Binnenland. JLiberaie 'Unie. FRANKRIJK. Van de Algemeene Raden hebben 43 zich voor de weddenschappen bij de wedrennen ver klaard, hoewel verschillend oordeelende over de regeling en 5 zich onverwaardelijk daartegen verklaard. Twee hielden zich onzijdig en een verdaagde zijne beslissing. In den nacht van den 4 op 5 is op de boot van Dover naar Calais de mailzak gestolen. Op de nachtboot van den 9 zijn vier engelscheu aangehouden onder verden king van Medeplichtigheid aan dien diefstal. Zij waren voorzien van duplicaatsleuteltjes van de kamertjes van alle nachtbooten en van afdrukken in was van nog andere sleutels. Elisabeth Reijnolds, de kamenier van Koningin Victoria, is te Grasse overleden aan de gevolgen van een prik met een naald in den vinger. RUSLAND. Grootvorstin Olga Feodorowna, de ge malin van grootvorst Michael Nicolajewitsch en zuster van den groothertog van Badenis den 12 des avonds te Charkow overleden. SER VIE. Koning Milan heeft aan de Schuptschina eenen brief geschreven, waarin hij meldt, dat hij Servië verlaten en daar niet terugkeeren zal, voordat zijn zoon meerderjarig is. De vergadering juichte dit plan zeer toe en noodigde verder de regeering uitKoningin Nathalie te bewegen, dat «voorbeeld zoo spoedig mogelijk te volgen. ZWITSERLAND. Koningin Wilhelmina der Ne derlanden en de Koningin-Regentes hebben haren intrek genomen in eene villa te Gersau, in liet'kanton Scbwijz. Het lid van den bondsraad, de heer Droz, hoofd van het ministerie van buitenlandsche zakenverwelkomde de Koninginnen uit naam der regeering. ZUID-AREHIKA. Volgens een telegram uit Chili heeft de chileensche regeeriug de'havens Chanaral, Taltal, Antofagasta, Totopilla, Iquique, Coleta Bueuo, Juna en Pisagua voor handelsvaartuigen gesloten. Blijkens een telegram uit Iquique van den 8 zijn de havens Aricd en Pacta zonder strijd door de congres troepen bezet. De congrespartij is nu meester van Noord- Chili tot Copiapon. ZUID-AFRIKA. President Krüger is den 12 naar Pretoria vertrokken. Na de opening van den spoorweg op den 7 maakte hij een tochtje door Natal, waar hij overal met geestdrift ontvangen werd. De feesten te Dur ban eindigden met een grQot feestmaal, gegeven door de stad. onder voorzitterschap van den gouverneur van Natal. De stad was feestelijk verlicht ter eerë van de transvaalsche gasten. Bij kon. besluit van den 10 is" benoemd tot heem raad van den polder Waard en «roet de heer I. J. Geertsema en van den polder de Zeevang de heei Den 10 is te Amsterdam in de eerste Boom dwarsstraat een huis ontdekt waarin de in den laatsten tijd gestolen voorwerpen gekocht en opgeslagen werden. Dat huis, bestemd tot koomenijswinkelwerd bewoond door personen ten vorigen jare uit Haarlem gekomen en was reeds eenigen tijd verdacht geweest. Eenen groote voorraad in beslag genomen goederen m de laatste dagen gestolen, werd door de eigenaars reeds herkend. Den 11 zijn te Amsterdam drie van de zes voor onderwijzeres geëxamineerden geslaagd, de dames van der Heijden. H. Heijmans en J. O. van der Hoeven aldaar, den 13 twee van de zes, de dames G. lours en J. Koopman aldaar. Den 11 des avonds ongeveer half twaalf is aan het Cen traalstation te Amsterdam de heer T. Wilson, die met den laatsten trein naar Haarlem wilde vertrekken, met lelde beeuen beklemd geraakt tusschen de treeplank en den wagen, toen hij in den trein die reeds in beweging was, wilde stappen en ofschoon gewaarschuwd, de coupé ïeeds geopend had. Hij werd naar het binnen-gasthuis overgebracht en