Stadsberichten. Cremeente-Politie Het amendement werd verworpen met 32 tegen 30 atemmen. Art 1 werd goedgekeurd, evenals de overige artikelen. H et ontwerp werd daarna aangenomen. LEtlKRWET. Het verslag, door de commissie van voorbereiding voor deze wet opgemaakt is verschenen met het antwoord der regeering op het afdeelingsverslag der Kamer samen vormende een boekdeel van 186 bladzijden. Tevens is daarbij in 25 bladzijden gevoegd eene notahoudende opgave der punten voor mondeling overleg, met mede- deeling van de uitkomsten van dat overleg. Wij komen daarop nader terug. Den 17 is te Nauërna, gemeente Westiaan, een kind van omstreeks 5 jarendat met een ander bind op een erf speelde getroffen door eene omvallende paalwaaraan bevestigd waren een paar fuikendie getaand waren. Het kind was onmiddellijk dood. Den 18 werd te Amsterdam de algemeens ver gadering gehouden van de Vereeniging van Ncderland- sche Scherpschutters, alwaar o. a. medegedeeld werd dat pogingen om te Utrechthet middenpunt van het land, eene nationale schietbaan op te richten nog niet geslaagd zijn doordat geen terrein voor dat doel be schikbaar kon worden gesteld. De rekening over 1890 werd vastgesteld in ontvang sten op 9663,22, in uitgaven op 9072,691: de be grooting voor 1891 in ontvang en uitgaaf op p. m. 7900. De heer W. van Waning Jr. te Hoorn werd tot bestuurslid en daarna tot voorzitter herkozen. Bij kon. besluit van den 18 is het consnlaat der Nederlanden te Archangel opgeheven. Den 20 des avonds omstreeks acht uren zijn twee Egmonder bommen van de schippers T. Zwart en F. Zwaan in de Noordzee met elkaar in aanvaring gekomen. In de daardoor ontstane verwarring sprong de bemanning van de eerste schuit op de tweede over, maar toen die schuit zeer zwaar beschadigd bleek te zijn, ging het volk van de eerste weder op hunne schuit over met 3 man van de andere; schipper Zwaan wilde zijn vaartuig niet, verlaten en bleef er op met 2 man. Beide schuiten zijn, hoewel zwaar beschadigd behouden te Ksmond aan Zee aangekomen. In de den 20 gehouden vergadering van den ge meenteraad van Texel werd door den burgemeester mededeeling gedaan, dat de rijkssubsidie ten behoeve van het lager onderwijs, volgens een schrijven van Ged. Staten, is vastgesteld op een bedrag van 6050. Aan mejuffrouw A. Koster, onderwijzeres te den Burg, werd met ingang van 16 April, op verzoek, eervol ontslag verleend. Met 6 tegen 5 stemmen werd besloten, te Oosterend eene onderwijzeres aan te stellen, waaromtrent in de vorige vergadering de stemmen gestaakt hadden. Het kohier van den hoofdeiijken omslag werd vastgesteld tot een bedrag van 14108.55. De behandeling van een door 59 te Oosterend wonende kiezers ingediend adres, behelzende verzoek om het aantal stembureaux te vermeer deren, werd uitgesteld tot eene volgende vergadering. De den 23 aan de Schagerbrug gehouden ver gadering van de afdeeling Zijpe der Holiandsche Maat schappij van landbouw werd slechts bijgewoond door 9 leden. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, werd aan de aanwezigen uitge reikt eene teekening eener bouwhoeve met 60 bunders land, welke teekeningen door een belangstellende aan de Maatschappij ten geschenke zijn gegeven. De rekening van den penningmeester over het afgeloopon jaar werd onderzocht en met dankzegging voor het richtig beheer goedgekeurd tot een bedrag aan ontvangsten van 177 aan uitgaven 164,43, alzoo een batig slot opleverende van 12,57. Aan den heer C. Mosk werd, met een geluk- wensch door den voorzitter, een prijs van 45, in con tanten, uitgereiktdoor hem behaald op de Algemeene Tentoonstelling te Dordrecht voor Edammer kaas. Een schrijven van den heer P. Verhoeven Bruinvis te Pnrmerend houdende aanbieding om tegen eene matige vergoeding eene lezing te houden, waarbij hij weuscht aan te toonen, dat met eenig practisch onderricht en eenige meerdere arbeid de opbrengst van het land met de helft kan worden vermeerderd, zonder aan de hoeda nigheid te kort te doen, gaf geen aanleiding aan de verga dering, om van het aanbod gebruik te maken. De meer derheid scheen in dezen weldoener der meuschheid nog weinig vertrouwen te stellen. Na voorlezing van nog eenige stukken van ondergeschikt belang, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Welk een contrast: dat Eden, daar boven, en die prozaïsche keuken beneden Baak zuchtte weer, en vrij luid zelfs toen ging