No. 44. Urie en Wegentigste «if aar gang-. 1891. ZONDAG 12 A P R IL. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Binnenland. ALK MA A 11111! A AT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummors 0,06. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON.. Telefoonnummer 23. Met de verzekering tegen den ouden dag, als de werk kracht is uitgeputbehoort gepaard te gaan de ver zekering tegen ongelukken waardoor de werkman voor den arbeid geheel of teli deele ongeschikt wordt, of wel door een plotselingen dood vrouw en kinderen onver zorgd achterlaat. Ongelukken kunnen ieder overkomen; maar er zijn ambachten en bedrijven die den werkman aan bijzondere gevaren blootstellen. Zoo is het met den mijnwerker in de mijnmet, dén arbeider in de fabriek den machinist of stoker op de locomotief.den visscher op de pink, den matroos in het want, den tim merman of metselaar op den steiger. Zij loopen bij hun werk meer gevaar dan een ander om een ongeluk te krijgen en daarom zijn te hunnen behoeve ook bijzon dere maatregelen noodig. In de eerste plaats is het noodigin fabrieken en werkplaatsen alle mogelijke veiligheidsmaatregelen te nemen om ongelukken te voorkomen. Vliegwielen, tand raderen spilkoppentrapgaten enz. behooren omheind of afgesloten te zijn, om noodlottige aanrakingen of een noodlottigen val te verhoeden, en voor luchtverversching dient zoo goed mogelijk gezorgd te worden. In het vorige jaar is te Amsterdam een tentoonstelling gehou den van al hetgeen in dit opzicht in het belang van den werkman kan worden gedaanen een der eerste vruchten van het onderzoek der staatscommissie naar den toestand onzer fabrieken en werkplaatsen een der eerste vruchten ook van de voorlichting onzer inspecteurs van den arbeid zal ongetwijfeld een wet zijnwaarin voor verschillende bedrijven het nemen van voorzorgs maatregelen en het aanbrengen van veiligheidstoestellen zal wordep, voorgeschreven, lntusschen heeft zich reeds een vereeniging gevormd om dit doel uit vrijen wil zoo goed mogelijk te bereiken. Daartoe geeft zij inlichtingen betreffende inrichtingen en toestellen tot bescherming van de arbeiders in fabrieken, de behandeling van werk tuigen enz. Deskundigen wijzen haar daarbij den weg. Hare leden, de fabrikanten zeiven, trachten hunne mede fabrikanten voor het doel der vereeniging te winnen en de samenwerking zoo algemeen mogelijk te maken. Veel wordt tot nog toe verzuimd, omdat er de aandacht niet op gevestigd werd uit achteloosheid of uit onbe kendheid met hetgeen reeds hier en daar bestaat en doelmatig werkt. Ook waar het aan goeden wil niet ontbreekt, weet men niet dadelijk hoe het aan te ieggen, en een onderzoek naar hetgeen gedaan zou kunnen worden en naar de beste en goedkoopste wijze om tot stand te brengen wat men zou wenschenkost moeitetijd en geld. Daarin komt de vereeniging den fabrikanten met hare inlichtingen en raadgevingen te gemoet haar deskundige stelt zij tot dat doel beschikbaarten einde zoo noodig op de plaats zelve een onderzoek in te stellen en de zaak vertrouwelijk te besprekenen omdat het toelaten van een deskundige in een fabriek of werkplaats met bespreking van hetgeen tot verbe tering zou kunnen worden aangebrachteen zaak van vertrouwen iswordt dien deskundige geheimhouding opgelegd. Welke voorzorgen er echter ook genomen mogen wordenongelukkeu blijven mogelijk. Is het ongeluk een gevolg van buitensporige achteloosheid of roekeloos heid van den werkman, dan zal hij zelf de treurige ge volgen moeten dragen. Dit kan het geval zijn indien hij handelt in strijd met de voorschriften, die bjj het werk zijn gegeven in strijd met een bepaald verbod of een uitdrukkelijke waarschuwing, of wel indien hij ge heel onnoodigb. v. uit lust om