No. 35 Drie en NTegentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 22 M A A R T. Dit nummer bestaat uit 3 bladen EERSTE^ BLAD. Het ontwerp-manifest omtrent liet kiesrecht. Binnenland. Stadsbericliten. Paasclitentooiistell ing. Yet Rundvee Stieren. uitsluitend met hard voeder gemest. VETTE OSSEN, geboren in 1887. VETTE OSSEN, geboren in 1888. VETTE KOEIEN (afgewisseld). Niedorp. 2e Dan. NieropNieuwe Niedorp. 3e VETTE KOEIEN (niet afgewisseld). R. Groot, Oterleek. Ie Prijs. RUSTIEREN van inlandsch ras, geboren in 1888. RIJSTIEREN van inlandsch ras, geboren in 1889,.. CHE CO Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer S3. Ten aanzien van het kiesrecht begint het ontwerp van het manifest der Liberale Unie met den wenschdat door onbekrompen toepassing van het voorschrift der Grondwet do kiesbevoegdheid worde uitgebreid ook tot den kring der werkliedendie reeds te lang daarvan verstoken bleef. De wetgever ga aanstonds zoover" luidt het verder »als eeno eerlijke uitlegging dei- Grondwet hem veroorlooft." Daarop volgt de nadere vrij nauwkeurige omschrijving van de regeling die het bestuur der Unie verlangt om dat doel te Dereiken en daarop komt het aan. Volgens het voorschrift der Grondwet, waarnaar het Bestuur verwijst(art. 80j, worden de leden der Tweede Kamer gekozen door Nederlanders die behalve de overige veroischten, »de door de kieswet te bepalen keuteekenen van geschikheid en maatschappelijken welstand bezitten." Over de bet.eekenis dier woorden is veel gezegd, en er kan veel over getwist wordenmaar zij zullen toch iets moeten beteekeuen. De kieswet moet dus noemen kenteekenen van maatschappelijken welstand en kentee- kenen van geschiktheid, en om kiezer te zijn zal iemand ten minste ééne van de beide soorten van kenteekenen moeten bezitten. Ziedaar de ruimste opvatting die het Grondwetsartikel toelaatdaaraan zal dus althans moeten worden voldaanWat wordt nu van dien aard in het ontwerp van het bestuur der Unie gevonden 1°. Dat de Nederlander die kiezer wil zijn, zelf schrifte lijk het kiesrecht aanvraagt of op een andere wijzein de kieswet te bepalen, toont te kunnen lezen en schrijven en belang te stellen in de openbare zaak. 2°. dat niet blijkt dat hij buiten staat is zelf in zijn onderhoud en in dat van zijn gezin te voorzien. 3°. dat hij persoonlijk in het lokaal der stemming zijn stembiljet invult. Onmiddelijk na de aanneming van het tegenwoordige art. 80 der Grondwet werd tot den Minister Heems kerk die het zeer uitvoerig had verdedigd en toege licht, de vraag gericht: wanneer een wet word gemaakt, waarbij aan de meerderjarige Nederlandsche ingezetenen het stemrecht werd gegeven onder voorwaarde dat zij kunnen lezen en schrijven, zou zoodanige wet in strijd zijn met het artikel? De heer Heemskerk antwoordde toestemmend. Nu is dit antwoord zeker niet volkomen afdoende; maar het heeft toch eenige beteekenis, te meer omdat het overeenkomt met hetgeen de Minister bij de toelichting van het voorschrift der "Grondwet had ge zegd over hetgeen hij noemde het intellectueel of weten schappelijk kapitaal.' Een officier, zeide hij een notariseen advocaateen geëxamineerd apotheker be zit een intellectueel kapitaalook al bezit hij overigens niets in de wereld, ook al heeft de apotheker nog geen apotheeken dat intellectueel kapitaal is niet alleen een blijk van geschiktheid, maar ook van welstand; omdat men er zijn brood mee kan verdienen. Nu kan