No. 36 Sr ie en IVegentigste Jaargang, 1891. WOENSDAG 25 MA ABT. Buitenland. FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. Binnenland. Novelle van P. F. BRUMNI1S. COIRASV Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J 0,8©franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Prijs der gewone Advertentlën Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23. BEIjRIR, 'De centrale afdeeling der Kamer heeft besloten de verschillende in overweging gegeven begin selen voor de nieuwo regeling van het kiesrecht afzon derlijk te onderzoeken en over elk daarvan hare meeningen kenbaar te maken, opdat de regeering een wetsontwerp knnne voorbereiden, waarvoor de goedkeuring der Kamer met groote meerderheid kan worden gehoopt. Het daartoe gedaan voorstel ging uit van de heeren Bols (doctrinair liberaal) ec 'Janson (radicaal) en werd door al de leden der afdeeling.behalve de heeren Prère en Saiuctelette (linkerzijde) aangenomen welke laatsten het bestreden. De regeering had doen weten, dat zij geenerlei wetsont werp zqe ^voorstellen alvorens de meoning der afdeeling over de verschillende geopperde beginselen te kennen. De minister van binnenl. zaken hééft aan de provin ciale gouverneurs een schrijven verzonden, om te waar schuwen tegen landverhuizing naar Brazilië en andere zuid-amerikaansche staten. DUITSCHIiAAD. Vóór ongeveer veertien dagen kwam in het Berliner Tageblatt een bericht voor, in een Weener blad het eerst in herinnering gebracht, dat. voor ongeveer 5 jaren een hoog geplaatst prnisisch amb tenaar -van een nog hooger geplaatsten ambtenaar eenige honderdduizenden mark ontvangen had uit oen fonds, met een W. aangeduid, om zijnen -schoonvader uit gel delijke moeielijknedeu te redden. In de vorige week vroeg de hannoverscho afgevaardigde Tram in, nationaal-liberaal, in den Rijksdagof de regeeriug het niet zou willen tegenspreken. Nadat een van de aanvoerders dier partij verklaard had, dat die afgevaardigde geacht moest wor den alleen voor zich zeiven te sprekenwant dat de partij niet besloten had tot het vragen dier inlichtingen aan de regeering, werd de zaak niet verder behandeld, daar de regeering niet antwoordde. Daarop was in de Staatscourant van den 19 eene ofScieele mededeeliug te lezen, dat er geen grond bestond voor de geruchten, als zou dr. von Bötticher, Rijksminister van binnenl. zaken en vice-president van den pruisisehen ministerraad niet lang meer kunnen aanblijven. In eenige bladen is na dien tjjd, blijkbaar van wege de regeering, de ware toe dracht van het indertijd voorgevallene verhaald. Ge noemde minister had voor ongeveer 5 jaren zijn ontslag willen nemen wegens de geldelijke moeieiijkheden, waarin zijn schoonvader verkeerde. Die moeielijkheden waren wel voorloopig nit den weg geruimd door een voorschot van 335.000 mark, door vrienden van den minister aan zijnen schoonvader verschaft, doch minister von Bötticher voelde zieh daardoor gedrukt en achtte het wenschelijk heen te gaan. Prins Bismarck echter wilde zijnen be proefden medewerker niet gaarne missen en Keizer Wil helm die .den minister bijzonder hoog schatte wegens zijnen onvermoeiden ijver in de zaJsen van sociale wet geving, maakte ten slotte een einde aan zijne bezwaren, door hem de noodige som te zenden tot afbetaling van genoemd voorschot. Prins Bismarck overhandigde dat geschenk des Keizers aan den minister en deze wetende 20) —o— Inmiddels had Baak den tijd gehad, Ka&tje's artistieken bloemruiker in oogenechouw te nemen en jawel, daar stond de roosdie