Buitenland. Binnenland. Papier van Notarissen. DITITSCHLAND. De werkstaking der sigaren makers te Hamburg is afgeloopenna den sociaal-de mocraten 240000 gekost te hebben zonder tot het doel te hebben geleid. Zij was aangevangenomdat de vereenigde sigarenfabriekanten verklaard hadden geene werklieden in dienst te willen nemen die leden waren van sociaal-democratische vereenigingen. Hun verzet tegen dat besluit hebben de sigarenmakers nu moeten opgeven en men beweert zelfs dat de aanvoerders der sociaal democraten verklaard hebben, dat er in langen tijd geen geld beschikbaar zal zijn om werkstakers te steunen zoodat zij het ondernemen van werkstakingen, met name aan de mijnwerkers moesten ontraden. Rijksdag. Den 16 heeft graaf von Moltke aange drongen op het invoeren van ééne algemeene tijdrekening voor den spoorwegdienst in het geheele Rijk daar tot heden in Noord-Duitschland naar Berlijn en in Zuid- Duitschland naar anderen plaatsen gerekend wordt. ENGELAND. üe dagbladen betuigen eenparig hunne instemming met de openbaar gemaakte diploma tieke briefwisseling met Frankrijk over New-Foundland. De Standard zegt, dat daarvan alle eer toekomt aan den minister van buitenlandsche zaken Salisbury. Den 13 des avonds is de stoomboot Roxburgh Castle uit Newcastle bij de Scilly-eilanden in botsing gekomen met de engelsche stoomboot British Peer. Eerstgenoemde boot zonk onmiddellijk. Van de 22 opvarenden konden slechts 2 gered worden de gezagvoerder en een matroos. De andere boot was zoo zwaar beschadigd dat zij door eene stoomboot naar Falmouth moest gesleept worden. De heer Gladstone heeft in eene te Hastings gehouden rede gezegd dat de liberalen zeer weinig af te dingen hadden op de buitenlandsche staatkunde der regeering. Daarentegen keurde hij de financiëele staatkunde heftig af. De eerste ofhcieele proefnemingen met de telephonische gemeenschap tusschen de postkantoren te Londen en te Parijs zijn volkomen gelukt. Lagerhuis. Den 16 deelde minister Fergusson mede, dat het eenige bij de regeering ontvangen bericht aan gaande het in beslag nemen van het stoomschip Countess Carnarvon door de portugeezen op de rivier Limpopo de mededeeling inhielddat het schip aangehouden was onder beschuldiging van sluikerij. Indien deze mededee ling juist waszou de gerechtelijke vervolging haren gewonen loop moeten hebben want geen enkele over eenkomst machtigde de engelsche onderdanen om oorlogs wapenen langs de rivier in te voeren. FRAVKRIJK. Generaal Cameron minister van oorlog in het ministerie Gambetta en thans lid van den Senaat is overleden. Minister de Freijcinet heeft in den Senaat in naam van het leger leedwezen over zijn dood uitgesproken. Hamer. Den 16 is het wetsontwerp tegen de be driegerijen bij den verkoop van wijn en betreffende ro zijnenwijn in behandeling genomen. De rapporteur zette uiteen dat het ontwerp bedoelde scheiding te maken tusschen den handel in natuurlijken wijn en dien in kunstproducten en vervalschte dranken en den verkoop van het natuurlijk voortbrengsel door Staatstoezicht te waarborgen. Met 418 tegen 103 stemmen werd besloten tot de behandeling der artikelen over te gaan. Alle amendementen, van radicale en socialistische zijde inge diend in het belang der wijnhuishonders en tegen de be paling dat een kan wijn niet meer dan 2 gram potasch of natron mocht inhouden werden vorworpen daaren tegen werd een amendementden verkoop van rozijnen- wijn niet uitsluitend uit rozijnen bereid, verbiedende