Het gas in de keuken. Stadsbericliten. Veiling' yan yaste goederen, sol 69} te Heerhugowaard; B. Rosier, ouderwijzer, te Wormerveer; K. van 't Veer, onderwijzer, te Oudkarspel. Te Westzaan is eene afdeeling van »het Witte Kruis" opgericht. Te Hoorn heeft den 14 eene gruwelijke misdaad plaats gehad. Een man heeft zijne vrouw met een bijl dood geslagen en vervolgens zich zeiven van het leven beroofd. Vertaling van J b r. F. H. P. J. Situs. (SLOT.) Evenwel behoeft men bij gasfornuizen nooit gebruik te maken van dikke aarden pottendie men dikwijls gebruikt bij de fornuizen met steenkolen gestooktom tegemoet te komen aan de onregelmatigheden van de verwarming. Koper is het metaal, dat het beste voldoet, omdat het de warmte goed geleidt. Men moet zich op een gasfornuis zooveel mogelijk be dienen van pannen en potten met platten en dunnen bodem;,plat, om de vlam niet te veel te verminken; dun, omdat de warmte beter gebruikt wordten men niet angstig behoeit te zijn voor springen van pannen. Men zal zich gemakkelijk kuunen voorstellen, dat men op gas volmaakt kan koken, daar men de warmte naar goedvinden kan regelen en constant houden. Neem bij voorbeeld de soepdie eerst moet koken totdat ze schuimt, dan hevig koken, vervolgens gelijkmatig zacht koken. Welke andere toestel dan het gasfornuis kan beantwoorden aan dit doel Het gasfornuis dient gewoonlijk slechts tot bereiding van spijzen in gesloten pottenvoor het roosteren of braden van vleesch gebruikt men speciale toestellen. Vleesch op gas braden Ja ten spijt van het vooroordeel doet men dit eu zoo goed dat wij niet vreezen deze aphorisme te maken »Het vleesch kan slechts op gas goed gebraden worden." In de engelsche hospitalen wordt het vleesch op gas gebraden. Te Parijs op de tentoonstelling in 1889 werd de geheele keuken uitsluitend op gas toebereid. De braadoven met gas heeft het braadspit met houtvuur van onze voorvaderen tót volmaaktheid gebrachtwant met gas heeft men geen onvoorziene omstandigheden, of plotseling doorbranden van het vuur; eene altijd gelijk matige, een weinig vochtige warmte, die braadt zonder te verkoolen, die een goudgele kleur geeft zonder uit te drogen. De felle hitte bij het begin heeft het vleesch aangetast eu terstond aan de oppervlakte een ondoor dringbaar huidje gevormd, dat de jus terughoudt. Een braadspit rhet gas bestaat gewoonlijk *uit een trommel van plaatijzer van bovenaan de binnenzijde voorzien van eene ijzeren, of koperen buis met kleine gaatjes om het gas door te laten. Hierbij heeft .men geen bijmenging van lucht, de gasvlammetjes zijn wit'en stralen veel warmte uit. Het te braden vleesch wordt aan het spit gestoken onder de vlam het vet wordt opgevangen in een pan onder in den toestel; dit vet wordt dus niet verbrand, en er verspreidt zich geen reuk door het huis. Om te roosteren vervangt men hot spit door een rooster, dien men zoo dicht mogelijk bij de vlam brengt, •maar zonder die te raken. Deze toestel is zeer eenvoudig en werkt over het al gemeen goed de penige voorzorg die men moet nemen, is er voor te waken, dat de gaatjes denzelfden diameter blijven houden, opdat de vlammetjes goed blijven. Indien ze op den duur onregelmatig en roetgevend worden is het eenvoudigste den brander door een anderen te ver vangen, wat met weinig kosten kan gebeuren. Er