No. 49. Drie en Negentigste Jaargang, 1891. VRIJDAG 24 APRIL. Officieel Gedeelte. Drankwet. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. PARIJSCHE BRIEVEN. I.ovelie uan P. F. BRÜNINGS. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven.. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummors O,©6. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer33. Bur go meester en wethouders van Alk maar brengen ter algeuaeeno kennisdat aan hen ver gunning isgevraagd door PIETER BRANDER Gz., wonende te Hensbroek, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het pereeel aan de Sehapensteeg. wijk B, No. 13, welke vergunning thans ten name staat van Pieter Slotemaker. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 22 April 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. (S 1 o t.) Het aanstaande koninklijke bezoek wordt na tuurlijk druk besproken. De verpleegden en bedeelden van alle gezindten zullen in de feestvreugde deelen doordien hun bij deze gelegenheid een extra-uitdeeling van 'levensmiddelen zal verstrekt worden. Daarvoor moeten echter de ingezetenen weer op lijsten imteekenen en als men bedenkthoeveel er van den winter al ge geven is tot leniging van de armoedekan men wel begrijpen, dat menigeen niet inziet, waarom het koninklijke bezoek nu juist van een extra-bedeeling moet vergezeld gaan. Als Hare Majesteit bij het verlaten van de hoofd stad aan den burgemeester een gift voor de armen ter hand stalde en deze daarvoor werd gebruiktzou bet een heel andere zaak zijn zoo redeneeren velen. De verkiezingen voor de Tweede Hamer wor den tegenwoordig bijna avond aan avond met redevoe ringen van alle partijen en richtingen voorbereid. De radicalen sijn vol blijde verwachting en de redacteuren van »de Amsterdammer'' glimmen tegenwoordig van genoegen. IHun aanhang wordt dan ook ontegenzeglijk talrijkernaaar dat zij zich reeds met de liberalen zou kunnen metenschjjnt mij zeer twijfelachtig toe. Het feitdat de radicale partij eensdeels een socialistisch tintje heeft en anderdeels met katholieken en anti-revo lutionairen heult, plaatst haar bij vele vooruitstrevenden in een ongunstig daglicht. De werklieden leggen ditmaal, nu de uitbreiding van het kiesrecht moeilijk meer zal zijn tegen te honden .veel belangstelling aan den dag. Daaraa® is het $eker toe ;te schrijven, dat eene verga dering in het lokaal »Wesseiing" in de Nienwstraat, waartoe .de bestotren van de verschillende vakvereeni- gi ngeis hier ter -stede waren opgeroepen dezer dagen niet kon doorgaan wegens te geringe opkomst. Toch waren daar zeer belangrijke voorstellen ingediend. Inde «eerste plaats had naen nameljjk pogingen willen doen tot tiet oprichten van .een voorschotbank, waaruit ieder lid zoo noodig een voorschot zou kunnen krijgen tegen de kleinst mogelijke rente, ten einde zichde aicodige materialen .iaüi te schaffen voor het uitvoeren vag kleine karweien en ten andere had men willen trachtenvo®r rekening der vereeniging verschillende 31) o- M jne v»nw vond liet heel oabeleefd om de beleefdheid van den baron van Parelmandie ons zijn brug had aangeboden, onbeantwoord te laten. We waren zedelijk verplicht, door zijn hekover zijn goedover zijn brug en zoo naar zijn bosch te gaan. Eonise zei niets, maar ze scheen tot het gevoelen van mama over te hellen. Komaan zei ik, we znlleu voor mijnheer Parel man niet in beleefdheid onderdoen en we keeren terng. Toen we het hek doorgingen, herinnerde ik mijn dames met een zweem van ironische gemoedelijkheiddat de deftige bediende ons had medegedeeld hoe we, zoowel rechts als links inslaande, konden komen