aangenomen. Het ontwerp werd ten slotte in zijn geheel aangenomen. De behandeling der douane-tarieven is op verlangen der commissie tot na Paschen uitgesteld. ITALIË, Prins Napoleon Bonaparte is den 17 des avonds te Rome overleden. In de Kamer is den 16 is aan de regeering inlichtin gen gevraagd over den moord te Nieuw-Orleaas op de italiaansche gevangenen gepleegd. De minister-pre sident Di Rudini antwoorddedat president Harrison en met glinsterende oogjes, door het benedenhuis. Baak wenkte haar in hot bureau. »Betje," zei hij, ik ga naar mijn kamer ontbijten «Mevrouw heeft gezegd," viel Betje hem in de rede, «dat meheer hier zou ontbijten." »Wanncer heeft mevrouw dit gezegd P" vroeg Baak gevat. «Gister-avond meheertoen de dames naar bed zijn gegaan." »Ah!" zei Baak met een zonderliug glimlachje. «Nu, vervolgde hij, «zeg aan mevronw, dat ik haar vrien delijk laat bedanken; maar ik moet op mijn kamer zijn. Ik hoop dat de dames een rustigeu nacht hebben gehad, en wil-je nu wel die twee bouquetten op de ontbijttafel zetten? Je hebt zeker wel een paar groote "lazen of karaffen «Ja-welmeheer," zei Betjemet een eigenaardig oogenspel en een glimlachje op haar roode lippen. «Er staan twee porseleinen vazen op den schoorsteen daar passen ze goed in. Moet ik zeggen dat ze van me heer zijn «Ja, van wie anders «De dames mochten denkendat ze van een ander waren," antwoordde Betje met gemaakte schuchterheid die Baak niet ontging. »0 1 van mijnheer Parelman zei hij effen. Betje wendde den blik afals werd ze in ernst ver legen en antwoordde niet. Baak stopte het meisje een fooi in de hand. «Ik ge loof Betje sprak hij met een weinigje ironie in zijn stem »dat je een slim meisje bent." Waarom gelooft meheerdat?" vroeg Betje, haar oogen even naar den jongen ingenieur opslaande; en het trof hem hoe doordringend en tegelijk hoe aanhalig hot coquette kamermeisje hem aankeek. Een schrander jongmensch, zooals Baak, doodver- liefd en die alle reden heeft om jaloersch te zijn ziet buitengewoon scherp, en daarom zag Baak ook in de vlugge Betje een medeplichtige, en misschien nog wel iets meer, van zijn tegenpartij den heer Parelman junior. de verzekering had gegevendat maatregelen geno men waren ten einde de rechten der italianen in de Vereenigde Staten te waarborgen. Hij sprak de ver wachting uitdat gouverneur van Louisiana de italianen beschermen en de moordenaars aan den rechter overleveren zou. Den 17 diende de heer Boughi een voorstel in, bepalende, dat alle verdragen, welke nieuwe geldelijke lasten opleggen of waarbij afstand van grond gebied is betrokken vooraf aan het oordeel der wet gevende macht moeten onderworpen worden. Minister Di Rudini stemde in met de drijfveer welke den heer Boughi tot dit voorstel leidde maar verklaarde het niet te kunnen aannemen. De heer Boughi trok daarop zijn voorstel in. Minister Di Rudini bood verschillende krediet-aanvra gen aan ten behoeve van ondersteuningen aan vier in- landsche hoofden aan de Afrikaansche kust. Den 14 hield de mannenzangvereeniging te Koe dijk hare tweede uitvoering in dit jaarom zoodoende een schuld af te doendie verleden jaar door de influenza onafgedaan was gebleven. Dat zij in hen, die anders tot geen uitgaan komen een dankbaar publiek vond laat zich begrijpen, evenals in het jonge volkje, dat nu op practische wijze kon ervarenhoever mqn het bij een ernstigen wil kan brengen. Dat de opgerichte zang klasse in eene behoefte voorziet, bleek den dinsdag te voren nit de