overleed kort daarna. De ministers van koloniënvftn binnenl. zaken en van oorlog hebben den 11 zich gezamenlijk naar Utrecht begevenlaatstgenoemde was vergezeld van den hem tijdelijk als adjudant toegevoegden kapitein van den ge- neralen staf de Meester. De minister van binnenl. zaken bracht den 13 een bezoek aan Groningen. Den 13 is te Amsterdam op den Singel bg de Donkere Sluis een werkman van het dak van een huis met 5 verdiepingen gevallen. Hij werd voor dood op genomen. Den 13 is te Amsterdam tot docter in de genees kunde bevorderd de lqeer Johan Sasse Az., arts te Zaan dam na verdediging van een academisch proefschrift getiteld «Over Zeeusche Schedels." In de den 10 door 12 van de 13 leden bijgewoonde vergadering van den gemeenteraad van Texel werd ter tafel gebracht een schrijven van Gedeputeerde Staten behelzende mededeelingdat de buitengewone subsidie ten behoeve van het lager onderwijs in die gemeente voor dit jaar is vastgesteld op een bedrag van 5500. Vervolgens werden de kiezerslijsten herzien één kiezer werd op de lijst gebracht na daartoe gedaan verzoek «Neen zei ik; «voor dieven?" Ik wilde haar niet zeggen dat ik het zelf had gedaan. «Ja, misschien," zei Kaatje met een zonderlingen lach. .Mijnheer Baakis. toch zoo bang niet, hernam ik. »En er zijn twee grendels van binnen." Ja, meheer, die zijn er," bevestigde Kaatje; «maar al waren er tien grendelsdie kan-je immers allemaal van binnen wegschuiven?" .Maar dan moeten de dieven toch eerst over den muur klimmen." Ja, ja," zei Kaatje met een diepen zucht en een lach tegelijk. Ik begreep dat ze meer wist. »Zeg me wat je weet," zei ik gebiedend. Kaatje keek naar de deur om en zei toen geheim zinnig .Betje deugt nietmeheer, en mevrouw wil het niet geloovenen de juffer, ik zeg nie's. Meheer Baak zal er wel alles van weten. Ik zeg nie s." Wordt vervolgd. drie kiezers daarentegen werden geschraptomdat zij volgens de verklaring van het burgerlijk armbestuur dezen, winter onderstand hadden genoten. Daarna werd eene nieuwe politie-verordening vastgesteld. Het verzoek van een groot getal kiezers te Oosterend en te Cocksdorp, om vermeerdering van het aantal stembureaus bij even- tueele verkiezingen werdhoofdzakelijk om geldelijke redenen, met 8 tegen 3 stemmen van de hand gewe zen, terwijl één lid zich buiten stemming hield. Als ledèn van het stembureau werden de heeren Zijm en Roeper aangewezen de overige leden zullen als plaats vervangers optreden. Naar aanleiding van een in eene vorige vergadering genomen besluit*tot het aanstellen van een onderwijzer te Zuid-Eierland en de Koog, werd alsnu besloten sollicitanten op te roepen tegen eene jaarwedde van f 450. Eindelijk gaf de heer Koorn in overweging te onderzoeken of er wenschelijkheid bestaatdat het gemeentebestuur lid worde van de onlangs opgerichte kamer van koophandel te Londen. Nadat de voorzitter beloofd had, deze zaak in het belang der gemeente nader te onderzoeken werd de vergadering gesloten. De landbouwers in den polder Waard en «roet hebbenvoor zoover zij vóór de vorst niet hebben ver kocht met den uienbouw slechte zaken gemaakt Een van hen hield ,30 van de 1000 mudden over. Ook zijn er, die bij het ontblooten alles konden wegwerpen. Daar te Kolhor» eene tweede ansjoviszouterij werd opgericht, besloten dé eigenaren der eerste, de heeren van Otterendjrp en Slis te den Helder, dit jaar hier niet te laten zouten. Voor twee zouterijen achtten zijde vischvloot nog te klein. De Noord-Znidhollandsche Stoomtramwegmaat schappij