappij tot exploi tatie van waterleidingen in Nederland aan burg en weth. bericht beeft, dat hij, hoewel het onbillijke blij vende volhouden van de door den raad gemaakte over gangsbepalingen genoegen neemt met het den 11 Fe bruari 1.1. geamendeerde raadsbesluit van 20 October 1890 No. 38, om de zaak, welke reeds zöo lang han gende istot een eindo te brongen. Voor kennisgeving aangenomen, terwijl burgemeester en wethouders gemachtigd worden tot het sluiten der overeenkomst, welke gesloten moet worden om uitvoering te geven aan het bij punt 2 letter c gemelde besluit. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 3. Brief van Ged. Staten, houdende bericht, dat zij overeeukomstig art. 197 der gemeentewet de beslissing op het raadsbesluit tot afstand van grond aan den Geestersingel aan J. P. Schouten verdaagd hebben. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Adres van het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouwwaarbij het mededeeltdat het met belangstelling kennis nam van de verordening tot wijzi ging van de art. 53 tot en mot 57 der algemeene politie verordening betrekkelijk den verkoop van kopboter. Hoewel dankbaar voor de daarin reeds aangebrachte verbeteringen zoo bevat art. 55 dier verordening nog de woorden of zoogenaamde koppen, betgeen zoo niet in strijd met de bedoeling van de artikelen 3 en 6 der wet van 7 April 1869 (Staatsblad No. 57), toch volgens zijne meening misbruiken in de hand werkt. Daarom verzoekt het bij de herziening der gemeente verordening te willen besluitendat de woorden »o f zoogenaamde koppen" in genoemde verordening komen te vervallen. Gesteld in handen der vaste commissie voor de strafverordeningen, om daarop bij eene eventueels her ziening dier artikelen acht te slaan. 5. Brief van het bestuur der Algemeene Bewaar school, waarbij het bericht, dat het, hoewel erkentelijk voor de door den gemeenteraad toegestane toelage, gemeend heeftdit aanbod niet onvoorwaardelijk te mogen aan nemen. Die toelage toch verstrekt tot het bon wen van een nieuw schoollokaal en tot dekking van het op 1 Mei a.s. bestaande tekort, waarborgt aan het bestuur in geen enkel opzicht eene gunstige exploitatie dier school. Het bestuur wenscht den raad eu zich zelf de teleurstelling te besparen dat na een paar jaren zon kunnen blijken, dat het offer door den raad te vergeefs was gebracht. Alvorens die toelage te aanvaarden, wil het zich eenigen waarborg trachten te verschaffen, dat de exploitatie der school ten minste gedurende eenige jaren mogelijk blijke. Het stelt zich daarom voor, een beroep te doen op de ingezetenen om door jaarlijksche bijdragen te trachten de exploitatie der school mogelijk te maken. Mocht dit gelukken, dan zal het bestuur het door den raad gedane aanbod gaarne aannemen. Vóór 1 Mei a.s. hoopt bet een definitief antwoord te geventerwijl het tevens ver zoekt inmiddels de vereischte goedkeuring van Ged. Staten aan te vragen. Voor kennisgeving aangenomen, zullende inmiddels aan Ged. Staten goedkeuring gevraagd worden. 6. Brief van do commissie van toezicht en beheer over het stedelijk muziekkorpsten geleide van het verslag en de rekening over 1890, sluitende in ont vang en uitgaaf op 2497.351j2- Het verslag voor kennisgeving aangenomen zullende nog eenigen tijd in de portefeuille ter lezing liggen wordende de rekening' gesteld in handen van de vaste commissie van financien om bericht en raad. 7. Brief van regenten van het mannen- en vrou wen-gasthuis ten geleide van het verslag over 1890- In dat jaar werden verpleegd 73 personen, namelijk 30 mannen en 43 vrouwen. Daarvan herstelden 22 m. en 24 vr., overleden 5 m. en 9 vr. en bleven op 31 Deo. in behandeling 3 m. en 10 vr. In Januari en December worden het grootst aantal verpleegd namelijk 19 het kleinst aantal in Mei en Juninamelijk 7. Voor rekening van hét burgerlijk armbestuur werden verpleegd 48 personen met 2643 dagen van de gemeente Heiloo 1 persoon met 12 dagen van het gesticht zelf 24 personen met 500 dagen. Het aantal verpleegdagen in het geheel was 3155. De aan- nemingsprijs van vleesch klom van 0.63 tot 0.96 per P Voor kennisgeving aangenomen. 8. Brief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten geleide van haar gewijzigd reglement van orde, waarop zij ingevolge de bestaande voorschriften de goedkeuring van den raad vraagt, welke wijziging oen ge volg is van het door haar den 4 Febr. 1.1. in beginsel geno men besluitom hare gewone vergaderingen voortaan in het openbaar te houden. