v n u i a (i No. 43. Drie en Megentigste Jaargang. 1891. 10 APRIL. Officieel Gedeelte. Oproeping. Stremming van liet verkeer. Kleedenklopperij, Buitenland. FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. Binnenland. Novelle Tail P. F. BRUNINUS. klIAARSCHË C0I1 Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers OOI». Prijs der gewone Advertentiën Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Zij die eenige inlichtingen kunnen geven omtrent A d r iana van Heuikelum, weduwe van Jacob de Groot, worden beleefd verzocht dit zoo spoedig mogelijk ter gemeente-secretarie te doen. Burgemeester en Wethouders van Alk m a-a r brengen ter algemeene kennis dat wegens her stelling DE DRUG IX DE GKORTE ItKI'lN- lAAW in den Stadshouttusschen de begraafplaats en het Zwaantjevan af 13 April tot nadere aankondiging voor het vefkèer met rij- envoertuigen gesloten zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 7 April 1891. De Secretaris, Nuhotjt van der. Veen. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoekmet de bijlagen, van WA. TIMMER om vergunning tot het oprichten van eene kleedenklopper ij, op het drf van het perceel aan het Achterfnidsen, wijk C, No. 9, en dat op Woens dag, 22 April 1891, 's middags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in'te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 April 1891. De Secretaris', NUHOUT van der VEEN. Dl IT.*»C18fl GA D. De regeering heeft besloten een eskader naar de chileensche kust te zenden tot bescher ming barer onderdanen in Chili. Drie kruisers, met eene bemanning van 3000 man zijn uit de chineesche zee waar.zij kruisten, daarheen gezonden. Eene te Dresden gehouden vergadering van sociaal democraten besloot de door de werklieden in eenige landen voorgenomen werkstaking op 1 Mei niet aan te bevelen omdat de omstandigheden daarvoor niet gunstig waren doch op 3 Mei eene feestelijke betooging te honden. De Nordd. Allg. Zeitung komt in een officieus artikel op tegen de geruchtenin eenige bladen weer ver spreid dat de staatkundige toestand in Europa reden tot ongerustheid zou geven. Het verleenen van de Andreas-orde door Keizer Alexander aan president Carnot wordt door het blad uitsluitend beschouwd als een bewijs van erkentelijkheid voor de ontvangst, aan den czarewitch in Fransch-Ihdie ten deel gevalien. De 25) o— Ik had na eene uitmuntende gelegenheid om mijn goede, liehtgeloovige vrouw onder een vloed van verwij ten te overstelpen, maar het ligt nn eenmaal in mijn aard, me soms vreeselijk boos te maken, als ik ongelijk, en daarentegen heel kalm en toegevend te blijven als ik gelijk heb, vooral als de tegenpartij het hoofd buigt. «Ik begrijp niet-," zei ik effen, «dat Louise je jnist dit briefje niet heeft laten lezen." Dat begrijp ik ook niet," zei mijn vrouw, nog strak op het papier starende. «Jo wist natuurlijkhernam ik op eveu kalmen toon «dat hij haar schreef. Maar we zullen dit maar laten rusten. Zeg me eens, Cateau, wat je denkt van mijnheer van Parelmans plannen." Mijn vrouw bedacht zich lang. Toen antwoordde ze - de ongelukkige Ik geloof, dat hij in de onzekerheid waarin hij verkeertin een vlaag van wanhoop, zooals verliefde menschen kunnen hebben dit briefje heeft ge schreven. Hij weet dat ge hem ongenegen zgt. »Gebruik uw verstand Cateauviel ik haar in de réde. «Als hij het ernstig meende, had hij den konink lijken weg gevolgd. Maar ge merkt toch weldat niet ikmaar mijnheer's hoogwelgeboren papa als het struikel blok wordt voorgesteld. Ziedaar, neem d.e briefjes mee, en lees die flanwigheden. Dit eene zal ik wel bewaren misschien komt het me nog te pas. Het is een aardig epistel, en ik ben er Louise dankbaar voor, dat ze ge noeg vertrouwen in haar vader stolt om het hem ter inzage te geven." Mijn vrouw ging met de geurige briefjes heenzonder berichten over de verplaatsing van russische troepen zijn volkomen ongegrond. Rusland is nog bezig met de ten uitvoerlegging van het voor eenige jaren aangenomen plan voor de landsverdediging en daarbij heeft de russische regeering onlangs besloten tot verandering der infanterie geweren een maatregel, waartoe men in onrustige tijden niet overgaat. «Wanneer .Rusland nu en dan met het oog op de volken in Oost-Azie eene dreigende houding aanneemtdan behoeft Europa zich daarover niet onge rust te makeu