bestaat nog een rooster met blauwe vlam, d. w. z. waar vooraf lucht bij het gas is gemengd. Het is een kachel, waarvan de brander beweegbaar is, en dien men omkeert met behulp van een beugelom de vlam van onderen aan- te brengen. Het vleesch op een rooster geplaatst, bevindt zich tusschen de vlam en de braadpan, en geen enkele druppel verbrand vet valt af, omdat de vlam boven het vleesch i3. Men ma$kt ook gebruik van de blauwe vlam bij het braden. De toestel bestaat uit een 'gegoten ijzeren kist met dubbele wanden voorzien van slecht warmte ge leidende stoffen. De branders met blauwe vlam bevinden zich van onderen en tegen de wanden, zoodat de geheele binnenruimte vrij blijft. Het vet wordt opgevangen in een pan. Daar de ontwikkelde warmte het vleesch aan alle kanten omringt, en deze warmte gelijk verdeeld is, behoeft men het vleesch niet aap te raken en dat is een groot voordeel boven de kolènfornuizen, waarin men het te braden stuk dikwijls moet omkeeren, om succes sievelijk alle kanten naar den ijzeren pot toe te keeren, waar het vuur dezen aanraakt. Met dezen toestel kan men gelijktijdig alle soorten spijzen bereiden gebak, pasteien in schotels, visch enz. Het valt "niet binnen-het bestek van deze aanteeke- ningen om eene beschrijving te geven van alle verwar mingstoestellen voor de keuken ze zijn te talrijk en wij hebben ons moeten bepalen tot het geven van een algemeen overzicht van hunne werking. De gasverbruiker kan uit een groot aantal goede toe stellen kiezenvan het eenvoudige comfoor met één brander van één gulden af, tot het complete keuken fornuis van 250.en hooger. Met een fornuis met 3 vuren tegen den prijs van 9 en een braadoven van plaatijzer van /II kan men aan alle eischen voldoen van een goede burgerkeuken. Het is dqs geeue bezwarende uitgave. Besparing in de keuken bij gebruik vcm gas. De gewoonte en het vooroordeel zijn oorzaakdat vele personen hoewel oVertuigd van de groote voordeelen verbonden aan het gebruik van gas in de keuken, hardnekkig wei geren het in gebruik te nemen en hun laatste argument is «Koken op gas is te duur Zij weten er niets van, daar zij er zich nooit rekenschap van hebben gegeven, maar herhalen wat ze hebben hooren zeggen. Ziehier het resultaat van e'ene proef, dié bewijst hoe weinig gegrond die tegenwerping is. In een klein ambtenaarsgezin, bestaande .uit den vader, de moeder en drie kinderen, heeft men nauwkeurig aau- teekening doen houden van het brandstof verbruik.gedu rende zes weken van de maanden Juni en Juli. Gedurende de eerste week werd in de kenken alles op gas toebereid, de volgende week op kolenvuur. Gedurende deze tweede week was de hoeveelheid warme spijzen, die gereed ge maakt werdennauwkeurig dezelfde en van dezelfde samenstelling als die in de eerste week, hetzelfde voor schrift is in acht genomen gedurende de volgende weken. Het wekelijksch verbruik bedroeg Bij het gebruik van gas 4,200 kub. el gas". Bij het gebruik van kolen 36 ned. ponden steenkolen, 36 bossen hout en 15 bossen spaanders. Volgens deze proeven, wetende hoeveel brandstof van iedere soort noodig is voor hetzelfde werkis het ge makkelijk de kosten voor de verwarming in -beide ge vallen te berekenen, volgens de prijzen van hot gas, de steenkool, het hout en de spaanders. Wanneer de brandstof wordt berekend