Groote Houtveiling, Wijnhandel, Wijnen Gedistelleerd. Buitenland. Binnenland. Ingezonden Stukken. Onderlinge Verzekering. Advertentie». Alkmaar. inh.ddeus uit de hand te daarbij uitgeleid door den Marche van de Reine de Saba' Wat zegt gijwaarde lezersvan zulk een burgerlijk huwelijk Ik lees l'Argent van Emile Zola hierover een vol gend maal. Parijs, 19 Mrt. 1891. J. M. T. HEUGIE. De werkliedenpartij heeft uitnoodigings- brieven rondgezonden voor een buitengewoon op 5 April te Brussel te houden Congres om een eindbesluit te nemen omtrent de algemeene werkstaking die eerst op 1 April bepaald was. DUITSCHUAND. De uitkomst der in bet Rijk op 1 December gehouden volkstelling is dat de bevolking in rond cijfer bedraagt 49lj2 millioen inwoners, waarvan 80 voor Pruisen, bijna 56/10 voor Beieren31/2 voor Saksen ruim 2 voor Wurtemberg on ruim 18/10 voor Baden en Elzas-Lotharingen. De overige 5 millioen zijn over de kleinere Staten verdeeld. Sedert de volkstelling van 1885 is de bevolking met 2.665.138 zielen of 5.7 pet. toegenomen. ENGEUAND. De telephonische gemeenschap tus- scben Londen en Parijs zal den 1 April voor het publiek opengesteld worden. Ierland. Tim Healy, de heftigste tegenstander van Parnell, is den 24 te Cork door het gepeupel in zijn rijtuig achtervolgd, nadat hij als advocaat in een rechtsgeding gepleit en het geding gewonnen had. Hij was genood zaakt in een hotel te vluchten, doch werd daar zelfs aan gerand door eenen man, die hem eenen slag in het gezicht toebrachtwaardoor zijn brilleglas vergruizeld en hem in het linkeroog gedrongen werd. Bovendien verloor hij vijf der voorste tanden. FRAHHRIJK. De Koningin van Engeland is met den prins en prinses van Battenberg te Grasse in Pro vence aangekomen om daar eenigen tijd te verblijven. De gemeenteraad van Parijs heeft den 25 breedvoerig beraadslaagd over de manifestatie op 1 Mei Of schoon de prefect weder opmerktedat de raad zich inliet met zaken die volkomen buiten zijne bevoegdheid vielen werd ten slotte eene motie aangenomen waarin de raad zich voorstander verklaarde van wetgeving ter bescherming van den arbeid en van de manifestatie op 1 Mei als middel om die te eischen. Eene zinsnede waarbij de regeering uitgenoodigd werdom de onder haar resorteerende werklieden en beambten dien dag vrij af te geven werd verworpen. De krijgsraad te Brest heeft eenen twintig jarigen soldaat Bordelais genaamd die op zijnen kapitein ge schoten had, zonder te kunnen zeggen, waarom hij zulks gedaan had, daar hij niets tegen hem had, ter dood ver oordeeld. De postwagen in den sneltrein van Parijs naar Keulen stond bij de aankomst te Aken in brand. Voordat de brand gebluscht kon worden was reeds een groot ge deelte van den inhoud verbrand. SPANJE. Het werklieden-congres heeftofschoon eenige leden zich er tegen verklaarden, besloten tot eene algemeene werkstaking. VEREENTGDE-STATEN. Uit Chicago wordt gemeld, dat de influënza zich op onrustbarende wijze uit breidt. Het sterftecijfer is dagelijks 150 hooger dan gewoonlijk. Vele geneesheeren werden aangetast. Te Pittsburg waren al 10000 gevallen van influënza; te Cleveland in Ohio 2000. Te Nieuw-York waren o.a. 160 politie-agenten aangetast. Bij kon. besluit van den 18 (Staatsblad No. 74) is de minister van financiën gemachtigd om gedurende den tijd waarin de stand van 's Rijks schatkist dit noodig maakt schatkistpromessen uit te geven tot een bedrag van 5.000.000. Den 23 zijn onder Ulicoten bij Breda ruim twee bunders mastbosch verbrand. Den 23 heeft de koloniale reserve te Nijmegen de voormalige iufanterie-kazerne aan de Papengas betrokken. De kosten van verbouwing enz. hebben 20000 bedragen. »Zwijg, mijnheer Parelman," zei Baak gebiedend. »Ge weet niet wat ge praat. Ik zou een even groote dwaas zjjn als gijindien ik van dit malle avontuur ophef ging maken. Niemand in huis weet er iets van, behalve dal lichtzinnig schaap, dat alle reden heeft om te zwijgen