lYo. 47* Drie en Negentigste Jaargang, 1891. ZONDAG 19 APRIL. TWEEDE BLAD. Maandagsche Veemarkt. Onderwijzeres (Handwerken). Drankwet. Buitenland. Binnenland. Veiling van vaste goederen, Advertentiën. Openbare Verkooping BOELHUIS, Inboedel en Huisraad Houwersgereedschap, Openbare Verkooping 14 Kalfkoeien, 4 Oeldekoeien, 4 Hokkelingen Huisraad en Inboedel. AIJtlUAttSCHE (OIHAVI. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar Ö,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,O®. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEltMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Burgemeester en wethouders van A 1 k- m a a r brengen ter algemeene kennis, dat de gewone üaandagsclie Veemarktop 2© April 1891 ter gelegenheid van de Groote Voorjaarsveemarkt, zal ge houden worden op de Gedempte Aieuwesloot en den Koningsweg. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 April 1891. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor help ster bij het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes aan de openbare school voor onvermogenden te Alkmaar, op f AO,jaarwedde, worden verzocht zich vóór 21 April a.s. bij eigenhandig op zegel geschreven verzoekschrift te wenden tot den gemeenteraad alhier. Burgemeester en wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennisdat aan hen ver gunning is gevraagd door LUBERTA CATHARINA CARELS, weduwe van Nicola as Bakkum, wonende alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Foidsen wijk C No. 84welke vergunning thans ten name staat van wijlen Nicolaas Bakkum. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 17 April 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BEHiGUEL De centrale sectie der Kamer van Ver tegenwoordigers kwam den 15 des namiddags bijeen, om de zaak der grondwetsherziening te onderzoeken. Zij nam kennis van de besluitenin de vergadering der rechterzijde genomen met betrekking tot de kiesbe- kwaamheid. De rechterzijde verwerpt dien eischbe houdens dathetwelk bij diploma eener universiteit i9 toegekend. Niettemin verklaarden vele leden der rechter zijde zich geneigd te stemmen voor eene bepaald aange duide soort, indien men kan bewijzen, dat deze toevoeging eene vermeerdering zal ten gevolge hebben van het aantal kiezers, verkregen krachtens het huurwaardestelsel en de verlaging van den census tot 10 fr., en indien de regeering dit toegeven als belangrijk beschouwt en gelooft daardoor overeenstemming te kunnen verkrijgen. De heer Janson was tegen de onmiddellijke stemming, waarop door den heer Frère-Orban was aangedrongen. Hij wenschte integendeel voortzetting vaD de beraadslaging, omdat hij zich overtuigd hield dat dit tot eene beves tigende uitkomst zou leiden. De centrale sectie is daarop tot den 17 uiteengegaan om kennis te nemen van een proces-verbaal, bepalende dat de leden der sectie het e9ns zijn over den leeftijd van 25 jaren, de verlaging van den census tot 10 fr. en het huurwaardestelsel. In een door vele gezinnen te Laeken bewoond huis ontstond in den nacht van den 14 op den 15 brand. Daar de trap spoedig vuur vatte, werd aan de bovenbe woners de weg tot redding afgesneden. Eenige redden zich door uit het venster te springenmaar van één gezin bracht alleen de vader er het leven af. De moeder kwam met de dochter van 18 en den zoon van 12 jaren in de vlammen om. Verscheidene personen werden gekwetst. ITALIË. Minister di Rudini heeft den 16 de in eene vorige zitting aangekondigde interpellatie in de Kamer van Afgevaardigden beantw:ord. Hij gaf een overzicht van do door Italië tot de Vereenigde Staten van Noord- Amerika gerichte vertoogen naar aanleiding van het gebeurde te New-Orleans. Daar de houding van de re geering te Washington niet strookte met de gedane beloften, gaf' de italiaansche regeering aan den gezant den heer Favalast een gemotiveerd verlof te nemen. De italiaansche gelastigde, de heer Imperiali, verklaarde daarop aan den minister van buitenlandsche zaken den heer Blaine dat het diplomatiek incident slechts dan als gesloten zon worden beschouwd wanneer eene ge rechtelijke vervolging tegen de schuldigen was ingesteld. De minister verklaarde tevens, dat een gunstige beslech ting mocht verwacht worden ten opzichte van de rechten van Italië, welke tevens die