tegen een nor malen'prijs, zou het gas 18 cents de k&bieke el moeten kosten, opdat er gelijkheid zou zijn in de rekening van de twee wijzen van verwarming 1 In vele huisgezinnen heeft de vervanging van de steenkool door het gas slechts in het goede jaargetijde plaatsomdat het kolenfornuis in den winter evengoed dient ter eigenlijke verwarming als tot spijsbereiding. Ook is gedurende het goede jaargetijde of liever gedu rende negen maanden het gebruik van gas in het bijzonder voordeelig, want wat het stoken van steenkool zeer duur maakt is zooals men hierboven gezien heefthet aan steken en het weder aansteken of ook de gewoonte of de noodzakelijkheid om het vuur den geheelen dag aan te houden, zonder dat men behoefte heeft aan verwarming. Do uitslag van de zorgvuldige proef, die wij genomen hebben is zoo treffend, dat men de volharding niet be grijpt, waarmee men dikwijls hoort beweren, dat gas te duur is voor de keuken. Het is natuurlijk, omdat deze vergelijking nooit ernstig gemaakt is. Indien eenige abonné's het gebruik van gastoestellen hebben beproefd, is de verhooging van de rekeningdie de gasfabriek regelmatig aan het einde van de maand inzendtvol doende geweest o.m het gebruik van gas kostbaar te noemen. De kolen, spaanders of het hout, worden niet per maand betaaldalleen het gas komtdoor eene maandelijks terugkeerende rekening, dikwijls de aandacht vestigen op dit gedeelte van de kosten van een gezin, en zonder nadenken zonder vergelijken of onderzoeken veroordeelt men het. Indien men het gas gebruikt heeft voor verwarming, verwondert men zich er over, dat de rekening van de fabriek veel hooger is dan toen men het. slechts voor verlichting gebruikte. Men geeft wel toe, dat ze een weinig hooger moest zijn, maar hoeveel Men weet het nietmen heeft nooit berekend hoe de kolenrekening enz. zoude zijn, indien men die rekening elke maand moest betalen en hoe groot het totaal zou zijn wanneer men het bedrag v"an het gas voor ver lichting er bij voegt. Onze proeven bewijzen dat dit totaal minder hoog zou wezen indien, in plaats van kolen, gas als brandstof in de keuken gebruikt werd. Opmerkingen over het koken met gas. Om zooveel mogelijk al het voordeel van het gebruik van gas in de keuken te genieten moet men zorgen voor eene goede aanwending er van. Men moet dus nooit vergeten 1°. De vlammen zoo te regelen, dat ze niet buiten den bodem der pannen uitsteken en over het algemeen ze kort houden. 2°. Partij trekken van de warmte, Verkregen door het roosteren en braden om een schotelde beginnen te koken of verder gereed te maken of om water te koken in potten boven op het fornuis. 3°. Eveneens de warmte van de branders te gebruiken door er borden, schalen, gebak enz. onder te plaatsen. 49. De branders aan 'te steken en uit te draaien op het oogenblik dat men begintof ophoudt er gebruik van te maken. In onze gemeente zijn er, volgens ons door den di recteur der Gasfabriek alhier, verstrekte inlichtingen ook voorbeelden aan te wijzen waar het gasverbruik, tot het bereiden der benoodigde spijzen voor een gezin van 4 tot 6 personen, niet meer bedroeg gedurende één jaar dan p. m. f 50,—, terwijl men verzekerde, dat voor dezelfde keukenbehoefte p. m. 20 a 30°/o meerdere brand stoffen benoodigd waren geweestgezwegen van het ontzettend groote gemak en