en de oude keukenmeid, die alleen praten zal als ik het noodig vind. Ik heb te veel achting voor de familie Kareis, om ze te verontrusten en in opspraak te brengen. Ik zal mijn chef misschien zeggen wat er is gebeurd," maar ik doe_ het liever niet. Wilt ge dat ik u uitlaat, of zal de meid u die eer bewijzen De jonker ging heen. Baak volgde hem, opende de voordeur, bracht den jonker tot aan hot hek en zei toen »Over drie of vier dagen onteigenen we uw strook hei, mjjnheer Parelman; deze aangename tijding kunt ge mjjnheer uw papa mededeeleu." »Ge zult ze niet hebbenantwoordde de jonker grimmig. Baak lachte. »Dan kent ge de wet niet, meneer. Mijn chef is te goed geweest, en heeft, waarom weet ik niet, maar ik geloof uit oude vriendschap voor uw heer papa, geen gebruik willen maken van het recht, dat de wet aan de Maatschappij heeft toegekend, maar nu is hot uit. Uw vader wil de smalle strook niet afstaan maar nu nemen wij een zesmaal breeder stuk, om een rechte lijn te krijgen. We hadden anders een kleine bocht gemaakt door den ouden zandweg. De rechte lijn, meneer, is de kortste afstand tusschen twee punten. Mijn groetenhoewel onbekend aan mijnheer, uw ge- eerden papa." Baak sloeg het hek achter den jongen Parelman dicht an keerde in huis terug. Hij sloot en grendelde de deur an ging naar het kantoor, bleef nog een half uur zitten lezen ea ging toen te rust. Wordt vervtlgd. Bij kon. besluit van den 24 is de luitenant" ter zee der 1 klasse de heer J. H. Beucker Andreae met den 16 Aprii eervol ontheven van de waarneming der betrekking van inspecteur van 's Rijks stoomvaartdienst, tevens lid der commissie tot het examineeren van zee officieren enz. en de waarneming dier betrekkingen tij delijk opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee, den heer A. P. Padema. De persoondie den 24 te Rotterdam een moord aanslag pleegde, genaamd Maarten Haak23 jaar oud heeft zich des avonds vrijwillig bij de politie aangemeld. Den 25 des nachts is aan de van Ewijcksluis te Anna Paulowna brand ontstaan in een huis, door een oud man alleen bewoond, die zelf zijne kleedingstukken en eenige andere zaken wist te redden. De woning met het daarnaast gelegen schuurtje brandde geheel af: de inboedel was niet verzekerd. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot no taris ter standplaats Ouder-Amstel de heer P. L. Wil- lems, candidaat-notaris te Rotterdam en ter standplaats Amsterdam de heer J. Broens, candidaat-notaris aldaar. Bij kon. besluit van den 25 is de heer F. Witte- veen nu controleur bij den waarborg en de belastingen van gouden en zilveren werken te Amsterdambe noemd als hoofd van dienst aldaar. De heer H. F. K. ten Kate, de bekende nederl. schilder, is te 's-Gravenhage den 25 in den ouderdom van 69 jaren overleden. Bij kon. besluit van den 26 is aan den heer jhr. mr. N. de Gijselaar op zijn verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als griffier van den Hooien Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor zijne in die betrekking bewezen langdurige en goede diensten. Den 26 is te s-Gravenhage aanbesteed de bouw van een kantongerechtsgebouw en bewaarplaats voor no- tarieele stukken, het inrichten van de strafgevangenis op het Leidsche plein tot huis van bewaring enz. te Am sterdam. Laagste inschrijver de heer J. H. Vos Jr. te Almeloo voor 207.300. Den 26 is door het provinciaal bestuur van Noord holland bij enkele inschrijving aanbesteed het leveren en stellen van eiken golfbrekers in de steenglooiing der Pet- temer Zeewering, voor het herstellen van buitengewone winterschadegeraamd op f 7665. Laagste inschrijver de heer J. Giltjes te Petten voor 7500. Den 26 is te Winschoten bij herstemming tot lid der Provinciale Staten van Groningen gekozen de heer J. van Cingel (volks-partij) met 690 stemmen tegen 686 stemmen op de heer R. Dojes (liberaal). Te Westgraftdijk werd dezer dagen bij den heer P. een lam geborendat