gevestigd; de noodige meerdere raimte kan worden ver kregen door onteigening van zoowel ter rechter- als ter linkerzijde daarvan gelegen perceelen. Ijp plaats is gelegen in het midden der stad en het feitdat de Staat éigenaar is van een aanzienlijk deel der benoodigdo perceelen, heeft een ganstigen invloed op het cijfer der kosten. Met inbegrip van de voor den post- en telegraafdienst te onteigenen perceelen aan den eenen kant tot aan de «Port van Cleve" en aan de andere zijde tot aan de verbreede Hniszittensteeg, zal eene oppervlakte van 2379 vierk. el worden verkregen. Die ruimte wordt volstrekt noodig geacht met het oog op de eischen van den dienst en van het publiek. Voor bet te stichten nieuwe gebouw zijn de bouw plannen in bewerking. De bouwkosten worden op onge veer 800.000 begroot. Met het oog op de steeds, toenemende uitbreiding van het verkeer in de nabijheid van het post- en telegraaf kantoor, in verband met de bestaande plannen van het gemeentebestuur van Amsterdamtot den aanleg van een breeden verkeersweg van de in z. w. richting ge legen bnurten wordt tevens de onteigening ten name van de gemeente Amsterdam voorgesteld van de perceelen-, noodig voor de verbreeding van de beide Huiszittenstegen. Het voornemen bestaat enkele perceelen, die later deel zullen uitmakon van de verbreede Huiszittensteeg aan de gemeente over te dragen in ruil voor eenige stukken gemeentegrond noodig voor het te stichten post- en te- legraafgebouw. De gemeente geeft aan den Staat kos teloos gedurende den bouw in gebruik het terrein, noodig voor het- tijdelijk post- én telegraafkantoor en gelegen op het Damrakalwaar de aanwezige loods door den: Staat voor 10.000 is aangekocht. Naar aanleiding van de in een bezwaarschrift gevoerde bewering dat de verbreeding van de Huiszittenstegen niet is een werk van algemeen nut, zeggen de ministers van waterstaat en binnenl. zaken onderteekenaren des- memorie van toelichting tot dit wetsontwerp, geheel te deelen in de meening van burg. en weth. van Amsterdam, dat die verbreeding, zoo met het oog op den te vormen nieuwen verkeersweg als met het oog op bet drukke verkeer in de nabijheid van het post-en telegraaf kantoor, te beschouwen is als een werk van algemeen belang. Den 2 is eene boerenwoning, genaamd «het Veer huis", met 32 bunders weiland te Krommenie en Uitgeest, voor 55,017 buiten de kosten in het openbaar verkocht aan den heer P. H. Kaars Sypesteijn te Heemstede. Den 4 is te SSes-klioUt oen negenjarig knaapje van C. E., aan den Bobeldijk, al spelende in het water gevallen en verdronken. Den 5 hebben de .timmermansknechts te Heoren veen besloten, in plaats van 12 centen, 14 centen loon per te vragen waarin alle timmerbazen, één uitgezon- uur derd, toegestemd-hebben. Den 5 des avonds is te Hengéloo een wisselwach ter door een trein overreden en gedood. In den nacht van den 5 op den 6 is te Herken bosch op den stationschef eene poging tot moord gepleegd door een, in de nabijheid wonende, herbergier, die de wijk naar Pruisen schijnt te hebben genomen. De stationschef ontving in het rechterbeen een schot hagel vermoedelijk uit een jachtgeweer. