Opto Mooning te Wijt Kaaspersen. Buitenland. Binnenland. Stadsberichten. Ingezonden Stukken. Advertentiën. Boerenwoning met Erf Protestantsche Vrouwen vereeniging. K"w„d,l 2 Apnl 1891. toch komt ons zulk een pensioen te onbeduidend voor, om er eenige waarde aan te hechten. Dat het niet eerder begint dan met het 70ste levensjaaris in onze oogen echter nog het grootste gebrek. Hoeveel werk lieden bereiken dien hoogen leeftijd Om billijk te zijn moeten wij er echter op wijzendat de duitsche werk man voor zijne bijdrage ook een tegemoetkoming ont vangt, ingeval hij door ziekte of een ongeluk niet meer tot werken in staat is. In dat geval is het bedrag van het pensioen verschillend; het loopt van 72 tot ƒ150 's jaars of van 1,38 tot bijna 3 's weeks. Om deze uitkeering te genieten, moet men 5 jaren om het pensioen van den ouden dag te ontvangen 30 jaren hebben bijgedragen. De bedenking, die tegen hetgeen hier te lande bestaat, wordt aangevoerdligt voor de hand. Was ieder, die werklieden of dienstboden in dienst heeft, nu ook maar lid van den werkgeversbond, dan waren wij werkelijk een heel eind gevorderdzegt menmaar dat is volstrekt het geval niet. In Duitschland moet ieder werkman en dienstbode tegen ziekte en ouderdom verzekerd worden bij ons is het een vrijwillige daad van de werkgevers. Daar ligt het gronte verschil. Werkelijk ligt daar het groote verschilmaar als men nu in Duitschland met wettelijken dwang en staatshulp niet niet verder kan komen, dan een pensioen van 1,38 's weeks op 70 jarigen leeftijd, dan hebben wij geen reden om te klagen dat wij nog niet zoo ver zijn als onze oostelijke naburen. Meer dan een schamele bedeeling is zulk een pensioen niet, en er bestaat gevaar dat de onderstand, die den ouden werkman langs anderen weg ten goede komter door zou verminderen. Voordat men op het voorbeeld van Duitschland er toe overga een deel van de verzekeringspremiën ten laste van den Staat te brengen vrage men zich eens ernstig afof dit wel de goede weg is om het doel te bereiken. Wanneer de Staat eenmaal een gedeelte van de kosten op zich ge nomen heeftkomt men er licht toe, ook de rest te zijnen laste te brengenen dan wordt de zaak niets anders dan een soort van staatsbedeeling op den ouden dag. Wordt er niet een gezonder toestand geboren, wanneer men deze lasten laat dragen door de onder neminghet bedrijf, den persoon, die den werkman in dienst heeft, en ook den werkman zei ven een klein deel van de premie laat betalen, zooals door den werkgevers- bond geschiedt? Navolgingswaardig schijnt ons echter in dit opzicht het voorbeeld van Duitschland dat het te gelijk met de voorzieningen tegen den ouden dag ook die tegen de invaliditeit regelt. Wordt de werkman vóór zijn 60ste jaar invalide, is hij niet meer tot werken in staat of alleen nog maar tot lichten schraal betaald wordenden arbeid geschikt, dan verkeert hij in denzelfden toestand als de gezonde werkman op 60, 65 of 70 jarigen leeftijd. BULGARIJE. In een aan den minister-president Stambouloff gericht schrijven uit prins Ferdinand zijne verontwaardiging over den op minister Beltscheff gepleeg- den moord Hij zegtdat de moordenaars vijanden van het vaderland zijn dit blijkt uit de lage en schandelijke middelen die zij gebruikt hebben in de hoop dat de vermoording van eenige patriotten hunne plannen zal doen gelukken. Hij wenscht Stambouloff geluk met het ontkomen uit het gevaar en hoopt dat de schuldigen voorbeeldig zullen gestraft worden, opdat de laatste spo ren van vijandige elementen in het land vernietigd worden. EHGËLA1VD. Britsch-Indlë. Berichten uit Manipoer houden in, dat de verliezen aan de engelsche zijde bedroegen 1 officier