van alle beschaafde volken zijn. Mocht dit niet het geval zijn, dan geloofde hij wel is waar niet, dat ernstige ontwikkelingen zouden ontstaan, maar zou de regeering het moeten betreurendat de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zich zoo weinig nauwgezet toonden met betrekking tot de beginselen van recht en billijkheidwelke door alle andere Staten er kend werden. Deze verklaringen des ministers werden langdurig toegejuicht. FOKTIGAL. Wegens binnenlandsche aangelegen heden heeft het ministerie zijn ontslag genomen. Ver moedelijk zal de minister van buitenlandsche zaken aanblijven in verband met de nader van Engeland ont vangen voorstellen tot oplossing van het aanhangige geschil, welke vrij gunstig ontvangen zijn. VEBEEKIGDE STATK1V. In antwoord op eene nota van den italiaanschen gemachtigde, graaf de Fran- cavilla, erkent de minister van buitenl. zaken, Blaine, dat de italianen aanspraak hebben op schadeloosstelling, zoo zij nadeel hebben geleden wegens inbreuk op de rechten, hun bij het verdrag van 1891 toegestaan. Vol gens Blaine's verklaring hebben de Vereenigde Staten echter geen verdrag met Italië, waarbij aan de italiaansche onderdanen leven en eigendom gewaarborgd worden. De slotsom, waartoe de minister komt, is, dat Italië alleen recht heeft op schadevergoedingvoor zoover sprake is van de beslissing der rechtbanken, tenzij de autoriteiten medepliohtig zijn of zich aan plichtverzuim schuldig maakten. Volgens bericht uit Nieuw-York van den 14 beliep de sterfte toen in de laatste 24 uren 215 en daarvan 32 aan influënzadie steeds toenam. Te Zaandam is eene stoombootmaatschappij op gericht, welke zich ten doel stelt eene boot in de vaart te brengen tusschen Zaandam en Amsterdam. Voor dien dienst is aangekocht de schroefstoomboot »Kenne- merland", vroeger varende tusschen Beverwijk eu Amster dam. Waarschijnlijk zal de dienst den 15 Mei aanvangen. Het tarief zal gelijk zijn aan dat van de Alkmaar Packet. Bij kon. besluit van den 6 (Stbl. nr. 77) is op de voordracht van den minister van binnenl. zaken vernietigd een besluit van den raad der gemeente Koe- vorden van 27 December 1890 waarbij de heer H. Hamberg tot ontvanger dier gemeente is benoemdop grond dat die benoeming geschied is met beslissing door het lot, nadat de stemmen hadden gestaakt in de eerste vergaderingwaarin de benoeming aan de orde was gestelddat deze vergadering' ouvoltallig wasdat de tweede alinea van artikel 50 der gemeentewetin ver band met de derde alinea, bepaalt, dat bij staking van stemmen voor de eerste maal in eene onvoltallige ver gadering het nemen van het besluit tot eene volgende vergadering wordt uitgesteld dat de eerste alinea van dat wetsartikel ongetwijfeld ook bij voordrachten en benoemingen van personen toepassing vindt en in de wet geen grond wordt aangetroffendie zou toelaten aan de tweede alinea van datzolfde artikel eene meer beperkte toepassing te gevendat dus bovenvermelde benoeming is geschied in strijd met genoemd artikel 50. Door het onderwijzers-gezelschap Ursem en om streken is een cursus in het leven geroepen ter be oefening van de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. De heer J. Medemblikhoofd der openbare school te Rustenburgheeft de leiding der werkzaamheden op zich genomen. Den 20 zullen Klaas Jonker en Aafje Pronk te Ursem het zeldzame feit hunner 60 jarige echtver- eeniging herdenken. De gvmnastiekvereeniging IVoordschermer gaf den 16 eene openbare uitvoering aldaar, onder leiding van den heer A. van Dijk, te Beemster. Het programma werd met genoegen door het publiek gevolgd. Er werd netjes en ordelijk gewerkt. Na afloop ontvingen de heer van Dijk en zijne echtgenoote èn van Voorwaarts" èn van de jongens- en meisjesklasse een paar keurige geschenken. Hierdoor werd de feestelijke stemming niet weinig verhoogd en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen ook om zich nu en dan met een dansje te verlustigen. Den 16 zijn te Amsterdam twee van de vijf voor onderwijzeres geëxamineerdon geslaagdnamelijk de dames L. M. P. Smith en C. H. B. Stoel aldaar den 17 twee van de zes, namelijk de dames B. J. Wed- delink en J. M. Westenberger aldaar. Do Rotterdamsche Bank keert over 1890 6'/4 pet. dividend uit tegen ö'/j pet. over 1889. De bevolking