No. 45. Drie en Megentigste Jaargang. 1891. WOENSDAG 15 APRIL. Officieel Gedeelte. Drankwet. Drankwet. Ruiteiiland. FEUILLETON. MIJN YRIEN1) PARELMAN. Novelle van P. E. BRIMNGS. ALKMAA Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door het geheele lijk 1, De 3 nummors Prijs der gewone Advertentlën Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23. Burgemeester en Wethouders van A l k- maak. brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door AGIEDIUS GRIFFIJN wonende alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Ver- dronkenoórdC, No. .71 welke vergunning thans ten name staat van Johannes Burkunk. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 April 1891. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennisdat aan hen ver gunning is gevraagd door CORNELIS LANGERIJS wonende te Schagen tot het voortzetten van den ver koop Van sterkeu drank in het klein in het perceel aan de Laat, A, No. 137, welke vergunning thans ten i\ame staat van Nicolaas Johannes Out. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 14 April 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BKIiGIK. De gemeenteraad van Brussel heeft 1000 gezonden aan het instituut van Pasteur te Parijsals bewijs van erkentelijkheid voor de behandeling van meer dan 100 door dolle honden gebeten belgen aan die in richting gedurende 1890. DUITSC1ILANTD. Vijf werklieden te Berlijn zijn door de rechtbank vrijgesproken van de beschuldiging van majesteitsschennis wegens het zingen van het lied der drie keizers Wilhelm I dergreise Kaiser, Friedrich der weise Kaiser, Wilhelm II der reise Kaiser. ENGELAND. Lagerhuis. Den 8 werd voor de tweede maal het wetsontwerp gelezen waarbij een gesloten tijd voor de jacht op hazen wordt ingesteld. De bepaling van dien tijd wordt inelk graafschap aan den Graafschapsraad overgelaten. Sedert 1880 mag ieder het wild schieten dat op zijn land komtten gevolge waarvan de hazen in sommige gedeelten nagenoeg uitgeroeid zijn. Door een verbod om hazen te schieten te vervoeren en te verkoopen gedurende het tijdperk der voortplanting wanneer naar men beweert het vleesch toch niet geschikt is voor voedselhoopt men de geheele uitdel- ging der hazen te voorkomen. Zooals uit de beraadsla gingen bleek verzetten de landbouwers zich niet tegen de voorgenomen verbodsbepalingal gaat deze van de 27) o- En ik las hem het epistel voor, alles behalve tot zijn genoegendit bemerkte ik duidelijk aan Parelman's ongeduldige bewegingen. Toen ik mijn lectuur had ge ëindigd, vouwde ik het briefje weer in de plooienstak het in zijn envelop vervolgens weer in mijn borstzak en we keken elkander aan. Parelman zag er vrij ver bluft uit. »Nu, mijnheer van Parelman," hernam ik,«wenschte ik dit alleen nog te zeggen: ge .herinnert u zeker nog wel den tijd toen we elkaar een vijftiger leenden ge zondt n nog veel moeten meer herinneren, als ge niet zoo hoog in aanzien en schatrijk waart. Maar nu we g heel los van elkaar zijn kunnen we ook ronduit zeggen, wat ons op het hart ligt. Ik heb voor mijn dochter een knap jongmensch op het oog, een ingenieur, dien ze wel lijden mag, maar uw zoon is met zijn titel en zijn geld tusschenbeiden gekomen. Toch wil ik liever den in genieur tot schoonzoon dan jonker van Parelman dit verklaar ik n ronduit. Uw zoon is een charmante jongenniaar hij behoort in hoogere sferen thuis dan waarin wij ons bewegen. Zeg hem ditals ik u ver zoeken mag; overtuig hem, dat bet niet raadzaam voor hom zon zijn, mijn erf te betreden zonder mijn toestemming. Dan mijnheer van Parelman zijn we in vrede en ik schenk n d,en rijksdaalder, dien ge mij nog schuldig zijt Uw dienaar, mijnheer." Ik lachte in stilte, toeij ik de trap afging, en ik lachte nog, toen ik thuis kwam waar ik met angstig spie dende blikken werd verbeid. Toen mijn vrouw me zoo opgeruimd zag terugkomenijlde ze mij terstond achterna jachtliefhebbers uitomdat ook zij veel van de jacht honden. Ondanks heftige tegenkanting van den heer W. Harcourt en anderen die beweerden dat, het maar een maatregel was in het belang van sport en zoodoende eene inbteuk op de wet van 1880 werd de tweedo lezing met 124 tegen 63 stemmen goedgekeurd. Vele aanhangers van Gladstone spraken en stemden voor de tweede lezing. Den 11 werd door minister Smith mededeeling ge daan van de namen der 27 leden van de commissie, aan welke het arbeidersonderzoek is opgedragen. Zij bestaat nit vertegenwoordigers van alle partijenook van de werkgevers en de werkliedeno. a. is de leider der werkstakers te Glasgow lid. Met 160 tegen 30 stemmen werd in die zitting, tegen den wensch der