en 15 manschappen gesneuveld 1 officier en 20 man schappen gekwetst en 106 vermist. Ierland. Do candidaat der tegenstanders van Par- nell is te Sligo verkozen tot lid van het Lagerhuis. Hij bekwam 780 stemmen meer dan de candidaat van de aanhangers van Parnell. LUXER BURG. De nieuwe postzegels met de beeltenis van den Groot-Hertog zijn uitgegeven. ZUID-AMERIKA. Den 29 hebben in de repu bliek Chili verkiezingen voor het Congres plaats gehad. De liberalen die de regeering in handen houden ver kregen 90 zetels in de Kamer en 40 in den Senaat. Toen den 1 de heer P.' A. Retel zijne betrekking nederlegde als onderwijzer aan de openbare lagere school te Egmond aan Zee, werd hem door het aan die school verbonden onderwijzers-personeel, eene aangename verrassing bereid terwijl door den heer arroudissements- schoolopziener en den burgemeester der gemeente werd getuigd, dat de werkzaamheid van den heer Retel ge durende zijn veeljarig verblijf aan de school aldaar op prijs werd gesield. Namens den gemeenteraad werd hem een geschenk aangeboden. De heer E. J. Jansen hoofd der openbare lagere school te Lfminen heeft om gezondheidsredenen als zoodanig zijn eervol ontslag gevraagd. Volgens de kiezerslijst te Egmond aan Zee be draagt het aantal kiezers voor den gemeenteraad, de Prov. Staten en de 2e Kamer der Staten-Generaal 82 en te Egmondblnnen 133. Den 1 is van de 3 pet. Rotterdamsche premieleening N°. 33985 uitgeloot met 10000, N9. 17334 met f 1500 en 61718 met ƒ1000. Den 1 is de heor I. Korver te Helder in hooger beroep door het gerechtshof te Amsterdam vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Den 2 is te "Groningen overleden de heer W. J. Hofmansedert 1874 lid van Ged. Staten en lid van de Staatscommissie voor den landbouw. De Koningin en de Regentes zijn den 2 des namid dags te 6 u. 40 min. te Arolsen aangekomen. Te Haarlemmermeer is den 2 tot hoofdingeland van Rijnland gekozen de heer H. A. Hanedoes met 217 van de 222 stemmen. Den 3 is te Haarlem een hooiberg, inhoudende ongeveer 6000 P. hooi, op eeu stuk land in den Romo- lenpolder bijna geheel afgebrand. Bij kon. besluit van den 18 (Staatsblad N.°. 76), opgenomen in de Staatscourant van den 4, is een regle ment vastgesteld voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen. Dit reglement treedt in werking op 1 Mei a, s. Te Assen is op bevel van den officier van justitie gevangen genomen de beeëdigde klerk ter griffie bij de arr. rechtbank aldaar, die tot 1 Januari 1.1. tevens klerk bij den boekhouder-diaken der ned. herv. gemeente was onder beschuldigiug, in de laatste 5 jaren omstreeks f 3000 te hebben verduisterd ten nadeele van die diakonie. Te Amsterdam is een geval van hondsdolheid geconstateerd. De Tweede Kamer zal hare zittingen den 14 des namiddags te 2 uur hervatten. De Rotterdamsche tramweg-maatschappijdie over 1890 8 pet. dividend uitkeert, zal den Dordrechtschen paardentram overnemen. Het voornemen bestaat bij de Holl. Spoorwegmaat schappij te Sandpoort een nieuw station te bouwen. De commissie uit de Tweede Kamer voor de leger- wet komt den 6 weder bijeen. De balans der Nederl. Amerikaansche stoomvaart maatschappij over 1890 sluit met een nadeelig slot van ruim 300.000, zijnde gelijk aan het bedrag der afschrij ving op het materieel. De arr. rechtbank te Middelburg heeft den 3 den souffleur uit Rotterdam, wegens diefstal van horloges uit den schouwburg, veroordeeld tot zes maanden hechtenis. Niet zoo druk als aan de eerste was het bezoek aan de laatste volksvoordracht, die den 3 te Schagen plaats had. Toch hadden de afwezigen ongelijk de heer van Kluijve trad als spreker op met de voordracht van Eliza's vlucht" van B. Ter