hij omzichtig verder en ver school zich na een kleine omwandeling door den tuin, achter een boschje in een hoek vanwaar hij het gezicht op de achterdeur had. De schelm had dit plaatsje 's middags al uitgezocht. Onze ingenieurs zijn altijd knap geweest in terreinverkenning, en Baak verloochende zijn groote voorgangers en tijdgenooten nietvooral nu de geodesie zich gedeeltelijk van het hoofd naar het hart had verplaatst. Ja, hij stond daar veilig, de struikroover. Nu en dan voelde hij een blos naar zijn wangen stijgen, om de verspieders-rol die hij speelde vooral als hij op zag naar het raam waar hij Louise's lief gelaat en slanke gestalte zag, en dan dacht hij onwillekeurig Welk recht hebt gij om u hier als spion te verschuilen Is haar deugd u verdachtdan is zij u of gij zij t haar on waardig. En daar zat ze zoo rustigzoo stil, en keek niet eens naar het raam. Ja, waarom stond hij daar Wat verwachtte hij toch wel te ontdekken Hij begon zich eerlijk te schamen. Zijn chef had hem aanbevolen vooral op de tuindeur te letten maar wat kon hij beter ■doen dan die deur sluiten en grendelen? Hij wilde juist, na zich lang te hebben geschaamd zijn hinderlaag ver laten door die deur verdwijnen om de voordeur binnen te gaan toen hij in de diepe avondstilte de tuindeur van het huis omzichtig hoorde openen weer even omzichtig Muiten en eene vrouwelijke gedaante zag verschijnen. Ze -stond in de schaduw en verdween onhoorbaar. Zijn blik richtte zich snel naar boven. Louise zat nog •op dezelfde plaats. Zij was het dus niet. De gedaante wilde blijkbaar niet opgemerkt worden ze gleed als een geest over het voetpad hem rakelings voorbij en naar de tuindeur. Het was Betje. Wordt vervolgd. Bij de ned. herv. gem. te Zijpe, Noordzijde, is beroepen de heer ds. M.C. J. Wanrooij te Vlachtwedde.( Gr.) Den 21 is te Amsterdam in den ouderdom vau 71 jaren overleden de heer R. Lehman, oudste hoofd van het huis Lehman, bekend door zijne belangrijke gift voor de nieuwe gehoorzaal der Universiteit aldaar Den 22 des nachts is te Haarlem brand uitgo- broken in de werkplaats van den beeldhouwer Stracké gelegen naast zijne woning aan den Koudenhorn. I>e werkplaatswaar eenige modellen voor beeldhouwwerk vernield werden brandde geheel uithet huis bleef door den brandweer behouden. De heer A. van der Plaats, hoofd der burgerschool te Krommenie heeft eervol ontslag gevraagd als direc teur der Rijksnormaallessen te Zaandam. De Naamlooze Vennootschap A msterdamsch Schoe nenmagazijn" keert over 1890 een dividend van ƒ168.70 per aandeel van j 1000 uit. Gedurende Februari zijn te Harderwijk voor den dienst in de overzoesche bezittingen aangenomen 136 man waarvan 68 overgenomen van de korpsen hier te lande van de overigen waren 40 nederlanders en 28 vreemdelingen. In het geheel werd eene som van 33754 aan handgelden uitbetaald. Op 1 Januari 1891 bestonden in de provincie Noordbrabant 4242 vergunningen tot verkoop van ster ken drank in het kloinwaarvoor 104.033.62 aan vergunningsrecht werd betaald. Aan de vereeniging van verveners in de lage venen van Friesland is het gelukt, de trekkersloonen in de verschillende veenderijen te regelen terwijl tevens besloten is de loonen in geld uit te betalen. De vraag aan den minister van binnenlandsche zaken »Mag een gemeentebestunr bij verordening be palen dat onderwijzers, zonder vergunning van burg. on weth., geene kostleerlingen mogen houden?" is door dezen toestemmend beantwoord. Al verbiedt art. 35 der wet, ten aanzien van het geven van onderwijs <'e volledige vrijheid der onderwijzers te beperken het belet den Raad overigens geenszins om bij de vaststelling der in structie voor de onderwijzers die gemeenteambtenaren zijn de in dat artikel opgenomen beperkingen nader uit te breiden. Te Zaandam bedraagt het aantal kiezers volgens de herziene lijsten 829. In de vorige week zijn te Zaandam al de tele foonpalen omvergehaald en weg genomen omdat zij grooteudeels vergian waren en gevaarlijk werden. De heer H. Bussemaker hoofd eener school te Kampen en directeur der Rijksnormaallessen aldaar heeft de benoeming tot directeur der kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem aangenomen. De notaris v. d. H. te Schiedam heeft zijne stand plaats verlaten, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld; de familie schijnt bericht ontvangen te hebben dat hij zich in Turkije bevindt. Het zuider