v.oor Louise's boezem bestemd was geweestzoo profaan mogelijk tusschen allerlei slag van bloemen met keukenmeidachtigen kunstzin niet in den delftscben pot, maar in een melkkan zonder oor geprest. Het was duidelijk te zien., dat de vermaarde roos er pas was ingestoken en als het ware e6n onafhankelijk deel van den in elkaar gedrongen bos uitmaakte. Baak nam ,de roos er uit en zei lachend Kijk die roos valt er uit, Kaatje. ïk mag ze immers wel hebben T' »Wel zeker, lUteheer," zei Kaatje; meheer mag den heeten bouqet wel meenemen of wil ik ze in het ketoor brengen «I)ank-je, meid." En Baak wilde heengaan; maar Kaatje keek hem zoo buitengewoon vertrouwelijk aandat ook hij tot vertrouwelijkheid werd gestemd. Hij meende eens klaps een niet te versmaden bondgenoot in de oude ge trouwe te zien. »Zeg eens Kaatjezei hij»je bent al heel lang bij de familie hè 5 Het wordt in de volgende maand al twintig jaar," zei Kaatjeeen geschilden aardappel in de teil, die naast haar stond werpende en een ongeschilden dito nit het mandje nemende, dat aan do andere zijde was geplaatsten terwijl ze dezen met ongeëvenaarde handigheid onder het mes nam vervolgde ze met groote radheid: «Twintig jaar, ziet uwé- ik heb al do kinders zien geboren hoe Z. M. meer dan eens dergelijke hulp verleende aan door hem bijzonder gewaardeerde officieren en ambtenaren, die buiten hunne schuld in verlegenheid geraakten vroeg niet vanwaar dat geld kwam, uit 's Keizers par ticuliere kas of uit de «ter beschikking van Z. M." ge stelde gelden. Dat het geld nit het Welfenfonds had kannen genomen zijn, werd met geen enkel woord aan geduid of vermoed. De minister nam het in ontvangst als een voor hem eervol bewijs, hoe de Keizer zijne diensten waardeerdeen toen de nu regeerende Keizer vernam, welke de toedracht was geweest van de zaak heeft minister von Bötticher, die zijne portefeuille dezer dagen ter beschikking van den Keizer gesteld had, ten antwoord ontvangen, dat Z. M. gelijk vroeger het groot ste vertrouwen in hem bleef stellen. In de laatste dagen van de afgeloopen week is in het noorden vooral in Sleeswijk, zooveel sneeuw gevallen dat het verkeer wederom groote vertraging onderging Ook te Berlijn viel veel sneeuw. DE¥EM4RKE1N. Het Folkething heeft hot door de regeering ingediende wetsontwerp betreffende het ondersteunen van oude en zieke werklieden bewerkt naar de verzekeringswet in Duitschland, aangenomen met 59 tegen 28 stemmen van de uiterste linkerzijde. ERAAJKRl.fK. President Carnot zal, vergezeld van den minister van binnenl. zaken Constans, op 7 en 8 Mei de feesten bijwonen, welke te Orleans gegeven zullen worden ter herinnering aan den intocht van Jeanne d' Arc in die stad. Vervolgens zal hij oen bezoek brengen aan Limoges, zijne geboorteplaats, en Toulouse. De minister van financiën zal een wetsontwerp indie nen om de belasting op voor de gezondheid niet scha delijke dranken te verlagen met 79 millioen francs en dit verlies goed te maken door de verhooging der rech ten op alkohol van löö1^ tot 195 fres. per vat. De Senaat en de Kamer zijn den 21 tot 21 April a.s. uiteengegaan. Sl'AAfJE. De Koningin-Regentes is ongesteld en was den 22 genoodzaakt het bed te houden. VEREENIEDE STATEA. Tc Chattanooga in Tennessee ontmoette de rechter Dobbs zijnen schooonzoon Gossettmet wien hij niet op den besten voet stond. Er ontstond eene woordenwisseling, welke daarmede eindigde, dat de rechter een revolver uit den zak haalde en zijnen schoonzoon doodschoot. XDID-IiKERIKA. De troepen van president