Ingezonden Stukken. Belastingwetten „Hollands Noorderkwartier.' "f 500 geschonken aan de vereeniging Volks- en School- bad te 's-Gravenhage. Te IJzendijke zijn twee kinderen het eene oud 3 jaren het andere, oud 1 jaar, die lijdende waren aan kinkhoest en mazelenoverleden tengevolge vau het toe dienen door den vader van een hoestbedarend middel indertijd door een belgisch geneesheer voor een vol wassen persoon voorgeschreven. De Koningin-Regentes heeft besloten als bescherm vrouw der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nij verheid op te treden. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft besloten tot het spoedig bouwen eener brandvrije bewaar plaats voor het gemeente-archief en tot verhooging der jaarwedde van sommige gemeente-geneesheeren. Het buitenverblijf Ipenrode te Heemstede is den 24 in het openbaar verkocht voor f 76900 aan den heer jhr. J. P. Teding van Berkhout. Den 24 heeft de gemeenteraad van Anna Pau- lowna het kohier van den hoofdelijken omslag vas steld op f 2645,50 en van de hondenbelasting op f 198 en afwijzend beschikt op het verzoek der West-Priescho Kanaalvereeniging om eene jaarlijksche bijdrage. Hit de mededeelingen, den 25 door den voorzitter van den gemeenteraad van Schagen omtrent de mogelijk heid van verkrijging van een telegraaf kantoor gedaan is gebleken, dat om technische redenen eene aansluiting van Schagen op Barsingerhorn (dat reeds drie aansluitingen telt) niet kan plaats hebben en Schagen zich zou moeten aansluiten bij Winkel, waarvoor het de kosten zal moe ten dragen van de aansluiting boven 5 mijlen afstand. Burg. en weth. waren na die beslissing met den heer Heijligers in overleg getreden over den aankoop van het tegenwoordig postkantoor en over de inrichting aldaar van een telegraafkantoor. De beslissing over die zaak is aangehouden tot de vergadering, voordat de begrooting wordt opgemaakt. Den 25 heeft do gemeenteraad van Schagen het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op f 5124.441/2 en van de hondenbelasting op f 235. Aan den Ooievaarsweg, gem. SUeuwe Aiedorp, is den 26 de boerenwoning van P. Wit afgebrand. Van -den inboedel is het grootste deel verloren gegaan, doch het vee werd gered. Alles was verzekerd. Bij kon. besluit van den 26 is aan den ontvanger van de invoerrechten en den accijns op suiker, den heer I. J. van den Bosch te Amsterdam, op verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aan spraak op pensioen onder dankbetuiging voor de trouwe diensten, gedurende meer dan 55 jaren den lande bewezen en benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Bij kon. besluit van den 26 is de aartsbisschop van Utrecht, mgr. P. M. Snickers, bij gelegenheid van zijn gouden priesterfeest bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw. Den 26 is te Zaandam tot onderwijzer aan de openb. school van Westenberg benoemd A. J. Vasbinder te den Ham. De Amsterdamsche Sportclub heeft tegen 7 Mei harddraverijen en wedrennen uitgeschreven. De heer W. A. van Moock, eervol ontslagen com mandant van de brandweer te Amsterdam, heeft zich tot don gemeenteraad gewend mot het verzoek, hem als nog zoodanig pensioen toe te kennen als de raad vermeent te behooren. Het aandeel der gemeente Zaandijk in den waar borg der duinwaterleiding bedraagt over 1890 f 730.30. De door de Vereeniging voor industrieelen te Haarlem te stichten onderlinge vereeniging tegen in validiteit en ongelukken zal tot stand komen: den 24 werd door 46 leden geteekend het waarborgfonds van 50000. De gemeente Medemhlik moet over 1890 90 bijpassen in de kosten van het Rijkstelegraafkantoor, dat 510 opbracht. Het epidemisch, heerschen der mazelen te Efgmond aan Zee is door den geneeskundigen adjunct inspecteur in Noordholland als geweken verklaard Op 1 Januari 1891 werden in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen op het landgoed Coudewater te Rosmalen 437 personen verpleegd227 mannen en 210 vrouwen. De minister van oorlog heeft de korps-komman danten uitgenoodigd de miliciensalvorens met verlof huiswaarts