vertooning te maken, of bij een weddingschap waaghalzerijen uithaalt. Derge lijke gevallen moeten wel voor zijn eigen verant woording worden gelatengelukkig komen zij weinig voor en zijn onze werklieden te verstandig om zich op zoo onverantwoordelijke wijze aan ernstige gevaren bloot te stellen. Wij spreken er alleen over, om misver stand te voorkomen, dat zich bij de behandeling van dit punt meermalen heeft voorgedaan. Aan den anderen kant staat het evenzeer vastdatwanneer het ongeluk te wijten is aan grove achteloosheid of plichtverzuim van hem die den werkman in dienst heeft, de gevolgen ook voor zijne rekening blijven. De kosten en de schade, veroorzaakt door ongelukken, door zijne schuld ontstaan, moet hij ten volle vergoeden. Maar buiten deze beide gevallen dat het ongeluk geheel te wijten is hetzij aan eigen schuld van den werkman, hetzij aan de schuld van den werkgever, komen menigvuldig ongevallen ,voor, die niet aan verregaande- achteloosheidroekeloosheid of plichtverzuim zijn toe te schrijven ongevallen die als het ware van het bedrijf onafscheidelijk zijn. Al moge men beweren, dat ei bijna altijd eenige onvoorzichtigheid of achteloosheid van den werkman in het spel geweest is, aan onvoorzichtigheid of achteloosheid van deze soort maakt ieder van ons zich dagelijks schuldigmen kan niet altijd op alles letten en op alles bedacht zijn en het gaat niet aanden arbeider af te wijzen met de opmerking het is uw eigen schuld, ge hadt maar beter moeten opletten en voorzichtiger moeten wezen. Met deze soort van .ongevallen die het bedrijf schier onvermijdelijk medebrengt, die door het nomen van goede voorzorgen wel aanmerkelijk verminderen maar toch niet geheel en al kunuen worden voorkomen en waaraan ook menschen blootstaan, die niet tct'de waag halzen of de onbedachtzamen gerekeud worden hebben wij hier te doen. Het spreekt overigens van zelfdat wanneer niet overtuigend blijkt, dat het ongeval alleen aan de schuld van den werkgever of alleen aan de schuld van den arbeider is te wijten, het ongeval be schouwd moet worden als te behooren tot deze soort van ongevallen, die uit het bedrijf voortvloeien. Regeling van de verzekering van den werkman tegeD de noodlottige gevolgen van deze ongelukken is te recht opgenomen onder de wenschen der liberale partij in het bekende ontwerp-manifest van het bestuur der Liberale Unie. Onderscheidene gemeentebesturen hebben reeds in de voorwaarden van aanbesteding der gemeentewer ken den eisch gestelddat de werklieden tegen deze ongelukken verzekerd zullen worden het Rijk kan niet achterblijvenen vele particulieren zullen volgen maar ook vele particulieren zullen niet volgen, en daarom wordt de tusschenkomst van den wetgever in geroepen om hen er toe te verplichten. Het komt ons billijk voor, dat de premiën voor deze verzekering komen onder de kosten van het werk. De staat behoeft daar toe uit de algemeene kas niet bij te dragen maar wel zal gezorgd moeten worden dat de bij de verzekering bepaalde som in elk geval aan den werkman of aan zijne weduwe en kinderen wordt uitbetaald. Voorzorgsmaatregelen en veiligheidstoestellen kunnen niet alle ongevallen voorkomen, maar wel ze zeldzamer maken. Hoe waar dat is en hoe algemeen dat wordt erkend, kan blijken uit hetgeen de Eerste Nederlandsche Verzekeringsmaatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken" heeft gedaan. Ouder zekere voorwaarden kunnen namelijk de leden der Vereeniging tot voorko ming van ongelukken, waarvan wij reeds melding hebben gemaaktwanneer zij hunne fabrieken of werkplaatsen op voldoende wijze hebben ingericht, hunne werklieden bij deze Nederlandsche Verzekeringsmaatschappij ver zekeren tegen een premie, waarvan het gewone bedrag met of 20 percent is