Radicaal Manifest. Telegrafische Berichten. Het gas in de keuken. Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. ioia Door het bestuur der Hfesvereenlging „Amster dam" is het volgende manifest vastgesteld en aan de kiesvereenigingen verzonden Aan de Kiezers! Binnenkort znlt gij geroepen worden tot hernieuwing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Natuurlijk stelt het nederlandsche volk zich de vraag wat het nieuwe tijdvak van wetgeving zal opleveren. Een terugblik op het verledene geve het autwoord. Vóór de jongste grondwetsherziening werd de alge meen erkende stilstand der wetgeving toegeschreven aan de toenmalige regeling van het kiesrechtwaarbij het grootste deel dor burgerij uitgesloten werd van de be voegdheid om mede te werken tot de samenstelling der volksvertegenwoordiging. Met die grondwetsherziening kwam wel eene uitbrei ding van het kiezerspersoneel tot standmaar reeds dadelijk werd aangetoond, hoe onvolledig de nieuwe regeling was en hoe zij tot nieuwe teleurstellingen moest leiden. De meeste staatsburgers bleven uitgesloten en zonder invloed op de samenstelling van de vertegenwoordiging, waaraan de behartiging ook van hunue belangen werd opgedragen. Het gevolg bleef niet uitde hervormingen, waarvan de noodzakelijkheid met den dag zich sterker opdringt bleken wederom onbereikbaar. Het wordt tijd, dat eindelijk in dezen toestand veran dering kome. Deze uitkomst zal echter, zoolang het kiesrecht on veranderd blijft, niet verkregen worden, ook al maakt de tegenwoordige meerderheid plaats voor eene andere welke evenmin waarborgen aanbiedtdat zij de hervor mingen, waaraan het ldnd behoefte heeftwil en kan tot stand brengen. Allereerst worde dus de regeling van het kiesrecht ter hand genomen. De kiesbevoegdheid worde toegekend aan alle meer derjarige mannelijke nederlanders, die door de grondwet niet uitdrukkelijk zijn uitgesloten, dat zijn zij, wien het kiesrecht bij rechterlijke uitspraak is ontzegddie in gevangenschap of hechtenis zijn die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goe deren hebben verloren of die in het burgerlijk jaar voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten van eene instelling van weldadigheid of van een gemeente bestuur onderstand hebben genoten. Persoonlijke invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming worde voorgeschreven. Wordt de noodzakelijkheid van zoodanige regeling dei- kiesbevoegdheid erkend dan volgt daaruitdat aan ingrijpende hervormingen op het gebied van belastingen, van den krijgsdienstvan het sociale vraagstuk van leerplichtvan de verhouding tusscheu kerk en staat niet te dekken valt, vóór dat de nieuwe kieswet tot stand gekomen zal.zijn. Immers, wie zal het kunnen billijken, dat over zulke hervormingen geoordeeld wordt door eene Tweede Kamer, waarvan de gebrekkige samenstelling door niemand wordt geloochend. De aanstaande verkiezingsstrijd zal dus in de eerste plaats een strijd over het kiesrecht zijn. Van candidaten, die ten aanzien van dit vraagstuk geen waarborgen geven, is voor andere hervormingen niets te wachten. Overtuigd als wij zijndat het wachtwoord bij de verkiezingen aan duidelijkheid niets te wenschen mag overlaten, omdat het alleen dan in staat is, invloed te oefenen op de gekozenen, roepen wij de medewerking in van alle kiezers, die over den staatkundigen toestand denken als wij, en wekken wij hen op, aan geen andere candidaten hun stem te geven, dan aan die, welke be reid zijn de onmiddelijke invoering van een kiesrecht te steunen zoo uitgebreid als de grondwet volgens de hierboven gegeven omschrijving, veroorlooft. Eerst dankan voor ons vaderland een tijdperk van vruchtbare en vreedzame hervormingen aanbreken. Waarom men al niet procedeert! Te Spanbroek zijn twee buren P. v. D. en L. V. met elka'nder in een proces gewikkeldomdat een kip van den laatste ge- loopen heeft in den tuin van eerstgenoemde. De heer jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden lid der Tweede Kamer voor het district Boverwijk, heeft den 9 te Uitgeest eene