te worden gezondenop den dag van hun vertrek nogmaals uitdrukkelijk bekend te maken met de verplichtingen, hun bij de artikelen 133 en 134 der militiewet opgelegd en hen aan de stipto naleving dier bepalingen te herinneren, namelijk door terstond na aan komst in de gemeente, waar zij gaan wonen, of uiterlijk den volgenden dagzich in persoon ter gemeente-secre tarie aan te molden tot het voor gezien laten teekenen van hunnen verlofpas door den burgemeester. Heineken's Bierbrouwerij-Maatschappij keert over 1889 90 een dividend van f 500 per aandeel uit. De liberale kiesvereeniging «Nieuw leven" te Oude- schild op Texel is, op voorstel van haren voorzitter, teruggekomen op haar onlangs genomen besluit om een adres bij het gemeentebestuur in te dienen met verzoek het aantal stembureaus te vermeerderen. De liberale kiezers te Oosterend, ruim 50 in getal, oorspronkelijk door «Nieuw leven" verzocht, dat adres te willen steunen, beschouwden de zaak als ontijdig en zullen zich van verdere inmenging onthouden. De afgetreden gezant van het duitsche keizerrijk bij het nederl. hof, baron von Saurma Jeltsch is be noemd tot grootkruis der orde van dea Nederl. Leeuw. In den nacht van den 29 op den 30 is te Nijme gen buitengewoon veel sneeuw gevallen er lag gemid deld acht en een halve nederl. duim sneeuw. Te Groningen zijn van 22 December tot 2 Maart 66175 portiën brood en koffie kosteloos uitgedeeld. De giften bedroegen 3L78.06 de uitgaven 1954.18. Het voordeelig saldo groot 1223.88 is in de spaarbank belegd om te dienen als vast reservefonds. Liet de H. IJ. S., die het anders elk jaar doet wegens de guurheid der Paaschdagen, 1.1. maandag geen extra treinen loopen het weder kon toch niet verhin deren dat zoowel de zaal van het Noordhollandsche koffiehuis als die van Cérès te Schagen den 30 flink bezet waren. In het eerste gaf de Schager Harmonie- Kapel haar laatste concert van dezen winterterwijl in «Cérès" eene voorstelling plaats had door een tooneel gezelschap onder directie van den heer L. B. van Sluijs, Eenige voorname firma's te Wormerveer hebben den stationschef aldaar een flink bedrag ter hand ge steld ter verdeeling onder het personeel als blijk van tevredenheid voor de vele diensten, den handel gedurende den afgeloopen winter bewezen. Het ledental van het Kon. Nederl. Aardrijkskundig Genootschap is gedaald tot 664. Het boekjaar 1890 van 't genootschap sloot met een tekort van ruim f 1000 dat vermoedelijk in 1891 zal klimmen tot 1955. Van de 18^ te Utrecht voor de nuttige handwer ken geëxamineerden zijn 116 geslaagd. Den 29 word te Kolhorn voor een als gewoon lijk talrijk publiek door de zangvereeniging «Amicitia' eene openbare uitvoering gegeven waarbij tevens door de kinderen der kleine zangschool" de operette Hein de Nachtwacht" tot groot genoegen der aanwezigen werd uitgevoerd. In den polder Waard en Hroet worden de winter granen grootendeels omgeploegd. Anders moest hierin thans worden gewied en waren vele arbeiders hiervoor noodig. Nu loopen te Kolhorn nog een aantal lieden zonder werk. nemen zullen voelen, in Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer J. Zijp Kz. in uw blad van 29 Maart verzoek ik u be leefd het volgende te willen opnemen: De heer Zijp vergeet, dat men, grondeigenaar zijnde toch ergens woont; en nu is het een feit, dat, als men den aftrek voor onderhoud van wegen en vaarten toelaat, dan in een groot aantal gemeenten de 60 opcenten öf in het geheel niet, of slechts voor een gedeelte zullen kunnen worden geheven. Kan eene gemeente dus de 60 opcenten niet heffen, dan geeft die gemeente volgens de nu nog bestaande regeling cadeau aan de in-, zoowel als aan de uitwonende eigenaren de 40 opcenten op het gebouwd en de 10 opcenten op het ongebouwd. De uitwonende eigenaren profiteeren van dat cadeau ten volle, maar de inwonende eigenaren Hoe zal het men hen gaan De gemeente zal op andere wijze in hare huishouding moeten voorzien en in verband met de overige bepa lingen in het wetsontwerp moet zij hare toevlucht wel tot verhooging van den