waar we wezen moesten, namelijk aan de brng, die naar het beloofde land leidde. »Wat wil je daarmee zeggen?" vroeg mijn vronw, die haar oogen uitkeek op al de pracht om haar heen. »Welmoederlief," antwoordde ik, »die man heeft me in een paar woorden den levensloop van zijn heer verteld. Alle wegen leiden tot het doeibehalve de rechte weg. Als we hier rechtuit gingen stieten we onzen neus tegen dien blinden muur tegenover ons. Laten we nu maar rechts inslaan." Ik moet eerlijk bekennen dat ik, door dit schoone park, over deze breede, gladde, keurig onderhouden paden wandelende, een gevoel had als ging ik over gloeiende lava. Ik kon mijn vrouw en Louise, die hun bewonde- riug over den fraaien aanleg lucht gaven in gemoede niet tegenspreken, en toch vond ik mijn nederig tuintje met de ouderwotsche palmpjes om de hoekige perkjes, vriendelijker en gezelliger. Ik zag in den slanksten boom koopwaren in het groot op te doen om aan de kleine neringdoenden het voor hun handel benoodigde tegen den laagsten prijs te kunnen leveren, onder verplichting bij verkoop aan arbeiders den laagsten prijs te berekenen. Als de werklieden op deze manier het »Vereenigt u" wilden toepassen, zouden zij naar alle waarschijnlijkheid heel wat verder komen dan wanneer zij deze lenze, gelijk maar al te dikwijls gebeurt, vrijelijk omzetten in Spant samen." Een goed werk is door de kiesvereeniging Burger plicht verricht, door den heer J. T. Cremer uit te noodigen, een voordracht te houden over de koloniale politiek van Nederland. In dit opzicht heeft het voor naamste kiezerscollege van de hoofdstad een navolgens waardig voorbeeld gegeven. Over het algemeen is toch de koloniale paragraaf in het manifest der Liberale Unie door de kiesvereenigingen in den lande met stil zwijgen voorbijgegaan. Niemand zal intusschen ontkennen, dat de wijze waarop onze Oost- en West-Indische be zittingen geregeerd wordt, van grooten invloed is op het welzijn van het moederlandwaarmee zij door zooveel banden zijn verbonden. Voor Nederland, dat zijn rang in Europa en zijn welvaart bijna uitsluitend aan zijne overzeesche bezittingen te danken heeft, kan het beheer zijner koloniën geen onverschillige zaak zijn. Met vol komen instemming lazen wij dan ook dezer dagen de volgende woorden van den gep. kolonel der genie O. I. L. G. E V. L. van Zdylen .Zelfs de meest uitmuntende legerweteen kiesrecht zoo uitgebreid als de Grondwet slechts toelaat en een progressieve inkomstenbelasting, die oneerlijkheid onmogelijk maakte en alle andere druk kende lasten kon vervangen, zouden allen te zamen voor ons vaderland van weinig belang zijn, indien wij door eenig onheil onze Oost-Indische bezittingen verloren en het is derhalve ontegenzeglijk waar, dat een goed staat kundig en economisch bestuur en beheer daarvan de eerste eisch is voor onze uitvoerende zoowel als voor onze wetgevende macht." Als men dat bedenkt, zal men niet kunnen nalaten lof toe te zwaaien aan het bestuur van het Indisch Genootschap en de .mannen van allerlei richting, die door hunne studiën, positie of per soonlijk aanschouwen op de hoogte der koloniale belangen zijn", die zich tot de kiezers gewend hebben om 'hen te wijzen op de groote beteekenis van koloniale kennis en vau hart voor de koloniën bij de nieuw te kiezen Ka merleden. Maar om op de rede van den heer Cremer terng te komen. Weinig verblijdende mededeelingen werden door dezen spreker gedaan omtrent de gouvernements-koffie- cultures, die hij gedurende zijn laatste driejarig verblijf in Indie in een allertreurigsten toestand had aangetroffen. Volgens hem was alleen heil te wachten