verminderd. Eerste Hamer. De stedenwet is den 10 verworpen met 32 tegen 14 stemmen van de heeren Smits van Oyen F. van Nispen, Smits, Verheijen, Merkelbach, Prinzen, Regout, Magnée van Lynden van Hemmen de Bruijn L. van NispenMelvil van LyndenPijls en van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen. Tegen alle liberalen en de heer Nagell van Ampsen. De minister had vooraf zijne den 9 aangevangen verdediging voortgezetterwijl de heeren Fransen van de Putte, Vening Meinesz, P ij n a p p e 1 en K a p p e ij n e de redenen waarom zij tegen zouden stemmen nader uiteengezet hadden. De heer Vening Meinesz deelde den 9 o. a. als een bezwaar tegen dit ontwerp mededat door de onzekerheid der woon plaats-aanduiding velen van hun kiesrecht verstoken zou den zjjuo. a. schippers. Dat deze regeling in strijd zou zijn met de grondwet, werd door de bestrijders ge handhaafd, terwijl verscheidene sprekers wezen op de slordige en onduidelijke redactie dezer wet. Al de andere wetsontwerpen van minder omvang die aan de orde gesteld waren werden verder aange nomen dat tot voorkoming van aanvaring of aandrij ving op de openbare wateren in het Rijk, die voor d^ scheepvaart openstaanna bestrijding door de heeren Vlielander Hein en Pijnappel, met 21 tegen 13 stemmen. Den 11 worden behandeld de postwet en de wet omtrent den accijns op de suiker. Tweede Hamer. Legerwet. De commissie van voorbereiding heeft de openbare behandeling voldoende voorbereid verklaard, maar twaalf amendementen voorgesteld. De heer Seijffardt heeft mede verschillende amendementen ingediend. De heer Schaepman heeft eene reeks amendementen voorgesteld, waarvan de strekking blijkt uit de volgende toelichting. »Het stelsel van dienstruiling, beschreven op blz. 200 van het verslagle gedeeltede dienstruiling namelijk tusschen voor volledige oefening en voor korter oefening ingelijfden, zou aan de bezwaren tegen den persoonlijken dienstplicht slechts op zeer gebrekkige wijze te gemoet komen. Terwijl in deze amendementen het beginsel der dienstruiling gehandhaafd blijft door de verplichting aan hemdie zich doet vervangen opgelegd, om name lijk bij de korte oefening te dienen art. 78 wordt de kring van hen, met wie hij ruilen kon, door art. 70, 3°., uitgebreid. Die uitbreiding is eene onafwijsbare nood zakelijkheid zooals uit de eenvoudigstè becijfering kan blijken." Hij stelt voor, de vervanging niet te beperken tot den broedermaar onbeperkt toe te staan door in de ver schillende artikelen die er van gewagen »een broeder" te veranderen in »een ander." Art. 70 zal dan luiden »Ieder die bij de loting is aangewezen om bij de actieve zeemacht of ter volledige oefening bij het leger te worden ingelijfd kan overeenkomstig de bepalingen van deze wet zijn dienst doen waarnemen door een ander." En zulks ouder zekere voorwaardenwaartoe o. a. behoort 1° dat hij niet behoort tot de zee- of landmacht, uit gezonderd voor zoover hij voor de aanvullingsreserve bestemd is hetzij bij onherroepelijke uitspraak waarbij hem de vrijstelling voor tijd van vrede is Verleend, hetzij ten gevolge van de loting 2 1 dat hij niet jonger zij dan 20 jaar en nog niet ten volle 30. Art. 78 wordt dan aldus gewijzigd, dat de vervangene in dienst wordt gesteld bij het ,voor korte oefening bij het leger bestemde gedeelte. Omtrent die korte oefening bepaalt art. 164 van het ontwerpdat zij voor het eerste verblijf onder de wapenen drie maanden duurt tenzij de regeering zulks onnoodig acht. De heer Schaepman stelt voor, dit verblijf intekorten tot ééne maand, ingeval de krachtens art. 78 in dienst gestelden bij hunne indienststelling blijken te voldoen aan door de Regeering gestelde eischen. Het drie-vierde gedeelte, dat nog vier maanden langer in dienst