"tweepFbloT No. 37* ïïrie en Negentigste Jaargang. 1891. VRIJDAG Officieel Gedeelte. Lompenpakhuis. 27 MAART. Drankwet. Buitenland. Binnenland. ALKJIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis dat zij in Jiunno vergadering van den 24 dezer onder voorwaarden ver gunning verleend hebben aan Johannes K u ij t, koop man in lompen beenen, ijzer enz. alhier, tot het oprich ten eener bergplaats voor lompen, beenen, ijzer enz., in het voorste gedeelte, zijnde het voorvertrek, van hot perceel aan de noordzijde van de Laat, wijk D, No. 186. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 24 Maart 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis dat aan hen ver gunning is gevraagd door Johannes Cornells van G ij s e n Jr., wonende alhier, tot hot voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Luttik-Oudorp, wijk C No. 64, in den winkelwelke vergunning thans ten name staat van wijlen Johannes Cornelis van Gij sen Sr. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Maart 1891. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. M3LGIE. In de vorige week staakten ongeveer 6000 werklieden te Seraing den arbeid daaronder was een deel van het personeel in de 'werkplaatsen der Maat schappij Cockerill. Als oorzaak voor die workstaking word genoemd het ontslaan van een vijftal werklieden der hoogovensdie zonder verlof verscheidene dagen weggebleven waren. Den 23 verbeterde de toestand eenigszins, doordat honderden werklieden den arbeid her vatten. In de staalfabrieken der maatschappij Cockerill stond alle arbeid stil. Dien dag werd alles rustig ge durende de eerste dagen moesten de gendarmes herhaal delijk tusschen beiden komen om de aan den arbeid gaande arbeiders te beschermen. Generaal Boulanger wordt gezegd zich voor goed te Brussel te hebben gevestigd. DUITSCHLAND. De Pans heeft in een aan de voornaamste leiders van het centrum gericht schrijven hulde gebracht aan de verdiensten van wijlen dr. Windt horst jegens de Katholieke Kerk en de centiumsleden aangespoord om eensgezind den door hem ingeslagen weg te blijven volgen. ENGELAND. Bij de verkiozing vaD een lid voor het Lagerhuis te Aston Manor, eene der voorsteden van Birmingham is de candidaat der conser vatieven en der zich afgescheiden hebbende liberalen Huichinson gekozen met 5310 stemmen de candidaat der Gladstonianen verkreeg 2332. Bij de vorige ver kiezing in 1886 verkreeg de candidaat van eerstgenoemde partij 3495 en die van laatstgenoemde 2713 stemmen. Bij den jaarlijkscben roeiwedstrijd tusschen de stu denten der universiteiten van Oxford en Cambridge, die den 21 bij Putneij op den Theems bij Londen werd ge- honden behaalde Oxford met één halve bootlengte de overwinning overeenkomstig de verwachting. Men wedde 11 tegen 4, dat Oxford winnen zou. Niettegenstaande er eon sneeuwstorm woedde, woonden ontelbare toeschouwers met de grootste belangstelling den wedstrijd aan de oevers bij. To Londen worden in deze week aan de voornaamste postkantoren jongens in dienst gesteld ter bevordering van spoed in het bezorgen van brieven, die de ingezetenen aldaar onderling wisselen. Van de in de baai van Gibraltar vergane engelsehe stoomboot Utopia met 880 opvarenden zijn slechts 290 gered. De heer Parnell heeft zijn ontslag genomen als lid van het Lagerhuis voor Cork. De minister van financiën heeft den 24 de kooplieden van Newfoundland ontvangen. Hij zeide dat alleen het buitengewone gevaar eener botsing tusschen de visschers van Newfoundland en de frauschen aldaar de regeering deed besluiten om te handelen zooals zij heeft gedaan. Hij verklaarde zich overtuigd, dat niemand der regeering zal aanraden om van de zaak een casus belli tusschen Engeland en Frankrijk te maken en dit toch zou do eenige houding zijn, welke men zou kunnen aannemen, indien niet de toevlucht werd genomen tot eene scheids rechterlijke uitspraak. Hij hoopte dat verstandige raad ten laatste op Newfoundland zou zegevieren. Lagerhuis. Den 20 las de heer Staveley Hill een 'telegram voor, door hem uit Newfoundland ontvangen en waarin gemeld werd dat de beide takken der wet gevende macht aldaar een voorstel aangenomen hadden om het Lagerhuis te verzoeken stappen te doen opdat de dwangmaatregelen, ten opzichte van Newfoundland in het Parlemeut aangekondigd, uitgesteld werden. Minister Smith zeide, dat de kwestie zoo belangrijk was, dat hij niet onmiddellijk kon antwoorden, maar eerst met zijne ambtgenooten moest overleggen. Hij zou den 23 ant woorden. In die zitting deelde hij mede dat de minis ter van buitenlandsche zaken aan de regeering van Newfoundland per telegraaf bericht had gezonden dat de tweede lezing van het wetsontwerp betreffende