Binnenland. Nuzei Baak »ga maar gerust heen ik wilde alleen maar weten wie hier iets op mijn tafel heeft neer gelegd anders niet." In de afgeloopen week heeft ook de Vereenlging tot verbetering van het lot der Blinden in Ne derland en zijne Koloniën hare jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Wij zouden daarvan geen mel ding maken, als bij die gelegenheid niet uit de mede- deelingen van^ den Voorzitter gebleken was dat de ereeniging zich voortaan ook het lot der zoozeer mis deelde halfblinden wil aantrekken. Een nieuw artikel is namelijk in de statuton opgenomen en wel van den volgenden inhoud: »Met blinden worden gelijk gesteld zij, die ofschoon niet volkomen blind, nochtans ten ge volge van een onherstelbaar ooglijden, een zoo gebrekkig gezichtsvermogen bezitten, dat zij niet in staat zijn klassikaal schoolonderwijs te genieten en in hun levens onderhoud of dat der hunnen te voorzien." Deze uit breiding van de werkzaamheid der genoemde Vereeni- ging zal haar streven zeker nog des te meer gewaardeerd maken. Tot ons leedwezen heeft de bespreking van de ver schillende onderwerpen reeds zulk een grooten omvang gekregen dat wij ervan moeten afzien om. ditmaal ook nog een en ander uit het muziek- en tooncelleven van de hoofdstad mee te deelen. Misschien hebben wij de volgende keer wel gelegenheid om dit verzuim te vergoeden. Een ingezeten van Stadskanaal geraakte bij het blusschen van een schoorsteenbrand in zijn huis in den schoorsteen zoo beklemd, dat hij zich niet kon loswerken: daar de toevoer van lucht afgesloten waskon men den brand spoedig blusschen en daarna den man uit zijn onaangenamen toestand verlossen. De Amsterdamsche Galerij maatschappij keert over 1890 35 per aandeel voor dividend uit. De huren waren 77886 f 2000 meer dan over 1889 en de reserve is geklommen tot f 200,000. Volgens de tot stand gekomen hervorming van de Kon. Fabriek van Stoom- eu andere Werktuigen te Am sterdam zal zij voortaan den naam dragen van »Ne- derlandsche Fabriek van Werktuigen eu Spoorwegma- teriëel." De nieuwe Maatschappij neemt de terreinen gebouwen en het materiëel der fabriek over, waarvoor zij betaalt 100000 in geld en J 480,000 in gewone aandeelen, terwijl zij verder de le hypothecaire schuld, ten bedrage van f 92000 te haren laste overneemt. Van de winst boven 6 pet. staat zij de helft af ten behoeve van de oude schuldeischers en de aandeelhouders in de vroegere ondernemingen zulks in don vorm van actions de jouissance. Zij zal een aandeelen-kapitaal hebben van f 1,280,000, waarvan f 600,000 met eeno gewaarborgde rente van 4 pet. De beide groote Spoorweg-Maatschap pijen namelijk die groot belang hebben bij het bestaan eener groote machinefabriek te Amsterdam, hebben ieder voor de helft dat minimum-dividend gewaarborgd zoo lang hare overeenkomsten met den Staat duren. Na afloop daarvan is de Staat bovoegd dien waarborg over te nemen. De leiding der nieuwe fabriek wordt opge dragen aan den heer C. H. Strumphlerthans directeur der machinefabriek van de heeren Gebr. Stork en Co. te Hengelo. Als commissarissen treden op de heeren O. T.Stork, lid der Eerste Kamer; L. Serrurierwethouder te Amsterdam; J. A. Roossingh van Iterson, chef der tractie en materieel bij de Holl. Spoorweg-Maatschappij; J. H. Ni vel, secretaris der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen; de leden der Tweede Kamer J. T. Cremer, directeur der Deli-Spoorweg-Maatscbappij