opkomst van ongeveer vijftig zanglustigen een getal dat zeker nog zal stijgen. Wij hopendat de pogingen van den ijverigen directeur en zijne helpers ten volle beloond zullen worden en op die wijze het mannenkoor steeds nieuwe krachten zal bekomen om een lang en bloeiend bestaan te erlangen. Meldden wij voor eenige dagen dat een twintigtal kievieten onze plaats overtrokkenthans is de ooievaar gekomen om eens te zien of in den omtrek van Schagcn, gelijk met het ontluiken der lente ook haar nachtlof zanger, de kikvorsch is ontwaakt. OPROEPING A AN ALLE ON OER IV1.1ïE- R ESS EN EN ONDERWIJZERS ZONDER BETREKKING. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Ondei'w. verzoekt bij dezen allen onderwijzeressen en onderwijzers zonder betrekking, hun naam en/adres per briefkaart op te zenden aan Th. M. Ketelaar, v. Oldenbarneveldstr. 39, Amsterdam. Voornoemd hoofdbestuur is namelijk overtuigddat bij een richtige uitvoering der wet op het lager onderwijs blijken zou, dat voor al die perso nen nog betrekkingen te over zijn, ja, dat er zelf een tekort aan personeel zou blijken te bestaan. Van welken invloed dit onderwijzers-tekort op de salarissen zou zijn is bij de tegenwoordige toestanden gemakkelijk na te gaan. Het hoofdbestuur is dan ook voornemens een adres aan de regeeriug te richten, met vorzoekde termijnen voor de volkomen uitvoering der wet te verkorten en wenscht er daartoe juist op te wijzendat nog zoovelen zonder betrekking rondloopenzoodat in de eersto be hoeften aan personeel zeker oumiddelijk zou kunnen wor den voorzien. In het nummer van 18 Februari j.l, kwam in de Alkmaarsche Courant een ingezonden stuk voor, getec- kend met de lettersMr. A. P. de L. De geachte inzender die de welwillendheid had om aan eene zinsnede van het artikel «Papier van Notarissen" bijzondere aandacht te wijden, heeft zich, naar het ons voorkomt, van het innerlijke der zaak afgemaakt: eene weerlegging der meeningen achtte hij onnoodigomdat het zooeven genoemde artikel ongeteekend was. Wij voor ons zien niet in, waarom ongeteekend schrijven de be handeling van zaken moet terughouden. De hoofdzaak iswelke beweegreden het bestuur van de Nederlandscho Bank hoeft, om papier van notarissen uit hare portefeuille te weren. Wij hebben ons de vraag gesteld, of de Nederlandsche Bank zware verliezen ge leden heeft ten gevolge van het disconteeren en heb- «Dat geloof ik maar zoo, Betje," zei Baak, toen Betje den gulden in een onzichtbare opening van haar japon had laten verdwijnen. »Ge zijt een slim meisjo, en dit zal mijnheer Parelman wel mot me eens zijn. Zet nn die bouquetten maar op de ontbijttafel, Betje, en je weet wel wat je zeggen moetals de dames vragen van wie ze afkomstig zijn. Betje ging met de bouquetten heen en Baak naar zijn kamer, onderweg dunkende aan de kleine samenzwering tusschen den jonker en Betje. Hij begreep dat hij tegen dit komplotje niet geheel was opgewassen. De jonker had goud, en hij koper, voor een eedverbond. De jonker had allerlei koorden op zijn boog, die een eerlijk man niet aanspant. Baak was niet gerust. Er was een verraad in de vesting, en bij nam zich voor, scherp too te zien, niet alleen uit eigenbelang, maar in het belang der familie. Zijn chef was hem liefLouise lag hem na aan het hart, en de vrouw vau zijn chef, al viel ze hem niet bij, achtte hij toch te goedhartig en te goed van ver trouwen, om misleid te worden. Schonk het toeval hem nu maar een gelegenheid om op het spoor te komen van het