van de reinheid 1 Betreffende de aanhouding te Leeuwarden van de twee valsche munters L. Gruning en P. Bergerolt uit Pruisen, kan nog worden medegedeeld, dat zij in het laatst der maand Maart j.l., na verschillende plaatsèn hier te lande bezocht te hebbenook een bezoek aan onze gemeente hebben gebracht. Zij hebben hier ter stede 4 dagen in eon logement vertoefd en hielden zich bezig met het repareeren van glazenmakersdiamanten. Waar schijnlijk'hebben zij alhier geen valsche munt vervaardigd of uitgegeven, doch zij moeten hier in een koffiehuis van eenige jongelieden een weinig gebruikten gulden met het jaartal 1863 hebben ingewisseld omdat dit geldstuk scherp van stempelafdruk, en dus zeer geschikt was; om te dienen bij het maken van de vormenwaarin de valsche muntspeciën zouden worden gegoten. Aangezien de justitie er prijs op stelt, te vernemen van wien zij dien golden hebben ingewisseld, verzoekt de commissaris van politie alhier hom hieromtrent de noodige inlich tingen te verstrekken. Tegen G. W. H. en D. H., beiden hier ter stede woonachtigen welbekenden der justitieis door den commissaris van politie proces-verbaal opgemaaktter za"ke van diefstal van een gouden remontoir horloge met dito ketting. De voorwerpen, die zij een beschonken persoon hadden ontrold zijn door hen te den Helder verkocht en aldaar door de politie- opgespoordterwijl de beide personen door de politie te dezer stede zijn aangehouden en reeds naar het huis van bewaring alhier overgebracht. Mede werd tegen den 20jarigen sigarenmaker C J. K. proces-verbaal opgemaakt ter zake van het zich met ge weld verzetten tegen de nachtpolitio, toen hij wegens openbare dronkenschap in den nacht van den 12 op den 13 naar het bureau van politie zou worden overgebracht. De Alkinaarsche llarddraverljvereeniglng heeft het voornemen, in de dagen van 1015 September, de weekdat de Hollandsche Maatschappij van landbouw hier hare tentoonstelling houdt, twee .harddraverijen uit te schrijven, een alleen voor paarden, die geen prijs of premie boven 100 hebben gewonnen, de ander op den gewonen voet. Het bestuur verzoekt ons tevens daarbij te herinneren, dat men, lid zijnde van genoemde vereeniging met twee dames vrijen toegang heeft tot deze harddraverijen. 13 April. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. Heerenhuis met tuin, Voormeer, B 1295, 0,06,17. Str. de Boer q.q. voor f 5550, Niet verhoogd. ARRONDIS SEMBNTS RECHTBANK. Zitting van 14 April 1891. J. O. A. G., Alkmaar, verbrijzeling, 1 week gev. Tevens werden 2 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. BURGERLIJKE ST A N D. ONDERTROUWD. 10 Apr. Jacob Schoonhoven, wednr. van Louisé Catharina Hendriks, alhier, en Sara Tillema, te Loosdrecht. GETROUWD*. 12 Apr. Hendrik Theodoras Smorenberg en Klaasje de .Moes. - Petrus Anthonius Rabeling en Geertruida Anna Maria Assies. Jan de Rooswednr. van Geertruij Winkel, ên Maria Anna Weber. OVERLEDEN. 12 Apr. Teelkelina Helena Margaretha, D. van Johannes Hermanus Anna Marius Heinsius en Jantje Borst, 6 j. en 7 w., overleden te Hilversum. 13 Hendrik Boerwinkel65 j., wonende te Wan- neperveen. 14 DieuwertjeD. van Thijs Appel en Ariaantje van Essen, 2 j. en ruim 3 m. AnSTHE M. pOt. 13 Apr. 79t% 474 33 89-nf 58 142 127 991 100*} 108} dito dito3 dito dito3| dito, Oblig3J [talie, Inschrijving 1862/815 Oostenrijk, Obl. in pap. il. 1000 Mei-Nov. 5 dito dito Febr.