men meer voorbeelden van dien aard noemen en dat zooge naamde intellectueel kapitaal nog in vele andere zaken meenen te vinden maar dat men met de bekwaamheid van te kunnen lezen en schrijven zijn brood kan ver dienen zal toch moeilijk iemand beweren en evenmin, dat men daardoor alleen reeds toont de noodige ge schiktheid te bezitten om kiezer te zijn. Maar wat het ontwerp eischt is nog veel minder. Het is eenvoudig onmogelijk na te gaan, ot iemand de aan vrage om op de kiezerslijst geplaatst te worden zelf heeft geschreven. Of men zoo iets al in de wet schrijftbe- teekent werkelijk niets, omdat het niet kan worden ge controleerd niet kan worden onderzocht. En zal het meest gebrekkige schrift met een spelling, die nauwelijks voldoende is om de bedoeling van den schrijver te raden, voldoende zijn Of wat zal de grens wezenen wie zal beslissen? Er blijft dus van dat beweerde kunnen lezen en schrijven niets anders over, dan dat men een naam op zijn stembiljet kan teekenen. Maar er komt nog iets bij. Behalve de bedeelden wor den ook zij uitgesloten, van wie blijkt, dat zij niet in staat zijn zelf in hun onderhoud en in dat van hun ge zin te voorzien. Behalve de bedeelden? Maar van wie anders dan van de bedeelden kan dat blijken? Volgens het bestaande kiesrecht doen de besturen van alle instellingen van weldadigheid, zoowel burgerlijke, ker kelijke, bijzondere als gemengde, opgave aan den gemeen teraad van alle personen die op de voorloopige kiezers lijsten voorkomen en in het vorige jaar van hunnentwege onderstand hebben genotenom te zorgen dat zij niet op de kiezerslijsten blijven. De grondwet toch sluit allen van de uitoefening van het kiesrecht uitdie in het vooraf gaande jaar van een iustelliug van weldadigheid of van een gemeentebestuur onderstand hebben genoten. Hoe kan nu ook nog van anderen blijkendat zij niet in staat zijn zeiven in hun onderhond en in dat van hun gezin te voorzien? Wil men ook de particuliere lief dadigheid controleeren? En op welke vrijze? Lijsten van deze personen bestaan niet. Zal iemand dan kunnen eischon, dat de naam van deze of gene van de kiezers lijst wordt geschrapt omdat hij hem in den afgeloopeu winter eenigen onderstand heeft verleend, en zal hij dat moeten bewijzen, door getuigen misschien? Maar wie zal ooit zoo iets ondernemen? Het staat dus vast dat alleen van de bedeelden of gelijk de Grondwet zegt, van hen die van een instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur onderstand genieten, kan blijken dat zij niet in hun onderhoud en in dat van hun gezin kunnen voorzien. De Grondwet sluit hen reeds uitmaar daaruit volgt ook dat het niet be deeld worden het voorzien in het onderhoud van zijn gezin op zich zelf geen kenteeken is van maatschappe lijken welstand in don zin der Grondwet. Aan don anderen kant zou do uitsluiting van het kies recht, zooals die in het ontwerp-manifest is omschreven, gevoigen hebben, die het bestuur der Unie zeker niet zou wenschen. Van een jong dokter of een jong advokaat, die voor zijn eigen onderhoud of, zoo hij gehuwd is voor dat van zijn gezin een jaarlijksche toelage van zijn ouders of schoonouders ontvangt, blijkt inderdaad dat hij niet in staat is zelf in dat onderhoud te voorzien. Hij zou dus geen kiezer kunnen zijn. Wil men dat werkelijk Het eenige kenteekou van geschiktheid en maatschap pelijken welstand, waarvaD het ontwerp-manifest het kies recht wil laten afhangen; is dus