W olkslieder en. Volkslied. Wien Neerlandscli Bloed. Buitenland. breker gekozen, die in den afgeloopen winter in de haven van Stettin bewezen heeft de vaart te kunnen open houden. Voor de aanschaffing van het noodige materieel is j 500.000 noodig. De jaarlijksche kosten van exploi tatie aflossing van kapitaal en 4 pet. rente worden geraamd op 60000. Reeds is door belanghebbenden voor 65000 ingeschreven. De heer H. J. Bool heeft aan het bestuur der Vrijzinnige Kiesvereeniging te Leiden medegedeeld, dat hij bij de aanstaande verkiezingen niet weder voor lid der Tweede Kamer in aanmerking wenscht te komen. *De heer ds. E. J. J. Homan te Ursem heeft tot genoegen van velen in die gemeente voor de toezegging van beroep naar Giethoorn bedankt. Het door deze gemeente te leveren contingent voor de lichting van 1891 is bepaald op twee man. Ook door den gemeenteraad van Obdani werd onlangs met algemeene stemmen besloten, instemming te betuigen met het adres van de heeren Breebaart, Waller en Kaan, in zake de gemeentelijke belastingen. In den nacht van den 6 op den 7 zijn te Schagen op drie plaatsen de kleeren van de bleek genomen na tuurlijk niet door die eigenaars zeiven. Een groot gezin, dat al die kleeren noodig heeft Den 8 vergaderde de «Liberale kiesvereeniging" te Scliagen voor het verkiezen van twee bestuursleden èén voor de vereeniging zelve en één voor het Bonds- bestuur, welke beide betrekkingen in handen waren ge weest van den voorzitter der vereeniging den heer van Kluijve die zijn lidmaatschap had opgezegd. Uit zijn schrijven desbetreffende bleek dat hij zich genoodzaakt zag, te bedanken, omdat de kiesvereeniging uitbreiding wenschte van stemrechtzoover als binnen de grenzen der grondwet mogelijk is. Hiermede kon de heer van Kluijve zich niet vereenigen. Ook was een schrijven van den heer mr. O. H. Beels, burgemeester te Schagen, in gekomen waarin ook deze te kennen gaf, zich ge noodzaakt te zien, voor zijn lidmaatschap te bedanken. Door de opgekomen leden werd nu de heer P. Meurs gekozen als bestuurslid der vereeniging en de heer P. Buis als Bondsbestuurslid. Tevens werd besloten, gevolg te geven aan een in de vorige vergadering genomen be sluit, om den heer air. IV. van der Kaay uit te noodigen eene staatkundige lezing naar aanleiding van het vastgesteld programma te willen houden. Tot voor zitter der vereeniging werd door de bestuursleden de heer W. Kloeke gekozen. Daar de heer van Kluijve ook voorzitter van den Bond was, had er den 9 's middags eene vergadering plaats van het Bondsbestuur tot het verkiezen van een anderen voorzitter. Ook daar werd de heer W. Kloeke als zoodanig gekozen. Het mondeling eind-examen van de hoogere burger scholen in Noordholland wordt dit jaar te Moorn af genomen. Tot lid der provinciale Staten van Noordbrabant is gekozen de heer J. F. Jansen burgemeester van Til burg, met 1233 van de 1415 uitgebrachte stemmen: de heer A. van Diepen voorzitter der kamer van koophan del en fabrieken, bekwam 153 stemmen. Na den dood van Z. M. den Koning werd vrij alge meen in ons land de behoefte gevoeld aan eene wijziging onzer volksliederen die past op de veranderde tijdsom standigheden. Ook de Vereeniging tot verbetering van den volkszang te Amsterdam oordeeldedat de oude woorden niet onveranderd konden gezongen worden en daar iedere uitvoering der Vereeniging besloten wordt met het zingen van het «Wien Neerlandsch bloed" en veelal ook van het Wilhelmus" was het noodzakelijk, zoo spoedig mogelijk uit te zien naar een nieuwen tekst. Het bestuur heeft kennis genomen van de verschillende wijzi gingen, in de bladen en tijdschriften voorgesteld, en ook van die, welke het van andere zijde toegezonden werden. Na rijp beraad zijn de woorden gekozen van den heer J. W. Van Dalfsen te Amsterdam. Het