regeering, de meening uitgesproken dat het stelsel volgens hetwelk de indische regeering voordeelen trekt uit den opiutnhandel in Britsch-Indië, zedelijk niet te rechtvaardigen is, waar om de indisehe regeering verzocht werd, geen vergunning meer te geven tot aanplanting en verkoop van opium iu Engelsch-Indië, behoudens voor zoover opium noodig is als geneesmiddel en maatregelen te nemen om den doorvoer van Malwa-opium door britsch gebied te ver hinderen. Thans nog mag in Britsch-Indië geen opium verbouwd worden zonder toestemming van de regeering, terwijl de oogst in Staatsfabrieken verwerkt en verpakt wordt. In kisten, voorzien van het zegel der regeering, wordt een groot deel van den oogst dan naar China ge zonden, maar ook in de kolonie zelve wordt het opium in door de regeering verpachte verkoophuizen aan de inlanders verkocht. Uit dien handel wordt gemiddeld een bedrag van 54.000.000 genoten. Ierland. De vrouw" van den Onderkoning en de zuster van minister Balfourdie door de armoedigste disttjcteu van Ierland eene reis maken, worden door de bevolking met talrijke betuigingen van dankbaarheid ontvangen. De uit. het fonds voor de iersche noodlijden den gedane uitkeeringen en de werkverschaffing dooi den aanleg van buurtspoorwegen hebben tengevolge gehad dat de arbeiders zonder gebrek te lijden den winter zijn door gekomen. In -verscheidene plaatsen werden door den predikant of den pastoor, aan het hoofd der parochianen adressen voorgelezeneindigende met den uitroep: »God zegene BalfourOp andere plaat sen werden vreugdevuren ontstoken of eerebogen op gericht. De bladen die Gladstone's staatkunde onder steunen maken van deze reis geen gewag daar huune beweringdat in Ierland algemeene ontevredenheid ea verbittering heerscht, door deze feiten weersproken wordt. HRITSCH-lNfDIE. Het is nu buiten twijfel, dat de engelsche commissaris Quinton met 'zijne mede-gevan genen, kolonel Skene, resident Grimwood en een luitenant door de Manipoeri's vermoord zijn. Het bericht wordt bevestigd door een brief van den broeder van den ver dreven Radjah. In een brief van den Radjah aan den Onderkoning wordt gemelddat de verantwoordelijke persoon voor den moord op de gevangenen ter dood ge bracht is en dat hij vrede verlangt. terwijl ik de trap op ging, om mijn beste jas tegen een andere te verwisselen. »Wat is er gebeurd vroeg zezoodra we alleen waren. »Ik begon wèer te lachen en antwoordde luidruchtig »Welwe hebben elkaar weergevonden, Parelman en ik. Een aardige ventinderdaadHij praat wel wat gemekt, en brrrouwt als een brrronwer en is zoo dik als een brouwer maar overigens een hupsche kerel. Je kunt zijn zoon gerust ontvangen als bij mocht komen name lijk langs den koninklijken weg. Wel-wel, wat was dat een aardige visiteIk heb er plezier vanen weer lachte ik als een gelukzalige. Mijn vrouw zag me hoogst verwonderd aan. Blijkbaar had ze het op mijn vroolijkUeid niet erg begrepenen datdit het geval was bleek weldra. Daar steekt iets achter," zei ^e. »Ge zegt me de waarheid niet." sStel u gerust, vrouwlief," zei ik, »alles komt te recht en ik verzeker u, dat we binnen kort allen te vreden zullen zijn. Ik ben-blij, dat ik bij mijn vriend Pêrelmèn ben geweest. Aardige venten zijn zoon is me ook volstrekt niet tegengevallen hoewel ik hem niet heb gezien maar pêpê heeft me zooveel goeds van hem verteld dat ik inderdaad den vader van zulk een charmant jongmensch benijd. En nn, vrouw, moet ik aau mijn werk want ik heb het heel druk." Eerlijk moet ik bekennen dat ik mijn vrouw een klein jokkentje vertelde om van haar af te komen. Dit klinkt niet fraai, en wie het leest, zou kannen denken,.dat ik liever niet met mijn vrouw alleen ben. Het tegendeel is waar. Ik kan u verzekeren dat we dikwijls nog als een geëngageerd paartje, samen de eenzaamheid zoeken maar er zijn ook weer oogenblikken dat ik die een zaamheid liefst ontwijk. Er is immers nooit een vrouw •geweest of ze meende wel eens gegronde reden te- heb ben haar man de les te lezen of gewetensvragen te doen Ik zou niet zoo lang gelukkig in mijn huwe lijk zijn geweestals ik niet nu en dan mijn vrouw zulk een reden had verschaft. Misschien verkeert zij tegenover mij in hetzelfde gevalmaar dit wil ik maar niet onder- 0()NH:\l{I.IEi li0VGAKU I-:. De bakkersgezel len te Weenen hebben-in eene door meer dan 4000 hun ner bijgewoonde vergadering besloten binnen 14 dagen het werk te stakenomdat de patroons geen gehoor willen geven aaD hun verlangen naar een werkdag van acht uren met een rusttijd van 36 uren. De Kamers zijn den II geopend met eene rede van den Keizerwaarin hij deed