Haar en «Hondentrouw" van Tollens; de heer SchouteD directeur der «Harmonie-kapel" gaf eene viool-solo de heer Rieu eene op de klarinetde heeren Roggeveen en Hille een duet, getiteld: «de muzikant en zijn kind", terwijl «de Harmonie-kapel" en Euterpe" mede eenige nummers ten beste gaven. Dezer dagen verscheen het vierde verslag van de hier gevestigde crediet-instelling Xoord-Sfollandsch Landhouw-Crediet en wel over het boekjaar 1890, eindigende 31 December van dat jaar. Het maatschappe lijk kapitaal klom van f 153.000 tot f 162 000, waarop f 130.800 was gestort. Evenmin als in vorige jaren werden ook nu verliezen geleden. De werkkring dor vennootschap bepaalde zich weder hoofdzakelijk tot het verleenen van credieten. Van de 340 aanvragen tot een bedrag van f 544.065 werd door den raad van admissie toege staan een crediet van f 463.320 aan 285 personen. Het totaal der gedisconteerde promessen bedroeg f3.368.827.26 tegen f 2.77i.2l0.021/2 in 1889, f 1.883.482.76 in 1888 en f 861.882.83 in 1887. Aan 15 polder- en gemeente besturen werd een gezamenlijk bedrag van f 57 100 aan leeningen verstrekt. De deposito-rekening wijst een uit gebreider omzet aan dan vorige jaren. In het geheel werd gedeponeerd f 1.218.045.53 tegen f 1.138.893.28 in 1889, f 845.787.181/2 in 1888 en f 471.106.681/2 in 1887. Na afschrijving op meubilair ad f 469.47, op huis en erve ad f 500 en van eene buitengewone reserve ad f 2000 bleet te verdoelen een winstcijfer van f 8792.50, waarvan den aandeelhouders 4 pet. over hunne stortingen benevens f 10 per aandeel wordt uitgekeerd. Naar aanleiding van de maatregel, dezer dagen door de Nederlandsche Bank genomen, ten aanzien van het notarispapier, dat zij na 1 Juli niet meer wenscht te disconteeren, acht de directie van het «Noord-Hollandsch Landbouw-Crediet" het gewenscht, binnen korten tijd te beschikken over'het geheele kapitaal. Met dit doel heeft het de inschrijving geopend op de nog niet geplaatste aandeelen. Uit het op de laatste algemeene vergadering der Protestantsche Vrouwen vereeniging te dezer stede, voor de leden uitgebracht verslag over het dienst jaar 1890 91 blijkt, dat sedert het laatste jaar het aan tal werkende leden met drie verminderd is zoodat het getal thans 36 bedraagt. 60 Gezinnen of weduwen wer den onder bescherming genomen. Het hootd-depot (waarover gesteld zijn de dames A. Volkers en Honnée) werd verplaatst naar de Boterstraat en gaf voorloopig, door de goede leiding der commissie, vele redenen tot tevredenheid. Het mag dan ook in alle deelen worden aanbevolen. 50 Vrouwen ontvingen gedurende 5 maan den wekelijks een stuk naaiwerk. Gedurende 6 maanden werd onderricht in de nuttige handwerken gegeven aan 17 meisjes van de onder boscherming staande gezinnen. Op kosten der vereeniging bezochten eenige kinderen de bewaarschool. Eindelijk werden aan 5 meisjes, die twee achtereenvolgende jaren in één dienst waren geweest eerbewijzen en onderkleêren uitgereikt. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 2 Apr. Jan Bijleveld wedr. van Wilhelmina Krijt, en Johanna Margaretha Krijt, wed van Johan Evert Clausing. GEBOREN.' 3 Apr. Nieolaas, Z. van Cornelia Admiraal en Marijtje Kleijmeer. Maria Hendrika, D. van Leendert Zomerdijk en Johanna Geertruida Morsch. OVERLEDEN. 