-Aug. 5 dito, zilver Jan.-Juli. 5 ditodito April-Oot. 5 Portugal, Obl. Buit. 1853/84 3 Rusland, Ob.H. en C. 1798 1815 f 1000 Jan. 5 dito, Oostersehe Leening, 2e serie 5 dito, 1860 2e leening 100 4J dito, 1875 gecons. 50-100 Apr.-Oct. 4£ dito, 1880 gecons. Z.R.125-625 13 Mei-Nov. 4 dito, 1889 ieên 2eser. 1 Jan. lAp.l JulilOct. 4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, in goud 1883. Juni. Dec6 dito, dito 1884. 13 Jan.- 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkijegepriv. Conv.leen.iug4 ditoDouane Obl5 dito, Geconcerteerde Ser. D en C Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obligatiën geconvert. 18906 dito, Subsidiebonds6 Peru, aandeel en6 Venezuela, Obligatiën 18814 Nederland, Cult. Maatsck. d. Vorstel. Aand. dito, dito Winst- Aandeelen dito, Koloniale Bank Aandeelen dito, dito Oblig5 dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand.... ditg, N.Centr. Spoorw. Aand. f250.. dito, dito gestemp. Obligatiën f 250 Nederl.-Zuid-Afr. Spw4 Italië. Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg Obl.»3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsck.-Aand5 dito, Hypotk. Obligatiën4£ dito, id3 dito, Baltiscke Spoorw. Aand3 dito, Morsckansk-Sysran Aand dito, Orel.-Vitebsk. Obl5 dito, Poti-Tiflis Oblig. f 10005 dito, Transcaus. Spoorweg Oblig3 dito, Z.-W. Spoorw. Aand. 1001000.. 5 dito, dito Oblig4 ZweedschNoorweegsche Spoorwegen.... 5 Amerika, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. Rio Grande dito dito, Illinois Centr. Cert. v. Aand dito, Louisv-. en Naskv. Cert. v. Aand.. dito, Miss. Kans. Tkixas Adn. ex 2e. llyp. dito, dito, le Hyp4 dito, N.-York. Erie West. Sp. Aand.... dito Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam f 1003 Hongarije, Tkeiss Loten4 Oostenrijk, Staatsl. 18544 dito, dito 18605 dito, dito 1864 dito, Stad Weenen 1874 Rusland, Staatsleening 1864 Loten.5 dito, dito 1866. Dito5 Turkije, Spoorwegleening Transvaal, le. Ned. Tr Goudm. Mij. Aand. ALKMAAR 13 Apr. Aangevoerd 4 koeien en osssn f 210 a 250, 152 vette kalveren f 35 a 94 per kilo f 0,80 a 0,90ft 56 nucht. dito f 5 a 12, 21 magere scha pen f 8 a 16, 196 vette varkens f 0,32 a 0,41 per pond, 36 magere dito f 13 a 16. AMSTERDAM 13 Apr. Aardappelen: Friescho Dok- kummer Jammen f '2,50 a 3,50, dito Franeker f 2,50 a 4,25, dito Saayers f 2,a 2,30,. Pruisische Hamburgers f 4.10 a 4,40, Roode f 3,10 a 3,30, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,50 a 4,50, dito Flakkeesche f 2,10 a 3,50, dito blauwe f'3,50 a 3,90, Friesche Saaiers -,a-,-, alles pe'r mud. Nieuwe Malta 10 a 12 c. p. P. 13 Apr. Petroleum. Prijzen onveranderd. Raapkoeken f 54 a 80, lijnkoeken f 9,50 a 14,50. 13 Apr. Aangevoerd 460 Runderen vette f 0,59 a 0,77 p. P., 206 melk- en kalf koeien f 145 a 260, 125 nucht kalveren f 7 a 10, 356 vette varkens f 0,34 a 0,39 p. P. EDAM 11 Apr. Kleine kaas, hoogste prijs 30, Aangevoerd 15 stapels wegende 2808 P HAARLEM 13 Apr. Roode tarwe f8, Witte dito f 10,10 a 9,50, Haver 4,20, Gr. erwten f 7,25. SChlEDAM 11 Apr. Moutwijn 1 10, Jenever f 14. LONDEN 18 Apr. 1900 runderen 2.9-4.8, 12000 scha pen en lammeren 3.8-5.4, kalveren 3.9-6. 140 varkens 2.6-3.9. 128

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3