New foundland in het Hoogerhuis niet zou plaats hebben vóór 16 April a.s. Afgevaardigden van Newfoundland awaren op weg naar Engeland. De heer Wilfrid Lawson stelde dezer dagen voor, de musea te Londen eiken Zondag eenige uren voor bezoe kers open te stellen. De regeering verklaarde zich daar tegen op grond dat ook de beambten der musea aan spraak hadden op rust terwijl tevens, mochten de musea geopend wordenhetzelfde weldra voor de schouw burgen aangevraagd zou worden. Het voorstel werd met 166 tegen 39 stemmen verworpen. FRANKRIJK. Eene den 21 voor het uiteengaan der Kamer door den heer Labrousse aangewende poging om aan de regeeiing inlichtingen te vragen over den toestand der wedrenvereenigingen werd met 312 tegen 199 stemmen afgewezen. De Keizer van Rusland heeft aan president Carnot de Andreas-orde verleend. Mac Mahon was tot heden de eenige franschmandie deze russische ridderorde bezat. De minister van binnenl. zaken heeft vernietigd het besluit van den gemeenteraad van Vierzon, de geboorte plaats van Félix Pyatom een standbeeld op te richten voor dion bekenden oproermaker. PORTUGAL. De militaire rechtbank te Oporto heeft de voornaamste schuldigen aan den opstand 31 Januari 1.1. veroordeeld tot straffen, afwisselende tusschen 4 jaren celstraf, gevolgd van deportatie naar Afrika en 18 maanden correctioneele gevangenis. Tot deportatie van 3 of jaar zijn veroordeeld 502 mili tairen en 22 burgers. Kapitein L e i t a o en de heer Man tos o zijn, als aanvoerders, de eerste tot 6 jaren celstraf en 10 jaren deportatie de laatste tot 4 jaren celstraf en 8 jaren deportatie veroordeeld. Een verant woordelijk dagblad-redacteur kroeg 4 jaren celstraf. Lui tenant C o e 1 h o is voor 3 jaren naar eene bepaalde plaats gebannen. Vrijgesproken zijn 240 millitairen en 15 burgers. 9TALS33. Den 20 is zoowel in don Senaat als in do Kamer door den voorzitter een zeer toegejuicht warm woord van hulde gebracht aan de nagedachtenis van prins Napoleon, waarmede de regeering instemde. Ten teeken van ronw werd de zitting opgeheven. Ook in den ge meenteraad van Rome werd door den burgemeester eene lofrede op hem gehouden. Den 20 werd in de Kamer de boraadslaging voortgezet over de gewijzigde begrooting voor 1890/1. De minister van oorlog verklaarde in elke bezuiniging te willen toe stemmen mits de sterkte van het leger daardoor niet verminderd werd. Hij verklaarde zich verder tegen het beginsel van vervroegd verlof. Den 21 verklaarde de minister van financiën, dat het tekort op 70 millioen was geraamd doch verdwijnen zou teu gevolge van de aangeboden voorstellen zelfs zal er een klein overschot zijn. De heer Crispi keurde de voorgestelde bezuinigiugen goed. Hij raadde echter aan de regeering, niet tot de voorgenomen hervor- van het geweer voor het leger over te gaan. Ver der ^verdedigde hij de staatkuude. door hem als president- minister van het vorige ministerie gevolgd zoowel wat het binnenland als wat het buitenland betreft. Eene door den heer Maggiore Ferrari voorgestelde motie van orde houdende dat de Kamerna de verklaringen der regeering te hebben gehoord, haar vertrouwen in het ministerie uitsprak, werd met 256 tegeu 96 stemmen terwijl 46 lodeu zich onthielden. aangenomen, RUSLAND. In antwoord op een adres van den finschen Landdag wordt in een keizerlijk schrijven de welwillendheid en het vertrouwen van den Czaar voor het finsohe volk uitgesproken en beloofd de door zijne voorgangers verleende rechten en voorrechten steeds te waarborgen. De Keizer is niet voornemens verandering te brengen in de regeling van het bestuur en hoopt op de medewerking van Finland's bevolking ter bevestiging van den band tusschen Finland en het Rijk. Tweede Kamer. LUGERWET. In het verslag der commissie van voorbereiding voor deze wet is het antwoord der regeering met inspringende rogels gedrukt. Later zullen nog verschijnen de nota's van de heeren Bahlmann en Land, eenige aanteekeuingen betreffende het personeel dor handelsvloot en de bijlagen door de regeering bij haar schriftelijk antwoord en ter zake van het daarop gevolgd overleg ingezonden. Twee gewijzigde ontwerpen zijn aan het rapport toe gevoegd één bevattende de wijzigingen aangebracht bij het schriftelijk regeeriugsantwoord het tweede aan gevende den inhoud van 't ontwerp, zooals die luidt ten gevolge van de ook na het schriftelijk antwoord daarin gebrachte veranderingen. De commissie^moet thans nog overwegen, of zij pogingen zal aanwenden door harerzijds amendementen voor te stellenom de ook na de aan gebrachte wijzigingen tegen het ontwerp blijvende be zwaren weg. te nemen. Die overweging zal eenigen tijd vorderen en inmiddels heeft de commissie