zendingefeest wordt dit jaar op 5 Juli in het Liesbosch bij Breda gehouden. Wijlen de heer mr. G. J. Verloren van Themaat heeft aan het departement Utrecht der Maatschappij van Weldadigheid een legaat van 5000 vermaakt. De Schielandsehe tramwegmaatschappij Rotterdam- Hiilegersberg keert over 1890 na afschrijving 5.55 pet. dividend uit. Te St. Pieter nabij Maastricht is een rotsblok van ongeveer 250 kub. el met donderend geraas naar benoden gestortzonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Voor een deel viel het in het kanaal en gedeeltelijk versperde het het verkeer op den weg. De kiezerslijst van de 2e Kamer bevat in de ge meente Spanbroek 155 van die der Provinciale Sta ten en van den gemeenteraad 153 personen. De Deli-Langkat Tabakmaatschappij koert over 1890 een dividend van 400 per aandeel le serie en van 200 per aandeel 2e serie uit. Do minister van binnenl. zaken heeft het volgende schrijven aan de aan zijn departement werkzame amb tenaren verzonden, naar aanleiding van eene door den referendaris, den heer jhr. mr. V. de Stuers, geschreven brochure: »Ter voldoening aan de bevelen van zijne Excellentie den minister van binnenl. zakenbrengt de secretaris generaal ter kennis van de ambtenaren in afdeeling N. N., dat het uitgeven van de brochure: «het Binnenhof en lands gebouwen in de residentie" door den referen daris, jhr. mr. De Stuers, door den minister ten streng ste is afgekeurd als een ernstig vergrijp tegen eene der eerste verplichtingen van de ambtenaren van het depar tement, omdat daarbij gebruik is gemaakt van de kennis en wetenschap, die de schrijver in zijne betrekking als ambtenaar heeft opgedaanen hij daarin bestrijdt en ondermijnt plannen va,n de regeering, welke hij geroepen is te dienen en te steuneu." Te Apeldoorn is eene afdeeling van het Leger des Heils gevestigd. Spraken wij de vorige maal den wensch uit, aldus schrijft men ons uit Sehagen, dat de volgende Reuter- soirée beter bezoeht mocht worden ook den 22 was het publiek weder niet ruim opgekomen zoodat Emil Balk slechts weinigen van den frisschen, gezonden humor van Reuther kon doen genieten. Do voordracht voor onderwijzer te Eginond aan Zee is samengesteld als volgtL. Hoeflagen te Koog a/d Zaan C. Thomassen te Texel en D. Klay te Zwaag. De Eerste Kamer is togen den 6 des avonds bij eengeroepen. Den 1 Mei wordt het Militair Tehuis te Schoon hoven geopend. Mej. G. C. van Balen Blanken, te Benningbroek, is aldaar tot onderwijzeres benoemd. Het bouwen eener school voor kunstambachten aan de da Costastraat te Amsterdam is gegund aan den heer W. Greve voor 58139. In het hoofd kiesdistrict Beverwijk wordt de heer K. C. de Boer, burgem. van Assendelft, gesteld als can- didaat van radicale zijde. Den 5 April zal de heer H. L. Oort in de herv. kerk te Graft door zijn vaderden heer H. Oort hoogleeraar te Leiden, des morgens te half tien ure bevestigd worden en des namiddags te twee uur zijne in treerede houden. De vereeniging tot werkverschaffing te Rijp zal haar lokaal voor den behoeftigen stand dat van Decem ber des vorigen jaars af geopend is geweest, einde dezer maand sluiten. De lijst der kiezers voor leden van de Tweede Kamer, der Provinciale Staten en den gemeenteraad bevat voor HUP 193 namen. Den 23 vergaderde de liberale kiesvereeniging te Schagen, in het lokaal van den heer Kos, ter bespre king van een drietal punten waarvan punt I zeker wel het belangrijkste was. n 1.: «bespreking van het door den Bond opgemaakt programma in verband met eene wij ziging van art. 1 der Statuten." De voorzitter was van meening, dat dit artikel zoo vaag en onbepaald klonk, dat het wel wenschelijk was, voor dit artikel een bepaald programma in de plaats te stellen. Dat programma opgesteld door den bond der liberale kiesvereenigingen in het hoofd kiesdistrict Alkmaar, werd nu voorgelezen in punt voor punt besproken. In hoofdzaak kwam het overeen met dat van de «Liberale Unie", met uitzon dering van het hoofdpunt: kiesbevoegdheid. Wat de «Unie" daaromtrent in haar programma heeft opgenomen, ging verder dan wat genoemde bond weuschte, die slechts wilde spreken van: «uitbreiding der kiesbevoegdheid'" Hierover ontspon zich eene vrij langdurige discussie, die oindigde met de aanneming van de redactie van dit punt van den heer Winkelluidende «uitbreiding van de kiesbevoegdheid zoover als binnen de grenzen der Grond wet mogelijk