Haarlem-Leiden keer.t óver 1890 7 pet divi dend uit. De eerste serie, groot 200,000, der pets. geldleening der gemeente Groningen is geplaatst voor 203.4 aandeelen tegen 98.07 pet. en hooger. Wegens het invallen der groote jaarlijksche vee markt op den 30 wordt de gewone wekelijksche kaas markt te Hoorn op den 29 geh'ouden. Te Xaandijk is vp,n 25 sollicitanten op .eene jaarwedde van 600 de heer J. Scheepbouwer te WestgraftdijK benoemd tot gemeente-beambte. De vergaderingen te Rijp gehouden in zake de oprichting van een kaasfabriek aldaar hebben tot niets geleid. Hoewel er een zeer geschikt pand op aannemelijke voorwaarden beschikbaar isbestaat er voorloopig geen uitzicht, dat eene dergelijke fabriek tot stand zal komen. In de algemeene vergadering, den 11 onder het voorzit terschap van den heer mr. E. E. van Raalte, te Amsterdam gehouden, ter behandeling van hht ontwerp manifest aan de kiezers, stelden de afgevaardigden van Leiden, 's-^Gra- venhage en Rotterdam eene motie voor, om, uit overweging dat een dergelijk manifest niet behoorde af te dalen tot de bijzonderheden van wettelijke regejing, wilde het geen oorzaak van teleurstelling worden en dat men zich ma tigen moest in het beloven, «het bestuur uit te noodigen it een zijnerzijds jaan de kiezers te richten woordden wensch der vergadering uit te spreken, dat bij de aan staande verkiezingen de candidaten van de liberale partij alom blijk mochten geven van hunne bereidwilligheid om mede te werken tot 1°. het vaststellen eener kieswet, welke de door de Grondwet gevorderde kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand zoo bepaalt, dat het kiesrecht ook voor den werkman toegankelijk worde; 2°. hervorming van het belastingstelsel in dien zin, dat èn voor de gemeenten het gebied van heffing worde uitgebreid èn, met ontlasting van eerste levensbehoeften, ook het roerend vermogen rechtstreeks worde getroffen; 3°. invoering van leerplicht, gepaard met toezicht op den arbeid van kinderen te v,elde uitbreiding van het ambachts- en landbouw-onderwijs en maatregelen in het belang van de gezondheid en veiligheid in de fabrieken; 4°. voortgaande ontwikkeling van het stelsel van vrijen arbeid in Indië; 5°. regeling der administratieve rechtspraak. Deze door prof. Buijs te Leiden toegelichte motie werd ten slotte niet in behandeling genomen, daar met 61 tegen 21 stemmen besloten werd, het ontwerp-manifest te behandelen. De. paragraaf ovèr kiesbevoegdheid werd ng langdurige bespreking gewijzigd en met groote meerderheid vastge steld als volgt De kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal worde door -onbekrompen toepassing van het voorschrift der Grondwet uitgebreid ook. tot den kring der werkliedendie reeds te lang daarvan verstoken bleef. De wetgever ga aanstonds zooverals eene eer lijke uitlegg'mg der Grondwet hem veroorlooft. Per soonlijke en geheime invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming worde voorgeschreven." De paragraaf over de belastinghervorming werd met 2 stemmen tegen als volgt vastgesteld «Hervorming van het samenstel onzer belastingen wórde met alle kracht ter hand genomen. !Niet langer 'worde gedraald met de invoering eener progressieve directe belasting, die een einde maakt aan het onduldbaar pri vilege, dat het roerend vermogen thans geniet. In verband daarmede moet de patentbelasting hetzij opgeheven, hetzij vervormd worden accijnzen op eerste levensbehoeften moeten vervallende druk der mutatierechten moet worden verlicht. Zoo