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot notaris te Terschelling de heer F. de Wit, candidaat-notari: te Zaltbommel. De gemeenteraad van Zutfen beeft den 6 het- brug geld bij de IJselbrug afgeschaft en 200 subsidie nit .dé gemeentekas verleend voor de op 6 en 7 Juli a.s. houden algemeene vergadering van de Nederl. Maat schappij tot bevordering der geneeskunde. De gemeenteraad van Zwolle beeft den 6 aan de beeren Ribbink, van Bork en Co. te Amsterdam ver gunning verleend tot het aanleggen pn exploiteeren van een telefoonnet. Bij kon. besluit van den 6 is aan prof. B. Wijn- veld op zijn verzoek met ingang van 16 October a.s. eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijks- Academie van beeldende kunsten ie Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioen Den 7 Was voor het bouwen van een nieuwe sto kerij zuiverbuis machinekamer enz. en bet maken van fundeeringen voor ovens en toestelleh voor gasfabricage en daarmede in verband staande werken voor eene uit breiding der gasfabriek to Zaandam de beer A. F. Slees wijk te Amsterdam voor 21150 de laagste inschrijver De minister van oorlog beeft den 8 de kazerne gebouwen te Amsterdam in oogenschouw genomen De Zaanlaudsche Assurantie-Compagnie voor brand en binnenlandscbe vaart keert, over 1890 geen dividend uit. Tot hoofd der christelijke- school te Woriner- veer is benoemd de heer H. B. Alers te Burgwerd tot onderwijzeres te Na ui; ma, gemeente Assendelft, mej. A. Reijers te Kampen. Het kohier van den hoofdolijken omslag te Zaan dijk voor 1891 is vastgesteld tot een bedrag van 8319,29 '/a. Te Utrecht hebben een luitenant en een student met de pistool geduelleerd op 25 pa& afstand. Geen van beiden werd getroffen. De justitie heeft zieh met de zaak ingelaten. Den 7 vergaderden in «het' Noordhollandsch Koffie huis" te Schagen de dames, beeren en genoodigden van het Nutsdepartement aldaar, om te luisteren naar de voor lezing van een paar stukjes proza en poëzie door de heeren Van Kluijve en De Heer en te genieten van het lief ge luid der leerlingen van de departementale zangschool. Nu, de elf nummertjes van het programma werden door de kinderen wezenlijk heel lief -gezongen en wij vonden het zeer begrijpelijk, meldt onze verslaggever, dat de aanwezigen eene herhaling van een der aardigste stukjes begeerden en dat devoorzitter den heer Ter Linden, den onderwijzer der zangschool, allen lof toezwaaide voor zijne uitstekende leiding. Naar het schijnt, beschouwen de socialisten Sclia- gen als een uitstekend veld voor het uitzaaien van hun ontevredenheidszaad, want niet alleen, dat daar achter eenvolgens de heeren v/d Veen, Domela Nieuwenhuis en Helsdingeu éénmaal voor het jjubliek optraden, maar de hoofdman der socialisten zal nu ten tweeden male daar verschijnen, hoogst waarschijnlijk op zondag, den 26 April. De Koningin-Regentes is opgetreden afe bescherm vrouw van de vereeniging Het Nederlandseh Rundvee- Stamboek.. Tot hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpol der zijn herkozen de beeren P. Koppes met 330 en J. van Zijverden Jbz. met 329 stemmen en is gekozen de heer M. J. Tiele met 2Ö7 stemmen. - De Prov. Staten van Groningen hebben tot lid Van Ged. Staten gekozen den heer L. Dijkhuis, burgemeester van Ulrum, met 21 stemmen tegen 20 stemmen op den heer J-. Sijpkens, burgemeester van Bellingwolde. De Haarlemsche Bankvereeniging firma Teding van Berkhout en de Clercq keert over 1890 10 pet. uit tegen 9'/., pet. over 1889; de reserve is geklommen'tot 72648,. zijnde 48^2 pet. van het. gestorte, kapitaal. De gemeenteraad van Winterswijk heeft besloten de veldwachters tegen invaliditeit en ongelukken te verzekeren en te htfnnen behoeve een ondersteunings fonds te vormen, door jaarlijks een nader te bepalen be drag bij de Rijkspostspaarbank be plaatsen, om later uit dat fonds z.oo noodig pensioen te kunnen betalen. - Het in de vorige week te Utrecht vergaderde derde nederlandsche natuur- en