van het opgeven van het monopolie hetgeen men onverwjjld moest toe passen op de residentieswaar de cultuur niet meer loonend is en later ook op de andere residenties. Den financieeieu toestand achtte de heer Cremer niet hopeloos, mits slechts gebroken wordt met het stelsel om de inlanders zoowel de tekortkomingen van het voorgeslacht als de baten voor de tegenwoordige generatie te doen betalen. Door de overbevolking van Java te leiden naar mijn dikken opgeblazen vriend voor me. De liefelijkste bloemperken herinnerden me de geschiedenis van den geleenden rijksdaalder. De klaterende fontein zond me de volle zee van r's tegemoet, die de Parelman's in hun mond hadden. Ik voelde me alles behalve thuis, en het speet me dat ik alweer had toegegeven aan de zonder linge toovermacht van vrouwen-blikken en dubbelzinnige glimlachjes, die den man in twijfel brengen of hij wel goed handelt met zijn eigen rechten weg te volgen. Ik had me zelf ook al afgevraagd, wat die groote voor komendheid van Parelman te beteekeneu had, na ons rjjksdaaldereonfliet. De onteigenings-quaestie kon het niet zijn. Parelman zou en moest zijn heistrook wel afstaan, en hij kon de Maatschappij wel beletten recht door zijn goed heen te gaanwant het was niet bepaald noodig. De Maatschappij kon in dit proces wel eens verliezen. Dit wist ik heel goed, en hij natuurlijk niet minder. Was hij bang dat ik zijn goeden naam en dien van zijn zoon zou benadeelen Neen dat kon ook niet. Was het een toenadering; zou de jonge Lambert het werkelijk meeneu en de oude de keus van zijn zoon goedkeuren In gepeins wandelde ik met de eene hand op den rug, en met de andere mijn wandelstok in den grond prik kende bij eiken tred dien ik deed, naast mijn dames voort, met het voorgevoel van iemand, die op onveiligen bodem is, waar hij ieder oogonblik in een hinderlaag kan vallen. K We vielen er ook in, ten minste ik, want mijn dames schenen het niet als zoodanig te beschouwen, toen de jonge Parelman eensklaps voor ons stond. Ik moet eerlijk zijn de bekentenis moet me van het hartik was toen hoog3t onrechtvaardigik beschul digde de beide onschuldige vrouwen onder mijn hoede van deze voor mij onaangename ontmoeting. Ik had ze kunnen voorkomen maar ik zag dat ze alles behalve onaangenaam verrast waren, toen ik in de hinderlaag viel. De jonker zag er charmant uit in zijn landelijk cos- tuurn met een breedgeranden stroohoed op het hoofd en een lange sigaar in den monddie hij met voorname andere, nog onbebouwde streken zou de schatkist gebaat worden. De spoorwegen zouden ook meer kunnen opbren gen terwijl de aanstaande exploitatie van de Ombiliën- steenkolenmijnen op Sumatra niet onbelangrijke voor- deelen belooft. Verder komt de vernieuwing van bet Billiton-contract aan de Indische financiën ten goede en kan deze vermeerdering van inkomsten gepaard gaan met een vermindering van uitgaven voornamelijk door bet vervallen van de bezoldigingen der ambtenaren bij de gouvornements-koffiecultures. Eene decentralisatie van bet bestuur, zoowel uit een financieel als uit een admi nistratief oogpuntzou een einde maken aan het feit dat landen, die niet dadelijk productief waren, tot hiercoe zijn verwaarloosd. Men behoeft slechts den blik op Engelsch-Indië te vestigen waar men gewestelijke be sturen vindtieder met hun eigen ontvangsten en uit gaven, waarbij uitmuntende financieele resultaten worden verkregen. Indië is als het Vare het aangewezen land voor plaatselijke besturen; het is nooit één rijk geweest, maar bestaat uit kleine en groote onderling zeer ver schillende staten die successievelijk onder ons bestuur zijn