geen er in het duister geschiedde, want dat er iets niet richtig washad Betjeondanks de geslepen heid, die uit haar oogen straalde, verraden. Maar toe vallen, al doen ze ontzettend veel tot de wereldgeschiedenis af, blijven gewoonlijk uit, als men er op hoopt, en ze overvallen ons als men er niet op rekent. Baak re kende er volstrekt niet op,-daartoe was hij te prac- tischmaat hij hoopte er op en hij begreep dat men de hoop wel eens een klein eindje te gemoet kan gaan. De oude heer had hem aanbevolen, een wakend oog op de tuindeur te houden. Hij had gezegd: «Baak, de tuin is grootbij schemer-avond kan er bijvoorbeeld een dief insluipen en zich in een donker hoekje achter struiken verbergen. Let dus op de tuindeur en zorg dat ze vóór zons-ondergang gesloten en gegrendeld is." Baak had belootd dat hij er voor zou zorgen maar hij kwam in transactie met zijn belofte en besloot, eens heel achteloos te zijn in het grendelen van de tuindeur. Men kon niet weten. Zijn moeder was een practische benook naar aanleiding van de opmerkingen van mr. A. P. de L., de volgende berekeniug gemaakt In het 25jarig tijdvak 1864/651888/89(het derde 25 jarig tijdvak in de geschiedenis der Bank), beliepen, in doorsnêe, de disconteeringen van wisselbrieven met drie handteekeningen, ander handelspapier, schuld brieven en rentebewijzen, jaarlijks 305.923.271, waar onder schuldbrieven en rentebewijzen tot een bedrag van 84.436. De op de gezamenlijke disconteeringen ontvangen rente beliep jaarlijks 1.984.180 de gemiddelde looptijd van het papier was 61,3 dagen. 8619 De gemiddelde rentestand SjjjQQQ °/o 611 gemiddeld werd aan verliezen ten gevolge van de disconto's afge schreven j 33.537. Ter berekening van dit bedrag is genomen voor het cijfer van afschrijving in het boekjaar, eindigende 31 Maart 1865de som van f 138.028 ofschoon in dat boekjaar op de promessen een verlies werd geleden van 196.924. In die schade werd evenwel voor een deel tegemoet gekomen doordat van vroeger onbetaald ge bleven stukken iets meer inkwam, dan waarop gere kend was. Gemiddeld werd meer ontvangen "op vroeger onbetaald gebleven discontodan waarop gerekend wasen na dekking van het geleden verlies, f 4.218, waarmede dus het bovengenoemde cijfer van 33.537 behoort te worden verminderd, zoodat gemiddeld af te schrijven bleef29.319. Op een bedrag van 100,000 disconto bedraagt 'dus 5837 het verlies 9 jqqqq op 100 rente van het disconto 4776 alzoo 1 iqqqö~> zoodat nog geen anderhalf per cent per jaar ten gevolgo van het disconteeren verloren wordt, of met andere woorden in iedere 100 verdien ste een verlies schuilt van slechts ongeveer 1.50. Voorts moet nog worden opgemerkt, dat volgens het verslag 1885/86, op do discontorekening viel af te schrijven 237.594. De val van een aanzienlijk getal firma's in de verschillende deelen des lauds had tot dat verlies bijgedragen; in een der gevallen bleek een groot getal van het gedisconteerde papier valsche handteekeningen te dragen. Do trekker van die stukken heeft zich dooi de vlucht verwijderd. In het boekjaar 1871/72 is eene som van 83.367 >p het disconto afgeschreven; voor/het (grootste gedeelte was die som outsproteu uit 77 valsche stukkende namen dragende van 66 onderscheidene personen of firma's. De stukkon waren op verschillende tijden in disconto aangeboden door drie personen die in den handel en in het maatschappelijk leven niet ongunstig bekend stonden. vrouw geweest, en dit verstandig mensch beweerde, dat men altijd