geneeskundig congres beeft met algemeene stemmen f 200 afgestaan aan het zoölogisch station te Melder tot het koopen eener schuit en aan den heer dr. P. G-. F. Frowein aldaar 300 toegekend tot het aankoopen van een instrument, noodig voor zijn wetenschappelijk onderzoek. Het lid van den gemeenteraad van Amsterdam., de heer Gerritsen, heeft aan de besturen der bouw- en aanverwante vereeniginge-n aldaar eene vragenlijst ter beantwoording toegezonden, ter verkrijging van de noodige gegevens om in vereeniging met het raadslid Treub aan den gemeenteraad een voorstel iri te dionen betreffende het opnemen eener bepaling omtrent een minimum loon en een maximum arbeidstijd per etmaal of per week in concession en bestekken, van het gemeentebestuur uitgaande. Uit de toelichting tot het wetsontwerp tot stichting van een nieuw postkantoor te Amsterdam blijkt o. a., dat het nieuwe gebouw eene oppervlakte zal hebben vaii 2379 vierk. el; de tegenwoordig in gebruik zijnde opper vlakte bedraagt 1261 vierk. el; dat in 1860 het post kantoor zuiver opbracht 339,934 en het telegraafkan toor -179,075, welke cijfers in 1889 geklommen waren tot f 1,354,894 voor eerstgenoemd en tot 301,755 voor laatstgenoemd kantoordat bet tegen woordige post kantoor in 1854 gesticht is op het terrein van den in 1753 voor 45000 aangekochte stadspaardenstal, met 3 daarbij behoorende woningen, waaronder ook de stads-apo- theek en van een in 1854 voor j 26620 aangekocht aan die panden belendend perceel. De gezamenlijke kosten van dat gebouw hebben 125658 bedragen. - De in 1865 te Helder opgerichte afdeeling der Nederl. Vereeniging van gerechtigden tot bet dragen van het Metalen Kruis is dezer dagen ontbonden omdat de meeste ledende gebreken van den ouden dag onder vindendeniet meer in staat zijn de vergaderingen te bezoeken. Hare bezittingen herinneringen aan de dagen denheid veroorloof ik mij de vrijheid, een beroep te doen op uwe welwillendheiden indien bet mij vergund zij tevens op de vriendschappelijke gevoelens waarvan UHWgeb. mij in vroeger tijd wel de bewijzen hebt ge lieven te geven en die altijd nog in mijn portefeuille een eerste en dierbare plaats zuilen innemen enzoo- voort. Ik zou verder, om mijn fraaien stijl te doen uit komen nog veel meer fraais hebben gezegd waarvan ik natuurlijk niets meende, en wellicht ware ik geëin digd met een schitterend vuurwerk van lof af te steken voor den uitstekenden staatsman#den vriend mijner jeugd dien ik had leeren verachten ik bedoel waar- deeren. Enfin het papier is geduldig en de verbeel ding van jongelui soms rijk. Ik zond mijn brief, met rood lak verzegeld naar Bosch-en-Dalen bestemde voor dien estafette-dienst een jongmensch dat ik pas als kopiist in dienst had genomen. Hij was gewoon handschoenen te dragen en dit was de reden waarom ik hem en niet Gerrit, de gewichtige taak opdroeg, mijn brief aan zijn voornaam adies over te brengen. Toen ik hom het epistel ter hand stelde inspecteerde ik nauwlettend, zijn handschoenen en uit het oogpunt van zindelijkheid vond ik het resul taat van mijn onderzoek vrij bevredigend.. Ik klopte het jongmensch op den schouder en zei«Ga, mijn zoon, en breng me het antwoord mede." Na verloop van een nnr ontving ik het mondeling bericht dat »het goed was". Dat ik nieten mijn zomerjasje naar Parelman ging, spreekt van zelf. Mijn vrouw en dochter vermoedden, dat er iets bijzonders op til was, en Catean was er de vrouw niet naar om me in mijn zwarte jas te laten uitgaan zonder me vooraf in het verhoor te nemen. «Ik ga naar Parelm&nzei