hoofdelijken omslag en dan in vele gemeenten die inwonende eigenaren ge- dat nu de uitwonenden hen in het geheel niet meer helpen bij het dragen der gemeentelijke lasten zij van veel slechter conditie worden. Bovendien zullen de neringdoenden, die weinig of geen grondbezit hebben, in hooge mate de nadeelige gevolgen ondervinden, als die aftrek voor wegen en vaarten in praktijk wordt gebracht. De minister heeft terecht de beide wetsontwerpen te gelijk ingediend. Zij zijn niet van elkander te scheiden. Ook wij, de heeren Breebaart, Kaan, en ik, hebben die beide wetsontwerpen als een geheel beschouwd. Wij hebben ons niet geplaatst op het eenzijdige standpunt, waarop de heer J. Zijp Kz. zich blijkbaar steltop het standpunt van de zaken uitsluitend te bezien als grond bezitter. Wij hebben de wetsontwerpen èn als grondbe zitters èn als inwoners eener gemeente beschouwd en dan geloof ik, dat de regeling, door ons geweuscht, ver reweg te verkiezen is boven het ontwerp, door den mi nister ingediend Het wetsontwerp tot herziening der regels ton aanzien der plaatselijke belastingen te ver werpen, is zeker het eenvoudigste middol om de gebreken, die daarin zijn, te voorkomen, maar men komt zoodoende geen stap verder om de gemeenten ter hulp te komen en dag er zeer velen zijn, die hulp behoeven, zal wel niemand ontkennen. Bovendien zouden de groote steden zeer door het wetsontwerp worden gebaat en de invloed, die zij in de Tweede Kamer hebben, maakt de verwerping van het geheele wetsontwerp zeer onzeker. Ons doel is bij ons adres geweest, de gebreken in het wetsontwerp aan te wijzen benevens de middelen die onzes inziens voorkomen, dat in vele gemeenten ten platten lande de ongunstige financieele toestand verergerde. Ik zou hiermede eindigen, wanneer mij niet nog iets op het hart lag, dat ik den heer Zijp stellig zou gezegd hebben als ik in de gelegenheid was geweest, de verga dering van Hollands Noorderkwartier bij te wonen. De stellingdaar door den heer Zijp verkondigddat wij onbevoegd zijn, zulke adressen in te dienen, is eenvoudig belachelijk. Ik schrijf de verkondiging dezer stelling toe aan het kortstondig verblijf van den heer Zijp in de Kamer en zal er niet verder over uitweiden. Alleen raad ik hem aan voorzichtig te zijn met het uiten van zulke mee ningen. Zij konden wei eens oorzaak zijn, dat zijn par lementair leven aanmerkelijk bekort werd. Ik woon te lang in Noordholland om niet te weten, dat het oude spreekwoord «Wat de heeren wijzen de boeren prijzen" hier nimmer weder kan worden geduld. D dankzeggende voor de plaatsing, hoogachtend, Anna Paulowna, Uw dw. dr., 30 Maart '91. Th. J. WALLER. Mijnheer de Redacteur Nu de heer J. Zijp Kz. zijn standpunt, op de vergade ring van de «Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier" ingenomen ter be strijding van hot adres der heeren Kaan Waller en mij in uw blad mededeeltverzoek ik u beleefd ter beant woording daarvan, het onderstaande in uwe courant op te nemen. Naar aanleiding daarvan wensch ik op te merken, dat de wetsontwerpen op de vergadering door mij behandeld zijn, uitgaande van het standpunt om zoowel de belangen van de gemeentenarenals die van de groudeigonaren in het oog te moeten houden. Dat standpunt is°ook op de meeting te Alkmaar door de heeren Kaan, Waller eu mij ingenomen door het verband dat tusschen de beide wetten bestaat, kan dat moeilijk anders, over- tuigd als wij waren dat de inwonende landeigenaren ook veel belang hebben bij de gemeente-financiëu. cö cr. "O bo's is oc o CO cö ÖD A De heer Zijp tracht in een paar staten aan te toonen dat, volgens het voorstel van den ministerwaarbij de belasting geregeld wordthet voor de grondeigenaren minder drukkend zal zijn als wauneer de wetten ge wijzigd worden naar den wensch van adressanten. Om die staten door de oningewijden te kunnen laten beoordeelen, acht ik het noodig, art. 242 der wet tot herziening der algemeene regels ten aanzien der plaat selijke belastingen hier te laten volgen, welk art. luidt: «Het getal opcenten op de hoofdsom der