der provincie Drentedie op 1 Ja nuari 1890 bestond uit 68650 mannen en 62054 vrouwen, samen 130704, is geklommen tot 69646 mannen en 62849 vrouwen samen 132495. Twee gemeenten tellen meer dan 10000 inwoners, namelijk Emmen 15084 en Hooge- veen 11626. Den 25 zal te HeerImgowaard de heer F. Domela Nieuwenhuis als spreker optreden. Tot heemraden van den polder Heerhugowaard zijn gekozen de heeren Jb. Gootjes en W. de Groot, in plaats van wijlen den heer Jb. Smit Cz. en van den heer P. Apeldoorn, die wegens hoogen ouderdom zijn ontslag genomen had. Tot wethouder der gemeente ATeuwe Aiedorp is gekozen de heer C. Pool. Ds. Hoogerzeil deelt in het Predikbeurtenblad van Amsterdam mede, dat hij in de vorige week van een onbekende ontvangen heeft twee giften, elk van ƒ12000, de eene voor de twaalfde kerkde andere voor de diaconiescholen. Ged. Staten van Noordholland hebben tot prosector in het krankzinnigengesticht Meerenberg benoemd den heer C. Bijl, semi-arts te Utrecht, in plaats van den heer D. Gortervóór eenigen tijd benoemd tot ongehuwd geneesheer aldaar. De veiling van het kabinet schilderijen P, (uit 's-Gravenhage, heeft in het geheel opgebracht ƒ273.113.50, daaronder begrepen 10°/0 opgeld. Voor eene schilderij van R. Bonheur, La fénaison, werd 18150, voorjeen van C. Corot,Le ravin, 15290, voor een van J. Israëls, Jour de repos, f 14410 besteed. Voor J. Bosboom, Service de matin, werd 5390 betaald. 15 April. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Huis en erf, Laat, A 840, .02.44. Str. J. J. Boogh f 2660, 2. Bergplaats, aldaar, A 2141 ged., .01.54. Str. J. Muijs 1055, 3. Brouwerij, aldaar, A 2141 ged., .02.51. Str. G. Bossert Rz. 2000, 4. Bergplaats, aldaar, A 2141 ged. .01.05. Str. dezelfde 1205, 5. Stal en erf, aldaar, A 846 en 2141 ged. .01.50. Str. J. Muijs 610, 6. Bergplaats, Oudegracht, A 2140 en 2141 ged., .01.06. Str. P. Messelaar 1420, 7. Waterschuit. Str. J. Muijs 110, 8. Weiland, Overdie, F 41, 1.05.80. Str. W. F. Stoel 2000, 9. Huis en erf, Voormeer, B 2077, .01.17. Str. C. Koopman 1590, 10. Wijnpakhuis, Verdronkenoord, B 2008, .82. Str. D. Poll 2000,— 11. Idem, Limmerhoek, B 2492, .01.02. Str. G. Bossert 1600, (Afslag 22 April in het café >L i e v e n d a g.") te Dirkshorn, gemeente Haringcarspel, in de herberg van PIETER KLOSaldaarop Woensdag, den 22 April 1891, 's voormiddags 11 uur, van: Een porceel Bouwlandgelegen in de gemeente Haringcarspel, kad. sectie A, Nos. 428 tot en metj 433, groot 1 hectare 41 aren 20 centiaren. Toebehoorende aan HENDRIK WILNERdestijds landman te Dirkshorn, thans wonende te Schagen. Het perceel is te aanvaarden bij de betaling der koop penningen. Inlichtingen aangaande den verkoop te bekomen ten kantore van de Notarissen VAN BOSSTRAETEN te Bergen en WIEGMAN te Amsterdam. De Notaris DUKER, gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemensna bekomen rechterlijke machtigingop Woensdag 29 April 1891, des namiddags 1 unr, in de herberg van T. de Jong in het Waarland ten verzoeke van de weduwe en erfgenamen van KLAAS WIERING, publiek teverkoopen: Een WOOAHUIS met Krf, Gras- en Bouw land aan en ten westen van den Nieuwen weg en een akker Bouwlandaan en ten westen van de Molensloot, in het Waarland, onder Harenkarspelka daster sectie E, No. 901 902 539 en 905 gedeeltelijk; voorts om contant geld, ten voormelden huize op den zelfden dag, des voormiddags 9 uur, van Koe, 4 Schapen met Lammeren, Kar met 2 Honden, Hooi, Stroo, Mest, 2 Schuitjes, Kippenhok met Kippen, enz op Woensdag 22 April 1891 's morgens 9 nre ten sterf huize van mej. de wed. Jb. BROM MER,'tusschen de Sint Maartens- en Burgervlotbrnggen aan het N.-H. Kanaal, in de Zijpe, om contant geld, van eenige Stier- en Kuikalveren Oonschapen en Lammeren, een zwarte witvoet Merrie, oud 7 jaren, 1 zwarte Ruin, 3 vette Varkens, '1 Tilbury, 1 overdekte Speelwagen, 2 Boerenwagens, Ploegen, Eggen, Hort, Harken, Vorken, Karn, Zoutkisten, Vaten, Kaasmakers en Zetkoppen verder Boeren- en Bouwgereedschap, benevens eenig Op de plaats is geene gelegenheid tot uitspanningmaar de horberg van den heer G. Veuger kastelein aan de Sint Maartensvlotbrug, is nabij de Plaats, waarop de ver- kooping zal worden gehouden. G. VAK OS, Notaris, Zijpe.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5