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 9. Brief van de heeren C. Bosman en mr. A. P. de Langewaarbij de ontvang bericht wordt van het raadsbesluit van 11 Februari 1.1., houdende vaststelling der voorwaarden, verbonden aan de vroeger door den raad toegestane subsidie voor den lokaalspoorweg Alkmaar— Stoorn, onder bijvoeging dat zij zullen voldoen aan de uitnoodiging, om zich vóór 1 Mei a.s. te verklaren ten aanzien van die voorwaarden. 10. Brief van den waarnemenden directeur der bur geravondschool, houdende uitnoodiging der raadsleden tot bijwoning der eind- en overgaugs-examens aan de burger avondschool van 23 tot 25 Maart a.s. 11. Brief namens de afdeeling Alkmaar der Holl. Maatschappij van Landbouw, houdende uitnoodiging der raadsleden tot bijwoning van de opening der Paaseh- tento onstelling op 20 Maart a.s. Nos. 9, 10 en 11 voor kennisgeving aangenomen. 12. Verzoek van eenige schippers van Egmond-binnen, Egmond aan den Hoef en Egmond aan Zee om verbete ring te breugen in het vaarwater van Egmond, door in het gedeelte, dat aan Alkmaar behoort, ter hoogte van den Geestmolen, de zandbank weg te nemen, welke zich daar gevormd heeft en voor de vaart zeer hinderlijk is. Gesteld in handen van burg. en weth. ter beschikking. 13. Verzoek van J. J. Boots, om hem op grond van de mooielijke omstandigheden, waarin hij verkeert, ge durende 3 jaren vrij te stéllen van het betalen van inkomstenbelasting. Als op ongezegeld papier geschreven, ter lezing gelegd. 14. Bericht van het Bestuur der Remonstrantsche gemeente dat op de kiezerslijsten voor 1891 geeno personen voorkomenin 1890 door dat bestuur bedeeld. 15. Gelijk bericht van diakenen der ev. luth. gemeente. 16. regenten van het gasthuis. 17. v het isr. armbestuur. Nos. 14 tot en met 17 voor kennisgeving aangenomen. 18. Verzoek van V. W. Goes, om hem alsnog op de kiezerslijsten te plaatsen, daar hij blijkens overgelegd aanslagbiljet zooveel in de grondbelasting betaaltdat hij op grond daarvan vermeent op die lijsten te moeten voorkomen. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. In verband met den bij art. 14 der kieswet bepaalde termijn zal dit verzoek behandeld worden in eene op aanstaanden Woensdag te honden zitting. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 19. Verzoek van mej. N. Venema om eervol ontslag als helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke hand werken aan de openbare school voor onvermogenden tegen 1 4pril a.s. Met algemeene stemmen het verzoek ingewilligd. 20. Verzoek van den heer S. de Lange P.A.z. om eervol ontslag als lid van het burgerlijk armbestuur togen 15 April a.s., wegens vertrek naar Amsterdam. Met algemeene stemmen ingewilligdonder dankbe tuiging voor de in die betrekking aan de gemeente Alkmaar bewezen diensten. 21Brief van Ged. Staten houdende mededeeling dat zij bezwaar hebben, het raadsbesluit tot afstand van grond aan den Geestersingel aan J. P. Schouten goed te keuren, op grond dat zij tegenstrijdigheid zien in het door den raad genomen besluitom zich aan alle zorg voor een weg te onttrekken en in het onzekere te laten, wie er voortaan voor zal hébben te zorgen, terrtijl de raad zich gelijktijdig het instandhouden van den weg aantrekt en dharméde het algemeen belang er van erkent. Aan het verlangen van Ged. Staten zal wordën vol1 daan door de bepaling, dat het onderhond van dien weg voor rekening van Schouten blijft. Van de commissie van financiën. 22. Rapport op de tér goedkeuring aangeboden rekening van de bad- en zweminrichting over net jaar 1890. Het onderzoek dier rekbning leverde geene bedenkingen op. De ontvangsten1 bedroegenmet inbegrip van het van de gemeente nog te ontvangen bedrag van 427,50, do som van 1330,15% de uitgaven daarentegen 874,65 zoodat de rekening sluit met een batig slot van 455,50Dat het koude en ongunstige zomer weder op de exploitatie een nadeeligen invloed uitoefende blijkt duidelijk uit de volgende cijfers. Werden in 1889 10070 baden genomen, waarvan 1785 door onvermogenden, thans klom het totaal cijfer niet hooger dan 6016, waarvan 1160 door onvermogenden. De exploitatie over 1889 gaf dan ook eenen ontvang van ƒ641.73; die over 1890 ƒ572.11. Het besluit der aandeelhouders om over 1889 geen dividend uit te keeren maar het saldo in kas te houden beeft thans dit goede gevolg gehad, dat de ongunstige exploi tatie geene moeielijkheden in den loop der zakon heeft teweeggebracht. De aandeelhouders hebben op nieuw beslo ten, geen dividend uit te keeren maar voort