Bal- maeeda zijn ineen belangrijk gevecht bij Iquique geslagen. De aanhangers van den president verminderen steeds. Officieren en troepen liepen met wapenen en bagage tot de troepen van het chileensche congres over. Het voort bestaan der regeering werd daardoor ernstig bedreigd. De oproerliugon hadden Anto-fogasta gebombardeerd. worden. Lonisjeof juffer Lonise, zal ik maar zeggen, het eerste. Ik was er zeivers bij. Meheer en mevrouw waren juist een jaar .en zes weken getrouwd, en mevrouw liep op 't «JaKaatjeviel Baak haar snel in de rede. De jongen keek altijd pp zijn dierbare roos en hij was te dichterljjk gestemd, om een relaas te hooren, dat zijn dichterlijke stemming kon verstoien. «Het is goed, Kaatje. En het kind werd geboren zooals je zeien de andere kinderen werden ook geboren Maar Kaatje was geen vrouw om den draad van haar gesprek zoo maar terstond te laten glippen. Ze had haar aardappel weer afgewerkteen nieuwen ter hand geno men en vervolgde: «Ja, meheertje-liefik heb hier al wat overbrachtin de vermieljedat is van belang, hoor-je. Mevrouw liep op 't «Nu goed zei Baak weer, «en 's ochtends lag er een kind in de wieg.'' «Och, lieve help! Jade mannen denken, dat het maar zoo gemakkelijk gaat Baak kreeg het benauwd. Wat. was hij begonnen? Hij moest aan het gesprek eoq einde maken, en zei: «Nu, Kaatje, dat moet je maar eens op een anderen keer ver tellen ik ga aan mijn werk." «Goed, meheer," antwoordde Kaatje, haar aardappel in de teil werpende met een plons, die Baak de droppels in de oogen deed springen. Baak deed eenige schreden in de richting van de tuin deur, keerde toen eensklaps terug en zei«Er loopt hier allerlei slecht volk rond, Kaatje, en ik geloof dat er voet stappen in de tuin staan die niet van ons zijn." Kaatje richtte eensklaps het hoofd op. Ze keek Baak veelbeteekonend aantoen zag ze om naar de keukendeur, om zich te overtuigen dat ze niet beluisterd werd, boog het hoofd voorover en zei heel zachtterwijl ze beide handen die het mes en den aardappel hielden, op de ven sterbank liet rusten «Het is hier niet zeuver, meheer; maar het binnen geen dieven die door de achterdeur kommen. Ik geloof dat ik mevrouw eens zal waar schuwen." Tweede Kamer. Registers van den Burgerlijken Stand te Alkmaar. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot voorziening in het gemis aan dubbelen van de registers van den burgerlijken stand die bij den brand in het stadshuis in 1890 te Alkmaar zijn verloren gegaan opperde de heer B o r e e 1 eenige bedenkingen tegen de wijze, waarop de regeering deze voorziening voorstelde. Volgens bem zon het collationneeren moeten geschieden niet door de rechters maar door bijzondere ambtenaren door den minister te benoemen in de verschillende gemeenten. Dan was de overbrenging der registers naar Alkmaar mede onnoodig. De heer Van der Kaay meende ook dat het vervaardigen der afschriften beter kon geschieden in de verschillende gemeenten zelf. De minister van justitie verzekerde dat het collationneeren zeer goed mogelijk is zonder buitenge woon tijdverlies. Te Maastricht had de president inder tijd 36,000 akten alleen gecollationneerd in 2 a 3 jaar. Van het depart, van justitie zou geen enkele ambtenaar kunnen worden gemist voor het collationneeren. En als het in 2 jaar moest gebeuren, in plaats van in 10, ge lijk hij voorstelde, zou men een groot aaütal ambte naren noodig hebben. Ongewensckt ware het de afschriften te doen vervaardigen door klerken op de gemeentelijke secretarieën omdat dit dan enkel zou