zoolang de internationale betrekkingen in stand worden gehouden. En de internationale toestand is zoo kalm' en geruststellend, dat, mochten onbeduidende geschillen voorkomen deze gemakkelijk door de diplo matie kunnen worden opgelost." EWGEIiANTD.. Vele bladen, die de te Parijs en Brussel gebonden congressen bespreken achten de be paling van den werkdag op 8 aren wenschelijk en ge- jooven dat deze maatregel goede gevolgen zal hebben FRANKRIJK. Den 5 zijn te Bougival 10000 poot- zalmen en 30000 poot-forellen, afkomstig van bet aqua rium op het Trocadero in de Seine neergelaten om die rivier te bevolken. Volgens officiëele opgaven worden in 63 departemen ten geregeld wedrennen gehouden en zijn er in het Rijk 256 renvereenigingen. Te Grenoble is eene italiaansche dierentemster Lucie Rosita, 19 jaren oud, door eene leenwin aangevallen en zoo deerlijk gehavend niettegenstaande het aan haren op haar geschreenw toegeschoten broe'dergelakt was haar te ontzettendnt zij in zeer bedenkelijken toestand ver keert. Emile Zola is gekozen tot voorzitter van hefr comité der vereeniging van letterkundigen te Parijs met 17 van de 23 uitgebrachte stemmen. OOSTENRIJK IIONUAUÏJE. De Keizer heeft achttien nieuwe leden van het oostenrijksche Heerenhuis benoemd. De meeste leden hebben geen staatkundig verleden. SPANJE. In den Senaat verklaarde de minister-pre sident Canovas, toen hij den 6 over den socialen toestand sprak dat de regeering alle wettige betoogingen toe staan maar krachtig die der anarchisten onderdrukken zou. Over het arbeidsvraagstuk sprekende, zeide hij, dat hij bet zeer moeielijk achtte, den duur van den arbeids dag vast te stellen. Daarvoor zon eerst overeenstemming tusschen alle volken' noodig zijn. De eerste stap tot een dergelijken maatregel zou door de regeeringen der groote industrieele mogendheden genomen moeten worden. Den 7 diende hij een wetsontwerp in tot regeling van de zon dagsrust. Voorts zeide hij in den loop der beraadslagin gen dat de rechtvaardigheid en de eer eischendat de openbare schuld steeds worde geëerbiedigd. Volken, die een beroep moeten doen op het krediet, kunnen geen belasting heffen van de renten der schuld. Hij geloofde, dat de inkomsten vermeerderen zouden ten gevolge van het herstellen der invoerrechten en voegde er bij, dat de een woord te zeggen, en ik bleef alleen. 'Ik sloot het bil- jet in mijn lessenaarwandelde nog etn poos op en neer in mjjn kamer, die me spoedig te eng werd, en toen ging ik naar den tuin, werktuigelijk naar de achter deur. Het werd donker, en daar zag ik eensklaps een gedaante de achterdeur uitglippen. Een oogenbük later boorde ik de deur sluiten en grendelen, ik keerde terug; bij de tuindeur vond ik Betje. «Heb-je ge'sloten, Betje?" vroeg ik. «Jameheer;" «Heel goed, meisje; maar je hadt dat wel aan kaatje kunnen overlaten; het is haar v^erk." Verder niets; maar voor hot gemak spijkerde ik den volgenden morgen de achterdeur dicht. XIII Toen ik dit gewichtig werk had verricht, ging ik voor mijn schrijftafel zitten, om aan Parelman te schrijven, fk nam een groot vel postpapierdat ik heel zorgvul dig op mijn schrijfleggerdien ik vooraf had afgestoft neerlegde. Ik nam ook een nieuwe penik vond den inkt in mijn inktkoker te dik en deed er verschen bijik verzuimde geen enkele voorzorg, die een nederig sterve ling neemt als hij een brief moet schrijven aan een mach tige der aarde. Toen stak ik mijn rechterhand uit de mouw, doopte mijn pen in den inkt en er viel een dikke inktvlek op mijn sneeuwblank papier. Dat gebeurt meer als men de inktkoker pas heeft aangevuld, maar het was toch' een slecht begin. Ik keek in gedachten op die kleine Zwarte Zee en ik moet er op dat oogenbük hebben uitgezien als iemand, die, met goede bedoelingen toegerustonverwacht een o.orvijg krijgt. Zoo n inktoog kan iemand al heel zonderling aankij ken. Ik herinner me, dat ër eens een traan uit mijn pen op een groot formaatzegel vielzoo groot als mijn hand, bij wijze van spreken eu ik had do onhandig heid hoewel ik het met mijn tong deed die Zwarte Zee op jte likkenzooals ik dat op school had geleerd. regeering voornemens was, eene beschermende handels- staatkunde te volgen. Ten gevolge van verzakkingen is het verkeer op den Noorderspoorweg gestremd. ïWITSERL AiXD. Aan den ingenieur Koeehlin van het huis Eiffel te