hierin gelegen, dat de kiezer, hoe gebrekkig ook, een naam op zijn stembiljet kan schrijven. Eu nu durven wij toch vragenof iemand in gemoede kan verklaren: wanneer iemand een naam op een stukje papier kan schrijven dan zie ik daarin een kenteeken van geschiktheid en maatschappelijken welstand, zooals do Grondwet voor de toekenuing van het kiesrecht eischt? Laat »een eerlijke uitlegging der Grondwet" dat toe? In den Anna l'aulowna polder, zoomede in den polder Wieringerwaard worden dit jaar weinig suikerbieten verbouwd. Werd iu 1889 12 in 1890 11 per 1000 ned. ponden besteed, thans wordt niet meer dan 9,50 geboden. Het blijkt meer en meer, dat de strenge vorst veel schade ueeft berokkend aan de winterakkerste Anna Faulowna is het koolzaad bijna geheel uitge- ploegdterwijl verscheidene akkers tarwe (vooral de engelsche soorten)weinig hoop op eenen goeden oogst geven. De Gymnastiek-Vereenigiug »Sparta" te Winkel gaf den 18 eene uitvoering, die opgeluisterd werd door het klein muziekcorps der Koninklijke Nederlandsche Marine te den Helder. Had de vereenigiug reeds langen tijd gerust zoodat meu vreesde dat zij den doodslaap was ingesluimerd, gelukkig is zij weer ontwaakt en heeft getoond, nieuwe veerkracht te bezitten. Onder do flinke leiding van den heer S. Vonk werden de verschillende oefeningen naar genoegen der talrijk opgekomen belang stellenden uitgevoerd. Een druk bezocht bal besloot den gezelligen avond. Den 18 zijn, naar der politie gebleken is, alhier op de graan- en zaadmarkt eenige leden der op- llchtersbenfle aan het werk geweestdie reeds zoo dikwijls op de veemarkten in deze provincie van de goedgeloovigheid van kooplieden wist gebruik te maken. Reeds hadden zij zich van het bezit van een aantal zak ken met boonen en erwten verzekerd, natuurlijk met het voornemen ze zoo spoedig mogelijk van de hand te doen, zonder zeiven aan betaling te denken. De achterdocht van kooplieden en schippers werd echter op de eene of andere wijze tegen deze onwelkome bezoekers opgewekt, zoodat het gekochte nog tijdig uit hunne handen kon worden gered. De politie werd met de zaak in kennis gestold. Men zij op zijne hoede. De heer S3. C. JSIalderalhier is benoemd tot deurwaarder bij s rijks belastingen te Assen. Deu 17 werd op de werf »'t Hondsbosch", alhier, op stapel gezet eeu vaartuig, bestemd voor deu heer P. Messelaar, mr. timmerman en steenkooper, alhier. Het vaartuig zal naar het model van een aan genoemden heer toebehoorend boksehuitje worden gebouwd geheel van staal worden vervaardigd en voornamelijk moeten dienen voor het vervoer van bouwmaterialen. Bij de den 20 door dijkgraaf en hoogheemraden gehouden aanbesteding van het éénjarig onderhoud van de Slondsbossche Zeewering en eenige bin nenwerken waren inschrijvers: G. Moorman, Helder f 17,500; A. Bos, Heider 18,000; J. GiltjesPetten 16,960; P. Duinker Amsterdam 17,620; W. Am bachtsheer, Nieuweramstel 17,600; L. Pot, Buiksloot 18,000; Arie Visser, Haarlem 17,680 Jacs. Olden burg, Bergen 16,890; Gebr. Klein, Helder 17,180; H. Wijker Helder 18,200 G. D. van Doorn Am sterdam 18.O00 en H. SchuytAlkmaar 17,300. Het werk werd niet gegund de herbe3teding is bepaald op 17 April a.s. Wel had het koude, gure weder eenen nadeeligen invloed op het bezoek aan de den 20 alhier gehouden entoonstelling van rijstieren, melk-, fok-en vet rundvee, rammen en fokschapen, maar toch was de belangstelling voor dezen door de gemeente Alkmaar