noodig worde de successiebelasting uitgebreid, echter zoodanigdatvoorzoover zij in de rechte lijn wordt geheven, de kleine vermogens in geen geval zwaarder- worden belast. In het algemeen worde gewaakt tegen zware belasting van den kleinen middel stand en rekening gehouden met de belangen van den landbouw, dien gewichtigen tak van onze volkswelvaart. «Met deze hervormingen moeten maatregelen gepaard gaan, om de gemeenten in hare financiëele moeilijkheden to gemoet te komen." l)e aan het arbeidersvraagstuk gewijde paragraaf werd', na verwerping van alle amendementen, onveran derd aangenomen, evenals die betrekkelijk de administra tieve rechtspraak en do koloniën. Het geheole gewijzigde manifest werd vastgesteld met slechts 7 stemmen tegen. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, mr. T. van Hettinga Tromp te Leeuwarden en mr. R. Macelester Loup te 's-Gravenhage. Tot hoofdingelanden van dgn polder Wleringer- waard zijn gekozen de heeren D. W. Jans D.„Kooij en E. Rijker, eerstgenoemde ter vervanging van den heer Groneman, tot dijkgraaf benoemd, en de beide laatsten in de plaats van de heeren D. Sleutel en C. J. Schenk, die voor eene herbenoeming niet in aanmerking wensch- ten te komen. Schreven wij voor eenige dagen hoe nadeelig deze winter ook voor de producten aan de IiangedijKen is geweest, zij, die tot nu nog hunne kool hebben kunnen bewaren, maken thans daarvoor een besten prijs: 20 is reeds betaald voor de 112 stuks. In de tiende algemeene vergadering van de Ver- eeniging Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek, afdeeling «Noord-Holland", op maandag, den 27, 's namid dags half een ure, te houden in een der lokalen van het hotel «Krasnapolsky", te Amsterdam, zullen o. a. aan de orde zijn het Verslag van den toestand en de werk zaamheden der afdeeling over 1890de rapporten der commissiën, belast geweest met de keuring van de één jarige stieren aangegeven ter mededinging naar de aanhoudingspremiënuitgeloofd door de afdeelingde benoeming van twee commissarissen, in de plaats van de heeren J. ,L." T. Groneman en jhr. mr P. van Eoreest, die ultimo December e.k. aftreden en niet herkiesbaar zijn; benoeming eener commissie van drie leden voor het onderzoek der rekening over dit en de begrooting voor het volgende jaarbepaling van de plaatswaar de volgende vergadering der afdeeling zal worden gehouden; voorstel van het bestuur, om de stieren, die voor de uit te reiken aanhoudingspremiën in aanmerking komen, op kosten der afdeeling t.e doen photographeeren en de afbeeldingen in te zenden op verschillende buitenlandsche veetentoonstellingen, in te leiden door den heer P. Schuur man behandeling der punten van beschrijving voor de algemeene' vergadering der Vereeniging te Groningen op 11 Mei 1891. De Kasvereeniging te Amsterdam keert over 1890 6 pet. dividend of f 30 per aandeel uit, na uitkeerin^ eener gift van f 10000 aan het fonds ten bate van hof personeel tegen f 28 in 1889. Volgens het verslag werden in dat jaar geene verliezen geleden. Het reserve fonds is geklomeü van 742,777,12 tot 788,061,04. Een cadet der Kon. Militaire Academie te Breda, die voor den krijgsraad te 's Hertogenbosch terecht ge staan heeft wegens het met woorden beleedigen van een aan de Academie werkzamen officier-instructeur, is ver oordeeld tot zes maanden militaire detentie. In Juli a. s. wordt op nader te bepalen tijd en plaat3 het eerste examen gehouden vóór de betrekking van surnumerair der directe belastingen enz. en wel voor tien