is." Op voorstel van den heer Plomp werd in het programma ook nog opgonomen, handha ving van het vrijhandelstelsel, zoodat de afgevaardigden vau de kiesvereeniging Schagen op de eerstvolgende vergadering van het boudsbestuur en van de afgevaar digden met een tamelijk gewijzigd programma zullen aankomen. Tot afgevaardigden naar die vergadering werden bij acclamatie herkozen de heeren J. Winkel en Ph. de Heer, (punt 2 van de agenda) Punt 3 van de agenda, oproeping van de leden der kiesvereeniging door middel van de Schager Courant, werd met alge- gemeene stommen verworpen. Ook werd verworpen het voorstel van den heer Kloeke, om den heer Hugo Muller uit te noodigen eene lezing te willen houden over alge meen stemrecht. Verder niets meer aan de orde zijnde, werd do vergadering onder dankzegging aan de aan wezigen voor hunne opkomst door den voorzitter ge sloten, De vertegenwoordigers der pers waren - na eene vrij lange discussie daarover toch toegelaten geworden. Den 23 geraakte een rijtuig van den stalhouder D. te Alkmaar door het schuw worden van het paard, te Bergen in een sloot. De drie heeren dio in het rijtuig zaten bekwamen geen letsel en konden met een ander rijtuig hunnen weg vervolgen. Den 23 hield de vereeniging «Nut en gezellig verkeer" te Hiolliorn hare laatste vergadering in dit seisoen. Bij deze gelogenheid gaf de rederijkerskamer S. u. d. W. A. L. een tooneelstukje ten beste dat het genot van den avond zeer verhoogde. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het overbrengen van het notarieel archief uit het stadshuis naar de cellulaire gevangenis. - De eerste kievietseieren zijn den 24 door de firma wed. G. H. Meijroos alhier verzonden. Op de Groote kerk werden dezer dagen aan de vier hoeken, bliksemafleiders geplaatst. BFRAADSLAGIAG over het voorstel tot uitbreiding der In de raadszitting van 18 Haart 1891. De Voorzitter, geheel onderschrijvende het oor deel der commissie omtrent de ordelievendheid der be volking en instemmende met de meening dat in weinig gemeenten van gelijken rang het aantal misdaden zoo gering is als hier, merkt alleen op, dat dit niet de vraag is bij de beoordeeliug van het door burg. en weth. gedane voorstel tot uitbreiding van de gemeeute-politiein overeenstemming met het plan van den commissaris van politie, dat hij als hoofd der politie volkomen goedgekeurd had. Ook hij acht de voorgestelde uitbreiding der politie noodzakelijk: besluit de raad nu niet tot de afschaffing der nachtwacht en tot hunne vervanging door politie agenten dan zijn burgemeester en wethouders door de indiening van het voorstel verantwoord en neemt de raad de verantwoordelijkheid voor de niot-noodzakelijkheid voor zijne rekening. Ten bewijze van de noodzakelijk heid der uitbreiding wijst hij nog op het feitdat in enkele afgelegen deelen van de gemeente des nachts in het geheel geen toezicht bestaat. Overigens verheugt het hem, dat de commissie zich met algemeene stemmen heeft kunnen vereenigen met de voorgedragen verhooging van jaarwedde voor den commissaris van politie, die naar zijne meening zeer billijk is. Hij betuigt der commissie zijnen dank daarvoor. De heer Kraakman wil aan het rapport nog enkele opmerkingen toevoegen. Behalve de verhooging van de jaarwedde van den commissaris van politie, heeft de com missie ook voorgesteld het aantal agenten met twee te vermeerderen, een stap in de richting van burgemeester en wethouderswaarvoor hij van den Voorzitter ook wel een woord van waardeering gewenscht had. De dienst zal met acht agenten toch beter waargenomen kunnen worden, dan met zes: wellicht zal het dan ook mogelijk worden door beter te geven iustructiën het daarheen te leiden, dat er toezicht kome in de door den Voorzitter be doelde afgelegen gedeelten, welke thans oubewaakt zijn. Hoewel dit de uitvooring betreft, zoo zal van de aanneming van het voorstel der commissie toch het gevolg worden, dat de dienst bij nacht verbeterd kan worden. Over dag is het toezicht zoo slecht niet; men vergete bovendien nietdatal waren er nog zooveel agenten op ieder oogenblik in ieder deel der gemeente toch geen politie toezicht kan en zal zijn. Eene geheele andere regeling voor den nacht wordt door deze uitbreiding mogelijk en hoewel de commissie zich met die regeling, welke tot de bevoegdheid van het hoofd der politie behoortniet

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2