gekomen. Langs don weg van decentralisatie zullen ook de heerendiensten gemakkelijker trapsgewijze worden afgeschaftzooals het voorschrift van het Regeerings- reglement luidt. Zullen de idealenwaarop Indië nog steeds recht geeft te hopen, verwezenlijkt worden, dan is in de eerste plaats een zelfbewust bestuur noodza kelijk. Brengt dit de noodige hervormingen aan, dan zal de ontwikkeling onder de bevolking zich uitbreiden, wat ook ten goede moet komen aan handel, scheepvaart en algemeene welvaart. En als 't Indië goed gaat ondervindt Nederland daarvan op allerlei wijzen de weldaden. Ten slotte nog een enkel woord over het onderwerp van den daghet weer. De lieve lente is nog maar niet te bewegen haar intrede te doen. Als de heeren Hirsch en Co., eigenaars van de groote modemagazijnen op. het Leidsche Pleingoed zijn ingelichtdan gaan wij de ijsperiode tegemoet. Voor hunne ramen liggen ten minste »zomer-nouveauté's" uitgestald zoo dik als wollen dekens, met lange harige vlokken. Er staat op de stoffen te lezen dat zij Himalaya-wol heeten men vindt ze in alle kleuren: wit en blauw, gevlokt en gestroept on met ruiten zoo bont en eigenaardig mo gelijk goed voor een tocht naar de Noordpool. LXXXIII. Rosière. De dictionnaire van Larousse vertelt ons, dat rosière de naam is dien men in sommige streken van Frankrijk geeft aan het jonge meisje, hetwelk op het rozen feest de roos ontvangt als belooning en hulde aan hare deugd en reinen levenswandel.Nanterre, Saint-Denis Montmo rency, Donrdan, Montreuil enz. enz. hebben elk jaar hunne rosières. Parijs echter had die nog niet. Thans evenwel zal in dit gebrek worden voorzien; vóór eenige jaren geleden stierf hier in het elfde arrondissement een edelmoedig man Désiré Préaux genaamd, die aan de stad een legaat van bijna 3000 franks rente per jaar vermaakte, met last deze achteloosheid wegwierp, alvorens bij ons met den hoed in den hand tegemoet kwam. Dames, uw dienaar; mijnheer Kareis, uw dienaar!"' zei Parelmannetje. Ik zat in den valmaar ik kreeg terstond een in geving. .Mjbeer van Parelman," zei ik,'»ge waart zoo be- leefd, ons door een bediende te doea weten, dat we over uw goed naar het bosch konden gaan en we zijn zoo vrij geweestzooals u ziet, van uw beleefdheid gebruik te maken." Uitstekend, mijnheer Kareis. U kunt hier gerust rond wandelen. Voor het publiek is de plaats natuurljk ge sloten, maar voor u staat ze altijd open. Hier, dames, hebt u de loopbrug naar het bosch. Dat is de gewone weg maar we hebben daar ginds nog een andere brng. Dit moet ik den dames eens laten zien. Permitteer, mjn- heer Kareisdames het is heel aardig zoo'n brug getje." Ik wist nu, dat we de beleefdheid aan den jonker had den te danken. ging ons voor en bracht ons bij een kettingbrug, die laag op het water hing. Ik kende die verraderljke bruggetjes, welk eeu om zichtig mensch, die er zich op waagt, iu groote verlegen heid kunnen brengenen zei dat ik maar liever naar de andere brng terugkeerde maar de jonker lachte en prees zijn brug, een vinding van hem zelf, verklaarde hij zoo krachtig aan dat mjn dames zich al weer lieten bewegen dezen gids te volgen tot in den dood. Ja, tot in den doodHoe verblind zjn toch de vrouwen Lambert wipte ving over de brug, die golfde en luid rammelde ouder zjn tred toen kwam hj terug en bood met eene buiging mijn vrouw de hand. »Ik durf niet," zei Cateau; maar ze stak toch haar hand uit. De jonker nam een vaart en kletterde met mjn vrouw over de ratelende brug. Het was aardig om te zien. Cateau was eensklaps twintig jaren jonger. Ze

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1