politieke rede gehouden. EERSTE KAMER Snikerwet en Postwet. De 3uikerwet werd aangenomen met 30 tegen 9 stem men en zonder stemming de postwet. Daarna ging de Kamer uiteen. Amsterdam, 11 April. Liberale Unie. De vergadering der «Liberale Unie" heeft na een uit voerig debat over het manifest eene gewijzigde kies- recht-paragtuaf aangenomenmet eene onbekrompen toepassing van het betreffend grondwets-artikel, ook tot werklieden. Vertaling van Jhk. F. H. P. J. Geveks. In de Maartaflevering van «Het Gas" treft men de volgende belangwekkende beschouwing over dit onder werp aan Het gas is de brandstof van de toekomstDe weten schap vindt eiken dag eene nieuwe toepassing van de wetten van de verandering der natuurkrachten, en men kan het oogenblik tegemoet zien, dat de steenkolen aan de mijnen zelfof in groote fabrieken in de nabijheid der steden, zullen worden veranderd, en de gasvormige producten in de meest bescheiden woning binnentreden. Zien wij niet reeds in vele industrieele ondernemingen het gas in de plaats der steenkolen treden Deze veranderingen van de stof, door het vernuft van den menschwijzigen van lieverlede onze wijze van leven; wij worden meer op ons gemak gesteld en het is niet overmoedig te denken dat wij de steenkool eens uit onze woningen zullen verbannen, om slochts gebruik tc maken van de brandstof bij uitnemendheid het gas. In afwachting van den vooruitgangdien de gezond heidsleer gebiedtvooral in dicht bewoonde buurten geeft het gas eene zeer practische oplossing van het vraagstuk voor alle toepassingen, die eene groote gelijk matigheid van warmte vereischen, en in de eerste plaats voor de keuken. Voordeelen van de keuken niet gas. Sedert lang is al gemeen in Amerika en in Engeland het lichtgas in de keuken toegepast; en het heeft groote vorderingen gemaakt in België, maar het vooroordeel is oorzaak dat het nog niet algemeen is. En tochhoeveel voordeelen biedt deze wijze van verwarmen Door het eenvoudig draaien van een kraan verkrijgt men naar willekeur en plotseling de gewenschte warmte, en de werkzaamheden, betrekking hebbende op de spijs bereiding, worden met groote regelmatigheid uitgevoerd. Bij gebruik van gas als brandstof, verdwijnen de ongemakken, als de opslag van kolen, spaanders, takke- bossen enz.; voorts heeft men geen hinder meer van stof, rook, slechte schoorsteenen of tijdverlies; op ieder uur van den dag en van den nacht staat het gas ter beschikking, en spaart ons alle onaangenaamheden ven- bonden aan een kolenvuur. In den zomer is het in een keuken met kolenvuur een ware foltering, terwijl de keukenmeid den ganschen dag in dien smeltoven moot doorbrengenwil ze zich niet verplicht ziénelk oogenblik het vuur weer aan te maken. Om een ei te koken of een drank gereed te maken, moet zij een even groot vuur aanleggen als voor het toebereiden van een groot maal. In dergelijke omstan digheden is het verlies aan brandstof en tijd zeer groot, en het voordeel blijft ontegenzeggelijk aan de zijde van het gasdat men aansteekt op het oogenblik dat men de pan op het komfoor zet, en dat men weer uitdraait zoodra het koken is afgeloopen. De warmte van het gas, die geconcentreerd blijft onder de pan of in den oven, hindert do keukenmeid volstrekt niet, die, nadat ze de vlammen geregeld heeft, zich met andere zaken kan bezig houden, zonder bevreesd te moe ten zijn, dat het vuur uitgaat of het vleesch verbrandt. Gemakkelijkheid, vlugheid, zindelijkheid en spaarzaam heid zijn voordeelen van het gas in de keuken. Gastoestellen voor de keuken. De eerste verwarmings toestellen voor de keuken lieten veel te wenschen over, de verbranding was daarbij niet volkomen en er ont snapte een gedeelte onvolkomen verbrand gas, wat een onaangename geur verspreidde, en eene afzetting van roet veroorzaakte tegen de schotelsdie met de vlam in aanraking kwamen. Tegenwoordig heeft men, dank zij de verbeteringen, in de toestellen aangebracht, deze ongemakken niet meer te vreezen. Zonder in technische bijzonderheden te treden, zullen wij eenige woorden zeggen over de wijze