Parijs is concessie verleend voor den aanleg van een spoorweg op de Jungfrau. Bij de verkiezingen ter vernieuwing van de Uitvoerende Macht in het kanton St. Gallen hebben de gemeenschap pelijke oandidaten der conservatieven en democraten met eene meerderheid van 4000 stemmen de overwinning behaald tegenover do radicalen wier hoofd dr. Kurte° na 20 jaar zijnen post bekleed te hebben het bewind neerlegt. Bij do gemeentelijke verkiezingen te Lugano zijn de gematigde liberalen door voorstanders van de omwente ling in September 1.1. vervangen. RÏISIjAÏND. Aan grootvorst Michael Michailowitsch, neef van Czaar Alexander, geb. in 1861 en officier bij de garde is ontslag verleend uit den russischen krijgs dienst. De regimenten van welke de grootvorst chef was zullen voortaan niet meer met zijn naam genoemd worden. XEREEXIGRE STATENJ. In het westen begint de griep te vermindoren. In de mijnen van Candelaria en Nevada stierven tijdens het heersehen der epidemie 100 van de 600 werklieden. EGYPTE. De regeering en de Suez-Kanaalmaat- schappij zijn het eens geworden over het aanleggen van een spoorweg van Ismaïüa naar Port-Saïd uitsluitend bestemd tot net vervoeren van reizigers, brieven, en goe deren ten behoeve van.de maatschappij. ZITID-APMI BA A. Den 7 is in tegenwoordigheid van de heeren Krüger en Joubert de opening van den Natalspoorweg naar Langeneck aan de transvaalsche grens plechtig gevierd. De gouverneur van Natal ontving heide heeren aan de grens en bij hunne aankomst werd een geschut salvo gelost. Er heerschte groote geestdrift. Met een feestmaal ter eere van de heeren Krü°-er en Joubert werd de feestelijkheid besloten. aUIM-AMEKlKA. Telegrammen van den 7 be vestigen de reeds in omloop zijnde berichten, dat een gedeelte van de troepen der regeering van Chili in het noorden der republiek tot de congrespartij overgeloopen is. Tweede Kamer. Post- en telegraafkantoor te Amsterdam. Het ingediende wetsontwèrp tot onteigening voor het stichten van oen nieuw kantoor en voor en ten behoeve van de verbreeding van de Hniszittensteeg en -van de Korte Hniszittensteeg strektom een aan de eischen van den dienst beantwoordend gebouw te doen ver rijzen op de plaats waar het kantoor sedert 1753 is Dat niettemin het zegel bedorven was en ik het betalen moest, spreekt van zelf. Het eerste zou me heel kalm hebben gelaten maar het laatste deed me smartelijk aan, want in dien kostelijken tijd mijner jeugd bedroeg mijn maandelijksch salaris de ronde som van tien galden. Iedereen die bij ondervinding weet wat een jongmensch met tien gulden in de maand kan doenzal wel be- vioeden, d*t men zich met zulk een inkomen niet te veel aan de liefhebberij moet overgeven van inktvlakken op zegels te storten. Ik dachtal kijkende op het zwarte oog, aan het be klad zegel mijner jeugd terug, en zuchtte, niet om de klad maar om mijn jeugd die nooit terugkwam en al zoo ver achter mij lag. Ik legde het bedorven blad pa pier tei zijde, nam een nieuw vel en doopte nu voor zichtig mijn pen ten halven lijve in den inkt, schudde ze nog eens uit en schreef bQvenaan rechts de dagtee- kening. Ik had ze ook onderaan kunnen schrijven, maar het kwam me voor, dat dit te familiaar was in een brief aan een millionair-oud-minister. Ook won ik er tijd mede, want ik was het nog niet met me zelf eens hoe ik schrijven zou. Toen begon ik «Hoogwelgeboren Heer", met groote letters en voluit met een uitroepingsteeken er .achter. Na lang peinzen schreef ik eindelijk «Mag ik UHWgeb. om een kort onderhoud verzoeken Ik wenschte UHWgeb. over dienstzaken te spreken; ook over andere belangen van intiemen aard. Indien UHWgeb. zulks goedvindt, zal ik het voorrecht hebben, mij tus schen drie en vier uren bij UHWgeb. aan te melden." Toen ik_ dit prachtig stuk had ingesloten en verze geld, was ik verbaasd over miju eigen onbeduidendheid. 01 was dit epistolair stuk iets anders dan een alleron beduidendst proefje van briefstijl, dat de onbeduidendste kantoorklerk van tien galden per maand ten minste even goed, zoo niet beter,'zou hebben geleverd? Nu dit briefje sinds eenigen tijd tót de geschiedenis behoort en ik alweer beter .over het verleden kan oor- deelen dan toen geloof ikdat ik in mijn tienguldens- tijd zou begonnen zijn aldus: «Met de meeste beschei-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1