jaarlijks zoo krachtig gesteunden wedstrijd weder bijzonder groot. De catalogus van het ingezondene bevatte 108 num- mors voor het vette en 71 voor het fokvee, terwijl 10 nummers ter opluistering waren tentoongesteld. Onder deze laatste trok vooral de aandacht een reusachtige door den heer C. Keijzer Pz., van Texel, ingezonden gekrnisten ram eu een nieuw modelhoogst practische kaaspers, vervaardigd door den heer J. Bakker, Scher- meer. De heer K. Louw, van Knollendam die op de jongste tentoonstelling van Hollands Noorderkwartier een diploma verwierf, was met eene inzending kaas stremsel, kleursel en olie vertegenwoordigd. Onder de mede dingende vette runderen waren prachtexemplaren. De reusachtige driejarige os van den heer C. Spaans Cz., van Barsingerhorn, met een eersten prijs bekroond, trok wel het meest de aandacht. Handel was er, in aanmerking genomen het aanzien lijk aantal inzendingen vet vee, vrij veel, al is het een en ander daarvan onverkocht gebleven. Zijn wij goed ingelichtdan zijn de ossen allen in andere handen overgegaau. De heer S. de Jongh, van Oudorp, nam, bij ontsten tenis van den heer mr. A. P. de.Lange, het voorzitterschap waar en herdacht in zijne openingsrede hoe de aanvan kelijke vrees beschaamd was van enkelen, dat do in 1880 opgevatte Alkmaarsche Paaschtentoonstelling aan levens kracht verliezen zou, nadat de rotterdamsche zusteraf- deeling opnieuw hare indertijd tengevolge van de in het spoelingdistrict heerscheude longziekte opgegeven tentoonstelling had opgevat en met groote geldelijke krachten voortgezet. De uitkomst had geleerd, dat de Paaschtentoonstelling niettemin zich bleef ontwikkelen. Spreker schreef dat zeer terecht voor een voornaam deel toe aan den krachtigen steun, die Alkmaar's gemeente bestuur, door zijne tot heden zoo gereedelijk toegestane bijdrage van 300daaraan verleende, maar ook niet het minst aan de groote opgewektheid waarmede de noordhollandsche veehouder zijne belangstelling in de zaak bleef toonen. De burgemeester dezer gemeente, de heer A. Maclaine Pont, benevens eenige raadsleden waren bij de opening tegenwoordig, terwijl de meeste andere leden van den gemeenteraad later een kijkje kwamen nemen naar de belangwekkende inzendingen. Te twee uren werden in de kleine zaal van het lokaal Harmonie de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt r die toegewezen waren als volgt Erven D. J. KaanWieringerwaard. Ie Prijs. D. Glijnis, Oterleek. 2e C. Spaans, Barsingerhorn. Ie Prijs, dezelfde. 2e dezelfde. 3e W. Visser, Schermeer. Ie Prijs. A. Haringhuizen en WilkenNieuwe J. Laan Rz., Beemster. Bestuursprijs. J. Hoff, Hoorn. 2e s P. van der Oord, Winkel. 3e Dan. Nierop Nieuwe Niedorp. Bestuursprijs. VETTE KALVEREN. C. van Reenen, Zuid- en Noordschermer. Ie Prijs. J. KokOterleek. 2e N. van LeeuwenEenigenburg. 3e A. Strijbis, Oude Niedorp. Bestuursprijs. J. Laan Rz., Beemster, geb. 1 Mei f888, V »Noordholland", No. 1259; M. sDiamantje", No. 4834. Ie Prijs. G. H. Geerligs Jr., Anna Paulowna, dubbel Stamboek. 2e G. Claij Haringhuizen, gem. Barsin gerhorn. Bestuursprijs. A, Blokker, Wijdewormer. Ie Prijs. Wed. Joh. Visser en K. Dekker, Beem ster, „Holland", No. 1770V.„de Noordhollander", No. 1088; M. Johanna", No. 5431. 2e s J. Koopman, Beemster, „Artis Arabi", geb. 24 Februari, Fokkers-Starnb. No- 28, N. R. S. No. 1702. 3e K. Olie, Beemster. Bestuursprijs.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1