pjaatsenverzoekschriften om daaraan deel te mogen nemen moeten vóór 1 Juni bij het departement van financiën ingekomen zijn,- verge zeld van geboorte akte ten bewijze dat men ouder dan 18 jaren is en van bewijs van Nederlanderschap. De Rijks middelen hebben in Maart ƒ10.086.913.935 opgebracht tegen 10.490.373.55 in Maart 1890 en in het eerste kwartaal 25.090.223.045 tegen ƒ25.028.825.735 in 1890toen de met 1 Juli 1890 afgeschafte kanaal rechten op het Noordzeekanaal nog geheven werden. Het 3/j.2 der raming bedraagt 28.636.768.75. De minister van waterstaat heeft in zijn schriftelijk antwoord aan de Eerste Kamer over de postwet opgemerkt', dat de bevoegdheid om voor het formulier der briefkaarten een halve cent te vorderen inderdaad aan de Koningin voorbehouden is en dat hij meent, bezwaar te moeten "maken tegen het kosteloos leveren dier for- muiieren. Bij kon. besluit van den 6 is, gerekend van den eersten, op zijn verzoek, bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht herbenoemd tot rcfeerve-offfeier van gez. Ie kl., de burgergeneesk. de heer G. Franken, eervol ontslagen officier van gez. Ie kl. van de zeemacht, arts te Nieuwer-Amstel. De gemeenteraad van Koog aan de Zaan heeft den 7 besloten tot het sluiten eener geldleening van 9000. Den 7 was de heer Meursing te Amsterdam van tien inschrijvers voor 99840 laagste inschrijvêr Voor den bouw van een lichtschip. Te Keulen is den 9 overleden de heer J. E. H. W. baron d'Olne, lid van de Tweede Kamer voor het district Roermond. Hij had aldaar eene maagoperatie ondergaan. Den 8 is te Groningen vanwege de Prov. Veree niging ter bevordering der Paardenfokkerij eene vóór harddraverij gehouden waaraan 12 paarden deelnamen. De baan van 1609 el werd het snelst afgelegd door Carl, van den heer C. F. Reilingh te Groningen, in 3 m. 23/5 s.Ada, vatf den heer H. Hommes t.e Groningen, in 3 m. 84/5 s.en Vlieg, van den heer K. Buikema te Drachten, in 3 m. ÏS1/^ s. De overigen hadden aanmer kelijk meer tijd noodig. Uit de deelnemende paarden zal een drietal gekozen worden dat aan de aanmoedi gingsharddraverij op de lange baan op 5 Mei mag deel nemen. De drie, welke alsdan een voldoend record maken, mogen op kosten der Vereeniging deelnemen aan een wedren op jié lange baan in Holland. Bij kon. besluit van den 8 is benoemd tot eersten luitenant bij de dienstdoende schutterij te Hoorn de heer H. J. J. Verho-dï, thans tweede luitenant; tot tweede luitenants de heeren H. Berghege en A W. J. A. IJsko. Den 10 is te Amsterdam in den ouderdom van 67 jaren overleden de heer mr. Ph. A. Haas Azn, advocaat $,ldaar sedert het jaar 1848. De minister van binnenlandsche zaken heeft den 11 in de Eerste Kamer medegedeeld dat er op dit oogenblik geene aanleiding bestaat tot herziening der wet, houdende bepalingen bij het voorkomen van honds dolheid en der geneeskundige wetten uitgezonderd de artsenwet. Den 13 had van wege de afdeeling Schagen en omstreken der Hollandsche Maatschappij van landbouw eene keuring plaats van éénjarige stieren. De le prijs, 15, viel ten deel aan den stier van don heer J. Bakker Jr. te Wieringerwaard, de 2e, 10, aan dien van den heer Druif te Hoog wond en de 3e 5 aan dien van den heer P. van der Oord te Winkel. De keuringscommissie bestond uit de heeren Dekker te Valkoog D. Smit te Schagen en C. Spaans te Barsingerhorn. Voordracht voor hoofd der school te Venhalzei} T. Engel, h. d. s., te Zuid-Eierland; E. Ott Jz., h. d.s.,

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2