bestuur biedt die hierbij het publiek en vooral ook den onderwijzers aan. Het hooptdat zijne keuze ook naar het oordeel van anderen gelukkig mag genoemd worden. Om de is verleendtegen een onteigenings-wet valt niet veel te doenmaar ik ben toch niet genegen een stuk van mijn domein aan uw maatschappij af te staan. De rich ting van uw baan bevalt me niet. Ik heb er met den minister over gesproken." Ik trachtte mijnheer van Parelman aan het verstand te brengen dat het meer in zijn belang was, zijn hei- strook eenvoudig af te staan dan de maatschappij in moeilijkheden te wikkeleD. »Ik begrijp wel zei ik «dat ge, met uw invloed ons veel bezwaren in den weg kunt leggen maar waartoe Ik heb het terrein op genomen en uw stuk hei heeft weinig waarde. Het ligt aan den rand uwer bezitting, en we hadden even goed, en dit zou meer in het belang der maatschappij zijn geweestdwars door uw goed kunnen gaan." »Dat had ik wel eens willen zienzei Parelman zonder van houding te veranderen. «De maatschappij heeft er het recht toe," zei ik. «Is dat een bedreiging, meneer Kareis vroeg Parel man zich half oprichtende. «Neen, mijnheer," antwoordde ik altijd kalm. Ik kom hier voor zaken en dan past het me niet te dreigen. Ik spreek namens de maatschappij. Als u do maatschappij den voet dwars zet, zal de maatschappij uitsluitend op haar belang en hoegenaamd niet op het uwe letten dit is niet meer dan billijk. Ma& ik weten of u genegen zijt, de heistrook tegen billijke taxatie af te staan of niet »Neenmeneer Kareis," zei Parelman. «Die strook heeft voor mij een onbetaalbare waarde. Ik wil den grond aan de oostelijke zijde van den zandweg aankoopen, tot aan het riviertje de Merkik wil den weg verleggen en ik heb nog andere plannen. Om kort te gaan, uw maat schappij komt niet op mijn domein." «Heel goed mijnheer," antwoordde ik. «Morgen ontvangt u van mij een officieelen brief, en dan zult u wel zoo beleefd zijn, mij uw schriftelijk antwoord te doen toekomendat ik dan aan de directie kan opzenden." «Zeker, meneer Kareis." liederen zoo algemeen mogelijk bekend te maken en daardoor eenheid te verkrijgen drukken wij beide hier onder af, terwijl tevens een exemplaar, op franco aan vraag, kosteloos verkrijgbaar is bij den secretaris van genoemde Vereeniging den heer J. H. Gaarenstroom, Marnixkade 28, te Amsterdam. Wilhelmus van Nassouwen Gold steeds der vadren lied; Op hem mocht men vertrouwen, Zijn volk begaf hij niet! Streed hij den strijd met Spanje, Toen Neerlands volk hem riep Ons Neerland dankt Oranje Die ons de vrijheid schiep! Oranje's heldenzonen Zij volgden 's vaders spoor Nog klinkt in forsche tonen Hun roem de wereld door! Met God en met Oranje Zoo werd ons Neerland vrij Verbroken 't juk van Spanje, Van Frankrijks heerschappij! In oorlog en gevaren Bleek steeds de hechte band Doch ook in vredesjaren Verbond hij Vorst en Land! En scheen de toekomst duister, Bleef ons geen Willem meer, Toch straalt d' aloude luister Op Wilhelmina neer Daarom, Oranje boven! 't Weerklinkt' uit aller hart, Met krachtig, blij gelooven, Dat fier gevaren tart! Met haar de toekomst tegen, Versterkt den ouden band; God stelle haar ten zegen Van Volk en Vaderland! J. W. v. DALFSEN. Wien Neerlandsch bloed door d' adren vloeit, Wien 't hart klopt fier en vrij, Wie voor zijn volk van liefde gloeit, Verheff' den zang als wij Hij roem' met allen, welgezind, Den onverbreekbren band, Die hier Oranje en Neerland bindt, Vorstin en Vaderland! (bis) Bescherm, o God! bewaak den grond, Waarop onze adem gaat, De plek, waar onze wieg op stond, Wellicht ons sterfuur slaat. Wij smeeken van uw Vaderhand, Met blijden kinderzin, Behoud voor 't lieve Vaderland, Voor Land en Koningin(bis) Dring' luid van uit ons feestgedruis De beê uw' Hemel in «Blijv' ons aloud Oranjehuis