enW. J.Geert- sema, en eindelijk mr. N. J. den Tex, directeur der Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij. Den 23 en 24 worden ter inschrijving a 100 pet. aangeboden 200 gewone en 600 gewaarborgde aandeelen a J 1000. Uit 225 sollicitanten is te Zutphen tot opzichter over de landerijon en plantsoenen benoemd de heer D. A. Bos te Deutichem. De 31li pets geldleening der gemeente Kampen, groot 50000, is in haar geheel toegewezen aan den heer J. Oppenheim te Groningen a 973/1(i pet. Den 16 werd door de Holl. Spoorwegmaatschappij aanbesteed het uitvoeren van onderhoudswerken op den Ik niet," zei Kaatje terstond. »Ik kom nooit bij de heeren op d'erlui's kamer of ketoor," en toen keek Kaatje haar »kameraad" eens van ter zijde aan. »En ik," zei Betjehaar neus optrekkende, »vind het hier zoo'n vieze lucht van die tabak ik zou je dan ken hoor. De slimme Betje was nieuwsgierig geworden. Wat is er neergeleid?" Baak keek naar zijn tafel om en was op het punt van te zeggen wat het was maar hij bedacht zich bijtijds en antwoordde»Een dienstbrief. Gerrit zal hem van den besteller hebben aangenomen. Wil-je hem eens hier zenden De dames trokken af en kakelden nog in de gang voort. Baak maakte zich een weinig ongerust over den storm in het glas water dien -hij had opgewektmaar toen hij Betje hoorde lachen en Kaatje hoorde zeggen Je bent een zottin hoorje Me daarvoor uit mijn werk te halen Ga jij maar naar meneer Parelmanver sta-je toen wist hij vooreerst genoeg. Een oogenblik later kwam de kleine Gerrit, door Kaatje gezonden, en verklaarde met zijn onnoozol boeren-gezichtdat hij geen brief had gebracht. Louise had dus zelf het kaartje op zijn tafel gelegden deze eenvoudige ont dekking maakte den braven ingenieur zoo gelukkig, dat hijin het verborgen het kaartje aan zijne lippen drukte en als zijn eenig dierbaarst reliek in zijn borstzakop zijn hartverborg. Omstreeks drie uren stond hij over zijn teekentafel gebo gen hij had alle potlood-lijnen uitgeveegd en was nu weer op den goeden wegtoen er een schaduw voorbij zijn open raam gleed. Hij keek snel op. Het was Louise. Ze keek naar binnen en hunne blikken ontmoetten elkaar. Ze wilde voorbijgaan maar eensklaps bleef ze staan, en vroeg met haar zilveren stem: »Hebt ge mijn kaartje govonden mijnheer Baak •Zeker, zeker," antwoordde hjj snel. Hartelijk dank mejuffer." spoorweg Uitgesst—AmsterdamZaandam—Enkhuikoü-- HoornMedemblik en LeeuwardenStavoren iu 4 per- ceelen, geraamd op 36.922. Perceel 1 laagste inschrijver G. D. van Doorn te Amsterdam voor 6145; perceel 2' J. Plas te Purmerend voor 6283; perceel 3 P. A. dè Smet Bovenkarspel ƒ9718; perceel 4 E. Franse Medemblik 10389. Den 18 was te 's-Gravenhage laagste inschrijver voor het uitvoeren van werken tot voortzetting der normaliseering van de rivier de Waal bij Zaltbommel onder de gemeenten Waardenburg Haafteo Zaltbommel en Gaveren geraamd op 82000 de heer W. P. de Vries te Rossum voor 81875 de laagste inschrijver. Den 18 is het dividend der eerste Groninger tram- wegmaatschappij over 1890 bepaald op 5.86 pet. Den 18 is te Amsterdam het Burgerziokonhuis (Linnaeusstraat) ingewijd. Den 18 des avonds is bij hot station Helmond een spoorwegarbeider onder een goederentrein, die gerangeerd werd geraakt, en gedood. Den 18 des avonds is tnsscbeu Kandpaarf en Velzt-n op de spoorwegbaau het lijk gevonden van Gerardus de Roo die door trein 123 waarschijnlijk was overreden. Den 19 zijn