ik oneerbiedig genoeg. «Ik moet hem spreken over de onteigening «En misschien over iets anders vroeg ze, me strak aanziende. «Misschien antwoordde ik koeltjes. «Ik zon "dat maar niet aanroeren zei mijn vrouw een weinig benepon. »'Wat niet aanroeren?" vroeg ik, mijn jas toeknoo- pende. «Welde zaak tusschen zijn zoon en Lonise. Dat zouontijdig en onkiesoh zijn en alleen geschikt om in eens aan alles een einde te- maken Ik schoot in een lach en li,ep de kamer nittoen stak ik het hoofd nog eens door de deur,, en ik zag mijn vrouw me met- groote oogen nakijken. »Wees gerust,' Catéau," zei ik, nog altijd lachend. Maar mijn vrouw was niet gerust; ze snelde me na en smeekte me, toch kalm te zijn; ik moest vooral beden ken dat niet de vader vau het meisje, maar wel die van den «galant", zoo zei Catean, het eerst de zaak moest aanroeren. «Dit weet ik, goede ziel," zei ik, «en vertrouw nu maar cp mij. Je ziet hoe netjes ik me heb gekleed om mijnheer van Parelman onder de oogen te komen en je kent me genoeg om te weten dat ik noch me zelf en veel minder u en Louise, in gevaar zal brengen om voor «onfatsoenlijke menscben" te worden gehouden. Tot straks." Wordt vervolgd. van 183031 zijn aan dé zorgen va» het gemeente bestuur toevertrouwd. Benoemd tot gemeente-geneesheer te Akersloot met half April de heer J. Maats te*Zegveld. De minister van justitie heeft door tusschenkomst van de commissarissen des konings in dë verschillende provinciën aan de gemeentebesturen eene lijst van vraag punten met betrekking tot de jacht im elke gemeente doen toekomen r met verzoek ze vóór 1 Juni ingevuld te-rng te mogen ontvangen, vergezeld vanhunne beschou wingen. Den 7 des nachts is de vischschuit IJmniden ,15 schipper Gravenmaker, bij Wijk aan Xec gestrand de bemanning, werd gered. De Eerste Kamer heeft den 7 in de afdeelingen o.a. onderzocht de postwet de suikerwet enz. Volgens het verslag van het Nederlandsen Panop ticum te Amsterdam over 1890 werd die inrichting bezocht door'89261 personen tegen 77240 in 1889: de opbrengst van het koffiehuis klom van 145.763 tot ƒ150.351. Van het winstcijfer, groot 29466, werd 2466 besteed tot afschrijving en 27000 tot uitkeering van 3 pet. dividend. Tot deskundigen bij de akte-examens (art. 56a der wet op het lager onderwijs), welkg te Amsterdam wor den-afgenomen, zijn benoemd de heeren voor lezen en ne derl. taal: A. S: Scheevers enM. Mieras, hoofden van openb. scholen; voor rekenen H. Bijlevsld, directeur der bijzondere kweekschool, en J. A. Bakker hoofd eener bijzondere schoolvoor geschiedenisM. J. IJzerman, directeur 2e H.B. school voor jongens; voor aardrijkskunde: H. Ver hagen, hoofd eener openb. school; voor opvoeding en onderwijs: D. van Pelt, hoofd eener openb. school, allen te Amsterdam-;, voor kennis dar natuur: P. H. van- der Leij, directeur der Rijks kweekschool te Haarlemvoor den zang: G. J. H. Beijerlé, onderwijzer aan de gemeen telijke kweekschool; voor teekenen: de heeren Wierink en W, Meerwald;.- voor nuttige handwerken de dames Testas en Kroeze, allen te Amsterdam voor-gymnastiek: de dames Pcötbuma te Zaandam en A'ler te Amsterdam en.i de heeren P. 0. Adrian èn J. A. van der Booni aldaar. De Algemeene Hypotheekbank te Amslfniai» geeft tegen 100 pet. 300.000 4 pet. pandbrieven aan toonder uit, verdeeld in stnkken van 1000 en 500; de in schrijving is opengesteld op den 10. Gekozen tot heemraad van Öen polder de- Uage BSoeli, onder Hoogwoud en Opmeer, de heer Jb, Appel t© Hoogwoud. De Zwoische tramwegmaatscbappij keert over 1890 geen dividend uit. Het saldo der winst- en verliesre kening, groot 546,51, is geheel voor afschrijving bestemd. TBACÏEM K1ÏTEV POSTERS JEA IS TELESBAPII1E. Bij kon. besluit van den 31 Maart N°. 