Met 't volk steeds één gezin Ja, ook in tijden, droef en bang, Weerklinke aan allen kant: »Bewaar de Koninginue lang En 't lieve Vaderland!" (bis) Gewijzigd door J. W. v. DALFSEN. «En nu de officieels zaken zijn afgehandeld mijnheer van Parelman heb ik nog een particuliere zaak met u te bespreken hernam ik op een toon die nog al bits moet geklonken hebben want Parelman ging overeind zitten. «Wat is er vroeg hij, zijn groote glasachtige oogen opsperrende. «Uw zoon, mijnheer van Parelman," zei ik, mijn handen op de knieën zettende, als iemand die bereid is om flink van zich af te sprekenwat ook mijn plan was«doet me de eer aan mijn dochter het hof te maken. Is u dit bekend «Hè Oh Wat blieft u Hebt u een dochter «Ja, mijnheer, en ze ziet er heel lief uiten ze is zeer goed opgevoedal zeg ik het zelfvraag het maar aan uw zoon Het blijkt me numijnheer van Parelman dat u, zooals ik vermoedde, niets weet van de bezoeken, die mijnheer uw zoon bij ons aflegt «Ik verklaar u, dat ik er niets van weet," zei Parel man, «maar ik behoef het ook niet te weten. Mijn zoon is vrij in zijn bewegingen." «Ah Dan wellicht ook in de keuze van een vrouw »EhOh Dat is iets anders. Mijn zoon is nog niet in de conditie om te trouwen. Als het zoover is, zullen wij wel zorgen, dat hij een huwelijk doet, dat passend is." »U bedoelt, mijnheer van Parelman?" Dat passend is", zei Parelman. »U keurt het dus af, mijnheer van Parelman, dat uw zoon het hof maakt aan mijn dochter vroeg ik. »Ja en neen, meneer Kareis. Het staat ieder jongmensch toch vrij, het hof te maken aan de dames,' die hem be vallen Maar hij kan ze niet allen trouwen. Zoodra mijn zoon is gepromoveerd treedt hij in 't huwelijken hij weet met wie. De zaak heeft reeds lang haar beslag." «Uitmuntend, mijnbeer van Parelman", zei ik. «Uw zoon mag geen burgermeisje zonder fortuin trouwen zooals mijn dochter, bedoelt u «Meneer Kareis, dat heb ik niet gezegd", antwoordde Parelman]zich een weinig oprichtende. «Mejuffrouw HELGIE. De centrale sectie der Kamer heeft den 8 met algemeene stemmen den 25jarigen leeftijd aange nomen als leeftijd voor kiesbevoegdheid. Verder heeft zij den census tot op 10 fr. verminderd. De meeste leden waren het eens over het stelsel van woninghuur. Eene langdurige bespreking ontstond over het wenschelijke om aan den census van 10 fr. en het woningstelsel toe te voegen den eisch van kiesbekwaam- heid. De leden der rechterzijde waren over het algemeen tegen behoud van dezen laatsten eisch. Den 15 komt zij weer bijeen. DCTTSCHLAND. Prins Bismarck heeft op zijnen verjaardag geen gelukwensch van Keizer Wilhelm ont vangen. FKANKRIJliL. Lucia Rosita, de 19jarige dieren- temsterwaarvan in het vorige nummer melding werd gemaaktis overleden aan de gevolgen van de wonden haar door eene leeuwin toegebracht. Prins Napoleon Bonaparte, onlangs overleden, had bij zijn testament bepaald, dat prins Louis, zijn tweede zoon, hoofd der familie zou zijn en niet zijn oudste zoon, prins Victor. In den gehouden familieraad is echter besloten van deze bepaling af te wijken en prins Victor als het hoofd te beschouwen. OOSTENRIJK-HONUAKIJE. De einduitslag van de verkiezingen voor lid van den gemeenteraad in de derde afdeeling van het kiezerskorps te Weenen is geweest, dat gekozen zijn 13 liberalen en 23 anti-semieten. RUSLAND. Den 6 zou de Keizer volgens gewoonte eene wapenschouwing houden over de regimenten der rui- tergarde, waarvan hij kommandant is, in de regiments rijschool, tegenover het paleis van grootvorst Nikolaas, die slechts bijgewoond zon worden door in het bijzonder daar voor genoodigden. Tegen half elf plaatste zich bij den ingang dier school op eene der voor de toeschouwers bestemde estraden dicht bij den ingangwaardoor de Keizer komen zou, een man uit Zuid-Rusland. Zijne