te 's-Gravenhage voor de nuttige handwerken o.a. geslaagd, de dames A. P. Boom en J. C. Keijser van Texel. Vau de 2»! aldaar geëxami- neerden zijn 149 toegelaten en 81 afgewezen. Eén had zich terug getrokkeu. Den 19 werd aan den gemeenteraad van Leiden medegedeelddat door de erven van den heer A. J. Krantz vroeger lid van den raad toezegging is gedaan van eene gift van 40000 voor de oprichting van een afzonderlijk archiefgebouw ten behoeve der gemeente waarvoor de teekening tevens werd aangeboden. Den 19 heeft de gemeenteraad van Rotterdam de voorstellen tot uitbreiding der grenzen aan de zijde van Charlois, IJselmonde, Oversehio en Kralingen saangenomen. Een amendement, om Charlois geheel in te lijven werd mede aangenomen eon gelijksoortig voorstel, botreffende Kralingen werd verworpen. Bij kon. besluit van den 19 is- met ingang van 1 September a.s. aan den heer dr. L. G. Levoir op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Po lytechnische school te Delft. Het dividend der Tabaks-Maatschappij Arendsburg te Rotterdam is den 19' bepaald op 112 pet, na toevoe ging van 90000 aan het reservefondsdat thans 733 000 bedraagt. Aan de houders der Actions de jouissance kon het bij de statuten bepaald maximum van 2100U wordeu uitgekeerd. Uit het verslag bleek, dat de oogst bad opgeleverd 11337 pakken die tegen 165 ct. per '/a P verkocht werden. De binnenkort te ver wachten oogst van 1890 belooft 1200 pakken meer op te brengen. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 19 bij enkele inschrijving aanbesteed het onderhoud van hut gebouw van het provinciaal bestuur van Noord holland te Haarlem van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot, 31 December 1892 geraamd op f 5244. Laagste inschrijver de heer S. B. Peijra te Haarlem voor f 4765. Op 2728 en 29 Juni wordt te Nijmegen een in ternationale kegel wedstrijd gehouden. Bierbrouwers in Noordbrabant hebben in een adres aan den Paus zich beklaagddat zij in huu bedrijf wor den benadeeld door de exploitatie der bierbrouwerij door de paters Trappisten in de nabijheid van Tilburg. Dat die paters zeggen zij zeer veel op de andore bier brouwers vóór hebben door het geestelijk kleed dat zij dragen en den naam van zuiverheid eu degelijkheid van hun product, tot zelfs iu het'Trotestantsche Holland, wie zal het betwijfelen terwijl in dezen veel bewogen tijd de wereld al te veel geneigd is de waar van ande ren van vervalsching te verdenken? Daarenboven beschik ken zij over bijna kosteloozo werkkrachtendaar een werkman in hun klooster misschien evenveel per dag kostals de andere brouwers aan hunne werklieden por uur betaleu. Redenen waarom zij in het belang hun ner gezinnenin het belang der werklieden en van de maatschappij, Z. H. met kinderlijke gevoelens van den Wij moeten bedanken, mijnheer Baak," zei ze vrien delijk. »Het is heel lief van u; wezenlijk een heel lieve verrassing. Hebt u wèl gerust na het onweer en in uw nieuw logies?" Uitstekend, mejuffer, eu u En mevrouw O, heel goed. Zouden we nog onweer krijgen ?