2 Apr. Johannes PetrusZ. van Cornelis Kool en van wijlen Alida Buter8 m. 3 Apr. Nieolaas Vos 12 jaar en 6 m wonende te Rhijnsburg. Mijnheer de Redacteur! Tot mijn groote verbazing las ik in het nummer uwer courant van Vrijdag j.l. de advertentieonderteekend door C. NOBEL uit Sijbecarspel waarbij een afkeurend oordeel word uitgesproken over de door mij in den handel gebrachte K a a s p e r s e n. Ik zeg tot mijn groote verbazing want zoo dikwijls ik bij hen aan wie ik het genoegen had een kaaspers te levereninlichtingen inwon over de doelmatigheid van mijn fabrikaatmocht ik tot mijn groot genoegen uit aller mond de verklaring hooren dat men na eene ervaring van weken en maanden volkomen tevreden was Dat was men niet over de kaaspers. destijds uitgevonden door C. Nobel en gefabriceerd door P. Bot. Die kaaspers had gebreken en juist die gebreken waren de oorzaak waarom die pers geen aftrek vond. Na lang denken en zoeken passen en meten ben ik er achter gekomen wat veranderd en gewijzigd moest worden, om haar in alle opzichten bruikbaar te makendat is mij gelukt en dat is niet slechts mijne meening maar ook. de welgevestigde overtuiging van hendie haar reeds geruimen tijd gebruiken en die dan ook bereid zijn zulks openlijk aan wie het hooren wilte verkondigen. Dat de heeren Nobel en Bot het nu alles behalve aange naam vinden dat mijn verbeterd fabrikaat meer aftrek vindt dan het hunue dat niet schijnt te voldoenlaat zich begrijpen doch of het nu aangaat om per adver tentie ongemotiveerd te waarschuwen tegen mijn fabri kaatwaarover een ieder, die er zich van bedient, de loftrompet steekt, dit moet, dunkt mij, door ieder wel denkend mensch als een onedele handelwijze worden afgekeurd. U voor de opname dezer regelen dank zeggende, hoogachtend Uw Dienstv. I. BAKKER. Mr. timmerman gem. Oterleek. Ondertrouwd J. MULDER en A. VEENHUIJZEN. Heiloo, j2 A ;l lg91 Bergen, r Ondertrouwd C. OLDENBURG Jbz. en A. HENNEMAN. Bergen, 3 April 1891. Ondertrouwd P. GREEUW en E. BAAN. Heiloo, 2 n lsgl_ Hens. broek, 1 Getrouwd: A. VAN D IJ K en G. JONGE S Dd., die mede namens wederzijdsche familie hunnen harte- lijken dank betuigen voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Beemster, 1 April 1891. Ondertrouwd: J. LAKEMAN en T. STAPEL. Bevallen van een levenloos kind M. A. J. BOSMAN-FEITH. Alkmaar, 4 April 1891. Heden overleed, in den ouderdom van bijna 23 jaar' onze geliefde zoon en broeder PIETERna een lang durig doch geduldig lijden van ruim twee jaar. Oudkarspel, Uit aller naam, 3 April 1891. Jn. DEUTEKOM. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, te Amster damin den ouderdom van ruim 72 jaren, voorzien van de H.H. Sacramenten, onze dierbare vader en behuwd- vader, de WelEdel. heer NICOLAAS VAN DER HORST, Wethouder en sinds 27 jaren lid van den gemeenteraad alhier. J. PALEARIv. d. Horst. Edam, 31 Maart 1891. M. PALEARI Jz. Ons lief dochtertje DORA overleed heden morgen, in den aanvalligen leeftijd van 20 maanden. Alkmaar, C. J. GEELS. 4 April 1891. H. M. GEELSPlas. Hartelijk dank aan allen die hunne belangstelling getoond hebben bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden vader en behuwd vader, den heer F. H. HOLZMULLER. Namens allen, S. HOLZMULLER. Voor de vele blijken van deelneming ontvangen ter gelegenheid van het overlijden van mijnen innig geliefden echtgenoot, Mr. J. W. MOÜTON in leven President der Arrondissements-Rechtbank to Alkmaar, betuig ik mede namens mijne kinderen mijnen hartelijken dank. Alkmaar, A. M. H. MULDER, 3 April 1891. Wed. Mr. J. W. MOUTON. op Donderdag 33 April 1891, voormiddags 11 nnrin de herberg »'t Vergulde Paard", aldaar, ten overstaan van den Notaris HENDRIK JAN DE LANGE, van: Eene goed onderhouden te Koedijk, sectie A No. 655, groot 6 aren, 35 centiaren. Toebehoorende aan den heer P, STAM Jz. Nu afloop der veiling ten huize van den eigenaar: verkoop van eenige roerende Goederen Bouwgereedschappen en Rommel. Inlichtingen ten kantore van den Notaris ts verkrijgen, aan de Breedstraat, te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2