buitengewoon vroege komst en de door hem ingenomen plaats die hem in de onmiddellijke nabijheid des Keizers gebracht zou hebben, wekten achterdochtwaarom men zijne uitnoodigingskaart bekeek, die valsch bleek te zijn. Hij werd uitgenoodigd zijne jas uit te trekken waar tegen hij aanvankelijk bezwaar had uit vrees voor ver koudheid. Hij werd toen in hechtenis genomen en bij onderzoek bleek hij iu het bezit te zijn van een ameri- kaanschen revolver, alsmede van een capsule, vermoedelijk gevuld met een snelwerkend vergif: Hij beweert Skamelkin genaamd te zijn. SPANJE. De ministerraad heeft besloten o. a. een wetsontwerp in te dienen omtrent den arbeid van vrouwen en kinderen en de tegen 1 Mei aangekondigde betooging niet op de openbare straat toe te laten. Het door de regeering ingediende wetsontwerp op de Zondagsrust houdt o. a. in dat de Zondagsarbeid voor personen beneden de 18 jaren verboden is in handels-en fabrieksinrichtingen. De Zondagsrust is verplicht gesteld in de inrichtingen van het Rijk, de provincie en de ge meente, alsmede voor de ondernemers van Staatswerken. De Zondagsarbeid wordt alleen toegelaten bij die takken van nijverheid, welke een onafgebroken arbeid vereischen of die zekere voortbrengselen vervaardigenmaar de vergunning daartoe moet vooraf' verkregen zijn na het instellen van een onderzoek, waaruit de noodzakelijkheid van dien arbeid gebleken is. In elk geval zullen de patroons aan hunne werklieden den noodigen tijd moeten geven ter vervulling hunner godsdienstige plichten. 1 EK EE NI UB» E STATEN. De bekende heer Barnum is in den ouderdom van 80 jaren overleden. ZWITSERLAND. De Nationale Raad van het Eedgenootschap heeft met 71 tegen 63 stemmen een voorstel goedgekeurd, om de artikelen 118 119 en 121 der grondwet in dien geest te herzien, om aan het volk, dat thans slechts het recht tot goed- of afkeuring der gemaakte wetten heeftook het recht van initiatief toe te staan. De Groote Raad van het kanton Bern heeft 10 mil- lioen beschikbaar gesteld voor den aanleg van verdere spoorweglijnen. URIEK.ENLAND, Den 7 is bij het aanbreken van den dag te Athene een hevige aardschok waarge nomen. De trillende beweging duurde drie seconden. uwe dochter is voorzeker eene uitstekende jonge dame, een lieve persoonlijkheid maar u begrijpt «Juist, mijnheer Parelman ik begrijp, dat ze niet goed genoeg is om in uw familie te komen'zei ik opstaande. «Ik kwam ook voor niets anders hier, dan om dit uit uw mond te vernemen. Ik wilde maar zekerheid hebben, an ders niets Wanneer fatsoenlijke lieden me de eer aandoen, mijn huis te bezoeken, is me dataltijd aangenaam, maar als ik merk dat ze niet rond voor hun bedoelingen durven uitkomen, zie ik hen. liever niet. Uw zoon, mijnheer Pa relman, schijnt uw huwelijksplan te willen tegenwerken, door mijn dochter het hof te maken maar het is ook slechts schijn. Hij meent er niets van en gelukkig heb ik dit begrepen. Het staat dus vast, dat u me nooit om de hand mijner dochter voor uw zoon komt vragen mag ik u dan beleefdelijk verzoeken mijnheer uw zoon te verbieden, voortaan mijn woning te betredenwaar hij de rust verstoort Parelman was ook opgestaan. Hij mat me van het hoofd tot de voeten en zei toen, vrij grof: «Als ge mijn zoon niet verkiest te ontvangenmijnheer, dan staat u dit vrij. Ik verkies me verder met die zaak niet in te laten." Ik haalde uit mijn zak Lamberts briefje, waarin hij Louise het voorstel deed, om zich door hem te laten schaken, en hield het den vader voor. «Herkent ge die hand, mijnheer Van Parelman?" vroeg ik. «Die is van mijn zoon," antwooidde hij terstond. «Goed," zei ik; «dan zal ik de eer hebben, u dit briefje, aan mijn dochter gericht, voor te lezen. Het is wel die moeite waard." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 6