een achterdeurtje voor zijn geluk moet open houden. Daarom had ze altijd in de Staats-loterij ge speeld, die bij uitstek philantropische inrichting, welke het onwaardeerbaar resultaat oplevert, dat enkele menschen die het niet noodig hebben een hoogen prijs trekkea terwijl de armen dio zich aan het lot vergapen en er hunne spaarduitjes aan wagenhun armzalige penningen zien verhuizen naar de beurzen der rijken en het Danaïden-vatbekend ouder den naam van Rijks- scbatkist. Eens was op moeder Baak's tientje duizend gulden gevallen en wat was ze toen gelukkig met haar acht muntjes van tien guldon en eenig klein geldZe had reeds vijf- zesmaal zooveel verspeeld, maar wat verspeeld is rekent een practische vrouw niet mee. Dat is immers toch verloren En ze ging ijverig voort met spelen en zich te verheugen als ze er een enkelen keer «met haar geld uitkwam." Dat de Nederlandsche Staat een Staat bij uitnemendheid isbewees die goede oude mevrouw Baak. Zo had plezier van haar geld en het doel der Staats-loterij is geen ander, dan de menschen te amu seeren en rijk te maken. Er is geen kind dat niet geheel of gedeeltelijk naar zijn vader of moeder aardt. Die spreuk van het achter deurtje was onzen Baak bijgebleven. Hij wist niet recht of zijn moeder duizend of tien-duizend had getrokken, maar ze had eöns een fortuintje gehaddit had hij haar niet eens maar wel tienmaal hooren vertellen, en zoo kwam hetdat nu er van een werkelijke en geen figuurlijke achterdeur sprake washij inderdaad den in val kreeg om ze ditmaal open te laten. Hij deed nog meer, dit zullen we straks zien, Op den gewonen tijd ging hij aan zijn arbeid. Hij had opnemingen te doenon hij toog met zijn helpers en meetinstrumenten het veld in. Omstreeks twee uren kwam hij op het bureau terug en vond daar een kaartje op zijn teekentafel liggen «Louise, H. Kareis," en boven die in sierlijk «Engelsch" gedrukte namen stond in aar dig fijn schrift: «Onzen dank voor de lieve attentie." De brave jongen voelde dat hij bleek, en toen dat hij heel rood werd. Eorst had zijn braaf hart een oogenblik stil gestaan toen begon het hevig te kloppen. Hij staarde op dien geliefden naam Lonise, die al duizend en duizend malen uit zijn broin naar het hart en uit het hart naar het brein was teruggekaatstals een balwaarmee een onzichtbare geest zijn spel drijften nu zag hij hem daar gedrukt voor zich en versierd met een bijschrift zoo schoon en verrukkelijk en aan zijn adres Was het wel aan zijn adres Daar verschoot hij weer van kleur. Jahet kon toch niet anders en Betje moest het kaartje daar hebben neergelegd wie anders Hij liet de deur van het bureau open in de hoop dat hij Betje's vluggen tred in de gang zon hooren. Hij behoefde niet lang te wachten. De rappe deern gleed als een scha duw van de trap naar beneden en dribbelde door de gang. Baak was zoozeer in zijn arbeid verdiept, dat hij op zijn teekenplank een richting die van het noorden naar het zuiden liep van het oosten naar het westen trok. Men kan aan geen twee dingen te gelijk denken. Hij dacht aan Louiseen al die lijnen op zijn teeken plank zagen er uit als een spinneweb waarin hij totaal verward was geraakt. Daar ging Betje door de gang. Dat hoorde hij beter dan hij zijn nieuw-getrokken lijn zagdie toch niet deugde. Hij sloop haastig naar de deur, en op het oogen blik dat de vlugge Bet voorbijgingwenkte hij haar. Wordt vervolgd. Stoomdr, Herms, Coster ZoonAlkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 6