waarop het gas in een fornuis verbrandt, opdat ieder alle toevallige en oogenblikkelijke oorzaken van teleurstelling kunne verhinderen. Elke verwarmingstoestel met gas heeft eene bui3 gedeeltelijk open aan het begin, waar men een koperen kegel bemerkt, waarin een klein gaatje is geboord. Het gas, door dien kogel uitstroomende, voert lucht mee in de buis, welke lucht zich vermengt met het gas; vandaar de naam mengbuis. Deze meegevoerde lucht,- en de Omringende lucht, veroorzaken eene volkomen verbranding van het gas dat dan met eene korte, blauwe en ruischende vlam verbrandt. Indien men witte vlammetjes zietdan is dat een teeken dat de verbranding onvolkomen is omdat er niet genoeg lucht toetreedt. Welke kunnen hiervan de oorzaken zijn? Ze zijn niet talrijk. Stof of vet in de mengbuis zijn voldoende om het meevoeren van lucht te verhinderen. Men moet dus van tijd tot tijd het binnenste van den toestel schoonmaken en de gaatjes of spleten van den brander met een speld reinigen. Het komt ook voor bij kachels, waar de hoeveelheid lucht, die meegevoerd is, een uiterste grens bereikt heeft, doordat de vlam zeer laag gesteld is door middel van de kraan, dat de vlam, blootgesteld aan een plotselingen luchtstroom terug slaat naar den brander en het gas bij den kegel aansteekt Men bemerkt dit ongemak door een zeer zwakke ontploffing terwijl de vlam terstond wit wordt. De lucht, tegengehouden door de vlam aan den kegel, dringt niet meer in de mengbuis, en de ver branding van het gas is onvolkomen. Hetzelfde ver schijnsel kan zich voordoen bij het aansteken. Het is voldoende om de kraan te sluiten en de lucifer bij den brander te brengen eenige seconden na het weder openen der kraan. Wij wijzen met nadruk op dat punt, daar een goede kachel reuk kan verspreiden wanneer zij slecht is aangestoken. #Ook moet men zorgen, dat de kachel zoo geplaatst is, dat het gat van de mengbuis waar de lucht binnen komt, altijd vrij is. In het kortmen moet zorgen dat de toestel van binnen schoon blijft, en dat de brander goed wordt aan gestoken dit zijn de eenige voorzorgen die genomen moeten worden om een gasfornuis regelmatig te doen werken. Alle gereedschappen in gebruik in de keuken aarde werk, porceloin, ijzer en koper enz. kunnen op een gas fornuis gebruikt worden. Wordt vervolgd. L)en 7 was het 30 jaren geledendat de heer IB. J. de Lange zijn ambt als notaris hier ter stede aanvaardde. Op Zaterdag 2 Mei worden de lotelins;en dezer gemeente te Helder in het lokaal Tivoli afgeleverd. De heeren dr. D. A. Kerkhoff en F. H. Delachaux, leeraren aan de Rijks hoogere burgerschool alhier, zijn benoemd tot leden der commissie voor de eindexamens der Hoogere Burgerscholen met 5 jarigen cursus in Noordholland. Benoemd tot hoofd der r. k. meisjesschool te Enschedé (Larink gesticht) Mej. J. I. P. van Roosmalen, hoofd eener dergelijke school alhier. Bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer van het wetsontwerp houdende voorziening in het ge mis van dubbelen van de alhier bij den brand in het stadshuis verbrande registers van den burger lijken stand gaven verscheidene leden hun leedwezen te kennen dat voor die aanvulling tien jaren noodig zouden zijn. Zij achtten een zoo groot tijdsverloop bedenkelijk en hadden liever gezien, dè,t het maken der afschriften aan de gemeente-ambtenaren ware opgedragen. Den 10 werd het wetsontwerp met algemeene stemmen aangenomen. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de uitvoering, door de Zang- en muziekschool, onder directie van den heer J. M. Ottoden 16, in het lokaal Harmonie te geven. De beide bekende operettes «de Schoone Slaap ster" en Asschepoetster" zullen ongetwijfeld eene groote aantrekkingskracht oefenen. Wij zijn verzocht te berichtendat wegens het concert van «Toonkunst," de algemeene vergadering van leden van de Vereeniging tot instandhouding der Alge meene Bewaarschool, niet op dinsdag 14 maar op woensdag 15 Aprildes avonds ten 8 urein een der lokalen van de Harmonie gehouden zal worden. BURGERLIJKE ST A N D. ONDERTROUWD. 