grondbelas ting kan zoowel voor de gebouwde als voor de onge- bouwde eigendommen tot zestig, dat der opcenten op »het patent tot dertig gaan. »In gemeenten waar de kosten van openbare wegen «en vaarten geheel of gedeeltelijk ten laste zijn van wa terschappenveenschappen en polders of buurten, komt »het zuiver bedrag dier kosten ten opzichte van do eigen- «dommen, welke in dien last bijdragen, in mindering «van het bedrag, door de gemeente aan opcenten op de «hoofdsom der grondbelasting te heffenten ware de «gemeente aan die lichamen het zuiver bedrag dier kos- «ten vergoedt. Bij verschil in het aantal opcenten krachtens het «vorig lid, in onderscheidene deelen van het grondgebied «der gemeente, kunnen die opcenten in afzonderlijke «kohieren worden uitgetrokken. «Do aanslag van een belastingschuldige wegens opeen- «ten op het patent komt in mindering van zijn aanslag «in de belasting bedoeld bij letter d van art. 240." Ik veroorloof mij door middel van drie staten te laten zien de gevolgen, welke uit onveranderde aanneming van art. 242 der wet kunnen voortvloeien in vergelijking met het verzoek van adressanten. Waar de kosten van wegen en vaarten, door water schappen enz. onderhonden meer bedragen dan de 60 opcenten op de grondbelasting zullen zeer zeker de gemeenten die niet heffen. In dit geval is de toestand aldus flOO,— f 5,— 90,j 4,50 80,4, 70,3,50 60,3, G e e n e. f 6,40 5,76 5,12 4,48 3,88 Wanneer de kosten van wegen en vaarten in een waterschap of polder gelegen, de helft (of iets meer of iets minder) dor som van de 60 opcenten bedraagt, dan kan er op tweeërlei wijze gehandeld wordende eene wijze is, zooals de heer Z ij p in zijnen staat aangeeft en de andere is, zooals die hier volgt 30 opcenten. f 100,f 90,— 80.—; 70,— 60,- 5- 4,50 4, 3,50 3- 1.50 1,35 1,20 1,05 0,90 f 6,50 f 6,40 5.85 5,76 5,20 5,12 4,55 4,48 3,90 3,88 En in gemeenten waar de wegen en vaarten door do gemeenten worden onderhouden zal de uitkomst als volgt zijn GO opeenten. f 100,f 5,— 90,— 4,50 80,4, 70,3,50 60, 3, 3- 2,70 2,40 2,10 1,80 7,20 6,40 5,60 4,80 6,40 5,76 5,12 4.48 3,88 Uit bovenstaande staten blijkt m. i. zeer duidelijk dat volgens de voorstellen van den minister de wetten in de onderscheidene gemeenten zeer ongelijk, en volgens den wensch van adressanten overal gelijk zouden werken. De heer Zijp zegt, dat de grondeigenaren den heeren Breebaart c.s. niet dankbaar behoeven te zijn voor het voorstel in hun adres neergelegd en hij houdt zich over tuigd dat menigeen die nu het adres geteekend heeft, dat niet zou gedaan hebben, ware hem de toeleg duide lijker geweest. Het woord „toeleg", hier door den heer Zijp gebruikt, zou op te vatten ziju alsof wij op eigen voordeel be dacht waren geweest of dat wij althans niet ridderlijk wilden uitkomen voor hetgeen wij wenscheu. Ik zal niet verder over deze uitdrukking uitweiden die zeer zeker als eene insinuatie zou kunnen worden opgevatmaar liever aannemen dat aan den heer Zijp een woord uit de pen is ontsnapt waarvan hij bij het nederschrijven niet bedacht heeft wat door dat woord door zijne lezers kon worden verstaan. De heer Zijpsteeds opkomende voor de belangen van de grondeigenaren vergeet zeker, dat er meerderen zijn, die belanghebben bij de huishouding van den staat en van de gemeenten. M. i. past bet eenen volksver tegenwoordiger het algemeen belang te behartigen en komt het mij derhalve verkieslijk voor, dat, waar het algemeen belang bevorderd kan wordende regeering en de volksvertegenwoordiging dit niet uit het oog ma^ verliezen. Volgens mijne overtuiging wordt het algemeen belang in ons adres op den voorgrond geplaatst en ik verklaar mij bereid dit overal en tegenover ieder te verdedigen. Ten slotte moet ik nog ten sterkste opkomen tegen de bewering van den heer Zijp, in de vergadering geuit, dat door de in de wetten aan te brengen wijzigingen in den geest van ons adres de gemeente-financiën schro melijk in de war zullen worden gebracht,. Winkel, 30 Maart 1891. J. BREEBAART Kz.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3