kan worden gehouden, wordt volgens een an der amendement, genomen o.a. uit »hen, die tot het waar nemen of aanvullen van den dienst zijn toegelaten." Verzekering tegen ongelukken. De minister van waterstaat heeft bij beschikking van 31 Maart j.l. bepaald, dat, ingeval bij de uitvoering van eenig werk onder het beheer van zijn departement de verzekering van werklieden tegen ongelukken wordt voorgeschreven daaromtrent in het bestek of de overeenkomst de volgende bepaling zal worden opgenomen De aannemer is verplichta. al de onderbazen, opzich ters, werklieden enz. (niemand uitgezonderd), welke op het door hem aangenomen werk, hetzij middellijk, hetzij onmiddellijk, in zijn dienst werkzaam zijn, voor den ge- heelen duur van het werk, met inbegrip van den onder hondstermijn, bij eene verzekeringmaatschappij tegen on gelukken te verzekeren, volgens de bij genoemde beschik king vastgestelde voorschriftenb. vóór den aanvang van het werk aan de directie de polis der verzekering over te leggen en bij het verschijnen van eiken betalingster mijn het bewijs te toonen, dat de tot op dat tijdstip ver schuldigde premiën en de door de verzekeringmaatschappij aan de verzekerden verschuldigde uitkeeringen zijn be taald. De aannemer blijft bovendien jegens de verzekerden aansprakelijk, ook na afloop van het werk, voor de uit betaling van het overeenkomstig de beschikking verschul digde, voor het geval de verzekeringmaatschappij niet aan hare verplichtingen mocht voldoen. Het lid der Tweede Kamer, de heer mr. B. M. Bahl- mann is te Rotterdam teruggekeerd en zooveel verbeterd, dat hij de Kamerzittingen weder zal bijwonenhij zal in het belang zijner gezondheid aan de beraadslaging echter geen deel nemen. Te Opsterland tellende ongeveer 15000 zielen, wordt 62000 aan hoofdelijken omslag geheven, zijnde ,9.9488 pet. De voor 1891 op f 38000 geraamde uitga ven voor armwezen hebben sedert 1 Januari reeds/17000 beloopen. Er is een tijdelijke geldleening van 25000 gesloten terwijl aan de regeering 8000 subsidie uit 's Rijks kas gevraagd is ten einde in de onvermijdelijke uitgaven der gemeente te voorzien. Te Leeuwarden zijn door de politie twee jonge duit- scbers, die een paar dagen in een logement vertoefd had had, aangehouden, nadat gebleken was, dat zij valsche gul dens vervaardigd en uitgegeven hadden. Allerlei grond stoffen en gereedschappen, die bij de vervalsching gediend hadden, werden in beslag genomen. Een medeplichtige, die reeds vertrokken was, werd te Harlingen aangehouden. Beroepen bij de herv. gemeente te Zandvoort ds. J Ossewaarde te Sluis. Ged. Staten van Noordholland hebben de verkie zing van een lid der Staten, in plaats van wijlen den heer A. van Stralen, voor het kiesdistrict Haarlem bepaald op 28 April en voor Amsterdam, in plaats van wijlen den heer Willeumier, op 14 Mei; herstemming zoo noodig op 12 en 28 Mei. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 9 bij enkele inschrijving aanbesteed 1. het vernieuwen der vaste bruggen no. 15, gelegen onder Landsmeer, en no. 16, onder Ilpendam, behoorende tot de werken van het Noordhollandsch kanaal, geraamd op 12,300; Laag ste inschrijver de heer J. Oldenburg te Bergen, voor ƒ11,000. 2. het verbetereu en maken van Rijkszee- werken op het eiland Wlerlngen, geraamd op/10,100; Laagste inschrijver de heerj. Hermans, voor ƒ9784, te Wieringen. 3. het bouwen van een basaltmuur ter vervanging eener houten beschooiing langs de haven op Vlieland, geraamd op ƒ8500; Laagste inschrijver de heer T. Volker, te Sliedrecht, voor ƒ8400. 4. voortzetting van de verbetering der Rijkszeewerken op het eiland Urkgeraamd op ƒ2400; Laagste inschrijver de heer H. J. Buis te Urk, voor ƒ2447.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1