-Ik wil het niet hopen Maar het is weer zoo warm Baak had nu buitengewonen moed gekregen; zijn stroo- hoed lag naast hem, en in een oogwenk was die op zijn hoofd en hij zelf buiten. Hij keek naar de lucht en zei toen met een heel wijs gezicht»Neen, mejuffer, geen onweer het spijt me." Louise keek hem vragend en verwonderd aan. •Mij nietzei ze lachend. •Ik vergiste me hernam Baak, weer verlegen. »Het onweer isvoor sommige menschen niet aangenaam; maar toch heilzaam, vindt u niet?" •Zeker heel heilzaam bevestigde Louise met een van die aardige glimlachjesdie een verliefd man gehe el van streek brengen. »Ja heilzaam voor het aardrijk, zooals onze meester zei;maar 's nachts ja dan is het ook wel heilzaamtoch heb ik het liever overdag. U niet?" Ja, overdag is het minder verontrustend," zei Baak, »maar in sommige omstandigheden is een onweer 's nachts niet ongezellig." Het laatste woord klonk allervreemdst. De ingenieur had iets anders willen zeggen maar hij kon het rechte woord niet vinden. Louise lachte in stilte en Baak bloosde tot achter zijn ooren. Ze waren opgewandeld en Louise stond voor een rozenstam stil. Daar prijkte een mooie, pas ontloken roos aan den stengel. Ze was zoo frisch als de wan gen en de lippen van Lonise. Ze stak er hare mooie vingertjes naar nitraakte den stengel aan maar trok snel haar handje terug. »0, die doorns zei ze »dat prikt." •Ja, doorns prikken," zei Baak, en met zijne stevige vingersdoor den arbeid verhardvatte hij den door- nigeu stengel aau en knakte de bloem af. In zijn prijzenswaardigen ijver had Baak wat driftig diepsien eerbied smeekou*,- aan genoemde paters hét reoh t tot deze onmogelijke mededinging in het uitoefenen der bierindustrie te ontzeggen.. Den 19 's avondtr, omstreeks elf uren y brak te Ggmond n.d. Hoef een felle brand uit in den koorö- molen van den heer A. J: Mnlders aldaar. In een oogen blik stond het geheele pand in lichte laaie. Alhoewel dé meeste bewoners zich reeds ter ruste hadden begeven, waren toch spoedig manschappen genoeg bijeen om de brandspuit naar de plaats dês- onheils te vervoeren. AI spoedig bleek, dat er van den molen niets geredi kon worden. De brandweer wa®- ijverig in de weer om de naas-tbijzijnde perceelen te bewaren. Naar men verneemt,, was de molen verzekerd te Amsterdam bij de firma Beköuw Mijnssen. Bedankt voor het beroep naar Zand voort dooi? ds. L. Smit te Nienw-Vennep. In het kiesdistrict ScbotCrland is van anti-revs- zijde de beer mr. U. H. Hubeirte Leeuwarden thans lid der 2e Kamer voor het district Dokkum eandidaat gesteld iu het kiesdistrict Zieribzoe de heer mr. D. P, D. Eabios te Amsterdam. Ba het begin van April zal'de Koningin-Regentes* met de Koningin over Arolsen naar Gersau aan het Vierwaldfetaidtermeer in Zwitserland* gaan om aldaar 4 a 6 weken te verblijven. - Sedert 1 Maart 1.1. heeft de gemeente Schaden ter bediening van hare 4 brandspuiten, een vast corps be staande uit vrij;willigere en bezoldigden te zamen on geveer 70' man. Üéne der spuiten wordt door de gymnas- tiekvereeaiging »Lycurgus" bediend. De Haarlemsche Tramwegmaatschappij vervoerde in 1890 541.264 reizigers tegen 447.994 in 1889, waar voor f 39>841,77j ontvangen werd. Het overleg tussehen de regeering en de commissie uit de Tweede Kamer over de legerwet is afgeloopen. Volgens het Dagblad zou de regeering in hoofdzaken van geene toenadering blijk hebben gegeven. Te Beetsterzwaag wordt over 1891 9,94 pet. van het belastbaar inkomen geheven. De minister van binnenl. zaken heeft de Com missarissen des Konings uitgenoodigd bij de gemeente besturen aan te dringen op den bouw van een genoegzaam aantal lagere scholenvoldoende aan de behoefteter voorkoming,dat zoovele kinderen gedurende geruimen tijd geen onderwijs kunnen ontvangen wegens gebrek aan ruimte. De heer C. Tates, hoofd der school te