te gaan met het aflossen der indertijd gesloten obligatieleening. Daar de uitgaven behoudens een paar affirmatie-posten, door kwitantiën zijn bewezen, stelt de commissie voor de rekening goed te keuren en aan het bestuur der bad en zweminrichting eene som van 427,50 zijnde de volle rente ad 5°/0 over het onafgeloste kapitaal van 8550, te betalen, behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Statenuit den post voor onvoor ziene uitgaven der gemeente-begrooting, dienst 1891. Aangenomen, nadat de Voorzitter zich namens burg. en weth. bereid verklaard had met het bestuur dezer inrichting in overleg te treden over de vraag, of, zoolang geen Volksbadhuis nog bestaat, er ook mogelijk heid bestaat, om van doze inrichting door on- en min vermogenden meer gebruik te doen maken. 23. Rapport op het verzoek van de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, om wederom eene toelage uit de gemeentekas van ƒ300 ten behoeve van hare I'aasch-tentoonstelling, welke zij op 20 Maart a.s. wenscht te honden. In het adres waarbij zij die toelage vraagtwordt o. a. medegedeeld, dat de uit te loven prijzen een gezamenlijk cijfer bereiken van 600, waaronder die voor fokvee verreweg de meerderheid uitmaken en dat die prijzen ook met het oog op do tentoonstelling te Rotterdam welke ongeveer terzelfder tijd gehouden wordtgeene vermindering gedoogen. Die prijzen zijn toch reeds beneden diedoor de afdeeling Rotterdam uitgeloofd. De commissie heeft om de redenen, welke in de laatste jaren telkens aanleiding hebben gegeven geldelij ken steun aan deze tentoonstelling te verleenen, geen bezwaarvoor te stellen dien steun ook voor dit jaar niet te onthouden, en de gevraagde bijdrage van 300 aan de afdeeling toe te kennente voldoen behoudens goedkeuring van Ged. Staten, uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1891. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen aan genomen. 24. Rapport op het verzoek van den heer W. H. Arkes, directeur der naamlooze vennootschap Paardetram Hoor nE nkhuizen, gevestigd te Enkhuizen, om de bij raadsbesluit van 27 November 1889 No. 18 voor dien tramomnibusdienst toegezegde subsidie ad 600 's jaars uit te keeren tot een bedragovereen komende met bet tijdvak, gedurende welke de exploitatie beeft plaats gehad namelijk negen maanden. De com missie kan dit verzoek niet ondersteunenDaar de ver zoeker zelf in zijn adres erkentdat rechtens op de uitkeering der toegezegde subsidie niet kan worden aan gedrongen, kan zij zich ontslagen rekenen van het uiteen zetten der redenen waarom zij datzelfde gevoelen toe gedaan is. Als eenig motief voor de uitkeering blijft das over het door den verzoeker aangevoerde punt namelijk dat overmacht zon hebben bestaan. Als overmacht kan zeker niet gelden het door hem aange voerde feit, dat hij meer paarden heeft moeten aanschaffen, dan hij aanvankelijk vermoed had. Een ieder, die met den afstand tusschen Hoorn en Alkmaar bekend is en den toestand der wegen kentwas bij bet begin der exploitatie reeds overtuigd dat de wijzewaarop deze ondernemer dien dienst wilde exploiteeren, onuitvoerbaar zou blijken. Voegt men daarbij, dat de exploitatie nog juist heeft plaats gehad in het gedeelte van het jaar waarin de wegen in het algemeen in den besten toestand verkeeren daar de dienst juist vóór den aanvang van den winter gestaakt isdan kan hierin zeer zeker geen aanleiding bestaan om het thans gedane verzoek in te willigen. Evenmin in Het feit, dat de maatschappij gel delijk verlies geleden heeft. De commissie stelt alzoo voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Zonder beraadslaging afwijzend op bet verzoek beschikt. 25. Rapport op het verzoek van het bestuur van den tramomnibusdienst IVoord-Kennemerlandten doel hebbende het in het leven houden van een goedkoopen, geregelden tramomnibusdienst tnsschen AlkmaarBergen en Egmond aan Zee, om dien dienst te steunen met eene jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas van ƒ300. De com missie stelde zich bij bet in overweging nemen van dit verzoek dadelijk de vraag, is het belang der gemeente Alk maar bij dien dienst zoo groot, dat zij hem geldelijk mag en moet steunen? Bij de herhaalde aanvragen, in den laatsten tijd tot den raad gericht om geldelijken steun voor verschil lende ondernemingen en zaken, achtte de commissie het stellen dier vraag allernoodzakelijkstdaarbij indachtig aan hetgeen de ondervinding leert, namelijk, dat men bij

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1