nitkotnen dat in alle Staten van Europa de levendige begeerte werd aan den dag gelegd om in vrede te leven met de naburige landen. Alle regeeringen hadden het Kabinet te Weenen de verzekering gegevendat zij het behoud van den vrede als het hoofddoel harer pogingen beschouwen. Deze verzekeringen en de vriendschappelijke betrek kingen, welke met alle mogendheden onderhouden worden, vergunnen te hopen dat eene reeks van vredesjaren de vertegenwoordiging in staat zal stellen zonder stoornis haren arbeid voort te zetten. De regeering beijvert zich om eene regeling te verkrijgen van staatkundige of handelsbetrekkingen met het buitenland in het be lang van landbouw en nijverheid. Voorts wordtgewag gemaakt van de verkregen uitkomsten betreffende het vergelijk tusschen de czechen en duit- schers, welke de regeering zal trachten uit te breiden en stil gestaan bij de noodzakelijkheid om het evenwicht der begrooting te bevestigen. Eene hervorming van het stelsel der directe belastingen werd aangekondigd. De zinsnede aangaande den vreedzamen toestand en die, waarin de afgevaardigden werden aangespoord om eendrachtig samen te werken tot wegneming van de partijg6sc'hillen, werden zeer toegejuicht. Het was zoowel bij de aankomst, als het -vertrek des Keizers zeer kalm. De bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken heeft aan 'een MagyaaTsch dagbladredacteur verklaard dat hij geene stappen zon doen om eene erkenning van Vorst Ferdinand door de Mogendheden te verkrijgen. Indien de zaken bleven gaan, zooals tot heden, moest het vanzelf daartoe komen. I'OKTI UAL. Op de jaarmarkt te Oporto wilden de gendarmes eenige dieven vattenwaarin het volk hunne bedoeling miskennende, hen verhinderde, door met steenen te werpen on Ier het schreeuwen van: leve de Republiek! en te trachten de gevangenen te bevrijden. De militairen kwamen den gendarmes te hulp om de orde te herstellen. Vele personen werden in hechtenis genomen.. VEBEEJtfUiDE STATENf.' Thans heerscht de influënza te Nieuw-York. Den 9 stierven aldaar 206 personen, waaronder 21 aan die ziekte. Het verslag van het landbouwbureau voor April ver klaart dat de toestand van het wintertarwe 96,9 is die der rogge 95,4. Dit zijn sinds 1882 de hoogste gemiddelde cijfers. Zij overtreffen die van 1890 met 1,6, die van 1889 met 0,3. Intusschen verzekert eene dergelijke gunstige verhouding in April nog niet nood wendig een groote oogst, doch is. alleen een bewijs van de levenskracht van het graan. zoeken, vooral omdat zij bij elke gelegenheid plechtig verklaart dat niet ik, maar zij gelijk heeft. Ik liep haastig naar mijn bureau en vond Baak druk aan het werkten miiiste hij deed alsof hij zich veel moeite gaf. Toen ik hem eens opmerkzaam gadesloeg merkte ik dat de jongen er heel betrokken uitzag en heel lang bezig was om een lijntje op zijn teekenplank te trekken. Ik ging aan het werk maar het was zon derling ik kon ook niet voort. Een h'alf unr lang was ik aan het tobben maar ik kon mijn gedachten maar niet op het punt vestigen waar ik ze hebben moest. Ik wierp mijn pon neer en liep den tuin in. Mijn sigaar was uitgegaan en toen ik een paar paden had rondge wandeld kwam ik voor het geopende raam, waar Kaatje de kropsla uitploos. »Geef me een vlammetje," zei ik. Kaatje streek haar natte handen langs baar keuben- schort ging langzaam naar den schoorsteenmantel, nam het lucilers-doosje, en was wel zoo vriendelijk hoogst- eigenhandig een vlammetje voor mij aan te strijken. »Mooi weertjo, meheer," zei de oude meid, die niets verkwikkolijker vond dan een pyaatje te beginnen en zoo lang mogelijk te rekken, als ze geen slaap gevoelde. Ze had een wit voetje bij ons, en welke meid, zet haar wit voetje niet voor als ze er kans toe ziet Kaatje veroorloofde zich alle mogelijke vrijheden die ze lang zamerhand gedurende haar twintigjarigen diensttijd had veroverd. Ze sprak ons toe met u en uwé in haar ern stige oogenblikken als ze alleen vervuld was met haar zwaarwichtige keukenzakenmaar als ze de zorgen had afgelegd ofjuister gezegdweggemaakt met iets uit haar geheimzinnig fleschje, verviel ze in een beminne lijke vertrouwelijkheid, die wel eens een tintje onbe scheidenheid aannam. Toen ze onze kropslade zoo zorg vuldig uitploos, scheen ze in zulk een vertrouwelijke bui te verkeeren want na de sententie over het weer, die oude keukenmeiden even gaarne als inleiding tot het gesprek bezigen als de meest gedistingeerde dames liet ze er spoedig op volgen: »Weet meheer, dat meheer Baak de deur achter ia den tain heeft dichtgespijkerd

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1