9 April Klaas Olijwednr. van Antje Visser, te Amster dam en Christina Margaretha Adriana Druijve- steijn te Alkmaar. Jacobus Leek, te Uitgeest en Margaretha Roskam te Alkmaar. Pieter Blank, te Alkmaar en Geertje Preijer, weduwe van Johan Heinrich Wiese, te Hoorn. Andries van Dijk te 's-Hage en Hester Hofmeester, te Alkmaar. Pieter Kapteijnte Alkmaar en Maartje Polte Uitgeest. Gerrit Pater, te Alkmaar en Grietje Prinse te Ursem. GEBOREN. 9 April Dirk Z. van Pieter Stam en Grietje Kaper. 10 WillemZ. van Willem Phaff en Hendrika Glijnis. OVERLEDEN. 9 April Johannes Nicolaas Z. van Willebrordus Ros kam en Alida Maria Noortbijna 6 w. 10 Mijnsje Bos wed. van Kees de Wit74 j. en 10 m. Jacobus Johannes Boots, 45 j. en 9 m. AMSTJKI&BA.J*1. Nederland Cert. N. W. Schuld2$ dito dito3 ditodito31 dito, Oblig3$ [talie, Inschrijving 1862/815 Oostenrijk, Obl. in pap. 1000 Mei-Nov. 5 dito dito Febr.-Aug. 5 dito, zilver Jan.-Juli. 5 ditodito April-Oot. 5 Portugal, Obl. Buit. 1853/84 3 Rusland, Ob.ILen C. 1798,1815 f 1000 Jan. 5 dito, Oostersche Leening, 2e serie 5 dito, 1860 2e leening 100 4J dito, 1875 gecons. 50-100 Apr.-Oct. 4$ dito, 1880 gecons. Z.R. 125-625 13 Mei-Nov. 4 dito, 1889 leen 2e ser. 1 Jan. lAp.l JulilOct. 4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, in goud 1883. Juni. Dec6 dito, dito 1884. 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv.leening4 ditoDouane Obl5 dito, Geconverteerde Ser. DenC Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obligatiën geconvert. 18906 dito, Subsidiebonds6 Peru, aandeelen6 Venezuela, Obligatiën 18814 Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, dito Winst-Aandeelen dito, Koloniale Bank Aandeelen.... dito, dito Oblig5 dito, Ned. Ind. Ilandelsb. Aand.... dito, N.Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito, dito gestemp. Obligatiën f 250 Nederl.-Zuid-Afr. Spw4 Italië. Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch.-Aand5 dito, Hypotb. Obligatiën4$ dito, id3 dito, Baltische Spoorw. Aand3 dito, Morschansk-Sysran Aand dito, Orel .-Vitebsk. Obl5 dito, Poti-Tiflis Oblig. f 10005 dito, Transcaus. Spoorweg Oblig. 3 dito, Z.-W. Spoorw. Aand. 100—1000.. 5 dito, dito Oblig. 4 Zweedsch—Noorweegsche Spoorwegen.... 5 Amerika, Cleveland, Akron Shares ditö, Denv. Rio Grande dito dito, Illinois Ceutr. Cert. v. Aand dito; Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand.. ditQ, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e. Ilyp. dito, dito, le Hyp4 dito, N.-York. Erie West. Sp. Aand.... dito Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam f 1003 Hongarije, Theiss Loten4 pCt. 10 Apr. 11 Apr- 79#, 94 101$ 101$ Oostenrijk, Staatsl. 1854. dito, dito 1860 dito, dito 1864 dito, Stad Weenen 1874. Rusland, Staatsleening 1864 Loten dito, dito 1866. Dito l'urkije, Spoorwegleening Transvaal, le. Ned. Tr Gondm. Mij. Aand. 79$ 93f# 101A 88| 791 79$ 79fi 79$ 55$ 100#, 72-re 1001# 100$ 94# 95f# 97ts 101' 102; 72 80Tb- 88 18$# 97| 90$ 59$ 6 47i# 55$ 9$ 57$ 102 99$ 33$ 89$ 89rir 54i# 5St$ 139/ 126## 99 5 80# 68 100$# 102t# 81 86ï# 92-i# 13t# 29/# 171 98| 76$ 12# 75A 19$ 18 112 112$ 115$ 120$ 156$ 128 168$ 157$ 18$ 10 79$ 80# 55$ 100# 100# lOOt# 94$ 95 101# 103 80# 18$ 97# 90# 59$ 47 55$ 89$# 54$ 58i# 126# 80$ 68# 100$ 81$ 86$ 92$ 14 29$# 17$ 98# 76$ 12$ 75$ 19# 18# 112$ 112$ 121A 129 18# 10$ ALKMAAR 10 Apr. Kleine kaas f 32,25, Commissie, f 30,50, Middelb. f 30,—. Aangevoerd 213 stapels wegende 72626 K.G. Op de graanmarkt werden aangevoerd 1155 mudden. Tarwe f 8 a 10,50, Rogge f 7,50, gerst 5 a 6, id. chev. ft5,60 a 6,75 Haver f4,25 a 4,25, paardenboonen f 7 a 8,25, bruine dito f 13 a 15, citroen dito f 15 a 18,50, duiven dito f 8,50, witte dito f 18 a 20, rood mosterdzaad f 12, karweizaad f 9,50, Erwten groene f 9,75 a 22, grauwe f 13,50 a 21, vale f 12 a 16. 11 Apr. Aangevoerd 8 paarden f 120 a 300, IB koeien en ossen f 140 a 260 216 nucht. kalveren f 4 a 15 450 magere schapen 16 a 28 3 lammeren f 6 a 9, 102 magere varkens 11 a 17, 196 biggen 5 a 8,

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2