in het bezit was van 3 buitengewoon lange en 1 ongewoon koït en misvormd pooten; bovendien was de nek en ruggegraat van het dier gekromd en de bovenkaak langer dan de onderkaak. Ofschoon het levend ter wereld kwam, overleed het toch spoedig daarna. Men schrijft ons: Wie in het hartje van Noord holland door veld en wegen dwaaltbespeurt overal de gevolgen van den strengen winter. Nergens wordt nog friseh groen waargenomen en waar men verleden jaar in het begin vau Februari de eerste madeliefjes begroette, wordt nu nog niets gezien dan de vaalgrauwe winterkleur der weiden. Dit is zeker mede een gevolg van de on- heusche begroefingeu van juffrouw Lente, die ons soms nog doet twijfelen of Januari al voorbij is. Hoe de boeren ook op een zacht regentje en een warm zonnetje hopenzóó een waarvan ze «gras en eieren" roepen de felle wind blaast ons slechts koude tegen zoodat sommige veehouders met hunne voor eenigen tijd reeds geboren lammetjes verlegen zitten, daar de schapen door het gemis aan frisch voedsel te kort melk geven voor haar hoe langer zoo meer hongerend en dorstend kroost. Enkele boeren worden zoodoende gedwongen met melk te hulp te komen. Als de toestand dan ook niet spoedig verandertzouden de gevolgen van den ouderwetschen winter nog wel eens grooter kunnen worden, dan ze nn door de duurte van aardappelen en groenten reeds zijn. De. voor twee jaar te \Y*vs J graft cl ij li opgerichte «vereeniging tot wering van schoolverzuim" zal in het begin van April weder eene uitdeeliug van prijzen houden aan de kinderen die sedert 1 April 1890 minder dan 8 schooltijden verzuimdenterwijl de prijzen vooraf worden tentoongesteld. BERDE KUASSE-WAGENS. In de «Nieuwe Zaansche Courant," komt het volgen- de ingezonden ytukje voor In het laatste nummer van »Op Reis" las ik, dat de uitgevers het voornemen hebben een adres te richten aan de betrokken spoorweg-directiënvan den volgen den inhoud Aan de Directiën der spoorwegen. Geven beleefd te kennen de ondergeteekenden, J. J. Allan Co., uitgevers van het weekblad «Op Reis," tijdschrift, gewijd aan de be langen van den reiziger in het algemeen en aan die van den handelsreiziger in het bijzonder dat zjj voortdurend ingezonden stukken ontvangen handelende over het gemis van derde-klasse-rijtuimsn bii alle treinen J dat vooral het Zuiden van ons land ten dien opzichte is misdeeld dat voor alle reizigers, maar inzonderheid voor derde klasse-reizigers, tijd zeer kostbaar is redenen, waar om zij u met de meeste beleefdheid verzoeken bij alle treinen derde-klasse-rijtuigen te laten loopen. (get.) J. J. ALLAN Co., Uitgevers van «Op Reis." Voor hen, die niet in de gelegenheid mochten komen op de desbetreffende bescheiden te teekenen is in genoemd blad »Op Reis" een coupon vervatdoor de opzending waarvan men zijne instemming met het adres kan betuigen. Daar, naar myne meeniug, dit adres door velen uwer lezei-Bdie zelren meermalen het ongerief ondervonden gaarne zal worden gesteund en het een belang geldt, waarbjj velen betrokken zijn, geloof ik in uwen geest te aandelen wanneer ik op deze wijze in uw blad de aan dacht op het adres vestig. De kleine uitgave, n.l. een nummer van «Op Reis", dat de kennismaking waard is en een cents-postzegel zal men zich gaarne voor de goede zaak getroosten. Wilt u mij vergunnen, mijnheer de redacteur, door middel van uw blad, eene vraag te doen aan het bestuur der «Vrijzinnige Kiesvereeniging" waarvan naar ik meen, de heer W. F. Stoel de voorzitter is Enkelen bewerendat onlangs teu uwent voor een zeer weinig talrijk publiek is opgetreden, op uitnoodiging van bovengenoemd bestuur, de heer C. V. Gerritsen, van Amsterdam. Ik beweeg mij veel onder de menschen, maar de groote meerderheid weet mij op bedoelde vraag geen stellig antwoord te geven. Werd die voordracht in de bladen aangekondigd Of was zij slechts voor de weinige leden dier Vereeniging toegankelijk Als dat laatste het geval is, mijnheer