23 zijn, met ingang van 1 April, de bepalingen 'omtrent het personeel der posterijen en der telegrapjiie herzien en voor beide dienstvakken zooveel mogelijk gelijke regelen vastge steld. Daarbij zijn de kantoren in acht klassen gerang schikt de postkantoren naar gelang van den zuiveren, ontvang, de telegraaf kantoren naar gelang van het aan tal telegrammen. Die rangschikking geschiedt telken jare in de maand Juli naar de uitkomsten van het vorig jaar. Voor nieuwe kantoren geschiedt zij voor de vermoedelijke- uitkomsten gedurende het eerste jaar na de opening. Klassen der postkantoren: lekl. boven f 320,0002de 160,000—f 320.000, 3de f 80.000 - f 160,000, 4de f 40,000—f 80,000, 5de f 20,000-f 40,000, 6de f 11,000—f 20,000 7de f 5000-f 11.000, 8ste beneden f 5000. Die rangschikking is als volgt Klassen der telegraafkantoren: 1ste kl. boven 150,000, 2de kl. 90,000-150,000, 3de kl. 60,00090,000, 4de kl. 30,000—60,000, 5de kl. 20,000— 30,000, 6de kl. 11,000—20,000, 7de kl. 5,000— 11,000 8ste kl. beneden 5000 telegrammen. Aan deze klassen zijn de volgende jaarwedden verbonden: a. Postkantoren 1ste kl. f 3900 5000, 2e kl. f 3400—3800 3e f 2900—3300, 4e f2400—2800 5e f 1900—2300, 6e f 160018Ó0 7e f 1300-1500, 8e f 800—1200. b. Telegraafkantoren: le kl. f 29004000 2e kl. f 2600—2800, 3e kl. f £400—2500, 4e kl. f2100 —2300, 5e kl. f1900—2000, 6o kl. f 1600—1800, 7e kl. f 1300—1500 8e kl. f 800—1200. De nieuwe regeling van de jaarwedden gaat in met 1 April 1892. De jaarwedde van de directeuren-brievengaarders bedraagt f 900— 2000 die van de directeuren der spoor wegkantoren van f 25003500. De controleur voor de fabricage der postzegels geniet eene jaarwedde van ten hoogste f 2200; de graveur bij de poststempelfabriek eene van ten hoogste f 2000. De jaarwedde van afzonderlijke inspecteurs bedraagt f 3000—f 4000. Er kunnen ook inspecteurs der ver- eenigde diensten benoemd worden onder den titel van inspecteur der posterijen en der telegraphie aan wie adjunt-inspecteurs toegevoegd kunnen worden. De jaar wedde van die inspecteurs bedraagt van f 3600f 4200, die van adj. inspecteurs van f 2400f 3000. De gemeenteraad van Assen heeft ten dienste van de oefenings- en schietterreine'n voor het nieuwe garni zoen voor ruim 50000 aangekocht ongeveer 500 bun ders heidegrond tusschen Assen Smilde en Hooghalen. Deze terreinen zullen door den aanleg van twee water leidingen waarvan de kosten op f 1600 geraamd zijn droog gelegd worden. De door het Rijk te betalen huurprijs is op f 1200 vastgesteld het verschil tusschen de rente van het op te nemen kapitaal en de vastgestelde huur- som wordt ruimschoots vergoed geacht door de indirecte voordeelen, welke de gemeente van het groote garnizoen zal genieten. De minister van binnenl. zaken heeft voorloopig ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in 1891 gehouden zullen worden de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor lager onderwijs in de fransche taal, in Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli, en die voor middel baar onderwijs in December, des noodig aanvangende in het laatst van November; die voor de engelsche en hoogduitsche taal, zoo voor lager- en voor middelbaar onderwijs, in Augustus des noodig aanvangende in het laatst van Juli; die voor de gymnastiek, zoowel voor de acte

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2