Aartswond, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd De heer E. J. J. Homan to IJrseiii ontving toe- zegging van beroep naar de ned. herv. gemeente te Giethoorn. toegetasten het bloed kwam te voorschijn, toen hij de doorns van het steeltje streek. Louise kon niet goed bloed zien ze werd een weinig bleek en vervolgde haar weg. Baak ging naast haar, verslagen, en verward en toen wierp hij de roos eens klaps weg. De arme jongen dacht, dat hij zich op on verantwoordelijke wijze aan den eigendom van een ander had vergrepen hij mompelde eenige woorden van ver ontschuldiging en keerde naar zijn bureau terug waar hij weer tal van verkeerde lijnen op zijn teekenplank trok. Tóen hij een half uur later tot bezinning kwam stapte hij den tuin in om de mooie roos die hij in het gras had geworpen te redden maar ze was verdwe nen. Dit zonderlinge feit hield hem den geheelen middag bezig. Zou Kaatjede dikke keukenmeid die in haar keukenraam een gebroken delftseben pot met bloemen had staan ze hebben opgeraapt Zijn bloed kleefde aan die rooszijn hartebloed Hij zou het Kaatje vragen. Ze stond daar juist voor het open venster aardr appelen te schillen. Kaatje," zei hij een gulden op de vensterbank leg gende »ik heb vergeten je een fooi te geven Waarvoor vroeg Kaatje, die minder verbaasd zou ijn. geweest als de aardappel dien ze onder het mes had, tegen haar glimmenden neus ware gesprongen, dan nu deze droppel van den Danaë-regen in haar keuken raam viel. Baak was wel een oogenblik verlegen met hst ant woord, want hij had altjjd trouw ziju fooi betaald, als hij een enkelen keer bij zijn patroon had gegeten, maar om zich uit zulk een verlegenheid tegenover fooien-grage dienstboden te redden, behoeft men nu juist geen diplo maat te ziju. Hij antwoordde daarom na een korte aarzeling Ja, ik herinner me dat ik het eens vergeten bob ik geloof zelfs tweemaalmnar dat maakt ook niets uitKaatje, steek de fooi maar opze komt je eerlijk toe." Meer had Kaatje niet noodig om haar gemoedsbezwa ren te overwinnen. Dank-je, meneer," zei ze, en de Danaë-droppel ver dween met tooveraohtigc snelheid in haar zak. Het was een zak vau grooten inhoud. Er zat onder-anderen een heele naai-toestel in; klosjes garen, sajetnaaldenko ker schaartornmes vingerhoedenzoovoort. Als men twintig jaren in één dienst heeft doorgebrachtweet men ongeveer wat er in de dagelijksohe bedrijvigheid zoo al te pas kan komen. In dien zak waren ook nog andere benoodigdheden aanwezig: touwtjes, een luciferdoosje, een bril want Kaatje had haar oogenblikken van geziehts- zwakte, vooral 's avonds, een potlood om haar becij feringen van de lei over te nemen, een reukfleschje voor de hoofdpijn ze was erg zenuwachtig, weet u Bovenop dit magazijntje lag een zakdoek, ter grootte van een half bedlaken, die de lading dekte, en op den bodem van den zak sluimerde Kaatje's bedrijfskapitaal voor de keuken, centen, dubbeltjes, kwartjes, guldens, soms vijftigersin vertrouwelijke wanorde onder elkaar. Baak's gulden zonk als een steen in de diepte van dit gehoimzinnig verblijfom er 's avonds uit te worden opgedolven en te verhuizen naar een anderen geheimzinnigen kerker, een oude kous den traditio- neelen spaarpot onzer praetischo voorvaderen. Jet, Kaatje hield er ook een »kous" op na. Jammer dat djie nooit vol werd de goede ziel had te veel dagelijkscüe uitgaven voor haar zwakke zenuwen. .- .•••!- 1 Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 6