de redacteur, dan getuigt dat toch m. i. zeer tegen den naam der «V rijzinnige" Kiesvereeniging. Dankend voor de plaatsruimte, Uw Dr., JUC. M. Mijnheer de Redacteur In uw geëerd blad van 15 Februari 1.1. las ik een ingezonden stuk over Onderlinge Braud-verzekering en omdat ik het noch met den inhoud nóch met de blijk bare strekking van het bedoelde stuk eens ben boven dien zeer slechte ervaring van de daarin verkondigde theorie heb opgedaan wensch ik allenaan wien het bedoelde artikel onder de oogen is gekomen of nog komt, te waarschuwen zich toch niet door schoone doch on juiste theoriën te laten verleiden zich te verzekeren bij maatschappijen vooral niet bij zoodanige onderlinge maatschappijendie niet door veeljarig bestaan door uitgebreidheiddoor veeljarige praktijk enz. voldoende waarborgen geven, dat zij vertrouwen verdienen. De eerste stelling in het assurantievak, wasen is zeer zeker nogverdeeling van risico's de oudste en meest ervaren assuradeurs zijn het daarmede eens. De tweede stelling isde risico's zoo gelijkmatig mogelijk te loopen en als gevolg daarvanons van zoodanige risico's, die het gemiddelde bedrag overschrij den het surplus te réassureeren bij solide maat schappijen. Beide stellingen worden in uw blad van 15 dezer door den heer Eelman verkeord toegepast; hij zocht juist zijn heil in do oprichting van maatschappijen, die in enkele districten geheel zelfstandig werken en niet bijdragen in^ schaden buiten hare grenzen ontstaan dit laatste klinkt nog al naïef, want hoe zal of kan een onderlinge verzekerde bijdragen in schade, als hij niet tevens deelt in de premie? De herverzekering, waarvan naar mijn bescheiden meening door den heer Eelman een zeer ruim gebruik gemaakt wordtbezorgt hij naar het schijnt tot premiën, die geen vertrouwen kunnen wekken in de herverzekeraars. Jammer dat niet te ontdekken is, wie die her ver zekeraars zijn want ware dit het geval, dan zou een onderzoek naar derzelver soliditeit in te stellen zijn. Om nu op de hoofdzaak terug te komen, geef ik aan iedereen deu raad, zich bij het aangaan eener verzekering wel af te vragen waar moet ik wezen om als mij een ongeluk treft goed gedekt te zijn en als men dan overweegtdat in plaatsen als HoornSehagen Texel enz. toch óók groote branden kunnen voorkomen dat de daardoor ontstane schaden betaald moeten worden door een betrekkelijk klein aantal verzekerden, als gevolg van de verdeeling in districten, dan geloof ik dat een degelijk en ernstig man en huisvader spoedig weten zal wat hem te doen staat. Met de opname dezer regelen zult u zeer verplichten, Uw dienstw. dienaar H. H. v. n. Y. Amsterdam Maart 1891. op Woensdag 1 April 1891, des voormiddags ten 10 ure precies op het Haven plein te Avenhorn, bestaande in: eene deugdelijke partij Werk- en Brandhout, als: zware en breede bezaagde eiken- en gecreosoteerde dennen platen zware en breede eiken kantdelen, eiken palen, ribben en klossen grenen- en vuren delen, juffers, kolders, eiken- en vuren Brandhout enz. enz. Breeder bij biljetten omschreen. De Notarissen H. J. DE LANGE, te Alkmaar, en P. A. DE GELDER, te Oterleek, zullen op Woens dagen, 15 April 1891, bij opbod, en 22 April 1891, bij afslag, telkens desavondsten T'/j uur, in het «Café Lievenda g", in het openbaar verkoopen 1. Het PAKHUIS, genaamd «de W i 1 d e m a n", aan het Verdroukenoord te A 1 k m a a r sectie B No. 2008, groot 0.00.82 bevattende kantoor en ruime bergplaatsengeheel overeenkomstig de eischen, voor den wijnhaudel ingericht. Sedert 1869 werd daarin en wordt nog uitgeoefend de goed beklante zaak in 2. Het PAKHUIS, genaamd >de Wijnhandel", aan deu Limmerhoek, te Alkmaar, sectie B, No. 2492, groot 0,01.02. Aanvaarding 1 Mei 18 9 1. KOOP. Te bevragen bij den eigenaar, den WelEd. heer S. DE LANGE P.Az., te Alkmair Inlichtingen bij de firma DE LANGE DE MOR.ï VZ, aan de Breedstraatte Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 6