gemeend de tot dusver gewisselde stukken en de uitkomsten der ge houden besprekingen aan de kennisneming der Kamer niet te moeten onthouden. In het gewijzigd ontwerp is art. 1 (voorschrijvende het bestaan van eene zee- en eene landmacht, een landstorm onder begrepen) vervallen en in een art. 3 de landstorm voor zee- en landmacht afzonderlijk genoemd. In art. 4 is nu bepaald, dat niet enkel de samenstelling van leger en landweer, maar ook die van de actieve zee macht en de zeeweer, »door Ons-' worden bepaald, voor zoover deze wet daarin niet voorziet. Art. 5 wettigt thans aanneming van met koninkl. toe stemming opgerichte vrijwilligerskorpsen in tijden van oor log of oorlogsgevaar, zoowel bij de zee- als bij de land macht. De onderscheiding tusschen veldleger, bezettings- en depöttroepen is vervallen en verder is slechts van »het leger" in het ontwerp sprake. De cijfers van het militiecontingent zijn onveranderd gebleven. De inschrijvingsplicht wordt beperkt tot 1 April van het jaarwaarin men het 28ste levensjaar (in 't oorspron kelijk ontwerp was dit het 32ste) volbrengt. De vrijstellingen hebben in hoofdzaak geene verande ring ondergaan. In de hoofdbepalingen van het ontwerp zijn geene wij zigingen gebracht: wel in verschillende artikelen redac tieveranderingen. Wat den persoonlijken dienstplicht be treft vereenigt de reg. zich met de door de voorstanders van het beginsel gevoerde bestrijding der tegenstanders. H.i. dringt de tijd tot handelen en gedoogt legerhervor- ining (op den grondslag van persoonlijken dienstplicht) geen uitstel. Zij kan niet voldoen aan den wenschdat b.v. tot 1895 vergund worde den dienst door een plaatsvervanger te doen waarnemen. Zij heeft verklaard, dat de invoering van den persoonlijken dienstplicht geen invloed mag oe fenen op de inrichting on verbetering der kazernenwaar van zij de noodzakelijkheid echter erkent. Wat de geldelijke gevolgen betreft, de regeering hand haaft hare globale berekeningendat de uitgaven voor eens bijna ƒ6.000.006 en dejaarlrjksche uitgaven 2.000.000 zullen bedragen. Zij heeft toegestaan nummerverwisseling tusschen hendie hebben deelgenomen aan do loting ter voltalligmaking van het 3/4 gedeolte dor ingelijfden (z.g. blijvend gedeelte), wier diensttijd voor ten hoogste 4 maanden kan worden verlengd, mits de ruiling beperkt blijve wat de infanterie betrefttot lotelingen van hetzelfde bataljon of anders van hetzelfde korps. Verder heeft zij nog verklaard, dat een stelsel van dienstruiling tusschen voor volledige en voor korte oe feningen ingelijfdeD, ondanks de groote bezwaren, niet zou strijden met het stelsel van het ontwerp. Voor de uitga ven in eens voor de regeling van den krijgsdienst en andere militaire doeleinden meent zij, dat eene leening mot korte aflossingstermijnen zou kunnen worden aange gaan. In de bepalingen omtrent de vrijstelling van den dienst zijn hoofdzakelijk de volgende wijzigingen gebracht. Vrijstelling voor een jaar wordt o. a. verleend aan dc studenten in de godgeleerdheid, die aan eene in het Rijk gevestigde inrichting van onderwijs tot geestelijke ol bedienaar van den godsdieust worden opgeleid (in hel oorspronkelijke ontwerp werd gesproken van eene erkende inrichting en van kerkgenootschap). Door het uitvoerend gezag wordt bepaald wie voor Roomsoh-Katholieke ordebroeder wordt gehouden. Ver lenging van vrijstelling kan slechts worden verleend om dezelfde reden welke de eerste maal heeft gegolden, be halve in geval van ziokolijko gesteldheid enz., welke oj zichzelf als reden van vrijstelling geldt. Vrijstelling van den dienst voor den tijd van vrede wordt verleend, wanneer na tweemaal tijdelijke vrijstel ling de ziekelijke gesteldheid voortduurt; aan hom, die eenige zoon is en geen halven broeder of halve broeder: heeft indien de beide ouders overleden zijn voor zoo veel diegene betreft die in het genot is van vrijstelling voor een jaar, mits deze verleend werd aan den kost winner; aan hem, die na tweemaal voor een jaar te ziji vrijgesteld, op het tijdstip waarop voor de derde maal t< zijnen aanzien uitspraak moet worden gedaaneenigi zoon is, kostwinner, weduwnaar of gehuwde met dri< of meer kinderen te zijnen laste, mits de vrijstelling dei vorigen keer om dezelfde reden werd verleend, en aai hem, die voor den dienstplicht is ingeschreven voor dt zeemacht of voor de koloniën en boven den leeftijd vai 18 jaar 2 jaren vrijwillig heeft gediend. De arr. rechtbank te Maastricht heelt bij vonni van den 19 den notaris S. te Heerlen krachtens art. 5' der wet op het notariaat afgezet, tegen wolk vonnis di notaris hooger beroep heeft aangeteekend.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5