kunnen geschieden onder toezicht van den verantwoordelijken ambtenaar van den burgerlijken standdie intusscheD zeer vaak afwis selt of vervangen wordt. De heer W. K. van Dedom bestreed het stelsel van den minister. Bij art. 1 verklaarde de heer Borgesins, dat de commissie van rapportours eenstemmig meendedat het beste was, het maken der afschriften toe te vertrouwen niet aan den griffier bij de rechtbank te Alkmaarmaar aan de ambtenaren van deu burg. stand in de betrokken gemeenten. Vooral na de erkentenis van den Minister, dat het reebtsgebouw te Alkmaar aan brandgevaar bloot staat was het amendt. aanbevelenswaardig. De Minister ontkende dit gezegd te hebben. Hij had gezegddat het rechtsgebonw te Alkmaar niet meer brandgevaar opleverde dan ieder ander gebouw en zeker minder dan vele gemeentehuizen in plattelands gemeenten. Bij aanneming van het amendement zou hij schorsing der beraadslaging moeten vragen. De heeren Clercx en Borgesins verdedigden het amendt., waardoor de snelheid van den arbeid zon worden bevorderd en het gevaar voor verlies der en kelen bij brand in de gemeentehuizen voorkomen. De heer Heemskerk bestreed het amendement terwijl de Minister volhield dat de juistheid van uit voering bevorderd werd door het regeeringsstelsel. Bij aanneming van het amendement zou de Minister niet weten, hoe hij de wet zou moeten uitvoeren. «Ah zei Baak en hij wilde nog iets zeggen maar hij werd eensklaps afgeleid. De gangdeur naar den tuin werd geopend hij wendde het hoofd om, en Louise, met een grooten tuinhoed optrad naar buiten. Ze zag hom niet en ging den tuin in. Hij ging stil heen naar zijn kantoor- Toen hij 's middags tegen etenstijd naar «de Kroon" zou gaan wachtte hij Betje open toen hij haar in de gang hoorde kwam hij met den hoed op en den stok in do hand uit het kantoor en zei: «Betje, ik kom dezen avond, niet vóór elf uur hier om te slapen. Wil-je dit aan de dames zeggen Ik heb den huissleutel bij me en zal voor de sluiting zorgen. Znl-je de tuindeur grendelen «Zeker meheer," zei Betje, wier levendig Oog flikkerde.. Baak ging en 's avonds toen de schemering viel wandelde hijmet zijn stevigen landmeters-stok gewa pendhet dorp eens om en kwam weldra op het voet pad, dat langs het huis van zijn chef liep. De tuindeur van den tuinier was gesloten maar die van den patroon was nog open dit bemerkte hijtoen hij er even tegen drnkte. Hij knikte goedkeurend want hij scheen niet anders te hebben verwacht. Zachtjes schoof hij do deur verder open keek eens in de vallende duisternis rond luisterdeen toen hij niets hoorde, sloop hij binnen drukte de deur op een kier, en ging omzichtig den tuin in. Er was niemand en het was doodstil. Boven in het hnis waren twee ramen verlicht. Daar zaten mevrouw en Louise. Het eene raam was hoog opgeschoven en hij zag Louise's slanke gestalte, die zich voor de lamp heen en weer bewoog. Ze schonk theeze plaatste een kopje voor haar moeder en een t weede op de tafel vóór haar stoeltoen ging ze weer zitten en las. Baak stond een poos te staren naar de bekoorlijke verschijning, die daar zoo kalm nederzat, met den elle boog op de tafel geleund en met het schoone hoofd in de hand. Hij zuchtte en vergat de wereld om zich heen. Het was zoo doodstil in het ronddat Baak onwille keurig naar de boomen opzagals vroeg hij of hun. bladeren het poëtisch ritselen hadden vergeten. Het keu kenraam stond ook open de lamp brandde op de tafel., en bij de tafel zat Kaatje in een zaligen dnt.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1